[ Marcony @ 01.02.2011. 20:03 ] @
Gledajuci po Internetu vidim da je 25% na godisnjem nivou, pa me zanima da li je to onako odokativno ili je i regulisano zakonom?

U slucaju da je 25%, da li to znaci da posle 4 godine racunar (obican PC) ne vredi nista, tj. da moze da se otpise?
Kakva je situacija kada je u pitanju jaka serverska masina, placena par hiljada eura?

[ ventura @ 01.02.2011. 20:13 ] @
Za amortizaciju stvarno nije bitno da li u računaru imaš procesor od 1 ili 3GHz, i da li ga ga zoveš desktop ili server.
[ pctel @ 01.02.2011. 20:47 ] @
Pravilnik o nomenklaturi nematerijalnih ulaganja i osnovnih sredstava sa stopama amortizacije (Službeni listu SRJ", br.17/97 i24/2000) propisao je stopu amortizacije:
- Elektronski računari i ostala oprema za obradu podataka 20%
- Ostala (nepomenuta) oprema 11%

E, sad, ti imas odredjeni stepen slobode da definises da li je server računar i ostala oprema za obradu podataka, ili je ostala oprema. Na sve to, imas pravo da umanjis propisanu stopu amortizacije do 50% ako se sredstvo u tvojim uslovima eksploatise manje nego sto je uobicajeno. E, sad, postavlja se pitanje zasto bi neko zeleo da umanjuje stopu amortizacije. Mozda, recimo ako mu je los bilans, pa nece da ga pogorsa jos vise. A bilans je bitan onima koji planiraju da uzimaju kredite. Ja dok sam vodio firmu nikada me nisu zanimali krediti pa sam koristio sve maksimalno dozvoljene stope, cime se postize manji porez na dobit.

Podrayumeva se ali nije lose da naglasim - amortizovano i cak i otpisano sredstvo moze se i dalje slobodno koristiti do nabavke novog, sto moze da bude za 2 dana a moze i za 20 godina.
[ Slobodan Miskovic @ 01.02.2011. 21:13 ] @
Tacno tako.

Ono sto moze nekome da bude bitno je ako firma po zakonu mora da ima odredjenu visinu aktive.