[ ArsenLupen @ 27.01.2011. 15:05 ] @
Industrijski park komponentaša, odnosno proizvođača delova i komponenti za „Fijat”, biće izgrađen na lokaciji kragujevačke kasarne „Grošnica”, a ne na Korman polju.

http://www.politika.rs/rubrike...ca-umesto-Korman-polja.sr.html

Sve lepo pise,da su vlasnici parcela na kormanskim polju trazili 4k eura za ar, a da je drzava cenila 350, samo nigde ne pominju koliko cene kasarnu. Da li je to prebijanje duga dva ministarstva, ili je stvarno bolje resenje, nadam se da ce vreme pokazati.
[ Wi-Fi @ 27.01.2011. 15:40 ] @
Hehe, kad je neko proklet... Sad nek' prodaju za 4k
[ Java Beograd @ 27.01.2011. 15:41 ] @
Korman polje je jedna nesrećna situacija kad država pokuša da interese industrijalaca izjednači sa državnim interesima (mada, ruku na srce, donkele i jesu). Činjenica je da se ne može proglasiti eksproprijacija zemljišta za privatne potrebe stranog investitora.
A srpski seljak, poznat po tvrdoglavosti i radu u korist sopstvene štete, za ar ledina traži kao da je građevinsko zemljište u Beogradu. I baš ga briga što će na kraju da ostae kratkih rukava, za inat nije prodao ono šta mu ne treba.
Stare kasarne ionako ničemu ne služe. Vojska će ih rado dati za određen broj stanova za oficire, a država može da ponudi znatno bolje mesto za igradnju pogona.
[ milance_kg @ 27.01.2011. 15:45 ] @
Dobro su se setili :)

Grosnicka kasarna ima veliku povrsinu, sporednim putem povezana sa zastavom kod Erdeca...
Svima lepo, a Korman polje je idealno za poljoprivredu ...

Ovako da su im dali te pare procerdali bi u nista, a i mizerija je da ih neko ucenjuje sa 350 EUR...
Svima lepo :)

Citat:
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić i ministar odbrane Dragan Šutanovac dogovorili su u utorak sporazum da Vojska Srbije proda kasarnu staru preko 30 godina koja je služila kao intendantski magacin (30.000 kvadrata) i na nekoj drugoj lokaciji u Srbiji dobijenim novcem sagradi novi magacin na 25.000 kvadrata


A ovaj deo, od toga nema nista. Samo se setili (ali zbog svoje koristi, slucajno) i potrefili pravu stvar :)
Jao, ona narodna - I corava koka neki put...

Nesto racunam ovako, ako daju ar po 300 evra puta 300 ari to je 90.000 eur....
Nije valjda da je doslo dotle - daj sta das :)

[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 27.01.2011. u 17:11 GMT+1]
[ superbaka @ 27.01.2011. 16:25 ] @
e sad ce "njihova dedovina" da ostane njihovim unucima jer tesko da ce neko da je kupi, a oni ce da je obradjuju do tada, ali malo prekosutra...
[ milance_kg @ 27.01.2011. 16:25 ] @
A nesto i dalje razmisljam, moze biti da su isle vece pare po aru, ali im Kormanci pokvarili koncepciju,
ono evo vam po 350 a nama 650 pa na vise :)

Nego bilo bi najpostenije da kazu posto misle da daju tu kasarnu... u tom kraju se krece ar >2000.
No... u pitanju su 'visi' drzavni interesi :)
[ milance_kg @ 27.01.2011. 16:27 ] @
Citat:
superbaka: e sad ce "njihova dedovina" da ostane njihovim unucima jer tesko da ce neko da je kupi, a oni ce da je obradjuju do tada, ali malo prekosutra...


A sto si ti ubedjen da je uspeh prodati dedovinu? To je najlakse.
Neka je ledina, mozda dodju pametnije generacije koje ce umeti od nje nesto da urade...
[ ArsenLupen @ 27.01.2011. 16:31 ] @
Citat:
milance_kg: ... u tom kraju se krece ar >2000.


Jel neka nafta tece na tom polju za 2k/ar? Mada me ne bi cudilo da se prebijaju dugovi vojci pa da ar kasarne i bude 2k...
[ milance_kg @ 27.01.2011. 16:33 ] @
Citat:
ArsenLupen: Jel neka nafta tece na tom polju za 2k/ar? Mada me ne bi cudilo da se prebijaju dugovi vojci pa da ar kasarne i bude 2k...


Kraj oko grosnicke kasarne... tako je :)

I pitanje je ko to placa? Gde ce otici taj novac?
Nasli su po njih najbolji modus za sad, nema niko sta da se buni...
Doduse ja odobravam, zeva 3 hektara u nista, od centra grada ~3 km,
ne treba glavna magistrala kad imaju sporedni putevi do zastave...
ali gde ce otici taj novac?
[ ventura @ 27.01.2011. 17:27 ] @
Odlično rešenje. Sada kad im država ne stoji na putu, vlasnici parcela na Korman polju mogu slobodno da ih rasprodaju zainteresovanim kupcima po 4000 evra/ar.
[ milance_kg @ 27.01.2011. 17:46 ] @
Citat:
ventura: Odlično rešenje. Sada kad im država ne stoji na putu, vlasnici parcela na Korman polju mogu slobodno da ih rasprodaju zainteresovanim kupcima po 4000 evra/ar.


A ko tebi rekao da oni zele uopste da prodaju?
[ ventura @ 27.01.2011. 18:22 ] @
Citat:
milance_kg: A ko tebi rekao da oni zele uopste da prodaju?

Pa eto, ako ne žele da prodaju, mogu da ostave unucima pa da ovi prodaju za 10 hiljada po aru... U svakom slučaju pozdravljam potez...

Mada je najbolje rešenje bilo da se fabrike izmeste u neku drugu uopštinu i da ljudi iz drugih opština dobiju posao jer su se Kragujevčani popeli na vr k-ca celoj Srbiji...
[ ironman @ 27.01.2011. 18:27 ] @
Šta ih briga.
Ako su imali sreće da (ne)rade u Zastavi, sad će da broje šuške od otpremnine i da primaju prosečnu srpsku platu (20K) čekajuci penziju kod kuće!
[ milance_kg @ 27.01.2011. 18:39 ] @
Citat:
ventura: Pa eto, ako ne žele da prodaju, mogu da ostave unucima pa da ovi prodaju za 10 hiljada po aru... U svakom slučaju pozdravljam potez...

Mada je najbolje rešenje bilo da se fabrike izmeste u neku drugu uopštinu i da ljudi iz drugih opština dobiju posao jer su se Kragujevčani popeli na vr k-ca celoj Srbiji...


Kakve fabrike, kakvi bakraci?

Daj molim te spominjes grad od minimum 180.000 stanovnika i poredis sa ~1000 zastavnih !?
I opet ti o prodaji.. jel' neko ne kapira da ljudi ne zele da prodaju?

Ja zivim u KG-u, nikad nisam imao veze sa tom zastavom kao i gomila ljudi koje znam,
samo 'dobro' cujem sta se radi...

I ako te oni drze za taoca, mislim da si pomesao teze?
Njih plasiraju namerno, da eto pobogu neke isteruju, a neki sto isterani po Srbiji da
sad imaju da istresaju onu stvar na celu stvar :)

Daj' bre :)

p.s.

Kragujevac drzi neki mali broj ljudi koji iole nesto rade sto ima veze sa drugim mestima,
nemamo ili zalosnu emigraciju koja nesto unosi za ferije, imamo ljude koji jos rade po svojim selima
a zvanicno ovde zive...

Batalite se vi Kragujevca, znas ono : Vidi mesec! A drugom rukom po dzepu :)

[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 27.01.2011. u 19:49 GMT+1]
[ Zeka_SD @ 27.01.2011. 19:00 ] @
Citat:
Korman polje je jedna nesrećna situacija kad država pokuša da interese industrijalaca izjednači sa državnim interesima (mada, ruku na srce, donkele i jesu). Činjenica je da se ne može proglasiti eksproprijacija zemljišta za privatne potrebe stranog investitora.
A srpski seljak, poznat po tvrdoglavosti i radu u korist sopstvene štete, za ar ledina traži kao da je građevinsko zemljište u Beogradu. I baš ga briga što će na kraju da ostae kratkih rukava, za inat nije prodao ono šta mu ne treba.
Stare kasarne ionako ničemu ne služe. Vojska će ih rado dati za određen broj stanova za oficire, a država može da ponudi znatno bolje mesto za igradnju pogona.


Stalno se ponavlja da nije po zakonu u dotičnom slučaju izvršiti eksproprijaciju iako to NIJE TAČNO!!! Dakle, u slučaju industrijske zone koja treba da se pravi, eksproprijacija je i te kako moguća, u skladu sa zakonom i ima istu težinu kao recimo eksproprijacija za autoput! Ponavljam, u pitanju je industrijska zona a ne jedan privatni investitor!

Što se tiče ove kasarne, uvek mi je bilo zanimljivo kako se uvek vojska nešto mnogo pita oko zemljišta, kao da im je to neko ostavio ili su ga kupili od svog novca!? Umesto da ovi balvani iz vlasti lepo kažu "kasarna nam više ne treba, zemljište je državno, premeštajte se an neku drugu poljanu" uvek su tu neki pregovori, pa vojska kao izlazi u susret što prepušta nešto što i nije njeno u zamenu za stanove, ili šta već! Haos od države!
[ milance_kg @ 27.01.2011. 19:07 ] @
Citat:
Zeka_SD: Stalno se ponavlja da nije po zakonu u dotičnom slučaju izvršiti eksproprijaciju iako to NIJE TAČNO!!! Dakle, u slučaju industrijske zone koja treba da se pravi, eksproprijacija je i te kako moguća, u skladu sa zakonom i ima istu težinu kao recimo eksproprijacija za autoput! Ponavljam, u pitanju je industrijska zona a ne jedan privatni investitor!

Što se tiče ove kasarne, uvek mi je bilo zanimljivo kako se uvek vojska nešto mnogo pita oko zemljišta, kao da im je to neko ostavio ili su ga kupili od svog novca!? Umesto da ovi balvani iz vlasti lepo kažu "kasarna nam više ne treba, zemljište je državno, premeštajte se an neku drugu poljanu" uvek su tu neki pregovori, pa vojska kao izlazi u susret što prepušta nešto što i nije njeno u zamenu za stanove, ili šta već! Haos od države!


Da, da... samo za kakvu industriju? U drzavi levaka na vlasti?
Narod je ladno pristajao i nije se bunio kad su im za datu eksproprijaciju uzimali imovinu i nesto placali,
pod obavezom i da ih zaposle, kao sto je nekad i radjeno...

Nema posla, a kao sto znamo stiglo vreme - nema ni kod babe za dzabe!
A ta industrija u Kragujevcu svela se na Forma Ideale i ne znam broj super, hiper marketa :)

Haha... jaoj

p.s.

Nego ona gomila birokratije, sto se ne bunite za njih?
Pojedini ce jos da rade dok ih ne zakopaju dazbinama, a kad to urade - mrka kapa!
Ja sad moram na ubrzan kurs za english, primanja su mi ovom skupocom toliko obezvredjena
da ima neke nade da se selim, jos cujem primaju programere..
[ ventura @ 27.01.2011. 19:17 ] @
Citat:
milance_kg: Da, da... samo za kakvu industriju?

Za bilo kakvu industriju. Srbija nije u stanju da bira ko će da dođe, nego treba da skuplja i one koje niko neće, da im titra jajca i poklanja stvari samo da dođu i posluju ovde.

Zemlja sa 600 hiljada nezaposlenih, katastrofalnim standardom, nije u stanju da bira kakva će industrija doći...
[ milance_kg @ 27.01.2011. 19:23 ] @
Citat:
ventura: Za bilo kakvu industriju. Srbija nije u stanju da bira ko će da dođe, nego treba da skuplja i one koje niko neće, da im titra jajca i poklanja stvari samo da dođu i posluju ovde.

Zemlja sa 600 hiljada nezaposlenih, katastrofalnim standardom, nije u stanju da bira kakva će industrija doći...


Pa eto dali su kasarnu koja je imala nekad 30 vojnika :)

A ove Kormance neka zaobidju, nedaju ljudi, imaju neki racun da tih 350 eur nisu nikakva ozbiljna para za
ikakav pocetak....

Njima zemlja ostaje, drzava ima resurs koji je blizu Fiat Srbija i svima lepo...
Nego jel' ono Mladjeni i Suntavi zezaju da ce za dati novac obezbediti istu parcelu za datu namenu :)
Haha, bolje da su rekli neku bolju nebulozu...
[ ventura @ 27.01.2011. 19:36 ] @
Citat:
milance_kg
A ove Kormance neka zaobidju, nedaju ljudi, imaju neki racun da tih 350 eur nisu nikakva ozbiljna para za
ikakav pocetak....

67 hektara na ukupno 82 parcele... Po ceni od 350 evra za ar, vlasnici zemljišta bi po parceli u proseku dobili oko 30.000 evra... U pravu si, 30 hiljada evra nije nikakva para, i baš nikakav biznis ne možeš da počneš sa tim... Izem ti biznis ako u prvoj godini ne možeš da kupiš X5, bolje onda da sediš kući i kukaš na državu...
[ milance_kg @ 27.01.2011. 19:42 ] @
Citat:
ventura: 67 hektara na ukupno 82 parcele... Po ceni od 350 evra za ar, vlasnici zemljišta bi po parceli u proseku dobili oko 30.000 evra... U pravu si, 30 hiljada evra nije nikakva para, i baš nikakav biznis ne možeš da počneš sa tim... Izem ti biznis ako u prvoj godini ne možeš da kupiš X5, bolje onda da sediš kući i kukaš na državu...


67 Ha vs 3 Ha ?

Kako im sad vrsi posao 3 Ha?

Da nije planirana tolika povrsina da se kupi pa da neko sutra proda 64 Ha po , recimo, 2-3.000 po aru?

Smrdi do neba...

p.s.

Sad cujem od tebe da se radi o 67 Ha :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2011. 19:43 ] @
Citat:

da su vlasnici parcela na kormanskim polju trazili 4k eura za ar,


Odlican pokazatelj da ti ljudi zive na nekoj drugoj planeti.

Sto kaze Ventura, drzava treba da zabatali bilo kakvo otvaranje industrijskih zona i da nadje neko drugo mesto gde ljudi nisu opaljeni u mozak sa fix idejama kao sto je trazenje 4K za ar zemlje.

A ovim "biznismenima" lepo ispostaviti da plate porez na zemljiste, gde je vrednost zemljista bas tolika koliko oni misle da vredi :-)
[ ventura @ 27.01.2011. 19:46 ] @
Citat:
milance_kg
Da nije planirana tolika povrsina da se kupi pa da neko sutra proda 64 Ha po , recimo, 2-3.000 po aru?

Smrdi do neba...

WOw!

Pa to je genijalna poslovna ideja. Sada kad je država odustala od kupovine, možeš ti da se nagodiš sa Kormancima, otkupiš zemljište i posle ga preprodaš za masan profit.

Genijalno. A čak i ako nemaš novca, banke su uvek spremne da podrže takve poslovne poduhvate... Staviš kuću na hipoteku i to je to..
[ Wi-Fi @ 27.01.2011. 19:47 ] @

Btw. cak i da je to slucaj, sta nekog briga da li ce se to zemljiste iskoristiti ili (pre)prodati po x puta vecoj ceni?
[ milance_kg @ 27.01.2011. 19:51 ] @
Za obadvojicu :

Ja ne znam, ali eto dosli neki da otkupe na silu :)
A grad Kragujevac ima jedini pravac da se siri nizvodno od Lepenice, tj. ka istoku :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2011. 19:52 ] @
Biznis plan:

- Prodati zemlju 4K EUR po aru
- Kupiti mecku i stan u Beogradu
...
- WIN

Ispod ovoga nema nista... zemlja je to rodjaci :-)
[ milance_kg @ 27.01.2011. 19:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Biznis plan:

- Prodati zemlju 4K EUR po aru
- Kupiti mecku i stan u Beogradu
...
- WIN

Ispod ovoga nema nista... zemlja je to rodjaci :-)


Pa eto srece, niko nije uspeo - nit vlast sa sumnjivim namerama, niti alavi potencijalni prodavci na silu :)

Kazem ja, ima pameti jos oko mene...

p.s.

Jos su to nezreli ljudi za toliki novac, ima mnogo 'farme', ima tu mnogo sto sta...
Cekamo nove generacije kad vide da im stari nisu nista dali nego moraju sami da se bore,
kad osete glad.... itd...

Edit :

Uh, uh...

Vidim da je ovo upuceno idejnom geniju sa postom povise mene a koji nije dupe oznojio, ali nema veze - da pomognem :)

^
Ovo sto je ispod odnosi se na povise mog posta :D

^



[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 27.01.2011. u 21:10 GMT+1]
[ Wi-Fi @ 27.01.2011. 19:58 ] @
^^To je za one naprednije, inteligentnije... Ostali (vecina):
- Prodati zemlju 4K EUR po aru
- potrositi pare na razna qrcenja
- demonstracije, FIAT i drzava lopovi, traziti zemlju nazad + neki posao na kom se nista ne radi a plata redovna (kad vec nema vise odvlacenja delova kuci)
[ milance_kg @ 27.01.2011. 20:32 ] @
Ma...

Jedna pesmica... svidja mi se tekst po nekim delovima :)




p.s.

Sad razmisljam, sljam nas je upropastio,
poturaju nam lazne vrednosti, otimaju (pokusali u Kormanu),
deca nam u skoli pojma nemaju (imam dvoje, gradivo kao za retardirane)...

Alo rodjaci mi smo hteli da smenimo Slobu a ne vasu 'demokratiju', lopuze
i funjare!

[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 27.01.2011. u 22:05 GMT+1]
[ Horvat @ 27.01.2011. 21:04 ] @
njihova zemlja - njihov izbor
inace, da li su zemlju trebali drzavi prodati? ako je tako, ni najmanje ne treba da im bude zao sto je posao pukao, jer je drzava jako poznata po tome da isplacuje svoje dugove (osim ako nemas nekog kuma u vladi), mada mozda to za zastavu i ne vazi, uvek su dobijali
[ serbolicious @ 27.01.2011. 21:31 ] @
u vezi ovoga prodavanja dedovine:

Ne znam zasto se toliko cuva ta zemlja i suma. Nisam za to da se proda pa da se popije! Ali znam milion primera iz mog kraja (rodjaci, stricevi, babe, komsije) gde ljudi nisu hteli da prodaju neku sumu ili livadu da bi skolovali decu.
I ta deca nisu isla na fakultet i danas se pate i cuvaju tu istu zemlju i sumu. I naucili su, na sopstvenoj kozi, kako je ta zemlja/suma suvise vredna da bi se prodala! Mislim...
A uvek je izgovor to sto je suma/zemlja suvise jeftina, kao bolje je da imamo to trebace nam nekada. Bolje nego da se ulozi u obrazovanje?!?

Pobogu, to je neki fetish koji nikada necu razumeti! Jeste dedovina, ali opet treba pametno.
[ milance_kg @ 27.01.2011. 21:46 ] @
Citat:
serbolicious: u vezi ovoga prodavanja dedovine:

Ne znam zasto se toliko cuva ta zemlja i suma. Nisam za to da se proda pa da se popije! Ali znam milion primera iz mog kraja (rodjaci, stricevi, babe, komsije) gde ljudi nisu hteli da prodaju neku sumu ili livadu da bi skolovali decu.
I ta deca nisu isla na fakultet i danas se pate i cuvaju tu istu zemlju i sumu. I naucili su, na sopstvenoj kozi, kako je ta zemlja/suma suvise vredna da bi se prodala! Mislim...
A uvek je izgovor to sto je suma/zemlja suvise jeftina, kao bolje je da imamo to trebace nam nekada. Bolje nego da se ulozi u obrazovanje?!?

Pobogu, to je neki fetish koji nikada necu razumeti! Jeste dedovina, ali opet treba pametno.


Vidis ovako covek bez korena i koji to ne ceni po meni ne vredi nista, zasto ja tako mislim, 'bem ga - ne znam :)
Ja i ako sam usvojen sam se toliko makar angazovao da saznam ko mi mater, i na moju srecu nije nikava
'ona' nego zena koja je bila data od rodjenih roditelja (devetoro brace i sestara) na sluzbu iz siromasne Dalmacije u Bosnu,
gde rodila mi polubrata starijeg 20. god., a mog oca upoznala u Sibeniku pa zatrudnela, a ja eto rodi se!

Oko imovine ne mogu znati sta je bilo, ali znam da je bila nevencana, pa kad cale (kroz ono detinje secanje) umro, neki pametni njoj - mrs u tri lepe,
mene u dom, a njima imovina! Sve to Novi Sad...

Neki dobri ljudi me usvojili ovde u KG, te se ja dusom i srcem osecam da pripadam ovde, i isto mi ostavili neku imovinu sve
u nadi da im produzim lozu, i ako neki rodjaci to ne smatraju za dobro, ali eto jedini od celetove familije jos cuvam kumstvo
a ne kao neki popisanci da uzimam drugarice i drugove, nego ono staro od davnina, a sa drustvom se samo druzim :)

Lako je prodati, tesko je steci!

p.s.

Zemlja je sad bud-zasto, nije to pametan nacin da se zaradi, treba zaraditi radom!
[ Wi-Fi @ 27.01.2011. 21:46 ] @
^^Ne razumes. To (zemlja, dedovina) ti je dugorocna investicija, koja ce, jednog lepog dana, kada Srbija bude centar sveta, vredeti ne hiljade, ne milione, vec milijarde €/$. I zato su svi duzni da cuvaju do tog dana, kada ce samo pojedini srecnici moci da naplate sav taj cash...

@ milance_kg: Tacno, treba zaraditi radom. A sto se tice zemlje, i da je (trzisna) cena 5x veca, takvi bi trazili 10x vise... I pametnije im je da im to tako stoji, nego da ili rade nesto s tom zemljom/na njoj ili da prodaju pa uloze u nesto drugo. Bolidi koji misle da su mnogo pametni.

Sto se tice dedovine u vezi s poreklom/korenima i sl, kako ko. Meni npr. nista ne znaci mesto, vec iskljucivo ljudi.

[Ovu poruku je menjao Wi-Fi dana 27.01.2011. u 22:58 GMT+1]
[ serbolicious @ 27.01.2011. 22:40 ] @
Citat:
Lako je prodati, tesko je steci!

p.s.

Zemlja je sad bud-zasto, nije to pametan nacin da se zaradi, treba zaraditi radom!


ma razumemo se, ne mislim da treba prodati zemlju da bi popio u kafani ili da bi kupio air max patike detetu. Ali brate mili ako ne mozes da priustis skolovanje, a prodaja zemlje bi ti pomogla u tome, zar nije bolje za produzenje loze da prodas tu zemlju nego da ti se potomci pate. Kazem ti, znam mnogo primera gde pametni ljudi nisu isli na visoke skole jer nisu imali novca i danas se pate, a ta im zemlja/suma i dalje stoji. I kakvo je to produzenje loze? Sta ti vredi da zrtvujes sve zarad komada livade kada neko iz sledece generacije mozda propije to ili se nema potomke pa ti to drzava uzme - jer nema ko da nasledi!

Ovi likovi iz KG su bas tako posmatrali ovu situaciju. Dedovina brate - ne moze da ide jeftino. Ako cu da prodam ima da zivim od toga do kraja zivota, bez da radim ista drugo!
Umesto da su prodali, skolovali decu i ulozili u buducnost.
[ milance_kg @ 27.01.2011. 22:54 ] @
Citat:
serbolicious: ma razumemo se, ne mislim da treba prodati zemlju da bi popio u kafani ili da bi kupio air max patike detetu. Ali brate mili ako ne mozes da priustis skolovanje, a prodaja zemlje bi ti pomogla u tome, zar nije bolje za produzenje loze da prodas tu zemlju nego da ti se potomci pate. Kazem ti, znam mnogo primera gde pametni ljudi nisu isli na visoke skole jer nisu imali novca i danas se pate, a ta im zemlja/suma i dalje stoji. I kakvo je to produzenje loze? Sta ti vredi da zrtvujes sve zarad komada livade kada neko iz sledece generacije mozda propije to ili se nema potomke pa ti to drzava uzme - jer nema ko da nasledi!

Ovi likovi iz KG su bas tako posmatrali ovu situaciju. Dedovina brate - ne moze da ide jeftino. Ako cu da prodam ima da zivim od toga do kraja zivota, bez da radim ista drugo!
Umesto da su prodali, skolovali decu i ulozili u buducnost.


Pa vidis upravo.. kazes skolovani, a da li su to?
Kroz primer si samo rekao da zemlju kupuju oni ciji potomci ne pate :) U pravu si, a ko su ti?
Sticali generacijama, ja imam jos dokumenat kad je moj deda R.... kupio 1929 parce zemlje :)

Pogresno gledate te likove iz KG-a :)
Kormanci su vredni ljudi, ima onih sto bi dali bud zasto zarad lcd televizora, ali to nije vecina...
Dosli neki i sad tu uslovljavaju - alo bre, jel' ih iko zvao?

Ti ljudi od drzave nemaju nista... jok, trebali su da daju bud zasto i to da prime na kukovo leto :)


A sto se tice priustiti, moze, znam par ljudi da su bez icega se skolovali (kicma trans i sl. poslovi dok su studirali) , akcenat dali na znanje, pa sad svi vani,
kazu da 'oce to uporne :)

[ superbaka @ 27.01.2011. 23:29 ] @
milance, menjas teze, sav si konfuzan i ocigledno ne razumes ono sto su drugi hteli da kazu...

ne stoji ni jedan argument zasto ne prodati tu zemlju jer:
- ako im je toliko prirasla za srce ta dedovina, onda je nece prodati ni za kakve pare vec ce je obradjivati ili graditi neku vikendicu, basticu, farmicu, sta god...
- ako im je zemlja sigurnost za crne dane pa nece da je sprcaju na skolovanje ili sta vec, mogu od tih para da kupe drugu zemlju ili neku sumu, nekretninu itd...
- da hoce da obradjuju zemlju, ovo im je idealna prilika da kupe mnogo vise obradive zemlje jer je cena ara u Sumadiji oko ~50 evra... ali nece, to je ocigledno...

kao sto sam vec napisao u jednoj od tema na ovu temu - ovom prilikom su najvise izgubili oni koji su hteli da prodaju ali nisu mogli zbog drugih koji su se kockali i izgubili... zivo me zanima da li su najvise trazili oni koji su imali najmanje povrsine...
[ milance_kg @ 27.01.2011. 23:48 ] @
Citat:
superbaka: milance, menjas teze, sav si konfuzan i ocigledno ne razumes ono sto su drugi hteli da kazu...

ne stoji ni jedan argument zasto ne prodati tu zemlju jer:
- ako im je toliko prirasla za srce ta dedovina, onda je nece prodati ni za kakve pare vec ce je obradjivati ili graditi neku vikendicu, basticu, farmicu, sta god...
- ako im je zemlja sigurnost za crne dane pa nece da je sprcaju na skolovanje ili sta vec, mogu od tih para da kupe drugu zemlju ili neku sumu, nekretninu itd...
- da hoce da obradjuju zemlju, ovo im je idealna prilika da kupe mnogo vise obradive zemlje jer je cena ara u Sumadiji oko ~50 evra... ali nece, to je ocigledno...

kao sto sam vec napisao u jednoj od tema na ovu temu - ovom prilikom su najvise izgubili oni koji su hteli da prodaju ali nisu mogli zbog drugih koji su se kockali i izgubili... zivo me zanima da li su najvise trazili oni koji su imali najmanje povrsine...


Ne, bas ne... nego kako ko, tako i ja pricu, sto se moze reci - vodim diskusiju sa vise ljudi :)
I opet, da nije ovih lopina sto uznemiravaju ove ljude, vi i ne bi culi za sve ovo, u tome je cela stvar!

Ko ce sta da radi sa svojom imovinom, on to preko oglasa neka resava, a ne cela Srbija,
a gde taj jadnik ima samo mogucnost da prihvati...
Drugovi i drugarice nema vise 'visi' drzavni interesi - ni kod babe za dzabe, al' dzabe ja to pricam :)
[ vilil1 @ 27.01.2011. 23:51 ] @
Ukoliko je ta zemlja eksproprisana, kako je onda njihova? Za eksproprijaciju se dobija nadoknada, i ako su ti seljaci uzeli tu nadoknadu, zemlja ne moze biti njihova, niti im se moze vratiti.

Jedino ukoliko nisu uzeli nadoknadu, imaju pravo da traze nazad zemlju, ukoliko nije privedena nameni eksproprijacije.

Pitanje je da li su oni ili drzava u pravu.
[ ventura @ 27.01.2011. 23:51 ] @
Ja ne razumem o čemu ti pričaš. Država im ponudila cenu, oni nisu prihvatili, država otišla na drugo mesto. Niko im ništa nije oteo.
[ milance_kg @ 27.01.2011. 23:54 ] @
Citat:
ventura: Ja ne razumem o čemu ti pričaš. Država im ponudila cenu, oni nisu prihvatili, država otišla na drugo mesto. Niko im ništa nije oteo.


Pa da, sve se lepo zavrsilo, i da stavimo tacku na to :)
A lopine neka malo zaobidju, a za grosnicku kasarnu da ispostave racune,
pa nije im to deda i caca ostavio...
[ Wi-Fi @ 28.01.2011. 00:03 ] @
Pa nije ni vojsci deda i caca ostavio. Zemljiste je drzavno - mogu da ga poklone ako hoce. A mogu i da prodaju, pa bilo za 350e ili 4k
[ Zeka_SD @ 28.01.2011. 11:02 ] @
Citat:
ventura: Ja ne razumem o čemu ti pričaš. Država im ponudila cenu, oni nisu prihvatili, država otišla na drugo mesto. Niko im ništa nije oteo.


Uuu, ne pratiš fabulu radnje! ;) Kompetno to zemljište je već bilo otkupljeno tamo negde sedamdesetih, pa je Zastava u međuvremenu odustala od izgradnje, a ko je hteo mogao je po istoj ceni da otkupi nazad zemljište! Neki su to uradili, neki nisu, i sada država ima tamo nekih 30 i kusur hektara, a ostatak imaju meštani! Plus što sad ne daju državi da premeri svoje zemljište, a i sami priznaju da ne znaju tačno šta je i koliko njihovo!
Jbt, koliko je ova država u q**u kad dozvoljava da sinčić od jednom kafanskog pevača i fenser iz skupštine grada blokiraju izgradnju industrijske zone...
[ milance_kg @ 28.01.2011. 11:05 ] @
Da bre, otkupljeno po prinudi, obecano - neispunjeno...
Setnja i razlaz :)

I najbolje ovako, rekoh vec jednom...

[ anakin14 @ 28.01.2011. 14:43 ] @
sta se drugo moze ocekivati od grada koji je decenijama ziveo na tudj racun.
[ dacha @ 28.01.2011. 14:46 ] @
^ Ma hajde, i ja sam iz KG i ne volinm da se bilo kome bilo šta otima, ali uopšte nisi u pravu. Vidi se da si frustriran iz nekog razloga, ali pričaš isključivo dezinformacije.

Kao prvo, kasarna nema 3 hektara kao što ti pričaš, već 29 hektara (30000 m2 je površina magacina u kasarni), a za Fijat je u Korman polju bilo predviđeno 35 ha, a ostatak za druge investitore kojima treba industrijska zona.

To što ti misliš (ili bi voleo) da grad mora da se širi na tu stranu nema veze sa realnošću. Jeste da će tu biti autoput, ali izgradnjom severne obilaznice još bolji uslovi biće na sasvim drugoj strani. Samo kasarna u Divostinu, koja je bila predmet razgovora i ovom prilikom, ima 150 hektara na odličnoj lokaciji i verovatno je sledece sto ce grad otkupiti da reši probleme industrijske zone. Petrovačka magistrala je u izgradnji i tu će biti industrijska zona na odličnoj lokaciji, znam da postoje planovi za zonu Denino brdo... Korman polje je odgovaralo Fiatu zbog lokacije fabrike, za ostale nema nikakav značaj.

Zeka_SD je u pravu oko eksproprijacije. Ta presuda o povraćaju (uz vraćanje naknade) doneta je pre npr. 15 godina. Neki su smatrali (slušao sam čoveka na TV kada daje intervju) da je to što treba da plate (čini mi se reda veličine 100€/ar) previše u odnosu na vrednost zemljišta, pa nisu hteli. Ko je ispoštovao presudu o povraćaju dobio je svoju zemlju na svoje ime. Ko nije ispoštovao presudu nije stekao uslov za povraćaj, već je zemlja ostala da se vodi na Zastavu. Posle puno godine, 200x. godine, kada je Zastava prešla u vlasništvo države, sva zemlja koja se i dalje vodila na Zastavu uknjižena je na državu. Sada, posle još ko zna koliko godina, kada je grad rešio da pravi industrijsku zonu, oni koji su mislili da ne vredi da plate onih 100€ (ili slično) po aru, sada su se predomislili i hteli bi da se vreme vrati.

Treba reći i da su grad i država na kraju ponudili 1000€/ar, ali ni to nije bilo dovoljno.

Suština je u tome da su par pojedinaca, koji imaju puno i kojima ništa ne zapinje, i neki koji se bave politikom, izmanipulisali i prevarili ostale vlasnike zemlje i naneli im veliku materijalnu štetu zarad svoje koristi. Oni su vlasnicima zemlje objašnjavali da država nema kud, da mora da im plati jer su to stavili u ugovor sa Fijatom, pričali priče da grad može da se širi samo pored Lepenice i da su oni nezaobilazni, da ar vredi 4000€... Nisu pomenuli da ar može toliko da vredi kada grad napravi industrijsku zonu, kada se uradi plan i infrastruktura, kada se proglasi slobodnom carinskom zonom. Ovako, to zemljište nema neku veliku vrednost i neće ga imati u bliskoj budućnosti. Naravno, nekolicina je ostvarila cilj, oni mogu da čekaju i decenijama da unovče svoju zemlju, a većina je izmanipulisana i možda će za par godina prodavati baš ovima po mnogo manjoj ceni od 1000€/ar.

Meni je žao većine ovih ljudi. Mnogi od njih su hteli da prodaju, to bi im rešilo mnoge životne probleme, ali nisu mogli od ovih drugih. Mnogi su prevareni i sada će to shvatiti, ali kasno. Jeste mi žao, ali mislim da je vreme da ljudi u Srbiji počnu da misle svojom glavom a ne da veruju u kamatu od 15% mesečno i ar njive od 4000€.

Citat:
sta se drugo moze ocekivati od grada koji je decenijama ziveo na tudj racun.

Ko kratko pamti on u ovo možda može da veruje. Iako se ne slažem sa subvencijama, platama nizašta i sl, država je kriva što su se Zastavine pare odlivale na sve strane, a ona propala. kada bi Zastavi (automobilima, vojnoj, kamionima...) vratili sve ono što se odlilo u prethodnih 60 godina, ono što je preko 60,000 radnika Zastave stvorilo, izdržavanje ovih par hiljada radnika bi bilo smešno. A koji grad živi na tuđ račun, to je glupo pitanje koje može da ima samo jedan odgovor, ali nije priča ove teme.



[Ovu poruku je menjao dacha dana 28.01.2011. u 15:59 GMT+1]
[ milance_kg @ 28.01.2011. 15:03 ] @
@dacha

Dobro, onda su ti isti i mene lagali, ali sad imamo mirnu 'Backu', zar ne?

Da, oko kasarne sam se preracunao, ima vise... sinoc na brzaka pisao i odgovarao :)

A oko eksproprijacije koja je bila '78 bila su i neka prateca obecanja, koja se nikad nisu ispunila...
Najpostenije vratiti ljudima zemlju pa neka vide sta ce sa njom, a ne ovako funjarski otimati...

A sto se tice zivotnih probelma, nece im pomoci prodaja, nego rad i pamet...
Ja tim ljudima zelim sve najbolje, a za sad ovako ispada da je najkorisnije po njih, vreme ce da pokaze.

p.s.

Ne bi bilo zgoreg da kazu gde ce taj novac od kasarne otici, rekose da podizu drugi objekt te namene,
pa majku mu, pocnite nesto da pamtite, pa za par meseci da vidimo gde je to?

I za zemlju, lepo kazes sirice se grad na istok, a znas kad - nikad!
Kragujevac je zabelezio pad stanovnika u poslednjih godina za oko 4-5.000 .
A sela oko Gruze - cista katastrofa, 50% manje nego pre 20 god. !
[ Horvat @ 28.01.2011. 15:16 ] @
cek, bune se oni koji nisu hteli da im vrate zemlju te 78. ili koje?
sta oni uopste ima da se pitaju
pitaju se oni koji imaju zemlju
[ milance_kg @ 28.01.2011. 15:23 ] @
Citat:
Horvat: cek, bune se oni koji nisu hteli da im vrate zemlju te 78. ili koje?
sta oni uopste ima da se pitaju
pitaju se oni koji imaju zemlju


Ma uzeli im neku zemlju tad bud zasto i rekli da ce tu biti Zastavin pogon, od pogona nista,
a plus rekli ko da ima da bude zaposljen ili clan porodice, i to nista :)

Najpostenije vrati ljudima zemlju i ovako su Kormanci poljoprivrednici pa neka se zanimaju...
Ovako neko im nanoc obecao velike pare, sutra nema, .... najbolje ljudi da se spuste...
Pa nije ovo LOTO :)

p.s.

Da me ljudi pogresno ne shvate, Kragujevac je poprilicno ofucan, imaju oni i blize i bolje, samo nema niko pameti
da to vidi, a sad ih buna naterala da 'progledaju' :)
I onaj park sto hteli Djokovicu da daju, i ne znam sta su to uradili, alo bre to je gradski park!
Ima prostora van toga..
[ Horvat @ 28.01.2011. 15:29 ] @
pa cek je l placena zemlja?
ako jeste, sta se bune?

ako su ih "primolili" da potpisu,onda je vec druga stvar
[ milance_kg @ 28.01.2011. 15:33 ] @
Citat:
Horvat: pa cek je l placena zemlja?
ako jeste, sta se bune?

ako su ih "primolili" da potpisu,onda je vec druga stvar


Eeee, znas sta... Dodjem ja kod tebe u Suboticu ili gde vec, i ti imas plac od 15 ari,
i ja ti kazem ovaj ar ti uzimam za 50 EUR/ar, aj cik se buni?

Tako je bilo '78-e, a da bi to proslo glatko, a i Kormanci se nisu bunili zbog datih obecanja,
koja su bila tipa - ludom radovanje, ljudi se opekli jednom, to je nezakonita cena i mars bre u tri lepe...
[ Horvat @ 28.01.2011. 15:40 ] @
pa zato i pitam da li je bilo - hoces-neces? HOCES!
ili hoces neces - ne moras

a opet tu se pominje da su neki uzeli i zemlju i lovu nazad
i ja pitam je l se ovi sto NISU uzeli lovu i zemlju nazad bune?
[ milance_kg @ 28.01.2011. 15:46 ] @
Citat:
Horvat: pa zato i pitam da li je bilo - hoces-neces? HOCES!
ili hoces neces - ne moras

a opet tu se pominje da su neki uzeli i zemlju i lovu nazad
i ja pitam je l se ovi sto NISU uzeli lovu i zemlju nazad bune?


Pa neka ganjaju ove sto uzeli mizeriju u ruke, i jos im rekli tako treba :)

Daj molim te :)

Jel' imali zemlju, sta su uradili - nista!

A i ovima hoce da nacionalizuju koji nemaju veze sa '78, pa bune se...

p.s.

Mi smo postali sebicno drustvo gde ne vazi ona moja parola - Ne postoji narod zbog drzave, nego drzava zbog naroda!
A u stvari mi samo postojimo zarad bagre koja glumi drzavu i koja ispostavlja racune bagri koja ih ustolicila!

[ Horvat @ 28.01.2011. 15:48 ] @
ja tebe nista ne razumem

po 3. put konkretno

da li su te famozne 78. dobili izbora da biraju da li hoce ili nece da prodaju?
da li oni koji su prodali su posle dobili izbor da li hoce ili nece po istoj ceni da otkupe tu zemlju?
da li se danas bune oni koji su otkupili ili oni koji nisu otkupili nazad tu zemlju?
[ milance_kg @ 28.01.2011. 15:51 ] @
Citat:
Horvat: ja tebe nista ne razumem

po 3. put konkretno

da li su te famozne 78. dobili izbora da biraju da li hoce ili nece da prodaju?
da li oni koji su prodali su posle dobili izbor da li hoce ili nece po istoj ceni da otkupe tu zemlju?
da li se danas bune oni koji su otkupili ili oni koji nisu otkupili nazad tu zemlju?


1. kakav bre izbor?
2. cutalo se, sad se neki setili (nisam cuo za otkup nazad) :)
3. bune se u kompletu, svi imaju neki razlog, a ja kazem - super! (opet kazem -nisam cuo za otkup nazad, niti mislim da je u nekoj realnoj proceduri to bilo moguce)

p.s.

Drzim ono dalje da ti uzmem pola okucnice ili sta vec po nekoj mizeriji, a ti da otkupis nazad po 'utvdjenoj' (kao sto meni obrcaunavaju porez za kucu duplo no sto vredi) trzisnoj ceni :)

A onaj tvoj sugradjanin sa krininalnom facom mi preti da ako je ne legalizujem, il' ce da rusi ili duplo porez, tj. cetverostruko!
Nema veze sto me drzava dala u tu kucu na usvajanje, nego stigla 'radna' snaga da finansira bagru,
e pa rodjaci mogu da ruse :) Necu dalje...

[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 28.01.2011. u 17:10 GMT+1]
[ vilil1 @ 28.01.2011. 16:08 ] @
@dacha

Po kom osnovu je sud vratio zemlju onima koji su prilikom eksproprijacije uzeli novac? Makar i da su hteli da vrate taj dobijeni novac.
[ ventura @ 28.01.2011. 16:59 ] @
Citat:
dacha:
Ko kratko pamti on u ovo možda može da veruje. Iako se ne slažem sa subvencijama, platama nizašta i sl, država je kriva što su se Zastavine pare odlivale na sve strane, a ona propala. kada bi Zastavi (automobilima, vojnoj, kamionima...) vratili sve ono što se odlilo u prethodnih 60 godina, ono što je preko 60,000 radnika Zastave stvorilo, izdržavanje ovih par hiljada radnika bi bilo smešno. A koji grad živi na tuđ račun, to je glupo pitanje koje može da ima samo jedan odgovor, ali nije priča ove teme.

Ja sam za to da se sve Zastavine pare, svi profiti koji su se odlili negde drugo pod hitno vrate i raspodele svim sadašnjim i bivšim radnicima Zastave... Lepo to jedno veliko ništa da rasporede na ravne časti, i svi podjednako da dobiju, nemoj nekoga da zakinu.

Nažalost, ta priča o profitima i odlivanju para iz Zastave je najobičnija bajka, jer Zastava nikad u svojoj istoriji nije zaradila 1 dinar profita već je stalno bila dotirana od strane države.
[ Wi-Fi @ 28.01.2011. 17:16 ] @
Hahaha, Zastava i profit
[ cozi @ 28.01.2011. 17:54 ] @
^ Ma, niko nikada nije nista zaradio, dok se nisu pojavili prvi sposobni privatni preduzetnici 90 tih.
[ anakin14 @ 28.01.2011. 17:56 ] @
da je srece da nije nista ZARADIO.

u pitanju su gubici, i to ogromni.
[ Wi-Fi @ 28.01.2011. 18:14 ] @
^^ Nije niko, pojedine firme su ostvarivale prilican profit i ko zna gde bi im bio kraj, da se taj profit koristio pravilno, umesto sto je bacan u rupe bez dna kao sto je Zastava...
[ Mobtel @ 28.01.2011. 19:28 ] @
zasto zastava nije razrusena '99?

najsmesniji odgovor ili naj sarkasticniji dobija bambi
[ milance_kg @ 28.01.2011. 19:47 ] @
Citat:
Mobtel: zasto zastava nije razrusena '99?

najsmesniji odgovor ili naj sarkasticniji dobija bambi


A zasto nije umesto na ono jadno dete Milicu, bomba zalutala na tebe i na tog smesnog zeca :)
[ NoneVi @ 28.01.2011. 19:53 ] @
Citat:
Mobtel: zasto zastava nije razrusena '99?

najsmesniji odgovor ili naj sarkasticniji dobija bambi


:-) da nas dokusuri

Citat:
milance_kg: A zasto nije umesto na ono jadno dete Milicu, bomba zalutala na tebe i na tog smesnog zeca :)


koji si ti jadnik pa to je strašno.
[ milance_kg @ 28.01.2011. 19:54 ] @
Citat:
NoneVi: koji si ti jadnik pa to je strašno.


Znas kako kazu, a ja to postujem, kad te olos kudi a to ti kao pohvala :)
[ anakin14 @ 28.01.2011. 20:01 ] @
da se ja pitam, ogradio bi zastavu sa sarkofagom kao u cernobilu, ogromna betonska ograda... onda bi sav krs iz cele zemlje prebacili tamo, napravili bi ogromnu deponiju... i onda bi upalili sve to...

posle toga cemo srusiti ogradu, i podici nove kuce sa crvenim krovovima, i dimnjacima koje ce nastanjivati rode, i kapijama sirom otvorenim za drage goste... bicemo zahvalni nasoj novoj zemlji koja nas hrani, i suncu koje nas greje, i cvetnim poljima koje ce nas podsecati na cilime naseg zavicaja.. i sa bolom, i tugom i radoscu secacemo se nase zemlje, kada budemo nasoj dece pricali price koje pocinju kao bajka... bila jednom jedna zastava...


[ milance_kg @ 28.01.2011. 20:05 ] @
Citat:
anakin14: da se ja pitam, ogradio bi zastavu sa sarkofagom kao u cernobilu, ogromna betonska ograda... onda bi sav krs iz cele zemlje prebacili tamo, napravili bi ogromnu deponiju... i onda bi upalili sve to...

posle toga cemo srusiti ogradu, i podici nove kuce sa crvenim krovovima, i dimnjacima koje ce nastanjivati rode, i kapijama sirom otvorenim za drage goste... bicemo zahvalni nasoj novoj zemlji koja nas hrani, i suncu koje nas greje, i cvetnim poljima koje ce nas podsecati na cilime naseg zavicaja.. i sa bolom, i tugom i radoscu secacemo se nase zemlje, kada budemo nasoj dece pricali price koje pocinju kao bajka... bila jednom jedna zastava...




A ti se ne pitas u kuci nista, nego imas zarku zelju, slusaj oca i starije da ti bude dobro :)
Eee, Slavko Stimac, ako nekoga zanima licimo onako 60%, a kao mali 100%,
nego se nagojio ja sad :)
[ anakin14 @ 28.01.2011. 20:06 ] @
ne nego se samo ja pitam u mojoj kuci. da nije tako, sad bi verovatno i oni sekli prste i vezivali se za prugu... da bi dobili dozivotan novac niotkuda

steta sto se ne pitam i za ostatak zemlje.
[ milance_kg @ 28.01.2011. 20:11 ] @
Citat:
anakin14: ne nego se samo ja pitam u mojoj kuci. da nije tako, sad bi verovatno i oni sekli prste i vezivali se za prugu... da bi dobili dozivotan novac niotkuda

steta sto se ne pitam i za ostatak zemlje.


E hebiga, tad bi cela drzava sekla prste i lezala po pruzi :)
No, reci mi imas li vruce pecenje u toj tvoj kafani?
[ Zeka_SD @ 29.01.2011. 00:55 ] @
Kad smo kod pruga:

Citat:
Železnice: Kuvarica će brinuti o teretnom saobraćaju

„Železnice Srbije“ primile su 142 nova radnika, bez konkursa, a mnogi od njih nemaju ni stručnu spremu, ni znanje za rad u ovom javnom preduzeću. Ko će biti primljen odlučili su sindikalni lideri i direktori, najvećim delom bliski SPS-u i DS-u. „Železnice“ su gubitaš i korisnik para iz državnog budžeta, a samo ove godine dobile su 16,5 milijardi subvencija od države.


http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...-brinuti-o-teretnom-saobracaju
[ dacha @ 29.01.2011. 01:14 ] @
Eksproprijacija je pravni institut i znači prinudno oduzimanje privatne imovine radi opšteg interesa, uz plaćanje naknade za oduzetu imovinu. Eksproprijacija se vrši u korist države, za potrebe ostvarenja javnog interesa, kao što je izgradnja objekata od javnog značaja (aerodrom, bolnica i sl) ili širenja industrijske zone, potrebe eksploatacije rudnih bogatstava i drugih javnih projekata.

Deeksproprijacija je proces obrnut od eksproprijacije, kojim se eksproprijatu vraća imovina koja mu je eksproprisana, ista ili druga u zamenu, a ako to nije moguće vrši mu se isplata propisane novčane naknade. Ona se vrši u slučaju kada nije ispunjena svrha izvršenja eksproprijacije.

Ovde je bio taj slučaj, "nije ispunjena svrha izvršenja eksproprijacije", pa je odlukom suda zemljište vraćeno vlasnicima, pod uslovom da vrate novac. Polovina je vratila novac i stekla uslov za deeksproprijaciju, a druga polovina nije to želela (što se po meni može tumačiti da su bili zadovoljni prodajom). U svakom slučaju, onima koji nisu vratili novac nije ni vraćena zemlja, nego je uknjižena na državu. Sada su se predomislili.

Znači, nisu ih pitali da li hoće da prodaju, to bi onda bio otkup zamljišta. Eksproprijacija je postojala i postoji i danas, regulisana je zakonom i podrazumeva prinudnu prodaju. I sada bi država za potrebe industrijske zone mogla to da uradi, da prinudno otkupi to zemljište i od onih koji su stvarno vlasnici, ali se to izbegava i svakako je bolje da to ne radi ako ima drugih rešenja. U tom slučaju trebalo bi platiti tržišnu cenu zemlje, ali ne onu posle izgradnje industrijske zone već onu koja je sada - onoliko za koliko bi neko sada mogao da proda ar u toj zoni.

I koliko god Milance_kg pričao o tome da oni neće da prodaju i sl. to nije bio problem jer ne može da bude - eksproprijacija po zakonu ne ostavlja izbor da li hoćeš ili nećeš. Suština protesta bila je u ceni, koja treba da bude tržišna. Država je procenila 350€/ar, oni su tražili 4000€/ar. Poslednja ponuda države bila je vrlo kompromisna, 1000€/ar, ali...

Samo, kad naš čevek čuje da će posle ar vredeti 5 puta više, odmah mu se razum pomuti. To je kao kada bi nekom oduzimali zemlju u nekoj zabiti za izgradnju autoputa, a on se raspita koliko košta ar pored autoputa pa traži 5000€/ar, a zemlja ne vredi ni 50€/ar. Ne ide to tako.

PS. Ko ne zna kako je izgledala zemlja pre 90-ih i ko je koga finansirao, a voleo bi da zna, treba da čita...Ali ne Kurir i slično, već knjige.
[ milance_kg @ 30.01.2011. 21:12 ] @
Da bre... Eksproprijacija 1978. koja bila 'Dz' skoro, sad da im vrate onoliko koliko oni misle...
Nego da ne duzim, nego jednu smernicu da spomenem- koja drzava?

Tad je bila drzava, a sad imamo vladajucu bulumentu koja je je legalna, a da li je legitimna?

Ti poredis bandu koja je na vlasti zarad koristi od iste, sa ozbiljnim ljudijma koji nesto rade?
Mesas pojmove, legalno je kad lopov propise zakon ili koristi postojeci,
za legitimno kad su ispunjeni uslovi da je to zarad opsteg dobra i u skladu sa zakonom.
[ dacha @ 03.02.2011. 03:16 ] @
Dobro, ne možemo svi tako brilijantno da vladamo pojmovima, ali ipak možemo da kažemo šta mislimo.

Recimo da si ti jedan od onih koji su nekada prinudno prodali zemlju državi. Sud je pre 15-ak godina doneo odluku kojom obavezuje državu da ti vrati zemlju, a tebe da državi uratiš novac.

Pitanje je da li si ti priznao tu odluku suda ili ne?

Jer, ako si je priznao, onda je trebalo da vratiš novac i uzmeš svoju zemlju, ili da se zališ na odluku suda. Ako sud ili presudu ne priznaješ, nikom ništa - zadržiš novac a država zemlju.

Ali ne, ti bi sud i njegovu odluku malo da priznaš (onaj deo kojim ti vraćaju zemlju), a malo da ne priznaš (onaj deo gde ti vraćaš novac). Malo su legitimni, malo nisu...
[ dacha @ 03.02.2011. 03:18 ] @
Dobro, ne možemo svi tako brilijantno da vladamo pojmovima, ali ipak možemo da kažemo šta mislimo.

Recimo da si ti jedan od onih koji su nekada prinudno prodali zemlju državi. Sud je pre 15-ak godina doneo odluku kojom obavezuje državu da ti vrati zemlju, a tebe da državi uratiš novac.

Pitanje je da li si ti priznao tu odluku suda ili ne?

Jer, ako si je priznao, onda je trebalo da vratiš novac i uzmeš svoju zemlju, ili da se zališ na odluku suda. Ako sud ili presudu ne priznaješ, nikom ništa - zadržiš novac a država zemlju.

Ali ne, ti bi sud i njegovu odluku malo da priznaš (onaj deo kojim ti vraćaju zemlju), a malo da ne priznaš (onaj deo gde ti vraćaš novac). Malo su legitimni, malo nisu...
[ Mobtel @ 05.02.2011. 14:58 ] @
@Milenche_kg

Vidim da se osecas prozvanim ali mislim zaista da zastava namerno nije razrusena samo da bi se Srbiji napakostilo...
Elem cak mislim i to da ste vi gomila neradnika koja je navikla da sisa drzavu sa subvencijama,da tako radite da je bolje da neradite nista i da vam sad nije pravo sto nema vise slatkog zivota na drzavnoj sisi!!
A sto se tice male milice to je toliko odvratno da nije vredno ni spominjanja...debilu jedan.


Sto se pre osvestite i uvidite da je komunizan odavno gotov to bolje za sve nas.
Fiat su vam doveli samo da ucutite i da zaradite pare a vama ni to nevalja,Ocete pare bez motike?!
Idi prosi onda,nemoj da mi izigravas majstora u auto industriji.
[ milance_kg @ 06.02.2011. 07:51 ] @
Citat:
Mobtel: @Milenche_kg

Vidim da se osecas prozvanim ali mislim zaista da zastava namerno nije razrusena samo da bi se Srbiji napakostilo...
Elem cak mislim i to da ste vi gomila neradnika koja je navikla da sisa drzavu sa subvencijama,da tako radite da je bolje da neradite nista i da vam sad nije pravo sto nema vise slatkog zivota na drzavnoj sisi!!
A sto se tice male milice to je toliko odvratno da nije vredno ni spominjanja...debilu jedan.


Sto se pre osvestite i uvidite da je komunizan odavno gotov to bolje za sve nas.
Fiat su vam doveli samo da ucutite i da zaradite pare a vama ni to nevalja,Ocete pare bez motike?!
Idi prosi onda,nemoj da mi izigravas majstora u auto industriji.


O, hvala, hvala...
Divan recnik za momka koji nakacio zeca, mace, sta li vec na stomak...

Drugo ja ne zivim na drzavnoj 'sisi', niti imam veze sa tim, ali eto vidim sto mi pred 'nosom'...

Nego nastavi dalje tim divnim recnikom... Daje ti posebnu draz :)
[ BokasaTzar @ 09.02.2011. 22:04 ] @
@dacho

Nemoj se praviti lud i zbunjen

Naravno de nije reč o državnoj zemlji - nego o privatnoj

Konkretno, reč je o onima koji su vratili pare državi.

Oni ne žele da dinkiću ustupe SVOJU zemlju po ponuđenoj ceni. To što se to tebi i dinkiću ne sviđa - to nije tema.

To što se pokušalo da otme privatno zemljište da bi fijat pravio profit - to je tema za kriminalnu istragu.

A pričica da je to industrijska zona, te da to nije zbog fijata i dinkićeve predizborne kampanje - pusti me toga

Da je ponuđena odgovarajuća cena prema tržišnim uslovima - seljaci bi prodali

Oni koji smatraju da su seljaci trebali da budu donatori - nek poklone fijatu (ili dinkiću) šta god hoće svoje, niko vas u tome ne sprečava.

Ako vi stvarno mislite da bi to fijat smeo da uradi u Italiji - ili ste neobavešteni ili zlonamerni !
[ Java Beograd @ 10.02.2011. 07:35 ] @
Tamo gde je realna cena 40 EUR ponuđena je cena od 350 EUR. Ali jok, osetio se gedža moćnim, pa tražio ne 10 puta više, nego 100 puta više ! Ali, dobro, sada će moći da prodaju po tržišnoj ceni, po slobodnoj volji.

Jedino se slažem sa tobom da privatno zemljište ne može biti eksproprisano zarad profita strane kompenije. (Može za izgradnju puta, pruge, termocentrale ili nečeg tako sličnog.)
[ milance_kg @ 10.02.2011. 08:07 ] @
Ta cena koju si ti spomenuo je negde po Gruzi, Knicu.. itd... gde je los kvalitet, a bolji moze biti 100 EUR.
Realnije je da je trzisna na tom mestu posto je uz sam grad negde preko 300...

No, rekoh da ne moze da se otima tudje i pravda nekim 'visim' interesima, kad od tih interesa nema nista!
Moze biti da je recimo fiat ponudio 1000 eur, a ovi 350 Kormancima, a resto sebi u dzep, nista nije iskljuceno,
pa zbog toga treba da javnost zna posto ide Grosnicka kasarna (neka maloprodajna cena okolo je oko 2000), koliko stvarno fiat placa,
a koliko ce ovi da prikazu!
[ BokasaTzar @ 10.02.2011. 11:41 ] @
Ta evropeizacija negde mora da počne - pa može da se počne sa bezuslovnim poštovanjem privatnog vlasništva.

One gluposti o ljudskim pravima, slobodama i sl.

Uopšte nije bitno kakva je bila motivacija vlasnika zemlje, to zemljište je njihovo potpuno legalno (i legitimno)

Pre će biti da su likovi iz fijata shvatili da nije prošla fora i gle čuda, čas posla, dinkić nađe drugo rešenje

Tragično je što vlas samo pod pritiskom i pretnjom nereda širih razmera, poštuje zakone države u kojoj vrši vlas.
[ Java Beograd @ 10.02.2011. 13:16 ] @
Mislim da ovde Fiat ni ne igra ulogu, već naše Srbende na vlasti. Fiat je tražio, pitao gde može da se gradi, a naša vlast bez razmišljanja, bez analiza i bez uvida u realno stanje davala obećanja.

Iako je potpuno jasno da je vlasništvo nad zemljom neprikosnoveno, što se i potvrdilo na kraju, cela priča ima skroz drugačiju konotaciju imajući u vidu da su pojedini vlasnici tražili 100 puta veću cenu od tržišne, realne.
[ BokasaTzar @ 10.02.2011. 13:55 ] @
Znam Java,

to je kao ono pitanje - pošto čaša vode ?

Cena može mnogo da varira u zavisnosti da li pitanje postavljaš pored česme ili u pustinji dok umireš od žeđi.

Gde bi naš čovek bio da ne pokuša da ti proda 9ovno po ceni čokolade?