[ milanovic1 @ 10.01.2011. 14:21 ] @
Postovani
Zelim da kupim dva zvucnika pa me interesuje sta mi Vi predlazete.Imam pojacalo Crown XTi2000 tj. na 8 oma ima snage 2 x 475w. Ja se puno ne razumem u to samo sam cuo za neki kliping te zato bih zeleo da to bude sve ok i za pojacalo i za zvucnike. Interesuju me EV-zvucnici i sve to (ne bas stalno) je za kucnu upotrebu.
HVALA
[ Euronymous @ 10.01.2011. 15:18 ] @
300-400w.. neki dvosistemci recimo... do koliko bi para? Novo ili polovno?
odgovor na tvoje pitanje je malo opsiran ovako, preciziraj malo Predpostavljam da na razlgasne kutije mislis. Ili si mislio samo na drivere,pa da se bacis u samogradnju?
[ ToMiCc @ 10.01.2011. 15:22 ] @
Ta igrackica gura 2k wati na 4 oma... Nije li ti zao da to pojacalo bude u kuci ? Umesto na nekoj zurci , u diskoteci ili tako nesto...
Ili bas volis glaznu muziku? =)
[ 44250 @ 10.01.2011. 15:33 ] @
Citat:
ToMiCc: Ta igrackica gura 2k wati na 4 oma... Nije li ti zao da to pojacalo bude u kuci ? Umesto na nekoj zurci , u diskoteci ili tako nesto...
Ili bas volis glaznu muziku? =)

thiiiiiiiiiiiii 2 000 W na 4Ohm(ako je tako),zaje++e igračkice... ...
[ Euronymous @ 10.01.2011. 16:12 ] @
da..2000w u bridzu na 4ohma.. sta je to taman da ima malo rezerve za jedan RCF L18p300 .. a po meni, 2 su malo za sobu hihihi
[ milanovic1 @ 10.01.2011. 16:23 ] @
Postovani
Da pogresio sam i sada nemam kud. Vas sam hteo da zamolim da me posavetujete oko zvucnih kutija. Sta da kupim: EV-sx 300 , EV- Zx4
ili EV-Zx3. tj. zelim da to bude OK i za pojacalo i za zvucnike. Svega sam procitao na forumima i uglavnom idu iz krajnosti u krajnost. Jedni govore da treba biti jace pojacalo a drugi govore da treba biti jaci zvucnici. Ja se u to ama bas nista ne razumem.
Izvinite i puno Vam HVALA
[ Euronymous @ 10.01.2011. 18:27 ] @
Mozda sx300 .. a sto ne neki RCF art.. 315 recimo... 350w 15lf +1'' HF ..

da pojasnim ovo oko snage i krajnosti u krajnost
Zvucnike slabije od pojacala,naravno.. nije vise kao nekad, da pojacalo bude slabije od zvucnika.
iz razloga sto su sada svi drajveri za zvucnike pravljeni da bez problema izdrze bar 3db (duplo) od nominalne snage, koja je napisana, nekoliko sekundi, i naravno, u pikovima jos duplo vise od toga.. tipa 100-200-400 u piku od nekoliko ms.
Ja moju seriju FTR celestiona od 400w nema teorije da "teram" sa 400watnim pojacalom... ko da prdi.. al kad mu pljunem 650w *naravno ne pojacano do kraja, e tad tek peva

treba da imas dosta rezervne snage u pojacalu,da moze da "hendluje" sa pikovima i sl.. da ne duzim, jedva gledam za tu 475totku wati plafon 400w kutija, i bez problema.
Naravno, nemoj cepati na max svo vreme
[ milanovic1 @ 10.01.2011. 19:11 ] @
Postovani Nikolicu !
Puno Vam hvala. Posto imam ovde u Kraljevu prodavnicu uzecu EV-Zx4 (400w) made in USA. Hvala i puno pozdrava.
[ Pioneer cdj 200 @ 10.01.2011. 19:56 ] @
Možda malo glupo pitanje i nevezano za temu, ali ljudi ja nikako nemogu da razumijem šta će vam 400W muzike u kući !?? Ja imam 4 2-sistemske kutije sa driverima 16.5 cm, trenutno ih gura JVC autoradio CD player na kojem "piše" 4x45W (ako daje 4x20W, dobar je). Više od toga nema pretjerano smisla. I ovako starci bjesne, susjedi bjesne itd. A meni govore da pretjerujem sa glasnoćom... I sluh mi je već blago oštećen (bio sam na testiranju). Čak i da stvarno volite glasno, di živite? Komšije ne bijesne?

Mislim, ja vjerojatno tjeram svoje zvučnike na maksimumu cijelo vrijeme, al nema smisla uzet 4 x jače zvučnike pa ih slušat na 30 % snage. Možda je kod mene tajna što mi je soba samo 14 kvadrata površine i što su mi zvučnici udaljeni niti metar od uha. A i 1000 puta sam ih razmještao dok nisam postigao najbolju poziciju di se sa što manje snage što glasnije čuje meni, a komšijama što manje :=)

A što se tiće jačine pojačala i zvučnika, @Euronymous dobro kaže: i kod mene je ovaj CD player u normalnim uvjetima kao rođen za moje kutije. Ima stvarno prelijep zvuk za jedan autoradio, ima baseva i svega. Al kad se pojača do neke razine, počinju nestati basevi kako se pojačava pa se zvuk izobliči da bi na kraju došlo do potpunog krčanja. Kad sam iste kutije kačio na TDA 7294 pojačalo, pri malim snagama (onako tiho slušanje) ne svira ništa bolje, al kad se navine poprilično glasno, sviraju puno bolje. I ne gubi se na basu, niti se izobličava zvuk. Već samo nakon nekog vremena, zvučnik počinje "prditi" jer nemože se više istegnuti od toga. I da još jače pojačam, puko bi ovjes.

Ja volim da imam više snage. Kad osjetim da zvučnik nemože, samo malo stišam i to je to. Al kad znam da mi pojačalo nema snage, to me ljuti :D Jer znam da mogu pojačati još, al je lošiji zvuk. Samo se treba znati obuzdati da se ne odvrne previše. A i ovisi o zvučniku. Ove moje nemožeš tako jednostavno spržiti jer se osjeti kad pređeš njihovu granicu. Čuje se u zvuku i tad stišam. Dok moj drug ima prastare Ei kutije, a to je ona serija njihovih zvučnika koji se prže čim se malo prekorači nazivna snaga. Ali on ne sluša pretjerano glasno i muzika koju sluša nije prezahtjevna pa si je složio 2 x 5W pojačalo sa EL84 cijevima i stvar svira jako lijepo :)
[ ToMiCc @ 10.01.2011. 20:05 ] @
I ja isto glasam za jace pojacalo od zvucnika!! Naravno ako nemas neku pijanu budalu koja ce ti na nekoj kucnoj zurci odvrnuti do panja??!?
Skoro sva pojacala kad se pojacaju do maximuma ili blizu maximuma ulaze u kliping.. To odprilike u kratkim crtama znaci da pojacalo daje preveliku voltazu na zvucnike (voltazu koja nenosi sa sobom nikakav zvucni signal) i sam zvuk je pun izoblicenja...
I samim tim moze da se desi da slabije pojacalo unisti jace zvucnike bas zbog tog klipinga jer zvucnici ne dobijaju signal kakav je predvidjen da dobijaju...
Zato bolje jace pojacalo , pa kad ga odvrnes na recimo nekih 80% pojacalo ce i dalje imati perfektan zvuk bez izoblicenja (nece uci u kliping!) a i tih 80% ce taman biti tu neka granica koliko tvoji zvucnici mogu da izdrze a da se ne raspadnu ;)
[ ackopk @ 10.01.2011. 20:33 ] @
@Pioneer cdj 200


Ako se tebi komsije bune od tih 80-ak wati onda nije nesto u redu.


Ne znam sta smatras pod glasnim. Mislim da se ne moze postici neka jacina zvuka sa tih 80w da bi ti se od toga ostetio sluh.

A ni zvucnici koje posedujes ne mogu da stvore toliki zvucni pritisak.

Soba ti je 14 kvadrata...


E pa meni je 17. Muzika... sada vec kako treba. 2x160W kutije od 10" + piezo i bas bin sa 18" i 180w (isto sal). Bice slika za koji dan.

Planiram da napravim sad sa njima zurku za moj 18-ti. Jel mi moze neko reci koliko oni mogu da pokriju.? Mislim na kvadrate.?? Bice nas nekih 40-ak ljudi, ne vise.


Inace zivim u centru, od susedne kuce me deli zid od jednog reda cigli... A odozgo plafon i parket na spratu kod brata... niko nije zalio za sad.



Jace pojacalo od zvucnika... u svakom slucaju.




Veliki pozdrav svima.!

Ackopk.
[ milanovic1 @ 10.01.2011. 21:03 ] @
Postovani prijatelji
Prije svega puno Vam hvala sto cu nesto nauciti od Vas. Crown-a sam kupio i nisam imao nikakvo znanje. Nista mi ne preostaje nego da idem dalje. Posle toga kupio sam pre-amplifier Apart PM 1122. Zatim Apart PC 1000R.
(CD,USB,SD). Kada sam rekao za kucnu upotrebu DA ali i leti u mom selu,bazen i prijatelji. Za kuci imam Marantz medjutim hteo sam da Vas pitam koja dva zvucnika da kupim za moje pojacalo.Rekli ste mi EV-Zx4. pa sam hteo da vas pitam dali ja to pojacalo mogu slusati tiho u mojoj kuci a da ne ostetim pojacalo i zvucnike normalno da imam cistu muziku bez nekog brujanja. A moze se desiti da neki moj pijani drugar odvrne do panja pa sam hteo i sa te strane malo da se zastitim. Izvinite sto pisem sve ovo ali sam hteo da objasnim celu situaciju. Puno Vam hvala i puno pozdrava . Milanovic
[ Pioneer cdj 200 @ 10.01.2011. 21:34 ] @
@ackopk:

Do sto vragova, govorimo li mi o istim snagama !??? Jel možeš vjerovati da ove moje kutije mi otvore vrata od sobe ? Dobro, nisu baš kozna što čvrsta vrata jer sam ih kao klinac "provalio" (brat i ja smo se zezali sa kvakom i rasturili xD).

Neznam kakav je vama prag tolerancije ili ste, bez uvrede (šala samo), svi već gluvi :D Ja se derem na komšiju kad im djete plače cijeli dan a preko ceste je, dok je moja stara gađala jedne turiste jer su u 2 iza ponoći pričali na terasi. Iskreno, nitko mene još nije proklinjao ali mi ni stara neda da smetam ni njima ni susjedima. Kod nas je normalno da se ništa ne čuje. Ja u 10 navečer izađem van na ulicu i nemogu ćuti ni bubicu. NIŠTA, apsolutna tišina! I sada da ja upalim muziku, zvučnik mi je taman nekoliko cm od prozora, pa to se čuje van toliko jako da možeš pjesmu prepoznati (a to kod nas je već preglasno da bi se čulo na ulicu).

Kod tebe je možda taj centar upravo supotran efekat: imaš vjerojatno kafića u blizini i svega pa uvijek nešto rošta. Ja sam u periferiji grada koji je ionako već malen, mir i tišina je uvijek u ulici. Točnije nije, kad ja slušam muziku :)

Nisam znao da si mlađi od mene :) Ja sam u 9. mj. 2010. radio zurku za moj 18-ti gore na katu u praznom stanu. Sa te 4 kutije... Bilo je toliko glasno da se nije moglo pričat normalno u prostoru (prostor od 40-ak kvadrata), a moja stara bjesna jer se i na ulici moglo raditi party (loša izolacija, loši prozori).

A što se tiće oštećivanja sluha, nešto su i slušalice kumovale, al kažem, metar od uha su mi zvučnici. Za 17 kvadrata je 4 x 16.5 cm po meni puno. Kad to navinem do daske, ne možeš pričat u sobi. I onda mogu brojat sekunde na prste dok ne uleti stara u sobu psovajući. A ako ne stišam, onda uleti stari i lete kutije skupa sa pojačalom kroz prozor :D
[ Euronymous @ 10.01.2011. 21:40 ] @
@ Milanovic1 tu smo da pomognemo prijatelju :)

Meni je za sobu ovo taman 2 Celestion FRT 3070c bina 400w, sateliti 12'' Celestion Truvox 1225 250w + 1'' HF Selenium Ti220 60w, Sam pravim kutije.. sa komsijama ne govorim odavno.. posto nemam mesta u radionici, drzim u sobi ozvucenje (kad ne rentiram) i na to slusam ponekad :)

sa snagasima sam tanak, 2 Phonica max860 i max1500, koji su slabi za ovo sto imam,ali gura se nekako.

Evo neke slicice







malo su "drtave" da tako kazem, prosle su sito i reseto do sad :)
[ milanovic1 @ 10.01.2011. 22:04 ] @
Postovani prijatelji
Meni zaista nepada napamet da pravim cirkuz u kuci koja se nalazi u gradu. Pojasnio sam Vam to i jos jednom ja imam HI-FI uredjaje u mojoj kuci. Za ovo sto Vas pitam stavicu u RACK CASE 8U i jos jednom pitam i necu se vise javljati " dali mogu kupiti EV-Zx4 za ove moje krkljeme i dali se tu moze slusati izmedju ostalog i tiha muzika bez nekog ostecenja. Izvinite i puno Vam HVALA
[ milanovic1 @ 10.01.2011. 22:10 ] @
Izvinite zaboravio sam !
Rekao sa tiha i CISTA muzika i ja se u nista ne razumem oko ovih uredjaja jedino u W (snagu)
[ Pioneer cdj 200 @ 10.01.2011. 22:18 ] @
Po meni se može, zašto nebi moglo? Svako pojačalo može svirati tiho ako mu je tih ulazni signal :)

Ali ČEKAJ odgovor iskusnijih kolega...
[ Euronymous @ 10.01.2011. 22:23 ] @
Naravno da moze.kad ti zatreba ti cepni malo . pazari to sto si naumio slobodno.. Dobre su te kutijice.
Pozdrav!
[ ackopk @ 10.01.2011. 22:31 ] @
Blago tebi kad ti je takva tišina u kraju. Ima kafić preko puta mene. Ovako je lagana muzika al zato leti svirka uživo napolju do 23h. Obično su to rock balade i pop muzika pa ne smeta previše. Al zato ima drugih muka.
Ima par njih sa kilovatima u gepeku pa se to opako dobro čuje oko 24h pa nadalje. E onda kreću drag trke sa motorima od 750 do 1500 kubika. Kuća mi je na 5m od glavne ulice. Da ti to čuješ.
Čujem ga kako na pola kilometra startuje motor, poleće, proleće pored moje kuće i posle 500m koči.
I meni će neko da se žali na muziku.!! Kako da ne.! ;-)

Što se muzike tiče govorio o realnim snagama. Nikakve muzičke ili P.M.P.O snage.
Tebi se otvaraju vrata bez brave a kod mene počinju da se tresu stakla i okvir na zakucanim vratima.

Veliki pozdrav.!
Izvinjavam se na malom offtopicu.

Ackopk.
[ Pioneer cdj 200 @ 10.01.2011. 22:55 ] @
Eh znao sam da je nešto drugo u pitanju :) Iskreno, ja ne poznajem pojam "prava snaga", "P.M.P.O." itd. Ne vjerujem ja u NI JEDNU snagu. Samo svojim ušima vjerujem :) Jbt. imam zvucnik 20W na njemu, i kažu mi da je to prava snaga da bi nakon par dana našao jedan još veći i jači na kojem piše 4 VA...

A ako ćeš me baš pitati, ja držim istinitom onu teoriju da pravih 10W trese prozore. Po toj teoriji, procjenjujem svoje kutije na nekih 5-8W svaka. Al onda nema teoretske šanse da sve ovo ima 400W što dajete jer bi to onda rušilo zgrade :P Ima frend EL84 pojačalo 2 x 5W. Boga mi, dobro trese za 5W :P To je jedan od razloga zašto vjerujem toj teoriji a drugi je sljedeći... Složit ćemo se da pojačalo nemože dati van više snage nego što povuće iz "zida" (utičnice), jel? E pa ja tresem vrata sa 4 kutije, a imam wattmetar i potrošnja se kreće oko 40 - 80W. Oduzmi gubitke, potrošnju ostalih komponenta itd. i ostatak podjeli sa 4. Jako malo dolazi na svaku kutiju...

Kod nas se tu i tamo nađe koji kW u gepeku :D Ali uglavnom prolaze "seljaci" sa tvorničkim sustavima i čuješ registraciju kako vibrira i umjesto muzike, samo distorzija :)) Al neću se rugat jer nisam ni ja bolji... Imam tvorničkog Clariona, CD player, sa 6 tvorničkih zvučnika koji lijepo svira al nema snage. A kad prođem po gradu, i ja ga odvrnem do daske :)

A meni vibrira prozor samo al za tebe ne sumnjam... Dapače, mogo bi da razvališ prozor :)

[ Cyber01001 @ 11.01.2011. 04:39 ] @
a ni WAT nije mjerilo glasnoce.....Dzaba ti i kilovat ako su kutije neefikasne... no evo link do kalkulatora pa se poigrajte malo ,odma ce vam sve biti jasnije! Amp power calc
[ Aleksandar Đokić @ 11.01.2011. 06:16 ] @
pa naravno da nije, "glasnoca" tj pritisak zvuka se izrazava u decibelima, i zavisi od efikasnosti zvucnika (SPL), snage koja dodje do zvucnik i na kojom rastojanju mi to slusamo, obicno se uzima da su 3db duplo u glasnoci tj pritisku, SPL zvucnika obicno je oko 86-93db, znaci razlika izmedju zvucnika 86db i 89db spl-a je duplo u glasnoci (teorijski)
[ aleksandara 93 @ 11.01.2011. 08:27 ] @
Ako već idete da pojačalo bude jače od zvučnika onda obratite pažnju na uputstvo-specifikaciju na zvučniku koji se dobili.

Ja sam na većni video 30-50% lufta tj. da toliko pojačalo bude slabije od zvučnika.

Isto možete da napravite da između predpojačala i pojačala stavite jedan potenciometar i podesite, i kad neko pojača glavni pot. (na predpojačalu) pojačalo neće svirati punom snagom i zvučnici će ostati čitavi.

Nisam za to uopšte ali kad bih pravio tako nešto sigurno bih i stavio neku "zaštitu" da ne moram da pazim koliko pojačavam i da ne moram samo ja koristiti taj uređaj...
[ Pioneer cdj 200 @ 11.01.2011. 09:37 ] @
Ne razumijem zašto je svima problem paziti koliko je pojačano. Kad opteretiš zvučnik, nastaju izobličenja. Barem kod mene se baš čuje i tako ne mogu slušati pa stišam.
[ Euronymous @ 11.01.2011. 09:54 ] @
I to sto kazes pioneer
Veci je problem kad radis sa nekoliko KW, i gomilom kutija, gde ne mozes da ispratis a ni da cujes sve. pri tolikim snagama,ocas oce da se desi svasta.. Limiter obavezan. pojacalo jace od kutija, adekvatno pojacano, i Bog da te vidi.

Ne primetis toliko izoblicenja (kad imas puno kutija i snagasa) ako je pojacalo na max i izdisaju snage, a zvucnik nije "napojen" pa mu das malo jos gaina na mikseti.. dalje se zna sta moze da sledi
Zato kazem, pojacalo OBAVEZNO jace od zvucnika.
[ Keez-a @ 11.01.2011. 10:52 ] @
Citat:
Ne primetis toliko izoblicenja (kad imas puno kutija i snagasa) ako je pojacalo na max i izdisaju snage, a zvucnik nije "napojen" pa mu das malo jos gaina na mikseti.. dalje se zna sta moze da sledi
Zato kazem, pojacalo OBAVEZNO jace od zvucnika.

Dobro dizajnirano pojacalo ce lepo da se nosi sa bilo kojom miksetom bez obzira koliko "odvrnes" gain na istoj. Slabiji zvucnici od pojacala ce u najboljem slucaju ostati sa pocepanim membranama kad im "grune" 23-30% 'viska'. Zvucnicima preko 50% nominalne snage pocinju eksponencijalno da rastu sopstvena izoblicenja. Meni, trenutno, lepo zvuce kutijice od 50W na pojacalcetu od 30W.
[ ackopk @ 11.01.2011. 10:54 ] @
Upravo tako Euronymous.

Zna se sta ide pre snagasa. Ako vec hoce da se zeza sa snagasima nije mu neki trosak od 50-ak evra.



Cyber01001 @ guslac


Znam ja to sve odavno. Namerno nisam spomenuo SPL jer se radi o prosecnom zvucniku. Kod mene je 18" bas od 93db, 10" - 90db, piezo - 93db.

Kod njih u autu daj boze da SPL sa 1W prelazi 90db ali kilowat je kilowat. Jeste da je njegov zvucnik slabo osetljiv i da bi ga neki sa 98-99db lako nadjacao sa mnogo manje snage ali ne zaboravite kolika je exkurzija membrane za dobre basove u autu + sama konstrukcija auta koja izdize niske frekvencije. Tako mekan, dubok bas koji se cuje u precniku od 100m ne znam jel moze da postigne neki bass bin. Cuje se ulicu-dve ranije. Auto i ne vidim, samo muzika se cuje.
Jes' da bass bin razvaljuje ali ne ide nesto preterano nisko... samo kick ima. Al to i volim



Niko mi ne odgovori.!! Koliko moze ovaj moj sistem da ozvuci.? Hvala.




Veliki pozdrav svima.!


Ackopk.
[ Euronymous @ 11.01.2011. 11:24 ] @
@ Keez-a

Bome,nece moci tako
U mom postu ili dva pre ovog, sam se delimicno dotakao toga, zasto zvucnik treba da bude slabiji od pojacala.

Ne govorim o gruvanju 25-30% viska snage kontinuirano (iako zvucnici to mogu da podnesu +3db ) nego o rezervi snage u pojacalu, da moze komotno da isporuci pikove audio signala..ako nema rezerve,nema ni te isporuke, nego odseca vrhove amlitude ulaznog signala na izlazu.
To odsecanje moze traje neko vreme iako je signal (ulazni) vec opao. i dolazi do toga sto se naziva klipovanje!

Svejedno o kojem se pojacalu radi, dal to bio berhinger od 200e ili phonic,peavey,CROWN ili RCF od hiljadu evra.

Kazes lepo ti zvuce kutijice od 50w na 30w snage,a sta mislis koliko ce ti se lepse cuti ako imas pojacalo bar 70W i pojacas na pola samo? Zvucnicima ne rastu izoblicenjima na preko 50%, nego snagasima, i zato treba rezerva snage.

Sto se tice, ovoga sto si mislio, gruvanju 25-30% viska snage konstatno u zvucnike,naravno da to ne treba.. uvek se moze neko naci ko ce odpanjiti do kraja, iako to ne treba..za tekve stvari se koristi limiter, pa i kad DJ tera u crveno (jer obicno nemaju "osecaj za filing" ako sve ne sija ko NG jelka ) sala bez bojazni mozes da sednes, popijes pivo, i da se ne brigas da ce ti sta zapaliti,i naciniti nekoliko hiljada evra stete

u zivotu sam samo jednom zapalio zvucnik,i to 200watni sa pojacalom od 100w, bas iz tog gore razloga,jer sam mislio isto kao i ti. Dugi niz godina teram 400w binove sa 600-700 ili 800watnim snagasima, pot na -3db i nema brige, jer znam da tad sam tek iz zvucnika izvukao maksimum, bez bojazni da cu nesto zapaliti.

Izvinjavam se malo opsirnijem postu.
[ ackopk @ 11.01.2011. 12:49 ] @
@Keez-a


Zavisi.

Ako pricamo o "zvucnicima" onda 50% manje snage ali ako se radi o pravim zvucnicima dobrog kvaliteta (citaj marke) onda verujem da ce lako podneti nesto vecu snagu. Ali klipovan signal... NE.


Realna ili RMS snaga je snaga koju zvucnik moze (mora) da izdrzi dugi vremenski period bez ikakvih ostecenja.
Koja je to pesma koja ce svo vreme imati takav signal.?
Zato se daje programska snaga iliti Program power handling.

Pojacala su obicno deklarisana na signal od 1khz a ukoliko je opseg od 20hz od 20khz videces da snaga opada malo. Pojacalo na 50% svoje snage moze da istera pikove, ima dovoljno snage za bas, ima cist zvuk jer obicno ima ispod 0.1% izoblicenje dok ako teras zvucnik od 500W sa pojacalom od 500W na max. pojacalo nema rezerve, ima izoblicenje od min. 1%, klipuje, steti zvucniku prosto receno.


Pozdrav.!

Ackopk.


@EDIT:

Pretece me Euronymous
[ Keez-a @ 11.01.2011. 14:17 ] @
Prvo: Pojašalo koje klipuje ne šteti zvučniku već tvojim ušima.

Drugo: Pojačala se nikada ne teraju da rade kontinualno punom snagom (zbog 'rezerve' koja je potrebna lošim "toncima"), osim kojekakvih FBF i slicnih na svadbama i pod šatrama, kada slušalištu uopšte nije bitan kvalitet već kvantitet da uz isti može da urla.

Treće: zvučnicima izoblizenja rastu preko 50% snage, makoliko ta izobličenja bila inicijalno mala. Nekada davno je u jednoj beogradskoj srednjoj školi postojao predmet Akustika, pa se tu dalo štošta naučiti.

Što se "zvučnika" i zvučnika (dobre marke) tiče, i među jednima i drugima se nađu dobri komadi ali i najgore đubre
[ Euronymous @ 11.01.2011. 15:44 ] @
Citat:
Prvo: Pojašalo koje klipuje ne šteti zvučniku već tvojim ušima.


Ovim si sve rekao :) Jos samo da kazes da jednosmeran napon ne steti zvucniku uopste.


Edit :)

Da ne bude "baba drumom-deda sumom"

Pozeljno je imati jace pojacalo od zvucnika. zasto? iz razloga da ne teras pojacalo u klip,(nadam se da ti je jasan pojam klipovanja, da ne pisem sad detaljno i o tome) jer tada zvucnik vidi dosta vecu snagu od one koju pojacalo moze da isporuci i dolazi do spaljivanja zavojnice zvucnika!

Isto tako, ako imas zvucnik recimo 200w i pojacalo recimo isto 200w, izoblicenja krecu dosta ranije od te vrednosti.Sto vise izoblicenja, zavojnica se vise greje, membrana pocinje nekontrolisano da se krece. sto bi narod rekao pojacalo nema kontrolu nad zvucnikom.(mnogi ovo brkaju sa sa damping faktorom,sto uopste nije tacno)

Zvucnici gore zbog toga bas, zbog klipa i jednosmernog napona,a ne zbog nominalno vece snage pojacala od samog zvucnika!

[Ovu poruku je menjao Euronymous dana 11.01.2011. u 17:04 GMT+1]
[ aleksandara 93 @ 11.01.2011. 16:36 ] @
Slažem se sa @Euronymous oko klipovanja, tada izlaz više ne "pusta" pravilan signal i onda dolazi do jednosmernog napona što spaljuje izlaz i zvučnike, moje mišljenje.

Ali pogledajte npr. Borina pojačala, sva koriste dosta jače izlazne tranzistore nego što se koristi, samim tim imaju rezerve da ne izobličavaju i ne klipuju...

Mislim da je tema otišla predaleko, @milanovic1 šta si uradeo? Jel si kupio zvučnike?
[ milanovic1 @ 11.01.2011. 17:40 ] @
Postovani
Nisam jos kupio. Bio sam u prodavnici i malo se razocarao. EV-Zx3 su puno manji od EV-Zx4 i vise mi se svidjaju Ali Vi ste mi rekli da za mog Crown Xti 2000 (2x475w na 8 oma) moram kupiti 2xEV-Zx4 (400w) i to je to.
http://www.megamusic.rs/www/singleitem.php?id=197 Vazno mi je da to sve bude OK i za pojacalo i za zvucnike zato sto nisam znao da je ova oprema puno skupa. Sada moram terati ovo do kraja.
Hvala Vam i puno Vas Pozdravljam
[ ackopk @ 11.01.2011. 17:44 ] @
@Keez-a


Eto. Ako ne verujes meni mislim da ce jos dva istomisljenika da ti promene stav.



Sta je klip nego isecen vrh signala koji mu dodje kao jednosmerna struja.?!?!!? Za snagu od 150W na 8 oma treba 35V. A ako se bar i malo jednosmerna struja pojavi sa naponom od 35V veruj da ce pre ili kasnije dodji do pregrejavanja zavojnice i pregorevanja zvucnika.



Klipovan signal i preterana exkurzija membrane su najveci krivci za stradanje basa.


Ja sam mesecima koristio zvucnike od 50W nominalne na pojacalu koje daje 75W i svakog dana je radio na max snazi bar 2-3 sata... veruj da nikad nista nije crklo, imalo distorzije... Inace volim glasnu muziku. Muziku 90% vremena slusam koliko moze jako ali da to bude sa nekim kvalitetom ipak nisam pod satorom Jednostavno volim bas u grudima.



Pozdrav.!


Ackopk.


@EDIT:

Nebih da se preterano mesam u tvoj izbor ali zar ne mislis da bi za 520E mogao sam da napravis puno bolje kutije.?




Na jednoj slici je bin sa jednim zvucnikom, drugi nisam mogao da postavim jer jednostavno nemam vise snage. Celo popodne sam se zezao sa ruckama i coskovima za bin. Sve ukupno verujem da tezi blizu 80kg ako ne i vise i 500W RMS-a. (doduse sa SPl-om od 93db)

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 11.01.2011. u 19:10 GMT+1]
[ milanovic1 @ 11.01.2011. 18:15 ] @
Postovani Aco
Odlucio sam da kupim ove dve EV-Zx4 i ako mi verujes muka mi je od svega ovoga. Imacu tu 7 (2u+1u+1u+1u+1u+1u+1u) jedinica i sada vidim da mi sve ovo nije bilo potebno. Nisam slusao savet prijatelja i sada moram terati do kraja jer sve sam kupio osim zvucnika a ovo sve novo kada bih prodavao nebih mogao da uzmem ni pola novca. Naravno netreba razmisljati kao ja jer ljudi puno vise potrose na neke slicne gluposti.
Eto to je sve tako. Puno pozdrava.
[ ackopk @ 11.01.2011. 19:16 ] @
Znam.

Ali sta je tu je.


Potrudi se da ti se vrati novac ulozen u sve to.


Pozdrav.!


Ackopk.
[ ToMiCc @ 11.01.2011. 21:46 ] @
Sta da ti kazem druze nego da 400+ wati nikako ne moze da bude jeftino.. 520 jevreja mozda jeste malo puno ali.. Sta sad?
Pazi u principu niko tebi ne moze da zabrani da ti uzmes slabije zvucnike , jeftinije.. Npr nekih 200 w... takodje ce da ti drma prozore i vrata u kuci i sve ce to lepo da svira ali onda naravno pojacalo nece nikako moci da pokaze svoj maksimum zato sto su zvucnici znatno slabiji od pojacala.. I onda komotno mozes da kazes da ti pojacalo nikad nece izgoreti ili tako nesto , jer se ustvari nikad nece posteno ni zagrejati :))
[ osmania @ 11.01.2011. 22:55 ] @
Ne znam
ali ja bi uzeo PS10 NEXO zvucnike nprj.
stativa dva dodatno i kud koji mili moji....

a za takve stvari party bla bla se uzimaju aktivni zvucnici, JBL ili RCF ili tako nesto kvalitetno i samo izvor signala ti treba...
uh zamalo zaboravi dB zvucnici su isto dobra zezancija

[ Keez-a @ 11.01.2011. 23:27 ] @
Citat:
Citat:
Prvo: Pojašalo koje klipuje ne šteti zvučniku već tvojim ušima.

Ovim si sve rekao :) Jos samo da kazes da jednosmeran napon ne steti zvucniku uopste.


Jednosmerna komponenta steti zvucniku isto koliko i transformatoru: VEOMA. Sta mislis da sam toliki tutumrak da ne znam o cemu pisem?

Citat:
iz razloga da ne teras pojacalo u klip,(nadam se da ti je jasan pojam klipovanja, da ne pisem sad detaljno i o tome) jer tada zvucnik vidi dosta vecu snagu od one koju pojacalo moze da isporuci i dolazi do spaljivanja zavojnice zvucnika!


Ovime si rekao da nemas blagog pojma, zao mi je sto sam morao ovako da napisem.

teoretski na zvucnik mozes da dovedes i cetvrtasti signal i dokle god je integral povrsine ispod 'krive' linije manji od deklarisane snage zvucniku nece biti ama bas nista. Inace pojacalo koje 'klipuje' od (idealno gledajuci) sinusa pocinje da pravi 'cetvrtke' tako da od "dosta vece snage" tu nema nista (posto pojacalo koje 'klipuje' i ne moze vise da isporuci: to je kliping ili odsecanje vrhova signala posto izlazni tranzistori (MOSFET-ovi,...) odlaze u zasicenje ili napajanje ne moze da isporuci SNAGE izlaznom stepenu.

I da ne diskutujemo dalje posto se, ocigledno, vama junosama vise svidja da sve radi "over the edge", ja cu i dalje uzivati u muzici sa mojom kombinacijom pojacala i zvucnika, a kada budem resio da ogluvim, otici cu na neki HM koncert i lepo se k'o gospodin covek smestiti ispred "zida" zvucnih kutija i cekati partiture Bass gitare i perkusija sa SPL od 120+ dB

Poz.
[ Euronymous @ 12.01.2011. 00:23 ] @
Citat:
teoretski na zvucnik mozes da dovedes i cetvrtasti signal i dokle god je integral povrsine ispod 'krive' linije manji od deklarisane snage zvucniku nece biti ama bas nista. Inace pojacalo koje 'klipuje' od (idealno gledajuci) sinusa pocinje da pravi 'cetvrtke' tako da od "dosta vece snage" tu nema nista (posto pojacalo koje 'klipuje' i ne moze vise da isporuci: to je kliping ili odsecanje vrhova signala posto izlazni tranzistori (MOSFET-ovi,...) odlaze u zasicenje ili napajanje ne moze da isporuci SNAGE izlaznom stepenu.


teoretski. a fazon je sto U KLIPU taj signal nije ispod "krive" ..da je doveden na ulaz cetvrtasti signal, u zavisnosti od pojacala verno bi bio prenet i na izlazu (u tom obliku) i ne bi bilo zvucniku nista...
o tome se radi. klipu (ne obliku kockaste amplitude)



... Ako ne verujes meni,ili drugima, uzmi osciloskop,pa se daj u merenje Oko ovog drugog dela se slazem...Poenta je da zbog toga se na izlazu pojavljuje jednosmeran napon..(tacnije izravnat naizmenicni) koji u zavistnosti od pojacala,nivoa klipovanja i amplitude zvucniku izgleda kao jednosmerni.

Euronymous OUT
[ milanovic1 @ 12.01.2011. 10:08 ] @
Postovani prijatelji
Molim Vas da mi sto jednostavnije kazete jer se ja u to ne razumem: Kakva ce muzika izgledati i sta bih se desilo kada bih ja sa pojacalom
2x475w na 8 oma poterao zvucnike EV-Zx3 od 600w. Molim Vas hoce li tu biti cista muzika i dali je to
OK
[ ToMiCc @ 12.01.2011. 10:27 ] @
U kratkim crtama , zvuk ce biti cist i perfektan dok ne pojacas pojacalo do panja... Recimo do 90%... Tada pojacalo ulazi u kliping fazu , daje los zvuk i steti zvucnicima... Kao i svako pojacalo...
[ ackopk @ 12.01.2011. 11:13 ] @
Da ti kazem jednostavno...


Ako ti ne znas da pazis opremu dzaba ti stavljas skupa pojacala i zvucnike dobrog kvaliteta.


Muzika ce biti cista do npr. tih 400W (od 475w) i gledaj da ne prelazis tu granicu a ako imas i malo sluha osetices razliku u zvuku.



A i mislim da smo te mnogo zbunili... Uzmi pojacalo i odi u prodavnicu. Zamoli prodavca da probas kutije pa sta ti se svidja to kupi.





Pozdrav.!


Ackopk.


[ 44250 @ 12.01.2011. 12:30 ] @
Nije mi baš jasan ovaj deo oko kockastog signala koji ne šteti zvučniku i klipinga (inače jako sličnog oblika kockastom signalu) koji šteti zvučniku. Predpostavimo da imamo kod sebe dva pojačala različitih snaga recimo 50W i 100W i jedan zvučnik od 130W. Ako na ulaz slabijeg pojačala dovedemo sinusni signal i pojačamo ga do 60W izlazne snage i recimo 20V napona tj. odemo u kliping dobićemo onu situaciju na prethodnoj slici(odsečene vrhove sinusoide),nešto što jako jako liči na kockast signal i to će nam uništiti zvučnik iako je 130W snage jer ne trpi istosmernu struju. Sad uzmemo snažnije pojačalo i na njegov ulaz dovedemo kockast signal,pojačamo ga opet na 60W i 20V i tad istom zvučniku neće biti ništa jer pojačalo nije otišlo u kliping? Ne razumem kako u ovom slučaju zvučnik prepoznaje razliku između klipinga i kockastog signala kad su između te dve stavke razlike baš-baš male? Da li su baš te male razlike i dovoljne? ...
[ 44250 @ 12.01.2011. 12:41 ] @
A što se tiče kupovine zvučnika lično bi radije kupio 20-30% snažnije zvučnike od pojačala. U ovoj kombinaciji "pijani drug" može da pojača "do panja" i da pojačalo samo ode u izobličenje koje će trajati dok ne ukineš uticaj istog drugara i ništa neće izgoreti (što ne bi bio slučaj da su zvučnici slabiji). Pri tom bi svakako pojačalo slušao do 80-ak% snage maksimalno što bi tebi bilo dovoljno za žurke i do 70-80 ljudi(slobodna LAIČKA procena),mnooogo je tu snage i decibela... ...
[ milanovic1 @ 12.01.2011. 13:14 ] @
Postovani
U svakom slucaju pojacalo (2x475w na 8 oma) odnecu u prodavnicu i probati. Da budem iskren zvucnici EV-Zx3 (600 w) su mnogo manji i vise mi se svidjaju. Malo su skuplji ali neki prijatelji sa foruma su mi rekli da bih trebau uzeti zvucnike do 400 w. Izvinite zato sto sam dosadan ali sta Vi mislite. Hvala
[ 44250 @ 12.01.2011. 13:22 ] @
Mislim da će ti se sve samo reći kad odeš u prodavnicu i to tamo čuješ. Ne zaboravi sa sobom da poneseš nešto od muzike koju najviše slušaš! Kad to tamo čuješ možda ti više neće toliko biti važna veličina ni izgled kutije koliko zvuk sam po sebi. Opet kažem lično bi samo ostao dosledan tome da zvučnici budu snažniji od pojačala-moje lično mišljenje. ...
[ Euronymous @ 12.01.2011. 13:53 ] @
@44250
Delimicno si sam odgovorio na pitanje :)
Elem,bas u tome je razlika,u tom slucaju sto jace pojacalo nece ici u klip. Fazon je (konkretno sad u tvom primeru) slabije pojacalo posto nema snage, ide u klip, trudi se da isporuci to sto si "naumio" :D (jao al se frljamo "strucnim" terminima) dok jace to odradi bez problema.

mislim, voleo bih kad bi se javio recimo Dr.Bora, i nadam se moju konstataciju,potkrepi sa cinjenicama i malo opsirnijim objasnjenjem..

Mada bilo je vec pre nekoliko godina dosta pisano o tome ovde na forumu,i o klipu, lepljenju signala za napajanje,merenju RMS snage, i svega ostalog.

Za kraj cu da citiram Dr.Borivoja (nadam se da nece zameriti) :)

Izlazni stepen moze da pojačava signal sve dotle dok njegova amplituda u pozitivnoj i negativnoj poluperiodi ne dostigne vrednost blizu vrednosti napona napajanja. Kod dobrog pojačala će izlazni signal biti vrlo verna (samo uvećana) kopija ulaznog signala sve dotle dok veličina ulaznog signala nije tolika da usled datog faktora pojačanja, "zahteva" od izlaznog stepena da stvori amplitudu veću nego sto je njegov napon napajanja. Posto to nije moguće, izlazni signal će za sve vreme (dok ulazni nivo bude veći od onog gde počinje klipovanje) imati istu maksimalnu vrednost.



[ milanovic1 @ 12.01.2011. 14:33 ] @
Postovani
Mnogo mi je stalo do Vaseg misljenja. Ja se u to nerazumem nista a ovi u prodavnici takodje jer sam vec razgovarao sa njima i oni
kazu mozes uzeti i EV-Zx4 a mozes i EV-Zx3.
Puno Vas pozdravljam, izvinite i Hvala Vam
[ milanovic1 @ 12.01.2011. 21:54 ] @
Postovani
Hteo sam da Vas zamolim da otvorite ovaj link i da mi pojasnite ovo. http://www.qscaudio.com/products/amps/advanced_amp_selector.htm
[ Euronymous @ 12.01.2011. 23:10 ] @
Evo u kratkim crtama..

Kad upisete snagu zvucnika i odaberete RMS ili PROGRAM , dole vam izbaci tabelu sa nekoliko preporucenih pojacala!
Vi ste tamo koliko vidim, odabrali, program, umesto RMS, sto ce reci da je tih 600w programa, u stvari 300w rms-a... (isti rezultat dobijate)

Najprostije receno, i taj program vam govori da pojacalo mora biti jace od zvucnika
[ milanovic1 @ 13.01.2011. 06:52 ] @
Sta znaci ovo "RMC" a sta "Program"
[ Euronymous @ 13.01.2011. 10:23 ] @
RMS je snaga koju zvucnik mora da izdrzi u kontinuitetu, bez ostecenja.. recimo signal od 1khz i 300w za zvucnik od 300w .. e sad..posto ti neces slusati samo odredjene frekvecnije.test tone ili slicno :) nego predpostavljam muziku, koja je u opsegu od 20hz - 20khz, Program predstavlja prosecnu snagu pri slusanju, gde se signal non stop menja (amplituda-napon i frekvencija-vreme) ..da kazem, puno razlicitih signala,za razliku od onog test tona. Pri slusanju toga,(muzike ili govora) snaga nece biti non stop 300w (za razliku od gore navedenog sinusnog signala od 1khz) nego ce se kretati u rasponu od nekoliko wati do 500-600 ili vise...
To "vise" pri slusaju, predstavlja PEAK power, koji je jos veci, i koji zvucnik moze da izdrzi nekoliko milisekundi.
programska snaga je obicno 2xRMS,dok je PEAK takodje jos 2x veci... (200/400/800w primer)

Audio signal se non stop "menja",pa bi RMS snaga pojacala trebala biti izmedju RMS i programske snage zvucnika..ako ne i veca od toga...

Eto u kratkim crtama.
[ milanovic1 @ 13.01.2011. 12:17 ] @
Hvala puno Nikolicu
Kako vidim tvoja je teorija najprihvatljivija i znaci trebao bih uzeti EV-Zx3 (600w). HVALA
[ Stefan117 @ 02.02.2011. 19:45 ] @
Da se i ja ubacim malo ovde...:) Jeste da sam nov ovde al mi necete zameriti valjda ako kazem nesto.....:)

Vidim dosta se spominje veca snaga zvucnika od pojacala itd itd...., pa me zanima sta bese sa onim sto se pre govorilo i praktikovalo da zvucnici moraju biti vece snage od pojacala nekih 30-50%, jer ako je pojacalo jace od zvucnika (pri vecem pojacavanju) moze doci do ostecenja tj. crkavanja zvucnika ( namotaja itd...)... Pa me zanima bas gde se to izgubilo sad, vidim skoro svi ovde kazu obrnuto...!?!?
[ ackopk @ 02.02.2011. 19:50 ] @
Citat:
Stefan117: Da se i ja ubacim malo ovde... Jeste da sam nov ovde al mi necete zameriti valjda ako kazem nesto.....

Vidim dosta se spominje veca snaga zvucnika od pojacala itd itd...., pa me zanima sta bese sa onim sto se pre govorilo i praktikovalo da zvucnici moraju biti vece snage od pojacala nekih 30-50%, jer ako je pojacalo jace od zvucnika (pri vecem pojacavanju) moze doci do ostecenja tj. crkavanja zvucnika ( namotaja itd...)... Pa me zanima bas gde se to izgubilo sad, vidim skoro svi ovde kazu obrnuto...!?!?



Stvar je u tome da se izbegne to vece pojacavanje i da pojacalo radi u granicama normale a ne granicama izdrzljivosti.


Pozdrav.!

Ackopk.
[ Stefan117 @ 02.02.2011. 20:08 ] @
Citat:
ackopk: Stvar je u tome da se izbegne to vece pojacavanje i da pojacalo radi u granicama normale a ne granicama izdrzljivosti. ;)


Pozdrav.!

Ackopk.


A zar nije da zvucnici posle odredjeno vremena tj. pustanja muzike crkavaju ako su slabiji od pojacala...??
Ja sam bas imao prilike da prisustvujem tome.., ljudi koji se nimalo nerazumeju u to kupili su zvucnike slabije od pojacala, ne znam sad bas koliko da vas ne lazem, i posle odredjenog vremena pustanja muzike crkli su namotaji na jednom zvucniku,(a drugi se izvukao):), pa me bas zabrinjava to sto skoro svi govore da treba biti pojacalo jace od zvucnika....:(
[ 44250 @ 03.02.2011. 08:23 ] @
Citat:
Stefan117: Da se i ja ubacim malo ovde...:) Jeste da sam nov ovde al mi necete zameriti valjda ako kazem nesto.....:)

Vidim dosta se spominje veca snaga zvucnika od pojacala itd itd...., pa me zanima sta bese sa onim sto se pre govorilo i praktikovalo da zvucnici moraju biti vece snage od pojacala nekih 30-50%, jer ako je pojacalo jace od zvucnika (pri vecem pojacavanju) moze doci do ostecenja tj. crkavanja zvucnika ( namotaja itd...)... Pa me zanima bas gde se to izgubilo sad, vidim skoro svi ovde kazu obrnuto...!?!?


Ja se i dalje držim toga da zvučnici trebaju biti jači od pojačala,koje treba koristiti do 70-80% maksimalne snage.
[ Euronymous @ 03.02.2011. 11:28 ] @
Pa, imenjace, fakticki i jesu jaci

Uzmimo zvucnik od 200w RMS testiran po International Electrotechnical Commission (IEC) standardu ,koji je testiran pink noise signalom i terorisan celih 8h, sa +6db tzv.simetricnim klipingom, i filtriran 12 dB/oct ispod 40 Hz i preko 5 kHz. tih +6 db znaci da nije podvrgnut sa 200w nego celih 800w u klipu!

To je jedan od nacina testiranja svakog zvucnika po IEC standardu,i zvucnik to mora da izdrzi... E sad, muzika, glas, pesma ili bilo sta, naravno nije pink noise i pojacalo pri reprodukovanju istih ne isporucuje kontinuirano svih 200w koje smo uzeli za primer recimo.. nego se krece od 20-30-50 do 100-200 u pikovima 500 ili jos vise...

zato kod zvucnika postoji stvarna RMS snaga, muzicka i ona koju je zvucnik sposoban da izdrzi ku piku, peak power.. (200/400/800w prim.za taj zvucnik recimo) zato pojacalo treba da bude jace od zvucnika,jer 200watni zvucnik iz primera, jeste jaci i sposoban da izdrzi mnogo vece snage..

mislim,nista nece ni biti ako koristis slabije pojacalo, ne panjis do kraja, i sluzice te lepo.. fazon je ako vec imas zvucnike jace, zasto ne iskoristiti sav njihov potencijal i pustiti ih da sviraju koliko su predvidjeni!!
Malo je apsurdno poredjenje,ali imam bembaru moze da ide 260km/h ali ja nikad ne vozim preko 100km/h. onda cu prodam bmw pa cu kupit juga i terat ga isto 100ku ))))


opet imamo sa druge strane,totalno suprotnu situaciju, kod recimo gitarskih zvucnika, ili rock/metal svirki, gde je skoro sav signal u klipingu,distorzija i overdrive, i tu naravno pojacala ne da ne smu biti jaca, nego je preporuciljvo 1/2 do 1:1 odnos snage amp-a i zvucnika,bas zbog klipinga koji nastaje tokom,i snaga od 200w lako se udvostrucuje, + pikovi, i naravno da tako moze doci do ostecenja zvucnika (dal termalnog, dal mehanickog)
[ ackopk @ 03.02.2011. 12:12 ] @
@Stefan117
@44250

Mi govorimo o istim stvarima ali na razlicite nacine koliko vidim....



Ako npr imamo zvucnik 500W i pojacalo 500W da bi smo dosli do tih 500W pojacalo mora da radi na granici izdrljivosti (grejanje, kliping, distorzija...) a zato ako uzmemo pojacalo od 700W ono ce raditi na 70-80% snage gde ono relativno lako radi svoj posao. Jel me razumete sad.? I pre ce zvucnik crknuti kada dobija klipovan signal na tih 500W nego kada prima pravilan signal pa cak i nesto jaci. Ja sam npr. koristio 50W zvucnike na pojacalu od 75W. Nikad nista nije crklo ili se pregrejalo a zvuk je bio odlican.

To je kao kada bi kupili ficu i vozili ga nizbrdo 150km/h... sta ce biti kad treba da se koci.??? Ali zato ako uzmes kao sto Euronymous rece BMW on ce em lakse postignuti 150km/h em ces imati kontrolu nad vozilom (u nasem slucaju zvucnikom )

Nadam se da razumete.??



Niko ovde ne govori o tome da on na zvucnike od 500W salje signal od 600-700..!!!


A koliko znam skoro svaki profi zvucnik moze da izdrzi vecu snagu.


Veliki pozdrav.!

Ackopk.
[ zeoN_Rider @ 03.02.2011. 14:32 ] @
Citat:
ackopk
Ako npr imamo zvucnik 500W i pojacalo 500W da bi smo dosli do tih 500W pojacalo mora da radi na granici izdrljivosti (grejanje, kliping, distorzija...) a zato ako uzmemo pojacalo od 700W ono ce raditi na 70-80% snage gde ono relativno lako radi svoj posao. ;) Jel me razumete sad.? I pre ce zvucnik crknuti kada dobija klipovan signal na tih 500W nego kada prima pravilan signal pa cak i nesto jaci. Ja sam npr. koristio 50W zvucnike na pojacalu od 75W. ;) Nikad nista nije crklo ili se pregrejalo a zvuk je bio odlican.

To je kao kada bi kupili ficu i vozili ga nizbrdo 150km/h... sta ce biti kad treba da se koci.??? Ali zato ako uzmes kao sto Euronymous rece BMW on ce em lakse postignuti 150km/h em ces imati kontrolu nad vozilom (u nasem slucaju zvucnikom :D )

Nadam se da razumete.??



Ja te potpuno razumem, e nek si im rek' o!

[ ArtCool @ 03.02.2011. 14:52 ] @
Citat:
ackopk: @Stefan117
@44250

... Jel me razumete sad.? ....

...Nadam se da razumete.?? ...



Mnogo si upravu ja prosto nemam sta dalje dodati, a jeres bi bilo oduzeti...

Jedino ako hoces da sve bude po DIN-u, napravis pojacalo od 700 W (fizicki mu zabranis da ide preko 500W-ogranicenje oktretanja potenciometra) dakle imas relaksiranu upotrebu od 2/3, prikljucis zvucnike od 700W sa pikom i do 1500W (over dimenzionisani neodimijumski magnet, vesanje i zavojnice) sa sve trafoom za napajanje od 1.5kW za pojacalo...i tako mozes da vozis dok ti se ne isuse elektroliti od cca nekih 5000 sati rada, ili pogori pasta izmedju liskuna i trandzi...

To bi onako bilo komplet u full-u, jel se ti samnom zeoN slazes, ja bolje ne bi znao...ja sam mlad i nalozen...mozda i sa manje vatre moze da se dobro przi ne znam ...

p.s

Manje iskusni krkaju materijal lopatom (ko ja i Krell), dok umetnici to znaju i sa dva otpornika da premoste
[ ackopk @ 03.02.2011. 15:23 ] @

Kako god... ko je shvatio, shvatio je... ko nije i ne mora.


Veliki pozdrav.!


Ackopk.
[ Stefan117 @ 03.02.2011. 16:23 ] @
Citat:
ackopk: Kako god... ko je shvatio, shvatio je... ko nije i ne mora. ;)


Veliki pozdrav.!


Ackopk.


Ahaaa.., shvatam sta hocete da kazete...;) Hvala na objasnjenju i svemu, I SVIMA (mada je zeoN_Rider bio malo grub sa tim sto je reko, a nadam se da nista lose nije mislio)...!!
Hvala vam stvarno puno, ipak sam ja pocetnik u ovome i zeleo bih da naucim sto je vise moguce o tome...!! Dosta obozavam te stvari (muzika, ozvucenje itd...) sto bi rekli neki "nalozen i popaljen":) i voleo bih sto vise da naucim o tome...!!!

Hvala svima...
Veliki pozdrav....
[ zeoN_Rider @ 03.02.2011. 16:46 ] @
Ne, to je bila samo šala!

Kolega ackopk me valjda zna?
[ ackopk @ 03.02.2011. 19:01 ] @
@Stefan117

Upravo me je covek koji ima 2x vise iskustva nego ja godina nazvao kolegom...



@Zeon.