[ dejankr @ 03.02.2004. 08:52 ] @
Za manje upućene, Web Tools projekat je pokrenut u okviru Eclipse projekta sa ciljem da se razvijaju alati za web razvoj. Iako je projekat pokrenut pre skoro pola godine do sada se na njemu ništa bitno nije dešavalo - zvanično se čekalo da se neko prihvati vođenja projekta.

E, izgleda da to više nije slučaj, kao što izgleda da će Eclipse uskoro dobiti par alata za razvoj Web aplikacija koji su mu do sada itekako falili. Na ovonedeljnog Eclipse konferenciji (na kojoj će između ostalog Eclipse biti i zvanično odvojen od IBM) IBM je najavio da će donirati par svojih pluginova koji su do sada išli uz WebShpere Studio (IBM-ov alat baziran na Ecllpse). Ne znam koliko je ova vest tačna, ali ako jeste onda mi se čini da će Eclipse ubrzo sasvim pregaziti ostale Java alate! S obzirom da je pre par meseci IBM takođe donirao svoj Visual Editor za rad sa Swing i SWT ne znam čime će drugi komercijalni alati moći da konkurišu Eclipse. Šta je uopšte značajno ostalo u WebSphere Studio?

Koliko će sve to biti dobro videćemo. Iako sam ljubitelj ovog alata ne bih voleo da ostane bez konkurencije. A s obzirom da po nekim istraživanjima Eclipse već sada ima ubedljivo najveći tržišni udeo sve mi se čini da će tako i biti...

Dejan

P.S. U attachmentu je dokument sa opisima doniranih IBM-ovih pluginova koji mi je stigao na Eclipe Web Tools mailing listu. Nadam se da je autentičan!

P.P.S. Na žalost nisam mogao da uploadujem ceo zip fajl sa slikama jer je veći od 100kb. Ovde je samo html bez slika!
[ sspasic @ 03.02.2004. 10:28 ] @
Skidam kapu IBM-u za potez :)
Mozda me to konacno natera da JBuilder posaljem u zaborav.
[ StMilan @ 03.02.2004. 14:26 ] @
IBM je u open-source dao jedno 50 miliona $ vredan softver, Eclipse naravno najznacajniji.
Interesantno je da je IBM ponudio mesto Sun-u u Eclipse konzorcijumu, cime su mislili da napadnu Microsoft sa svih strana. Sun je to odbio pre jedno mesec-dva i odlucio da nastavi sa razvojem svojeg Sun Studija i NetBeans. Sto i nije tako lose, bolje malo konkurencije.
Ne znam koja je finansijska motivacija IBMa, izgleda da zele da prebace svoje servere (koji su im valjda glavni biznis) na open-source software, sto bi im verovatno smanjilo cenu, a i donelo dosta publiciteta.

Inace, na www.eclipse.org ima dosta interesantnih projekata, od kojih su neki u vrhu istrazivanja u softverskom inzinjerstvu (EMF, UML2, GMT, AspectJ)

[ dejankr @ 03.02.2004. 20:18 ] @
Citat:
StMilan:
IBM je u open-source dao jedno 50 miliona $ vredan softver, Eclipse naravno najznacajniji.

IBM je sigurno uložio mnogo više u open source a ubeđen sam da je još više i dobio. Koliko sam shvatio, IBM je samo prilikom osnivanja Eclipse kao donaciju dao 40 miliona $. A IBM podržava i mnoge druge open source projekte - Linux na primer. Međutim, sve velike kompanije dobro profitiraju od open source softvera tako da ne treba na ovo gledati kao neko ne znam kakvo dobro delo - sve je to samo biznis. Da nemaju interesa u tome ne bi to ni radili.

Citat:
StMilan:
Interesantno je da je IBM ponudio mesto Sun-u u Eclipse konzorcijumu, cime su mislili da napadnu Microsoft sa svih strana. Sun je to odbio pre jedno mesec-dva i odlucio da nastavi sa razvojem svojeg Sun Studija i NetBeans. Sto i nije tako lose, bolje malo konkurencije.

Mi možemo samo da nagađamo razloge Sun-ovog odbijanja ali pretpostavljam da imaju dobar razlog za to. Na kraju krajeva, previše jak IBM ne bi bio mnogo različit od Micro$ofta.
Ako je uslov stvarno bio, kao što su naveli u svom otvorenom pismu od pre par dana, da napuste razvoj NetBeans-a onda ih apsolutno razumem. Nekako mi se čini da IBM (Eclipse) vodi mnogo bolju markentišku kampanju nego Sun (NetBeans). Eclipse osim što je na Windowsu dosta brži (na Linuxu je SWT još uvek sporiji od Swing-a) i što ima bolju podršku za refaktorisanje, nije kao alat u nekoj prednosti u odnosu na NetBeans. Za razliku od Eclipse, NetBeans je mnogo kompletniji sa alatima za web razvoj. Ali ipak, Eclipse je za veoma kratko vreme stekao ogromnu popularnost i brzo je ostavio NetBeans za sobom.
Postoje određene prdrasude i kada su u pitanju Swing i SWT. Kad sam nedavno na jednoj Java konferenciji gledao prezentaciju Sunovog projekta Rave neko je pitao da li je alat baziran na Eclipse pošto je alat izgledao brz i responzivan kao nativna Windows aplikacija. Naravno u pitanju je bio NetBeans tj. Swing (JGoodies) aplikacija. Nekako svi Swing u startu smatraju sporim iako je u poslednje vreme stvarno dosta uznapredovao.

Citat:
StMilan:
Ne znam koja je finansijska motivacija IBMa, izgleda da zele da prebace svoje servere (koji su im valjda glavni biznis) na open-source software, sto bi im verovatno smanjilo cenu, a i donelo dosta publiciteta.

Postoji dosta načina da se zaradi od open source softvera i IBM to sigurno dosta koristi. Ako ništa drugo oni Eclipse prodaju kroz svoj WebSphere Studio, koji je sada dobar alat za razliku od VisalAge for Java. Čak i taj alat oni mogu da daju za dž pošto glavne pare uzimaju od WebSphere aplikativnog servera.

Dejan
[ dejankr @ 03.02.2004. 20:34 ] @
A izgleda da je u toku EclipseCon konferencije pokrenut i novi sajt http://www.eclipseplugincentral.com/ za razmenu Eclipse pluginova.

Dejan