[ Laki024 @ 03.02.2011. 16:48 ] @

Posto planiram da izradim sajt- portal zabavnog sadrzaja, i da okacim slike koje ja pravim samim tim imam autorska prava.

Medjutim u planu mi je da imam i slike nekih devojaka, za cije slike bih bio spreman da platim. Znaci ne bih kopirao slike vec bih pravio sve autorske slike.

Pitanje glasi, ako napravim sliku jedne devojke naravno natprosecno dobrog izgleda ( nije 18+ sajt u pitanju ) cija slika bi sluzila iskljucivo za promociju sajta, tj kao neki model, kako da zastitim sebe ugovorom da ja podlezem autorska prava na tu sliku na kojoj se nalazi doticna devojka, koju mogu da koristim samo za promociju mog sajta i da je mogu kaciti samo na moj sajt i nigde vise, i da su autorska prava na tu sliku za potrebe reklamiranja sajta vaze na neodredjeno vreme i da je ovo sve neopozivo?

Da li je potrebno overiti ovakav ugovor u sudu, da li je potrebno napraviti pored njega i neki ugovor o delu ukolko se ne bi islo preko neke agencije za fotomodele gde bi se navela i cena koja bi naravno bila ispacena sa racuna na racun osobe kao dokaz?

Sustina svega je da li ja
da li ja kao pravno lice (firma) ili fizicko lice mogu da angazujem za ovako nesto neko fizicko lice ( devojku ) znaci ne neku agenciju za fotomodele, posto necu da placam nenormalne sume, a ovako bih imao mnogo veci izbor, i cinjenicu da postoji mnogo anonimnih devojaka koje bi pristale na ovako nesto pre svega zbog slave, a manje zbog materijalnog, sto kad bih isao preko neke agencije za foto modele ne bi bio slucaj.
[ Predrag Supurovic @ 03.02.2011. 22:33 ] @
To se u svetu zove model Release Form. Potraži na netu. u principu, model potpisuje izjavu da to prepušta pravo korišćenja fotografija na način kako se dogovorite.