[ sporidiumc @ 26.01.2011. 00:00 ] @
Trebala mi je kreditna kartica za kupovinu preko amazona pa sam nasao ovu erste banku koja daje omladinske kartice bez onog mesecnog placanja. Cekao sam mesec dana na nju i kad sam dobio rekli su mi da mogu samo dinare na nju da stavljam a posto je vecina stvari na amazonu u dolarima (nisam bio siguran da li ce oni hteti da pretvaraju dinare u dolare ako narucim nesto) tako da sam otvorio i devizni racun jer mi je to bilo logicno onda. Kasnije su mi rekli da nju necu moci da koristim na internetu. A pritom sam ulozio na nju vec nesto i treba da cekam sad 2 nedelje da mi je odrade. E sad me zanima ukoliko nece da pretvaraju dinare i ako ova devizna kartica stvarno ne bude htela da radi na netu, sta da radim onda?

[Ovu poruku je menjao sporidiumc dana 26.01.2011. u 01:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sporidiumc dana 26.01.2011. u 01:41 GMT+1]
[ matias @ 26.01.2011. 02:22 ] @
ako nece ta onda lepo uzmi visa virton karticu raiffausen bank i zavrsio si posao
[ tdjokic @ 26.01.2011. 03:13 ] @
Citat:
matias: ako nece ta onda lepo uzmi visa virton karticu raiffausen bank i zavrsio si posao
Ima li za nju neko odrzavanje? Gledao sam na sajtu Raiffeisen banke i pise:

1.6. Članarina na godišnjem nivou za Visa Virtuon karticu u okviru Paketa Bez naknade

6. Članarina na mesečnom nivou - VISA Virtuon Card osnovna RSD 20,00

U cemu je uopste razlika izmedju ove i Intesa Internet kartice, koja je takodje Visa?

VISA Virtuon kartica Raiffeisen banke može se koristiti samo za plaćanja putem Interneta na određenim domaćim i inostranim web sajtovima.

Banca Intesa Internet je debitna platna kartica iz Visa programa platnih kartica, namenjena za plaćanje roba i usluga putem interneta. Ovu karticu nije moguće koristiti na POS teminalima i bankomatima i iz tog razloga se izdaje bez PIN koda.

Na Intesa sajtu nikako ne mogu da nadjem tabelu sa troskovima, a sigurno nista nije dzabe. Imam tu karticu, nema depozita, nema (vidne) naplate odrzavanja a negde garantovano uzimaju pare, mozda na konverzijama iz valute u valutu. Sto vise pokusavam da shvatim sve mi je manje jasno
[ matias @ 26.01.2011. 03:31 ] @
ja imam visa virton karticu 3 godine i opet cu je produzavati platim u dinarima godisnje oko 400dinara troskove i 20e deposit sto sam platio prvi put ja se kladim online sa njom i dizem novac sa njom jel je povezana na devizni racun negledam koliko uzimaju ali mislim da jako malo uzimaju stim sto sa njom idem preko moneybookersom a negde idem direktno na nju i prezadovoljan sam sa njom na svim kladionicarskim sajtovima je uplata prolazila
[ Milan Obradović @ 27.01.2011. 11:05 ] @
Dragi Sporidiumc,
Pošto vidim da imate problem/nedoumice sa Omladinskom karticom, a radim u Erste banci, hteo bih da vas zamolim da se javite na [email protected] kako bi kolege proverile o čemu se radi, pošto sa Omladinskom karticom Erste banke može da se plaća na Internetu. I to bez obzira što je vezana za dinarski račun, naime vrši se konverzija po zvaničnom prodajnom kursu banke na dan knjiženja transakcije. Možda je bio neki specifičan slučaj u pitanju ili je do vas došla neka nepotpuna informacija sa naše strane na čemu se izvinjavamo. Samo u mailu navedite o kojoj Omladinskoj kartici je reč (Visa ili Master), sa kojom filijalom ste kontaktirali, vaše puno ime i prezime, kao i kontakt telefon ili mail, pa ćemo videti šta možemo da uradimo.
Hvala unapred!

[ sporidiumc @ 27.01.2011. 16:46 ] @
pa jedino nisam siguran za to jer je ta omladinska iskljucivo za dinare a na amazonu sve u dolarima, a i skuplje me kosta tako. Sacekacu prvo ovu deviznu da vidim ocu li sa njom moci da placam, ako ne, onda cu videti sta cu
[ Milan Obradović @ 28.01.2011. 08:06 ] @
Proverio sam sa kolegama ponovo, Omladinska moze da sluzi za kupovinu na Internetu, a ako je inostrani sajt u pitanju vrši se pomenuta konverzija iz dinara u stranu valutu u kojoj se kupuje. Ne znam koju ste karticu uzeli uz devizni racun, pretpostavljam da je Maestro, ona takodje moze da se koristi na Internetu. Mozete aktivirati i 3 D Secure sigurnosni protokol za bezbedniju kupovinu na Internetu uz navedene kartice. Ako ipak bude nekih problema ili nedoumica, mozete meni poslati direktnu poruku ili kontaktirati kolege na mail koji sam vam ranije poslao.
[ sporidiumc @ 28.01.2011. 12:58 ] @
pa nisu mi dali nista da biram, omladinska mi je master a predpostavljam da ce i devizna takodje biti, a zanima me jos da li se placaju jedna i druga mesecno i godisnje i koliko?

i ako ja narucunu imam npr 100 dinara i narucim nesto sto kosta 1 $ (74 dinara, proverio sam malopre na erste bank kursnoj listi) jel onda banci ide nesto kao 0.1 % ili slicno zbog konverzije? Koliko bi mi onda skinulo jos pored tih 74 dinara?
[ Milan Obradović @ 28.01.2011. 13:57 ] @
Za Maestro (vezana uz devizni tekući račun) i MasterCard omladinsku (vezana uz dinarski tekući omladinski račun) karticu ne postoje nikakvi mesečni ili godišnji troškovi.

Konverzija je malo složenija od ovoga. Settlement valuta Erste Banke je EUR, tako da, kada se plaća u stranoj valuti, konverzija ide preko EUR. Dinari sa računa pretvaraju se u evre po prodajnom kursu za devize Erste Banke, a evri u USD po MasterCard kursu.

Ali ako se plaća Maestro karticom i na deviznom tekućem računu ima US dolara, a kupujete nešto u dolarima, iznos će biti tačno onoliko koliko je iznosio račun. Ukoliko na računu nema dolara, već EUR-a (ili neke druge valute), Erste Banka će konvertovati ovaj iznos i zadužiti valute prema odgovarajućem redosledu.

Važno je još napomenuti da, ukoliko je transakcija u valuti koje nema na računu (recimo, račun dinarski, a kupovina u USD), Erste Banka će rezervisati još 3% od iznosa zbog kursnih razlika. Ovaj dodatni iznos neće biti naplaćen i biće oslobođen čim transakcija stigne na zaduženje. S obzirom na to da se transakcija knjiži na dan kada je MasterCard dostavi i da se uzima u obzir kurs na taj dan, iznos transakcije može biti nešto povoljniji ili nepovoljniji u odnosu na dan transakcije, a u zavisnosti od kretanja deviznog kursa.
[ sporidiumc @ 28.01.2011. 14:50 ] @
Hvala. Jos me samo zanima kako mogu da proveravam stanje na karticama?

I jel postoji neka mogucnost da znam kad je gotova kartica posto prosli put su mi rekli 10 dana a bila je gotova za mesec dana, i to sam uplacivao neke uplatnice i usput pitao za karticu a ona je bila vec tu u banci, valjda su zaboravili da me pozovu ili tako nesto
[ Milan Obradović @ 28.01.2011. 15:19 ] @
Pa, posto imate Omladinsku karticu, pretpostavljam da imate i dinarski tekući račun za mlade, onda mozete da koristite besplatno i NetBanking, koji između ostalog omogućava da pratite i stanje.

A pošto ne znam vaše ime niti u kojoj filijali ste otvorili devizni račun, nema načina ni da proverim da li je gotova kartica. Predlažem vam da odete do matične filijale ili da pokušate da kontaktirate call centar na 0800 201 201 (besplatan poziv sa fisknog) ili da posaljete mail na [email protected]

Nadam se da sam bar malo pomogao
[ tdjokic @ 28.01.2011. 15:27 ] @
Citat:
sporidiumc: Hvala. Jos me samo zanima kako mogu da proveravam stanje na karticama?
Pogledaj ovde, imas izbor od nekoliko varijanti pa koja ti najbolje odgovara - provera stanja

@Milan Obradović - pohvalno je, sto si priskocio coveku na pomoc. Medjutim, "poslovna politika ovog foruma" je takva da smo svi uglavnom na ti . Nadam se da prepoznajes vas bankarski termin "poslovna politika" sa kojima sam zadnjih par meseci imao mnogo susreta, od kojih su neki bili vrlo bolni. Ne bih se upustao u detalje, nikoga licno ne krivim, samo mi je prijalo da spomenem, a radilo se o vrlo zanimljivoj temi - prijem inopenzije, ali je primalac tesko bolestan, pa sve mora da odradjuje ovlasceno lice i stvari se cesto zakomplikuju do neverovatnih razmera. Trenutno penziju primam bas preko Erste i u redu je.

Ovo na ti, nadam se da se ne ljutis. To mi lici na kafanu - ispred kafane smo moler, sofer, profesor, sudija, lekar, policajac ali u kafani su samo dve vrste ljudi - osoblje i gosti i to je to
[ sporidiumc @ 28.01.2011. 16:26 ] @
a kako da napravim account za netbanking? i ne kapiram sta je ova tan tablica

a ovde sam nov clan i jos ne mogu da saljem privatne poruke pa ako bi mogao neki tvoj mail pa da ti posaljem podatke da vidis kad ce kartica?
[ zemun88 @ 28.01.2011. 16:50 ] @
Ukoliko imate nekih pitanja pozovite službenike banke na telefone

0800 201 201 (za pozive sa fiksnog telefona)
064 60 15 999 (za pozive sa mobilnog telefona i iz inostranstva)
[email protected]

Visa internet kartica Erste služi i za kupovinu u inoostranstvu. Samo se dinari konvertuju u valutu zemlje u kojoj se kupuje proizvod ili usluga, i to po prodajnom kursu Erste banke za tu valutu u kojoj se konvertuje. A ako nema te valute u kursnoj listi banke možete ih pozvati da proverite koji je to kurs. Na primer ako kupujete u Mađarskim Forintama.

Ovo vam je adresa za uslugu Net Banking Erste banke
https://netbanking.erstebank.rs/LOGIN/INDEX_OPENER.aspx

Unosi se korisničko ime i lozinka koju ste dobili na ugovoru za Net Banking. Onda unosite broj sa TAN tablice koji vam traži sistem. Tri pogrešna unosa će vam blokirati račun na 24 sata. ERSTE NET BANKING prikazuje i devizni i tekući račun ukoliko ga imate

Postoje zaposleni u Erste banci koji će vam pomoći i sve ih možete pitati. Koristim ove usluge i njihovu omladinsku karticu, tako da kupujem na internetu od 2008 godine, i prezadovoljan sam. Naplaćuju samo proviziju za konverziju iz RSD u stranu valutu.

Sporidiumc trebalo je da se raspitaš u banci kad si uzimao karticu i Net Banking a ne da pitaš na forumu. Zato i služe zaposleni u banci

U ugovoru za Net Banking imaš objašnjenje kako se koristi usluga, samo treba PROČITATI
[ tdjokic @ 28.01.2011. 18:22 ] @
Citat:
sporidiumc: a kako da napravim account za netbanking? i ne kapiram sta je ova tan tablica
Nije to tvoja briga. Postoji obrazac za prijavu za net banking i to ispunis u ekspozituri, onda oni to obrade i posle dobijes sve sto ti je potrebno. Dobijes i TAN tablice i sve ostalo. Imas na sajtu i objasnjenja, da se upoznas sa radom. Primer https://netbanking.erstebank.rs/LOGIN/INDEX_OPENER.aspx, pa u meniju levo imas netbanking za gradjane i tamo imas pristupnicu, opste uslove, uputstvo za koriscenje, detaljno uputstvo, pa to otvori i malo pogledaj.
[ Milan Obradović @ 29.01.2011. 17:19 ] @
Sporidiumc, imas vec odgovore od Zemun88 i tdjokic, preduhitrili su me i postavili i linkove sve sa objasnjenjima za NetBanking. A sto se tice kartice koju cekas, najbrzu informaciju ces dobiti ako odes ili pozoves filijalu u kojoj si otvorio racun. Imas i onaj info telefon i e-mail adresu call centra ako hoces na taj nacin da saznas - npr. kao sto bi meni na neku licnu e-mail adresu poslao, posalji takvu poruku na [email protected]. Evo ti i spisak filijala ako nisi uzeo neki direktan kontakt u filijali, imas i to na netu http://tiny.cc/bzggm

@tdjokic - razumeo i slazem se.
[ vukvucko @ 03.02.2011. 10:22 ] @
Registrovao sam se u banci ali ni Explorer ni Mozilla ne moze da mi otvori ove strane


https://netbanking.erstebank.rs/LOGIN/INDEX_OPENER.aspx , http://local.erstebank.rs/netbanking/demo/LOGIN/INDEX_OPENER.htm



U cemu je problem ako neko moze da mi kaze ali konkretno.
[ tdjokic @ 03.02.2011. 11:25 ] @
Citat:
vukvucko: U cemu je problem ako neko moze da mi kaze ali konkretno.
Ne mogu da ti dam odgovor ali mogu da potvrdim da su ti adrese tacne, jer su se sajtovi otvorili normalno kad sam kliknuo na tvoje citirane adrese. Browser Firefox 3.0.17 i Chromium neki stariji.
[ vukvucko @ 03.02.2011. 11:46 ] @
Mozilla je 2.0.0.20 a explorer 6. E sad sta je nenormalno.Idem preko kablovske.Kada sam isao preko Dial-up Eunet sporo uzasno i Mozilla i explorer 6 dakle su mi otvorili stranu.Sta je sad i o cemu se radi?
[ Milan Obradović @ 04.02.2011. 08:17 ] @
@vukvucko
Ja sam otvorio sve linkove koje si nabrojao. Trenutno sam na nekom hotelskom racunaru i otvaraju mi se normalno preko IE sve stranice za NetBanking. Ovo sa dial up i kablovskom vezom deluje stvarno cudno. Ja nisam na poslu ovih dana, pa cam prosledio kolegama ovo da pogledaju, ali meni se cini da bi to pre mogao biti trenutni problem sa vezama nego do NetBankinga. Ako hoces, mozes i ti direktno da ih kontaktiras na [email protected] ili 021 423 364...
[ Milan Obradović @ 04.02.2011. 08:19 ] @
@vukvucko, evo sta kazu kolege.

1. Preko dial-up najverovatnije je da je u pitanju spora internet konekcija, a slucajevi kada neće da se otvori stranica uopšte su uglavnom povezani sa bežičnim internetom u stanu i enkripcijom (ako je postavljena da vam se na vas Internet ne kaci neko drugi). Npr. klijent ima kablovski (ili još češće adsl) koji je prikopčan za wireless ruter i internet se koristi na taj nacin, bez kabla, u tom slucaju je potrebno promeniti podešavanja. Odnosno opcije su ili privremeno "otključati" vezu ili promeniti tip enkripcije ili prikopčati svoj kompjuter kablom. Pristupanje NetBankingu je httpS protokol i to S znači security, što bi značilo da isto dolazi do kodiranja. Enkripcija na enkripciju = dolazi do problema otvaranja.

2. Da ako mozes instaliras ipak malo novije browsere.

Molim te da ipak kontaktiras kolege na mail koji sam ti dao da vidis sta tacno oni preporucuju u tvom konkretnom slucaju, mozes i neki print screen da zakacis uz poruku da vide tacno sta se desava.


[Ovu poruku je menjao Milan Obradović dana 04.02.2011. u 09:30 GMT+1]
[ tdjokic @ 04.02.2011. 10:46 ] @
Vrlo cudno. Upravo sam probao jos nesto - imam IE 6, bas zbog e-bankinga na Intesu, gde imam Internet karticu oko godinu dana, i taj IE 6 je iz Linuxa, preko Wine, znaci sklepotina, jedva zivo, pa su mi se ipak oba ova sajta koje vukvucko navodi otvorila kao munja i jos idem bas preko wireless konkcije od rutera do racunara i imam enkripciju.

@vukvucko - probaj ako ikako mozes na nekom drugom racunaru, kod tebe je nesto bas cudno. Da pitam i ovo, mada je mozda glupo - jesi li podesio u browseru ono sto treba da se podesi ili nisi ni stigao do tih podataka? Ja ovde cesto stavljam neke slike, sa tim znam kako ide, ali tekst stavljam redje, ne znam hocu li uspeti da ti postavim ovde jedan takav, sa nekim objasnjenjima, pa da probamo ...

E, bas spominje nesto kad ne moze da se otvore stranice, nisu kukiji podeseni, to imas u ovom fajlu. Hajde probaj pa javi da ne dobijemo cireve na zeludcu od sekiracije
[ mr. ako @ 04.02.2011. 15:48 ] @
Citat:
Milan Obradović: @, evo sta kazu kolege.
Enkripcija na enkripciju = dolazi do problema otvaranja.
[Ovu poruku je menjao Milan Obradović dana 04.02.2011. u 09:30 GMT+1]

Ovo je neverovatna glupost! Kakve veze ima enkripcija wifi signala za https protokolom?! Ako je to tacno sto kazu kolege strucnjaci, onda ne bi mogao da se uloguje ni na Gmail, ni Yahoo mail, Limundo recimo,... bilo sta sa http SSL/TLS protokolom.

Drugi predlog je na mestu i cini mi se da je to problem - zastareli browseri.
vukvucko ima
Citat:
vukvucko: Mozilla je 2.0.0.20 a explorer 6.
, a trenutne verzije su 3.6 Mozila FF (4.0 beta), 8.0 IE (9.0 beta)!!! To ti je ko da ides sa Yugom na more... mozda i moze da stignes ali ces poginuti 4 puta do tamo.


Poz,
Marko
[ tdjokic @ 04.02.2011. 17:41 ] @
Kod mene su 3.0.17 Firefox i IE 6 preko Wine i radi. A IE 6 bi trebalo da radi jos i bolje sa Windows XP koga vukvucko ima. Mozda je ipak do Cookie-ja kao sto pise u onom dokumentu koji sam postavio ovde:

5. Šta treba učiniti ukoliko se pojavljuju poruke “This page can not be displayed“ ili “HTTP Error 403 ili 400“,...

Navedene poruke se javljaju u slučaju kada nisu aktivirani Cookie-i (za aktivaciju Cookie-a pogledati odgovor na 4. pitanje)!
[ sporidiumc @ 10.02.2011. 22:19 ] @
dobio sam deviznu karticu (neka maestro), e sad na ebayu i amazonu nema opcije za tu karticu, tj ima ukoliko ukucam amazon.co.uk ali mi tamo kaze da je invalid number. Probao sam sa ovom master omladinskom (dinarskom) i uspeo sam da je ubacim na amazonu a na ebay-u ne. E sad sta treba da radim? Da podignem pare sa devizne i pretvorim u dinare i ulozim na omladinski racun? Izgleda da cu jedino tako moci da kupujem?
[ tdjokic @ 11.02.2011. 08:24 ] @
Citat:
sporidiumc: dobio sam deviznu karticu (neka maestro)...
Tvoja situacija je prilicno cudna i ne znam da ti dam definitivan odgovor ali imam NEGATIVNO iskustvo sa Maestro karticom, koju su neki svetski velikani ODBACILI jer ima, za njihove potrebe komplikovano nesto, ne razume bas tacno sta - verifikaciju, enkripciju... - uglavnom sa njom ne mogu da rade.

Sumnjam da ces moci da kupujes na amazon dinarskom karticom. Ja sam isto tako neku karticu upisao na jednu slicnu stvar i nije protestvovalo do momenta kad sam hteo da platim, e tada je reklo "Odbaceno".

Ja se ne razumem u bakarstvo i ovo malo sto sam postigao i naucio me skupo kosta (doduse nije mi propao neki novac, ali sam izgubio silno vreme i zivce, sto je takodje veliki gubitak kad imas 68 godina i vreme pocinje da ti biva dragoceni resurs ). Dakle, meni licno se cini da je najjednostavniji nacin sa Intesa Internet karticom, pod uslovom da osoba moze da ga otvori zbog mladosti. Moze neko drugi da ti otvori - otac, majka, brat, stariji drug, sta znam. A ti svejedno mozes da je koristis i pristupas e-uvidu, koristeci njihovo ime i prezime i lozinke koje oni dobiju.

Dobijes devizni racun, Internet karticu - bas pise na njoj WWW i pristup elektrnoskom bankarstvu, sto je super. Uplacujes novac na devizni racun, placas karticom, koja prolazi na mnogim servisima i to je sve. Nisam istrazivao kako ja sve to placam jer se ne prikazuju nigde nikakavi troskovi, valjda to ide preko kursnih razlika.
JEDNA VAZNA STVAR, KOJU SAM NAUCIO OVIH DANA. Iz raznih razloga (neznanje moje i tudje, okolnosti) imam trenutno racune u 3 banke. Intezino e-bankarstvo pokazuje prakticno odmah novo stanje, nakon sto si nesto platio karticom, mozda sat, dva prodje. Tamo su dva podatka: Stanje i Raspolozivo stanje. Nisam shvatao u cemu je razlika ali je meni bilo vazno Raspolozivo stanje, dakle KOLIKO NOVCA JOS IMAM NA RASPOLAGANJU. Kod jedne druge banke tog podatka nema i onda se nacekas i nacekas dok se pojavi novo stanje. Pitao sam za objasnjenje i lepo su mi objasnili - oni prikazuju samo Stanje, KOJE NE UZIMA U OBZIR PLACANJE KARTICOM SVE DOK PRIMALAC NOVCA NE POTVRDI PRIJEM NOVCA. Dotle se taj novac tretira kao rezervisan i smatra se da je jos uvek tvoj. Ovo je vrlo nezgodno, jer prakticno moras sam da vodis racuna sta si platio i koliko.
[ Milan Obradović @ 11.02.2011. 08:57 ] @
@sporidiumc prihvat kartica zavisi i od trgovca i tu mi ne mozemo mnogo da utičemo. Ali, ako sajt sa koga hoćete nešto da kupite prima Omladinsku karticu, a nece Maestro, onda mozete preko Omladinske da kupujete. Mehanizam kupovine na inostranim sajtovima preko Omladinske kartice na kojoj su dinari je detaljno objašnjen u prethodnim postovima i ceo proces konverzije valuta. Ako i dalje ima problema ili ako vam je potrebna bilo kakva dodatna specifična informacija mislim da je najbolje da kontaktirate direktno ljude u filijali koji će vam odgovoriti na upit. Ako vam je filijala daleko, mozete i na mail [email protected]...
[ tdjokic @ 11.02.2011. 13:51 ] @
Citat:
tdjokic:Sumnjam da ces moci da kupujes na amazon dinarskom karticom. Ja sam isto tako neku karticu upisao na jednu slicnu stvar i nije protestvovalo do momenta kad sam hteo da platim, e tada je reklo "Odbaceno".
Izvinjavam se zbog gornjih par recenica iz mog prethodnog posta jer sam malo prevideo ranija objasnjenja.

Ipak mi i dalje nije jasan osnovni princip - kako sad moze dinarskom karticom da se kupuje u inostranstvu a kad god sam gledao definicije i objasnjenja na sajtovima raznih banaka bilo je naglaseno da se u inostranstvu kupuje deviznim karticama. Upravo moja nova kartica, Visa Electron je devizna i ima u imenu i trecu rec - International, da bi vazila za kupovinu u inostranstvu a postoji i dinarska kartica istog naziva.

Na sajtu banke vidim i zvanicno definisan status ove kartice u pogledu placanja na Internetu:

"mogućnost plaćanja u prodavnicama u zemlji i inostranstvu, kao i na Internetu" ali ne znam da li je to izuzetak, specificna kartica, kad se ne zahteva devizni racun?

Pogledao sam i status Visa Electron i vidim da je i tu isto stanje kao sa omladinskom a suprotno mojoj kartici kod Societe Generale. Moja situacije je specificna jer je moj priliv sredstava iskljucivo devizni, pa su tu moguca neka neslaganja i stvarno mi je zao ako sam nehotice izrekao neku dezinformaciju.