[ Laki024 @ 03.02.2011. 16:13 ] @
Pozdrav svima na forumu.

nameravam da napravim web portal sa zanimljivim sadrzajima.

Zanima me sledece, posto dosta slabo upucen kako se u praksi moze zaraditi ako npr taj web portal ima 10.000 poseta dnevno, koliko bih mogao da racunam na zaradu, ako nemam ni jednu placenu reklamu na sajtu? da li osim reklama postoje i neki drugi izvori zaradjivanja, i ako postoji tipa % od pregleda kako bi mi se to isplacivalo na racun?

Koja bi bila trzisna vrednost sajta koji ima 20.000 poseta dnevno?

Ko je najbolji za zakup domena i hostinga, od domacih i stranih kompanija koji nude hosting? sta je pametnije .rs ili .com ili nesto trece?

Sta mi treba za zakup domena ukoliko ga zakupljuljem kod domacih kompanija, kao fizicko lice , a sta ako ga zakupim kao pravno lice?

Sta mi je potrebno za sve ovo ukoliko ga zakupljuljem na netu tj stranoj firmi koja se bavi hostingom, i da li postoji neki rizik ako ga zakupim na ovaj nacin, posto koliko sam mogao da vidim u odnosu na nase kompanije mnogo su povoljniji?

Unapred hvala na pomoci
[ Mister_rap @ 03.02.2011. 20:14 ] @
A da krenes malo sa citanjem srodnih tema za pocetak, dosta toga (tacnije sve je vec receno)...

Ukratko:

Citat:

Zanima me sledece, posto dosta slabo upucen kako se u praksi moze zaraditi ako npr taj web portal ima 10.000 poseta dnevno, koliko bih mogao da racunam na zaradu, ako nemam ni jednu placenu reklamu na sajtu? da li osim reklama postoje i neki drugi izvori zaradjivanja, i ako postoji tipa % od pregleda kako bi mi se to isplacivalo na racun?


Zavisi od milion faktora, mozes da imas 0 a mozes da imas desetine jedinica neke valute dnevno.
Sve je reklama, pa i pay per view.
Na "racun" dobijes u skladu sa pravilima isplate onog koga "reklamiras".

Citat:

Koja bi bila trzisna vrednost sajta koji ima 20.000 poseta dnevno?


Od 0 do X$.

Na ostala pitanja imas odgovore u relevantnim forumima (hosting, seo, domeni).

Dakle potrudi se da se malo vise informises i postavi pitanja koja su jasna krajnje kako ne bi dobijao ovakve odgovore u buducnosti.
[ IQ2K5 @ 10.02.2011. 22:29 ] @
Citat:
Laki024:
nameravam da napravim web portal sa zanimljivim sadrzajima.

Samo se potrudi da sadržaj bude ne samo zanimljiv, nego i koristan, i to ne tebi već publici u određenom nicheu (iliti "niši", kako bi to neki nazvali, ili kako me mnogi pokušavaju često ispravit, ali držimo se važnijih stvari). Fokusiraj se na neki niche u kojemu postoji potreba ili želja za rješavanjem datog problema, sajtovi sa smiješnim slikama, vicevima, sportskim novostima i sl. su stvari kojih ima ko eura na Abramovićevom računu, web prostor je preplavljen time i mali dio njih pošteno zarađuje preko kojekakvim media-selling aranžmana, CPM programa ,CPC programa, affiliate programa, i drugih načina monetizacije, a kod nekih koji su se spremni spustit na jednu dosta nisku razinu, vidio sam i pokušaje sa PPI (pay per install) iliti onime što je jedan od glavnih razloga zašto imate anti-malware programe na računalima. :)

A dâti primjeri ne rješavaju nikakve važnije probleme, publika na koju takvi sajtovi ciljaju JE publika koja kupuje, to su ljudi svih profila, ali ništa ih na datom sajtu ne ujedinjuje, nikakve posebne demografske karakteristike, nikakvi posebni ciljevi, interesi, razlozi zašto su došli; tu su zbog zanimljivog sadržaja, zato da si skrate dan, možda imaju neki konkretan problem koji bi željeli riješit, i u vezi kojega bi htjeli dalje istražit (bilo tako da slijede privlačan oglas koji nagovještava moguće rješenje njihovog problema, bilo tako da poslušaju sugestije čovjeka koji tvrdi da ima rješenje njihovog problema, a to bi u slučaju jednog takvog niche sajta bio ti), ali mala je šansa da će rješenje tog problema tamo naći.

Nadam se da ovdje vidiš daljnji tok razmišljanja i razvoja ovog scenarija, kraj kojega bi bili niche sajtovi, stranice fokusirane na određeno tržište, na određeni problem. Što si uzmeš uži fokus, veća je šansa da uspiješ rangirat na pretraživačima, veća je šansa da sa svojim resursima dođeš do konvertabilnog prometa, i veća je šansa da nešto zapravo zaradiš sa time.

Citat:
Laki024:
Zanima me sledece, posto dosta slabo upucen kako se u praksi moze zaraditi ako npr taj web portal ima 10.000 poseta dnevno, koliko bih mogao da racunam na zaradu, ako nemam ni jednu placenu reklamu na sajtu? da li osim reklama postoje i neki drugi izvori zaradjivanja, i ako postoji tipa % od pregleda kako bi mi se to isplacivalo na racun?

Kao što kolega gore reče, valjalo bi prvo pročitat nešto od tone materijala koje su napisane već na tu temu, jer ako se i upustiš u ovo, ako ti netko i da odgovore na sva početna pitanja, ovo nije tako banalna stvar sa kojom ćeš poslije imat ikakav uspjeh bez navike čitanja i učenja, uvijek će postojat neke barijere, novi problemi, a uvijek postoje i bolji načini da se bilo što izvede, i najbolji način da prijeđeš sve te barijere i povećaš brojke oko kojih se toliko i brinemo je da proučiš nešto od materije na temu internet marketinga (i, naravno, da to isto znanje primjeniš).

Načina monetizacije ima onoliko koliko se može kombinacija neke razmjene vrijednosti formirat, grubo rečeno. Samo se za početak fokusiraj na stvaranje kvalitetnog sadržaja za određeni niche koji odabereš (o odabiru istog istraži sâm), i na promociju istog, bilo kroz socijalne medije, SEO, neki oblik plaćene promocije, ili na neki četvrti način, kad budeš imao određenu vrijednost za oglašivače raznih profila, lako ćete se spojit, bilo tako da te oni potraže na temelju utjecaja sajta na njihovom ciljanom tržištu, bilo tako da se sâm prijaviš kao partner u određenu affiliate/CPA/drugu mrežu. Samo se fokusiraj da prvo stvoriš uvjete za to, u međuvremenu čitaj i uči o načinima promocije i monetizacije sajta.

Citat:
Laki024:
Koja bi bila trzisna vrednost sajta koji ima 20.000 poseta dnevno?

Ko je najbolji za zakup domena i hostinga, od domacih i stranih kompanija koji nude hosting? sta je pametnije .rs ili .com ili nesto trece?

Sta mi treba za zakup domena ukoliko ga zakupljuljem kod domacih kompanija, kao fizicko lice , a sta ako ga zakupim kao pravno lice?

Sta mi je potrebno za sve ovo ukoliko ga zakupljuljem na netu tj stranoj firmi koja se bavi hostingom, i da li postoji neki rizik ako ga zakupim na ovaj nacin, posto koliko sam mogao da vidim u odnosu na nase kompanije mnogo su povoljniji?

Unapred hvala na pomoci

Ovo prvo je neodredivo, ne određuje se ni prema posjeti, ni prema zaradi, ni prema potencijalu, već više prema kombinaciji navedenih i drugih faktora.

Od stranih hosting firmi, preporučujem www.bluehost.com i www.hostgator.com, oba imaju dobar support, ja sam sa ovim prvima od početka pa za njih mogu garantirat. Za srpske hosting firme ne mogu ništa govorit, od hrvatskih sam koristio nešto skuplji www.plus.hr sa kojim sam i više nego zadovoljan.

Za domene koristim www.namecheap.com, sa kojim sam isto zadovoljan, ali vrijedi i tu potražit nešto što odgovara individualnim zahtjevima i potrebama. Koju ekstenziju odabrati, to ovisi prvenstveno o tržištu na koje ciljaš, .rs domene će u pravilu bolje rangirat na vašem lokalnom području, iako nije imperativ, samo nešto što će imat pozitivan efekt u jednom hipotetskom split testu između 2 ekvivalentna sajta sa tom jednom razlikom.

Hosting i domenu možeš kupit gdje hoćeš, nitko ti ništa ne određuje, jedino je poželjno ako ne stojiš najbolje ni sa engleskim ni općenito sa baratanjem sa svim tim stvarima da uzmeš hosting od nekog domaćeg providera, pogotovo ako ćeš se i fokusirat na domaće tržište, pošto i to ima jedan ne posebno velik, ali opet dugoročno primjetan efekt na SEO (lokacija samog servera).

Nadam se da sam ovime dao neke daljnje smjernice i tebi i drugima koje to interesira. Samo se nemoj bojat pisane riječi, nauči biti autonoman, koristi google, istražuj, postoji dosta foruma vezanih isključivo uz ovu temu, samo se odluči da ulaziš u ovo kompletno, i onda nema ljenčarenja, nema zabušavanja, posveti se tome maksimalno.
[ Laki024 @ 14.02.2011. 12:23 ] @
ok , hvala.

Inace resio sam da uzmem ipak kod stranog dobavljaca pre svega zbog cene za pocetak.

E sada pitanje, da li mogu da na strani hosting stavim 2 ili vise domena na 1 host.

Mislio sam da registrujem sa .com i na inostrani host da ga hostujem, a da kupim i domen sa co.rs i .rs i da li mogu i ove domace domene da povezem na inostrani host tj da li mogu 3 domena na ( 2 domaca i 1 strani ) da idu na 1 strani host?
[ IQ2K5 @ 14.02.2011. 13:08 ] @
Citat:
Laki024: ok , hvala.

Inace resio sam da uzmem ipak kod stranog dobavljaca pre svega zbog cene za pocetak.

E sada pitanje, da li mogu da na strani hosting stavim 2 ili vise domena na 1 host.

Mislio sam da registrujem sa .com i na inostrani host da ga hostujem, a da kupim i domen sa co.rs i .rs i da li mogu i ove domace domene da povezem na inostrani host tj da li mogu 3 domena na ( 2 domaca i 1 strani ) da idu na 1 strani host?

Naravno, kod registracije ćeš navesti jednu primarnu domenu, dalje ih možeš dodati onoliko koliko hosting paket koji si odabrao podržava, neovisno o ekstenziji.