[ Marvin Marsovac @ 09.01.2011. 21:32 ] @
Pozdrav svima :)

Naime, nakon zavrsetka trenutnih studija nameravam da upisem neku visu skolu za trenera kosarke. Da li znate koja je skola najbolja za ovo? Prvobitno sam planirao da upisem Megatrendovu visoku skolu "Borislav Stankovic" ali sam saznao da ona ne upisuje nove generacije vec dve godine, iako je akreditovana (ne znam zasto), pa me intresuje koju bih skolu mogao da upisem da steknem ovo zvanje. Naleteo sam na izvesne skole kao sto su "Visa trenerska skola" i "Visa kosarkaska skola" ali ne mogu da nadjem konkretnije podatke o njima na internetu. Jedina skola koja deluje ok je "Sportska akademija", mada nemam informacija uopste, i to mi je problem. A ni na Infostudu nisam nasao nista konkretnije.

I da, da li to sto se profesionalno nisam bavio kosarkom moze da bude prepreka? Bavio sam se samo rekreativno i to pre dosta godina, ali profesionalno ne (zaludeli me kompovi haha :D ). A drugo pitanje bi bilo, da li je kasno poceti trenersku karijeru u recimo 35. godini?

Ako iko ima bilo kakve informacije, mnogo bi mi znacile, jer za sad nemam uspeha...
[ madcama @ 09.01.2011. 22:41 ] @
Evo nekoliko informacija od nekoga ko se interesovao za te ckole:
* Ne znam koliko je tebi bitno da je skola sertifikovana u smislu kao sto to vazi i za sve ostale fakultete, ali najbitnije ti je da takvu skolu priznaje prvo nas kosarkaski savez, pa potom i FIBA i ULEB
1. Po informacijama koje imam Bora Stankovic je skup ko Svetog Petra kajgana.
2. Najbolje bi bilo da upises onu u okviru DIFa, jer koliko znam ona je najpriznatija.

Koliko znam diplomu trenera kod nas jedino seniorski reprezentativci dobijaju direktno.

Sa te strane svako ko zeli da upise trenersku kosarkasku skolu ima istu sansu, bilo da se bavio kosarkom ili fudbalom, aktivno (profesionalno), rekreativno ili zi kladionice.

Jedno je sigurno, na studijama te nece nauciti kad treba da uzmes time out, kad da napravis izmenu i slicne stvari.

Razmisli dobro da li si voljan da ulozis toliki novac i da na kraju shvatis da ipak kosarku ne volis toliko koliko sad mislis. Na kraju krajeva vec si je jednom napustio zbog racunara. Sagledaj dobro situaciju i vidi da li ti se zaista isplati da budes svom sinu trener, jer 101% neces biti objektivan kao neki neutralan trener. Zapitaj se da li ces sa 35 godina imati nerava da po milioniti put ponavljas nekom klincu da npr. ne treba da sutira desnom rukom kad ide na levi ulaz ili da ne dodaje loptu preko igraca ili...Nemoj se zanositi da je trenerski poziv imalo slican igrackom. Igrac moze da izostane sa treninga/utakmice a trener nikad ne moze. I znaj ako zelis da se bavis profesionalno trenerskim zanatom kofer ti mora uvek stajati spakovan i blizu vrata. Retki su treneri profesionalci koji se duze vremena zadrzavaju u jednom klubu, a jos redji oni koji potpisu ugovor na duze od polusezone.
[ lale89 @ 05.07.2011. 12:41 ] @
Pozdrav svima :)

Sada sam primio mejl i kažu mi da na Megatrend više ne primaju(to je ustvari Borislav Stanković jel tako?)
Da li pored Difa ima jos neka viša škola za košarkaškog trenera posle koje se može nešto postići u ovom poslu pošto sam odlučio da se time bavim.

Ukoliko neko ista zna u vezi ovoga mnogo bi mi značilo jel stvarno nemam predstavu sta i kako?
[ Slobodan Miskovic @ 05.07.2011. 13:08 ] @
Sto se tice bavljenja trenerskim poslom u kosarci potrebna ti je licenca udruzenja trenera tj. KSS-a.

Postoje crvena i plava licenca u zavisnosti od ranga.

Vise o tome na :

http://www.ukts.rs/06licenca_s.html

Uslovi:

http://www.ukts.rs/06licenca_s.html#uslovi

[ lale89 @ 05.07.2011. 19:54 ] @
Hvala,pregledao sam uslove za sticanje licenci ali samo jos ako neko moze da mi pomogne i predlozi koju trenersku skolu da upisem
I ako nije problem ako neko zna koliko otprilike kosta godina na visoj trenerskoj?

HVALA
[ miki_ns_k @ 09.02.2012. 11:23 ] @
U Novom Sadu postoji institucija koja se zove Pokrajinski zavod za sport. Preko pedeset godina se bave skolovanjem i obukom sportskih tenera. Organizuju kurs nakon kojeg dobijate uverenje sa zvanjem operativnog trenera kosarke (ili nekog drugog sporta). Da biste zavrsili kurs, neophodno Vam je oko 5 meseci (minimalno). Cena kursa je 38600 dinara.
Kurs se sastoji iz opsteg dela (5 ispita) i specijalnog dela (6 ispita). Specijalni deo se organizuje u saradnji sa Kosarkaskim savezom Vojvodine i nakon zavrsetka kursa i sticanja uverenja, dobijate plavu licencu (valjda sam potrefio boju :)). Kao potvrda ozbiljnosti kursa moze pomoci i cinjenica da Bozidar Maljkovic i Dusan Ivkovic rade sa uverenjem pomenute ustanove.

Sajt Pokrajinskog zavoda za sport: www.pzsport.rs. Tu mozete videti vise informacija. Novi kurs pocinje pocetkom marta.

Pozdrav.