[ Valerij Zajcev @ 05.01.2011. 21:07 ] @
Cao svima, Srecna Nova Godina :)
Pocinjem jedan projekat (WPF) koji ima potencijal da ostane ili suvise sitan ili da mnogo skalira i dosta da se siri (nadam se :)) Posto pocinjem od nule, a nemam iskustva sa MVVM-om, ali sam procitao dosta i mislim da je dobar u razdvajanju koda odlucio sam ovaj pattern da koristim u aplikaciji. Ono sto ne znam je:
1) Da li da sve implementiram rucno, ili da koristim neki MVVM framework?
2) Ako je framework preporuka, iz necijeg iskustva, koji?
Hvala
[ BrainDemage @ 08.01.2011. 20:55 ] @
Zao mi je sto je ovaj forum ovako neaktivan :-(

Evo ti link,pa pogledaj (ako vec nisi): http://stackoverflow.com/quest...ramework-for-mvvm-should-i-use

Ja sam krenuo da radim jednu aplikaciju,i naravno posto je u pitanju wpf hteo sam da implementiram mvvm pattern. Medjutim kako se nisam bas najbolje snasao,a i zbog obaveza u skoli, privremeno sam odustao od rada.
Ima jos gomila linkova sa iskustvima u koriscenju framework-a za mvvm,pa ako se niko ne javi skorije, ti pogledaj.

Srecno!!!
[ mmix @ 08.01.2011. 21:27 ] @
Pa mozda jednostavno ne secemo svi vene az MVVMom
[ BrainDemage @ 08.01.2011. 22:22 ] @
Poznato mi je iz nekih ranijih tema da nisi neki zagovornik i ljubitelj mvvm patterna (i patterna uopste),posebno ako se radi o manjim aplikacijama...
[ Valerij Zajcev @ 08.01.2011. 22:54 ] @
Sumanjam da je tako ;)
Precesljao sam framework-e i naisao na prism. Ima solidnu dokumentaciju sto me je odmah privuklo. Podrzava izradu modula i sprovodi MVVM, poceo sam da radim neki demo za sada mi se svidja. Meni odgovara je aplikacija koju pravim bi trebala da ima glavni deo koji je u kiosk modu, i koji sadrzi ikonice do raznih modula (kao operativni sistem sto ima). Ja sam odabrao MVVM i rad sa modulima zbog mog problema jer mislim da je to ok resenje. Ako neko ima drugacije misljenje kako ovakav projekat da postavim od pocetka, molim savet?
[ logic_rabbit @ 09.01.2011. 09:31 ] @
Pozdrav.
Prism nije MVVM framework nego mnogo vise. Njegova primarna namjena je izrada kompositnih enterprise aplikacija.
Vecina poznatih MVVM framework-a podrzava integraciju sa Prism-om.
Za manje aplikacije ne bi preporucio koristenje Prism-a. Vecina MVVM frameworka odredjeni dio koda je izvuklo iz Prisma

Od MVVM framework-a ima nekoliko dobrih, ali se najvise koristi Caliburn i u zadnje vrijeme Caliburn Micro.
Caliburn takodje koristi Convention over Configuration tako da bih ti njega preporucio s tim da tesko ce ti biti odmah skociti mozda na framework ako nisi radio sve sam bez frameworka.

Primarni razlozi zasto se MVVM koristi su sledeci :
1) Nema direktne povezanosti izmedju ViewModela i View-a tako da lako jedan View mozemo zamjeniti drugim ako bude potrebe ili nakaciti drugi View na isti ViewModel.
Npr. Napravili ste kompletnu aplikaciju u WPF-u i sada hocete istu da napravite u Silverlight-u. U tom slucaju dobar dio ViewModela koje ste napravili u WPF-u uzmete kao gotove i napravite nove Silverlight View-ove za njih.

2) Omogucava pisanje unit testova posto je kod decoupled.

Samo koristenje MVVM-a ce vam zadati mnogo glavobolja u nekim trenucima sto cete sami otkriti.

Sada je samo pitanje da li testirate kod unit testovima i da li vi zaista na vasim projektima trebate koristiti MVVM pattern ?




[ logic_rabbit @ 10.01.2011. 14:13 ] @
Pogledajte ovde poredjenje popularnih MVVM frameworka
http://www.japf.fr/silverlight/mvvm/index.html
[ Valerij Zajcev @ 10.01.2011. 14:34 ] @
Citat:

Sada je samo pitanje da li testirate kod unit testovima i da li vi zaista na vasim projektima trebate koristiti MVVM pattern ?

Jednom sam se opekao u RIA aplikaciji koja je radjena bez MVC-a. Kada se tim povecao to je postao pakao. Zato sam morao da odaberem neki popularan pattern za ovo sto radim, a svuda se preporucuje MVVM za WPF. I mislim super razdvaja celine za sada sam zadovoljan. A sto se tice framework-a PRISM ima dobre fore za pravljenje modula.