[ Buguruslan @ 08.02.2011. 08:15 ] @
Odgovor RATEL-a, koji mi nije baš jasan. Pročitajte sami sve:





Prvo što pada u oči je vreme za odgovor. Upućen je prigovor početkom oktobra, telenor se izjašnjava u decembru a odgovor stiže u februaru.
Drugo, uokvirio sam u pismu RATEL-a da se tarifiranje po minutu i naplaćivanje uspostavljanje veze ne može smatrati korektnim pružanjem usluga ali ne i šta dalje?!
Odgovor telenora je u duhu njihovih odgovora:bla, bla, bla...jer nigde ne spominju da su uslovljavali protivno zakonu prelazak sa povoljnog na nepovoljni paket a o telefonima koje su zaključali ni reči, dokaz je plaćena kazna za neisticanje jasnog obaveštenja.
Uostalom, neka svako sam donese zaključak počev od velikih savetnika ove teme.

[Ovu poruku je menjao Buguruslan dana 08.02.2011. u 09:25 GMT+1]
[ calexx @ 08.02.2011. 12:21 ] @
Ovo je trebalo da se odnosi na sve operatere pošto sada uglavnom svuda važi zaokruživanje dok je uspostava veze odavno poznat pojam. Mada možda nije nikakav problem da se počne od jednog jer svako koristi svoje omiljene mobilne operatere i ne mora da zna da li i ostali rade na sličan način. Ipak, sve je malo klimavo jer je to njihova ponuda pa kome se sviđa ... jer može neko sutra da traži zaokruživanje na sekundu, neko na milisekundu, neko na mikrosekundu, neko može da traži manje cene minuta ili besplatne razgovore ... a ponuda je takva kakva jeste. Naravno, u ugovorima koje svi potpisujemo uglavnom piše da prihvatamo da operater menja uslove kako njemu odgovara. :(

Možda ovaj detalj može da bude od koristi. Ako Ratel misli da ovo nije korektno pružanje usluge, onda da se igra na tu kartu ... a da nisi ti slučajno u prigovoru naveo da je ovo nekorektan način pa oni samo citirali tvoje pitanje?
[ bachi @ 08.02.2011. 12:26 ] @
Calex, ne preteruj, ko će da traži zaokruživanje na milisekundu? Ko je ikada tako nešto tražio?

Sa druge strane, ne može se tvrditi kako u sklopu pretplate imate na primer 150 minuta, kada to nije tačno i to je obmana korisnika. Vi u stvari nemate 150 minuta, već imate maximalno 150 minuta i to kada bi se svi konci u kosmosu poklopili. Ovako imate 20 - 30% manje od tih 150 minuta.
[ calexx @ 08.02.2011. 13:26 ] @
A ja sad kao ne znam šta se nudi? Naravno da je tako i naravno da svi to rade, kao što i na hard od 500GB ne možeš da kopiraš 500GB podataka ... pri čemu ne mislim na GB i GiB nego na klastere, kao što ni 4Mbps nije toliko nego postoji overhead, kao što ni tih 4Mbps nije garantovano nego maksimalno moguće pa kom obojci ... kao što ne možeš da napišeš SMS sa više od 160 slova ili još manje ako su tu neka nestandardna, kao što svaki proizvod ima neko odstupanje ... jedino što je važno je da to piše u ponudi kada odlučuješ da li kupuješ ili ne. Ja sam uvek pre svake kupovine proučio uslove i onda prihvatio ili ne, nisam od onih naivnih, prepoštenih ili neupućenih koji kupe nešto a posle se prave da oni nemaju pojma kakvi su bili uslovi. A oni kažu da se zaokružuje na toliko i toliko ... pa je sada na Ratelu da kaže jel to po propisu i da li je to otimačina ili pravo ponuđača da određuje uslove.
[ zvezdasbg @ 08.02.2011. 14:03 ] @
Ukratko: RATEL se oglasio nenadleznim i prigovor "shutnuo" Telenoru da se moralno izjasni. Naravno RATEL je (cisto da bi tebe zadovoljio) napomenuo da zaokruzivanje na minut nije "lepo", ali ih u principu zabole. E Telenor se onda docekao i galantno odjebao uz opasku kako Zakonom o telekomunikacijama nije predvidjena stavka o tarifnom intervalu. U prevodu, mozes se jeb...
[ Joker @ 08.02.2011. 14:36 ] @
Možda bi se trebalo pozvati na ovaj član novog zakona o zaštiti potrošača ?

Član 83.
Potrošač ima pravo na uredno i neprekidno snabdevanje uslugama od opšteg
ekonomskog interesa odgovarajućeg kvaliteta po pristupačnoj ceni.
U postupku priključenja potrošača na distributivnu mrežu, trgovac je dužan
da:
1) postupa javno;
2) izbegava diskriminaciju potrošača;
3) cenu obračunava prema stvarnim troškovima pruženih usluga.

Ako je korisnik razgovarao 74 sekunde nemože mobilni operater da ima stvarni trošak 120 sekundi koliko će mi naplatiti.
[ zvezdasbg @ 08.02.2011. 14:54 ] @
Ma nema od toga leba. Zakon o zastiti potrosaca je smejurija za pravnike velikih kompanija kao sto su Telenor ili Telekom. Ako ih bas stisnu platice neku smesnu kaznu i nastaviti po starom. Kada bi mi bili disciplinovani pa maksimalno redukovali mobilni saobracaj (svako bar za po 200 kinti mesecno) i tako im smanjili dobit, da vidis kako bi druga prica isla. Ovako, slaba vajda....
[ Ell Diablo @ 08.02.2011. 15:58 ] @
+1
[ Buguruslan @ 08.02.2011. 18:19 ] @
Post sam postavio u okviru teme zaključavanja telefona a moderator je napravio potpuno drugu temu iako mi to nije bila namera. Nema veze, hteo sam samo da dam prilog temi, da sem pukog piskaranja po forumima nešto konkretno radim.
Odgovor...hm...kao odgovor u zemlji Srbiji, Deja Vu. Upravo mi to i smeta, to što se ovde sve nenormalno da prevesti zbog pasivnosti u normalno. Ako ništa drugo, savest mi je mirna, izrazio sam svoje nezadovoljstvo, uputio prigovor i dobio odgovor koji sam dobio. Da je na adresu kojoj sam ja uputio prigovor, prigovor uputilo više učesnika sa ovog forumu, efekta bi sigurno bilo. Mogu misliti kako bi bilo da im, recimo, calexx uputio pismo ili neko drugi iz plejade velikih mislilaca. Ako ništa drugo, možda bi se malo i zamislili.