[ tdjokic @ 05.02.2004. 03:22 ] @
http://www.distrowatch.linuxcult.com/?newsid=01324

Guadalinex Guadalinex is a Linux distribution based on Debian GNU/Linux and developed by the government of Andalucía (Junta de Andalucía) in Spain. When the final version is released, the project intends to deliver 100,000 CDs containing Guadalinex 1.0 to schools and public offices. These will be distributed in local newspapers and magazines and the project expects to have around two million users within the next year and a half. The 5th release candidate of Guadalinex 1.0 was released yesterday, this is the full announcement (in Spanish). Download: guadalinex-1.0rc5.iso (592MB). The ISO image also serves as a bootable live CD.

Interesantna stvar kad se vlada neke pokrajine toliko zauzme da razvije i promovise Linux distribuciju. Prilicno sam zbunjen jer jos uvek postoje podsmesljiva misljenja i odnos prema Linuxu a vlada pokrajine Andaluzije je ipak nesto, cak i za mene Balkanca....
[ degojs @ 05.02.2004. 05:36 ] @
Citat:
a vlada pokrajine Andaluzije je ipak nesto, cak i za mene Balkanca....


"Špansko selo" ?
[ caiser @ 05.02.2004. 08:05 ] @
A Evropska Komisija? Jel i to spansko selo?

http://www.agnula.org/
[ Ivan Dimkovic @ 05.02.2004. 10:19 ] @
[RMS mode on]

Jooiiin yeeerr haannddsss aaannndd shhaarree the soooftwaaare.... yooouu'lll beee freee :)

[RMS mode off]

[ MissPiggy:) @ 05.02.2004. 19:47 ] @
Hm, pa niko nije odsetao do Perua...

I kad je MS poceo da se petlja...sa uzivanjem mozete da procitate odgovor koji su dobili. ehhh....:)

http://www.opensource.org/docs/peru_and_ms.php
[ caiser @ 05.02.2004. 21:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
[RMS mode on]

Jooiiin yeeerr haannddsss aaannndd shhaarree the soooftwaaare.... yooouu'lll beee freee :)

[RMS mode off]



Jedini koji pominje RMS-a ovde si ti. I to vec duze vreme. (otkad nema leke :))
[ Ivan Dimkovic @ 05.02.2004. 22:04 ] @
Pa na glup naslov teme ne mogu da nadjem ni jedan gluplji citat od RMS-ove pesmice, koja je bas u duhu cele price :)
[ Reljam @ 06.02.2004. 02:34 ] @
Ma pusti, to ti je komunizam u praksi. Bas me zanima kako ce to da utice na cenu rada programera u Spaniji. No dobro, videcemo - bice zabavno.
[ degojs @ 06.02.2004. 06:18 ] @
Više zabavno nego kada gledamo kako se radi sve više outsourcing? To ti je kapitalizam u praksi. Pljuc!
Doduše ovi će imati i jedno i drugo - i to samo sve najgore.
[ -zombie- @ 07.02.2004. 02:54 ] @
Citat:
Reljam:
Ma pusti, to ti je komunizam u praksi. Bas me zanima kako ce to da utice na cenu rada programera u Spaniji. No dobro, videcemo - bice zabavno.


da, a pre te odluke vlade, na hiljade španskih programera je programiralo komercijale operativne sistemime.. hau jes nou..


Reljam, nemoj pogrešno da me shvatiš, ali sve mi se više čini da tu ima nečeg kada zaposlene u MSu optužuju da preteruju sa upotrebom kool aid-a :-P

// iako: nisam 100 posto siguran da znam šta to znači. valjda nešto kao da slušate i verujete rečima pretpostavljenih bez pogovora ;)


gledajući tvoje odgovore na forumu 3D programiranje, deluješ prilično objektivno, i recimo ne zagovaraš DirectX kao beskonačno superiornije rešenje od OpenGL-a (osim naravno ako je ciljna platforma isključivo windows), ali čitajući tvoje stavove kao što je ovaj (ili recimo onaj o OSS kao najvećoj pretnji za programere), stvarno se čovek zapita čime to vama pune glavu u microsoftu. :-P
[ degojs @ 07.02.2004. 02:59 ] @
Citat:
stvarno se čovek zapita čime to vama pune glavu u microsoftu.


A da se zapitaš čime to njima tamo pune novčanike? Well.. yes, but no.
[ Reljam @ 07.02.2004. 05:27 ] @
Eh Zombie, stvarno nemas stila, pa nije lepo tako prozivati ljude.

Vidi, ja stvarno stojim iza toga sto sam tamo rekao. Ako imas neke kontra argumente, voleo bi da ih cujem.
[ -zombie- @ 07.02.2004. 05:44 ] @
pa rekoh ti da me ne shvatiš pogrešno. ;)

stvarno nije bilo u fazonu prozivanja, nego u polu-šaljivom fazonu. mada, ipak moram da priznam da me je ona izjava o OSS kao pretnji iznenadila (neću sad da iznosim kontra-argumente, i ulazim u raspravu -- jedna od new year's resolutions ;). stvarno deluješ mnogo objektivnije (objektivnije nego što sam očekivao od nekoga zaposlenog u MS ;) na drugim forumima.

ali ako ti nešto znači, zbog tebe imam bar malo bolje mišljenje o MS radnicima (ovo takođe shvatiti polu-šaljivo ;)


no, jel možeš (ili neko drugi sa engleskog govornog područja) da objasni šta tačno znači pominjanje kool aid-a, i zašto ga često vezuju za zaposlene u MS?
[ impaque @ 07.02.2004. 13:25 ] @
Pametni španci.

PS: Tomice, ne diraj degojsa više u MS; vidiš da se sav usplahirio. Ne daj Bože da mu pukne neki kapilar u... hm... mozgu?
[ degojs @ 07.02.2004. 18:13 ] @
Eeee.. taman napišem u onoj drugoj temi kako ste vi iz Linux tabora malčice nepristojni, a vidi tebe.. ti sad počeo i sa ličnim uvredama.
Samo nastavi, kontam nemaš šta drugo da kažeš pa ako ti je ovo najbolja fora.. :(


Vidim ja.. iznervirao se ti, pa si počeo da me pratiš od es-mods do Advocacy i nazad i to sve tako nekim lepim rečima...hehehe. Živci bato, živci..
[ Reljam @ 07.02.2004. 19:15 ] @
Ma pusti ih Degojs. Znas kako ide ona narodna izreka - "ko sa decom spava...". Problem je u tome sto svaka argumentovana rasprava prestaje kada ovi pocnu sa ad hominem napadima. Ali dobro, ovako barem mozes da pogledas nekoliko prethodnih postova, zakljucis ko je kakav, i da to znas za ubuduce. A i vreme / sazrevanje cini svoje, tako da ce za koju godinu nivo diskusije sigurno da se poveca. Osim ako ovaj set ne poraste, zakljuci da u real life-u nema vremena za prepucavanje sa ostalima na advocacy forumu, pa ih onda ne zamene 'mlade generacije'.
[ caiser @ 07.02.2004. 19:38 ] @
Citat:
Reljam:
zakljuci da u real life-u nema vremena za prepucavanje sa ostalima na advocacy forumu, .


Jel ti to degojsu? :-p
[ degojs @ 07.02.2004. 20:04 ] @
Tačno, i meni je upućeno, a ja ću i da prihvatim savet, pogotovo što se svako malo završi sa ličnim vređanjem. A ti vidi sam sa koje strane dolaze takvi komentari..
[ dejanet @ 07.02.2004. 22:13 ] @
MS, je postavio takvu cenu (recimo Windows 2003 adv. server-a), da nam je razlika u radnim časovima=parama kod dizajna aplikacije (primer user interface) neisplativa pod Linux-om. Šta će država izabrati to je pitanje politike, a ne cost-benefit analize.
[ tdjokic @ 07.02.2004. 22:35 ] @
Citat:
degojs:
Eeee.. taman napišem u onoj drugoj temi kako ste vi iz Linux tabora malčice nepristojni, a vidi tebe.. ti sad počeo i sa ličnim uvredama.

Citat:
Ivan Dimkovic
Pa na glup naslov teme ne mogu da nadjem...


A vi iz MS tabora niste malcice nepristojni.
[ VRider @ 08.02.2004. 00:55 ] @
Citat:
Dok budale bitku biju,
pametni jedu i piju.

Ziveli...
[ IHThUS @ 08.02.2004. 13:48 ] @
Degojs, be cool, ili ti po srpski nemo se uzbuđavaš bre.

Ej, još će bre da te optuže da si u sprezi sa CIA i Vatikanom koji rade na globalnoj zaveri.

Izgleda da ovi Linux frikovi ne mogu da skapiraju da je OS samo proizvod i da ga jedino tako treba posmatrati! Fascinira me kako su ljudi opterećeni patološkom mržnjom prema Microsoftu i gosn Bilu pa odvaljuju žešće gluposti koje nemaju blage veze sa tržišnim poslovanjem. Ova mržnja je najčešće uzrokovana zavišću i ljubomorom na poslovni uspeh gosn Bila koji se ogleda u dužini njegovog bankovnog računa. Zista me nasmeje kad vidim kako neki likovi propagiraju free software a ovamo nastoje da zarade na istom tom free software te dvode sami sebe u kontradikciju i komične situacije. Ali, nema veze, M$ sux Lin rula.

Valda će uskoro ovi zagovornici Linuxa da shvate suštinu tržišnog poslovanja (ponuda - tražnja) pa će da batale nebulozne priče i da se okrenu tržišnoj realnosti. Naravno, to ne znači da treba da dignu ruke od Linuxa već da nastoje da od njega naprave što bolji proizvod koji će biti konkurentan trenutno dominantnom Windowsu.

Baš me nasmeje kad pročitam da se optužuje (pljuje) Microsoft zato što nastoji da sačuva svoju dominantnu poziciju na desk top OS tržištu a prećutkuje se (odobrava) kada se Lin ekipa na čelu sa IBM služi istim metodama da osvoji što bolju poziciju na tržištu. Objektivnost nije baš jača strana mnogim Linux propagatorima. Ne kapiram zašto se ljudi čude što Ms nastoji da sačuva svoju poziciju, da li je neko očekivao da će Ms ljubazno da ustupi deo tržišta IBM-u i ekipi?

Pitam se da li neki programer može da obezbedi sebi egzistenciju ukoliko radi samo na izradi free software? Da li kompanije koje se bave razvojem samo free software mogu da funkcionišu na tržinim principima? Ovo u Španiji zaista liči na komunizam, free OS za svakoga.

Koristim Windows 2000 sa kojim sam zadovoljan, OS radi stabilno i brzo. Ako mi sutra neko ponudi neku Linux distribuciju nemam ništa protiv da ozbiljno razmotrim ponudu ali razlozi za prelazak na Linux bi morali da budu daleko bolji od argumenata tipa, Linux koriste u Španiji, ili opština u Minkenu je odlučila da pređe na Linux, OO je free, Win sux Lin rula. Šta ja imam sa Špancima i Minkenom , OO je free i za Win a mene zanima moja mašina i kako to radi na mojoj mašini to jest da li ta Linux distribucija može da mi ponudi više nego što trenutno imam sa Windowsom! Poenta je u potrebama koje maju korisnici OS za desk top i njihovom zadovoljenju a ne da li Lin vrte u Španiji i Minhenu! Ako sutra osvane na IT tržištu neka Linux distribucija koja može da ponudi više (brzina, stabilnost, kompatibilnost, jednostavnost korištenja ...) nego Win a da pritom manje košta i da nije potrebno da se pročita pet kila knjiga da bi se koristio taj OS već da se može bezbolno (jeftino) preći na tu distribuciju ne vidim razlog zašto to ne bih uradio. Nema tu ni malo emocija već jednostavno logičko rezonovanje na osnovu činjenica.

OS je proizvod i jedino ga tako treba posmatrati!
[ Dejan Lozanovic @ 08.02.2004. 16:32 ] @
Citat:
IHThUS:
Izgleda da ovi Linux frikovi ne mogu da skapiraju da je OS samo proizvod i da ga jedino tako treba posmatrati! Fascinira me kako su ljudi opterećeni patološkom mržnjom prema Microsoftu i gosn Bilu pa odvaljuju žešće gluposti koje nemaju blage veze sa tržišnim poslovanjem. Ova mržnja je najčešće uzrokovana zavišću i ljubomorom na poslovni uspeh gosn Bila koji se ogleda u dužini njegovog bankovnog računa. Zista me nasmeje kad vidim kako neki likovi propagiraju free software a ovamo nastoje da zarade na istom tom free software te dvode sami sebe u kontradikciju i komične situacije. Ali, nema veze, M$ sux Lin rula. :)


Bas naprotiv, mislim da ono free nisi najbolje razumeo to free ne znaci besplatno kao npr besplatno pivo, vec free se ondosi na slobodu kao recimo sloboda govora. Sa te strane ja sav softer koji uradim pod GPL licencom mogu najnormalnije da prodam isto kao i ovaj zatvoren. Jedino sto kupac dobija jeste sloboda da sa tim programom dalje radi sta zeli.
[ Ivan Dimkovic @ 08.02.2004. 17:10 ] @
Citat:
Bas naprotiv, mislim da ono free nisi najbolje razumeo to free ne znaci besplatno kao npr besplatno pivo, vec free se ondosi na slobodu kao recimo sloboda govora.


Pa nije bas tacno - nisi bas slobodan, jer je jedino nesto u javnom vlasnistvu, tj. bez kopirajta (a to je PD) zaista slobodno - na svakom headeru GPL licence stoji Copyright (C) ... i GPL licenca izricito zabranjuje mesanje GPL koda sa ne-GPL kodom i jos stosta, sto je restrikcija a ne oslobadjanje.

Mozda mozemo da pricamo da je GPL softver "slobodniji" od, recimo MS EULA softvera, ali sve ostalo je uopstavanje je cista propaganda i politika... onog koga samo ja pominjem, jel :)

Citat:
Sa te strane ja sav softer koji uradim pod GPL licencom mogu najnormalnije da prodam isto kao i ovaj zatvoren. Jedino sto kupac dobija jeste sloboda da sa tim programom dalje radi sta zeli.


- GPL softver pre svega ne mozes da pomesas sa ne-GPL softverom osim uz pomoc zonglranja sa forkovanjem ili nekim eksternim interfeijskima, pa cak i tad RMS smatra da moze da te tuzi ako se utvrdi da je GPL aplikacija (sve i da si lepo i uredno objavio kod) u nekom semantickom smislu "pod-program" glavne aplikacije, a nigde nije jasno precizirano sta to znaci - sto ostavlja dosta mesta za spekulacije.

- GPL softver ne mozes da "prodas" (licenciras? :-) vec mozes da naplacujes za medij transporta / smestanja, ili da naplacujes podrsku - kakav ti je vec biznis model. Ovo je ogranicenje svoje vrste, jer ti ne mozes da sub-licenciras softver, kada svako moze da skine izvorni kod, ili da izvrsni kod okaci na neki free FTP server (ili kao klijent da ga kupi)

Ova stavka mozda nije bitna tebi, ako preprodajes OS instalacije gde ti fakticki naplatis neku malu sumu za OS i instaliranje (gde se klijentu ne isplati da dl-uje OS), ali ume da bude problem ako zelis da prodajes neki specijalizovani softver i ako planiras da zaradis neke pare na njemu gde je per-unit cena mnogo veca.

No, ovo i nije bitno ako si ti programer i ako si odlucio da sw. poklanjas.

[ Ivan Dimkovic @ 08.02.2004. 17:14 ] @
Citat:
tdjokic:
Citat:
Ivan Dimkovic
Pa na glup naslov teme ne mogu da nadjem...


A vi iz MS tabora niste malcice nepristojni.



Prvo, nisam ja iz MS tabora niti znam za takav (osim kluba shareholdera doticne korporacije), a ime teme "Spanci su budale, da li su" je neprimeren i po mom misljenju glup - zato sto ne govori nista o temi. Kategorija "budala" nema veze sa odabirom IT proizvoda, pogotovu u politickom establismentu.

Pa cak i uz sve to, ne vidim nista uvredljivo u tome. Reci da je naslov teme glup apsolutno ne znaci da je onaj ko je to napisao glup ili nesto slicno.

[ IHThUS @ 08.02.2004. 17:17 ] @
OK moguće da nisam shvatio baš najbolje smisao free software, ali mislim da kapiram šta je open source. Međutim, raji se konstantno servira kako je Windows bljak i kako ih žestoko dere onaj zlotvor Bil za neki levi OS, dok sa druge strane imaju mogućnost korištenja nekog cool free Linuxa sa tri tone free programa. A možda nisam u toku sa trenutnom Linux propagandom? Sve je to marketing i ne kapiram zašto ljudi uopšte unose toliko emocija oko ovih stvari. Jednostavno neke kompanije se bore da osvoje deo tržišta koje trenutno drži Ms i onda se podrazumeva da će da pljuckaju po Winu i manipulišu sa rajom, ništa novo. Mada se neki likovi žešće primaju na tržišnu borbu oko OS za na desktop.

Pošto mogu da radim šta želim, da li to znači da mogu da kupim jednu licencu neke Linux distribucije i da zatim instaliram na x računara koji su u mojoj organizaciji ili komšiluku?
[ Dejan Lozanovic @ 08.02.2004. 17:34 ] @
Citat:
dejanet:
MS, je postavio takvu cenu (recimo Windows 2003 adv. server-a), da nam je razlika u radnim časovima=parama kod dizajna aplikacije (primer user interface) neisplativa pod Linux-om. Šta će država izabrati to je pitanje politike, a ne cost-benefit analize.



Pa sad, ovo je veoma diskutabilno kolika je razlika u radnim casovima jer za GUI postoji mali milion toolkitova kojima je moguce uraditi GUI, neki od njih pucaju na izuzetno mali i brzi kod primer (FLTK) dok imas i onih koji gledaju na sto vecu jednostavnonst i brzinu razvijanja aplikacije primet je (QT http://www.trolltech.com/ koja u sebi ima cak i GC pa ne moras da razmisljas ako neces o objektima koje si kreirao) sama QT biblioteka po konceptu i prorgamiranju dosta podseca na Javu. A da nije nesto beznacajno primera radi Adobe koristi nju za PhotoShop(win i mac varijante). Pa nesto sumnjam bash da bi se oni razbacivali parama i vremenomo koristeni neku OS biblioteku.
[ Dejan Lozanovic @ 08.02.2004. 17:41 ] @
Citat:
IHThUS:
OK moguće da nisam shvatio baš najbolje smisao free software, ali mislim da kapiram šta je open source. :) Međutim, raji se konstantno servira kako je Windows bljak i kako ih žestoko dere onaj zlotvor Bil za neki levi OS, dok sa druge strane imaju mogućnost korištenja nekog cool free Linuxa sa tri tone free programa. A možda nisam u toku sa trenutnom Linux propagandom? Sve je to marketing i ne kapiram zašto ljudi uopšte unose toliko emocija oko ovih stvari. Jednostavno neke kompanije se bore da osvoje deo tržišta koje trenutno drži Ms i onda se podrazumeva da će da pljuckaju po Winu i manipulišu sa rajom, ništa novo. Mada se neki likovi žešće primaju na tržišnu borbu oko OS za na desktop. :)

Pošto mogu da radim šta želim, da li to znači da mogu da kupim jednu licencu neke Linux distribucije i da zatim instaliram na x računara koji su u mojoj organizaciji ili komšiluku?


Pa vidim da nisi najsjajnije upoznat za GPL licencom, u principu ako je to izdato kao GPL mozes to da uradis, cak mozes da menjas program doradis ga po zelji, preprodas nekom 3 licu, jedino sto ne smes da uradis jeste da promenis licencu programu. Ono sto si jos obavezan je da ako ti neko zatrazi source moras da mu ga das. Za detalje oko svega toga pogledaj link http://www.elitesecurity.org/tema/27296
[ IHThUS @ 08.02.2004. 17:56 ] @
Nismo se razumeli!

Ajde da budem precizan. Da li mogu da kupim jednu licencu SUSE Linux-a (koji se koristi u Minkenu ) i da ga instaliram na x računara?
[ ventura @ 08.02.2004. 18:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Prvo, nisam ja iz MS tabora niti znam za takav (osim kluba shareholdera doticne korporacije),



hehehe znam.... umrecu u najgorim mukama :)


[ caboom @ 08.02.2004. 18:54 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
... A da nije nesto beznacajno primera radi Adobe koristi nju za PhotoShop(win i mac varijante). Pa nesto sumnjam bash da bi se oni razbacivali parama i vremenomo koristeni neku OS biblioteku.


mislim da bi malo manje senzacionalizma i netacnih (nepotpunih) informacija bilo sasvim prigodno. elem, adobe koristi qt biblioteku ali samo za adobe photoshop album. nije mi poznato da je celi photoshop pisan van platform-specific framework-ova, barem ne onaj deo koda koji pokriva UI. neka me neko ispravi ako gresim, bilo bi odista zanimljivo da je adobe presao potpuno na qt, pogotovo zbog ne bas spektakularno dobre implementacije za os/x.
[ popeye @ 08.02.2004. 19:42 ] @
Citat:
IHThUS:
Nismo se razumeli!

Ajde da budem precizan. Da li mogu da kupim jednu licencu SUSE Linux-a (koji se koristi u Minkenu :)) i da ga instaliram na x računara?


SuSe sadrzi programe koji nisu pod GPL licencom, te to ne mozes uraditi. Mozes sa npr. Debian, Mandrake (download edition), Fedora, Slackware i ostalim distribucijama koje se sire pod GPL licencom.
[ IHThUS @ 08.02.2004. 20:14 ] @
I šta je onda tu bolje od Windowsa kada mora da se plaća licenca per computer? A ja mislio da Švabovi znaju šta je bolje-jeftinije.

Mlogo ga bre zakomplikovaše sa tim licencama a može da bude sve jednostavno. Ili ja to ne mogu da skapiram pa zato koristim Windows

Primećujem da se i Mandrake okreće ka corporate desktop tržištu, valda su uvideli da nema vajde na home desktop tržištu. Eh šta ti je moć navike navukli se ljudi na Windows pa neće bre ni sa kljakavog Win98 da pređu na neki cool free Linux

Inače ovde je normalna pojava da po prodavnicama hardwera gotove konfiguracije dolaze sa instaliranim UHU (Mađarska distribucija) ili SUSE Linux-om. Trgovci nastoje da ubede potencijalne kupce da dobijaju free OS sa gomilom programa koji se prezentuju kao poklon i samim tim predstavljaju dobar dil za kupca.
[ popeye @ 08.02.2004. 23:03 ] @
Ne znam da li od ljudi na ovom forumu ocekujes objasnjenje zasto su Nemci presli na Linux ili neko (Amerikanci,...) na Windows? Ja ne znam, a i puca mi prsluk...

Sto se prelaska sa jednog na drugi OS tice, ne radi se samo o kvalitetu i navici, vec i o potrebnim aplikacijama. Windows je prihvatan postepeno, kako su se aplikacije (ili igre) portovale sa drugih sistema (Mac, Amiga), a na nekih poslovima i dalje su dominantni drugi operativni sistemi.
[ impaque @ 09.02.2004. 13:06 ] @
Reljam:
Malo si pobrkao lončiće, o, odrasli, ozbiljni čoveče koji umnogome doprinosi kvalitetu diskusije. Ah, da, hvala na sarkazmu.

Koja argumentovana rasprava? degojs definitivno ne doprinosi "argumentima" u "raspravi", nego samo čuči sa svojom sujetom/dokonošću/prezirom? u mraku i baca flejmove kad god mu se ukaže prilika.

Što se tebe tiče, mani se popovanja i advokatisanja; ne ide ti. I milki degojsa po glavici negde drugde...
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2004. 13:13 ] @
Ok... posto ste dokazali argumentovano da Spanci u stvari nisu budale (a svi smo mislili da su oni budale, jel), jer su napravili svoju Linux distribuciju (kako god da ste ove dve kategorije povezali) mozemo li da predjemo na nesto drugo? :)

Dakle.. svaki dan nesto novo saznas... ko napravi svoju Linux distribuciju - nije budala :)


[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2004. 13:39 ] @
Citat:

Ne znam da li od ljudi na ovom forumu ocekujes objasnjenje zasto su Nemci presli na Linux ili neko


Popeye, ne bih da teram mak na konac - ali Nemci svakako "nisu presli na Linux" - vec je jedna republika u Nemackoj na odredjenim racunarima odlucila da izvrsi tranziciju na Linux.

Razlozi su, naravno, kao i kod svih ostalih - politicki pod #1 a i dobar nacin da se izvrsi istrazivanje da li je Linux stvarno jeftiniji za drzavni posao u DE (tako sto ce probati samo u jednoj republici) - sto ce se videti za koju godinu.

U svakom slucaju:

Citat:

SUSE LINUX AG
(International Headquarters)
Maxfeldstr. 5
D-90409 Nuremberg


Rekao bih da tu ima ko za sta da lobira :) I normalno je da drzava pokusava da nadje nacin da novac ne ide u inostranstvo (USA u ovom slucaju) vec da se resi domacim resenjima, ali samo ako je to moguce i isplativije.
[ degojs @ 09.02.2004. 14:34 ] @
Koliko je bila prica po novinama, za onaj Minhenski dil - MS je ponudio cak za jednu trecinu nizu cenu (za isti nivo usluge u istom periodu: $30 miliona vs. $20 miliona - tako nesto cini mi se), ali su ovi odbili odlucivsi se za dakle $10 miliona skuplje resenje IBM-a i SUSE.

Moze to tako da radi jedna drzavna institucija koja zivi na budzetu drugih, pa i trose pare koje nisu oni direktno ni zaradili. Da je bila neka firma u pitanju, pitam se da li bi neko uzeo posao koji je bukvalno 50% skuplji.. Ko bi uopste u nekoj kompaniji smeo da pomisli na takvo nesto? Posle to treba opravdati sefovima.. $10 miliona, 'ladno? A nije to $10 miliona na cifru od recimo $500 miliona.. I jos nakon toga teras Windows na VMWare na Linux-u.

Doduse, deo o eliminisanju "stranog faktora" je totalno propao: IBM da ne pominjem, a odnedavno je i SUSE americki..
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2004. 14:52 ] @
Sta ja znam - "strani faktor" se eliminise i cinjenicom da razvoj nekog custom OS jezgra u buducnosti mogu da rade i Nemci.. mada je pitanje da li je to potrebno drzavnoj administraciji.

Pretpostavljam da su svabe isle na varijantu da sav GPL deo mogu neograniceno da eksploatisu i da ga u buducnosti interno modifikuju, i da ce im se to isplatiti jer nece biti vezani za MS model licenciranja softvera na nekoliko godina, pa onda nov ciklus nabavke novog sw i sl... Opet, sav custom softver ce kostati isto koliko i na Win32/64 platformama, jer je cena sata za leasing inzenjera ista.

Da li je sve to ukupno stvarno jeftinije na duze staze - vreme ce pokazati... u svakom slucaju ne sumnjam da ce na jugu DE imati ko da digne glas ukoliko je drzava bacila 30% vise love na nesto.

[ popeye @ 09.02.2004. 17:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Popeye, ne bih da teram mak na konac - ali Nemci svakako "nisu presli na Linux" - vec je jedna republika u Nemackoj na odredjenim racunarima odlucila da izvrsi tranziciju na Linux.


Osim ako me nisi bukvalno shvatio - teras mak na konac. :)

Hteo sam reci da je ta tema toliko prezvakavana, da ne znam da l' je ostalo mesta i za normalan flame.