[ Nebojsa Milanovic @ 06.01.2011. 15:42 ] @
Neki su verovatno primetili poplavu novih modela u poslednjih par dana, (Fuji, Canon, Olympus), pretpostavljam da ći ih biti još, ali bih od njih izdvojio jedan model koji se vraća high-end kompakt korenima u čemu je, neki se verovatno sećaju, Olympus bio veoma dobar, ništa slabiji od Canona, a u koječemu i bolji od njega.

To je novi XZ-1 koji objedinjuje najbolje stvari od S95 i LX5, a po dimenzijama je manji od G12.

Ovo je aparat koji zaista može postati ubica S95:

# High Sensitivity 10MP CCD sensor
# 28-112mm equivalent lens
# F1.8-2.5 maximum aperture
# CCD-shift image stabilization
# Twin control dials, including one around the lens
# ISO 100-6400
# New TruPic V processor (as used in the company's PEN series)
# Large 3.0" 621k (VGA equivalent) OLED display
# 720p movie mode (30 fps in Motion JPEG format)
# Micro HDMI connector
# 6 Art Filters (As per the PEN series)
# In-camera RAW conversion
# Built-in flash, hotshoe and remote flash control
# Built-in ND filter



Čestitam :)
[ cozmo_im @ 06.01.2011. 18:47 ] @
http://www.davidchuaphotograph...06/olympus-xz-1-review-part-1/

Pogledajte ISO 1600 crop!

HOLLY CANNOLI!!!!
[ EmirHozic @ 07.01.2011. 21:52 ] @
nikad prezaliti camediu 5050 sa 1.8 objektivom

ovo izgleda jako dobro
[ Nebojsa Milanovic @ 10.01.2011. 12:28 ] @
Evo i DPR semplova

http://www.dpreview.com/galler...s/olympus-xz-1-preview-samples

U njihovom su stilu, ne previše upotrebljivi, ali u nedostatku boljih mogu da posluže.

Pogledao sam nekoliko i to je taj očekivani Olympus look. Niži ISO je bolji nego na LX5, bolja je obrada, ali na višim ISO ima više šuma nego na LX5.

Bilo bi vrlo zanimljivo uporediti ga oči u oči sa S95.


[ Zarko Silic @ 10.01.2011. 16:29 ] @
Malo zabacuju na CONE, ali nije strasno.
[ ArtCool @ 10.01.2011. 16:52 ] @
Citat:
zarsilic: Malo zabacuju na CONE...

Jesil ti to mislio na onu pustahiju, ja nesto to ne primecujem...
[ Nebojsa Milanovic @ 10.01.2011. 16:55 ] @
Nije to cone, to je čista crvena u koju Olympus i inače voli da zabacuje, ali ovi kadrovi su loši, svetlo je loše i ne treba prema tim semplovima donositi krajnji sud o aparatu.

Ono što se može videti je da je to klasična Olympus slika, na ISO 100 bolja nego na LX5 (podsećam da imaju isti senzor), a za ozbiljnija zaključivanja morali bi se imati bolji semplovi.



edit: typo

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 10.01.2011. u 18:26 GMT+1]
[ ArtCool @ 10.01.2011. 17:28 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: ...svetlo je loše...


Tu se slazem, tako da to malo "krivi" sliku, inace kadrovi po meni nisu toliko losi da se na osnovu njih ne moze doneti neki sud, cak naprotiv ima vrlo pristojnih.
Ono sto je prikazano obecava, i dobro je sto nisu kontrolisani uslovi i birani kadrovi, jel cesto lepe kompozicije skrecu paznju sa neki drugih stvari (naravno moje misljenje).
[ Nebojsa Milanovic @ 10.01.2011. 17:36 ] @
Jasno, kadrovi ne trebaju biti takvi da tendenciozno odvlače pažnju posmatrača sa tehničkog na kompozijsko/sadržajni domen.

Ali oni ne trebaju biti ni takvi da lošim svetlom dovode do neprirodnog pomeraja boja ili nekih drugih izobličenja, jer bi tada dobar deo posmatrača to mogao da pripiše aparatu, a zapravo su to greške onoga ko je testirao.

Saćekaćemo malo bolje primere.
[ AMomcil @ 10.01.2011. 20:37 ] @
Osnovna poenta je da konacno ponovo imamo kompakt upotrebljiv za portrete, sa prihvatljivim DOF-om. Kazem konacno, jer su jako davno jos Canon G1 i slicni (npr. moj Casio 3000EX) mogli negde oko 100mm f/2.5. Doduse, danas nisu nesto kompaktni, ali je meni 2003-e 3000EX bio cudo :).

U svakom slucaju, ako sam dobro sracunao, XZ-1 ce umeti slican DOF (znaci i izdvajanje subjekta) kao neki Canon APS DSLR sa kit objektivom, znaci na 55mm f/5.6.
To je ono sto je bitno, a da li ce JPG rezultati biti milimetar 'vamo ili tamo me najmanje zanima.
[ Zoran Rodic @ 10.01.2011. 22:14 ] @
Citat:
AMomcil:  kao neki Canon APS DSLR sa kit objektivom, znaci na 55mm f/5.6.


Misliš, nešto ovako?

EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS
55mm
f/5.6
Iso 500

[ Zarko Silic @ 11.01.2011. 00:18 ] @
Ne znam kakav je smisao davati toliko znacaja DOFu kada su kompakti u pitanju.
Jos manje mi je jasno zasto se svako orjentise ka "umetnickom" izgledu same fotografije.
Pa valda postoji jos koji vid fotografije kao sto je na primer dokumentarna fotografija.

Da li se uopste neko zapitao koliko korisnih informacija nosi na primer jedna fotografija sa dSLRom u poredjenju sa onom koju pruza kompakt?
Koliko dokumentarnih detalja ima u jednom "kompakt kadru", ili u jednom "DOF dSLR kadru"?


Sa koliko elemenata za stvaranje price ima jedan ovakav kadar:




i koliko bi on kazivao da je biciklo u prvom planu, a sve ostalo zamuceno?
Zar nije lepse fotografiji prepustiti da ona sama isprica poneku pricu?


A tada DOF moze samo da odmogne.




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 11.01.2011. u 01:36 GMT+1]
[ AMomcil @ 11.01.2011. 08:38 ] @
@Zoran: Trebalo bi tako nekako..

Zarko, DOF se uvek moze povecati po zelji, zatvaranjem blende, ali se ne moze smanjiti ako to oprema ne dozvoljava.
Naravno da ima puno primena kada je potreban sto dublji fokus, ali ima i onih kada zelimo plici, i to ne samo umetnosti radi.

Tacno je da fotografija prica svoju pricu, ali onako kako je fotograf zamislio. Oprema tek prosiruje njegov recnik, ali ima situacija kad bi nesto rekao, a fale "reci" (tj. mogucnosti).
[ NShappy @ 11.01.2011. 09:48 ] @
Žarko, pa ovaj primer je baš sjajan primer fotke koja se bez problema radi i kompaktom i deselerom, i bez pipanja pixela se teško može videti čime je urađena. Pogotovo na ovakvom Suncu. Ovde je DSLR možda u prednosti što se tiče dinam'ke. A k'o što reče Momcil, DOF deselera može biti isti k'o kod komapakta. Ali obrnuto mnogo teže. Oly kojem je namenjena ova tema je kompakt sa najviše mogućnosti što se DOF-a na kompaktu tiče.

Videćemo koliko će bokeh biti lep/ružan.
[ Zoran Rodic @ 11.01.2011. 09:58 ] @
Pa ako daš aparat u ruke onome ko ume da isprovocira ovakve momente, onda dobijemo ovako nešto

(skinuto sa oly europe )







PS
Naziv fajla je otvor blende
[ radisasvr @ 11.01.2011. 10:25 ] @
Bogami, ovi primeri obecavaju lepu zabavu.
Nadam se da nisu ukakili sa nekom nebulozom.
[ Zoran Rodic @ 11.01.2011. 14:33 ] @
Bojim se da ovih f1.8 ipak nije tu zarad umjetničarenja, već samo jedan korak napred u borbi protiv istrebljenja populacije pandi, koje nemilosrdno uništavamo svaki put kad puknemo blic u nečije čelo.

Zato mislim da je pomalo neumesno, stavljati ovaj sićišni objektiv u neki odnos sa kit objektivom, koji samo 75 grama lakši od kompletnog aparata, sa sve karticom i baterijom.
O disproporcijama u dimenzijama, takođe ne bih trošio reči.

Dakle, bićemo svi jako sretni ako ovo postane standard, čije se prednosti vide u nekim drugim uslovima.
Fizika je nekako … ipak …. neumitna, rekao bih.

O lepoti takvog bokeha ne bih ni ulazio u diskusiju, … naprosto, nismo ustanovili još ni da li je bolji bokeh na canon 50 f1.4 ili sigmi 50 f1.4

Izdvajanje objekta od pozadine, na ovaj način (10-ak cm od objekta, sa pazljivo odabranom pozadinom) možemo izvući i sa već postojećim kompaktima, i postojećim otvorima blende, ... naprimer s90, s95 ...



[ foxhunter1 @ 11.01.2011. 16:15 ] @
A taman sam se bio odlucio za kupovinu FZ35/38 . Salu na stranu, koliko vode treba da protece pa da cena ovog aparata padne i bude prihvatljiva i obicnim smrtnicima? Verujem da na forumu ima dovoljno ljudi koji su pratili promenu cena kod novih modela. Ovako, sa street price od 499 USD, nesto mi nece biti prihvatljiv jos mnogo vremena, bez obzira na sve kvalitete :-(

Pozdrav,
[ Zoran Rodic @ 11.01.2011. 20:42 ] @
Eeee, pa to je magična cifra, koja kod kupca stvara osećaj da kupovinom modela Fiat 500, dobija Peugeot 407.

Zapravo, kupili bi mnogi Peugeot 407 ... ali Fiat 500 staje u garažu, taman ... :)
[ Zarko Silic @ 11.01.2011. 23:18 ] @
Manje vise za garazu, ali ako se zeli prevoziti sljunak, ne treba razmisljati o kupovini osobnog automobila.
[ StORM48 @ 26.01.2011. 21:50 ] @
Review @ DPR

Pozdrav
[ cozmo_im @ 27.01.2011. 18:35 ] @
Objektiv rastura.

Ostar, u RAW-u (a i JPG-u) urniso sve ove ostale.

Doduse, malko vise noisa ima, al nista strasno.

Stvarno odlican kompakt.
[ ArtCool @ 27.01.2011. 19:09 ] @
Odlican
[ Zarko Silic @ 27.01.2011. 21:00 ] @
[ maxa11 @ 27.01.2011. 21:41 ] @
da, ima vise suma, sto se lepo vidi i na testu.
ali sve to kompenzuje velikim otvorom blende, tako da gde ti kod drugih treba ISO 3200, sa ovim Olympusom ti je dovoljno i ISO 1000.
ako bih sada kupovao neki kompakt, definitivno bi ovo bio izbor.
[ ArtCool @ 27.01.2011. 21:45 ] @
Citat:
maxa11:...
ako bih sada kupovao neki kompakt, definitivno bi ovo bio izbor.


Ma kakvi, cist jeres ...

Jel vidis ti sta covek postavi gore.

Nemci su to, kazem ja...
[ deks007 @ 28.01.2011. 23:01 ] @
Pa za nekih 30eura koliko je Canon skuplji ja kao laik se nebih dvoumiuo da imam para i kupio bih G12 . E sad moje misljenje je onako .... Pozdrav !
[ StORM48 @ 29.01.2011. 12:47 ] @
Za te nenormalne pare, koliko se danas traži za dobar kompakt, ja bih radije kupio DSLR i počistio sve što ovi kompaktići mogu. Ali, to sam samo ja.

Pozdrav
[ StORM48 @ 29.01.2011. 13:26 ] @
Gledao sam nešto DPR isečke...

...i prosto ostao zatečen u kojoj meri tržište može od korektnog aparata da napravi sr***e, a tek prosek predstavi kao progres. Novi Oly kompakt je bez ikakve dileme napravio korak napred. Ali, kada sad pogledam šta je jedan Canon G10 uradio pre dve generacije G klase, dok se G11 i G12 predstavljaju (zajedno sa S95) kao nekakvo "čudo", prosto mi želudačna kiselina nadire u glavu!

RAW:



JPEG:


Zar je moguće da je ovaj rezultat G10 bio najstrašnije popljuvan, da bi rezultovao Canonovim povlačenjem sa tržišta, uz verovatno najgoru prodaju ikad zabeleženu u ovoj klasi, a sve zbog galame oko "prevelike rezolucije"?

Ako je i bila prevelika, aparat postiže ono što se sada prepoznaje kao revolucija. "Sjajno". Bah...
Toliko o "urnisanju svega ostalog".

Pozdrav
[ cozmo_im @ 29.01.2011. 15:05 ] @
Ipak kad gledas isecke, gledaj i druga mesta na test slici. Ovde se vidi dominacija:





Mislim da je aparat stvarno odlican...

Cak sam ubacio i jedan DSLR na ISO 100 a S95 ostavio za ISO 1600.
[ Zarko Silic @ 29.01.2011. 15:45 ] @
Na 95% isecaka (natocito onih sa manjin svetlosnim zesicenjem) 1/1,7" CCD pokazuje bolje rezultate sto se najbolje vidi na RAWu.


[ cozmo_im @ 29.01.2011. 15:51 ] @
Ko jos koristi kompakt na ISO3200? Olympus ih rastura do ISO800 sto je najbitnije. Posle toga svi su KRSINE.
[ Zarko Silic @ 29.01.2011. 16:00 ] @
Nigde on nikog ne rastura

[ StORM48 @ 29.01.2011. 16:22 ] @
Cosmo, ako pričamo o SENZORU, onda je red da se kači RAW, koji svi ovi aparati poseduju.
Procesiranje JPEG-a je totalno besmislena priča u poređenju senzora!

A pogotovo ne leže ovi izrazi, što reče Žare, o "urnisanju", "rasturanju" i koječemu.

Ako koza laže...

ISO3200:


I totalno je nebitno da li neko koristi ili ne koristi ISO3200. Oly ima najbolji objektiv i tu nema dileme. Em je vrlo oštar, em je svetlosno jak. Ali nema govora o tome da je G10 krš, što je inače potencirano kada je predstavljen, zbog čega je brže bolje i gurnut pod tepih. Sad se vidi - potpuno nezasluženo!

Po količini šuma je najmanje jednak kao i svi pobrojani, a po količini detalja apsolutno nenadmašan. Hvala lepo, ali slep nisam. Možda Ti sebe možeš da ubediš da su ostali bolji, ali slike govore više nego reči i sva ubeđivanja.

ISO400 (samo mi reci da se i ovo "ne koristi" na kompaktima):


Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 29.01.2011. 16:32 ] @
Storm, krop G10 si prikazao na ISO 1600, a kropove svih drugih na ISO 3200.

[ StORM48 @ 29.01.2011. 17:04 ] @
Pfff, kakav fail. G10 očigledno nema 3200.

Evo ispravke:


Razlika i dalje postoji u detaljima, a po pitanju šuma je zanemarljiva. Ne kapiram.

Pozdrav
[ cozmo_im @ 29.01.2011. 20:28 ] @
Nije niko rekao da je neki aparat krs vec da su SVI na preko ISO 800 KRSINE u kvalitetu slike.
[ cozmo_im @ 29.01.2011. 20:43 ] @
Ipak, po meni najbolji su G12 i XZ-1, onda svi ostali (na ISO 800). Preko toga nisu bas upotrebljivi:




[ StORM48 @ 29.01.2011. 20:45 ] @
Pa ako objasniš prethodne isečke, onda verovatno jeste.
Ovako, možemo reći da "jeste".

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 29.01.2011. 21:03 ] @
Ma sve je to lepo kad se šamaraju test fotografije sa stativa i u kontrolisanim svetlosnim uslovima.

Mene zanima, gde smo mi tu kad zadjemo u neko slavlje u restoranu gde je svetlo nako/nako
Tu onda opet ide blic u glavu, ... padne negde mrtva panda ... i šta smo uradili.

Slikamo sidro u luci sa f1,8 da bi dobili bokeh?