[ kelja035 @ 09.02.2011. 18:58 ] @
da ne otvaram novu temu jedno pitanje za nesto sto ja verujem da je neizvodljivo ali ipak, da li je nekako softverski moguce canon ixus 50 naterati da slika(image ratio) wide slike umesto dosadasnjih 4/3 jer to je jedini razlog zbog kog bi ga promenio, inace dosada imam preko 9000 slika slikano ovim aparatom i mogu reci da nema boljih u toj klasi
[ miko.s @ 09.02.2011. 22:04 ] @
u samom aparatu? ne. vrtio sam i chdk na njemu, ali nisam vidio opciju croppanja.
ali to je običan crop, instaliraj si neki program na pc, podesiš mu da croppa u 16:9 , 3:2 ili kako ti već paše, napraviš batch convert svih slika u folderu i voila.
[ kelja035 @ 10.02.2011. 13:39 ] @
bas kako sam i mislio, ali kako da slike koje su slikane rezoluciji 2592x1944 uradim resize da bi bile wide a da pritom ne dodje do izoblicanja i ne izhledaju onako razvucene, i da li negde postoji uputstvo za chdk na srpskom
[ Zarko Silic @ 10.02.2011. 15:33 ] @
Kakav "chdk"? O cemu to pricate?

Slike nece izgledati razvuceno, ali se pojedini (donji i gornji) delovi moraju odseci, ili strucno receno, kropovati.

Evo ti jedan besplatan i mali program koji to radi.

[ miko.s @ 10.02.2011. 16:52 ] @
radiš crop - režeš "višak" slike da bi dobio aspect ratio koji ti treba. ništa se ne deformira.
chdk je alternativni firmware za canon aparate, nudi masu opcija, previše čak. jedna od glavnih opcija je snimanje u raw-u, dodan manualni fokus i live histogram, ako ga netko zna interpretirat.