[ Azra @ 05.01.2011. 13:21 ] @
Gde naci program SQL plus 8.0 cija primena je data u udzbeniku za pripremanje ispita na Ekonomskom fakultetu u Nisu

Pretrazio sam internet i nisam nasao taj program vec sam probao da naucim i prenesem znanje pomocu ovog programa

Oracle Database 10g Release 2 (10.2.0.1)

malo mi deluje komplikovano ali sam uspeo da napravim nekoliko tabela i upita i unosa novih podataka

dakle, treba mi link za ovaj prvi valjda jednostavniji program SQL plus 8.0

PS

ovako izgleda prva stranica knjige...





[ madcama @ 05.01.2011. 13:26 ] @
Sta ti kaze asistent ili cak i profesor?
[ Azra @ 05.01.2011. 13:44 ] @
Neznam sta joj je rekao profa ili asistent znam da se taj program pokrece nekom kombinacijom tipki sa tastature koju je on rekao na predavanjima, a nema u knjizi
.. javicu kad saznam jos detalja...
[ bogdan.kecman @ 05.01.2011. 14:48 ] @
svaki se program pokrece nekom kombinacijom tipki ... tako se cak i pisu programi a i sql se pise tako sto stisnes odgovarajucu kombinaciju tipki ...

[glupost]sql plus NIJE PROGRAM nego je je oracle-ov jezik za struktuirane upite (SQL PLUS) i imas potpunu dokumentaciju na netu: http://www.oracle.com/technology/docs/tech/sql_plus/index.html [/glupost]
EDIT: ovo sam lupio, malo sam izgubio dodir sa oracletom ... elem SQL i PL/SQL je jezik, SQL PLUS je klijent (ako se dobro secam, command line interface)

da bi koristio sql plus treba ti oracle baza podataka (www.oracle.com)

oracle je rdbms koji NIJE mysql, i imas skroz drugi forum koji prica o oracle-u (MISKO AJ PLEASE MUVNI OVO TAMO)


[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 05.01.2011. u 18:37 GMT+1]
[ Azra @ 05.01.2011. 16:55 ] @
Hvala na odgovoru,

ali vec kad sam usao u problem molio bih za malo pojasnjenja.

1 znam da je SQL jezik ali u knjizi pise da je program ??? PODVUCENO ZUTIM !




2 instalirao sam Oracle- ovu bazu ,




i pokrenuo SQL command



3 napravio sam tabelu " PROBA" i uneo nekoliko podataka



a sada pitanja i neke moje konstatacije

- da li postoji neka manja baza umesto ove Oracle Database 10g Release 2 (10.2.0.1) (265 MB)
- pokretanjem komande SQL kucam naredbe i upite , pravim tabele i manipulisem podacima pomocu naredbi,
- zasto se baza pokrece u okviru browsera ?
- kako i gde skinuti "Oracle-ov jezik" SQL PLUS verzija 8.0 , posto je on objasnjen u knjizi za polaganje ispita?
- unos podataka sam uspeo odraditi iz notepada odvajanjem sa zarezom, mada nisma uspeo iz excela

nadam se da nisam bio naporan, ali me ova tematika bas zarazila..


[ bogdan.kecman @ 05.01.2011. 17:33 ] @
ta "ikona" pokazuje na klijent koji se kaci na oracle bazu .. dakle to je samo interface, svejedno moras da imas instaliranu bazu (oracle) iza da bi taj klijent mogao da se nakaci

btw, jezik nije SQL PLUS, to je moja greska sorry, jezik je SQL i PL/SQL a SQL PLUS je klijent koji izvrsava SQL i PL/SQL na oracle-u

Citat:

- da li postoji neka manja baza umesto ove Oracle Database 10g Release 2 (10.2.0.1) (265 MB)


postoji mnogo njih, ali ako hoces da teras SQL PLUS, moras da imas oracle... e sad mozes da instaliras neku stariju verziju oracle baze .. mozda oracle ima i neku "express" varijantu, zato sam i rekao misk0-u da prebaci temu a tebi da postoji druga tema o bazama podataka gde ima ljudi koji rade iskljucivo na oraklu pa ce neko umeti da ti da mnogo vise informacija

Citat:

- zasto se baza pokrece u okviru browsera ?


?!?!?! TO JE KLIJENT ZA PRICANJE SA BAZOM !!!! baza se vrti kao servis .. imas 5000000 klijenata razlicitih, taj koji dolazi uz oracle je eto u browseru

Citat:

- kako i gde skinuti "Oracle-ov jezik" SQL PLUS verzija 8.0 , posto je on objasnjen u knjizi za polaganje ispita?


dobio si link na sql plus dokumentaciju: http://www.oracle.com/technology/docs/tech/sql_plus/index.html
na zalost 9.0 je poslednji podrzan ..

ono sto je bitno pitanje je
da li ti treba da pokazes na ispitu da znas da koristis sql plus klijent ili na ispitu treba da pokazes da znas da kucas sql upite? posto sql plus ima svoje fore kako se koristi ali to nema veze sa samim sql-om niit sql ima ikakve veze sa tim klijentom .. da li ti treba da kucas sql ili pl/sql ... za sql imas refence guide ovde: http://download.oracle.com/doc...6_01/server.102/b14200/toc.htm za svaku stvar koja je "nova" pise od koje verzije je tu ... mada sve to vise manje sto ti mozes da radis na faxu postoji jos od pre hrista tako da nema da brines

Citat:

- unos podataka sam uspeo odraditi iz notepada odvajanjem sa zarezom, mada nisma uspeo iz excela


unos podataka se radi kroz sql ... dakle

insert into tabela (kolona1, kolona2 ...) values (vrednost1, vrednost2 ..);

dakle pogledaj kako radi insert:
http://download.oracle.com/doc...0/statements_9014.htm#i2163698

i kao sto rekoh, pogledaj drugi forum: http://www.elitesecurity.org/f13-Baze-podataka
posto tamo ima mnoooogo vise ljudi sa mnoooogo vise iskustva sa oracle-om nego ovde (misk0 ce valjda ovo da prebaci tamo)
[ MarkoBalkan @ 05.01.2011. 18:04 ] @
sql plus ti dolazi sa bazom, kad instaliraš oracle, potraži sql plus u menu-u u windowsima.
prepostavljam da imaš windowse.
ova slika oracle database express edition prikazuje razvojno okruženje apexa, apex je alat za brzi razvoj aplikacija, a s njime se radi kao sa accessom.
nadalje pl/sql možeš vježbati i u nekom sql manageru.
tipa ems sql manager.
ne znam da li sql plus dolazi sa express bazom.


[Ovu poruku je menjao misk0 dana 06.01.2011. u 19:46 GMT+1]
[ Azra @ 05.01.2011. 18:21 ] @
Najlepse hvala na iscrpnim odgovorima i savetima


[ Azra @ 05.01.2011. 20:53 ] @
btw,

pokrenuo sam iz cmd sqlplus i stvar funkcionise





[ sasa_vu @ 07.01.2011. 14:16 ] @
Citat:
- da li postoji neka manja baza umesto ove Oracle Database 10g Release 2 (10.2.0.1) (265 MB)
- pokretanjem komande SQL kucam naredbe i upite , pravim tabele i manipulisem podacima pomocu naredbi,
- zasto se baza pokrece u okviru browsera ?
- kako i gde skinuti "Oracle-ov jezik" SQL PLUS verzija 8.0 , posto je on objasnjen u knjizi za polaganje ispita?


http://www.oracle.com/us/produ...e/product-editions-066501.html
Ovde mozes da vidis koje sve verzije postoje.
Za tvoje potrebe, XE edition ce raditi posao.

Ono sto bih rekao da tebe najvise buni je da u primeru u knjizi se koristi verzija Oracle 8i i nesto(ne vidim najbolje sa slike), a ti si instalirao kod sebe noviju verziju Oracle baze, verziju 10g, i nemas naravno sve ono sto pise u primeru - imas noviji SqlPlus klijent itd itd...Otuda zabuna.
Ako hoces da imas bas sve kao u knjizi, moras naci i instalirati tu stariju verziju baze(ako moze da se nadje jos).

SQL i SqlPlus su dve razlicite stvari.
SQL(Structured Query Language) je jezik za "komunikaciju" sa bazom - http://en.wikipedia.org/wiki/SQL
Pravljenje tabela, manipulacija podacima i slicno.
A SqlPlus je Oracle-ov klijent(klijentski program ako ti je tako lakse :)) za "komunikaciju" sa bazom - http://en.wikipedia.org/wiki/Sqlplus
Preko SqlPlusa se zakacis na bazu, das SQL komandu i baza je izvrsi.
Imas gomile drugih klijenata za komunikaciju sa bazom(SqlDeveloper, Toad itd itd).
Razlika je sto su to GUI alati a SqlPlus je konzolni alat.

Jos jedna stvar, primetio sam da se na bazu kacis kao SYSTEM korisnik i pravis tabele i unosis podatke.
To bas nije preporucljivo, jer je SYSTEM Oracle-ov user za administraciju baze(drugi je SYS).
Tako da bi bilo korisno da se na bazu zakacis kao SYSTEM i napravis svog korisnika za rad sa bazom(ovo ti je varijanta kao administrator i obican user kod operativnih sistema npr.).
Iz razloga da se ne desi da greskom obrises neku sistemsku tabelu ili podatak i narusis rad cele baze.
Ili mozes da koristis nalog HR koji vec postoji po defaultu kada instaliras 10g XE.
Zakaci se kao SYSTEM i uradi select * from dba_users;
Trebalo bi da vidis HR nalog kao rezultat(izmedju ostalih).
[ Azra @ 18.01.2011. 21:39 ] @
Zadnjih nekoliko dana sam sa mojom studenticom sve provezbao, naredbe, upite, selektovanje, sortiranje... Medjutim, nisam nasao naredbu kojom bih uradio sledece: Iz tabele "RADNICI" u prilogu potrebno je iz kolone "IME" izdvojiti sva imena kojima je drugo slovo imena "e", a zadnje slovo "n"!


Unapred hvala.


P.S. Ovo je bio jedan od ispitnih zadataka!
[ djoka_l @ 18.01.2011. 22:37 ] @
Treba da naučiš kako se koriste džoker znaci.
Znak "_" zamenjuje jedno slovo, a znak "%" proizvoljan niz znakova.

Znači, upit je:

Code (sql):

SELECT ime
FROM radnici
WHERE ime LIKE '_e%n'
 
[ Azra @ 18.01.2011. 22:50 ] @
Hvala, to je to !