[ sijuks007 @ 10.01.2011. 21:53 ] @
Pozdrav!

Ovako, može li neko da mi pojasni šta se tačno dobija (povećava) povezivanjem dvije grafičke kartice u sli/cfx mod?

Dalje, interesuje me da li je bolje (isplativije) povezivati dvije slabije grafičke (GDDR3) ili ići na jednu jaču(GDDR5), konkretno me interesuje za modeliranje da li se isplati, ili su kvadro kartice i dalje mnogo bolje riješenje?

Moja ploča je ASUS M4A89GTD PRO/USB3, http://www.asus.com/product.as...CWbkolMf0DOW0IV&templete=2
podržava CrossFireX (x8)

Hvala u naprijed!
[ Miroslav Cvejić @ 10.01.2011. 22:24 ] @
tip/brzina memorije nije merilo jačine kartice, već koji je GPU i koliko je široka magistrala. :)
[ sijuks007 @ 10.01.2011. 23:18 ] @
Dobro, hvala ti na tome ali nisi mi ništa pomogao oko onoga što sam pitao ali ako si već to spomenuo ajde malo obrazloži molim te. Hvala!
[ mirko2109kg @ 11.01.2011. 16:28 ] @
Evo,odgovor od lika,koji je godinu i jace gurao dve Nvidia 8800GT u SLI modu ;)

Ne kaze se dzaba "Dve glave su pametnije od jedne" :) Sa dual grafickim karticama,trebao bi da dobijes vise obradne graficke moci. Odnos povecanja graficke snage dual GPU setup-a u odnosu na setup sa single kartom,zove se scaling. U idealnom slucaju,ta snaga se moze duplirati (scaling 100%). U realnosti,to dosta zavisi od ploce,izabrane aplikacije za rad sa grafikom,drajverima (to je nekada bila uzasno bitna i najzeznutija stavka za ukomponovati. Sada je lakse,prelezane su decije bolesti tih tehnologija)...

Nisam siguran za sisteme koji multi GPU setup odradjuju u x8 modu. Trebalo bi se dobiti vise snage,realno ocekuj neki scaling od 40-80%. Jeste smesno,ali testovi za ove stvari se najvise obavljaju igricama :) Jos bolje bi bilo ako bi imao plocu koja podrzava mutiGPU u x16 modu,ali trenutno,samo ploce sa X58 chipset-om mogu da odrade iole ozbiljan posao za tako nesto,a relativno su skupe (morao bi i procesor da menjas,neki sa socket-om 1366 = dosta para). Mada,cuo sam da je realna razlika izmedju x8 i x16 modova maximalno nekih 10% tako da,ne znam da li to sve vredi novca. Ako si vec na x8,tu si gde si. :) Moja je na x16, i oseti se dobitak,buraz je to ekstenzivno testirao na velikom broju nastavaka Call of Duty-ja :P

U najgorem slucaju,dupliraces kolicinu video memorije :)

Tacno je da memorija ne odredjuje kvalitet kartice,ali dobra memorija sigurno ne odmaze. Bitan je GPU (graficki procesor),koliko ima ROP jedinica,texturnih jedinica,shader procesora,koju verziju DX-a,OpenGL-a i Shader Model-a podrzava; i bitna je sirina magistrale (koliko bit-a,veci broj je bolji,tj. sto sira magistrala vise podataka se prenese izmedju graficke i ostatka sistema). Novije graficke imaju brzu GDDR5 memoriju,pa sirina magistrale ne mora da bude tolika da bi se dobio solidan bandwith. Ako planiras nabavku,preporucio bih nesto sa tom vrstom memorije. A sve ostalo naravno zavisi od novca kojim raspolazes.

Kakvom vrstom modelinga se bavis,ako smem da pitam? To moze dosta da ti kaze kakva ti graficka treba,i da li ti trebaju 2 (ili vise ;) ). Quadro su bas za profesionalnu upotrebu,i nimalo nisu jeftine,ali ako ne planiras da izrenderujes novi nastavak Shrek-a ili Cars-a,nesto od klasicnih kartica ce ti svakako zavrsiti posao :)

Nadam se da te nisam zbunio :) ukoliko sam se negde z,demantujte. :)

Pozdrav

[ sijuks007 @ 11.01.2011. 16:58 ] @
Nisi me druže zbunio, ovako nešto sam tražio. Hvala!

Što se tiče ploče ne bih je mjenjao, nema potrebe, pogotovo ako nije velika razlika u praksi između x8 i x16.

Što se tiče ozbiljnosti posla kojim se bavim, za sada nije ništa ozbiljno, završavam mašinstvo pa koristim SolidWorks i sličan sofver, šta me čeka, to ne znam :)

Nisam nigdje imao priliku da iz prve ruke čujem iskustva vezana za povezivanje grafičkih kartica a to me je najviše interesovalo. Trenutno imam grafičku Point of View nVidia GeForce 9600GT EXO 512MB GDDR3 GPU: 700MHz, Shader: 1750MHz, širina sabirnice: 256 bitna, efektivna frekvencija memorije: 1944 MHz, propusnost 60,8 GB/s.

Interesuje me da li je bolje (isplativije) povezati ovakve dvije kartice ili uzeti jednu recimo ASUS 6850 specifikacije: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121399

[ mirko2109kg @ 11.01.2011. 20:19 ] @
Nema na cemu,zato smo tu :)

Ni ja ne bih menjao da sam na tvom mestu,ploca je novija,cim ima USB 3.0. Tako da... :) A sad sto se odnosa izmedju x8 i x16 tice,ima oprecnih misljenja,jedni tvrde jedno,drugi tvrde nesto osmo :) Najvise testova pokazuju da je razlika minimalna... Mozes malo i da proguglas na temu x8 vs x16 SLI mode... Mislim da ti je tako najbolje.

E,sad... 9600 je ok kartica. Ali je ipak stara oko dve godine,i mogucnosti su joj ogranicene. Cak ni dve takve ti nece pomoci da u performansama stignes 6850. A najbitnije od svega je da ti SLI na toj ploci nece raditi,jer ga ploca ne podrzava... Chipseti za AMD procesore koji imaju podrsku za SLI su umrli onda kada je Nvidia prestala da proizvodi svoje chipsetove.

6850 je nova grafika,izasla pre oko mesec dana,podrzava najnovije standarde i tehnologije i svakako je bolje investicija. Bice sasvim dovoljna za ono sto ti treba,iako oni sa SolidWorks sajta preporucuju FireGl ili Quadro (dobar primerak bilo kog od njih je 500 eura i vise). Plus,sa ovim 6850 bi mogao i malo da se poigras. :)

Offtopic: tek sada videh da pise Teslic... Ah,te Elektrijade ;)

Offtopic2: Moze se desiti da ti prebace temu u Vodic za kupovinu :S

Pozz
[ sijuks007 @ 11.01.2011. 20:41 ] @
Da sve te ...jade, nekada bile sada se spominjale, ali dok su bile bile su odlične.

Znam da mi ploča ne podržava SLI nego crossFireX, ali me je interesovalo upravo ovo što si napisao.
Znači u svakom slučaju je HD 6850 bolje rješenje.

Nadam se da će još nekome ovo pomoći kao što je meni.

A što se tiče ovoga, citiram: "Plus,sa ovim 6850 bi mogao i malo da se poigras. ", šta malo!? Volim da igram COD 2-7 tako da...

Pozdrav za elektraše!


[ mirko2109kg @ 11.01.2011. 21:07 ] @
Pa dobro,malo je bilo sa implicaranim navodnicama... "malo" :)

Nemoj pogresno da shvatis, mislim da bi mogao da stavis dve Nvidia kartice na tu plocu,ako ti treba da povezes vise od 2 monitora,ali da one zajedno izvrsavaju jedan zadatak,to nema sanse. To sam zaboravio da kazem,a moze da bude vazno: kad je aktivan SLI ili Xfire samo jedan video izlaz je aktivan,tj,sliku mozes pratiti samo na jednom monitoru,i to sa graficke koja je stavljena u primarni PCI express slot. Cisto da se zna :)

Srecno! Pozz
[ sijuks007 @ 11.01.2011. 22:01 ] @
Ma ne treba mi više od jednog monitora, a i da treba ja ga nemam. :)

Čitao sam negdje da to povezivanje ide preko master-slave, zato se i povezuju dvije identične grafičke.

A kako stvari stoje ići ću na opciju jedne dobre kartice i to je to.

Pozdrav!