[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2011. 08:45 ] @
I... desilo se ono o cemu se pricalo vec par nedelja :)

http://www.engadget.com/2011/0...c-alliance-on-windows-phone-b/

Citat:

Nokia and Microsoft enter strategic alliance on Windows Phone, Bing, Xbox Live and Office

It's happened. Former Microsoft exec and current Nokia CEO Stephen Elop has married his future and his past in the holy matrimony of a "strategic alliance." Windows Phone is becoming Nokia's "principal smartphone strategy," but there's a lot more to this hookup -- scope out the official press release just after the break. Microsoft's Bing and adCenter will provide search and ad services across Nokia devices, while Nokia will look to innovate "on top of the platform" with things like its traditional strength in imaging. Ovi Maps will be a core part of Microsoft's mapping services and will be integrated with Bing, while Nokia's content store will be integrated into (read: assimilated by) Microsoft's Marketplace. Xbox Live and Office will also, as is to be expected, feature on these brave new Microkia handsets. An open letter on Nokia's Conversations site, penned jointly by Stephen Elop and Steve Ballmer, sets out the foregoing details along with the following statement of intent:

"There are other mobile ecosystems. We will disrupt them. There will be challenges. We will overcome them. Success requires speed. We will be swift. Together, we see the opportunity, and we have the will, the resources and the drive to succeed."


Bice zanimljivo gledati transformaciju Nokia fanboya - danas imaju dosta stvari da procesiraju posle ove vesti :-)
[ dejanet @ 11.02.2011. 09:06 ] @
Sta ce biti sa Qt Framework-om, da li se zna ?
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 09:10 ] @
Pa, nepovratno je LGPL-ovan. Sada promena licence na gore po korisnike može da rezultuje samo forkom Qt-a, što Nokia-i ne bi išlo u prilog i oni su toga svesni. Ja bih samo voleo da Nokia ojača, upravo zbog Qt SDK, koji mi se sviđa.
[ srdjee @ 11.02.2011. 09:12 ] @
E sad su ga ugasili na kvadrat, mislim treba biti corav na oba oka, pa da ne vidis situaciju na trzistu i zatim povuci potez u suprotnom pravcu.
Sjajno, za medalju!
[ mmix @ 11.02.2011. 09:15 ] @
Mozda ako naprave port na silverlight :)

Sace da vidimo gde ce ovo da odvede, ili ce nokija da spasi WP ili ce zajedno da potonu :) Iskreno vidim ugao MSa u svemu ovome ali ne vidim zasto se Nokija vezala za MS i sebi uskratila druge opcije. Zato sto je glavonja bivsi MSovac?
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 09:22 ] @
Što se Qt-a tiče, on je dobar proizvod i kao takav će opstati. Čak i ako Nokia propadne, dohvatiće ga neko drugi.
[ Black_eyed @ 11.02.2011. 09:32 ] @
Nadam se da nisu stavili sva jaja u jednu korpu, ako su dovoljno inteligetni moraju da imaju liniju proizvoda sa Androidom. Ustvari, zabole me, ionako nisam neki NOKIA Fan...
[ dejanet @ 11.02.2011. 09:33 ] @
Yep, cini mi se kao vrlo solidan(Qt), a koliko razumem ona srednja LGPL omogucava komercijalu bez diranja njihovog source-a(original samo) uz linkovanje i deploy njihovih dll-a..

Videcemo, ako ms krene da menja namespace-ove u qt, kao oracle onomad u javi..
[ mmix @ 11.02.2011. 09:41 ] @
ma nije MS kupio nokiju (mada smao tako izgleda 8)) pa da moze da menja njihove sorsove. Ovo je "stratesko partnerstvo"

Kad smo kod toga jel ovo znaci da vise nece biti drugih telefona sa WP? HTC? ;)
[ Slobodan Miskovic @ 11.02.2011. 09:44 ] @
Nokia je izgubila 10% market share-a za godinu dana (2009. - 2010.) tako da je ovo potez ocajnika.

Kao sto sam rekao jednom clanu adminu pre nekoliko godina, Nokia ce propasti polako. :)

Andorid je buducnost.
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 09:45 ] @
Mogu i ja da menjam Qt-ove sorsove (naravno, pod GPLv3 ili LGPLv2.1 uslovima) iako nisam kupio ništa njihovo.
[ Tyler Durden @ 11.02.2011. 09:46 ] @
Citat:
Iskreno vidim ugao MSa u svemu ovome ali ne vidim zasto se Nokija vezala za MS i sebi uskratila druge opcije.


Upravo.
[ mmix @ 11.02.2011. 09:55 ] @
Nismo jedini u zbunu, evo sta kaze BBCev business editor


Citat:
Is the Nokia/Microsoft horse a stallion or a tired nag?:
What I can say is that it is incredibly difficult to create a single enterprise with ruthless purpose when two giant businesses, with strong, proud respective cultures, decide to collaborate as equals. Typically if ground has to be made up fast in a competition, it helps to know who is actually in charge, who is holding the reins.
I am trying to remember a successful precedent of collaboration on this scale - involving businesses from different continents and with pretty different products and services - that worked, absent a formal takeover of one company by another, or a full-scale merger that created a unitary board and hierarchy.
Maybe it is a failure of memory or imagination, but I can't think of any encouraging precedent. Which of course doesn't mean that the deal will fail - just that globalisation and technological change has thrown up a new kind of deal, whose results are uncertain.
There is something rather awe-inspiring about the idea of two great beasts from different species trying to work together and have babies. If they succeed in procreating, and that's by no means certain, will the hybrid progeny be a stallion or some kind of hobbled, galumphing nag?
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 09:57 ] @
Citat:
dejanet: Videcemo, ako ms krene da menja namespace-ove u qt, kao oracle onomad u javi..


Možeš i sam to vrlo lako da uradiš. Qt-ov configure program, koji se koristi pre kompajliranja ima opciju -qtnamespace, pomoću kojeg možeš da staviš bilo koji namespace umesto Qt u celu biblioteku, pa da onda u svom programu umesto Qt:: pišeš dejanet:: .
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2011. 09:58 ] @
@mmix,

+1 - ovo je odlicna vest za MSFT. Nokia ima visok brand recognition van USA, sto je upravo ono sto Microsoftu treba za WP7.

Sta Nokia dobija sa tim?

To je vec teze pitanje... moguce je da su skuzili da su Symbian i MeeGo slepa creva i da se vise ne mogu okrpiti da konkurisu iOS-u / Androidu, a WP7 je bar dovoljno opeglan.

Naravno, najvece pitanje je - a zasto ne Android? Mozda zato sto Nokia smatra da sa Androidom ne bi mogli da se dovoljno diferenciraju od drugih proizvodjaca... moguce je da ovaj dil sa Microsoftom donosi neke dobitke za Nokia-u tipa specijalne feature i sl...

A opet, jos verovatnija vest je da je u pitanju potez ocajnika sto Slobodan pominje... Sudeci po izjavama CEO-a - ta kompanija je u totalnom nekontrolisanom haosu... ogromna birokratija koja se vucara po inerciji, i pravi lovu zahvaljujuci proslim vremenima... ne tako drugacije od Microsofta, doduse... mozda je ovo zapravo odlican brak :-)
[ Dejan Lozanovic @ 11.02.2011. 09:58 ] @
Citat:
Tyler Durden:Iskreno vidim ugao MSa u svemu ovome ali ne vidim zasto se Nokija vezala za MS i sebi uskratila druge opcije.


Mozda zato sto su dobili jako dobar deal, iskreno MS-u treba jedan jak partner, Nokiji treba hype SmartPhone OS.
[ dejanet @ 11.02.2011. 10:09 ] @
@nedeljko:
Razumeo sam da moze da se cacka po njihovom source-u, ali ako hoces da komercijalizujes takvu aplikaciju onda si predmet LGPL licence (mozda gresim)..


Sto se tice ovog nesrazmernog partnership-a, vise mi deluje kao preuzimanje software-skih i service linija proizvoda od strane ms-a, a da se ne prizovu drugovi vampiri, tj. koje kakve EU komisije za zastitu konkurencije i monopola..
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2011. 10:11 ] @
Inace, sa korisnicke strane, WP7 je sasvim dobar OS - imao sam prilike da se igram sa njim malo, i totalno je ispeglan uz par mana tu i tamo, ali to je sve sto se moze resiti.

To svakako ne bih mogao da kazem za neke Nokia-ine pokusaje, tako da sama ideja koriscenja WP7 ima smisla.
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 10:19 ] @
Citat:
dejanet: @nedeljko:
Razumeo sam da moze da se cacka po njihovom source-u, ali ako hoces da komercijalizujes takvu aplikaciju onda si predmet LGPL licence (mozda gresim)..


Pa, stalno si predmet LGPL licence, čačkao, ne čačkao. Ako izmeiš Qt, onda izmenjeni Qt možeš da distribuiraš samo pod GPLv3 ili LGPLv2.1 licencama, ali možeš da zatvoriš aplikaciju dinamički linkovanu sa izmenjenom Qt bibliotekom licenciranom barem sa LGPLv2.1.

Znači, npr. izmenim Qt i napišem aplikaciju sa njime, koju dinamički linkujem sa tako izmenjenom bibliotekom, a onda aplikaciju prodam pod kakvim god hoću licencnim uslovima, pri čemu dll-ove izmenjenog Qt-a isporučujem pod LGPLv2.1. To može.
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 10:22 ] @
A, da, kakve ovo još ima veze sa Qt-om? Pa, Qt ima klasu QTextDocument koja opisuje tekstualni dokument (koji se može štampati na štampač ili u PDF ili PostScript datoteku) i klasu QDocumentWriter, koja omogućava izvoz dokumenta u formate HTML, TXT i ODF. Jelte, ovo partnerstvo je vezano i za office.
[ mmix @ 11.02.2011. 10:24 ] @
Hehe, bice zanimljivo videti reakciju Nokia usera kad provale da vise ne mogu da setaju memorijske kartice ;)
[ combuster @ 11.02.2011. 11:05 ] @
Meni uopste nije cudan ovaj potez Nokie :) Skakutanje Balmera na promocijama novog proizvoda je priceless - neke stvari se ne mogu kupiti novcem. :P
[ Slobodan Milivojevic @ 11.02.2011. 11:32 ] @
http://www.google.com/finance?client=ob&q=NYSE:NOK

hmmm... vrednost akcija Nokije danas -7.25% u odnosu na juce.
[ Body Bag @ 11.02.2011. 11:37 ] @
Jace od mene, neko sibnuo na Tviteru



:) :) :)
[ Slobodan Milivojevic @ 11.02.2011. 11:39 ] @
^ Lajk, kad smo vec u "social" fazonu

I sto neko rece: Two dyng stars can't make the sun, but they can make an exploding supernova and a black hole!

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 11.02.2011. u 12:50 GMT+1]
[ Cartman @ 11.02.2011. 11:59 ] @
Citat:

I sto neko rece: Two dyng stars can't make the sun, but they can make an exploding supernova and a black hole!

ili



Tesko je shvatiti odluku Nokia_e.
Evo relevantnog linka, ovaj finac se prepirao sa engadget-om prethodnih dana oko tog leaked memo:
http://communities-dominate.bl...his-is-good-for-microsoft.html
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2011. 12:06 ] @
Glavno pitanje je da li ce Nokia imati neke specijalne privilegije oko WP7.

Ako je odgovor ne - onda je Nokia upravo oduzela sebi mogucnost da ima bilo kakvu diferencijaciju, jer su svi WP7 telefoni slicni kao jaje jajetu.

Ako je odgovor da - i ako budu u stanju da nesto pametno urade sa tim, onda je sam dil sasvim OK i nista bolji ili gori nego da su prihvatili Android.

Jedno je sigurno - trenutne Nokia-ine softverske platforme su nekompatibilne sa buducnoscu, kako god ih sminkali.

- MeeGo je u perpetualnoj fazi "projekta", a ne nesto sa cime se moze praviti zaokruzen proizvod... Lepa ideja visokog menadzmenta koja prenesena u realnost izgleda jadno - polufabrikat za primer...

- Symbian... sta reci o tome osim da se ta stvar koristi samo zato sto ga Nokia tura u svoje telefone, a vecina korisnika tih telefona uopste i nisu trziste za softver... ono, ti ljudi hoce dumbphone, i Nokia-ini brojevi su tu zahvaljujuci cenama tih telefona a ne softverskim mogucnostima... Symbian nema apsolutno nikakve sanse kao high-end smartphone platforma pored Androida i iOS-a

Tako da... Nokia i nije imala puno opcija na stolu.

[ Nedeljko @ 11.02.2011. 12:18 ] @
Stvarno ne vidim što se nisu zakačili za Android.
[ owim @ 11.02.2011. 12:19 ] @
Da li ovo znaci da je, de facto, Symbian^3 mrtav, kao i da je MeeGo beba koja nece ni zaplakati? :-\
[ Cartman @ 11.02.2011. 12:22 ] @
S obzirom na to kako ce zajednica Symbian developer-a primiti vest, vrlo verovatno.
Dolazili su ljudi iz Nokia-e i u Beogradu da drze konferenciju o razvoju za Symbian i Meego uz Qt.
[ Body Bag @ 11.02.2011. 12:30 ] @
Yep, izgleda da je MeeGo dumpovan jer se pre ove na GSM areni pojavila i interesantna vest

http://www.gsmarena.com/nokias...ts_even_official-news-2307.php

I ranije je vec bilo jasno da je Symbian ^3 (ustvari malo doterani S60 5th) prelazno resenje, samo sto smo mislili da ce prava stvar biti MeeGo a ne Windows Phone 7
Dakle sada se na MeeGo moze defintivno upotrebiti ona narodna - tresla se gora...
Hebiga, umesto da postoji sto vise mobilnih platformi, konkurencija ovo ono, Nokia trci u zagrljaj velikog mekog...
A sto je nazalosnije od svega, Maemo odnosno MeeGo je zaista imao potencijala da postane odlicna platforma
Ali Nokia je propustila svoju priliku tu - umesto da su izbacili jos modela sa Meamo-om i pogurali novu platformu umesto samo jednog telefona koga pogoni Maemo (vise nego dobar N900) oni su tvrdoglavo forsirali zastareli Symbian dok ih je konkurencija gazila na svakom koraku
Dakle prosto neverovatno kako se besciljno i u krug vrtela politika jedne respektabilne kompanije, a ova najnovija odluka je izgleda kruna svega toga
Sto se mene tice ovo sto imam kod sebe je poslednji Nokia telefon koji cu imati - neki HTC ili Samsung Android ce da budu sledeci ;)
[ Dejan Lozanovic @ 11.02.2011. 12:52 ] @
Citat:
Body Bag: Ali Nokia je propustila svoju priliku tu - umesto da su izbacili jos modela sa Meamo-om i pogurali novu platformu umesto samo jednog telefona koga pogoni Maemo (vise nego dobar N900) oni su tvrdoglavo forsirali zastareli Symbian dok ih je konkurencija gazila na svakom koraku


Tesko je uci u trku sad sa svojim mobile OS-om, apple je vraski dobro zavrsio stvar, prvi je uveo app store, digao hype oko telefona. Napravio kriticnu masu applikacija. Razvojno okruzenej im je isto kao i za mac. mnogi ljudi su kupovali iphone bas zato sto je postojala aplikacija za sve :), android je uspeo sa druge strane programski jezik Java, a java programera imas na svakom koraku, WP7 ce verovatno isto da uspe vrte se oko MS eko sistema. Ako nemas "DEVELOPERS DEVELOPERS DEVELOPERS" za tvoju platformu ti si pukao :) Maemo to nema,
[ Cartman @ 11.02.2011. 12:57 ] @
Zvanicno, prestace finansiranje symbian-a vremenom.

[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2011. 14:25 ] @
Dakle, sad je i zvanicno - Nokia ima ekskluzivna prava da menja WP7 kako hoce:

http://www.engadget.com/2011/0...everything-in-windows-phone-7/

Sa ovim u vidu, dil postaje logican.

Nokia-i treba solidna mobilna platforma za medium i high-end telefone koja ima developer bazu - WP7 to zadovoljava.

I Android zadovoljava isto, ali kako sam Nokia CEO kaze - Nokia se ocigledno boji "komoditizacije" sa Androidom... Verovatno ce sa WP7 platformom moci da podignu cenu.
[ dejanet @ 11.02.2011. 14:40 ] @
Mora da su se izdogovarali u zadnjih 2 sata(ili aktivirali IF opciju u ugovoru) posle izvestaja saas, crm i ostalih intelligence analiza tekstova,foruma i komentara...

Citat:
Nokia will be able to customize 'everything' in Windows Phone 7, but likely won't

cccc...
[ Devanagari @ 11.02.2011. 15:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Nokia-i treba solidna mobilna platforma za medium i high-end telefone koja ima developer bazu - WP7 to zadovoljava.

Nokia nije ušla u deal sa MS zbog medium i high-end telefona, već upravo suprotno — zbog low-end telefona. Danas su smart uređaji medium i high-end telefoni, za pet do deset godina neće biti drugih telefona osim smart telefona, a to znači i low-end telefoni će biti smart telefoni. Naravno, prema svecu i tropar, tj. prema ceni i specifikacije itd.

Pošto je bitka na high-end tržištu izgubljena i pre nego što je počela (Apple, nesrazmerno veliki profit spram tržišnog udela), a medium segment polako preuzima Android, Nokia se ovim pozicionira da sutra ima spremnu neku novu masovku od $40 kojom će pokupiti najveći deo tržišta, a za profit kako se snađu.
[ mmix @ 11.02.2011. 16:10 ] @
Sumnjam debelo u to. Nokiji MS ne treba za dumbphone, njihovi uredjaji to rade vise nego dobro. A i WP7 nije OS za low-end hardver, minimum minimuma specifikacija je arm7 (u klasi nexus one i prvog iPhonea)
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 16:14 ] @
Nije mi jasno kako će sa komercijalnim OS-om da se bore na tržištu jeftinih telefona protiv FOSS OS-a. Zašto android ne bi uzeo taj deo kolača?
[ Devanagari @ 11.02.2011. 16:23 ] @
Citat:
mmix: Sumnjam debelo u to. Nokiji MS ne treba za dumbphone, njihovi uredjaji to rade vise nego dobro. A i WP7 nije OS za low-end hardver, minimum minimuma specifikacija je arm7 (u klasi nexus one i prvog iPhonea)

Da ali ja sam pričao o tome gde će pak biti, a ne gde je sada.
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 16:40 ] @
Otkuda ti to da će komercijalni Windows Phone 7 osvojiti tržište jeftinih telefona pored besplatnog androida?
[ Skaarj @ 11.02.2011. 16:41 ] @
Dugo pratim desavanja na mobilnom trzistu i prakticno oduvek koristim Symbian Nokia telefone. Kada sam cuo za ovo bio sam veoma razocaran.

Medjutim, sada izlaze na videlo pojedine cinjenice, koje mi kao softverasu, govore da je Nokia trula do srzi. Ipada da 5000 ljudi u softverskom delu nije bilo u stanju da godinama popravi Symbian ili napravi hebeni Meego. Pet hiljada ljudi! Pa koliko im treba? Izgleda da je i Elop kao softveras video istu stvar, potpunu birokratizaciju i nesposobnost i odlucio da to sve otera u pm.

Mnogo ljudi ce izgubiti posao, ali oni nisu Elopove zrtve, nego zrtve nesposbnosti OPK i njegove ekipe.

Kako stvari stoje Meego nece umreti (sudeci po R&D grafikonima bice negde u budzaku, ali ce ipak postojati u kakvom takvom obliku) sto mi govori da ce ovde da bude na delu strategija slicna Samsungovoj, tj svi resursi u Wp7, ali ipak rezerva sa strane, ako wp7 omane.
[ Wi-Fi @ 11.02.2011. 18:17 ] @
http://www.google.com/finance?q=nok
[ Slobodan Miskovic @ 11.02.2011. 18:20 ] @
Bogami, 14% pada za 12 sati... TEk da se vidi koliko je cena Nokia kompanije bila naduvana i samo posedica trademarka a ne kvaliteta same kompanije...
[ Wi-Fi @ 11.02.2011. 18:22 ] @
Sto vazi i za cenu proizvoda
[ Devanagari @ 11.02.2011. 18:51 ] @
Citat:
Nedeljko: Otkuda ti to da će komercijalni Windows Phone 7 osvojiti tržište jeftinih telefona pored besplatnog androida?

Ti si izdvojio same operativne sisteme, kao da stoje u vazduhu i prodaju se krajnjem kupcu sami za sebe. Komercijalni Windows Phone 7 vs. besplatni Android je jedna priča, a komplet telefoni „od krvi i mesa” su totalno druga priča.

Android ima užasan problem, a to je da svaki carrier može da se iživljava nad njim kako mu se dopadne, čime od izuzetnog OS-a pravi obično đubre, sa sve skinovima i proprietary aplikacijama. MS je uz Apple jedini koji im je rekao: nećete raditi sa sistemom ono što se vama sviđa nego ono što vam mi kažemo. Ako nešto bude sje*alo ili usporilo Android onda je to upravo debilizacija i zaključavanje od strane operatera. Ja eto mislim da je to jako bitna stvar i ako Nokia Microsoftu bude pravilno umela da artikuliše zahteve tržišta, onda će njihov smartphone od $40 biti prodavaniji od $40 smartphonea zatrpanim raznim VZNavigatorima i sličnim đubretom.

Možda i ne uspeju ali mislim da idu na to da osvoje low-end tržište i da se ubace što je moguće više u medium i high-end.

I još jedan interesantan aspekt: šta ukoliko uspeju? Kako li će se ponašati MS u vezi licenci i svakog drugog muženja novca? Sada na sve pristaju samo da im se WM zapati u većem broju ali šta ukoliko stvarno postane dovoljno popularan? Bojim se da ciganisanjima i ucenama neće biti kraja…
[ Slobodan Miskovic @ 11.02.2011. 18:57 ] @
Sto se tice licenci vec sada Windows Phone trazi aktivaciju prilikom logovanja. Dakle ne mozete installrati Windows Phone na telefonu koji nije Windows PHone a pritom imate kompletno funkcionalan uredjaj.
[ Wi-Fi @ 11.02.2011. 19:15 ] @
^Moze. Ja sam ortaku "ubacio" WP7 na HD2, zvali M$ i dobili aktivacioni kod

@ Devanagari: $40 (bez ugovora) smartphone (Android, iOS, WP7) nema sanse u nekoj blizoj buducnosti (mozda tek za 10-ak godina). A Nokia ima sasvim ok S40 koji je za low-end dumb vise nego dovoljan.

Btw. itekako ima veze da li je free (Android) ili se placa (WP7) jer to ulazi u cenu proizvoda...

Takodje, htc-ov SenseUI i Samsung-ov TouchWiz su ok, dok Motorola-in Blur i nije bas, ali opet nije "djubre"... Cak ni kineski ZTE (i operateri/distributeri) ne prave toliko lose stvari
[ Slobodan Miskovic @ 11.02.2011. 19:36 ] @
@wi-fi

To nije moguce ;) tj. potreban je dokaz o posedovanju telefona na kom postoji windows phone OS fabricki (faktura, racun). Znam jer radim te stvari (izmedju ostalog) ;)
[ Wi-Fi @ 11.02.2011. 19:39 ] @
Pitali koji telefon, ime, prezime i broj (telefona). Ortak rekao HD7, svoje ime, prezime i broj i dobio kod...
[ lermi @ 11.02.2011. 20:11 ] @
Ne mora da bude tako loše. Mene užasava pomisao da na svim telefonima u svijetu postoji samo Android. To bi bila druga krajnost.

A šta su tačno smislili Nokia i MS, mislim da to niko ne zna. Svakako da je donekle potez dva očajnika (znaju li se prognoze prodaje WF za prvi kvartal?).

Nokia je dugo u problemima. Ako im propadne ovo sa MS-om, uvijek se mogu baciti "samo" na Android. A da li se MS može oporaviti ako im mobilna platforma propadne?
[ Brodoplovac @ 11.02.2011. 21:25 ] @
A možda će Nokia i Microsoft da se udruže u jednu firmu.
[ maksvel @ 11.02.2011. 21:37 ] @
Citat:

Nokia may have run off with Microsoft, but Intel remains married to MeeGo.

"While we are disappointed with Nokia's decision," Intel spokeswoman Suzy Ramirez tells The Reg, "Intel remains committed to MeeGo and welcomes Nokia's continued contribution to MeeGo open source."

http://www.theregister.co.uk/2011/02/11/intel_sticks_with_meego/

Hehe, još da Intel napravi telefon... Da vidimo i to Atom-čudo

//edit
Će ga vidimo još malo, mada su ga kao i već pokazali.. ako nije bila samo "ljuska"


"Hello, pipl, dis iz a ril atom-foun.. No, it iz not a MP4 plejer, trast mi!.. No, ju ken not tač it."




[Ovu poruku je menjao maksvel dana 11.02.2011. u 22:57 GMT+1]
[ Wi-Fi @ 11.02.2011. 23:16 ] @
http://www.engadget.com/2011/0...dows-phone-7-concept-revealed/
kao vec su spremili nesto...
[ Dejan Lozanovic @ 12.02.2011. 10:36 ] @
Citat:
lermi: Ne mora da bude tako loše. Mene užasava pomisao da na svim telefonima u svijetu postoji samo Android. To bi bila druga krajnost.

A šta su tačno smislili Nokia i MS, mislim da to niko ne zna. Svakako da je donekle potez dva očajnika (znaju li se prognoze prodaje WF za prvi kvartal?).

Nokia je dugo u problemima. Ako im propadne ovo sa MS-om, uvijek se mogu baciti "samo" na Android. A da li se MS može oporaviti ako im mobilna platforma propadne?


Zavisi kako gledas na to, android je dovoljno otvoren da svako moze da ga promeni do te mere da izgleda skroz drugacije kod svakog proizvodjaca. Sa druge strane sada imas tonu OS-ova, i kao neko ko pravi neku aplikaciju za telefon treba da je portuje na mali milion platformi, iOS, android, WP7, bada, meego, symbian... zar ne mislis da je to mnogo ? umesto da je dovoljno da to uradis za jednu do dve platforme i da si resio problem.
[ lermi @ 12.02.2011. 11:01 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Zavisi kako gledas na to, android je dovoljno otvoren da svako moze da ga promeni do te mere da izgleda skroz drugacije kod svakog proizvodjaca. Sa druge strane sada imas tonu OS-ova, i kao neko ko pravi neku aplikaciju za telefon treba da je portuje na mali milion platformi, iOS, android, WP7, bada, meego, symbian... zar ne mislis da je to mnogo ? umesto da je dovoljno da to uradis za jednu do dve platforme i da si resio problem.


To je filozofsko pitanje: zašto bi na svakom telefonu bio Android, Googlovo čedo? Zastrašujuća misao, isto kao da i ja na svakom računaru Linux ili Windows, pa neka bili i besplatno. Radi se o slobodi izbora.

A Androidovo "višeplatformstvo" tek treba da se dokaže. Ko će ga tačno pogurati? HP je kupio (Palm) OS za svoje tablete, Apple razbija zaokruženom platformom, a Google gura Chrome OS (od kojeg očekuju mnogo, pogotovo u corporate sektoru).

S druge strane, Nokijin hardver i MS-ov softver - stvarno mogu biti zanimljivi. I jedna i druga firma imaju i para i volje, a rizik im nije stran.
[ Tyler Durden @ 12.02.2011. 12:17 ] @
Citat:
A Androidovo "višeplatformstvo" tek treba da se dokaže


Nesto si ti pogresno skapirao.
[ Body Bag @ 12.02.2011. 12:27 ] @
Citat:
lermi: To je filozofsko pitanje: zašto bi na svakom telefonu bio Android, Googlovo čedo? Zastrašujuća misao, isto kao da i ja na svakom računaru Linux ili Windows, pa neka bili i besplatno. Radi se o slobodi izbora.

A Androidovo "višeplatformstvo" tek treba da se dokaže. Ko će ga tačno pogurati? HP je kupio (Palm) OS za svoje tablete, Apple razbija zaokruženom platformom, a Google gura Chrome OS (od kojeg očekuju mnogo, pogotovo u corporate sektoru).

S druge strane, Nokijin hardver i MS-ov softver - stvarno mogu biti zanimljivi. I jedna i druga firma imaju i para i volje, a rizik im nije stran.


Svasta pa Google GURA Android, taj OS je deo njihovog reklamnog sistema koji im donosi profit i integrisan je sa svim njihovim servisima
Dejan je dobro rekao - dzaba tebi i najbolji mobilni OS na svetu kada za njega nemas aplikacija tj interesovanja developera - recimo WebOS koga pominjes nije nista manje losiji od ostalih na trzistu, ali dzaba to sve kada je na margini jer se aplikacije za njega pisu daleko daleko manje nego za npr Android
A Android aplikacije se pisu u ultrapopularnoj Javi, tacnije ko god je radio u Javi se vrlo lako se upozna sa Google implementacijom iste a Java devlopera imas pun krs, iza OS-a stoji respektabilna kompanija a pride je sve otvoreno i slobodno za modifikovanje - to je recept kome Android duguje svoj uspeh

Inace, suska se nesto da Nokia uskoro treba da predstavi i prvi Android telefon posle ovih velikih najava
Trac ili istina? Ne deluje uopste toliko neverovatno cime se Nokia svrstava u isti tabor kao HTC, Samsung i kompanija koji nude telefone sa oba OS-a
Ono sto mi nije jasno je kako uopste MS-Nokia brak namerava da ugroze Android i Iphone - pa dok izbace Windows Nokia telefone, ovi ce opet biti jedan (ili dva) koraka ispred, tek tablete da ne pominjem
A i sta cemo sa aplikacijama? Treba dostici Android Market i Apple store, pa cak i Blackberry market
Cisto sumnjam da ce portovati postojece Symbian aplikacije sa Ovi store, verovatno ce se koristiti vec postojece za WP 7
Meni se cini da je sve ovo jedan veliki Nokia fail u najavi iako WP 7 uopste nije losa platforma, no videcemo vreme ce pokazati
[ lermi @ 12.02.2011. 14:23 ] @
Gura, dabome. Ali gura i Chrome OS (za koji se još ne zna šta je tačno, i da li će postati konkurent Android u nekom segmentu). Android je hit na telefonima, ali da li će se isto desiti i na tabletima, gdje je konkurencija mnogo veća? Ne vjerujem da su Nokija i MS na umu imali samo tržište telefona. Uostalom, tržište se polako kristalizuje.

Meni se čini da je Nokija-MS "savez" odlična stvar.

A MS će uvijek imati hrpu developera.

Kao što rekoh, volim slobodu izbora.
[ owim @ 12.02.2011. 18:00 ] @
Dosta sam razmisljao na ovu temu, te pravim kompilaciju razlicitih stavova.

Prvo, dobro je da ima vise platformi i da nema ekstremno dominantne zbog kvalitetne konkurencije (Android bi to bio da se Nokija za to odlucila).
Drugo, Microsoft je mnogo svoje projekte neslavno zavrsio, a partnere zeznuo. Opet, izvojevao je bitke koje niko nije ocekivao.
Trece, ako dve godine Nokija sedi i ne mrda se, izgleda da je ovo bio poslednji pojas za spasavanje koji je bacen. S obzirom da su ocigledno ispali nesposobni da napisu sopstveno mobilno resenje koje ce biti rame uz rame sa oponentima,sto je za kompaniju takvog kalibra krajnje porazna cinjenica, i da su za godinu dana izgubili preko 10% trzista i besciljno vrteli u krug dok im je konkurencija brisala nos. Ocigledno je trebalo uraditi nesto brzo, brze od nove sopstvene platforme i tako su nastali novi "mladenci".


Malo istorije nije na odmet. Negde sredinom 90-tih Microsoft je pokusao da napravi dil sa Nokijom gde bi ovi prvi pravili software (OS) a drugi hardware za telefone. Znajuci kako je to izgledalo na polju kucnih racunara (gde se obogatio Microsoft a ne IBM) Nokia nije pristala i umesto toga udruzila snage sa Sonijem, Motorolom, Panasonicom, Samsungom (nekoga sam verovatno zaboravio), kupila Londonski Psion (koji sam nekada imao i bio presrecan!) i promenila mu ime u Symbian. Sa ove distance je to zasigurno bio dobar potez jer je Nokia od Symbiana jako dobro zivela vise od 10 godina. U nekoliko godina najvece ekspanzije Symbian telefoni su se prodavali u svetu svake sekunde - gde su 50-60% tih telefona bili Nokijini (manje poznata cinjenica je da se 15-20% Symbiana prodavala u Japanu pod DoCoMo provajderom.). Symbian je imao nesto oko 3-4$ po prodavanom telefonu. (Koliko bi samo Microsoft naplacivao tu uslugu?) Tako da je ovo verovatno veliki dan za Microsoft (i mozda Nokijin poraz u isto vreme). Moje duboko misljenje je da Android nikada nije bio opcija - Nokia je na prvom mestu "brand" a Google bi ih pojeo.

Vec od prosle godine se zna da Symbian (ni Symbian^3) nije vise vodeca Nokijina platforma. Trebalo je da je zameni Linux bazirani Maemo/MeeGo za visu klasu telefona. Danas je MeeGo zamenjen sa Windows Mobile kao vodecim priozvodom. To u praksi znaci da Symbian prelazi u "maintenance mode" (minimalni razvoj samo neophodnih stvari) a ugasice se kada (i ako) Windows-Nokia telefoni pocnu da donose pare. Nisam siguran kada je tacno krenulo po losem ali to svakako ima veze sa "nespretnim" Nokijinim preuzimanjem Symbiana. Posle sjajnog N95 dosli su N96 i N97 na jako losem hardweru (50-60% CPU brzine tadasneg iPhona), sa nespretnom "portingom" i bez inovacija u izgledu. Noviji N8, E7 i C7 su po kritikama jako dobri ali su dosta kasnili sa izlaskom.

* * *

Ostaje nejasno sta ce bit sa drugim proizvodjacima koji imaju WP7 modele: HTC je nedavno izbacio cak 7 WP7 modela, ima ih Samsung, pa i drugi. Da li Nokija dobija ekskluzivu? Jako vazno pitanje.

Reakcija:
Citat:
Ovo je za nas, poslovne korisnike, FENOMENALNA vest. MS operativni sistem sa najboljom mogucom podrskom za office, exchange, share point i CRM upakovan u NOKIA hardver! WP7 je intuitivan OS okrenut poslovnim korisnicima ali i podjednako zabavi.

Moje misljenje, iako nisam ekspert, je da sve to sto ima WP7 i Blackberry (Office, Exchange) odavno ima i Android, pa cak je i Blackberry ustuknuo, koji je sinonim za poslovni telefon, pred Android ofanzivom i morao da trzistu ponudi pristupacne serije telefona za masu poput Curve 8520, a skoro su predstavili i jeftinu 3G Curve seriju.

Konacno, da li WP7 i Android i iOS mogu da se porede, da li im je ista ciljna grupa? Mnogi su stava da mladim hi-tech zaljubljenicima koji su platili 300-500 evra za WP7 telefon koji im realno nije neophodan, naravno da smeta to sto je sistem relativno zatvoren ili nema sarene widgete i pozadine. S druge strane, poslovnim ljudima je bitno da podrska za office i neke druge poslovne servise dolazi "out-of-the-box". Da li za Android, mora da se doplati (znatna?) suma da bi mogao da se edituje Excel dokument?

Shvatam da je MS pun kontoverzi. Recimo, kada je MS ulazio na trziste konzola: "katastrofa, greska, samoubistvo!". I sta se desilo? Tadasnji lider Sony danas grcevito pokusava da ostane u trci sa Microsoftom koji je jedno vreme bio u stanju da cak i falicnost konzole pretvori u svoju prednost. Zatim, WP7 integracija sa Xbox i Zune. Neograničeni download na Zune u SAD košta $15 mesečno i mislim da je samo pitanje vremena kada će neki od mobilnih operatera ponuditi taj servis kao deo paketa. Tu su i Microsoft Office aplikacije, posebno OneNote. Integraciju sa Exchange serverima imaju i druge platforme, ali svi koriste Microsoft licencu za to.

A sto je nazalosnije od svega Maemo, odnosno MeeGo, je zaista imao potencijala da postane odlicna mobilna platforma. Ali Nokia je propustila svoju priliku i to ne mogu da razumem -- umesto da su izbacili jos modela sa Meamo-om i pogurali novu platformu umesto samo jednog telefona koga pogoni Maemo (vise nego dobar N900) oni su tvrdoglavo forsirali zastareli Symbian dok ih je konkurencija gazila na svakom koraku. Licni utisak je da se besciljno i u krug vrtela politika jedne respektabilne kompanije, a ova najnovija odluka je izgleda kruna svega toga.

Duboko verujem da je bolje da postoji sto vise mobilnih platformi, konkurencija, a Nokia trci u zagrljaj MS-a.

Vise je nego ocigledno (iako je to bilo jasno i ranije) da je Symbian ^3 prelazno resenje dok ne odrade glavnu stvar; mada su svi mislili da ce to biti MeeGo - dakle sada se na MeeGo moze defintivno upotrebiti ona narodna -- tresla se gora...

MS ce mozda moci svoje sape da polozi i na ove projekte i tako svoju poludovrsenu platformu ucini konkurentnim preuzimanjem svih dobrih stvari iz istih?
Sve u svemu, meni ovaj plan izgleda deluje ovako -- daj da sklopimo dil sa najvecim proizvodjacem mobilnih telefona i tako pospesimo rasprostranjenost nase mobilne platforme, a ako se ovajdimo usput od tehnologija koje je razvila Nokia, jos bolje. :)

Mnogi tvrde da je Microsoft poznat kao kompanija koja partnere žvaće dok ništa ne ostane i onda ih ispljune. Ukoliko u ovom dilu sa Nokiom on bude vodio glavnu reč propašće i Nokia i Windows Mobile OS.

Sa druge strane, izgleda da WM-u više treba Nokija nego obratno, tako da je ovo prilika za Nokiu da postavi uslove i vodi priču. WM7 je prilično sirov sistem, trenutno je tamo gde je iOS bio pre par godina (copy-paste je tipičan primer) tako da se čini da Nokia u brak unosti mnogo više od Microsofta. Treba da iskoriste to.

A posebna je priča šta će se desiti ukoliko im saradnja uspe. Microsoft se pokazao kao neko ko je spreman da ti zasebno naplati i, tipa, sms aplikaciju. U stvari, oni pre svega i žive na račun toga što prodaju licencu za OS. Koliko li će Nokia telefoni biti skuplji zbog licenci za WM?

Reakcija:
Citat:
Tako je potpisana smrtna presuda za Android, nad kojim Google polako gubi kontrolu. Cinilo se da ce biti nesto od njega, ali proizvodjaci telefona su se oteli kontroli i napravili sarenilo. Bagova ima kao pleve i ne zna se ko koju verziju koristi. Android je, zbog nedostatka konkurencije, igrao jedno vreme, ali ga fragmentacija platforme polako ali sigurno ubija.

Od svega ovoga WP7 ne pati, a sada je dobio kariku koja je nedostajala. Ocekujem da cemo konacno dobiti smartphone koji ima moderan OS, kvalitetan hardver i uz to ne guta baterije.


* * *

Kad smo kod telefona, da pomenem i tablete. Bojim se da Android tome (jos) nije dorastao, i licno meni je jedini pravi odgovor na Apple iPad -- Blackberry Playbook.
Dok od tableta koje pogoni MS softver imamo samo propale pokusaje u vidu fantomskog Slatea koji, kako stvari stoje, nece nikad ugledati svetlost dana. No, ovo ce biti godina tableta, videcemo.

[Ovu poruku je menjao owim dana 12.02.2011. u 21:08 GMT+1]
[ Devanagari @ 12.02.2011. 18:26 ] @
Citat:
owimvo je za nas, poslovne korisnike, FENOMENALNA vest. MS operativni sistem sa najboljom mogucom podrskom za office, exchange, share point i CRM upakovan u NOKIA hardver! WP7 je intuitivan OS okrenut poslovnim korisnicima ali i podjednako zabavi.

(…)

 Moje misljenje, iako nisam ekspert, je da sve to sto ima WP7 i Blackberry (Office, Exchange) odavno ima i Android, pa cak je i Blackberry ustuknuo, koji je sinonim za poslovni telefon, pred Android ofanzivom i morao da trzistu ponudi pristupacne serije telefona za masu poput Curve 8520, a skoro su predstavili i jeftinu 3G Curve seriju.

Konacno, da li WP7 i Android i iOS mogu da se porede, da li im je ista ciljna grupa? Mnogi su stava da mladim hi-tech zaljubljenicima koji su platili 300-500 evra za WP7 telefon koji im realno nije neophodan, naravno da smeta to sto je sistem relativno zatvoren ili nema sarene widgete i pozadine. S druge strane, poslovnim ljudima je bitno da podrska za office i neke druge poslovne servise dolazi "out-of-the-box". Da li za Android, mora da se doplati (znatna?) suma da bi mogao da se edituje Excel dokument?

(…)

Mnogi tvrde da je Microsoft poznat kao kompanija koja partnere žvaće dok ništa ne ostane i onda ih ispljune. Ukoliko u ovom dilu sa Nokiom on bude vodio glavnu reč propašće i Nokia i Windows Mobile OS.

Sa druge strane, izgleda da WM-u više treba Nokija nego obratno, tako da je ovo prilika za Nokiu da postavi uslove i vodi priču. WM7 je prilično sirov sistem, trenutno je tamo gde je iOS bio pre par godina (copy-paste je tipičan primer) tako da se čini da Nokia u brak unosti mnogo više od Microsofta. Treba da iskoriste to.

A posebna je priča šta će se desiti ukoliko im saradnja uspe. Microsoft se pokazao kao neko ko je spreman da ti zasebno naplati i, tipa, sms aplikaciju. U stvari, oni pre svega i žive na račun toga što prodaju licencu za OS. Koliko li će Nokia telefoni biti skuplji zbog licenci za WM?

Kakva besramna kompilacija komentara sa B92 Kažeš dosta si razmišljao na ovu temu, nadam se da te nije zabolela glava? Šta još kaže tvoj „drugar”?
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2011. 18:33 ] @
Citat:
owim
Mnogi tvrde da je Microsoft poznat kao kompanija koja partnere žvaće dok ništa ne ostane i onda ih ispljune. Ukoliko u ovom dilu sa Nokiom on bude vodio glavnu reč propašće i Nokia i Windows Mobile OS.


Mnogi tvrde, to je tacno - ali propustaju jednu bitnu stvar...

Microsoft je unsitavao svoje partnere na trzistu gde su bog i batina - a to je PC trziste.

Na mobilnom trzistu je Microsoft bukvalno niko i nista danas - tako da ce tu verovatno morati daleko vise da saradjuju sa Nokia-om, iz prostog razloga sto nemaju "leverage" da isteruju totalno svoje strategije.

Bar ne za sad - a mozda nece imati nikad na tom trzistu. Vreme ce pokazati.
[ Tyler Durden @ 12.02.2011. 19:23 ] @
Citat:
Devanagari: Kakva besramna kompilacija komentara sa B92 :D :D :D Kažeš dosta si razmišljao na ovu temu, nadam se da te nije zabolela glava? Šta još kaže tvoj „drugar”?





busted!! :D
[ Skaarj @ 12.02.2011. 21:02 ] @
Sto se tice razmisljanja sa b92 bloga. Sada kada su dostupni razni podaci koje ranije nisu objavljivalii i kada se prasina malo slegla stvar postaje mnogo jasnija. Nokia je potpuno nesposobna na softverskom planu. Symbian se gasi ne zato sto je tehnicki inferioran ili mu je interfejs los, nego zato sto ga je Nokia losim upravljanjem ucinila jako teskim i skupim za unapradjenje i odrzavanje. To se sve desava zbog odluka koje su donesene pre 6-7 godina (uglavnom maslo Ansija Vanjokija). Pokusali su to da poprave sa s^3 ali ocigledno nije uspelo. Posto je Symbian sada fubar, nema smisla dalje se baviti njime kada ih je konkurencija stigla i prestigla.

Meego kao glavni os je odbacen iz istog razloga, jednostavno nisu sposobni da izguraju razvoj, nema tu tajne ni neke zavere.

Sve ovo potice iz jednostavne cinjenice koju je ocigledno Ilop morao da saopsti konacno javnosti. Nokia nije softverska kompanija, barem ne sada. Zanosili su se zadnih 4-5 godina time ali to vise ne mogu. Nisam ubedjen da potpuno odustaju od sopstvenog OSa i softvera ali sada moraju da saniraju stetu koju su napravili prethodnom avanturom. Procena je da su u celoj toj prici prakticno bacili 50mlrd dolara i na kraju sebe saterali u cosak.

wp7 je odabran jer je manje zlo za Nokiju (mada znajuci da je M$ u pitanju...), Andorid je suvise opterecen fragmentacijom i potencijalnim IP problemima. Sada vise nisam ubedjen da Nokia nikad nece napraviti Android telefon, ali ako se i desi to ce biti pojedinacni modeli tek da se nesto izbaci na trziste.

@Ivan Dimkovic

Ne pratis bas tematiku. M$ je zahebo SVE svoje partnere na mobilnom trzistu, u vecoj ili manjoj meri. Sendo? Motorola? Palm? HTC, sta bi bilo da nisu poceli sa Androidom? Verizon? Sada Samsung i LG (Samsung je jednom pokusao da se takmici sa istim OSom kao Nokia i omanuo drasticno). Da li je Nokija pametnija? Videcemo.
[ Devanagari @ 12.02.2011. 21:14 ] @
Ne znam kakav je WebOS i da li se Nokia za*ebala što ga nije kupila onomad. Na prvi pogled izgleda mi fino, u svakom slučaju svaka čast ekipi iz pokojnog Palma kako su ga sredili za samo dve godine. Danas bi Nokia imala spreman sistem, WM7 to još uvek nije. Ali dobro, ima on nekih svojih drugih prednosti.

Citat:
Ivan Dimkovic:Na mobilnom trzistu je Microsoft bukvalno niko i nista danas

Da ne ponavljam ovo što je Skaarj naveo, ključna reč u tvojoj priči je „danas”. Zato sam i postavio pitanje šta se dešava ukoliko ovo partnerstvo urodi plodom i MS više ne bude očajan da zavalja WM nego mu se digne kita kad provali da tada i Nokiji MS treba isto koliko i MS-u Nokia… Bojim se da nema tih podlih udaraca na koje MS nije spreman samo kada namiriše da vetrovi duvaju na drugu stranu…
[ Nedeljko @ 12.02.2011. 21:14 ] @
Meni i dalje nije jasno šta je Nokia htela da postigne ovim partnerstvom? OK, nemaju svoj ljudski OS, bacaju Symbian, Maemo i MeeGo, ali zašto WP7 pored Android-a? OK, hoće dil sa MS-om, ali ne žele da Qt, na koji su bacili pare, portuju na WP7. Šta oni u stvari hoće? Da li bi neko mogao da mi uprošćeno objasni?
[ ninjaz @ 12.02.2011. 21:29 ] @
WebOS uopste ne izgleda lose, HP je poceo polako da ga gura, najavili su dva telefona i tablet. Mislim da bi WebOS na celu sa Rubinstajnom bio pun pogodak za Nokiu. Uz WP imaju sanse da se koliko-toliko proguraju na US trziste. Izasle su neke informacije da Nokia pregovara i sa Googlom oko Android-a, mada ne mora da znaci da je istina. Najbolje bi im bilo da probaju i jedno i drugo, kad su vec odbacili Symbian i MeGoo.
[ hellhound @ 12.02.2011. 21:30 ] @
Ljudi pozdrav

Buduci da sam vec dugo korisnik symb platforme,prije neki dan sam odlucio da pazarim N8 nokiu
Kakva su vasa predvidjanja i preporuke?
Raditi to ili ne?
Sta se desava sa samom plaftormom,da li ce se nastaviti regularna isporuka update-a firmware-a,ili je odzvonilo skroz?
[ Nedeljko @ 12.02.2011. 21:40 ] @
Pa, očigledno ga je Nokia bacila u đubre i da Symbian nema perspektivu.

Ah, da, CEO im je došao iz MS-a, gde sigurno ima gomilu akcija i kontakata. Ako je samo to u pitanju, jadna Nokia.
[ Skaarj @ 12.02.2011. 21:42 ] @
@Nedeljko

U najkracem hoce da pobegnu od razvoja operativnih sistema i softvera uopste, barem u ovom trenutku. Sve projekte koje si pomenuo su odbacili (neke ce potpuno a neki ce da zivotare po budzacima do boljih vremena) jer nisu sposobni da ih zavrse i odrzavaju. Znam da deluje smesno i cudno ali sam ubedjen da je tako.

Nisu uzeli Andorid jer moraju mnogo da investiraju u razvoj kojecega da bi mogli da se diferencijaraju, tj. da ne budu jos jedan od proizvodjaca Androida.

M$ je u jako losoj poziciji u mobilnoj industriji a wp7 je dovoljno mlada i nedovrsena platforma tako da mislim da se nadaju da mogu da uticu na M$ da razvija softver kakav njima treba ali trosku M$a. Kruzi glasina da je tako nesto ponudjeno Intelu vezano za Meego ali da nista nije bio od toga.

Na konferenciji za stampu je receno da je Nokia ovim dogovorom jedina dobila pravo da menja wp7 kako joj odgovara, ali je Ilop brze bolje rekao da nemaju planove da to rade, jer mi se cini da se zbog jako losih iskustava sa Symbianom boje fragmentacije.

@hellhound
Sto da ne? Prema dostupnim planovima Symbian ce prestati da se pojavljuje na Nokia telefonima 2012. godine. Sto ce reci da ce podrska potrajati i jos neko vreme posle toga. Ono sto je sigurno je da ce se broj aplikacija smanjiti, i platforma ugasiti, ali realno koliko dugo uopste planiras da zadrzis telefon?

N8 je ok uredjaj, svakako mnogo bolji od prethodnih Symbian uredjaja i ako ima sve sto ti treba kupuj. Ja bih jedino sacekao da vidim da li ce mu jos pasti cena.

[ combuster @ 12.02.2011. 22:15 ] @
Racunam da nece odbaciti Meego tek tako, nastavice oni sa razvojem meego+qt - ocigledno je da im je potrebno jos vremena da platformu ispeglaju a do tada - microsoft je slamka spasa. Inace Nedeljko, ex MSFT CEO Nokie je logicno objasnjenje sklapanja ovog dila tu se slazemo, a pomaze i cinjenica da je Meego linux based kao i Android ali nesto ne verujem da bi im iskustvo u razvoju Android based smartphone-ova nesto koristilo za Meego:

http://code.google.com/p/android-lighthouse/

Ovo je jedino sto sam nasao vezano za teranje qt aplikacija na androidu.

Mada me timeline cudi, suska se o prvim Intel tablet masinicama sa meego-om ovog juna.

http://www.ubergizmo.com/2011/01/intel-meego-tablets-in-june/

Valjda su toliko prsli da bi im jos godinu dana do izbacivanja valjanog meego based telefona tesko palo. Treba im nesto pod hitno da ih cupa iz s*anja.
[ Nedeljko @ 12.02.2011. 23:23 ] @
Citat:
combuster: nesto ne verujem da bi im iskustvo u razvoju Android based smartphone-ova nesto koristilo za Meego:


A iskustvo sa WP7 će im koristiti za Meego?
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2011. 23:29 ] @
Citat:
combuster
Racunam da nece odbaciti Meego tek tako, nastavice oni sa razvojem meego+qt


Sto se Nokia-e tice, MeeGo je mrtav - napisano je na zidu.

Mozda ce drzati nekoliko ljudi da to odrzavaju cisto zbog PR-a (mada, nemam pojma koji ce im i takav PR sa novom strategijom) - ali to vise nece pokretati nista bitno u Nokia-i, osim mozda nekih niche modela.
[ Body Bag @ 13.02.2011. 00:31 ] @
Zato bar Intel nije digao ruke od MeeGo-a

http://www.theregister.co.uk/2011/02/11/intel_sticks_with_meego/

Moram da primetim da njihova razvojna platforma Moorestown deluje vise nego zanimljivo, a evo ovde se pored review-a pominju i rezultati Java benchmarka koji daju brze rezultate nego na nekom standardnom netbook-u



Sto se tice komentara na B92, zaista su se dosta nalupetali tamo, mada se moze procitati i ponesto pametno
Ali ono hebiga - misljenje je kao d..e, svako ga ima :P



[Ovu poruku je menjao Body Bag dana 13.02.2011. u 01:51 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 13.02.2011. 09:01 ] @
Ni meni nikako nije jasna jedna stvar koja je vec spomenuta.
Kako Nokia sa 5000 (!) programera (plus Intel) nije uspijela da sredi Meego????
[ Devanagari @ 13.02.2011. 09:04 ] @
Pa nema šta, sigurno se previše ljudi pitalo u vezi svake gluposti. Ali na kraju uvek sve kreće od rukovodstva, tj. nedostatka vizije i/ili kontrole.
[ cyofee @ 13.02.2011. 09:08 ] @


Ovde kaže da su imali 2000 ljudi da rade na MeeGo.

Veće je pitanje kako je Symbian ostao đubre uprkos 6000 ljudi koji su radili na njemu.
[ mmix @ 13.02.2011. 09:20 ] @
Taj headcount nije merilo koje moze da se sumira, ljudi koji su radili na GUIu radili su i na servisima, testovima, itd, i pojavljuju se vise puta. A kako nisu uspeli sa toliko ljudi, Devanagari ti je objasnio. Velike mnogoljudne kompanije lako psotaju zrtve lokalnih power centara ispunjenih nesposobnim menadzmentom i birokratijom. Indirektan agency cost kojeg investitori nisu svesni i za koji ne pitaju dokkompanija ima return, kad medjutim vremena postanu tesna...
[ Skaarj @ 13.02.2011. 11:33 ] @
Proces razvoja Symbiana je bio (i ostao) katastrofalno los. Prema pricama, glavno stablo je forkovano za svaki telefon posebno, poboljsanja i promene nisu 'merdzovane' nazad tako da se cesto desavalo da iznova i iznova prave iste stvari, svako na svoju ruku i da svaki telefon pati od specificnih bugova.
Pre nekog vremena procitah pricu jednog lika koji je radio na razvoju E serije telefona. Desilo se da je neka notifikacija kada se pojavi pokrivala neki drugi element ekrana. Kada je lik od programera zatrazio da pomere notifikaciju 10-15 piksela, dobio je odgovor da kod za dati uredjaj ima 20 miliona linija i da apsolutno niko ne zna kako da promeni poziciju te notifikacije. Tada mi je delovalo neverovatno da je to moguce ali ispada da je bilo bas tako.

Meego je patio od slicnih problema. Pre svega razvijana su dva potpuno razlicita seta widgeta za interfjes paralelno, svako je vukao na svoju stranu. Kada je konacno odluceno sta ce i kako biti bilo je prekasno da se nesto napravi.

Mnogoljudni programerski timovi, sastavljeni od odlicnih i sjajnih pojedinaca updaju u potpuni haos kada je menadzemnt nesposboan da im postavi jasne ciljeve. Nokija nije softverska kompanija i jednostavno nije imala znanje da upravlja softverom i timovima koji ga razvijaju, niti mozga da na vreme zaposli nekoga ko to zna.

Kako mmx rece sve ovo je trpano pod tepih dok se konkurencija nije priblizila i pocela da ugrozava profit.
[ StORM48 @ 13.02.2011. 12:03 ] @
Bože, "programerski timovi" za OS telefona. I njih 5000 ne može da ga dokrajči.

Nadao sam se da će Nokia konačno pod led. Zatrovali su tržište svojim preskupim krševima.

Pozdrav
[ Cartman @ 13.02.2011. 12:57 ] @
Citat:
Velike mnogoljudne kompanije lako psotaju zrtve lokalnih power centara ispunjenih nesposobnim menadzmentom i birokratijom.


Dobri stari Peter-ov princip :)
Citat:
In a hierarchy every employee tends to rise to his level of incompetence


Citat:
Ah, da, CEO im je došao iz MS-a, gde sigurno ima gomilu akcija i kontakata.

On jeste sedmi najveci akcionar MSFT-a, ali tih 3.18 miliona su verovatno sitnica u odnosu na njegovu CEO platu.
http://www.dailyfinance.com/co...ft/nas/institutional-ownership
[ Nedeljko @ 13.02.2011. 13:32 ] @
Hahaha, 3.18 miliončića ili trula Nokia, pitanje je sad.

Mislim, mogao je on da izabere Android i da Qt portuje na njega, ali mu se lično više isplati da podrži MS platformu.
[ Dejan Lozanovic @ 13.02.2011. 16:36 ] @
Nedeljko a sto brines tudju brigu ? :D

Oni sami imaju racunicu zasto su to izabarali. detalje mi ne znamo, ali opet otkud znas po kojoj jeftinoj ceni su dobili WP7, ako je ta cifra recimo 10$ po kopiji onda ih boli uvo, drugi problem koji imas sa androidom jeste da moze MS da te oplete sa patentnim tuzbama, ili moze i apple da krene takodje sa patentima da te napada. Tako da iskreno pitanje je samo koliko je android besplatan.
[ Nozzlezator @ 13.02.2011. 17:02 ] @
Citat:
Likely penned a few days ago, Nokia today published a letter from the two Steves (Steve Ballmer and Nokia CEO Stephen Elop) detailing just what the partnership will entail. The highlights of the letter are as follows:

- Nokia will adopt Windows Phone as its primary smartphone strategy and contribute to hardware design, language support, and help bring Windows Phone to a larger range of price points, market segments and geographies.
- The two companies plan to collaborate closely on development, marketing initiatives, development roadmaps, and the future evolution of mobile devices.
- Nokia will adopt Bing as the search provider across all Nokia devices and services and Microsoft adCenter will provide search advertising.
- Nokia Maps is set to become a core part of Microsoft’s mapping services, and will be integrated with Bing and adCenter.
- Nokia’s current relationships with carriers will make it easier for Windows Phone 7 users to bill purchases of services to their carrier.
- Nokia’s content and app store will be integrated (read: absorbed) into the Microsoft Marketplace.
- Microsoft’s other brands, such as Office and Xbox, were also mentioned but not elaborated on.



If you have a few minutes to spare, you can check out the complete letter below. Aside from the points laid out above, there isn’t much else of interest bar these determined parting words:

"There are other mobile ecosystems. We will disrupt them.

There will be challenges. We will overcome them.

Success requires speed. We will be swift."


Izvor: http://www.tomsguide.com/us/St...7-MeeGo-Letter,news-10105.html
[ ninjaz @ 13.02.2011. 18:03 ] @
Nokia upravo ima prezentaciju na kojoj govore u saradnji sa MS-om. Koga zanima evo linka: http://www.engadget.com/2011/0...vening-with-nokia-at-mwc-2011/
[ Nedeljko @ 13.02.2011. 19:56 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Nedeljko a sto brines tudju brigu ? :D

Oni sami imaju racunicu zasto su to izabarali. detalje mi ne znamo, ali opet otkud znas po kojoj jeftinoj ceni su dobili WP7, ako je ta cifra recimo 10$ po kopiji onda ih boli uvo, drugi problem koji imas sa androidom jeste da moze MS da te oplete sa patentnim tuzbama, ili moze i apple da krene takodje sa patentima da te napada. Tako da iskreno pitanje je samo koliko je android besplatan.


Samo komentarišem. A što se brige tiče, sviđa mi se Qt i moram primetiti da se mnogo brže razvijao otkako ga je Nokia otkupila (osim što u poslednjih nekoliko meseci ne vidim nove verzije), pa bih voleo da Nokia bude jaka. No, najvažnije je da je Qt bespovratno LGPL-ovan, tako da ćemo u najgorem slučaju imati fork. E, sad, koliko će se fork brzo razvijati, videćemo.
[ Cartman @ 13.02.2011. 20:15 ] @
Fork Qt-a je cest predmet diskusije ovih dana
Dobar clanak koji povezuje tu pricu, ima kvalitetnih komentara: http://piacentini.blog.br/2011/02/elop-is-after-me/
[ mmix @ 13.02.2011. 20:41 ] @
Nego, videli smo vec jednu uvredjenu mladu (Intela) u vezi ovoga, sta je sa ostalima koji su popili cusku? Svi oni kojima je MS cupao usi a sad Nokiji dao sve sto njima nije? HTC, Samsung, itd. Nema reakcija?

[ Nedeljko @ 13.02.2011. 21:31 ] @
Ja ipak mislim da je Elop MS-ov ubačeni špijun u Nokiju.
[ Ivan Dimkovic @ 14.02.2011. 08:02 ] @
Cuj spijun - a lik bio executive u MS-u.... ono, totalno nepoznata stvar ;-)

Jasno je da su Nokia-ini investitori odlucili da dovuku nekoga ko ce da totalno zaokrene firmu u drugom smeru, i vrlo verovatno su bas ovo imali i na umu cim su dovukli MSFT menadzera.

Nokia je pokazala koji su joj dometi u velikom softverskom R&D-u za telefone - i to sa daleko vise ulozene love nego Apple za sve svoje uradjaje zajedno.

Investitori su verovatno skuzili da ih ta birokratsko-finsko-socijalisticko-luzerska ekipa vuce za nos i svakog dana isisava silne pare na tu neman od boga pitaj koliko hiljada ljudi, pa su odlucili da to saseku - pozvali coveka koji ce lepo da pozatvara gro tog R&D-a i ucini firmu profitabilnijom, kako i treba da bude.

Symbian - cao.
MeeGo - cao.

Nesto mi se cini da ce socijalna sluzba u FInskoj imati dosta novih aplikanata :)
[ mmix @ 14.02.2011. 08:11 ] @
Tja, zapalice tih 5000 ljudi u ostatak EU sa sve referencama iz Nokie. A ne znaju svi koja rupa od devcetntra je to bio
[ tarla @ 14.02.2011. 08:18 ] @
Samo da ne bude kao na ovom klipu :)

http://www.youtube.com/watch?v=Ww4wuQSLimA
[ dejanet @ 14.02.2011. 08:23 ] @
E je', nasli ste ms kao primer hr-a, 200 000 zaposlenih..

Kako su pricali ex employee , nice and easy..

Doduse ima se..

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 14.02.2011. u 19:08 GMT+1]
[ mmix @ 14.02.2011. 08:42 ] @
MS ima 90,000 zaposlenih globalno od cega je gro salesman-a, eventualno sales-related evangelista i field inzenjera. Sami core dev timovi su prilicno lean&mean koliko to mogu biti u kompaniji te velicine i nema ih u svakoj zemlji. Ljudi koji su imali sestocifrenu platu za 120 linija su imali i druga zaduzenja, ali lako je praviti neosnovane paralele. Cisto radi primera kad je MDCS tim u Srbiji zavrsio svoj rad na windowsu cela ta ekipa je rasturena, neki su presli u Redmond, neki ostali u SQL ili Mathematici a neki su otisli. Sasvim sigurno nisu sedeli besposleni ubacujuci besmislene komentare u sors cekajuci dal ce nesto da se radi na sledecem windowsu.

[ dejanet @ 14.02.2011. 08:57 ] @
Current Employment Headcount
Location Employees

Worldwide 88,414
USA 53,735
Puget Sound (Washington State) 40,371

http://www.microsoft.com/presspass/inside_ms.mspx

Naravno da ce Kinez odnosno Indijanac odnosno Mi, uvek imati listu taskova, to u opste nije sporno..
[ Slobodan Miskovic @ 14.02.2011. 09:15 ] @
Kad smo kod zaposlenih treba imati na umu da se jako puno stvari radi preko outsoursing-a tako da je realno gledano cifra dosta veca.
[ mmix @ 14.02.2011. 09:35 ] @
Od kad MS outsourcuje svoj development? Sourcuju ga u svoje dev centre (Indija, Danska, Nemacka, Srbija, ...)

Sve u svemu u business grupi je 42000 ljudi worldwide, i od toga nisu svi developeri (tu su i product management grupe, xbox i bakraci, itd), zvanicna cifra ne postoji ali verovatno ima manje od 30k devova (jos manje SDE-ova jer ti treba i dosta SDET-ova) sveukupno za preko 150 proizvoda. Itekako svi imaju task liste :) Vecina nas zna direktno ili indirektno bar nekog ko je otisao u Redmond odavde, nisu otisli tamo da ne rade :) Ne budimo nerealni hleb se danas tesko zaradjuje u nasoj industriji, nije ni MS pasao travu da baca pare :) MS po meni ima nekih drugih problema, ali to je offtopic ovde, ontopic nema ni teorijske sanse da je dev proces u MSu ni blizu zadrigao kao Nokijine igre bez granica.
[ Slobodan Miskovic @ 14.02.2011. 09:43 ] @
Koliko znam neke stvari se prepustaju drugim firmama i partnerima.
[ mmix @ 14.02.2011. 10:00 ] @
Npr?

Oni to jednostavno ne rade, od kad su ih major gold partneri iznapusavali da im samo otimaju pare a onda ih saplicu malo su se promenili pa sad promovisu proizvode partnera koji komplementiraju njihove proizvodne linije, ali da bas outsourcuju development svojih proizvoda partnerima, to jos nisam cuo. Ne vidim ni da imaju potrebe da placaju 3rd party overhead kad imaju svoje sweat centre.
[ Ivan Dimkovic @ 14.02.2011. 10:18 ] @
Nije uopste poenta koliko je MS efikasan ili nije - poenta je da je Nokia bila katastrofalno losa tu, i da su vlasnici te firme ocigledno izabrali novog CEO-a bas po tom pitanju.

Dakle, Nokia ce da pozatvara vecinu svog R&D-a a OS razvoj ce prepustiti drugima.

To je jedina odluka koja je mogla biti doneta - imali su godine i godine da nesto naprave od Symbiana, pa i od MeeGo-a - a napravili su jedno veliko nista.

To je bacanje para koje ne pripadaju menadzeraju i socijali - vec vlasnicima Nokia akcija. Mislim, ono, mozda je to i Finska - ali se jako dobro zna cije su to pare.
[ srdjee @ 14.02.2011. 10:24 ] @
Pa i MS ima Mobile OS vec 8+ godina kao i Nokia, pa gde je i kakav je, Android ih je pojeo za 2 godine.
Ajd da vidimo koliko ce im vremena trebati da naprave valjan MOS za Nokia-u. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 14.02.2011. 10:32 ] @
Da, samo sto je MS, za razliku od Nokia-e kada je shvatio koliko su za*rali, seo i raspisao posten mobilni OS a ne perpetualni polufabrikat kao sto je MeeGo.

I taj OS ce sad Nokia da koristi.

Ako se pogledaju review-i WP7-mice, slabo joj iko bilo sta zamera kada je usability i brzina u pitanju (osim skrndeljavog browsera - ali to se lako da zameniti uostalom).

Sve u svemu - Nokia nije imala puno izbora, WP7 ili Android i to je to. Odabrali su MS zato sto smatraju da sa MS-om imaju bolje sanse, posto Google verovatno nije interesovao bilo kakav specijalni dil (a i zasto bi, kada im OS bez ikakvih specijalnih dilova postaje #1)
[ mmix @ 14.02.2011. 11:02 ] @
Pa sad, ne bih bas toliko daleko otisao sa "posten mobilni OS" Mnogostosta ne valja i nedostaje tom OSu i nesto cisto sumnjam da ce Nokia to da pegla.
[ combuster @ 14.02.2011. 11:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Da, samo sto je MS, za razliku od Nokia-e kada je shvatio koliko su za*rali, seo i raspisao posten mobilni OS a ne perpetualni polufabrikat kao sto je MeeGo.


http://www.anandtech.com/show/...f-meego-tablet-user-experience

:P

Ja lepo rekoh da Meego nije mrtav a nema ni razloga...
[ combuster @ 14.02.2011. 12:29 ] @
http://www.semiaccurate.com/20...es-its-working-hard-something/

Aha, vidi se sta je iskustvo ex MSFT glavonje. Blah, blah, blah, hype and some more blah...

Citat:

EARLIER TONIGHT LOCAL time we wasted about two hours of our life listening to Nokia's CEO Stephen Elop explain in some detail, although by no means in any specific terms, as to why Nokia decided to go down the Windows Phone 7 route. Pretty much every journalist at the Mobile World Congress has turned up, as everyone expected Nokia to at least show off its first Windows Phone 7 handset, but alas, it was not to be.

In fact, most of what was being said was a repetition of what was said on Friday during the analyst day, just more emphasized. Elop was very keen to point out that thanks to Nokia joining the Microsoft camp, there's now a three eco system race, where the three major players are Microsoft with Windows Phone 7, Google with Android and Apple with iOS.


Dakle oni su skocili na MSFT brod onako - blindfolded, bez ikakvog uredjaja, prototipa, bilo cega...
[ Nedeljko @ 14.02.2011. 13:18 ] @
Pročitajte naslov teme. Nokia i MS su ušli u strateški savez u vezi

MS Windows Phone-a,
MS Bing-a,
MS XBox Live-a,
MS Office-a.

MS : Nokia - 4 : 0.
[ Body Bag @ 14.02.2011. 13:36 ] @
Interesantna retrospektiva, heh

http://www.asymco.com/2011/02/...ous-strategic-mobile-partners/

[ Cartman @ 14.02.2011. 13:38 ] @
Citat:
Nokia Corp. (NYSE:NOK) will get billions of dollars from Microsoft Corp.(NASDAQ:MSFT) to drop its current SmartPhone software for Windows Phone 7, Nokia CEO Stephen Elop said Sunday.

Nokia, the World’s largest maker of phones, and Microsoft announced their alliance Friday. Both investors and employees reacted: Nokia’s stock fell 14%, and Finnish employees used flex time and wentt home early.

Dakle, MS se ispruzio da bi Nokia otkazala Symbian, Nokia moze da otpusti hiljade radnika, svi srecni (u upravi).
Dok ovi izbacuju photoshopovane rozi telefone, Koreanci rade uz Cisco i Sybase na poslovna resenja; sa sinocne konferencije:

[ Skaarj @ 15.02.2011. 00:57 ] @
http://www.asymco.com/2011/02/...0-million-symbian-smartphones/

[ srdjee @ 22.02.2011. 11:06 ] @
Lepo su oni to zamislili, jos AKO im bude od koristi ;) :

Microsoft bans open source on Windows Phone 7 Marketplace
Citat:
It's likely that some developers will be put off by Microsoft's overly restrictive developer agreement and simply head off to develop for other mobile operating systems.
If that does happen, Microsoft and its new best friend, Nokia, can only sit back and watch as both companies fall off the mobile communications and computing industry radar completely.

[ Nedeljko @ 22.02.2011. 11:45 ] @
Sjajan potez! Neka ih, neka zajedno propadnu, pa neka neko normalan napravi fork Qt-a i ćao Mikrokija!
[ Nedeljko @ 22.02.2011. 15:10 ] @
Šta njih zabole kako ću ja da licenciram moj rad? Poenta nije u tome da li sam ja izabrao licencu koja se njima sviđa ili ne, već da zabadaju svoj nos u tuđe dype.

Ne treba im podržati platformu svojim kodom, pa nek crknu!
[ Dejan Lozanovic @ 22.02.2011. 15:44 ] @
Nedeljko mislim da nisu jedini, koji su napravili wall garden oko GPL-a. Istu stvar je uradio i Apple.

Citat:

If I understand this correctly, FSF is saying that Apple needs to allow any apps with GPL'd code in them to be downloaded without DRM (the digital signature the App Store adds to any downloaded app) so that the binary can be freely copied to other user's machines and loaded on their iPhones.

This does a complete end run around the security system built into the iPhone. One reason why it is basically impossible to install malware on an iPhone is that all programs must be digitally signed by iTunes and can only run on the devices registered to that Apple ID. FSF appears to want a huge back door created in the iPhone OS to allow any non-signed app to be installed and run.

There is no way Apple will remove the requirement that all iPhone apps must be digitally signed to be installed and run on a device.
[ Ivan Dimkovic @ 22.02.2011. 15:56 ] @
Nedeljko,

Krivis pogresnu stranu - sam GPL je nekompatibilan sa MS Application Store-om (ili Apple-ovim)

Obe platforme imaju jak DRM, i sam GPL jednostavno nije kompatibilan sa tim.

Razlog zasto eksplicitno brane je samo legalne prirode - zele da se zastite od FSF trolova i mogucih tuzbi.
[ combuster @ 22.02.2011. 17:28 ] @
A kako bi i zasto FSF trolovi tuzili MSFT zbog opensource app-ova na MSFT app store-u ? Koji je moguci osnov za tuzbu ?
[ Tyler Durden @ 22.02.2011. 18:46 ] @
err, da.. i ja sam se tu izgubio..?
[ mmix @ 22.02.2011. 20:18 ] @
namerno saucesnistvo u krsenju GPLa a sto bi tuzili? pa, sticking it to the man?
[ combuster @ 22.02.2011. 20:46 ] @
Pre bi zaboli sami sebi posle kad boranija bude morala da plati sudske troskove i advokate. Na to donate dugme ne bih kliknuo... :) A i oni to znaju...

Nego ozbiljno pitam...
[ Ivan Dimkovic @ 22.02.2011. 20:54 ] @
Citat:
combuster: A kako bi i zasto FSF trolovi tuzili MSFT zbog opensource app-ova na MSFT app store-u ? Koji je moguci osnov za tuzbu ?


Lepo, mogu da kazu da je DRM-wrapper koji izvrsava GPL aplikaciju zapravo linkovanje sa GPL aplikacijom, i da traze GPL-ovanje i tog wrapper-a i ko zna cega jos.

Nema tog advokata koji ne bi zabranio takav mix.
[ Nedeljko @ 22.02.2011. 22:09 ] @
Ha, ha, ha! Pa, jedno je kazati, a drugo dokazati. Za toliko se zna šta je linkovanje. Zašto onda ne zabrane izvršavanje GPL koda na svakom svom OS-u da FOSS trolovi ne bi "kazali" da je aplikacija linkovana sa OS-om?

Uostalom, šta će DRM za GPL aplikacije?
[ combuster @ 22.02.2011. 22:22 ] @
Citat:

Lepo, mogu da kazu da je DRM-wrapper koji izvrsava GPL aplikaciju zapravo linkovanje sa GPL aplikacijom


Pa to mogu da kazu i za Windows operativni sistem. Kako ih neko do sada nije tuzio ? Svaki opensource developer aplikacija za Windows familiju operativnih sistema to moze onda. Mislim to ne da nema veze sa mozgom - nego ni priblizno nema veze...

Citat:

Microsoft's Excluded License for Windows Phone Marketplace is defined as "any license requiring, as a condition of use, modification and/or distribution of the software subject to the license, that the software or other software combined and/or distributed with it be (i) disclosed or distributed in source code form; (ii) licensed for the purpose of making derivative works; or (iii) redistributable at no charge. Excluded Licenses include, but are not limited to the GPLv3 Licenses."


Dakle app kome je procureo negde source code morace da se sutne sa Marketplace-a ili kako im se zove vec to ili je vec doomed u startu ako ima GPL licencu ??? Ejjjj....

Po cemu je to source code aplikacije opasna po bezbednost i sigurnost samog operativnog sistema ? Zar jbt API nije javno dostupan ? A MSFT je iza tog API-ja vec dovoljno dobro zasticen ko beli medved (makar oni veruju da jeste), tako da sam source code apsolutno nije bitan. Kao kad bi rekli da je pisanje plugin-ova za photoshop opasno po sam photoshop i njegovu sigurnost. :) Jos ispadose bezbedniji binary blob-ovi od open source app-ova :) Mislim za korisnika, MSFT, sam telefon whatever...
[ Nedeljko @ 22.02.2011. 22:26 ] @
Takođe, ni u jednoj verziji GPL-a se ne pominje nikakav DRM niti specifična tehnologija, već GPLv3 zabranjuje sprečavanje primene odredbi licence tehničkim merama. Ako DRM-om ili nečim drugim ne sprečiš korisnika da uživa prava iz licence, GPLv3 ne pravi nikakav problem.
[ mmix @ 22.02.2011. 22:26 ] @
Pa nije, GPL aplikacija se linkuje na OS libove, ne obrnuto. Sa druge strane DRM sistem je verovatno loader unutar procesa, cime sprecava podizanje aplikacija koje nisu potpisane i koje nisu stigle sa marketa.
[ Nedeljko @ 22.02.2011. 22:37 ] @
@mmix

Relacija linkovanja je sa GPL stanovišta simetrična. Ne linkuje se A na B, nego se linkuju A i B. Ukoliko je bar jedna komponenta pod GPL, to mora biti i druga ili je linkovanje zabranjeno.

Citat:
Ivan Dimkovic: Lepo, mogu da kazu da je DRM-wrapper koji izvrsava GPL aplikaciju zapravo linkovanje sa GPL aplikacijom, i da traze GPL-ovanje i tog wrapper-a i ko zna cega jos.


Ivane, da li ti hoćeš da kažeš da ako npr. ja napišem neko svoje smeće koje stavim pod GPL i linkujem ga sa nekim vlasničkim kodom, da time primoravam vlasnika tog drugog koda da GPL-uje taj kod? Veću glupost skorije nisam čuo. Ne, to samo znači da se moj kod ne može na taj način legalno distribuirati. Zbog toga mogu biti tužen samo ja i niko drugi.
[ combuster @ 22.02.2011. 22:41 ] @
Ma nije bitno kako se linkuje aplikacija, za to sluze kompajleri i linkeri koje MSFT moze slobodno da odredi. Ne znam ni u kom se programskom jeziku rade ti app-ovi. Fora je ocigledno u tome da iako ti imas potpisanu aplikaciju koja je ponudjena krajnjem korisniku u izvrsnom formatu - ako je program pod GPL licencom i source je dostupan - onda si blacklistovan na Marketplace-u. Period.

To je izivljavanje, IMHO, stite svoje stupidne aplikacije tako sto ubijaju eventualnu konkurenciju koja moze da dobije na brzini ukoliko je source code javno dostupan. Zasto bi platio za njihovu revolucionarnu prdez aplikaciju ako imas vec neku koju mozes da posaljes ortaku preko bluetooth-a ili download-ujes sa neta. Ovako mozes da teras samo potpisane aplikacije koje potpis mogu da dobiju jedino ukoliko su na Marketplace-u - sto vec ima neke logike. + sto je ovo samo jedan u nizu poke-ovanja foss-era zarad reklame (eto sad trenutno pricamo o njima i to je nesto). Sad da li realno to bas tako funkcionise ne znam (vezano za potpisivanje aplikacija) ali verujem mmix-u na rec.

[ combuster @ 22.02.2011. 22:45 ] @
@Nedeljko

Citat:

Ukoliko je bar jedna komponenta pod GPL, to mora biti i druga ili je linkovanje zabranjeno.


Jel sigurno to tako funkcionise sa GPL kodom ? Nesto cisto sumnjam da ne postoje GPL aplikacije koje se linkuju na neku od MSFT-ovih biblioteka. Ti fakticki moras da vodis racuna onda i sa cime kompajliras GPL kod...
[ combuster @ 22.02.2011. 22:55 ] @
Citat:

I'm writing a Windows application with Microsoft Visual C++ (or Visual Basic) and I will be releasing it under the GPL. Is dynamically linking my program with the Visual C++ (or Visual Basic) run-time library permitted under the GPL?
The GPL permits this because that run-time library normally accompanies the compiler or interpreter you are using. The run-time libraries here are “System Libraries” as GPLv3 defines them, and as such they are not considered part of the Corresponding Source. GPLv2 has a similar exception in section 3.

That doesn't mean it is a good idea to write the program so that it only runs on Windows. Doing so results in a program that is free software but “trapped” by Windows.


http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#WindowsRuntimeAndGPL

Rekoh ja da mi je to sumnjivo...
[ mmix @ 22.02.2011. 22:55 ] @
naravno, svaka aplikacija se kaci na minimum kernel32.dll (zbog memorije) i user32.dll (zbog systemskog dela GUIa). GPL to ne zabranjuje, niti MS ogranicava ko moze da se linkuje na njih.

Citat:
Sad da li realno to bas tako funkcionise ne znam (vezano za potpisivanje aplikacija) ali verujem mmix-u na rec.


Za WP7 ne mroas nisa da mi verujes na rec, ja znam o tome koliko i vi, a i nesto me ne interesuje preterano da se interesujem wallgarden sistemima. Samo iznosim pretpostavke sa zdravorazumeske distance, winmo si mogao da zeznes kako si hteo jer cak i kad ti zabrane ta zabrana se skidala veoma lako i onog trenutka kad je aplikacija na phonu mogla se izvrsavati. Jedini nacin da to sprecis je da SVI procesi pocinju DRM loaderom koji nece ucitati binaries koji ne zadovoljavaju neku sec polisu a onda ti i ne vredi da uspes da ubacis app na telefon jer nije potpisan sa marketa. A jedini nacin da to zaobidjes je da napises svoj proces launcher a to je vec petljanje po coru "OSa" i heavy hakovanje.
[ combuster @ 22.02.2011. 23:08 ] @
I da, da sumiramo, sve biblioteke koje su deo operativnog sistema su po GPL-u dozvoljene za linkovanje sa tvojim .o

Tako da sa strane GPL-a niti pravne niti bilo kakve druge moralne podrske nema za tuzakanje msft-a ako ne otvori deo svog source-a. Cak je dozvoljeno distribuiranje GPL aplikacija koje se kace na neki f*cked up licenced blob - ali se zahteva od programera da to javno navede u svom README/Help/About whatever i dozvoli tom specificnom blobu za link i snazno se ohrabruje da se takav kod sto pre preradi da bi se takva neka biblioteka izbacila iz upotrebe (ako je ikako moguce).

Citat:

If you want your program to link against a library not covered by the system library exception, you need to provide permission to do that. Below are two example license notices that you can use to do that; one for GPLv3, and the other for GPLv2. In either case, you should put this text in each file to which you are granting this permission.

[ Nedeljko @ 22.02.2011. 23:20 ] @
Citat:
combuster: Jel sigurno to tako funkcionise sa GPL kodom ? Nesto cisto sumnjam da ne postoje GPL aplikacije koje se linkuju na neku od MSFT-ovih biblioteka. Ti fakticki moras da vodis racuna onda i sa cime kompajliras GPL kod...


Da, tako funkcioniše, a postoji naravno i izuzetak.

Citat:
GNU General Public License, version 2

3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it, under Section 2) in object code or executable form under the terms of Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable source code, which must be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
b) Accompany it with a written offer, valid for at least three years, to give any third party, for a charge no more than your cost of physically performing source distribution, a complete machine-readable copy of the corresponding source code, to be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
c) Accompany it with the information you received as to the offer to distribute corresponding source code. (This alternative is allowed only for noncommercial distribution and only if you received the program in object code or executable form with such an offer, in accord with Subsection b above.)

The source code for a work means the preferred form of the work for making modifications to it. For an executable work, complete source code means all the source code for all modules it contains, plus any associated interface definition files, plus the scripts used to control compilation and installation of the executable. However, as a special exception, the source code distributed need not include anything that is normally distributed (in either source or binary form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the operating system on which the executable runs, unless that component itself accompanies the executable.

If distribution of executable or object code is made by offering access to copy from a designated place, then offering equivalent access to copy the source code from the same place counts as distribution of the source code, even though third parties are not compelled to copy the source along with the object code.


Evo i GPLv3:

Citat:
GNU GENERAL PUBLIC LICENSE

1. Source Code.

The “source code” for a work means the preferred form of the work for making modifications to it. “Object code” means any non-source form of a work.

A “Standard Interface” means an interface that either is an official standard defined by a recognized standards body, or, in the case of interfaces specified for a particular programming language, one that is widely used among developers working in that language.

The “System Libraries” of an executable work include anything, other than the work as a whole, that (a) is included in the normal form of packaging a Major Component, but which is not part of that Major Component, and (b) serves only to enable use of the work with that Major Component, or to implement a Standard Interface for which an implementation is available to the public in source code form. A “Major Component”, in this context, means a major essential component (kernel, window system, and so on) of the specific operating system (if any) on which the executable work runs, or a compiler used to produce the work, or an object code interpreter used to run it.

The “Corresponding Source” for a work in object code form means all the source code needed to generate, install, and (for an executable work) run the object code and to modify the work, including scripts to control those activities. However, it does not include the work's System Libraries, or general-purpose tools or generally available free programs which are used unmodified in performing those activities but which are not part of the work. For example, Corresponding Source includes interface definition files associated with source files for the work, and the source code for shared libraries and dynamically linked subprograms that the work is specifically designed to require, such as by intimate data communication or control flow between those subprograms and other parts of the work.

The Corresponding Source need not include anything that users can regenerate automatically from other parts of the Corresponding Source.

The Corresponding Source for a work in source code form is that same work.
[ Nedeljko @ 22.02.2011. 23:36 ] @
Citat:
combuster: I da, da sumiramo, sve biblioteke koje su deo operativnog sistema su po GPL-u dozvoljene za linkovanje sa tvojim .o

Tako da sa strane GPL-a niti pravne niti bilo kakve druge moralne podrske nema za tuzakanje msft-a ako ne otvori deo svog source-a. Cak je dozvoljeno distribuiranje GPL aplikacija koje se kace na neki f*cked up licenced blob - ali se zahteva od programera da to javno navede u svom README/Help/About whatever i dozvoli tom specificnom blobu za link i snazno se ohrabruje da se takav kod sto pre preradi da bi se takva neka biblioteka izbacila iz upotrebe (ako je ikako moguce).


Upravo tako. Ono što je Ivan napisao da im to treba da bi se zaštitili od FOSS trolova nikako ne stoji. Druga je stvar bila kada je MS imao svoj kod linkovan sa (svojim) GPL kodom (onim što su priložili za Linux kernel zbog Virtual PC-ja), a ja da svojim GPL trolovanjem nateram nekog drugog da otvori svoj kod... kako da ne. Žešća glupost u skorije vreme.
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 06:44 ] @
Citat:
combuster
Pa to mogu da kazu i za Windows operativni sistem. Kako ih neko do sada nije tuzio ? Svaki opensource developer aplikacija za Windows familiju operativnih sistema to moze onda. Mislim to ne da nema veze sa mozgom - nego ni priblizno nema veze...


Propustio si jednu sitnicu - GPL aplikacije na desktop Windowsu NE DISTRIBUIRA Microsoft, tako da niko ne moze njih da dovede u vezu sa tim.

U slucaju WP7, sam Microsoft pakuje i distribuira aplikacije u DRM wrapper-u i nudi ih preko svog app. store-a i onda direktna veza postoji, kako tehnicka tako i legalna.

Mozda to tebi nema veze sa mozgom, ali sam siguran da MSFT legalni dept. ne misli isto kao i ti (ili Nedeljko).

Jednostavno ne zele da distribuiraju GPL kod, jer ih to onda potencijalno obavezuje na kojesta.

Ista stvar vazi i za Apple.

GPL je virus - i svako normalan dize poveci zid izmedju svojeg IP-a i te licence.
[ Slobodan Miskovic @ 23.02.2011. 07:41 ] @
Resenje je da Nokia otvori svoje APP store i da se omoguci pristup istom preko WP7.
[ mmix @ 23.02.2011. 07:46 ] @
Kako je ova prica sad povezana za Googleovim Android marketom? Zar nemaju i oni neki DRM koji nije published a linkuje GPL android apps?
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 08:17 ] @
Ivane, da ponovim:

Šta će GPL aplikaciji DRM? Štaviše, GPL ne zabranjuje DRM, niti bilo koju drugu specifičnu tehnologiju, već GPLv3 zabranjuje sprečavanje primene licence tehničkim merama.
[ mmix @ 23.02.2011. 08:23 ] @
Ne treba GPL aplikaciji DRM, treba MSu DRM da kontrolise sta se startuje u wallgardenu. A posto takav DRM krsi GPL onda su GPL zabranjene.
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 08:32 ] @
OK, znači MS meni ne da da menjam tvoj kod i izvršavam ga u izmenjenom obliku. Dakle, ti mi dozvoljavaš, ali mi MS ne da. Kapiš?
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 08:37 ] @
Tako je - MS i Apple imaju sigurne platforme, i zahtevaju digitalni potpis i DRM kako bi kontrolisali distribuciju.

Kome se to ne svidja - ima alternativu, zove se Android.
[ mmix @ 23.02.2011. 08:42 ] @
Kapiram ja to bez problema, i niko tebi ne brani da pravis WP7 aplikaciju koja je GPL i koju neko moze da forkuje, samo ne mozes (niti bilo ko drugi) da je stavis na phone Jbg, nemoj kriviti MS nisu oni to izmislili, lepo ti je rekao Ivan, taj koncept iskrivljenosti belove krive je otkrio Apple. Konzumera ne interesuje FOSS i u cemu je njegov znacaj, konzumer hoce da neko razmislja umesto njega i to je i dobio, sve ovo sada je fallout tog desavanja naroda u "smart" phone areni. Jedino sto FOSS komuna sada moze je da igra njihovu pokvarenu igru kao sto to radi Oracle, da koristi patent pool da sakati marketplace ponudu (ako ne moze foss ne mogu ni aplikacije koje krse patente koje pripadaju foserima).

[ Nedeljko @ 23.02.2011. 08:43 ] @
To se ne zove sigurnost, već fašizam. Sigurnost bi bila da me OS pita da li želim da pokrenem nepotpisanu aplikaciju, pa da sam odlučim o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 08:44 ] @
Na zalost, pokazalo se da idiotima (prosecnim korisnicima telefona) ne smes dati takvu mogucnost. Cim postoji mogucnost da negde kliknu ili da stikliraju skidanje zastite, ode sve dodjavola.

Kao sto rekoh, imas alternativu - Android.

WP7 i iOS nisu platforme za tebe, ako trazis takvu vrstu slobode.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.02.2011. 08:48 ] @
Mala digresija:
http://arstechnica.com/microso...indows-phone-7-update-does.ars

Citat:
Alas not. Monday, Microsoft started rolling out the first update to Windows Phone 7. The company was non-specific about the purpose of the update; it's not the copy-and-paste update that will be shipped next month, but rather an update to somehow improve the update process. Presumably to ensure that the company can keep on top of any issues that arise, the patch's roll-out has been staggered; none of the handsets I have in hand have shown the update to be available, but many others have installed it already.

Sounds simple. Except it doesn't actually work. The two Samsung handsets on the market—the Omnia 7 and possibly the Focus (which are, or were, my pick of the Windows Phone 7 crop, thanks to the way their AMOLED screens make the operating system look so delightful)—are both experiencing "difficulties" with installing the update. The updates are failing to install in two ways. For lucky individuals, the process merely hangs on step seven (out of ten); rebooting the phone resurrects it, albeit without the upgrade. For a minority of unlucky users, the process fails at step six, and corrupts the phone's firmware. What's worse is that for some of them it appears to be bricking the phone completely, rendering it useless.
[ combuster @ 23.02.2011. 08:49 ] @
Citat:

U slucaju WP7, sam Microsoft pakuje i distribuira aplikacije u DRM wrapper-u i nudi ih preko svog app. store-a i onda direktna veza postoji, kako tehnicka tako i legalna.


Vrlo moguce, ukoliko postoje ogranicenja za dobijanje source-a ili aplikacije.

Evo sad sam proverio, ovi app-ovi se skidaju pomocu nekog Zune software-a za koga je potrebno registrovati se evo i dela ToS-a:

Citat:

As soon as you have successfully created an account, the service will be available to you. You agree to use the service only in the country associated with your account (“territory”) and you acknowledge that you may be unable to use the service outside the territory. 


Mada sad gledam i Android market, i kod njih treba da skines isto software (AndroidPIT) i da se registrujes pa oni ne zabranise GPL'ed app-ove... I jedni i drugi imaju besplatan i content koji se placa. E sad caka:

Citat:

Allow Unknown Sources
Before installing the AndroidPIT App Center, you have to allow downloads from "unknown sources" on your phone. This lets you install software that does not come directly from the Android Market.

Youʼll find this option on your phone under Settings/Applications and check "unknown sources" to activate it.

ATTENTION: AndroidPIT is safe to install! Please install any other software only from trustworthy sources.


Ovo nesto cisto sumnjam da postoji na WP7 :)

U stvari da ne sumnjam, evo linka:

Citat:

Windows Phone Marketplace appears to take some of the best parts of the App Store and the Android Market and throw them together into a hodgepodge, but they've strayed a bit with the trial period system -- with the Marketplace, it's up to the developer to decide how the trial works. There are API hooks to let the developer manage the whole process, actually -- to quote Biggs, a game dev could end the trial after you've killed 50 trolls, for example. There's no additional download after the trial expires; the game just unlocks if you choose to buy it.
Marketplace membership for developers still costs $99 a year, though Biggs says they're looking at tweaking the 5-app limit per account present in 6.5 -- whether that means they'll remove the limit altogether, though, we don't yet know.
There are no fees for developers to update their apps, nor fees for users to download them.
Speaking of user downloads, you'll be able to uninstall purchased apps and redownload them at a later time at your leisure -- the purchases are tied to your Live account, not your phone, so you can move between devices at will. That's a Microsoft policy that developers won't be able to override.
If a dev wants to post a free, ad-supported app, they've only got two hurdles: the $99 fee and -- of course -- approval by Microsoft. For ad-supported apps specifically, the company will have some guidelines specifically targeted at making sure the ads are appropriate and germane.
Microsoft's only dealing in real money here -- no points (though there's still an opportunity for direct carrier billing).
Though there's some development synergy between Zune and WP7S at this point (with XNA, specifically), there's no ecosystem synergy beyond that -- different marketplaces for the developers to submit to and manage.
You'll be able to browse and buy apps and games through the Zune desktop client on your PC.
Though there's no way for end users to purchase and install apps outside of the Marketplace, Microsoft is naturally working on a solution for trialling apps on a limited number of devices; if we had to guess, it'll be something akin to Apple's ad hoc installation mode, but Charlie Kindel has said that it won't be available in the first release of the platform. For now, the only way to do it is to unlock devices one at a time through the developer portal, and Microsoft isn't talking about how many devices you'll be able to unlock on an account right now.


http://www.engadget.com/2010/0...only-way-to-get-apps-on-windo/
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 08:53 ] @
Citat:
mmix: Kapiram ja to bez problema, i niko tebi ne brani da pravis WP7 aplikaciju koja je GPL i koju neko moze da forkuje, samo ne mozes (niti bilo ko drugi) da je stavis na phone ;)


Ha, ha, ha! Mogu da napišem program "za WP7 ili iOS" koji se izvršava na papiru.

Citat:
mmix: Konzumera ne interesuje FOSS i u cemu je njegov znacaj, konzumer hoce da neko razmislja umesto njega i to je i dobio, sve ovo sada je fallout tog desavanja naroda u "smart" phone areni.


A to ćete ti i Steva & Steva Co da procenite šta korisnika zanima! Odvratno.

Citat:
mmix: Jedino sto FOSS komuna sada moze je da igra njihovu pokvarenu igru kao sto to radi Oracle, da koristi patent pool da sakati marketplace ponudu (ako ne moze foss ne mogu ni aplikacije koje krse patente koje pripadaju foserima).


Čekaj, pokvareno je ja odlučujem o svojoj intelektialnoj svojini, a super je kad Steva & Steva Co odlučuju o mojoj intelektualnoj svojini.
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 08:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Na zalost, pokazalo se da idiotima (prosecnim korisnicima telefona) ne smes dati takvu mogucnost. Cim postoji mogucnost da negde kliknu ili da stikliraju skidanje zastite, ode sve dodjavola.


Čekaj, Steva & Steva Co su ovlašćeni da uspostavljaju psihijatrijske dijagnoze! OK, neka reklamiraju onda svoje sisteme ovako: "Ako ste idiot, imamo pravo rešenje za vas!".
[ mmix @ 23.02.2011. 09:04 ] @
Pa mozes da ga pokrenes i u emulatoru

Jbg, proguglaj malo "FSF AppStore GPL", ni FSF nikom ne ostaje duzan, oni su pocekli da dizu dzevu sto se GPL aplikaicije pustaju niz AppStore, smao sto nisu dobili zeljenu reakciju (umesto da appsteore promeni svoj koncept izbacili su GPL apps). Nigde u univerzumu ne pise da je Appli i MS obavezan da izvrsava sve aplikacije sa svim licencama. Dobrodosli u buducnost computinga

I sto bi reklamirali svoj sistem tako. Najbolji marketing je baziran na tastini, nista lakse nego prodati idiotu nesto ako ga ubedis da je to "smart" I onda moze da se nadje negde u oblacima sa svojim drugim "smart"d drugarima i da tapsu jedni druge po ramenu kako su "smart". Cha-ching $$$.
[ combuster @ 23.02.2011. 09:06 ] @
I jos jedno zapazanje, cemu onda tolika frka, Zune nije tu od juce, znalo se odavno da aplikacije neces moci drugacije da dobijes nego preko WP7 Marketplace-a - da je ovo bilo drugacije onda stvarno ne vidim prepreku za GPL'ed app-ove i na samom Marketplace-u, ovako mene uopste ne iznenadjuje ovakva zabrana MSFT-a a ne bi me ni iznenadilo da gomila FOSS developera ne bi zelela da radi aplikacije za WP7 jer bi morali da iskesiraju 100 zelembaca (pravih para, MSFT ne radi sa poenima :D) a i ovo ja vec mislim da flagrantno krsi GPL licencu.

U principu ti bi morao da dozvolis da taj download-ovani app mozes da podelis sa drugima a sprecen si da to uradis samim tim sto je MSFT Marketplace jedini distributer tih aplikacija - prema tome moz' odma' da zaboravis na GPL.

Tako da opet, to mislim da nema veze sa advokatima (u stvari bilo bi ih da su dozvolili GPL'ed app-ove) i sa zastitom sopstvenog koda od strane MSFT-a, vec iskljucivo do odluke da sw ne mozes instalirati osim ako nije preuzet sa marketplace-a.

/edit:

@mmix

Naravno da nisu obavezni, ja sam uvek bio za to da koristis servis u skladu svih tvojih prava a i ogranicenja - pa prema tome biras koji ces servis koristiti od samog starta.
[ dejanet @ 23.02.2011. 09:21 ] @
Mozda nisam u toku ali otkud to da neku win m.app. ne mozemo da stavimo u phone bez marketplace-a..

Npr. na android marketu (ne znam da li je jos tako), nisi mogao da prodajes ako si van US, tako da su ljudi otvorili svoje linije reklame i prodaje, dok je market tu kao (uslovno)shareware kanal..
[ mmix @ 23.02.2011. 09:33 ] @
Na WinMo 6/6.5 mozes, mozes i da iskljucis obavezu potpisivanja.
Na WP7 ne mozes, telefon je zakljucan, aplikacije su silverlight i mogu da se instaliraju samo sa marketplace-a. Ima nekih jailbreakera za WP7 ali MS to moze da sasece mnogo lakse nego Apple. Update 1 bi trebalo da ide ovih dana i on ce da prodavi Chevrona. Nesto bas nisam lud da investiram 6 cigli u uredjaj i da onda stalno gledam iza ramena dal ce MS da mi zacementira uredjaj. Jedino za dzabe da mi ga daju pa onda da im dozvolim da odredjuju kako cu da ga koristim.
[ Dejan Lozanovic @ 23.02.2011. 09:45 ] @
Pa pazi od tolike otvorenosti koja vlada na androidu developeri imaju situaciju da jako malo prodaju applikacije preko google marketa. I velika masa je besna i zato se drze iskljucivo iOS-a kao marketa. Verovatno i MS ide istom logikom , zele da vide masovnu prodaju applikacija preko marketa zele mnogo puta 30% da uzmu. GPL free bratija tu jednostavno nema sta da trazi :)

[ dejanet @ 23.02.2011. 09:53 ] @
Tacno na android marketu se niko nije ozbiljno opario, ali sa druge strane mi nije jasno da QA i debugging pocinje i zavrsava se na emulatoru.. WTF..
[ Dejan Lozanovic @ 23.02.2011. 10:30 ] @
Citat:
dejanet: Tacno na android marketu se niko nije ozbiljno opario, ali sa druge strane mi nije jasno da QA i debugging pocinje i zavrsava se na emulatoru.. WTF..


Pa ukoliko nemas rad sa senzorima tipa accelerometer/orijentacija sve ostalo moze da se zavrsi na samom emulatoru. Jer na emulatoru podesavas apsolutno sve , od rezolucije kolicine ram-a itd....
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 10:33 ] @
@Nedeljko,

Da, Steva Skeletor i Steva Celavi odredjuju sta ce biti pusteno na njihovim platformama.

Meni se to ne svidja, i koristim Android - sto savetujem i tebi ako imas isti problem. Sa druge strane ne vidim nikakav problem u tome sto oni rade - njihova platforma, njihova stvar sta ce ona podrzavati.
[ mmix @ 23.02.2011. 10:49 ] @
Citat:
dejanet: Tacno na android marketu se niko nije ozbiljno opario, ali sa druge strane mi nije jasno da QA i debugging pocinje i zavrsava se na emulatoru.. WTF..


Nije bas, kao regsitrovani developer (citaj neko ko je pljunuo $100 godisnje i prosao GeoTrust identity validaciju) mozes da otkljucas JEDAN telefon da pokrece nepotpisane aplikacije. Chevron jailbreak to radi zapravo, koristi bug u dev registraciji da prebaci telefon u dev mode.
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 10:52 ] @
Ivane, znam ja da oni imaju zakonska prava na to, ali mi se to uopšte ne sviđa i smatram da ih treba bojkotovati. Razvijaoci i kupci takođe imaju prava na to.
[ mmix @ 23.02.2011. 10:57 ] @
Nedeljko, apsolutno.

Proudly boycotting Apple since 2001

Ali kao sto vec napomenusmo, belova kriva je sve znacajnije iskrivljena na levo i sve vise je ljudi koji ce rado dati pare da ne poseduju i da im se kaze sta i kako smeju da koriste to sto su platili i sto im ne pripada.
[ dejanet @ 23.02.2011. 11:13 ] @
@mmx: jasno

Sto kaze Ivan ko voli nek izvoli..

Ono sto se takodje radi na svim trzistima, jesu manje-vise unikatne, aplikacije posvecene uskom krugu korisnika npr. nekog erp-a ili sa nekim dedicated zahtevom tipa security ili video nadzor..

Sta sa njima, da li taj segment treba da sluzi takodje za pumpanje broja aplikacija i developera na marketu -> vrednosti akcija..
[ Body Bag @ 23.02.2011. 11:24 ] @
Nego jeste primetili da je WP 7 ustvari samo losa kopija iOS-a
Maltene iste preslikane mane kao prvi Iphone a vrhunac komedije predstavlja Zune softver za sinhronozaciju ala Itunes, a i cela ova prica oko Windows Marketa nevidjeno podseca na Apple Store
Mislim da ga je Nokia u startu izvisila u middle-low segmentu s obzirom kakvu specifikaciju trazi WP 7 - tu ima da je pojedu za dorucak Android kinezi tipa ZTE i Huawei, a sto se tice low segmenta i glupih telefona, to nije trziste na koje treba racunati u buducnosti kao i na S40 platformu s obzirom na konstantan porast smart uredjaja u u globalnom udelu trzista :)
[ mmix @ 23.02.2011. 11:38 ] @
Citat:
dejanet: @mmx: jasno
Ono sto se takodje radi na svim trzistima, jesu manje-vise unikatne, aplikacije posvecene uskom krugu korisnika npr. nekog erp-a ili sa nekim dedicated zahtevom tipa security ili video nadzor..
Sta sa njima, da li taj segment treba da sluzi takodje za pumpanje broja aplikacija i developera na marketu -> vrednosti akcija..


Oni nisu uopste predvidjeno trziste za WP7, njih su potpuno razveli od consumer linije. Ako imas poslovnu upotrebu onda koristis "Windows Embedded Compact 7" koji treba da izadje ili trenutni CE6.0R3. Oba imaju silverlight runtime tako da u teoriji bi trebalo da WP7 aplikacije mogu lako da se portuju (ili samo strartuju, nisam siguran) a na njima rade sve "stare" binary aplikacije. Ako hoces telefoniju ili i na slabijem hardveru tu je "Windows Embedded Handheld" podverzija, mada telefonija moze da se instalira valjda na svim verzijama. U svakom slucaju to nije nesto sto mozes da kupis u poslovnici telcoa, al kopmanije se tamo ni ne snabdevaju. Nista to ne pomaze nama svesnijim konzumerima.
[ dejanet @ 23.02.2011. 11:58 ] @
Pitam, zato sto eventualno, neki mobile development OVDE, sigurno nece poteci od autora mobile strip pokera, koji ubije max 15 hiljada $ i kao takav je kvalifikovan za soc. pomoc u US, vec neki it mobile dodatak u kompanijskoj infrastrukturi.

Npr. cak i u Delti njihovi komercijalisti koriste win mobile aplikaciju i ipaq 6915(valjda). E sad da zamislimo naslov na marketu App.ZaMiska ver.011
[ mmix @ 23.02.2011. 12:10 ] @
Pa takve aplikacije nece ni ici na market da svako moze da ih kupi.
[ dejanet @ 23.02.2011. 12:16 ] @
Citat:
Pa takve aplikacije nece ni ici na market da svako moze da ih kupi.

Tako je te aplikacije nece ici nigde, bar sto se verzije 7 tice, koliko razumem..

'Ajde da kazemo da se gomila mob.aplikacija tog tipa mogu portovati na web, opet je to prilicno nerazumna odluka sa stanovistva enterprise trzista..
[ mmix @ 23.02.2011. 12:28 ] @
Nisi dobro razumeo, moci ce da idu neizmenjene na Windows Embedded Compact 7. Potpuno druga linija OSova. I nece ici na mobilne telefone vec na mobilne terminale koji mogu ali i ne moraju imati telefoniju.

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Embedded_Compact_7

Samo sto taj OS neces moci da nalepis na WP7 hardver (mada, hmm, eto ideje za xda ekipu) i neces moci da uzmes na 2 godine uz postpaid, ako razumes.
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 12:44 ] @
Citat:
Body Bag
Nego jeste primetili da je WP 7 ustvari samo losa kopija iOS-a


Ne, nismo primetili - mozda zato sto smo zapravo koristili WP7? ;-)

WP7 ima kompletno drugaciji UI od iOS-a i Androida (koji su daleko slicniji) - ako se nesto moze reci dobro za WP7/MSFT, a to je da su zaista uradili nesto novo sto se GUI-ja tice, umesto sto su isklonirali grid sa ikonama a-la iOS/Android.

Ima WP7 mana i te kako - ali da je kopija necega, to definitivno nije.

Probaj ga, pa ces videti.
[ Body Bag @ 23.02.2011. 13:14 ] @
Nisam mislio na UI dizajn vec na samu koncepciju ;)

Zune - Itunes
Nedostatak BT transfera, multitaskinga, c/p-a - ala prvi Iphone verovatno ciljano na to da ponudi slicnu filozofiju kao Apple u fazonu izasao je novi WP 7 i sada ima BT file transfer, cudo nevidjeno do sada :D
Ona glupost sa SD karticama koja poprilicno podseca na Apple uredjaje i nedostatak slota za kartice, odnosno ogranicavanje korisnika u tom smislu
Windows Market DRM, Apple Market DRM i opet slicna ogranicenja
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 13:31 ] @
Sumnjam da se radi o kopiranju Apple-a vec prostom vremenu - WP7 je zbudzen na brzinu, i morali su da ga objave sto pre - tako da su verovatno ubacili samo (po njima) vazne stvari unutra za pocetak.
[ Tyler Durden @ 24.02.2011. 19:48 ] @
http://www.zdnet.com/blog/hard...ate-installations-failed/11605
[ Tyler Durden @ 04.03.2011. 12:10 ] @
http://www.theregister.co.uk/2011/03/04/bing_deals/

lol, ponekad mi se cini kako u MS rade totalni debili, i da vlada kolektivna sizofrenija.
[ mmix @ 04.03.2011. 12:35 ] @
Nije debilnost vec pohlepa i posledica interne konkurencije za resurse unutar firme zbog njene velicine. Previse depratmenta koji konkurisu jedni drugima i bas ih briga kako ce sve to da izgleda spolja dok god oni pobedjuju interno.
[ Tyler Durden @ 04.03.2011. 14:01 ] @
hm, znaci toga ima svuda??

zasto je to dopusteno sa vrha?
mozemo da pricamo o nekoj zdravoj konkurenciji unutar sektora, ali neke stvari se sasvim jasno mogu okarakterisati kao direktna steta zbog takvog "ponasanja"..?
[ combuster @ 04.03.2011. 14:21 ] @
Meni lici na FAIL u saradnji izmedju sektora, kao da nikakvu komunikaciju medjusobno nemaju, pa valjda znas da tvoj latest gen smart-thingy ne podrzava html5 - zasto si razvijao onda taj servis bez makar neke backward kompatibilnosti ? Ili jednostavno WP7 dev-ovi nisu ispunili zahteve i ovo je njihova krivica. Sve jedno - lose po imidz i ovo ako ne iznervira WP7 korisnike - ne znam sta ce :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.03.2011. 14:38 ] @
Citat:
Tyler Durden
zasto je to dopusteno sa vrha?


Iskreno, osim ako nisi MSFT akcionar, ne vidim sto bi te to uopste zanimalo.

Klasicna ogromna korporacija koja se sastoji pretezno od korporativne birokatije.

IBM, Microsoft, Siemens, Nokia, ...

Sve su to mamuti koji imaju agilnost jednog mamuta i u kojima ces sigurno naci mali milion gluvih telefona, silo mentaliteta, nerazumnih birokatskih odluka itd...

Svako ko je imao priliku da radi za firmu sa vise od 100-njak zna da su skoro sve takve firme iste po tom pitanju. Cast vrlo retkim izuzetcima koji postoje zbog nekih specificnosti (tipa CEO koji je ujedno osnivac firme i koji ima totalnu kontrolu i dovoljno mozga da spreci birokratizaciju svoje firme).
[ combuster @ 08.03.2011. 11:15 ] @
Evo zasto su presli - zbog 1 milijarde dolara koju im je MSFT platio da ne odu na Android :D

http://www.theregister.co.uk/2011/03/08/nokia_microsoft_deal/

Citat:

Nokia's jaw-dropping decision to adopt Windows Phone 7 as its handset operating system was juiced by an equally jaw-dropping payout from Microsoft of over $1bn, according to a report citing people with knowledge of the deal.

Bloomberg reports that Redmond will ship that $1bn to Espoo, Finland, in support of Nokia's efforts to "promote and develop" smartphones based on Microsoft's as-yet-unloved mobile operating system in a deal that's set for "over five years."

The sources also said that Nokia will pay Microsoft a licensing fee for each copy of the operating system it installs on its handsets, but that the $1bn-plus payout will begin before any of those fees cross the pond on their way to Redmond.

In addition, one of the chatty tipsters noted that the payout was a bribe inducement to keep Nokia from selecting Android as its go-to mobile OS. Looking at it another way, a source said, the choice of WinPho 7 will give Nokia the opportunity to "stand out" from the crowd of Android phones increasingly flooding the market.


:)

/edit: Nokia istovremeno je prodala prava licenciranja i podrske za QT Digia-i :)

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=OTE4MA

Uf...
[ Nedeljko @ 08.03.2011. 13:45 ] @
Čekaj, šta to znači da Digia ima prava licenciranja i podrške nad Qt-om? Da li je sada Digia vlasnik kopirajta nad Qt-om? Ko će nadalje da razvija Qt?
[ combuster @ 08.03.2011. 18:43 ] @
Razvija ga Nokia ali sav komercijalni support i licenciranje prebacuju na Digia-u. Ipak ovo mi se ne svidja, jedan deo svog qt dev team-a su prebacili tamo (nekih 10-tak programera kako sam cuo) - to ne radi kompanija koja misli da zaradi kintu na necemu sto razvijaju - za sada kao nastavice punom parom iz ciste ljubavi prema FOSS-u khm, khm...
[ mmix @ 14.03.2011. 13:09 ] @
Uh, oh, smes da blago lazes i zavlacis musterije ali ne smes da lazes i zavlacis SEC Nije sve bas tako bajno i sjajno.

FORM 20-F ANNUAL REPORT: Nokia Corporation (3D: Risk factors)
[ Sale_123 @ 14.03.2011. 20:07 ] @
Citat:
combuster: Razvija ga Nokia ali sav komercijalni support i licenciranje prebacuju na Digia-u. Ipak ovo mi se ne svidja, jedan deo svog qt dev team-a su prebacili tamo (nekih 10-tak programera kako sam cuo) - to ne radi kompanija koja misli da zaradi kintu na necemu sto razvijaju - za sada kao nastavice punom parom iz ciste ljubavi prema FOSS-u khm, khm...

Steta sto jedan tako odlican proizvod na kraju zavrsi na tankom ledu (kao i sto je MySql, Netbeans, itd). Bolje bi bilo da ga nisu ni kupovali od Trolltech-a.

[ Nedeljko @ 14.03.2011. 20:30 ] @
Jok vala, Nokia je ta koja je LGPL-ovala Qt i tu nema više povratka. Prava stvar za korisnike.
[ Cartman @ 11.04.2011. 15:26 ] @
Tuzno sta napravise od ove kompanije.
Pozicija osobe koja objavila sledece saopstenje je "Head of Open Source, Symbian Smartphones".
Oh well...

Citat:
Not Open Source, just Open for Business

We have received questions about the use of words “open”, “open source”, and about having a registration process before allowing access to the code.

As we have consistently said, Nokia is making the Symbian platform available under an alternative, open and direct model, to enable us to continue working with the remaining Japanese OEMs and the relatively small community of platform development collaborators we are already working with.

Through these pages we are releasing source code to these collaborators, but are not maintaining Symbian as an open source development project. Consistent with this, the Nokia Symbian License is an alternative license which provides an access to Nokia’s additional Symbian development for parties which collaborate with Nokia on the Symbian platform.

Also consistently with the announcement, we are monitoring the registrations and approving the aforementioned platform collaborators only. There is a backlog of registrations which we are processing continuously.

Additionally, Nokia is committed to supporting application developers to leverage the continuing opportunity from Symbian and Qt, they can get that support, including development tools, documentation and other assistance from Forum Nokia.

http://symbian.nokia.com/blog/...source-just-open-for-business/
[ Tyler Durden @ 11.04.2011. 18:12 ] @
Ma ko ih hebe.
I treba da ih ovaj MS insajder pokopa do kraja, nakon sto MS izvuce i iskoristi ono sto moze i jos valja.
[ combuster @ 11.04.2011. 18:22 ] @
Ne bi valjalo da nam QT ode u klinac...
[ Tyler Durden @ 11.04.2011. 18:34 ] @
QT i njegov dalji status je otisao kvragu onog trenutka kad je postalo jasno da je Nokia potpuno zaglibila.
Ali zar Nedeljko nije rekao gore da je QT licenciran pod LGPL licencom i neko ce to sigurno forkovati.
[ combuster @ 11.04.2011. 18:48 ] @
Citat:
Tyler Durden: Ali zar Nedeljko nije rekao gore da je QT licenciran pod LGPL licencom i neko ce to sigurno forkovati.


Jeste :) Ko ? :(

Ako ga ne preuzme neka jaca kompanija koja vidi mogucu upotrebu na svojim proizvodima (mozda Intel) - pffff - ne pise se dobro. Mozda se tog posla prihvate i KDE developeri ali ionako imaju previse posla - vidis da KDEPIM ne mogu da portuju na Akonadi 100 godina...
[ deerbeer @ 11.04.2011. 19:44 ] @
Sta je sad ovo ? http://www.msqt.org/
[ combuster @ 11.04.2011. 19:46 ] @
Nista novo, QT za Windows...
[ deerbeer @ 11.04.2011. 19:51 ] @
Pa i obican QT je cross- platform sto znaci i za windows, cak moze da radi i sa visual studiom i ms kompajlerima
Onda mu ovo dodje isto s.... samo drugo pakovanje ?
[ combuster @ 11.04.2011. 20:06 ] @
Ne, to mu dodje samo isto sr**** :) Samo dedicated web page - mozda gresim....
[ dejanet @ 11.04.2011. 20:35 ] @
Sta je sad ovo ? http://www.msqt.org/

Neko bunari, pod predpostavkom da QT ode u ms, pa da proda domen..

Koliko vidim zagrizli su sa svojim kreatorom a stoje sa add-in za vs2010, a od*bali su i java gui toolkit tkz. Qt Jambi, koji je postao community verzija, sto je verovatno put kojim ce mozda ici i ostatak framework-a, ako ih kupi ms.
[ deerbeer @ 11.04.2011. 20:45 ] @
Slepac nisam video na dnu strane:
Citat:

This is a satire, for the real Qt website go to qt.nokia.com.


Mada sam siguran da se raja popalila da je to novi SDK za WP7
[ tehničar003 @ 17.04.2011. 23:29 ] @
slažem se....
[ Nedeljko @ 24.04.2011. 17:17 ] @
Koliko vidim, radi se na novim verzijama Qt-a i Qt Creator-a.