[ Fenix @ 05.02.2011. 22:40 ] @
Imam na probi korištenu grafičku koju mogu kupiti dosta povoljno.

Međutim, primjećujem da se dešava da u toku igre zaledi. To se dešava dosta rijetko i s obzirom na povoljnu cijenu, mogu živjeti s tim što će ona recimo jednom u toku 2-3 dana da u igri zaledi.
Problem je što se bojim da će to da učesta, odnosno da je to samo prvi znak propadanja grafičke ubrzo.

Dakle, moje pitanje je: da li neko ima iskustva sa grafičkom da mu ponekad ledi i da to tako traje duži period (recimo par godina) bez pogoršavanja stanja, što meni ne bi smetalo.
Isplati li se kupiti takvu karticu?

[Ovu poruku je menjao Fenix dana 06.02.2011. u 01:38 GMT+1]
[ Binary Mind @ 05.02.2011. 23:15 ] @
O kakvoj kartici je rec? Navedi proizvodjaca i model...
[ Fenix @ 06.02.2011. 00:43 ] @
Ovdje nije bitan model kartice tako da ga nisam ni navodio (inače u pitanju je HD 3770).
Pitanje je je li spada pod "normalno" ponašanje grafičke da s vremena na vrijeme (rijetko) "zaledi" za vrijeme igranja ili to ne bi smjelo uopšte da se dešava kod ispravne kartice?
[ Binary Mind @ 06.02.2011. 09:12 ] @
Heh! Nego sta nego su bitini tacni tehnicki podaci o kartici da bi mi koji nesto ipak znamo mogli da ti pomognemo, ali posto posto tebi nisu nisi ih ni naveo kako treba. Graficka kartica ne moze da bude HD 3770 jer takva ne postoji. Sad bar znamo do je kartica neka ATI, ali ne znamo tacno koja jer si pruzio pogresnu informaciju sto takodje ume da bude problem ako na primer pricas sa nekim serviserom preko telefona i pokusavas da dobijes neki savet sto se tice problema sa racunarom a pruzas mu pogresne informacije o tehnickim specifikacijma svoje konfiguracije. Mi koji znamo nesto vise o ovoj oblasti smo tu da sudimo sta je bitno a sta nije, a ti, ako ti zaista treba pomoc savetujem da pruzis informacije koje se od tebe traze jer ih ne trazimo bez veze. E sad, daj tacne podatke o svojoj konfiguraciji (Navedi sve komponente u kucistu ukljucujuci i napajanje. Za sve navedi proizvodjaca i model.) Ako mislis da ni to nije bitno onda trazi pomoc negde gde ce gledati u pasulj da pogode sta je problem sa tvojim racunarom. ES HW forumi su pogresno mesto za takve stvari.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 06.02.2011. u 13:25 GMT+1]
[ Fenix @ 06.02.2011. 15:50 ] @
Ne pitam ja šta je problem sa mojim računarom.

Moje pitanje je:
da li to što mi ponekad grafička "zaledi" računar obavezno znači da će ta pojava da učesta i da će ona (grafička) ubrzo (recimo u sledećih mjesec dana) da sasvim "crkne"
ili to ne mora obavezno da znači početak brzog kraja za grafičku (odnosno da mogu uz ovu pojavu povremenog i rijetkog "leđenja" i sledećih godinu - dvije da je koristim).

P.S.
Ispravka:
gore sam pogrešno napisao - radi se o HD 5770 (ali kao što rekoh ne igra ulogu u odnosu na ovo što mene interesuje)

[Ovu poruku je menjao Fenix dana 06.02.2011. u 18:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Fenix dana 06.02.2011. u 18:39 GMT+1]
[ Miroslav Cvejić @ 06.02.2011. 15:56 ] @
Da
[ Fenix @ 06.02.2011. 17:32 ] @
Hvala Miroslavu na brzom i jasnom odgovoru, samo na koji se dio ovo "Da" odnosi?

1. Da, obavezno će ubrzo da crkne
ili
2. Da, to ne mora obavezno da znači početak brzog kraja za grafičku (odnosno da mogu uz ovu pojavu povremenog i rijetkog "leđenja" i sledećih godinu - dvije da je koristim)
[ yolja624 @ 06.02.2011. 17:50 ] @
racunaj da moze da rikne svakog trenutka...
moze raditi neko vrijeme, ali to vrijeme racunati u mjesecima i godinama je preoptimisticno.
[ Miroslav Cvejić @ 06.02.2011. 17:52 ] @
Biraj koji ti se više sviđa, jer s obzirom koliko znam o kom se hardveru, operativnom sistemu, verziji drajvera i instaliranom softveru radi, mogao sam samo da nagađam. Imao sam da biram između "da" i "ne" i odlučio sam se na "da".
[ Fenix @ 06.02.2011. 18:20 ] @
Citat:
yolja624: racunaj da moze da rikne svakog trenutka...
moze raditi neko vrijeme, ali to vrijeme racunati u mjesecima i godinama je preoptimisticno.

-
Hvala yolja624 na odgovoru, napokon da se nađe neko ko razumije šta pitam.

Ovi ekspertima treba verzija op. sistema i vrsta instaliranog softvera itd itd ....
Experti ... Što mora prosto kad može i komplikovano...

No, nema ljutnje, hvala svima na trudu...
[ Milos911 @ 06.02.2011. 19:11 ] @
Citat:
Fenix: -
Hvala yolja624 na odgovoru, napokon da se nađe neko ko razumije šta pitam.
Ovi ekspertima treba verzija op. sistema i vrsta instaliranog softvera itd itd ....
Experti ... Što mora prosto kad može i komplikovano...

A nije ti palo na pamet da tim ekspertima mozda treba vise informacija jer:
1. To je poznat problem kod te graficke?
2. Po tonu tvojih odgovora su zakljucili da mislis da si najpametniji, i da zahvaljujuci tom misljenju nisi instalirao odgovarajuce drajvere, pa onda ti tvoji prave ovaj problem?
3. Ta graficka radi to na tom sistemu?
4. Ta graficka se mozda pregreva, a ti si previse upucen da to proveris?
5. Blablablablablabla
Citat:
No, nema ljutnje
, pozdrav...
[ yolja624 @ 06.02.2011. 19:30 ] @
@Fenix
Nema na cemu... ali moj odgovor je veoma uopsten i ne bi mogao da stavim ruku u vatru da sam 100% u pravu. Odgovor je dovoljno dobar ako se uzmu u obzir raspolozivi podatci o problemu. Ali ni slucajno ne znaci da sam tacno procjenio kvar.


Razlozi za takvo ponasanje racunara mogu biti:

1. Napajanje nije dovoljno da podmiri potrebe svih komponenti (veoma cest slucaj)
2. Pregrijavanje (bilo koje komponente, ukljucujuci i graficku - veoma cest slucaj)
3. Neusaglasenost drajvera sa OS / hardverom.
4. Neispravnost RAM
5. Neispravnost HDD
...
...
n-1. Neispravna graficka karta koja je na samom kraju zivotnog vijeka. (namjerno sam stavio na ovo mjesto)
n. Gremlini (koliko to god glupo zvucalo)

Zaista si trebao da napises sto vise o svojoj konfiguraciji, verziji OS, drajverima, eventualnim log-ovima i ocitavanju temperature CPU/GPU...
Nema veze sa expertima, vec sa zdravom pameti.
[ Fenix @ 06.02.2011. 20:51 ] @
Ma ne, odgovor ti je pravi, jer ja sam upravo to i pitao.

Jer kad kažem da mi grafička "ledi", to onda znači upravo to - da zbog grafičke ledi a ne zbog napajanja itd.
i da sam prije toga isključio kao razlog nedovoljno napajanje, pregrijavanje, drivere itd itd....

I na kraju, ovdje uopšte nije bilo bitno zbog čega ledi, nego je pitanje vezano za grafičke karte uopšte i kojom brzinom one crkavaju nakon što pokažu navedene simptome.

Nego, kažem, zahvaljujem ja naravno ipak ljudima dobre volje ovdje koju ulažu trud da pomognu, malo mi ovaj drug na početku, po nekom uigranom šablonu a bez pažljivog čitanja šta se htjelo, održa bukvicu i predavanje onako napamet, pa sam zato malo....

Dakle od mene peace...
i pozz...
[ Binary Mind @ 06.02.2011. 21:09 ] @
Zbog teskih bisercina kao sto je ova tema cemo jednom morati da napisemo topovanu temu o tome da se teme vezane za moguce hardverske probleme nece uzimati u razmatranje bez detaljnih tehnickih informacija o racunaru gde se javlja problem. Znaci detaljne hardverske specifikacije racunara + operativni sistem instaliran su neki minimum bez koga ne treba uopste gledati ovakve teme. Ova je ovakva kakva jeste EPIC FAIL
[ plava_motorola @ 06.02.2011. 22:23 ] @
Znam da je off moj komentar, ali ne mogu da izdrzim a da ne pitam:

@Fenix, da ti nije neka svojta Djoko iz Kaludjerice?

[ danijell @ 06.02.2011. 23:55 ] @
Pošto nije bitan model grafičke kartice, vjerovatno ni kompletan računar, ja mislim da je normalni da ti se zimi zaledi slika. Ako se to bude dešavalo i tokom ljeta, onda možda da popričamo o drugom opcijama.
[ _goThic_ @ 07.02.2011. 09:00 ] @
Možda je pitanje moglo da prođe i bez navođenja o kojoj komponenti se radi, pa da pita čovek, "ma nešto mi se u kompu ledi, nije bitno šta je, da li je to normalno da mi u kućištu pada sneg iz nečega na nešto?".

-.-
[ awaks @ 07.02.2011. 17:06 ] @
@Fenix

Najcesci razlog sto kartica "zaledi" jesu driveri (kod starijih modela atija, barem se meni desavalo kada je gta III bio aktuelan) druga stvar je napojna jedinica koja nije dovoljno jaka da ispostuje grafiku a s tim da nam nisi naveo ni tacan model kartice a ni napajanja, mozemo samo da nagadjamo. Treca stvar moze biti procesor koji nije dovoljno jak da bi grafici obezbijedio normalan radi (sto se u zargonu kaze da je procesor usko grlo) a u nekim slucajevima je i maticna ploca nekompatibilna sa grafikom gledajuci utore u koje se ubada kartica! A da ne navodim temperaturu same grafike zbog cega se pojavljuju artefakti pa ti sistem (a nisi ni to naveo) cucne ili se racunar zablokira/ugasi i tako dalje i tako blize.
Nego da predjem na stvar, nisam ovo pisao da bi se ismijavao kao neke od kolega iako je tema krenula u tom smijeru nego pokusavam da pomognem u granicama svojih mogucnosti. Kao prvo poslusaj iskusnije kolege Binary Mind.a i Miroslava Cvejića koji su i meni bezbroj puta pomogli a i mnogima, tako da nam napises fino svoju konfiguraciju da ne nagadjamo pa da konkretiziramo problem a sto se tice tvog pitanja reci cu ti da se i na najispravnijim masinama zna desiti da nesto zablokira i to su vecinom softverski a ne hardverski problemi a ako nesto postaje ucestalije ne mora da znaci da je komponenta pri kraju!

Na kraju cu dodati da smo ovdje da se druzimo i pomognemo jedni drugima a ne da se svadjamo!

Lijep pozdrav svima!
[ Fenix @ 07.02.2011. 23:04 ] @
Hvala na dobroj volji...
Jedino što ja stvarno ne pitam ZAŠTO mi računar ledi ponekad. Niti je li to do grafičke, komponenti, gremlina itd.
Ne interesuje me to uopšte, hoću reći, razgovor o tome me ne interesuje.

Ljudi, stvarno mi se ne da da sada ovdje ispišem pola strane šta sam sve u protekla tri mjeseca poduzimao u vezi moje prošle grafičke i koliko sam istraživanja po internetu obavio u tom periodu i šta sam sve radio sa sistemom, konfiguracijom, softverom. Nemogu zaista sve to nabrajati, smrkne mi se na samu pomisao o tome. I da ništa novo sigurno ne mogu čuti po tom pitanju. I da sam ovu sadašnju grafičku testirao već u tri različite konfiguracije, dvije na poslu i jednu kući.

Nadao sam se da ću dobiti odgovor na čisto iskustveno pitanje:
Kad nekome grafička pokaže prve znakove crkavanja (povremeno leđenje slike)(ZNAČI GRAFIČKA JE, ne želim pričati o driverima, bios-u, napajanjima itd, sve sam to već prošao i potrošio tri mjeseca života na to), na osnovu iskustva ljudi, može li se imati neka ideja o tome koliko joj je vremena ostalo do potpunog njenog kolapsa?
Ima li tu neko pravilo, da li su u pitanju dani, mjeseci ili godine, ili nema pravila uopšte itd.?

Pa da će neko npr. reći:
drug, meni je grafika počela lediti prošle godine i evo i dan danas igram, nemam većih problema s njom.

Ili da će reći, kao npr. yolja624:
racunaj da moze da rikne svakog trenutka... moze raditi neko vrijeme, ali to vrijeme racunati u mjesecima i godinama je preoptimisticno.

Ne znam zaista koliko jasnije treba da se napiše da te se razumije šta pitaš, i da li ljudi uopšte čitaju napisano.

No, kako god....

pozz...
[ Miroslav Cvejić @ 07.02.2011. 23:17 ] @
Ako sam dobro shvatio ti tražiš da ti neko da blagoslov za nabavku polovne, potencijalno neispravne grafičke karte?

Ako zabada (ledi), nemoj je uzeti. Tu je kraj priče. Sva ostala priča nije za ovaj forum.
[ Fenix @ 07.02.2011. 23:41 ] @
S obzirom na jako povoljnu cijenu (u dolarima oko 50) i model (hd 5770) i činjenicu da nije skoro nikako korištena,
mislim da ću na kraju balade ipak da je uzmem uz nadu da će biti OK makar sledećih 7-8 mjeseci.
[ Binary Mind @ 07.02.2011. 23:45 ] @
Ponovo citam temu od pocetka i moj odgovor na pitanje je "Da normalno je iz vise razloga. Napajanje, pregrevanje, drajveri, testiranje na masinama na kojim je vec bila neka druga graficka karta drugog proizvodjaca a drajveri nisu obrisani ili nisu obrisani kako treba, same igrice... Neispravne graficke karte ne daju sliku ili daju sliku sa hijeroglifima, linijama u vise boja, atrefaktima itd. Ako je razlog pergrevanje graficka karta moze brzo da se pokvari, kao i ako je napajanje nekvalitetno moze da se pokvari i da za sobom odnese i graficku kartu. Ponekad su problemi i tipski kao kod nekih ATI kartica odredjenih proizvodjaca (u ovom slucaju Sapphire) iz HD 5xxx serije gde su kartice masovno isporucivane sa falicnim BIOS-em i jedan od simptoma je bilo upravo zamrzavanje slike..." LOL!
[ Fenix @ 07.02.2011. 23:57 ] @
Hvala drug ...

(Gigabyte je)
[ Binary Mind @ 08.02.2011. 00:10 ] @
Niko za sigurno ne moze reci kad ce ta graficka kartica stvarno da se pokvari jer je mnogo faktora koji uticu na to. Po opisu ne bih mogao da tvrdim u kom je graficka kartica stanju, ali sa obzirom da nije mnogo koriscena (sam si to napisao) vrlo je verovatno da je ispravna. Ako je cena povoljna mozes je kupiti. Ako imas i najmanje sumnje da je graficka kartica neispravna imas opciju da je ne kupis i to je to.
[ Fenix @ 08.02.2011. 00:13 ] @
tnx...
[ BluesRocker @ 12.02.2011. 15:28 ] @
Imam istu grafičku skoro godinu dana, gigabyte ati hd 5770 i otkako sam je kupio svaki 2. - 3. dan mi dolazi do smrzavanja. Garancija mi važi još 2 godine i zanima me da li zbog toga mogu da tražim novu grafičku ili moram da čekam da skroz otkaže?

AMD Phenom II X4 965 Quad-Core 3.4GHz/8MB 64Bit BOX (AM3) Black Edition
GIGABYTE GA-MA785GT-UD3H VGA, PCIe/DDR3/SATA2/GLAN/7.1
KINGSTON KHX 4GB DDR3 1600MHz CL9 Black Edition kit (2x2GB)
GIGABYTE GV-R577D5-1GD-B ATI Radeon HD 5770 1GB 128bit
WD Caviar Black 1TB/WD1001FALS, 3 Gb/s, 32 MB Cache, 7200 RPM
[ awaks @ 14.02.2011. 14:32 ] @
Posto je pod garancijom najbolje da nosis u servis pa neka oni provjere! Nemas ti sta da cekas tu jer i ja imam navedenu grafiku vec pola godine i niti jednom mi nije zamrzla ali bas niti jednom!

P.s.
Koja ti je napojna?! (iako grafika nije neki veliki potrosac mozda je ipak preslab psu)
Koji je proizvodjac graficke? (mozda te zapala bas neka sa defektnim bios.om)
[ BluesRocker @ 14.02.2011. 15:25 ] @
Citat:
awaks: Posto je pod garancijom najbolje da nosis u servis pa neka oni provjere! Nemas ti sta da cekas tu jer i ja imam navedenu grafiku vec pola godine i niti jednom mi nije zamrzla ali bas niti jednom!

P.s.
Koja ti je napojna?! (iako grafika nije neki veliki potrosac mozda je ipak preslab psu)
Koji je proizvodjac graficke? (mozda te zapala bas neka sa defektnim bios.om)

Gigabyte, piše ti cela konfiguracija. Misliš koje je napajanje? Prvobitno je bilo ugrađeno u kućište od 500W. Ubrzo je crklo pa sam na preporuku prodavca kupio neko nemačko od 600W za nekih 5-6000 din. Zaboravio sam proizvođača. Ali mislim da nije napajanje jer mi je poslednji put zamrzlo dok sam gledao film što znači da je procesor radio minimalnom brzinom.
[ BluesRocker @ 09.03.2011. 09:28 ] @
Uradio sam mali test - otkačio grafičku i spojio monitor na integrisanu. Vrlo brzo mi je došlo do smrzavanja. Sad bar znam da nije bila grafička u pitanju. Šta drugo može da bude? Procesor ili memorija? Prilikom smrzavanja zvuk počne da preskače.
[ Milos911 @ 09.03.2011. 09:45 ] @
Testiraj memoriju sa nekim od programa sa hirens diska...
[ BluesRocker @ 09.03.2011. 19:53 ] @
Testirao sam sa memtestom i nije pronašao grešku. Onda znači procesor? Da nije kuler preslab? To je box kuler što se dobije sa procesorom, a procesor je 4 x 3,4GHz.
[ miki069 @ 15.03.2011. 01:27 ] @
I šta bi na kraju sa nepoznatom grafičkom koja na nepoznatoj konfiguraciji ledi iz nepoznatih razloga?
[ BluesRocker @ 10.04.2011. 23:47 ] @
Samo da kažem da sam izgleda rešio problem sa smrzavanjem. Pošto sam eliminisao grafičku i memoriju, ostalo je da sumnjam na ploču i čim se pojavio SP1 za Windows 7 instalirao sam ga i od tada nemam problema.