[ stdlib.h @ 12.02.2011. 18:55 ] @
Zasto RATEL ne reaguje i ne donese neki pravilnik koji bi znatno olaksao prelazak s jednog kablovskog operatera na drugi?
Uvodi se prenosenje broja za mobilne operatere (sto je za svaku pohvalu!), dok ove niko ne pipa. Sto se tice ADSLa, tu je promena odavno automatizovana - uzmes MIK, i ni ne osetis..

Zasto jedna zgrada ima SBB a susedna IKOM, i zasto je mogucnost prelaska zakomplikovana do maximuma? tj.
Zasto bih ja, ili bilo ko drugi - morao da jurim penzose, ako bih da menjam nesto sto se tice samo mene? (Uz pretpostavku da vecinu stanara zgrade Net ne zanima, skuputi 50%+1 je - nemoguce.)
Zato sto su se oni (operateri) dogovorili oko toga kako da izdele grad i ulozili novac u pocetnu infrastrukturu, svejedno sto je takva kakva jeste; I time - kupili svoj monopol?
DOKLE?
+ Je l to praksa i u 'normalnim' zemljama? (Ako jeste, da se ne bunim?)

Nije za ocekivati da ce konkurencija odraditi svoje, ako konkurencija ne postoji, a ne postoji, jer su kartelski podelili sve, od najmanje do najvece jedinice - ulice, preko kraja/kvarta pa do sela i gradova. I - kako zateknes, tako je. Promene - nema. Cuti i primaj uplatnice.

Konstantno se pravi paralela izmelju ADSLa i kablovskog neta, iako je cinjenica da je ADSL inferiorniji, i da ce cable, pre ili kasnije - infrastrukturno izneti bolju ponudu.
Ali, zasto se ne ucini nesto, sto bi pomoglo da se kablovski operateri takmice medju sobom; pre svega - tako sto bi se znalo da korisnici nisu zakucani, i da je promena moguca, laka i brza? Na nivou korisnika, a ne - zgrade.

Isto vazi i za one kojih se tice samo - televizija; Dovoljno je da znaju da ih se ljudi lako mogu ratosiljati i preci na drugog, i da viš kako bi cena pretplate mirovala.
[ calexx @ 12.02.2011. 19:32 ] @
Postoji mala razlika između ADSL-a i kabla, onaj prvi ide kroz žice koje većina ima odavno a da niko nije siguran čije su, da li državne, da li Telekomove, da li naše ... i to svi ADSL provajderi mogu da koriste. Kablovska tv/internet ide kroz kablove koje je postavio konkretan operater, idu od zgrade do zgrade pa do njegovog čvorišta ili servera. Kako bi ti recimo mogao da pređeš sa SBB-a na Ikom ako kabl koji koristiš ide u SBB? Jedino da u ulazu svake zgrade postoje 2-3 razvodne kutije koje vode do raznih operatera a od njih idu kablovi da svakog stana pa onda svako može da bira u koju će kutiju.
Ipak, kabl operateri nemaju kapacitet da pokriju 100% teritorije pa da ponude usluge u zgradi u kojoj je već neko drugi. Možda je ovo i poštenije, ako je neko naselje pokriveno jednim, onda sledeći idu u drugo pa treće ... i onda posle nekog vremena svi imaju kakvu-takvu ponudu. Kada svi budu imali kablove, onda može da se razmišlja o promeni. Dotle ostaje da se jure komšije i ubeđuju da promene operatera a on bi mogao da im ponudi neke popuste, gratis korišćenja i slično da bi ih preveo.
[ stdlib.h @ 13.02.2011. 04:26 ] @
Nista, onda - zivela restitucija! Ali i nacionalizacija, kablova za kablovsku. Whos with me? :)

Uostalom, jesu uzimali pare za uvodjenje, ne tako zanemarljive? Jesu.

Ne, ozbiljno - je l bar postoji neki svetli svetski primer? (Pa makar i kroz par kutija u zgradi.)
Il to bas mora, tako - za vijek vijekova, 1? (AKA Juri penzose, il - crkni s uplatnicom s kojom si startovo)
[ Predrag Supurovic @ 13.02.2011. 17:35 ] @
u svetu to finkcioniše verovatno zato što su stvari regulisali na neki način, tako da prevaziđu problem fizičkih veza.

To se može uaditi slično kao i sa ADSL, sve veze idu na neki koncetnrator a na njemu se određuje na kog se provajdera dalje povezuje.

Drugi je da se uvede nekakva standardizacija kablovskih priključaka na objektima tako da provajder može da dovede svoj signal do objekta i priključi ga, uz predviđenu mogućnost da se dovedu signali više provadjera istovremeno.

E sad, da li taj film možemo da gledamo u Srbiji, to je veliko pitanje.
[ stdlib.h @ 13.02.2011. 20:29 ] @
Zar bi realizacija toga bila toliki es ef, da se niko ni ne buni? Greota je to.. pa i da je realizacija sizifov posao.
Pa ti isti provajderi sad haraju, imaju vise nego solidnu ponudu net paketa (koji je, do pre par godina, za sve njih - bio misaona imenica) = puni su love.
Ocu reci - valjda je proslo vreme u kojem treba da budemo zadovoljni sto imamo i tog jednog, koji god da je.. A, vreme u kom im se investicija isplatila je proslo - odavno.

Ako moz da menjas ADSL provajdera, (uskoro) i provajdera fiksnog/mobilnog - al na najbezboljniji moguci nacin/uz zadrzavanje onog sto (i treba da) ti pripada,
zar nije logicno ocekivati da i cable ekipa dodje na red, pa i u zemlji Srbiji / bez obzira na to koliki je izazov u pitanju?

Do tada ce ugovor jedne firme (u kom, ne sumnjam - sve pripada njima, iako smo tu infrastrukturu platili upravo mi) kidati interes *SVIH* korisnika, ukljucujuci i bakice kojima je dovoljan Animal planet.

ps. Ma - dovoljno je da im se uvede nekakav porez, za taj ulicni monopol.. i da vidis kako bi se sami organizovali i sredili sve - da moze.
Jer, ovako - ti prakticno placas taj monopol. Na kom god da si. Kada ti stigne uvecan racun, za sta god - alternativu, nemas. Ili placas, i dalje.. Ili nemas nista. Taj kvazi-sistem promene - juri 50%+1 (+ plati jos ko zna kolko), pa to je tako smisljeno da tu pomoci/promene provajdera, u 99.9% slucajeva - nema.

[Ovu poruku je menjao stdlib.h dana 13.02.2011. u 21:42 GMT+1]
[ Dr.sima @ 14.02.2011. 09:26 ] @
Sad posle 10 godina kad su odredjeni provajderi ulozili milone $ u infrastrukturu, sad bi retroaktivno oduzimali i nudili kome? Provajederu koji dinara nije ulozio i sad ce da nudi preko njihove infrastrukture duplo jeftinije pakete... nemojte ziveti u vreme komunizma, nije to drustvena imovina nego privatna. Kome se ne svidja ne mora da koristi, pogotovu ne kablovski internet i televiziju...
A inace, u inostranstvu svaki od provajedera dovuce svoju "zicu" pa korisnik moze da bira ciju uslugu ce da koristi...
[ adsl.reakcija @ 14.02.2011. 09:49 ] @
Tu infrastrukturu smo mi plaćali ( ja sam pre 6 godina platio oko 100 evra priključak za kuću). Samo u mojoj ulici 50 kuća po 100 evra, a gde su ostali?
Priča da su pojedini provajderi uložili svoje milione u infrastrukturu je smešna. To su naše pare i ona treba da bude naša, odnosno da kroz nju provlačimo šta hoćemo.
[ Dr.sima @ 14.02.2011. 10:07 ] @
Slazem se ja da je bilo dranje koze sa ledja za uvodjenje, ali nigde se infrastruktura ne vodi kao tvoje (nase) privatno vlasnistvo, isto kao sto smo placali i uvodjenje telefona, pa te iste zice nisu nase, nego telekomove...
[ bachi @ 14.02.2011. 12:57 ] @
Logično je da ako Telekonj naplaćuje zakup portova ADSL
provajderima da se donese zakon po kome će i kablovski operateri morati
da iznajmljuju svoju infrastrukturu trećim licima, pa ako bi se tom
trećem licu isplatilo da nudi Internet povoljnije, pokraj tog zakupa,
što da ne.

Ali, nisam siguran da li je to uopšte tehnički izvodljivo.
[ Predrag Supurovic @ 14.02.2011. 13:37 ] @
Kad bude sve digitalno, onda će biti izvodljivo. Dok je analogno, sve se svodi na razvlačenje kablova i fizičke veze.
[ DusanSukovic @ 14.02.2011. 23:06 ] @
Citat:
Dr.sima: Sad posle 10 godina kad su odredjeni provajderi ulozili milone $ u infrastrukturu, sad bi retroaktivno oduzimali i nudili kome? Provajederu koji dinara nije ulozio i sad ce da nudi preko njihove infrastrukture duplo jeftinije pakete... nemojte ziveti u vreme komunizma, nije to drustvena imovina nego privatna. Kome se ne svidja ne mora da koristi, pogotovu ne kablovski internet i televiziju...
A inace, u inostranstvu svaki od provajedera dovuce svoju "zicu" pa korisnik moze da bira ciju uslugu ce da koristi...




Nema tu "komunizma". Postoji jedna rijech za to a to je "monopol" :)
[ virus_crew @ 19.02.2011. 22:37 ] @
Ama ljudi ne mora da predje 51% ljudi an taj novi KDS vec su vam potrebni samo potpisi da se ljudi slazu da ovi drugi rade u vasoj zgradi, znaci ne obavezuju se oni da uzimaju on tog drugog distributera signal, to znaci sluzi samo kao "saglesnost" to je provereno jer sma ja to u mojoj zgradi uradio imao sam IKOM i dovukli smo KDS PTT uzeli nas 5 od 50 za pocetak sada mozda ima i vise, to je bilo pre jedno 4-5 godina i nismo se pokajali 100puta je bio bolji signal PTT nego IKOM i net ikomov je bio uzas tad sam uzeo adsl jer je njihov bio smesan, sad je vec druga situacija ali to je kazem bilo pre 4-5 godina, ili ja mislim da mozete samo da od predsednika kaucnog saveta dobijete potpis i ne treba vam vise nista da bi presli na novog providera opet kazem ne mora ko nece, pa makar i sam da predjes oni ce to uraditi, nisu gadljivi na novac, naravno ako postoje teh. mogucnosti, eventualno da imaju u blizini svoje nekke kablove, konkretno PTT je razvukao kablove pored zgrade u zemlju i to je to.Probajte i videcte da cete moci, bre da razbijemo famu vise ne moras da ubedjujes penzose da predju na taj novi kablovski samo nek skrabnu da se slazu da se radi u zgradi ili probaj kod kazem ti predsednika kucnog saveta ako on stavi paraf ne treba ti 51% stanara.
Ajd pa javi...