[ - punx - @ 03.02.2004. 16:57 ] @
Pozdrav!


Mislim kupiti novi hard, pa bih volio da mi preporucite nesto (razmisljam o Seagate 80 GB 7200rpm 2MBcache - da li je to uopce dobar izbor?).

U kucistu nema nikakvih dodatnih ventilatora (ventilator je na procesoru i
to je to).......Pretpostavljam da ce mi trebati i nekakav hladnjak za disk i valjda nekakva pasta(?), pa bih i da mi to preporucite jer nemam pojma sta uzeti niti se ne kuzim u to.........jednostavno imam mali disk u kompu (15 GB) i htio bih uz njega staviti jos jedan veci..............stari ce mi sluziti za backup.

Da li je komplicirano instalirati hard i hladnjak i ta pasta ako treba?

Situacija u kucistu je slijedeca:
Imam 3 utora za CD rom- najgornji je zauzet (CD-RW) drugi je prazan i treci je zauzet (DVD rom). Odmah ispod toga su 3 utora za Floppy/Hard- najgornji je zauzet (Floppy) drugi je prazan i treci je zauzet (sadasnji hard).

Kako to posloziti (skupa sa novim hardom) da im ne bude prevruce?

Konfiguracija je:
Celerona na 800 MHz
256 MB RAMA
maticna MS-6163 Pro
HD od 15 GB
graficka PowerColor nVidia G-Force 2 MX 400 64 MB
DVD rom
CD-RW
Win 98SE i Win XP (uskoro ce biti samo XP)


Puno hvala na svakom prijedlogu :-))
[ Carnivore @ 03.02.2004. 19:44 ] @
Ne treba ti nikakva pasta za instaliranje HDD-a. Jednostavno otvori kuciste i pogledaj kako je instaliran vec postojeci HDD i tako instairaj i drugi.
Pazi na to kako ces da ih prikljucis. Ako mislis da ih prikljucis na isti kabl, onda moras da jedan stavis kao master, a drugi kao slave.
Seagate se ne grije mnogo, tako da je to OK izbor. Ja bih izabrao verziju sa 8MB cache-a ako kasnije mislis da nadogradjujes ostale komponente. Razlika u cijeni e minimalna.

Nojbolje za hladjenje kucista je da imas jedan ventilator napred koji ca da usisava vazduh, i jedan nazad koji ce da ga izduvava.

Neka kucista (moje, na primjer) imaju predvidjena mjesta za ventilatore tamo gde se ugradjuje HDD.
[ - punx - @ 04.02.2004. 08:25 ] @
Citat:
Carnivore:
Ne treba ti nikakva pasta za instaliranje HDD-a.



Mislio sam da li treba kakva pasta izmedju diska i hladnjaka.


Thanx :-)
[ Corleone @ 04.02.2004. 10:06 ] @
Ne treba nikakva pasta između hard diska i hladnjaka. To zaboravi. Ta pasta na koju ti misliš se stavlja između procesora i kulera na njemu, radi boljeg prijanjanja i odvođenja toplote sa procesora.

Pozdrav
[ SoulFly @ 04.02.2004. 10:11 ] @
greshish....ti na mislish na termalnu pastu, ali se ona stavlja na procesor...aaa to ti ne preporuchujem da radish buduci da vidim da ni hard josh nisi nikad stavljao...a i verujem da ga vec ima....ili bar "zhvaka"...
a ni hladnjak za disk nije da ce ti bash previshe trebati...ja ga vec godinama nemam...a i malo ljudi to poseduje (ako ne mislimo na hladnjake u rack-ovima)
a i kad budesh stavljao novi hard potrudi se da budepored tebe bar neko ko je to jednom radio...
slazhem se da bolje da uzmesh sa 8MB
[ Vukasin Salatic @ 05.02.2004. 00:04 ] @
Kupi lepo Maxtor 80GB 8MB i hladnjak za hard (sa coolerom) koji kosta 4 eura i miran si i sto se tice harda a i sto se tice hladjenja istog...
[ - punx - @ 05.02.2004. 13:25 ] @
OK, jedan glas za Maxtor 80GB 8MB i hladnjak za hard............volio bih cuti jos preporuka, ne znam razliku izmedju Maxtora, Seagatea, WDa.........

Vidim da postoje hardovi ATA133 i ATA100...........sto streba uzeti?

Dali je moguce da mi moja maticna ploca MS-6163Pro nece prepoznati novi disk (da ce mozda biti problema u radu?)?
[ Milos Stojanovic @ 06.02.2004. 02:23 ] @
ja mogu samo da ti kazem da ne uzimas WD disk iz JB serije, imam lose iskustvo
[ Carnivore @ 06.02.2004. 17:37 ] @
To sto ti imas lose iskustvo ne znaci da su svi HDD iz JB serije losi. Oni su proizvedeni u milionima komada i normalno je da jedan mali broj diskova nije u redu.
Sta ti se dogodilo?
Ja imam disk iz JB serije maltene odmah otkako se pojavio u prodaji i nisam imao nikakvih problema. Doduse, imao sam mnogo diskova i ni sa jednim nisam imao nikakav problem (osim s jednim koji mi je ispao, no to je vec druga prica)
[ Milos Stojanovic @ 06.02.2004. 19:04 ] @
Da se ne ponavljam, pogledaj ovde
www.elitesecurity.org/tema/42235
A veruj mi, nisam jedini kome je WD crko. Doduše, uglavnom se žale ljudi koji su kupili diskove iz novijih serija (uglavnom od trećeg kvartala 2003. i noviji), evo linka:
Western Digital reviews
Tako da ne bih preporučio WD. (Ako nađe stariju seriju, to je druga priča...)
[ Carnivore @ 06.02.2004. 21:06 ] @
Ne znam... ja sam vec dve godine aktivni clan najveceg innovision hardware foruma na svijetu i veoma rijetko cujem da se ljudi zale na WD.
Moguce je da nove serije imaju problema. Ja sam moje kupio ranije...
Dobro, da sad ne raspirujem raspravu, meni je svejedno koji disk koristim - imam 2 WD i 2 Maxtora a nemam nista protiv ni Samsunga ili Seagate-a.
Daj sta das, samo da je ispravno.