[ maloludilo @ 14.01.2011. 15:18 ] @
Ono što se događa kod svih ovih nazovomo operatera je jednom rečiju je bezobrazluk. U zadnjih nekoliko godina pretplatu su podigli višestruko dok je usluga ostala sramotna. Ustvari oni su zaštićeni kao beli medvedi, dok korisnici nemaju nikakav izbor.
Ukidanje i postavljanje nekih kanala je dostiglo vrhunac bezobrazluka kod svih. Nemogućnost promene jednog opertera je ustvari mini monopol koji svima omogućava da se ponašaju slobodno bez ikakvih posledica. To znači ako u zgradi imate jednog opertera teško da vi tu više možete nešto više da uradite, jednostavno ste osuđeni da trpite njihovu bahatost.
Ustvari da bilo šta pokrenete niste u mogućnosti ništa da uradite. Jedino ko još može da im stane na put je zaštitnik građana, kome je izgleda više stalo da se meša u tuđe poslove nego u svoj.
U svakom slučaju mi smo kao potrošači ovih usluga obespravljeni bez obzira ne neku prividnu konkurenciju.
Ono što hoću da pokrenem ovom temom jeste da se napokon promeni zakon gde će mo imati jasnu predstavu, pri čemu nećemo morati više da budemo ucenjivani i dovođeni u bedni položaj posmatrača.
Usluge koji ovi operateri naplaćuju su skupe i neadekvatne u vremenu u kome živimo. Svi kablovski operateri imaju mogućnost i kablovskog interneta. Svi oni dobro napalćuju te usluge, pri čemu je naša zemlja na začelju po kvalitetu tih usluga.
Tu još imamo i Telekom koji je počeo da isisava pare na sve strane. Pri čemu taj Telekom ima podršku vlasti za to što radi kako bi se što skuplje prodao. Jednio što mene kao korisnika uopšte ne bi trebalo da zanima ta prodaja kao ni dobit Telekoma. Samo budala može da misli, da država sa jedno 8.000.000 stanovnika može da prihoduje od telekomunikacija kao neki Deutsche Telekom. Samo su zaboravili koliko stanovnika ima ta Nemačka a koliko ima naša.
Priča je tužna i jadna. Zato na nama građanima ostaje da se organizujemo i da zaštitimo svoje interese.
[ maloludilo @ 01.02.2011. 22:19 ] @
Slazem se! Ono sto bi trebala ova drzava da ima je neka kancelarija ili organizacija za zastitu
potrosaca sa jakom advokatskom podrskom narocito kod telekomunikacionih usluga. Problem je sto
telekomunikacione kompanije odnosno kablovski operateri gradjanima poturaju tipski ugovor po principu, uzmi ili ostavi.
Ugovor treba da sastave dve strane i da se dogovore o minimalnim uslovima koji treba da se ispostuju. Medjutim
gradjane niko ne pita,uslovi su bezobrazni, a kad se sklopi ugovor krece menjanje uslova, cene i ostalog. Ja sam
svojevremeno dao ideju da bi svi kablovski operateri trebali da u ugovoru eksplicitno definisu koji
kanali ulaze u osnovnu ponudu ''po imenu'' da ne bi dolazilo do ovakvih marifetluka (gasenje kanala,
selenje u posebne pakete koji se dodatno placajau itd). Kablovski operater bio bi duzan da za vreme trajanja
naglasavam narocito --trajanja ugovora-- obezbedi prijem tih i tih kanala po imenu u osnovnoj ponudi.
Izuzetak je visa sila, ako je kanal samostalno prestao da emituje pa bi to moglo da se stavi u klauzulu ugovora. Da ne govorim kako sam bio
popljuvan od raznih ljudi da je to potpuno neposlovno i neprofesionalno i da niko nikada nece u Srbiji
pristati na takvu ideju. Naravno, neprofesionalno je jer se tako ne bi mogli pljackati korisnici.
OK onda kako resiti taj problem. Evo nek ljudi daju predloge. Ovaj je bio moj.
[ Horvat I @ 02.02.2011. 09:53 ] @
Svi ugovori sa krajnjim korisnikom su tioski na principu sve ili ništa
[ Horvat I @ 02.02.2011. 22:32 ] @
U SAD-u ( inace ovo je za nas naucna fantastika) kablovski operater vam dodje na vrata i kaze
''Dobar dan mi nudimo npr. ovih 120 tv kanala. Ukoliko zelite da sklopite ugovor sa nama
morate minimum da uzmete npr 50 kanala. Odaberite kojih 50 kanala zelite iz ove nase palete
ponudjenih kanala da gledate i mi ce mo vam formirati cenu za Vas''.Postoje jeftiniji kanali i skuplji. Dakle princip je poput
lego kockica koje korisnik sam sklapa prema svojim potrebama i zeljama. ako zelite svih 120 kanala dajemo popust itd itd. Ugovori mogu da budu
i pojedinacni pa tako Pera i Mika koji su kuca do kuce kod istog operatera mogu u osnovnoj
ponudi da imaju sasvim drugaciji izbor kanala. Drugim recima i osnovna ponuda je fleksibilna
i korisnik je menja prema svojim zeljama.Ovo je vrlo jednostavno izvodljivo na IPTV platformama.
Kada bi se nesto ovako napravilo i u Srbiji, nestalo bi svadja, pljuvanja operatera i ostaloga i svi
bi bili zadovoljni jer bi gledali ono sto zele i to bi sa zadovoljstvom i placali. Licno mislim da je
fleksibilnost osnovnog paketa u smislu da korisnik samostalno odabere koje kanale zeli za sebe iz osnovne ponude,pravo resenje.
Operater bi mogao da definise osnovnu cenu ispod koje se ne bi moglo ici kao i broj obaveznih kanala ali struktura
kanala trebala bi biti proizvoljna po zelji korisnika. Sad imamo situaciju da u ugovoru npr.IPTV telekoma Srbije
pise da on garantuje 40 kanala iz osnovne ponude a sve preko toga je dobra volja i poklon operatera za cenu
od 825 din. Pri tome ne mozete da uticete kojih bi to 40 kanala iz osnovne ponude koje garantuje ugovor zeleli da gledate. I tu je glavni problem
u Srbiji. Ne treba korisniku nista poklanjati u osnovnoj ponudi. Pustite ga da on sam odabere sta zeli da gleda i to mu
naplatite. Sada imamo slucaj da osnovna ponuda ima oko 65-70 kanala a iskreno 70% tih kanala nikada ne gledate aktivno
vec ih samo preletite daljincem. Ja bi licno dao i 1000 dinara za osnovnu ponudu makar imao samo 40 kanala
ali kad bi svih 40 bilo onih koje zelim da gledam. Druga velika ''glupost'' je ogranicavanje lokalnih i regionalnih
kanala na zone pokrivenosti na nivou grada ili regije u kablovskim i IPTV mrezi. Pa zaboga kabl i telefonska zica kroz koju ide IPTV nije vazduh
i resurs drzave Srbije kao zemaljska analogna ili uskoro digitalna zemaljska DVB-T televizija. Susedna Hrvatska
je zone pokrivenosti ogranicila na zemaljsku televiziju ali je zato dozvolila da se svi kanali slobodno emituju iz svih
regiona Hrvatske u njihovoj IPTV ponudi (Max tv IPTV). Sta recimo ako je korisnik IPTV u Beogradu rodom iz Loznice i zeleo bi da gleda
kanal iz svog rodnog kraja iako zivi u Beogradu? To je nemoguce ali zato Beogradjani imaju u osnovnoj ponudi kineski kanal CCTV4
(verovatno zbog velikog broja Kineza koji zive u Beogradu pa se neko setio da zadovolji njihove potrebe).Nadam se da sam bio jasan
u izlaganju sustine problema i moguceg resenja. Izvinjavam se na opsirnosti.
[ packypfc @ 03.02.2011. 00:05 ] @
Citat:
Gost: U SAD-u ( inace ovo je za nas naucna fantastika) kablovski operater vam dodje na vrata i kaze
''Dobar dan mi nudimo npr. ovih 120 tv kanala. Ukoliko zelite da sklopite ugovor sa nama
morate minimum da uzmete npr 50 kanala. Odaberite kojih 50 kanala zelite iz ove nase palete
ponudjenih kanala da gledate i mi ce mo vam formirati cenu za Vas''.Postoje jeftiniji kanali i skuplji. Dakle princip je poput
lego kockica koje korisnik sam sklapa prema svojim potrebama i zeljama. ako zelite svih 120 kanala dajemo popust itd itd. Ugovori mogu da budu
i pojedinacni pa tako Pera i Mika koji su kuca do kuce kod istog operatera mogu u osnovnoj
ponudi da imaju sasvim drugaciji izbor kanala. Drugim recima i osnovna ponuda je fleksibilna
i korisnik je menja prema svojim zeljama.Ovo je vrlo jednostavno izvodljivo na IPTV platformama.
Kada bi se nesto ovako napravilo i u Srbiji, nestalo bi svadja, pljuvanja operatera i ostaloga i svi
bi bili zadovoljni jer bi gledali ono sto zele i to bi sa zadovoljstvom i placali. Licno mislim da je
fleksibilnost osnovnog paketa u smislu da korisnik samostalno odabere koje kanale zeli za sebe iz osnovne ponude,pravo resenje.
Operater bi mogao da definise osnovnu cenu ispod koje se ne bi moglo ici kao i broj obaveznih kanala ali struktura
kanala trebala bi biti proizvoljna po zelji korisnika. Sad imamo situaciju da u ugovoru npr.IPTV telekoma Srbije
pise da on garantuje 40 kanala iz osnovne ponude a sve preko toga je dobra volja i poklon operatera za cenu
od 825 din. Pri tome ne mozete da uticete kojih bi to 40 kanala iz osnovne ponude koje garantuje ugovor zeleli da gledate. I tu je glavni problem
u Srbiji. Ne treba korisniku nista poklanjati u osnovnoj ponudi. Pustite ga da on sam odabere sta zeli da gleda i to mu
naplatite. Sada imamo slucaj da osnovna ponuda ima oko 65-70 kanala a iskreno 70% tih kanala nikada ne gledate aktivno
vec ih samo preletite daljincem. Ja bi licno dao i 1000 dinara za osnovnu ponudu makar imao samo 40 kanala
ali kad bi svih 40 bilo onih koje zelim da gledam. Druga velika ''glupost'' je ogranicavanje lokalnih i regionalnih
kanala na zone pokrivenosti na nivou grada ili regije u kablovskim i IPTV mrezi. Pa zaboga kabl i telefonska zica kroz koju ide IPTV nije vazduh
i resurs drzave Srbije kao zemaljska analogna ili uskoro digitalna zemaljska DVB-T televizija. Susedna Hrvatska
je zone pokrivenosti ogranicila na zemaljsku televiziju ali je zato dozvolila da se svi kanali slobodno emituju iz svih
regiona Hrvatske u njihovoj IPTV ponudi (Max tv IPTV). Sta recimo ako je korisnik IPTV u Beogradu rodom iz Loznice i zeleo bi da gleda
kanal iz svog rodnog kraja iako zivi u Beogradu? To je nemoguce ali zato Beogradjani imaju u osnovnoj ponudi kineski kanal CCTV4
(verovatno zbog velikog broja Kineza koji zive u Beogradu pa se neko setio da zadovolji njihove potrebe).Nadam se da sam bio jasan
u izlaganju sustine problema i moguceg resenja. Izvinjavam se na opsirnosti.


Svaka ti je na mestu. E, da svi razmisljaju kao ti gde bi nam kraj bio. Ali na zalost ima mnogo onih kojima bas ovako odgovara (pa cak i na ovom forumu) Ne bi nista dirali, odusevljeni su sa 10 crtanih kanala, Zone Romanticama, i Rusijama danas. I bas zbog toga mislim da ovo kod nas nikad nece zaziveti.
Posebno mi se svidja ovo sto kazes za lokalne televizije. Meni nedostaju Art i Studio B, pa i sve novosadske stanice, a udaljen sam od Novog sada samo 50-ak km i sve te lokalne stanice sam mogao da pratim preko obicne antene. A ovde mi daju neki Duna 1 i Duna 2 iako moje podrucje nema veze s Madjarskom i uopste nema Madjara. Ali izgleda da telekom voli da se izivljava i da mu je cilj da postavi sto vise televizija na jezicima koje vecina ne razume.

[Ovu poruku je menjao packypfc dana 03.02.2011. u 01:21 GMT+1]
[ packypfc @ 03.02.2011. 07:55 ] @
Slazem se. Telekom Srbija IPTV bi trebao da primeni recept MAX tv, IPTV platforme iz Hrvatske.
Ono sto je takodje cudno je da IPTV Telekom nije ukljucio popuste za fiksnu telefoniju za sve one koji
su uzeli IPTV sa Internetom. Svuda u svetu to ide sve zajedno u jednom paketu i cena fiksne telefonije se obara ako uzmete
IPTV i Internet kod istog operatera. Ocigledno je da se ne mozemo nadati nicem pozitivno novom, dok se ne izvrsi prodaja
Telekoma strancima. Najgore ce biti ako dodje neka ''mafija'' iz inostranstva i samo opere pare kroz Telekom i podeli zaradu
sa lokalnim boss-ovima, a usluge se pogorsaju i poskupe jer ''stranac diktira uslove''. Pogledajte samo poslednju prevaru sa
poskupljenjem Interneta kod Telekoma. Trebalo je da se za iste pare povecaju brzine a onda su ipak digli cene i digli brzine po svim
paketima. Gospodo nemojte da mi povecavate brzinu ako mi to dize cenu. Ostavite vi meni staru cenu i staru brzinu koju sam ugovorio,
a ja ako hocu vecu brzinu platicu veci paket. Poklon je ako mi das nesto vise za iste pare, a ne da mi to i naplatis!