[ Teo bih al ne znam kako @ 07.02.2011. 18:49 ] @
Treci sam razred Gimnazije. Zelja mi je da nakon zavrsene srednje upisem fakultet u inostranstvu, ako je moguce u Americi. Iz skole cu nositi nekih 35 poena(od 40), i zeleo bih da znam da li sa takvim uspehom mogu upisati nesto preko bare. Engleski znam jako dobro, imam polozen FCE sa ocenom A, planiram i polaganje CAE-a, ali koliko sam skapirao iz nekih prica to i ne pomaze bas mnogo jer tamo gledaju TOEFL; ukoliko je on neophodan polozio bih i njega. Takodje me zanima da li postoji neka mogucnost stipendiranja, i koji su uslovi? Bio bih zahvalan na svim mogucim informacijama jer mi ovo mnogo znaci, ukoliko nemate informacije o SAD-u i neke evropske zemlje dolaze u obzir. Unapred hvala.
[ linijax @ 07.02.2011. 20:53 ] @
probaj ovde, samo ne znam da li si odgovarajuce godiste
American Serbia and Montenegro Youth Leadership Exchange (A-SMYLE)
Program američkog Stejt departmenta
pod rukovodstvom Američkog saveta za međunarodno obrazovanje

Program A-SMYLE će i ove godine ponuditi 67 stipendija učenicima srednjih skola iz Republike Srbije i 18 stipendija učenicima srednjih škola iz Republike Crne Gore u školskoj 2011/2012 godini. Svi učesnici programa će živeti u američkim porodicama domaćinima sirom Sjedinjenih Država i pohađati američke srednje skole.

Pronalaženje i odabir kandidata za A-SMYLE program
Prvi krug: Pred-test
Drugi krug: Pred-TOEFL/SLEP i pisanje eseja
Treći krug: Popunjavanje prijava i intervjui
Četvrti krug: Odabir kandidata

ovde su ti objasnjenja
http://ac-see.org/programs/hs-details-serb.htm

ps. za svaki test OBAVEZNO PISI CRNOM HEMIJSKOM OLOVKOM, (oni koji pisu plavom - ne prolaze)... Srecno
[ Teo bih al ne znam kako @ 07.02.2011. 21:13 ] @
Hvala, ali to je samo za 1. i 2. godinu srednje skole. Mene ne zanimaju high school razmene ucenika, vec da upise faks tamo. U svakom slucaju, hvala.
[ Shadowed @ 07.02.2011. 22:42 ] @
Prvo nadji uni/college koji hoces da upises i vidi sta oni zahtevaju.
Upis i odlazak su dve dovojene stvari - nakon sto upises, prijavljujes se za vizu koju mozda dobijes a mozda i ne.
[ Teo bih al ne znam kako @ 07.02.2011. 22:52 ] @
Aha, ali ne rekoh da imam i slovenacko drzavljanstvo. Je li to prednost ili ne?
[ ventura @ 07.02.2011. 23:09 ] @
Nije problem da upišeš koledž u USA... Štaviše postoji stotine škola gde bi te primili, samo je jedino pitanje da li bi ti neko dao stipendiju ili bi morao da platiš iz svog džepa... Ako u Srbiji nisi čisti odlikaš + izvanredni rezultati sa republičkih i međunarodnih takmičenja, ili si sportista sa dobrim rezultatima, o stipendiji možeš samo da sanjaš...

Pošto si treća godina, ne bi bilo loše da se prijaviš za razmenu studenata pa da četvrtu godinu završiš tamo, em ćeš se upoznati sa sistemom, em postoji možda i šansa da ćeš na osnovu rezultata tamo u školi moći izboksovati ako neku parcijalnu stipendiju na nekom lokalnom koledžu...
[ Teo bih al ne znam kako @ 08.02.2011. 00:43 ] @
Ok, hvala. :)
[ elmagico @ 08.02.2011. 09:45 ] @
Sa Slovenackim pasosem ti ne treba viza za USA. Tako da mozes samo da gledas UNI i koje oni uslove traze.