[ miko.s @ 24.01.2011. 16:10 ] @
se to meni čini ili ne postoji diskusija o penovima?
olympus pen e-pl1, e-pl2 - meni su to genijalni aparati. i idući mjesec MORAM kupiti jednoga od njih, i sad gledam sve pro e contra pl1 vs pl2.
pl1 - glavni plus je cijena - jeftiniji od panasonica lx5 sa kit 14-42mm. za cca 120 eura više u kitu se dobije i 40-150mm, koji inače u slobodnoj prodaji košta oko 250€.
do prije malo vremena, bio sam 100% siguran da bi uzeo pl1. međutim, izašao je pl2 - sa raznim poboljšanjima. veći lcd, sa većom rezolucijom,sa plastičnom zaštitom preko njega, bolji grip (kao prvi modeli, e-p1 i e-p2), i govore brži autofokus. razlika u cijeni između pl1 i pl2 je cca 150 eura.
u tih 150 eura (kako ja na to gledam) dobijem:
bolji grip (nije da starome nešto fali, ionako držimo aparat sa 2 ruke) ali je ovaj novi (meni) puno ljepši i daje "profi" look.
veći lcd (nije me briga, do sad imao ixusa 40)
veća rezolucija (opet, nije me briga, do sad imao ixusa 40)
plastična zaštita preko lcd-a - veeeeliki plus. ixus 40 to nema -> razbio sam mu lcd. fuji to ima - lcd nakon 5 godina i dalje živ.
brži autofokus - 0.3s vs 0.5s osjetna razlika, ali opet, neće me ubit tih 0.2s razlike, a u mraku ili na tele kraju to opet nije 0.5s nego puno više, govore da mu zna trebati i 2s da fokusira.

sve u svemu - ne znam šta napravit. na tu cijenu, moram još uključiti i 2 nove baterije, ne želim bit ovisan o jednoj. za ixusa imam 3 baterije i taman mi dođu.
suma sumarum? i da - tele objektiv kupujem kako god. 84 mm mi je jednostavno malo. da kit objektiv ide do kojih 150 bilo bi mi super, ali 84 je malo.

a da - nisu nikakva ozbiljna slikanja u pitanju. jednostavno kad sam vidio na šta liče slike sa novih aparata, zgrozio sam se i odlučio kupiti nešto sa većim senzorom, a da nije dslr. dof mi ne znači apsolutno ništa u životu, nemam u planu nikakvu umjetničku fotografiju (još), već samo zabilježavanje važnih momenata u najboljoj mogućoj kvaliteti. doček nove godine smo slikali sa mojim ixusom 40 i panasonic tz7 od kolegice. slike su toliko loše da niti na 1280x1024 nisu upotrebljive...
[ miko.s @ 27.01.2011. 00:00 ] @
nema komentara na trenutno najpopularniju klasu aparata? zanimljivo nema šta... imam osjećaj da je ovaj monolog gubljenje vremena...
[ crnibombarder @ 27.01.2011. 00:08 ] @
Citat:
miko.s: nema komentara na trenutno najpopularniju klasu aparata? zanimljivo nema šta... imam osjećaj da je ovaj monolog gubljenje vremena...

Toliko o popularnosti ;-) Salim se, ne zameri.
PEN-ovi su jako slabo zastupljeni na srpskom trzistu, pa verujem da max na prste jedne ruke mogu da se nabroje ponosni vlasnici na forumu.
[ miko.s @ 27.01.2011. 13:38 ] @
zanimaju me općenita mišljenja razno raznih korisnika dslr-a, a ne strikno onih koji imaju pen doma... meni je recimo (koji sa kompakta idem na evil) pen fantastičan aparat. sa druge strane onih par prijatelja koji imaju dslr su dosta skeptični i rađe bi si kupili high end kompakt (lx5 ili xz-1) nego nešto poput pen-a. očito nam se razlikuje mentalitet. svi koji imaju dslr imaju i kompakta kojega nose sa sobom a dslr je za planirano fotografiranje. ja sa druge strane imam uvijek ixusa sa sobom jer mi je fuji prevelik, i znam da ako kupim dslr da ću opet nosit ixusa a ne dslr. zato kupujem pen, da imam dslr kvalitetu fotografije u nečemu šta nema kilu i šta mi stane u đep od jakne. zanima me općenito mišljenje o toj klasi aparata, a ne strikno o radu sa pen-om, to ću sam vidit.
ps - niti kod nas ih nema. koliko sam vidio nude se samo ep1 i ep2 po cijeni od >900€
[ miko.s @ 10.02.2011. 16:54 ] @
tišina i dalje.
anyway, kupljen je e-pl1 sa 14-42 i 40-150mm objektivima. sad samo čekam da stigne.
[ Zoran Rodic @ 10.02.2011. 17:25 ] @
U zdravlju ga koristio i puno dobrih fotografija napravio. :)

Koliko parica ovaj komplet?
[ miko.s @ 10.02.2011. 22:38 ] @
550€. s time da sam uzeo još jednu bateriju.
[ AMomcil @ 11.02.2011. 15:26 ] @
Zao mi je sto ti nisam ranije odgovorio, nisam video temu. Sada je kasno za savete, ali mozemo nastaviti diskusiju.

Imao sam neko vreme EP1 kit, a potom presao na Samsung NX komplet (sa oba zuma i 30/2) koji i sada koristim. Prelazak je najvise bio zbog nemogucnosti da tada nabavim 20/1.7, sporosti fokusiranja, kao i sjajne Samsung cene.
Sada su stvari promenjene i sa novim FW EPL1 treba da ima sasvim pristojno brz AF. Onaj savijajuci kit objektiv je super i stajao mi je sa njim aparat u dzep od jakne, a EPL1 treba da je i nesto manji.

Inace, imao sam fine rezultate sa koriscenjem malog automatskog blica na EP1, dobro se slozio. Najvise mi je falio kompaktan, brz objektiv i probaj da nadjes nekoga ko ima 20/1.7 ili adapter i neki MF objektiv velike blende da probas, da vidis kako to izgleda.
[ miko.s @ 11.02.2011. 17:52 ] @
gledao sam brze objektive, tipa f1.7, ali 90% ponude je 50mm, a to mi ne treba. za sada. naravno da je puno bolje 100mm f1.7 nego 84mm f5.6 ali već sada je ovo poveća količina novca.
a i nisam ljubitelj mijenjanja objektiva, pen nema mehanički zatvarač ispred senzora. dovoljno da uđe malo praha na senzor i imat ću fleke na slikama. ako kojim slučajem puhnem na senzor gotovo je. najrađe bi koristio 14-42 za everyday snimanje, jer je mali, i 14-150 kada idem nekamo planirano snimati.
inače godinama sam slikao sa slr-om od minolte, a odrastao sam sa zenitom (ali je počeo čupat film koliko se sjećam).
[ AMomcil @ 12.02.2011. 12:39 ] @
Mislim da je grehota na ne nakacis 20/1.7 na njega, ali da kosta - kosta.