[ zivanicd @ 23.01.2011. 04:35 ] @
Sinoc sam upgradeovao sve nase tikove na 4.16. (333, 433, 433AH, 600, 800)

Nakon upgrade-a primetio sam dosta novih opcija pod wirelesom :)

Ujedno sam primetio da iz winbox-a ne mozes da promenis neke parametre (recimo antena mode), tj nakon promene vracaju se stare vrednosti (ant-a prebacis u ant-b i sto bi rekao Sofronije: "Nista ne biva...").

Takodje drugacije su oznake za ACK timeout u registration listi (u km a ne u ns), tx/rx rates i slicno....

Problem sa podesavanjima u wirelesu mogu da se premoste iz terminala unosenjem tekstualne komande.

Videcu ovih dana kako ce da se ponasa. Na prvi pogled mi deluje sve malo nestabilno...

poz
[ adnan_89 @ 23.01.2011. 11:21 ] @
ako ce ti pomoci u vezi teme i ja sam na jednoj 433-ki probao 4.16 ali nije mi se pokazao OK. RB se sam restartuje, ocitavanje signala mi je lose skroz, tx/rx tablela je grozna. onda u dhcp klijent dobijem adresu za taj ruter od glavnog, ali nema sanse da mu pristupim preko te adrese vec preko MAC. dok na 4.11 radi adresa i sve...
[ BigFoot @ 23.01.2011. 14:26 ] @
Kod mene sve radi normalno. Morate proći kroz opcije, posebno nove, i prepodestiti ih.
[ zivanicd @ 23.01.2011. 16:42 ] @
Danas sam uradio downgrade jednog 433 i jednog 600 na 4.13.

Nesto se definitivno desava...

Primer: 433. 2 x Compex WLM54GP + CM9. Korisnici na Compexima. Link na cm9.
AP-i u pure AP-bridge modu. Bez WDS-a.
Na jednoj kartici jednostavno stane saobracaj. Nema pinga ka korisnicima, nema trafica. Svi korisnici stoje u Access-Listama i zakaceni su za baznu stanicu ali bez saobracaja.
Disable/Enable interfejsa i sve proradi. Radi par sati i stane...

:)

Nije do podesavanja sigurno. Bug je.
[ tarla @ 23.01.2011. 17:05 ] @
Staro pravilo: "Ako radi, NE DIRAJ"

[ npero @ 25.01.2011. 07:14 ] @
U 4.16 imas dva paketa za wireless, pogledaj koji koristis u ovom novom su vrednosti u km i podrzava nv2 protokol a u starom je sve isto ko i pre. Kod tebe lici da je aktivan novi paket za wireless. Samo enbluje disabluj onaj koji hoces da koristis i resetujes.
[ dualze @ 29.01.2011. 08:32 ] @
i kod mene je isti problem kao kod @zivanicd

gdje mogu da skinem stare verzije (posto ne moze downgrade da mi odradi) i koju mi preporucujete,
hvala
[ adnan_89 @ 29.01.2011. 10:20 ] @
ja i na 411 i na 433 koristim verziju 4.11 i radi super.

ako hoces link kazi, pa cemo postavit za download
[ dualze @ 29.01.2011. 16:08 ] @
evo linka

http://www.mikrotik-software.de/downloads/
[ zivanicd @ 31.01.2011. 16:18 ] @
Vec sam se snasao :)

Ono sto sam pozitivno primetio: 4.16 mnogo bolje filtrira p2p :)

Citat:
U 4.16 imas dva paketa za wireless, pogledaj koji koristis u ovom novom su vrednosti u km i podrzava nv2 protokol a u starom je sve isto ko i pre. Kod tebe lici da je aktivan novi paket za wireless. Samo enbluje disabluj onaj koji hoces da koristis i resetujes.


Sad sam tek video... Mucos gracias cinjor!!!

Evo vec sam na jednom tiku uradio zamenu wireless paketa pa ce da vidimo...

[Ovu poruku je menjao zivanicd dana 31.01.2011. u 18:37 GMT+1]
[ cukovanny @ 29.03.2011. 22:42 ] @
100% potvrđeno na više mašina u različitim uslovima - BUG POSTOJI i to ako se koristi wireless-nv2 paket.
problem je samo na 2.4Ghz sa bilo kojom opremom, širinom kanala i protokolom ... na 5Ghz je sve u redu...
DAKLE KLONITE SE nv2 paketa barem za sad...
... jel neko pisao tamo onim kraljevima na MT forumu ???
[ BigFoot @ 30.03.2011. 00:34 ] @
Čudno je da smo mi reprezentativni uzorak u odnosu na sve ostale...
[ zivanicd @ 30.03.2011. 01:04 ] @
Pomenuo sam im na tikovom forumu ali niko nije nesto drasticno odreagovao...

Na MUM-u je isto bili govora o tome i trebao bih da napravim pristup tiku sa 4.16 da bi oni mogli da se zakace i da debuguju gde je problem...

Imao sam problem sa vise kartica i ne samo sa NV protokolom...

Definitivno 4.11 ili 3.30 ako ti ne treba superchannel
[ cukovanny @ 30.03.2011. 13:27 ] @
mogu da pričaju šta hoće ali nv2 paket je katastrofa na 2.2/2.3/2.4/2.5GHz - ack timeout divlja, distancu pokazuje na 50ak kilometara, ping raste, klijenti upadaju i ispadaju ...
nema veze sa verzijom , sve dokle ne koristite wireless-nv2 !
[ zivanicd @ 30.03.2011. 17:43 ] @
Neki je bug u kodu na 4.16 pa dalje verovatno i na 4.17.

Nama se desavalo i kada disable-ujemo NV paket da na obicnom wireless paketu prestane saobracaj na anteni... svi korisnici su zakaceni, ack-timeout je ok svima, signali su fes, ali saobracaj na interface-u 0... ne radi ni ping do korisnika.
Disable/Enable interfejs i sve proradi na par sati pa se opet zabode...

A na XR2 karticama smo imali noise -50 :):) :)

[ zivanicd @ 30.03.2011. 18:08 ] @
Neki je bug u kodu na 4.16 pa dalje verovatno i na 4.17.

Nama se desavalo i kada disable-ujemo NV paket da na obicnom wireless paketu prestane saobracaj na anteni... svi korisnici su zakaceni, ack-timeout je ok svima, signali su fes, ali saobracaj na interface-u 0... ne radi ni ping do korisnika.
Disable/Enable interfejs i sve proradi na par sati pa se opet zabode...

A na XR2 karticama smo imali noise -50 :):) :)

[ cukovanny @ 30.03.2011. 20:46 ] @
DAJTE LJUDI OSNOVNA KULTURA NALAŽE DA PRVO PROČITATE ŠTA PIŠE U POSTOVIMA IZNAD, pa da onda odgovarate.
Napisao sam u drugoj temi tamo da problem ne postoji na 5ghz opsegu, već samo na 2.4ghz opsegu.
Neko će reći da je u pitanju sje8ani 2.4ghz opseg prepun interferentnih smetnji , ali NIJE !!! A ga vratim na klasični wireless-legacy ili wireless paket - sve radi ko duša :)
Dalje, ne pomažu ni egzotični kanali tipa 2212Mhz ili 2512Mhz i tako dalje ... kartica nabije visoko vreme odziva - preko 400mikrosekundi i pokaže zadnju distancu klijenta na ~50ak kilpmetara... Pogled na registration karticu pokazuje signale svih klijenata ko duša ali stvar ne radi.
Prosta deduktivna logika kaže: Litvanci su zajebali stvar !
Pozdrav.
[ cukovanny @ 30.03.2011. 20:57 ] @
DAJTE LJUDI OSNOVNA KULTURA NALAŽE DA PRVO PROČITATE ŠTA PIŠE U POSTOVIMA IZNAD, pa da onda odgovarate.
Napisao sam u drugoj temi tamo da problem ne postoji na 5ghz opsegu, već samo na 2.4ghz opsegu.
Neko će reći da je u pitanju sje8ani 2.4ghz opseg prepun interferentnih smetnji , ali NIJE !!! A ga vratim na klasični wireless-legacy ili wireless paket - sve radi ko duša :)
Dalje, ne pomažu ni egzotični kanali tipa 2212Mhz ili 2512Mhz i tako dalje ... kartica nabije visoko vreme odziva - preko 400mikrosekundi i pokaže zadnju distancu klijenta na ~50ak kilpmetara... Pogled na registration karticu pokazuje signale svih klijenata ko duša ali stvar ne radi.
Prosta deduktivna logika kaže: Litvanci su zajebali stvar !
Pozdrav.