[ rsinisa @ 31.01.2011. 21:28 ] @
Juče sam, ne znam ni ja tačno iz kog razloga, instalirao LINUX MINT na računar i, naravno, odmah proverio kakve su mogućnosti rada na njemu kada je u pitanju elekotronika, a posebno PIC.
Moram da kažem da sam oduševljen i iznenadjen da kroz WIME bez problema radi PROTEL (doduše ja koristim 2.7.1) i PROTEUS 7.7 sp 2! Nisam mogao da verujem kad je moj projekat na kome trenutno radim stabilno radio više od pola sata, posle toga sam ga isključio, nije se srušio :). Treba još probati PBP, i neki programator, npr. PICkit2, ali to neću uspeti danas. Postoji velika verovatnoća da će i to da radi tako da je sada sve manje razloga da mi WINDOWS bude primarni OS, mada će on i dalje da ostane na HD-u.
Eto, hteo sam samo da pomognem elektroničarima koji se libe prelaska na LINUX da kažem kako stvari stoje sve bolje i bolje za nas.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 31.01.2011. 21:39 ] @
pickit2 radi iz piklaba direktno ali je potrebno da drzis malo stariji firmware na pickit-u (ne ovaj najnoviji vec ako se secam 2.0), ccs i hitech takodje rade kroz wine dok umesto mplab-a kao ide-a mozes da koristis piklab (koji ume da koristi sve te kompajlere kroz wine) ... za simulaciju imas i piksim (ja ga nisam probao nikad licno)

inace ako predjes na pic18F i jace imas kompletan MPLAB-X koji ima C18 kompajler, C30 i C32 kompajlere free i sve to nativno na linuxu :D bez wine-a .. ima i hitech ali nije free.. na zalost samo pickit3 ..

od ostalih alata imas .. svasta .. geda paket (za sve zivo), spice paket (sa razlicitim interface-ima - za simulaciju), kicad, onda imas ceo alliance paket za cpld i fpga .. i jos svasta nesto .. sve 100% free ... e sad, sve to zajedno ne moze da se poredi sa spomenutim proteusom :D (koji doduse kosta ruku+nogu+plucno krilo+bubreg) .. inace i stari mplab8.x moze da se natera da radi pod wine-om mada za to pored mplabx stvarno nema razloga :)
[ rsinisa @ 01.02.2011. 10:59 ] @
U redu je sve to što ti kažeš, ali ja nemam trenutno vremena da sada učim nove alate. Moja je namera da predjem na LINUX sa što manje novotarija vezano za elektroniku i hteo sam ovime da ohrabrim i druge koji bi da predju na LINUX, ali ih programi koje koriste sprečavaju. A WINE se, koliko vidim, i dalje razvija i poboljšava, i može se očekivati da će sve više WINDOWS programa da rade stabilno.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 01.02.2011. 16:46 ] @
wine se razvija punom parom, od skoro radi full podrska za directx takodje .. tako da .. ide to lepo napred ..

sto se alata tice - ako koristis mplab onda je prelazak na mplabx prost upgrade (a radi nativno na linuxu) posto je microchip zabatalio stari mplab i sada prelazi na mplabx... malo je drugaciji ali generalno mnoooooooooooogo bolji od starog ..

za basic ne znam, ne koristim, ali znam da neki od pic basic-a rade pod wine-om bez problema

za pickit2 kako rekoh, onaj njegov app mislim da ne radi kroz wine (bar nije radio pre godinu dana) .. postoji dakle piklab (koji je ide kao mplab .. prilicno slican, koristi iste kompajlere kao mplab, ima svoj assembler (kompatibilan sa mplab-om) i ume da koristi pickit2 da spece hex) ... ja nisam uspeo kada sam probao prosli put da specem kroz pickit2 nista direktno kroz wine ..

"od ostalih alata" - cisto zgodno za spomenuti ... generalno su u poredjenju sa proteusom, protelom, altiumom svi krs ... al su dzaba pa kome je zanimljivo moze da proba

sve u svemu zato je i microchip resio da sledeca verzija mplab-a bude i na linuxu posto sve vise ljudi prelazi na linux sto se tice elektronike .. (iskreno ne znam zasto posto svi nativni linux alati za elektroniku nisu ni za .... al .. ko zna, mozda se to promeni)
[ lestrigonac @ 01.02.2011. 17:46 ] @
Ova tema je poprilicno interesantna...
Takodje sam planirao da predjem na linux, ali nisam bio 100% siguran sta radi dobro, a sta ne na linuxu... Prvenstveno zbog Altiuma, a ni za AVRStudio nisam siguran da li radi...

Ako neko ima jos neka saznanja, bilo bi lepo da podeli sa ostalima :)

Ovo je zaista ohrabrujuce :)

Zahvaljujem i veliki Pozdrav :)
[ bogdan.kecman @ 01.02.2011. 18:25 ] @
sto se altiuma 2004 i v6 tice ja nijedan ni drugi nisam naterao da rade ... doduse sa proslom verzijom wine-a .. mozda ih novija i potera ...
sto se avrstudia tice, ceo avr toolchain je razvijen na linuxu tako da neces imati problema da koristis nativne alate ... ako se switchnes na neki baziran na eclipse-u imaces i brzi i laksi razvoj nego sa studiom ..
[ bogdan.kecman @ 01.02.2011. 18:42 ] @
Citat:
lestrigonac
Ako neko ima jos neka saznanja, bilo bi lepo da podeli sa ostalima :)


zavisi sta te zanima ... generalno - najlakse je da uzmes i instaliras (ako nemas gde onda pod virtualnu masinu - koristeci virtualbox na primer) Fedora Electronic Lab .. to je spinof fedore (generalno fedora bez nekih gluposti a sa svim mogucim i nemogucim elektronickim alatima - na koju mozes da instaliras dodatno sve sto ide na fedoru .. tipa open office i slicne stvar .. vec dolazi sa wine-om) i to je trenutno najzastupljenija distribucija linuxa za ljude koji se bave elektronikom ...

ovde imas spisak vecine aplikacija koje je neko probao pod wine-om - da li rade, kako rade, sta im fali i slicno .. odes tu, cuknes ime aplikacije .. i dobijes na primer:
http://appdb.winehq.org/object...Class=application&iId=2799
[ lestrigonac @ 01.02.2011. 22:29 ] @
Citat:
zavisi sta te zanima ... generalno - najlakse je da uzmes i instaliras (ako nemas gde onda pod virtualnu masinu - koristeci virtualbox na primer) Fedora Electronic Lab ..


Ovo sam cuo i procitao u nekom broju Info Elektronike... Hvala i za onaj link sa aplikacijama, korisna stvarcica... :)

Najveci je problem krenuti i naci tako neki spisak aplikacija, da znam sta i gde da trazim...

Citat:
sto se avrstudia tice, ceo avr toolchain je razvijen na linuxu tako da neces imati problema da koristis nativne alate ... ako se switchnes na neki baziran na eclipse-u imaces i brzi i laksi razvoj nego sa studiom ..


Ovo za AVR nisam znao... A i cuo sam za eclipse, ali nisam imao prilike da probam, sto cu svakako da uradim u skorije vreme...

Fedora se skida :D

Hvala puno,
Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 01.02.2011. 22:45 ] @
samo da se razumemo - na linuxu nista od toga ne radi bolje!!!

ako ces da predjes na linux i da i dalje teras proteus i altium koje si ukrao na lokalnom torentu koja je poenta prelaska na linux, mozes da teras kradeni altinum sa kradenim proteusom na kradenom windowsu ... bolje rade na windozi nego simulirani na linuxu sigurno ... dodse virusi i slicno jeste mali problem ali ...

tako da ako mislis da ces da od 3 programa od kojih 2 kostaju 10KE a jedan 100E ti zamenis 100E i postanes legalan a onih 10K i dalje koristis kradeno - ne vidim poentu ..

za avr:
http://avr-eclipse.sourceforge...ndex.php/The_AVR_GCC_Toolchain
http://www.mikrocontroller.net/articles/AVR_Eclipse
http://www.cs.hut.fi/Studies/T-106.530/2006/installation.html
http://www.linuxjournal.com/article/7289


Takodje, za UBUNTU ljubitelje - Ubuntu Electronics Remix ... to je pandam Fedora Electronic Lab samo od strane UBUNTU-a ... nisam nikad video/probao kako doticni izgleda i manje je popularan od FEL-a ali bitno ga je spomenuti .. posto ubuntu dobija na popularnosti svaki dan (kazu i da je za obicne usere laksi za koristenje)
[ lestrigonac @ 01.02.2011. 22:56 ] @
Citat:
ako ces da predjes na linux i da i dalje teras proteus i altium koje si ukrao na lokalnom torentu koja je poenta prelaska na linux, mozes da teras kradeni altinum sa kradenim proteusom na kradenom windowsu ... bolje rade na windozi nego simulirani na linuxu sigurno ... dodse virusi i slicno jeste mali problem ali ...

tako da ako mislis da ces da od 3 programa od kojih 2 kostaju 10KE a jedan 100E ti zamenis 100E i postanes legalan a onih 10K i dalje koristis kradeno - ne vidim poentu ..


Potpuno se slazem i poenta prelaska na linux je da koliko toliko koristim legalne stvari...

Pokusavam ja da predjem na eagle, samo mi za to treba malo vremena (nikako da sednem i odradim nesto konkretno), a i kada moram nesto na brzinu da uradim lakse mi je Altium koji vec dugo koristim...
A i sto se tice programiranja, hocu da pokusam sa eclipse... Proteus jako retko koristim...

Meni ja za pocetak najbitnije da se postepeno upoznam sa linux-om i da vremenom u potpunosti predjem na linux :)

Za pocetak cu probati Fedoru, mada sam ranije imao malo dodira sa Ubuntu-om, kojeg trenutno imam na virtualnoj masini...

Pozdrav :)
[ lestrigonac @ 02.02.2011. 22:53 ] @
Ubacio sam Fedoru na Virtual box, ali jos uvek nisam nista pokusao da radim posto je sve strasno zapucano... Ne znam kako da instaliram drajvere za graficku i da li to uopste treba na virtual box-u... Stavio sam 512MB rama...

Kada se tim pozabavim, malo cu vise eksperimentisati sa alatima...

Mada vidim da ima gomila programa vezanih za elektroniku i programiranje, ali meni ni jedan nije poznat :) A i dok ne pocnem da radim nesto konkretnije moracu da instaliram gomilu programa (Mplab - X, Eclipse ima, ali moram da instaliram arv-gcc i onaj lib i onda eagle i avrdude i da nateram sve to da radi) :D A tu trenutno nastaje problem, posto ne znam kako sve to odraditi...
Naravno google je moj drugar :)

Nadam se da ce ici glatko kao i instalacija :)
Pozdrav :)

[ bogdan.kecman @ 02.02.2011. 23:09 ] @
imas kroz virtual box da mozes da instaliras "utilities" ... tu ti je novi drajver za graficku i za misa da bi ti vbox radio kako treba .. no setovanje linuxa prevazilazi ovaj forum, ako se dobro secam ima zaseban linux forum (i naravno google) gde mozes da navatas sve te informacije...

ono sto bi bilo super korisno je da dokumentujes CEO PROCES .. po mogucstvu sa screen-shot-ovima + sa svim liknovima sta si odakle skidao i onda da spucas ovde jedan "kako sam napravio linux da mi sluzi za elektroniku"
[ lestrigonac @ 02.02.2011. 23:22 ] @
Pokusacu to ovih dana, trenutno sam mrtav i pravac krevet :) Ubise ispiti :D

A na kraju, kada sve uspem da nateram da radi, uradicu jedan howto za ovaj forum :)

Veliki pozdrav i hvala :)
[ bogdan.kecman @ 03.02.2011. 09:28 ] @
fora je samo da dok ga namestas imas otvoren jedan txt fajl gde pises sta si radio .. i vatas screenshot-ove dok to radis ... posle kada je sve namesteno nema sanse da se setis sta je sve bilo "problem" i kako si koji resio .. da ne spominjem da ne mozes da se vratis nazad po screen-shot .. tako da . zgodno je da to krenes odma :) .. siguran sam da ce mnogo ljudi da ima koristi od toga ...
[ lestrigonac @ 03.02.2011. 10:22 ] @
Svakako :)

Jos uvek prakticno nista nisam uradio... Instalaciju mi nije problem da ponovim, posto se radi u virtual box-u :)

Pozdrav :)
[ rsinisa @ 05.02.2011. 18:38 ] @
Danas sam probao da poteram MicroCode Studio kroz WINE, i radi, ali delimično, tačnije ne radi kompajliranje, javlja se greška:
fatal: out of memory (pbpw.exe). Probao sam to da rešim, ali za sada bez uspeha. :(

@ bogdan.kecman
Cilj prelaska nije da budem legalan (da ne ulazimo u dalju raspravu o tome, a nije ni tema) već me jednostavno nervira MaliMekani pooooodaaaavno (što se vidi po tome da sam ja do nedavno koristio W2K, a ni to ne bi da sam mogao da izbegnem) iz više razloga (koji takodje nisu tema) i jednostavno ne želim da znam za njihove proizvode, a ionako od njihovog softa na mašini koristim isključivo windows, čak ni office nisam nikada instalirao sve dok se nije pojavio Open Office. Ups, odo' ja u off-topic.

Pozdrav.
Sinisha

[ bogdan.kecman @ 06.02.2011. 15:10 ] @
vidim da oko picbasic-a ide prica da klijenti kukaju za native linux verzijom posto im se ne svidja kako radi kroz wine ... ja nisam probao posto nisam neki ljubitelj basic-a ...

sto se proteusa tice .. probaj neki dan kako 7.2 radi pod wine-om i nije bas idealno ... oce malo da se dangne refresh ..

sto se tice m$-a ... da, nije tema, u pravu si ... ja ih izbegavam iz mnogo razloga, ali imam jedan 17" centrino lap sa xp-om i jednu virtualnu masinu sa xp-om za elektroniku posto i dalje nisam zadovoljan kako to sve radi na linux+wine ... da mi je elektronika glavni posao a ovo ostalo sporedni i bih bio na xp-u (nikako ne bi prelazio na 7 ili nedaj boze vistu) .. ovako, linux je na svim masinama a u virtual box-u se tu i tamo da naci neki winxp .. (za proteus i jos ponesto)
[ paga @ 14.02.2011. 17:12 ] @
Samo da pitam , jeste li neko uspeo da natera Fedora electronic labs da radi preko Virtual box-a ?
Ja sam odradio što je do mene , a rezultat je kao na slici dole :
Da napomenem , uspešno mi radi Fedora OS .
[ maksvel @ 14.02.2011. 17:30 ] @
Treba ti 32-bitna verzija Fedore EL.
[ bogdan.kecman @ 14.02.2011. 17:45 ] @
sve ti pise ... treba ti 64bitni procesor ... bice da ti je vbox 32bitni ..

skini lepo 32bitnu verziju fel-a i sve ce da sljaka

(maxvel me pretekao)
[ rsinisa @ 19.02.2011. 18:28 ] @
Upravo sam probao PROTON kroz WINE, IDE je 2.0.0.7, a kompajler 3.5.0.6 i radi dobro.

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 11.04.2011. 23:32 ] @
Da li je neko probao MPLAB X za LINUX? Imam potrebu da izmenim jedan .asm koji sam napisao pre dosta godina i, rekoh sebi, neću da idem pod WINDOWS, hoću da sve odradim pod LINUX-om i instaliram navedeni paket. Ja, doduše, iz ranijih verzija MPLAB-a nisam koristio ništa sem MPASMWIN aplikacije kojoj se preko GUI-ja sve lepo kaže, tj. navede se sors i još koja opcija, i za par sekundi dobije se .hex. Medjutim, ovo čudovište traži da sve bude projekat i to sve smešta u neke silne poddirektorijume i gura unutra trista-svašta. Najgore je što .asm neće da kompajlira, javlja grešku na jednoj pseudo-naredbi. Čak i kad sam je uklonio, javlja neku glupost i neće da napravi .hex.
Zatim sa probao da kompajliram taj isti .asm direktno pozivajući MPASMX i stvar je upalila - izgenerisan je .hex bez problema čak i sa tom pseudo-naredbom. Pošto ja više nemam živaca za ovakve gluposti, za traženje grešaka i čitanje gomile strana samo da bih koristio MPLAB kao kompajler, imam 2 pitanja:

1. Da li je neko uspeo da iskompajlira neki .asm i ako jeste kako?
2. Ima li neki GUI za MPASMX? Ako nema, pokušaću da ga napravim jer se neko vreme igram sa GAMBAS-om i mislim da mi to neće predstavljati preveliki problem.

Pozdrav.
Sinisha

P.S. Baš sam besan i razočaran činjenicom da ljudi u želji da naprave nešto ultra-moderno, u stvari upropaste jednostavnost ranijih verzija. Grrrrrrr....
[ bogdan.kecman @ 12.04.2011. 00:00 ] @
ja koristim mplab.x za linux negde od kraja prosle godine .. radi odlicno, doduse ja smatram assembler programiranje mazohizmom u 21 veku no ... to je sad druga prica

Citat:
rsinisa
1. Da li je neko uspeo da iskompajlira neki .asm i ako jeste kako?


Tako sto sam importovao projekat iz starog mplab-a u novi mplab. Kazes u mplab.x "new project"->"microchip embedded"->"existing mplab ide v8 project"

next, next, next ... i on ti napravi mplabx projekat koji iskompajliras i on radi. Ako si ti sada koristio neki drugi project manager za mpasm umesto mplab, to sto je kompatibilnost sa "tim" gui-em prestala ipak nije krivica mplab-a, prosto ne mogu da ispostuju svaki app koji se ikad oslanjao na mpasm. E sad, ti i dalje imas mpasm i on je i dalje kompatibilan sa onim mpasm-om sa windoza i uvek mozes da ga pozoves direktno.

Citat:

2. Ima li neki GUI za MPASMX? Ako nema, pokušaću da ga napravim jer se neko vreme igram sa GAMBAS-om i mislim da mi to neće predstavljati preveliki problem.


Piklab ne ume da koristi mpasmx na zalost (jos uvek), ume da koristi gpasm za picove i to radi odlicno, ali na zalost sintaksa gpasm-a i mpasm-a nisu iste ... ja ocekujem da ce uskoro piklab umeti da koristi mpasm ali .. otom potom .. inace piklab ume da pece picove koristeci dosta programatora, izmedju ostalih i pickit2

inace, bez problema mozes da instaliras mplab v8 na linux pod wine-om i sve ce da ti radi kako si navikao

Inace kad si vec mazohista pa cukas asm, onda izgubi jos 2 minuta pa napravi make fajl, to ti je minut posla, kompajliras sa make a editujes u kom god ti se svidja editoru ..
[ rsinisa @ 12.04.2011. 07:04 ] @
Slažem se ja da rad u čistom asm-u danas nema mnogo smisla, ali program je napisan još 1998. u vreme kada nisam znao za PBP ili bilo šta drugo sem asemblera, a potrebna mi je manja modifikacija po principu sad-i-nikad-više. Mada ... nikad se na zna :).

Ja taj princip projekta nisam nikada koristio jer mi nije bio potreban - jednostavno sam pisao program u tekst editoru i kompajlirao ga pomoću MPASM-a, tako da ja nemam nikakav projekat već samo 2 .asm fajla, jedan sa programom i drugi sa definicijom registara.

Što se tiče windows verzije MPASM-a i WINE-a, i to sam probao, ali neće da mi kompajlira, javlja neku bezveznu grešku koja se ne odnosi na sam .asm program, ali nemoj da me pitaš o čemu se tačno radi, obrisao sam tu verziju i ne mogu više da se setim tačno šta javlja.

Stvar je tome što meni taj program treba za odmah, a iz principa neću da idem u windows, pa ću za sada da iskoristim MPASMX kroz komandnu liniju, a možda jednog dana odradim i GUI, mada čemu to ...

A to sa MAKE nisam shvatio - nisam ja još na tom nivou kad je u pitanju LINUX :D .

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 12.04.2011. 21:34 ] @
za wine - to je samo ideja .. ja ne koristim

sto se tice "projekata", pa kako si ga kompajlirao onda (iz komandne linije) tako i sad :) .. vidis da radi :)

za make, to je klasicna stvar za programiranje. imas nesto sto se zove Makefile i tu definises kako se sta pravi, sta od cega zavisi etc i onda pozoves make i on to sve napravi

evo ti mnogo jednostavan primer Makefile-a:

Code:


MPLINK=/opt/microchip/mplabx/mpasmx/mplink
MPLINK_OPTIONS=
MPASM=/opt/microchip/mplabx/mpasmx/mpasmx
MPASM_OPTIONS=

all: mojprogram.elf

mojprogram.elf: nesto.o nestodrugo.o nestotrece.o
    $(MPLINK) $(MPLINK_OPTIONS) nesto.o nestodrugo.o nestotrece.o -o mojprogram.elf

nesto.o: nesto.asm
    $(MPASM) $(MPASM_OPTIONS) nesto.asm

nestodrugo.o: nestodrugo.asm
    $(MPASM) $(MPASM_OPTIONS) nestodrugo.asm

nestotrece.o: nestotrece.asm
    $(MPASM) $(MPASM_OPTIONS) nestotrece.asm



kao sto vidis prilicno jednostavno .... i ti sada ako promenis nestodrugo.asm, on ce samo da napravi nestodrugo.o, nece kompajlirati ponovo nestotrece.asm i nesto.asm i onda ce napraviti mojprogram.elf ...

pogledaj:
http://www.cs.umd.edu/class/fa...cmsc214/Tutorial/makefile.html
http://disi.unitn.it/~abeni/RTOS/makefiles.pdf

vrlo je jednostavno
[ rsinisa @ 13.04.2011. 00:10 ] @
Zanimljivo je da MPASMWIN 8.53 (kroz WINE) nije hteo da kompajlira, a da verzija 5.03 koja ide uz PROTEUS 7.7 radi kroz WINE (PROTEUS takodje instaliran kroz WINE) tako da sam taj problem rešio, sredio program, probao u PROTEUS-u i sve je OK.
Hvala Bogdane na pomoći i savetima.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 13.04.2011. 00:49 ] @
moguce da ovaj novi trazi neke nove biblioteke za ko zna sta ..

elem, ako sam te ja dobro razumeo, mpasmx kompajlira bez problema kada ga zovnes direkt?
[ rsinisa @ 13.04.2011. 07:49 ] @
Da, MPASMX radi kroz komandnu liniju, s tim što sam ja hteo da probam MPASMWIN kroz WINE, (tj. da vidim 'dje je zapelo), pa sam posle radio samo sa njim (ver. 5.03).

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 30.05.2011. 00:16 ] @
Još jedna dobra vest za elektroničare koji rade po LINUX-om.
Večeras mi je Danijel (ddanijel na forumu) dao informaciju kako da programi koji rade preko Wine-a mogu da koriste COM port, ili USB na COM. Da bi to radilo, potrebno je u konzoli otkucati ove dve komande.

- za USB na COM1:
ln -s /dev/usb/ttyUSB0 ~/.wine/dosdevices/com1

- za COM1 na COM1
ln -s /dev/ttyS0 ~/.wine/dosdevices/com1

Ako komande neće da se izvrše, treba ispred dodati naredbu sudo. Ako nakon izvršenja ovih komandi WINE ne može da koristi COM port, treba izvršiti sledeću komandu iz konzole:
sudo chmod 777 /dev/ttyS0.

Pošto sam upravo sklopio jedan UNICARD-1, taman mi je ovo dobro došlo za testiranje.

Programi koje sam probao i koji rade su: IC-PROG, Master burner, TitaniumLoader (koji verovatno nikome više ne treba ;) ). Naravno, IC-Prog može da koristi i bilo koji drugi hardver koji je baziran na JDM-u kao što je ALLPIC.

Programi koje sam probao i koji ne rade su: WinPic800, SimScan.

Zaključio sam još jednu stvar, a to je da neke programe ne treba dodatno instalirati preko Wine u LINUX ako su već instalirani pod WINDOWS-om, mogu da rade i pozivom te verzije koja je pod WINDOWS-om.

Pozdrav.
Sinisha

P.S. Zaboravih da napomenem da za IC-Prog u opciji "Hardware settings" treba izabrati opciju "Windows API".
P.P.S. Upravo sam probao i Winpic koji takodje radi, i čini mi se da je malo brži ako se za hardver (interface) odabere COM84, mada radi i JDM. Link za program je http://www.qsl.net/dl4yhf/winpicpr.html


[Ovu poruku je menjao rsinisa dana 30.05.2011. u 01:36 GMT+1]
[ rsinisa @ 30.05.2011. 00:58 ] @
Upravo sam našao LINUX verziju Winpic programa (zove se WxPic) tako da za one sa serijskim portom postoji "prirodan" program za programiranje PIC-eva. To je u stvari doradjena verzija Winpic-a koju je originalni autor prestao da razvija, a pošto je sors javno dostupan, drugi čovek je nastavio tako da je pored WINDOWS verzije napravio i verziju za LINUX.
http://sourceforge.net/projects/wxpic/

Pozdrav.
Sinisha

[ rsinisa @ 09.06.2011. 01:12 ] @
Evo mene opet sa još jednom dobrom vešću za ljubitelje LINUX-a i PIC mikrokontrolera. Ako nemate serijski port, postoji i softver za PICKit2 koji je napravio MICROCHIP, zove se pk2cmd i može da se skine sa njihovog sajta, tj. sa ove adrese:

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/PK2CMDv1-20.zip

Problem je što mora da se koristi sa komandne linije pa sam se bacio u potragu za nekim GUI-jem i našao sam jedan rudimentaran, ali funkcionalan program pisan u PYTHON-u, a zove se DWARF. Više o njemu možete da pročitate na donjem linku, i da nadjete link za preuzimanje:

http://tuxtronics.com/node/5

Iako skromnih mogućnosti, uz pomoć njega možete da programirate PIC-eve bez mnogo muke. Doduše, ima jednu manu, a to je da ne podržava opciju "Vpp pa Vdd" koja je neophodna za veliki broj kontrolera koji imaju interni oscilator, već samo obrnuto. Zato sam se potrudio da ugradim tu opciju u program, i pošto ne poznajem PYTHON malo sam se namučio, ali sam ipak uspeo. Ako bude bilo zainteresovanih za tu verziju neka mi napišu PP da ovde ne pravimo "djubre" pa ću ga negde postaviti.

Pozdrav.
Sinisha

[ bogdan.kecman @ 09.06.2011. 01:54 ] @
ti teras pk2cmd kroz wine?

imas pk2cmd za pecenje nativnu aplikaciju za linux i osx a ima i pk2serial koji koristi pickit2 seriski port... radi mnogo bolje nego wine :D

ovaj pk2cmd koji imam je "popravljen" original microchip-ov koji ima neke bagove (ja ga opravio, poslao popravke u microchip mislim da su ih uvrstili u zadnju verziju nisam siguran) a pk2serial je pisao neko drugi

inace za koji pic ti je potreban "Vpp pa Vdd" kada koristis high voltage programming ? to je potrebno za lvp za hvp nisam video nijedan kome je to bitno (a 90% njih koje koristim ima interni oscilator)

dwarf je ok ali ne kapiram sta ti dwarf ubrzava ?! ...

Code:

pk2cmd -PPIC12F629 -M -Fnesto.hex 


ili jos bolje pustis ga sam da prepozna koji je pic u pitanju

Code:

pk2cmd -P -M -Fnesto.hex 


Ako bas hoces "Vpp pa Vdd" dodas -X mada i dalje ne znam za koji ti to treba



[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 09.06.2011. u 03:04 GMT+1]
[ rsinisa @ 09.06.2011. 06:27 ] @
Pk2cmd je aplikacija za linux, tako da ne ide kroz wine. U prethodnom postu napisao sam i koja je odlična (bar za mene) aplikacija za programiranje preko serijskog porta.

Vpp pa Vdd ide za hvp, a ne za lvp, mada ... lvp nisam nikada koristio pa ne smem da tvrdim da ne ide i za lvp - jednostavno, nisam to nikad radio pa ne znam. A Vpp pa Vdd mi trebalo za 16F627 i 628; sa DWARF-om koji sam našao na netu jednostavno nije hteo da ih programira i kada sam gvirnuo u sors, shvatio sam da fali opcija -x. A trebaće mi ovih dana i za 16F88.

A DWARF mi ubrzava, ili da budem precizniji olakšava, jer ne mogu da pamtim sve te opcije - ne programiram PIC-eve toliko često da bih uspeo da zapamtim parametre komandne linije (desi se i da se ponekad omane u nekom slovu pri kucanju), a u medjuvremenu se odradi mnogo drugih stvari od kojih većina nema veze sa elektronikom.

I da, umalo zaboravih još nešto: nije bitno to što PIC ima inteni oscilator, već da li je PIC koji se programira prethodno bio programiran sa uključenim internim oscilatorom, a MCLR interno povezan na Vdd. A većina mojih uredjaja koristi baš ta podešavanja.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 09.06.2011. 06:47 ] @
hm .. pk2cmd bi to trebao da zna da uradi sam .. cudno .. ja trosim 628 cesto (sa internim oscilatorom i iskljucenim mclr-om tj interno dignutim na vdd) i nikad nisam morao da dodajem -X ...

no .. nebitno .. ima dobra fora koja ti je mozda jos bolji rad ...

napravis skript

Code:

#!/bin/sh

/putanja/do/tvog/pk2cmd -X -P -M -F$1



i snimis negde, das mu privilegiju za startovanje (chmod a+x putanjadoteskripte.sh ) i onda kliknes desnim tasterom na neki HEX fajl i odaberes open with / other application

onda ides na "use custom command" pa na "browse" i nadjes tvoj skript koji si malopre napravio

to je to .. sada kad dvokliknes na hex on ga automatski siba na pickit2 :D

e sad, ako neces da ga na dvoklik saljes na pk2, odes na properties nekog HEX fajla i imas tamo tab OPEN WITH, tu mozes sada da izbacis neke programe koji otvaraju hex, i da selektujes koji je default program koji ce da radi na dvoklik, a ostali koji su u listi ce ti biti ponudjeni u open by .. tako da mozes da stavis da ti ga dvoklik otvara u gedit/kate ili sta vec koristis a desno pa open by imas ponudjenu i tvoju skriptu ...

meni je to mnogo iskusnije nego dwarf .. dwarf je ok ako hoces samo fuse da setujes ili tako nesto, ali ja se ne secam kada sam zadnji put to radio a i dwarf mi je tu bio sporiji nego da nacukam pk2cmd rucno

btw, ako se ja dobro secam ti vecinu pises u asm i u basic-u, znam da si nasao onaj asm ide koji ti se svidja ali ozbiljno razmisli o piklab-u .. posto on ume da pece direkt na pk2 mozda ti bude zanimljiv ... (kad vec neces mplabx da teras :D )
[ rsinisa @ 09.06.2011. 13:20 ] @
Citat:
bogdan.kecman:to je to .. sada kad dvokliknes na hex on ga automatski siba na pickit2 :D


Fino je ovo, svidja mi se.

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 13.04.2012. 22:56 ] @
Za ljubitelje PBP-a (PICBasic Pro) i LINUX-a još jedna dobra vest.
Danas sam primetio da je napravljena verzija PBP3 i probao sam da je instaliram preko WINE-a. U prvom momentu nije moglo da se instalira jer je javljao da ne može da registruje "pbpreg.dll", ali sam uz malo pretrage po netu i eksperimentisanja našao rešenje. Pre instalacije PBP3 treba iz terminala otkucati sledeće:
Code:
winetricks vb6run

i nakon toga instalacija prolazi bez problema. Za sada sam, pre par minuta, kompajlirao samo "blink.pbp" primer koji dolazi uz PBP3, ali izgleda da je sve u redu. Koliko sam video, biće potrebne sitne dorade sorsa, ali se one odnose samo na konfiguraciju (ako je bila u sorsu) i sada su svi registri predefinisani kao nazivi promenljivih i ako ih imate u programu, moraćete da ih otkucate velikim slovima.

Pozdrav.
Sinisha

[ bogdan.kecman @ 14.04.2012. 18:58 ] @
update wine-a resava 80% problema, winetricks resava preostalih 19% problema sa wine-om ... onih 1% je uglavnom neresivo ..

mada, ono sto je vrlo zanimljivo je da sve vise i vise programa rade "lepo" pod wine-om, i to ne zato sto je wine postao mnogo bolji, nego zato sto ljudi polako prepravljaju svoje aplikacije da bolje rade pod wine-om.
[ rsinisa @ 14.04.2012. 19:46 ] @
Da, sad kad si rekao pogledah na WINE sajt i videh da je pre mesec dana izbačena verzija 1.4, a kod mene je još 1.3.28. Moguće da je i to dovelo do problema.

Pozdrav.
Sinisha

P.S. Programi pisani za PBP 2.x rade nakon kompajliranja sa PBP3, ali je potrebna po neka sitna izmena oko DEFINE i CONFIG pseudonaredbi.
P.S.2 Izgleda da još nema bin za WINE1.4 za UBUNTU. Ništa, sačekaćemo.
[ ZAS011 @ 14.04.2012. 21:29 ] @
Proton+ radi pod Wine, upravo probao na Ubuntu 11.04/Wine 1.3 u virtuelnoj masini
[ rsinisa @ 14.04.2012. 22:51 ] @
Radi PROTON bez problema odavno, tj. radio je i na wine 1.2, radi i PROTEUS, a radi i simulacija PROTON programa korak po korak, nego imam dosta PBP softa, a trebala mi neka izmena pa usput naleteo na novi PBP3 i tako ...

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 31.07.2012. 23:53 ] @
Evo mene sa još jednom informacijom za one koji programiraju PIC-eve pod LINUX-om pomoću ALLPIC-a ili nekog drugog JDM baziranog programatora.
Radi se o programu WxPic koji je već pominjan u ovoj temi, a kome sam, uz malu pomoć autora, ubacio konfiguraciju pomoću koje sada može da programira PIC16F1827 (provereno).
Da bi to radilo, u fajl "devices.ini", koji se nalazi u share/wxpic direktorijumu samog softvera, treba dodati sledeći segment:

Code:

[PIC16F1827]
info1= PIC16F1827
info2= PIC16F1827
DeviceName=PIC16F1827
DeviceInfoFileName=PIC16F1827.dev
CodeMemType=1
CodeMemSize=4096
DataEEPROMSize=256
InternalRAMSize=384
AddrConfigMem=0x8000
AddrConfigWord=0x8007
AddrDataMem=0xF000
AddrOscCalib=0xFFFFFFFF
ConfigMemUsedLocs00_1F=0x01CF
ConfigMemUsedLocs20_3F=0x0000
DeviceIdAddr=0x8006
DeviceIdMask=0x3FE0
DeviceIdValue=0x2420
CanRead=1
EraseAlgo=ERASE_16F62xA
CodeProgAlgo=16Fxx
CodeMemWriteLatchSize=8
ConfigProgAlgo=16Fxx
DataProgAlgo=16Fxx
VppVddSequence=Vpp_before_Vdd
Ti_Clock_us=10
Ti_Prog_us=5000
Ti_Erase_us=30000
CmdLoadConfig=0x00
CmdLoadProg=0x02
CmdReadProg=0x04
CmdIncrAddr=0x06
CmdBeginProg=0x08
CmdEndProg=0x0A
CmdLoadData=0x03
CmdReadData=0x05
CmdEraseProg=0x09
CmdEraseData=0x0B
CmdEraseChip=-1
CmdBeginProgNoErase=-1


Možete da ga dodate bilo gde, a ja sam to uradio ispred definicije za 16F1933.

Najnoviji WxPIC možete da skinete sa ove adrese:
http://wxpic.free.fr/Download.htm
konkretno link za izvršni fajl za UBUNTU (i bazirane na njemu) je:
http://wxpic.free.fr/Resources/WxPic-V1.3R221-Ubuntu-bin.tar.gz
Samo da podsetim da postoji i verzija za WINDOWS ovog programa.

Najverovatnije ćete morati još i da instalirate wxWidgets Runtime, a to ćete uraditi iz terminala kucanjem sledeće linije:

Code:
sudo apt-get install libwxgtk2.8-0


Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 02.08.2012. 16:50 ] @
Evo još jednog odličnog programatora koji radi pod LINUX-om, ali i pod WINDOWS-om.
http://openprog.altervista.org/OP_eng.html
Programator se priključuje na USB port, podržava PIC, ATMEL, 24cxx itd, itd, pogledajte i sami.

Pozdrav.
Sinisha