[ maliradojca @ 08.01.2011. 20:50 ] @
Citat:
Microsoft će će u razvoju svog novog operativnog sistema sarađivati sa britanskom kompanijom ARM, vodećim proizvođačem čipova za "pametne" mobilne telefone i tablet računare.


Stiv Balmer, direktor Microsofta, predočio je na najvećem svetskom sajmu elektronike za široku potrošnju CES (Consumer Electronics Show), koji se održava do 9. januara, da će njegova kompanija lansirati verziju svog operativnog sistema Windows, kompatibilnu sa poluprovodnicima britanske kompanije ARM Holdings.

Američki softverski gigant na taj način nastoji da se pozicionira na sve značajnijem tržištu tableta, koje je u punoj ekspanziji, prenela je agencija Rojters.

Ta odluka, kako ističu stručnjaci u ovoj oblasti, predstavlja zaokret u odnosu na dugogodišnje partnerstvo Microsofta sa Intelom, najvećim svetskim proizvođačem poluprovodnika, koji je oduvek snabdevao računare koji funkcionišu pod operativnim sistemom Windows.

Ovaj potez Microsofta, kako ističu stručnjaci, predstavlja pobedu za ARM, koji je, takođe na ovom sajmu u Las Vegasu najavio savez sa proizvođačem grafičkih čipova Nvidia, za računare zasnovane na arhitekturi ARM-a.

Takođe, to nagoveštava mogući raspad dugogodišnjeg saveza između Windowsa i Intela, koji je u PC eri bio dominantni standard.

Čipovi ARM-a velikih performansi i male energetske potrošnje nalaze se u velikom broju tablet uređaja i "pametnih" telefona dostupnih na tržištu, kao što su iPhone i iPad kompanije Apple.

Tablet uređaji zasnovani na sadašnjem operativnom sistemu Microsoft Windows 7 nisu baš naišli na uspeh kod korisnika.

Balmer se konkretno o tablet uređajima nije izjasnio, a umesto toga je u prezentaciji, pred zvanični početak CES-a, govorio o većini drugih proizvoda Microsofta, kao što su, na primer, uređaji za igračku konzolu Xbox, ili o telefonima Windows Phone 7.

Microsoft bi tokom 2012. godine mogao da izađe na tržište sa novim operativnim sistemom, koji će se, najverovatnije zvati Windows 8, čija će jedna od verzija biti kompatibilna sa čipovima ARM-a, na kojima je zasnoavna većina tablet uređaja.

Balmer je u tipičnom temperamentnom istupu nastojao da zvanice i investitore ubedi da će njegova firma uspeti da održi dominaciju i u narednom periodu, u uslovima kada svet računarskih tehnologija prestaje da se vrti oko personalnih kompjutera, gde Microsoft praktično ima monopol.

"Kada u budućnosti budete koristili bilo koji uređaj, tamo će biti Windows. Windows će biti svugde, na svakom tipu uređaja, beskompromisno", izjavio je Balmer.

Investitori i analitičari, međutim, sumnjaju da će Microsoft uspeti da očuva čelnu poziciju svog operativnog sistema na sve značajnijem tržištu tableta i pametnih telefona.

Prema mišljenju analitičara, za Microsoft bi ovo jednogodišnje kašnjenje, u stupanju na tržište operativnih sistema tablet uređaja, s gledišta dostizanja iPada i operativnog sistema Android, moglo biti sudbinsko.

Istraživačka kompanija "Gartner"‚ prognozira da će tržište tablet računara do 2013. godine porasti više od sedam puta na 150 miliona komada godišnje.

Prodaja personalnih računara bi, međutim, prema tim prognozama, trebalo da raste mnogo sporije - oko 15 procenata godišnje i da u 2014. dostigne 610 miliona.

(Tanjug)

http://www.mondo.rs/s194197/Ma...patibilan_sa_ARM_cipovima.html

[mod: izmestio sam poruku u novu temu posto nema direktne veze sa Windows Phone 7]

[Ovu poruku je menjao mmix dana 08.01.2011. u 22:25 GMT+1]
[ Marko Medojević @ 09.01.2011. 09:00 ] @
Citat:

...
"Kada u budućnosti budete koristili bilo koji uređaj, tamo će biti Windows. Windows će biti svugde, na svakom tipu uređaja, beskompromisno", izjavio je Balmer.
...

Kakva izjava... Problem je samo što imaju Google kao konkurenciju, a dok Microstoft razradi tu priču oko Windowsa 2008 Android će već imati 90% marketshare na mobilnim uređajima.
[ mmix @ 09.01.2011. 09:20 ] @
kakvu konkurenciju ima MS na desktop trzistu od Googleta?

Da ne bude zabune ova vest ukratko glasi "Bice Windows 8 za ARM desktop (mozda server)". Sa obzirom na to da ne postoji arm desktop platforma u ovom trenutku nema ni konkurencije na istom osim ako ne posoji trip da ce ljudi voziti android na dekstopu. :)

Inace tema o ARMu i windosima i svemu ostalom oko oga je ovde => http://www.elitesecurity.org/t...t-Denver-nVIDIA-RISCs-with-ARM
[ Marko Medojević @ 09.01.2011. 14:32 ] @
@mmix:

Citat:

Microsoft će će u razvoju svog novog operativnog sistema sarađivati sa britanskom kompanijom ARM, vodećim proizvođačem čipova za "pametne" mobilne telefone i tablet računare.


Stiv Balmer, direktor Microsofta, predočio je na najvećem svetskom sajmu elektronike za široku potrošnju CES (Consumer Electronics Show), koji se održava do 9. januara, da će njegova kompanija lansirati verziju svog operativnog sistema Windows, kompatibilnu sa poluprovodnicima britanske kompanije ARM Holdings.

Američki softverski gigant na taj način nastoji da se pozicionira na sve značajnijem tržištu tableta, koje je u punoj ekspanziji, prenela je agencija Rojters.

Ta odluka, kako ističu stručnjaci u ovoj oblasti, predstavlja zaokret u odnosu na dugogodišnje partnerstvo Microsofta sa Intelom, najvećim svetskim proizvođačem poluprovodnika, koji je oduvek snabdevao računare koji funkcionišu pod operativnim sistemom Windows.

Ovaj potez Microsofta, kako ističu stručnjaci, predstavlja pobedu za ARM, koji je, takođe na ovom sajmu u Las Vegasu najavio savez sa proizvođačem grafičkih čipova Nvidia, za računare zasnovane na arhitekturi ARM-a.

Takođe, to nagoveštava mogući raspad dugogodišnjeg saveza između Windowsa i Intela, koji je u PC eri bio dominantni standard.

Čipovi ARM-a velikih performansi i male energetske potrošnje nalaze se u velikom broju tablet uređaja i "pametnih" telefona dostupnih na tržištu, kao što su iPhone i iPad kompanije Apple.

Tablet uređaji zasnovani na sadašnjem operativnom sistemu Microsoft Windows 7 nisu baš naišli na uspeh kod korisnika.

Balmer se konkretno o tablet uređajima nije izjasnio, a umesto toga je u prezentaciji, pred zvanični početak CES-a, govorio o većini drugih proizvoda Microsofta, kao što su, na primer, uređaji za igračku konzolu Xbox, ili o telefonima Windows Phone 7.

Microsoft bi tokom 2012. godine mogao da izađe na tržište sa novim operativnim sistemom, koji će se, najverovatnije zvati Windows 8, čija će jedna od verzija biti kompatibilna sa čipovima ARM-a, na kojima je zasnoavna većina tablet uređaja.

Balmer je u tipičnom temperamentnom istupu nastojao da zvanice i investitore ubedi da će njegova firma uspeti da održi dominaciju i u narednom periodu, u uslovima kada svet računarskih tehnologija prestaje da se vrti oko personalnih kompjutera, gde Microsoft praktično ima monopol.

"Kada u budućnosti budete koristili bilo koji uređaj, tamo će biti Windows. Windows će biti svugde, na svakom tipu uređaja, beskompromisno", izjavio je Balmer.

Investitori i analitičari, međutim, sumnjaju da će Microsoft uspeti da očuva čelnu poziciju svog operativnog sistema na sve značajnijem tržištu tableta i pametnih telefona.

Prema mišljenju analitičara, za Microsoft bi ovo jednogodišnje kašnjenje, u stupanju na tržište operativnih sistema tablet uređaja, s gledišta dostizanja iPada i operativnog sistema Android, moglo biti sudbinsko.

Istraživačka kompanija "Gartner"‚ prognozira da će tržište tablet računara do 2013. godine porasti više od sedam puta na 150 miliona komada godišnje.

Prodaja personalnih računara bi, međutim, prema tim prognozama, trebalo da raste mnogo sporije - oko 15 procenata godišnje i da u 2014. dostigne 610 miliona.

(Tanjug)
[ mmix @ 09.01.2011. 18:41 ] @
Salis se, boldujes mi super analize lokalnih ignoramuskih novinara

Pogledaj press release MSa i malo detaljnije analize na netu koje nisu striktno vezane za tablet hype. To nece biti Windows Phone 8 koji se vrti na tabletima i konkurise Android tabletima, treba stvarno da budes Apple fanboij pa da kupis wallgarden tablet. To ce biti Windows 8 Starter ili Home koji ce raditi na ARM tabletima kao sto sada Windows 7 radi na Atom tabletima (cija losija prodaja je zapravo vise krivica Intela nego MSa). A kad imas codebase Windowsa 8 za ARM tablet onda isti taj codebase radi na ARM desktopima (koji ce neminovno doci da popuni prazninu konkurencije intelu) i imas premium, prof i ultimate verzije koje ce raditi na ARM desktopima i laptopima dugo nakon sto tablet hype splasne. A taj deo price je na onoj drugoj temi.

Sama prica o tablet hype-u koji se potencira u ovom clanku je definitivno vredna paznje ali zasluzuje svoju temu. U svakom slucaju treba biti teski kratkovidi ignoramus pa porediti Windows 8 sa Androidom. U nekom trenutku rast form faktora pretvara telekom igracku u productivity alatku i tu (bar za sada) Android nema sta da trazi. Ako vec neces Windows na productivity alatki tu ti je sijaset Lindza distroa koji su mnogo bolje prilagodjeni toj svrsi. Zasto bi uzeo ovako osakaceni Android distro? Ne sumnjam da Google ako to zeli moze da napravi dobar tablet/desktop distro ali nigde nije bilo najave toga (bar da ja nisam video)
[ dragancesu @ 13.01.2011. 14:13 ] @
Nisam korisnik android platforme, i posto niko nije odgovorio nastavljam

Ima najava ce android 3 biti za tablete, recimo
http://www.pcaxe.com/vesti/sof...onalni-android-3-video-jan2011

[ dejanet @ 13.01.2011. 14:21 ] @
Mislim da je Motorola izbacila XOOM (Android 3) ili je bila na skoro nekom vecem sajmu(za koju nedelju)..

http://www.motorola.com/Consum...i.MOTOROLA-XOOM-US-EN.overview

[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 19:24 ] @
Ja bih ipak sacekao malo sa tim blue-sky b*it bingo najavama...

Svako ko radi u ovoj industriji zna jako dobro sta je demonstrator a sta je finalni produkt... to vazi za male i srednje softverske produkte, a kamo li za mamutske projekte kakav je Windows (NT) + Office.

Tacno, Windows NT kernel je od samog starta cross-platform (ko ne veruje neka skine WRK i izbroji koliko ima linija u ASM kodu ;-) ali cisto sumnjam da su Shell i Office timovi drzali tako striktnih normi jos od 2000-te godine kada je MSFT odlucio da se ekskluzivno fokusira na Intel-olike platforme.

Verovatno ce do samog kompajliranja celokupnog koda doci relativno brzo (a mogu da uposle i brdo robova) - ali sam prilicno siguran da je Windows i Office kod pun x86/x64-specific optimizacija u lejerima poput grafike i sl...

To ce malo da potraje da se isportuje - a i kada se isportuje sve to pitanje je kakve ce performanse imati "fat" aplikacije poput Office-a na primer.

ARM je platforma sa malo kesa, totalni embedded sistem - svako ko je pisao performance-critical kod zna koliko je na ARM-u bitno trimovati velicine struktura i ne onanisati sa memorijom... sto je susta suprotnost coding-stilu 99% Intel programera... mislim, ono, gomila njih ne proverava da li je malloc() vratio gresku...

Ako je Office pisan za platformu sa megabajtima L2/L3 kesa (a siguran sam da jeste, us*ani Outlook 2010 mi pokazuje "Splash Screen" od 4-5 sekundi na 4xSSD-u sa 600 MB/s podataka" mogu misliti na sta ce to da lici na ARM platformama).

Mislim... cak su ubudzili i dugme "Cancel" u SPLASH SCREEN!!! Kakav feature bato... ono, ako se user smori od cekanja da mu se ucita aplikacija, da moze bar da se resi bede...



Yep... Core i7... 8 GB memorije, 600 MB/s disk... 4-5 sekundi... ima i Cancel dugme... tuga, kako ih samo nije sramota #*()@&@# Treba da vidite ovo na malom netbooku - ucitava se 15-tak sekundi. Al bar mozete da da prekinete tugu sada jednim klikom!

Jedva cekam da vidim to na ARM-u ;-)
[ mmix @ 13.01.2011. 19:53 ] @
Pa ako kernel nema ASM, zasto mislis da ga Office ima, narocito posle ostatka price Isto tako ni shell ni office nemaju nikakve optimizacije u vezi grafike, do vise sve je to lezalo direktno na GDI+, od Viste sve ide preko WDMa i na kraju DXa. Meni je veci problem taj DX i drajveri nego sam windows. Al ako su rekli da ce napraviti bilda Windowsa 8 za ARM to ukljucuje minimum i DX 9/10/11.

To sto si rekao ostalo za ARM stoji, ali to je trenuno stanje stvari koliko ja vidim, niko nije ni rekao da ce rebildani windows moci da potece na tim cipovima koji se sad valjaju, niti su ti cipovi iz daleka spremniza desktop, ali ima jos vremena. WIndows 8 je jos na stolu, ko kaze da ubuduce nece biti napucanih multicore armova sa tonom kesa i dovoljno slobode i juice-a za slobodno onanisanje memorijom? Sa obezbedjenim popularnim OSom drasticno se smanjuje rizik od propasti takvog koncepta. Sa obzirom na nivo hibridizacije, ja potpuno ocekujem da taj buduci desktop ARM ne bude bas "koser"

To je ta neka promena koja je mene svojevremeno iznenadila, samo overclockeri i geekovi mere performanse, sama cinjenica da se to leglo neoptimizovanog koda zvano Office prodaje ko ceten alva govori ponajvise u prilog tome. Gigaherci i wati se rasipaju kao da nema sutra. Ali, i kazem ALI, ako windows napravi paralelni bild za ARM otvara se omogucnost nosiocima ARM licenci da se okusaju specificnim dizajnima za desktop i laptop okruzenje. Zasto ne? Sta sprecava taj scenario? (Sem sto se tona para investira u tablet hype, a to je posebna dotcom prica)

[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 20:00 ] @
Mislim da nisam bio dovoljno jasan - manji je tu problem ASM, na kraju krajeva - to su ogranicene rutine, dakle samo treba da se re-implementiraju u NEON kodu, recimo...

Daleko veci problem je sam footprint i nacin pisanja x86/x64 aplikacija - veruj mi, jako dobro znam o cemu pricam, posto sam u vise situacija jednostavno morao da dev-ovima izdam nalog za raspisivanja koda od nule umesto koriscenja koda koji je pisao neki programer koji je ucio svoj zanat na P4/Core2 masini :)

Cisto sumnjam da ce se to menjati skoro - posto su to inherentne osobine ARM arhitetkture, kada bi ARM krenuo da cepa veci kes, povecava broj pipeline-ova i sl... pa to bi bio drugi Intel Core npr... sa drasticno vecom potrosnjom. Koji je onda UVP onda... sto bi se neko hebavao sa tim? :)

Prednost ARM-a je idle potrosnja koja je visestruko manja od Intel-ovih desktop procesora (ono, za vise od jednog reda velicine) - ali dolazi sa cenom, sama arhitektura nije ni izbliza brza kao moderne Intel arhitekture (Nehalem SB) i cisto sumnjam da ARM uopste ide na tu mogucnost - njihova strategija je low-power CPU sa gomilom custom IP blokova za video, audio, radio stack i sl... to je upravo ono sto Intel i dalje uci jer pre Tunnel Creek Atoma nikad nisu imali takve ponude.

[ combuster @ 13.01.2011. 20:31 ] @
Po njihovoj najavi oni pucaju na HPC trziste takodje, tako da su tu performanse SVE !
[ dejanet @ 13.01.2011. 20:50 ] @
Mnogo mi se svidja feature sa Cancel..
[att_img]
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 21:26 ] @
Dakle, na istoj masini se Office 2007 aplikacije dizu za manje od pola sekunde... ako i toliko, bukvalno iskoci glavni prozor odmah :)

Startujes Office 2010, prvo iskoci taj splash sa cancel dugmetom, a onda krene onaj skrol sta on kao trenutno radi... i tako nekoliko sekundi gledas taj idiotizam "loading ovo ono"... STA ME BRIGA BRE... HOCU DA RADIM a ne da gledam nebulozne statusne poruke.

JBT kako ih nije sramota... mislim STA to Office 2010 radi toliko vise od 2007-mice pa da je vreme ucitavanja nekoliko puta duze??!?!?

Koliko ja vidim, skoro su pa isti... Jedino sto mi pada na pamet da su WPF-ovali aplikacije, sto objasnjava "munjevitu" brzinu.

Sto se mene tice, kada budem uzeo novi laptop - na njega ide Office 2007. Stvarno ne znam koji sam djavo stavio 2010 uopste. 2007 se odlicno ponasa, i zapravo ima brzi odziv i ucitavanje od OpenOffice aplikacija.

Ali sve sto je dobro ne traje dugo...
[ maksvel @ 13.01.2011. 21:42 ] @
Čuh da PPoint '10 ima nekih dobrih stvari, pa bih njega da eventualno instališem.
Kad vidim šta navodite ovde, ide cancel i pre instalacije
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 21:54 ] @
Citat:
combuster: Po njihovoj najavi oni pucaju na HPC trziste takodje, tako da su tu performanse SVE !


Upravo.

Ista prica kao sa onim Intel Atom "supercomputing" projektima - sve je to lepo, ali se pokazalo da ono sto se ne plati na mostu, plati se na cupriji.

U slucaju HPC resenja baziranih na ultra-low-power CPU-ovima, dolazi do velikog skoka u samoj komunikaciji (zato sto jedna radna jedinica tj. CPU moze da uradi mnogo manje podataka, sto onda znaci da kod mora da se izvrsava paralelno na mnogo vise jedinica) - sto onda automatski dovodi do latencija kakvo god resenje birali za umrezavanje.

U jednom momentu latencija jednostavno postaje veci problem nego sva ustedjena energija :)

Mislim da je neko iz Google-a vec imao rad na tu temu.

NVidia verovatno cilja na specificno trziste sa svojim ARM HPC resenjima, tj. ono trziste gde sam CPU radi jako malo posla - a to su CUDA aplikacije gde je gro racunske snage angazovano na GPGPU jezgru. U tom slucaju cela prica ima smisla, jer CUDA-i zapravo jak CPU i nije potreban.. medjutim to trziste je specificno, i cisto sumnjam da kompanija velicine NVidia-e moze samo od toga da zivi.
[ mmix @ 13.01.2011. 21:57 ] @
Jel neko od vas probao da klikne to cancel dugme :)
Ono samo zatvara splash screen i odmah prelazi na GUI aplikacije. Ne znam sta vi ganjate ali meni se word i excel pale za sekund, dve max
[ maksvel @ 13.01.2011. 22:01 ] @
^Da nema, kao u nekim programima, ono "skip splash" u nekoj postavci??
[ Slobodan Miskovic @ 13.01.2011. 22:02 ] @
Kad se klikne na X gasi se ceo proces. Pali ti se za 1sec jer si ga pre toga podigao u toku rada masine. Pokusaj da restartujes pc pa da ukljucis neki Office 2010 program, dok ucita add ons i ostale gluposti prodje 4-5 sec, posle kad ugasis aplikaciju i ponovo je upalis ucitava trenutno.
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 22:09 ] @
@mmix,

E moj mmix... kao sto ti Slobodan rece, pogledaj ti da nemas neki MSO proces u pozadini posto cancel dugme definitivno ubija proces, osim ako vec nije startovan ranije ;-) A tu je i odgovor kako ti se startuje za 2 sekunde, sto je tragedija zapravo - posto je ceo hebeni proces vec u memoriji... sta ce mu 2 sekunde na danasnjim masinama?!!?!

Ne vredi nista "skip splash" - taj splash screen je postavljen sa razlogom, a ne zato sto je neki levi developer popunjavao svoje radne sate... A razlog svi znamo, posto mrcina mora da ucita boga pitaj koliko stvari.

Mislim, to je stvarno rekord - znaci od kada sam presao na SSD pre 4 godine, nisam imao situaciju da se neka aplikacija startuje 5 sekundi posle boot-a.

Dok se nije pojavio Office 2010... Microsoft ponovo rusi rekorde :) Samo sto ovaj put zaista ne mogu da pronadjem ni jedan razlog zasto bi to trebalo da bude tolerisano... Office 2007 sa drugim skinom, za koji ce vam trebati 3x brzi komp ako zelite istu brzinu.

@edit - a najjaci mu je "Processing..." deo - tj. poslednja poruka na splash-screenu koja traje 1-2 sekunde...

Koji to djavo procesira?? Sopstveni bloat cak i pre nego sto se startovao? Da ne radi neki garbage collection ? :)

Mislim da je MSFT malo izgubio kompas - posto su jake masine out, a sve vise se ide na CULV i ostale low-power form-faktore... Nisam bas siguran da to ide ruku pod ruku sa megalomanskim monstrumom kao sto je MSO 2010... Rekoh vec, na netbooku - tuga bozija.
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 22:19 ] @
A imaju cak i svoj servis:



IDI - OFFICE Software Protection Platform :) Valjda onaj Windows Protection servis izgleda nije dovoljan, pa su morali da raspisu svoj (kao sto vec godinama raspisuju duplirane funkcionalnosti koje vec postoje u samom Windows API-ju). Odete u folder gde je servis, i ceka vas 1.5 MB DLL... brate, koliko li je to koda za totalno besmislen feature :-)

I tako dalje... mamut.
[ combuster @ 13.01.2011. 22:31 ] @
Jeste pitanje kako ce Windows raditi na ARM-u. Videli smo da ni performanse (a ni feature-i) WP7 nije bio bas na nivou, kako li ce onda full featured OS sljakati na tome ?

Linux tu moze imati prednost, na specificnim platformama na kojima cuka ARM - kernel se moze stripovati poprilicno lepo. Specijalni distro za Tegru, specijalni distro za neki drugi uredjaj itd. Cisto sumnjam da ce za ARM driven uredjaje biti potrebno na hiljade device drivera. Zna se ko su tu igraci.
[ Shadowed @ 13.01.2011. 22:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A imaju cak i svoj servis:



IDI - OFFICE Software Protection Platform :) Valjda onaj Windows Protection servis izgleda nije dovoljan, pa su morali da raspisu svoj (kao sto vec godinama raspisuju duplirane funkcionalnosti koje vec postoje u samom Windows API-ju). Odete u folder gde je servis, i ceka vas 1.5 MB DLL... brate, koliko li je to koda za totalno besmislen feature :-)

I tako dalje... mamut.


Meni office ima tri servisa... Pored ovog na slici ima i "Office Source Engine" (Saves installation files used for updates and repairs and is required for the downloading of Setup updates and Watson error reports.) i.. Pazi sad, "Office 64 Source Engine" (Radi isto sto ovaj pre njega, samo u 64 bita).
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 22:45 ] @
@combuster - zapravo, ako bi zanemarili bloat novih MS aplikacija, mislim da je NT kernel daleko bolje resenje od Windows CE kernela za graficki intenzivne aplikacije.

Windows CE, na kome je baziran WP7 je RTOS - sa schedulerom koji je optimizovan za garantovanu latenciju, sto je super za neke specificne industrije kao i za low-power hardver ali nije bas najsrecnije resenje za bogate GUI-je i multimediju.

Nisam 100% siguran sta je razlog, ali sam vec vise puta video tromost i lose performanse "modernih" aplikacija (citaj: debelih) na RTOS-evima, verovatno iz razloga sto uopste nisu ni dizajnirane za RTOS kernele koji imaju striktni scheduling i verovatno cesto prekidaju GUI thread-ove.

Mislim da je threading dizajn na RTOS sistemima daleko kriticnija stvar nego na Linux/Windows platformama - i ako se stvar ne dizajnira kako treba sa adekvatnim prioritetima i obzirom za specificnosti schedulera dolazi do inverzija prioriteta i svakakih abnormalnosti koje se vide kao pad performansi ili nesto jos gore.

To je zapravo ironija - RTOS-evi su radili cuda sa matorim ARM-ovima na 133-200 MHz (probajte da trcite Android ili Windows Mobile na njima ;-) ali kako su zahtevi aplikacija skakali, a vecina koda dolazi sa ne-RTOS okruzenja, cela stvar se okrenula naopacke, tako da ako imate dovoljno snage (tipa 1 GHz ;-) vise se isplati imati general-purpose kernel, nego RTOS sa stanovista "fluidnosti" GUI-ja.
[ mmix @ 13.01.2011. 23:18 ] @
Pa onda ne znam sta da vam kazem, imate bas ocajne masine

Word i Excel se fresh pale za 3s, najduze outlook za 5s (mada u pravu ste za cancel ja sam mislio da sam ga pritisnuo u stvari sam zakasnio ). Naknadna paljenja su gotovo trenutna, splash screen se ni ne izrenderuje potpuno. Imam samo jedan ofis servis aktivan i njegov footprint u memoriji je 3Mb, source servis je neaktivan. Zapravo najveci hog u memoriji mi je chrome koji sa tri otvorena taba ima 10 procesa sa ukupno 300Mb
[ combuster @ 13.01.2011. 23:23 ] @
Hocu da predjem na Windows, meni se LibreOffice Writer startuje za 7sec... Bloatcina... I nema cancel na splash screenu :( :D

@Dimke

Nisam ni znao da je WinCE RTOS. Jbg, ranije nije ni trcalo vise aplikacija na smartovima...
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 23:27 ] @
Citat:
mmix
Pa onda ne znam sta da vam kazem, imate bas ocajne masine


Ili povece inbox-ove ;-)

Ja samo mogu da kazem da se Outlook 2010 ucitava visestruko sporije od Outlooka 2007 za komparativno slican inbox. Jbt Visual Studio se ucitava za duplo manje vremena sa plug-inovima.

I to nikako ne mogu da progutam... cime je Outlook 2010 zasluzio to? Ima Ribbon UI i yet-another "novi skin"... wow!

Ah da, ima one "social network" idiotarije koje se po defaultu instaliraju - upravo sam ih uklonio. Mozes misliti, aplikacija za poslovne mailove i dok pises dole iskacu ikone da pretrazis profil na soc. mrezama...

Teletabizacija...

E DA... i posle koliko godina? 15? pisanja e-mail aplikacija, i dalje im se IMAP klijent kuca N-uta... evo danas sam 2 puta morao da idem na web mail kako bih poslao mail, zato sto se Outlook ukuca u nekom nedefinisanom stanju (cuveni "updating cached headers") i send/receive ili cancel ne pomaze... jedino restart (mada, ponekad OUTLOOK.exe proces ostane aktivan u pozadini, i onda novi nece da se startuje tj. i on se ukuca i postane zombi - moras da ides u task manager i da ih manuelno pobijes #@*(@#& naravno ode par minuta na sve to). A prejako ti je kada na pola posla izbaci modalni message box da ne moze da apdejtuje svoje po*rane "cached headers"... znaci da tom liku koji je napisao taj kod pucas pravo u kolena.

Secam se pre oko mesec dana... jutro, upadam u ofis, confcall za 5 minuta, palim laptop i idem na kalendar da vidim broj/bridge# u pozivnici... DAM... outlook ukucao kako sam kliknuo na kalendar i odbija da bilo sta uradi posto ide sveti "updating cached headers"... cekaj cekaj cekaj... nekoliko minuta... znaci ako nisam izbacio laptop kroz prozor tad, nikad necu #@(*&@#

Kakva sramotna aplikacija.
[ combuster @ 13.01.2011. 23:34 ] @
IMAP ? :D I meni Evolution zna da grca sa istim problemom, pogotovo kada posle reinstalacije ga pokrecem po prvi put, takes forever...
[ Ivan Dimkovic @ 13.01.2011. 23:42 ] @
Ma OK - proces traje sta god... ali zasto ceo prokleti proces mora da se skuca i da nije u stanju da radi druge stvari? Zasto se jednom u 10 puta kada is3.14zdis i zatvoris outlook proces, koji je u transcendentalnoj meditaciji apdejtovanja kesiranih hedera, zakuca u pozadini i onda ne mozes da startujes novu instancu pre nego sto rucno pobijes staru?!?!?

Ocigledno neki ljudi koji rade u toj firmi treba da se bave pranjem sudova, a ne pisanjem koda...

Ista stvar sa Windows explorerom... znaci, otvorim u firmi par mreznih lokacija (\\xyz), kada krenem kuci samo zatvorim laptop (sleep)... dodjem na gajbu, bacim lap na dock... upalim.

I onda krene EXPLORER da kuca... jedno 15 tak sekundi dok skuzi da prokleta mreza VISE NE POSTOJI @#)*(#@() pa samim tim ni proklete UNC lokacije... a za sve to vreme ne mozes da lansiras nove explorer prozore, zaboga... sve mora da stoji dok oni ne rasciste da li mrezna putanja postoji....

Koliki je problem bio razdvojiti te niti tako da drugi prozori ne trpe? Koliki je problem bio raspisati kod tako da se te operacije rade asinhrono... ono obrisite prokleti prozor sa fajlovima i stavite neku animaciju "searching" ili sta god ?!?!?

I tako vec 15 god... tuga i cemer.
[ combuster @ 13.01.2011. 23:59 ] @
Ne znam kakva je situacija sada, ali se secam davno jos na XP-u, dok sam na poslu na serveru podesavao sambu, menjao parametre i restartujem servis i onda kad krene da trazi mrezni drive a cela masina stoji i cuti - ne mozes ni na start meni da kliknes ko covek... Restart je radio, na dugmence... Znaci mrka kapa i dan danas ?
[ boki @ 14.01.2011. 00:07 ] @
Meni skoro svi programi iz 2010 mislim da startuju brze od 2007
Ili je mozda to samo psiholoski jer ide ona animacija...

W/E/PP mi startuju skoro trenutno a outlook nemam instaliran pa ne znam...
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 10:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ocigledno neki ljudi koji rade u toj firmi treba da se bave pranjem sudova, a ne pisanjem koda...

...

Koliki je problem bio razdvojiti te niti tako da drugi prozori ne trpe? Koliki je problem bio raspisati kod tako da se te operacije rade asinhrono... ono obrisite prokleti prozor sa fajlovima i stavite neku animaciju "searching" ili sta god ?!?!?

I tako vec 15 god... tuga i cemer.


Zašto koristiš MS-ove proizvode, ako je sve tako loše? Pređi na konkurenciju i rešen prblem. Ako ne valja ni konkurencija, osnuj firmu koja će to da odradi kako treba i namlatićeš se para.
[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 10:49 ] @
Nevezano za ovu pricu ali vezano za sam MSFT meni i dalje ne ide u glavu kako je moguce da jedna takva kompanije ne moze da napravi posten i normalan file transfer menadzer. Znaci ovo djubre koje se nudi za MSDN korisnike je upravo to, djubre. Sto je najtuznije ni ne radi u IE, vec mora da se pokrene u compatibility modu... :(
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 12:10 ] @
Pa, koristi drugi ili napravi bolji, pa ga prodaj.
[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 12:23 ] @
Nije moguce jer samo sa tim programom mozes skidati odredjene sadrzaje... Nije vezano za korisnikov izbor vec za ono sto je nametnuto.
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 12:39 ] @
A ti sadržaji pitaju ko ih zapravo skida.
[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 13:04 ] @
Da. Samo sa FTM-om mozes da skidas sa download sekcije na MSDN-u. Postoji i neki work around ali ne pali uvek...
[ maksvel @ 14.01.2011. 13:05 ] @
Ih, Nedeljko, takvom "logikom" ne bi nikad ništa smeo da kritikuješ... I nije svako Torvalds, pa da može da napravi drugo, ako mu se postojeće ne sviđa

I taj download manager stvarno sucks.
Zvuči malo suludo, ali meni je bzvz što ne radi pod Linuksom Katkad bih otud skinuo nešto za narezati, a ono cvrc.
Bolji onaj Java-based, IBM-ov.
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 13:08 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Da. Samo sa FTM-om mozes da skidas sa download sekcije na MSDN-u. Postoji i neki work around ali ne pali uvek...


A kako će download sekcija sa MSDN-a da zna da li je skida baš taj program?
[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 13:13 ] @
Lepo. Probaj pa ces videti kako. Uostalom ne znam zasto se prepriremo kad nisi ni probao da uradis tako nesto....
[ Shadowed @ 14.01.2011. 13:44 ] @
Nedeljko, server moze da da programu neki niz bajtova koji ovaj obradi po algoritmu koji je poznat serveru i vrati. Server onda obradi na isti nacin i zna da li je u pitanju taj program ili ne. Da bi to prevazisao moras na neki nacin da provalis algoritam sto ukljucuje ili pokusaj na osnovu usnifanih vrednosti ili reverznim inzenjeringom.

Ali, to je kako moze, ne verujem da tako radi, verovatno se svodi na to da ti url nije poznat ali je poznat programu. eventualno da program nadoda jos neki parametar, tako da bi jednostavnim ponavljanjem takvog http request-a dobio isti fajl.
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 14:04 ] @
Citat:
Shadowed: Nedeljko, server moze da da programu neki niz bajtova koji ovaj obradi po algoritmu koji je poznat serveru i vrati. Server onda obradi na isti nacin i zna da li je u pitanju taj program ili ne. Da bi to prevazisao moras na neki nacin da provalis algoritam sto ukljucuje ili pokusaj na osnovu usnifanih vrednosti ili reverznim inzenjeringom.


Sve ja to znam, ali ovo je teorija zavere. MS ti ne da da poristupiš preko alternativnog softvera sadržaju. Ma, da. Druga je stvar ako alternativni softver ne podržava određeni protokol.
[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 14:13 ] @
U cemu je problem da korisnik zahteva da MSFT softver radi? Dakle taj softver je sastavni deo procedure, zvanicne procedure za skidanje sadrzaja sa MSDN sajta za ciji pristup korisnici DEBELO placaju i taj softver NE RADI. Korisnika uopste ne interesuje da pravi neki drugi softver za tu stvar ili da bunari po interenetu da bi nasao neki work around koji ne radi u dosta slucajeva... Samo jedan info, podrske za FTM NEMA, NE POSTOJI od strane MSFT-a a taj isti softvare se zahteva prilikom koriscenja servisa koji je neko pre toga DEBELO platio...
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 14:18 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: U cemu je problem da korisnik zahteva da MSFT softver radi? Dakle taj softver je sastavni deo procedure, zvanicne procedure za skidanje sadrzaja sa MSDN sajta za ciji pristup korisnici DEBELO placaju i taj softver NE RADI. Korisnika uopste ne interesuje da pravi neki drugi softver za tu stvar ili da bunari po interenetu da bi nasao neki work around koji ne radi u dosta slucajeva... Samo jedan info, podrske za FTM NEMA, NE POSTOJI od strane MSFT-a a taj isti softvare se zahteva prilikom koriscenja servisa koji je neko pre toga DEBELO platio...


Pa, problem je. Znači ovako:

1. MSDN fajlovi se mogu preuzimati samo preko FTM-a.
2. FTM je krš.
3. To je nedopustivo.
4. VS se ne može koristiti bez MSDN-a.
5. VS je krš.
6. Prelazim na drugo razvojno okruženje.
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 14:21 ] @
Ako ti ni ovo nije jasno, postaviću ti jednostavno pitanje: Zašto si se opredelio za VS takav kakav jeste, a ne za nešto drugo?
[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 14:27 ] @
Zamenjujes teze a i tok misli ti je dosta cudan, niti sam ja to rekao niti je tako prosto kazem da aplikacija koja je neophodna za neke stvari koje si skupo platio NE RADI. The end. To samo govori o ozbiljnosti i ljudima kojima se dopusta pravljenje takvih fail izleta...
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 14:53 ] @
Pa, koji će ti razvojno okruženje neozbiljne firme? Ja ponavljam pitanje. zašto si se opredelio za VS takav kakav jeste, a ne neko drugo okruženje?
[ mmix @ 14.01.2011. 15:12 ] @
Naravno da VS moze da se koristi bez MSDNa, postoji local setup. Mada ruku na srce, ocajan je po kvalitetu izrade i ukljucuje samo low-bandwidth content. FTM jeste ocajan ali se pali samo iz IE-a, ako skidas iz chrome-ta radi (bar je radilo). FTM jeste crap ali radi posao i podrzava resume i nikad sa njim nisam imao problema sem sto sam morao da ga jurim rucno da ga pokrenem nakon restarta. Ne vidim bas razlog za ovoliku agoniju :)



[ Slobodan Miskovic @ 14.01.2011. 15:12 ] @
Nisam se ja konkretno opredelio vec gomila ljudi oko mene.

Sto se tice izbora razvojnog okruzenja za razvoj MS sofvera VS je najbolji i nudi najvise, bolje nema ali to nije razlog da se kritikuju postojeca resenja...
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 15:27 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Sto se tice izbora razvojnog okruzenja za razvoj MS sofvera VS je najbolji i nudi najvise, bolje nema


Aaaa... tako reci.

Meni je glupo kada neko pljuje nešto što koristi, a niko mu ga nije nametnuo. Naravno da ništa nije idealno, ali čovek se mora nešto da radi i da se opredeli za neku od mogućnosti koje ima na raspolaganju. Prava kritika je kad nešto uradiš bolje od drugoga.
[ Ivan Dimkovic @ 14.01.2011. 16:35 ] @
Citat:
Nedeljko
Zašto koristiš MS-ove proizvode, ako je sve tako loše? Pređi na konkurenciju i rešen prblem. Ako ne valja ni konkurencija, osnuj firmu koja će to da odradi kako treba i namlatićeš se para.


1. Drugi su jos gori (probao Thunderbird recimo, hvala ali ne hvala)

2. Vec imam jednu firmu koja radi multimedijalnu podrsku kako treba... mislim da nemam ni vremena ni ostalih resursa da kreiram jos jednu a :-)
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 17:46 ] @
Pa, dobro, multimedijalnu podršku rade i drugi, ali ovde je prazan prostor. Napravi pišljivi meil klijent i moći ćeš da imaš još 150 firmi.

Ma, daj. Koristim webmail, a koristio sam i thunderbird i vršio mi je posao. Outlook mi je jednostavno prenabudžen.

Kojoj ovci runo smeta, tu nema ni ovce ni runa.
[ combuster @ 14.01.2011. 19:00 ] @
http://www.fudzilla.com/proces...ook-makers-say-no-to-oak-trail

I sta sad, na cemu oni misle da vrte Tegru 2 osim na Linuxu ? :D Nesto mi android nije za netbook-ove... (mada u ovom tekstu se spominju notebook-ovi, mozda neki ultraslim mada CULV-ovi su tu IMHO dosta podesniji).

Mozda i zgotivim nVIDIA-u jbt, Tegra 2 ultra-thin portables - running Linux :P :D
[ Dejan Lozanovic @ 14.01.2011. 19:04 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, dobro, multimedijalnu podršku rade i drugi, ali ovde je prazan prostor. Napravi pišljivi meil klijent i moći ćeš da imaš još 150 firmi.

Ma, daj. Koristim webmail, a koristio sam i thunderbird i vršio mi je posao. Outlook mi je jednostavno prenabudžen.

Kojoj ovci runo smeta, tu nema ni ovce ni runa.


Ne, nego ne mozes vise ljudima da prodajes muda za bubrege kao sto si mogao ranije, nekada davno su ljudi pricali da recimo pretraga kroz index normalno da traje oko 1-2 minuta, a onda se recimo pojavio google koji ti vrati rezultat pretrage u roku od 0.16s :) , ne mozes vise menadzerima/korisnicima da prodajes pricu 1-2 min :)
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 19:16 ] @
Pa, neka koristi Google umesto Outlook-a.
[ Ivan Dimkovic @ 14.01.2011. 19:37 ] @
Ne mogu da koristim Google Schmoogle i ne znam ti ja sta drugo po kojekakvim "oblacima".... treba mi lokalni klijent, a firma takodje ima i svoj server i nisam bas odusevljen da drzimo corporate podatke na Google serverima.

U svakom slucaju, Office 2010 je monstrum i treba mu popravka.
[ djordje1979 @ 14.01.2011. 19:57 ] @
A webmail nije resenje?
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 19:59 ] @
Ako ti ne valja nijedno rešenje, a nećeš ni da zavrneš rukave, onda c*pe*.

Kojoj ovci runo smeta, tu nema ni ovce ni runa.
[ Ivan Dimkovic @ 14.01.2011. 20:10 ] @
E, Nedeljko... smaras malo... jeste, ako ti se nesto ne svidja nije fora da to kazes vec da raspises bolju stvar... Super bi bilo kada bi to tako islo.

Webmail mi cesto radi posao kao sto rekoh (kada mrcina od outlooka zaglavi), ali je smorina pretrazivati preko istog (barem preko naseg webmail sistema) + moram uvek da budem online, sto nije uvek izvodljivo...

U svakom slucaju ja kao i boga pitaj koliko miliona ljudi smo prikucani na MSO - ocigledno MSFT to jako dobro zna i misle da ce zauvek moci da stampaju pare produkcijom bloatovanog softvera, jer su ljudi primorani da ga koriste @#()&*
[ Nedeljko @ 14.01.2011. 21:58 ] @
Upravo je u tome stvar. Ko da neko brani recimo ORACLE-u da raspiše bolji meil klijent i utrpa ga u npr. OpenOffice.org ili ga prodaje kao zaseban proizvod. Ako nema ništa bolje, onda postoji razlog što je tako ili rupa u tržištu koju neko treba da popuni.
[ w3bl0rd @ 15.01.2011. 09:36 ] @
Nedeljko, ako je nešto najbolje znači li to da ne smijemo kritizirati neke stvari koji nam ne pašu za taj proizvod?
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 10:06 ] @
Možete, ali takva kritika nema nikakvu težinu.

Što jedan holivudski umetnik reče: "Mišljenja su ko dypeta, svako ih ima".
[ Slobodan Miskovic @ 15.01.2011. 10:10 ] @
Zasto nema? Ne moras da budes tehnolog da znas da je neka hrana loseg ukusa, ili lose upakovana. Jako cudan nacin razmisljanja imas...

To tom tvom nacinu razmisljanja i pohvale za neku stvar nemaju tezinu ako nisi specijalista za oblast koju hvalis... Gluposti...
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 11:34 ] @
Nemaju težinu, ne zato što nisi ekspert, već zato što ne menjaju ništa.

Za mene, najbolje pihtije koje su meni poznate sprema moja tetka. Ako mi se ne sviđaju nijedne pihtije, ješću nešto drugo. Ako mi ne valja ništa i pljujem po svemu, a nisam sposoban takvo stanje da poboljšam, onda sam običan trol.
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 11:54 ] @
Ako npr. nisam ekpert i vidim da nešto ne valja, pa se opredelim za drugo rešenje, to utiče na stanje na tržištu. Ako sam ekspert, pa uspem da napravaim bolje, to je još bolje. Ako pljujem po nečemu za šta istovremeno priznajem da je najbolje, a ne pravim ništa bolje, onda sam trol.
[ combuster @ 15.01.2011. 12:22 ] @
Citat:
Nedeljko: Ako pljujem po nečemu za šta istovremeno priznajem da je najbolje, a ne pravim ništa bolje, onda sam trol.


Ja se ne bih slozio sa tobom. :) Ne moze svako sve da programira, mozes da pomognes sugestijama ili testiranjem bug-ova ukoliko su dev-ovi otvoreni za saradnju. Svako ima pravo da kaze ono sto misli, ako ponavlja svoje misljenje nevezano za reakciju okoline iako je pokazano "without a doubt" da gresi - onda se moze reci da je troll.
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2011. 12:34 ] @
Citat:
Nedeljko: Ako npr. nisam ekpert i vidim da nešto ne valja, pa se opredelim za drugo rešenje, to utiče na stanje na tržištu. Ako sam ekspert, pa uspem da napravaim bolje, to je još bolje. Ako pljujem po nečemu za šta istovremeno priznajem da je najbolje, a ne pravim ništa bolje, onda sam trol.


1. Ja nisam ekspert za mail programe... tako da ne znam zasto uopste to koristis kao nekakav argument. Sta je "najbolje" po pitanju mail programa je apsolutno besmislen termin jer postoje zahtevi realnosti oko tebe koji su malo siri od mail programa i njegove funkcionalnosti.

2. Trolujes, zato sto si TI NA OVOM FORUMU pre koji mesec kritikovao IEEE754 standard, i to bas kao ekspert (matematicar) nalazeci mu "bagove" u vezi reprezentacije brojeva i prilicno insistirao na tome da je standard "sarlatanski" (tvoje reci).

Je li, trolu, da nisi mozda ti napravio neki novi standard za reprezentaciju brojeva i ponudio ga kao alternativu IEEE754 formatu? Mozes li nama "pljuvacima radi pljuvanja" da ukazes na link i radove gde mozemo da se upoznamo sa tvojim naprednim formatom koji eliminise "bagove" IEEE754 standarda koga si ostro kritikovao i nazvao sarlatanskim?

Sta ako si prisiljen da koristis IEEE754 zato sto je, hej, standard, i svi oko tebe ga koriste? Onda ne mozes da ga kritikujes?

Pa ti si to upravo radio - i to uporno na jedno 5+ strana. Kako li ti je to promaklo sa tako ostrim zahtevima koje nalazes drugima?

Odjednom si drasticno promenio misljenje, ali samo kada su drugi u pitanju? Meni to mirise na nekonzistentnost... Ameri to zovu flip-flop ;-)
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 12:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: 12. Trolujes, zato sto si TI NA OVOM FORUMU pre koji mesec kritikovao IEEE754 standard, i to bas kao ekspert (matematicar) nalazeci mu "bagove" u vezi reprezentacije brojeva i prilicno insistirao na tome da je standard "sarlatanski" (tvoje reci).

Je li, trolu, da nisi mozda ti napravio neki novi standard za reprezentaciju brojeva i ponudio ga kao alternativu IEEE754 formatu? Mozes li nama "pljuvacima radi pljuvanja" da ukazes na link i radove gde mozemo da se upoznamo sa tvojim naprednim standardom koji eliminise bagove IEEE754 standarda?

Sta ako si prisiljen da koristis IEEE754 zato sto je, hej, standard, i svi oko tebe ga koriste? Onda ne mozes da ga kritikujes?

Pa ti si to upravo radio - i to uporno na jedno 5+ strana.

Odjednom si drasticno promenio misljenje, ali samo kada su drugi u pitanju? Meni to mirise na nekonzistentnost... Ameri to zovu flip-flop ;-)


Ne, ja sam ponudio bolje rešenje, a ti meni daj link ka "naučnim radovima na kojima se zasniva IEEE754 sa tačno dve nule, pri čemu delenje pozitivnog broja daje tačno jednu od njih". Naravno, da tog naučnog rada koji to opravdava NEMA.

Sve vaše kritike mog stava su se svodile na ovo - jeste "u matematici" , ali je inženjerski praktično da se kao kompromis uzme da je . E, to je trolovanje.
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2011. 12:46 ] @
Pa i ja sam "ponudio bolje resenje" u tvom stilu - bolje multithreaded programiranje koje MSFT-u ocigledno manjka.

Da nisi mozda raspisao alternativu i presao na nju, sto trazis od drugih kao minimalni zahtev za kritiku?

Jesi, sutra malo.

Ajde lepo prestani da trolujes, posto je smesno traziti od drugih nesto sto ni ti sam nisi u stanju da zadovoljis sa svojim porukama.

Citat:

Ne, ja sam ponudio bolje rešenje, a ti meni daj link ka "naučnim radovima na kojima se zasniva IEEE754 sa tačno dve nule, pri čemu delenje pozitivnog broja daje tačno jednu od njih". Naravno, da tog naučnog rada koji to opravdava NEMA.


Knjiski primer skretanja teme na nesto sto nema apsolutno nikakve veze sa argumentom - apsolutno je nepotrebno baviti se IEEE754 standardom ovde u tim detaljima - dovoljno je samo pokazati:

a) Da si ga kritikovao (link gore)
b) Da nisi PONUDIO bolje resenje kao alternativu (reci "sta bi bilo bolje" nije isto sto i ponuditi alternativu)

QED.

Ej hebote, ti od nas trazis [url=]"da otvorimo firme i ponudimo bolji program"[/url] a sebi dajes slobodu da svoj "predlog" dovedes na isti nivo stvari koje zahtevas od nas.

Gde ti je firma koja nudi implementaciju formata brojeva sa pokretnim zarezom koja resava IEEE754 "bagove" i nije sarlatanska?

Pali bre.
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 12:47 ] @
Samo mi daj link ka tom IEEE754 naučnom radu koji to opravdava, pa ću u istom časopisu da objavim naučni rad koji je odgovor na taj.
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2011. 12:49 ] @
Ponovicu:

Citat:

Gde ti je firma koja nudi implementaciju formata brojeva sa pokretnim zarezom koja resava IEEE754 "bagove" i nije sarlatanska?

Pali bre.


Kad budes imao istu i kada budes nudio resenje koje je zamena za IEEE754 - onda cemo i "mi" da nudimo bolji mail program i necemo kritikovati Outlook dok ne zadovoljimo te striktne zahteve.

Do tada - troll off.
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 12:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: reci "sta bi bilo bolje" nije isto sto i ponuditi alternativu


A u čemu je razlika?

Mana mog rešenja je što je već napisana gomila programa na tom g0wnety od standarda.
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2011. 12:52 ] @
Kojeg tvog resenja?

Evo ja hocu da programiram sa tvojim resenjem... gde su biblioteke? Gde je kompajler koji razume tvoj format?

Kada ih budes imao - e onda mozes traziti od nas da ti ponudimo "bolji mail program" pre nego sto kritikujemo druge.

Do tada, prihvati moje resenje - "bolje konkurentno programiranje" - sve sto treba je da ga implementiras! Bas kao i tvoje "resenje".
[ Nedeljko @ 15.01.2011. 12:55 ] @
Dobro, predajem se.
[ mr. ako @ 15.01.2011. 13:56 ] @
Dimke gains +1 experience for skill "troll slayer".

XD

[ Srđan Pavlović @ 16.01.2011. 02:25 ] @
^



Dimke is now Level 13 Trollslayer. New item available for purchase:

Dried skin of the ancient Troll's balls --> adds +3 health when fighting Troll's - 60 gold.


[ MarkoBalkan @ 16.01.2011. 14:07 ] @
microsoft se gura svugdje, ok, ima pravo, ali barem da onda odradi posao kako spada, a ne onako s x bug-ova.

ako već pokušavaju uništiti konkurenciju, onda neka u svojim proizvodima naprave bolje.

ali uvijek naprave gore.



[ calimero @ 18.01.2011. 12:07 ] @
lol!

///

Intel complains about Microsoft’s failure to make a real tablet OS. They say MS has tried to shoehorn “Windows Everywhere” onto a device that has an incompatible user interface, power management, and connectivity requirements while the competition has created device-focused software platforms.

Microsoft rebuts: It’s Intel’s fault. Windows CE works perfectly well on ARM-based devices, as do Windows Mobile and now Windows Phone 7. Intel keeps telling us they’re “on track”, that they’ll eventually shrink x86 processors to the point where the power dissipation will be compatible with smartphones and tablets. But…when?

Intel: We constantly improve our geometry. Year after year we shrink the size of the basic semiconductor building block. Our newest fabs run 22nm processes!

MS: Yes, but why does ARM continue to win the battery game? Not to mention ARM’s flexible licensing which has created a thriving ecosystem of third-party processor extensions. Graphics, radios, networking functions…they all end up on the same low-power hardware, an entire system-on-a-chip (SOC) customized for each application, from navigation systems to tablets.

Intel: We’ve had this talk before. You’re a software company, why can’t you create a “mobilized” OS? At least we tried with Moblin.

MS: …and then you mated it with Nokia’s Maemo and spawned Meego. Ask any credentialed engineer what they think of corpocrats who condone such unnatural acts.
Let’s mediate.

///

sjajno! http://www.mondaynote.com/2011/01/16/wintel-le-divorce/

this is the end of PC era. kakav krshware je vladao 20 godina...
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2011. 12:11 ] @
I sta ce da nasledi PC eru?

Mala g0vanca sa kojima mozes da citas mail, slusas muziku i pregledavas facebook?

Wooooow :) Pa to sam mogao na mom dinosaurus PC-ju pre jedno dobrih 15 godina (doduse facebook jos nije postojao, ali bilo je slicnih sajtova za gubljenje vremena).... kakva inovacija bog te mazo, jos prodaju trivijalije kao SD-card slot ili HDMI port kao nevidjenu inovaciju za koju treba baciti stari uredjaj u kantu i kupiti novi krs uredjaj na kome isto mozes da citas mail i listas facebook...

Totalna revolucija... jedino si zaboravio sitnicu da ni jedna od tih trivijalija zvanih "apps" ne bi postojala da je neko nije razvio na "krsh" PC hardveru u koji spada i Mac... gle cuda, sve one koriste postene procesore, kako li samo ti ljudi sto zapravo stvaraju nesto nisu presli na "inovativne" form faktore :-)

Prave inovacije na computing polju nisu izmisljanje tople vode. Na zalost, cela industrija je trenutno zaslepljena uvaljivanjem sarenih kutijica sa funkcionalnostima koje su matore vec vise od deceniju.

Ali tu je lova, kako stvari stoje... teletabizacija uz bruseni metal i sljastece reklame.
[ combuster @ 19.01.2011. 13:07 ] @
Dok god budu pravili zivotinje koje ce da prozdiru kod kao od sale - ja se ne zalim, samo da konkurencija na tom polju bude takva da cene ostanu pristupacne.
[ calimero @ 19.01.2011. 21:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I sta ce da nasledi PC eru?

Mala g0vanca sa kojima mozes da citas mail, slusas muziku i pregledavas facebook?

Wooooow Pa to sam mogao na mom dinosaurus PC-ju pre jedno dobrih 15 godina (doduse facebook jos nije postojao, ali bilo je slicnih sajtova za gubljenje vremena).... kakva inovacija bog te mazo, jos prodaju trivijalije kao SD-card slot ili HDMI port kao nevidjenu inovaciju za koju treba baciti stari uredjaj u kantu i kupiti novi krs uredjaj na kome isto mozes da citas mail i listas facebook...


moram priznati da je stvarno impresivna tvoja... kako bih to nazvao... zelja da ne vidis sledeci korak. da, PrC je super. uvek je i bio

desktop workstationi ostaju za developere i content creatore - svi ostali na tablete. pre par godina sam kacio tabelu gde sam pisao o tome da sve prelazi na net i da ce desktop OS ostati samo za developere i content creatore - svi ostali ce korisiti browser. evo nakon nekih 3-4 godine se desava nesto slicno, samo sto su u igri tableti
[ pri3rak @ 20.01.2011. 01:06 ] @
[ mmix @ 20.01.2011. 08:10 ] @
Citat:
calimero: moram priznati da je stvarno impresivna tvoja... kako bih to nazvao... zelja da ne vidis sledeci korak. da, PrC je super. uvek je i bio

desktop workstationi ostaju za developere i content creatore - svi ostali na tablete. pre par godina sam kacio tabelu gde sam pisao o tome da sve prelazi na net i da ce desktop OS ostati samo za developere i content creatore - svi ostali ce korisiti browser. evo nakon nekih 3-4 godine se desava nesto slicno, samo sto su u igri tableti


Da, Dimkovicu, kako ne vidis TO je srecna buducnost. Evo jutros bas chrome mi je collapsovao "Most visited" sekciju posto je potpuno nevazna za mene i na vrh dodao skroz novu "Apps" sekciju tako da mogu da zapocnem svoj radni dan sa jednom od prigodnih apps za desktop. A ti mislio da su Apps samo za zaludne domacice sa tabletima. C, c, c, c, c


Od ovoga do StarTreka je samo mali korak koji ce Stevica da napravi cim ozdravi. A tvoj defetizam i sumnja samo smetaju. Zato, VERUJ

[ bachi @ 20.01.2011. 08:29 ] @
Hahaha, čak i fraking uTorrent je počeo da nudi Apps. lol
[ combuster @ 20.01.2011. 11:24 ] @
Sta se to dogadja kod vas na Windowsu, sta je to bre Apps ? :D To neki plugin-ovi za browsere, gadget-i, oce neko da mi objasni cemu to sluzi ? Mislio sam da to sljaka samo na iPhone-u, tipa App for Farting i sl...
[ pri3rak @ 20.01.2011. 11:28 ] @
Chrome radi i na linuxu
[ combuster @ 20.01.2011. 11:41 ] @
On mozda radi ali ja na chromiumu nisam primetio nikakve app-ove...
[ ninjaz @ 20.01.2011. 11:51 ] @
Citat:
combuster: Sta se to dogadja kod vas na Windowsu, sta je to bre Apps ? To neki plugin-ovi za browsere, gadget-i, oce neko da mi objasni cemu to sluzi ? Mislio sam da to sljaka samo na iPhone-u, tipa App for Farting i sl...


To ti dodje kao bookmarks ikonica, samo veca, zove se App i skida se na ChromeStore-u
[ pri3rak @ 20.01.2011. 12:09 ] @
Yep









Tako da ni linux nije postedjen "napredovanja" :)
[ combuster @ 20.01.2011. 12:23 ] @
Ko zna, maybe... Ja ih nesto ne vidim, mozda imam neku matoru verziju :)

[ mmix @ 20.01.2011. 12:54 ] @
Yup. matoro ;)

9.0.597.67 beta
[ bigvlada @ 21.01.2011. 10:54 ] @
Citat:
desktop workstationi ostaju za developere i content creatore - svi ostali na tablete.


hmm, vidim da si poštovalac lika i dela Lerija Elisona i njegovog network PC koncepta. I to u mutiranoj tablet varijanti.
Pod uslovom da u developere i content creatore stavljaš i arhitekte, animatore,muzičare, grafičke dizajnere (tj. svaki posao komplikovaniji od čisto sekretaričkog) hajde da vidimo kako bi izgledala ta tvoja tablet budućnost:

- siva masa white collar zaposlenih koristi neki office na tabletima. Neki ga drže u rukama i nabadaju sve funkcije sa
palčevima dok ga drugi polažu na sto i kuckaju sa svih deset prstiju.(čuvanje poverljivih korporativnih podataka u oblaku ćemo ovaj put samo spomenuti ) Posle mesec dana korišćenja nečeg što nije tastatura većina zaposlenih se razboli od cts-a (http://en.wikipedia.org/wiki/Carpal_tunnel_syndrome) i rsi-a (http://en.wikipedia.org/wiki/Repetitive_strain_injury). Da je masovno korišćenje glasa za kontrolu računara u poslovnom okruženju praktično, do sada bi postalo standard (hardver i softver za to svakako postoje).

- industrija zabave, kako proizvođači igara tako i proizvođači hardvera na sve načine nagovaraju ljude da zamene svoje
geforce/radeon multijezgarne aždaje/igračke konzole tabletom koji ima samo 10 inča po dijagonali manji ekran od onog koji već poseduju (ovo je već teška naučna fantastika, ali posmatrajmo svetlu tablet budućnost ). Industrija će se preorijentisati ili na supermario moron friendly igre sa mobilnih telefona prilagođene tabletima (20-tak evra za par megabajta umesto 50 za nešto što ima desetak i više gigabajta i ište par godina za razvoj) ili za wow koncept gde će se sve nalaziti na serveru. U prvom slučaju tablet neće trajati duže od mesec dana jer neće podneti njakanja kojima su izloženi džojpedi, miševi i tastature. U drugom slučaju (pored problema opisanih u prvom scenariju), pošto tablet nema optički drajv a igre se neće prodavati na memorijskim karticama, neki eventualni wow će u potpunosti morati da se svlači sa servera (ne želim da razmišljam o potrebnom propusnom opsegu).

Desktop/laptop mašine, igračke konzole, audio plejeri, ebook raderi,HD televizori, pametni mobilni telefoni i digitalni
fotoaparati su u svojim odgovarajućim kategorijama daleko bolji izbor od tableta. Da ne pričamo o cenama novih (a pogotovo polovnih sprava).

Jedina namena tableta je da na njemu gledas smešne video klipove kada ti je baš dosadno.Onda imaš uređaj koji ti služi nameni.

Sa druge strane, Microsoft radi isto ono što je radio i ranije, kada proceni da postoji dovoljno gvožđurije na određenom segmentu tržišta, on će napisati windows koji radi na tome. Početkom devedesetih je bio sjajan članak o budućem razvoju operativnih sistema, prenesen iz američke štampe i objavljen u računarima. Raspravljalo se o nameri ms-a da windows (16-bitni 3.x i 32-bitni nt) radi na svemu, počevši od spravica koje spadaju u kategoriju sa apple newton-om pa do serverskih farmi. MS daleko više gubi ako ne portuje windows na novu platformu nego što gubi ako objavi nešto što neće biti uspešno (poput nt-a za mips r4000 ili dec-ovu alfu).

Windows za arm je samo još jedan eksperiment za ms dok će industrija ipak sačekati malo sa podrškom (manja potrošnja i ms office nisu dovoljan razlog - postojao je i word za OS/2 ).