[ peca26000 @ 12.02.2011. 21:45 ] @
Pa, jel radi? kakav je?
https://static.elitesecurity.o...edajnik%20za%20KT%20opsege.pdf
[ peca26000 @ 13.02.2011. 22:54 ] @
Niko nista ne pravi, nikoga ne zanima?
Evo ja sam poceo, plocicu sam uradio prenosom tonera na novine, izgleda bolje nego foto-postupkom, prvi put sam probao ovo sa tonerom i uputstvo za plocice nije dobro, meni se pokazalo da treba veca temperatura od 195 stepeni.
Znaci na samom pocetku sam izrade ovog uredjaja, niko nista nema da doda, imam problem sa burgijom 0,7mm plocica je tako projektovana kao da svi imamo idealan alat, srecom ne koristim vitroplast!
Plocica je uspela odlicno, kad uslikam videcete sta mogu MASNE novine, sta pod ovim mislim mastan papir, ne one suve crno bele-rapave novine!
U ovoj temi necu biti sebican da objasnim sve u detalje.
Ovaj uredjaj je dao Kovacevic Nebojsa i jos neki stranac, koji tvrdi da je njegov to projekat ;) sad to nije toliko vazno koliko je bitna dimenzija plocice, meni je bas oduzelo vremena, autor je dao preveliku velicinu plocice za stampanje, sitnica ali kako za koga...
A sto ja ovo vama uopste i pisem, mozda nekome zatreba, ko zna zasto je to dobro?



[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.02.2011. u 00:38 GMT+1]
[ lucky88 @ 13.02.2011. 23:50 ] @
Sama šema je dosta zamagljena, ne vide se detalji najjasnije.
Javi kako to radi, možda to preklapanje nije baš najsrećnije rešenje
Nije loše za početnike sigurno. Meni je prejednostavno da bih ulagao sredstva i energiju u projekt.
[ peca26000 @ 13.02.2011. 23:53 ] @
Pa nije bas za pocetnike, treba delove smestiti na plocicu, odabrati feritna jezgra koja ce valjano da rade, ima jos detalja oko podesavanja, a gde je jos VFO.
Bice tu svega po malo imam ja ideje kako uraditi jednostavno VFO bez mnogo ulaganja i truda, ali kad dodje fotoaparat da ja to lepo uslikam.
A to oko preklapanja je Gane pisao, nebi se slozio sa tim, ali to ce se potvrditi na kraju kad proradi, videcemo koja je tvrdja tacna.
Pozdrav
[ peca26000 @ 14.02.2011. 00:01 ] @
Ovo ce biti VFO iz Atlasa.
[ RADAR669 @ 14.02.2011. 00:11 ] @
Evo ja sam pocetnik pa me zanima izrada ovog uredjaja , jer nije komplikovan u poredjenju sa nekim semama koje sam gledao i naravno odustao od izrade .
I ja nameravam da odradim plocicu u skorije vreme al me buni izbor vfo-a , pa nebi bilo lose da neko strucniji da neki predlog .
Peco ja koristim paus papir za prenosenje otiska , ali uspesno prenesem otisak iz nekoliko puta dali sa tim masnim papirom iz novina uspe iz prve prenosenje ?
ako je iz prve onda cu na trafiku po novine
[ peca26000 @ 14.02.2011. 00:33 ] @
Nemo ni da trepnes, ja sam to sad PRVI PUT PROBAO i uspeh je zagarantovan, nisam mogao da skinem toner koliko se dobro preneo na plocicu. Imam samo problem kad skidam novinu sa plocice jako se zalepi ali se toner ne skida nikako, to me najvise obradovalo, pazi koristi laserski stampac, bar sam ja tako radio, hp pljuckavac ne koristim.
Atlasov VFO! uzmi neku fabricnu stanicu pa vidi cak i neka serija Kenwood-a ne radi stabilno video sam to svojim ocima.
Probacu ovu shemu pa cu vam preneti iskustva za nekoliko dana kad to upakujem i posle cu da slikam.
[ lucky88 @ 14.02.2011. 08:07 ] @
Slažem se da šema nije baš za početnike, jedino je moglo da se doda VF pretpojačanje sa rezonantnim kolima, na
ulazu prijemnika, i ARP-obavezno-za SSB prijem. Inače imaće verovatno dosta dobar prijem na 80M. Ja sam svojevremeno gradio
neke prijemnike, ssb signali su mnogo čujniji od AM. A na 80 metara sam mogao da čujem drugi harmonik nekih
piratskih stanica koji su radili negde na ST oko 1.7mHz :) Ali to je bilo dosta davno, u "zlatno doba" .
Ja ionako nisam Radio Amater pa mi ni ne treba radio stanica. :)
[ SStudio @ 14.02.2011. 12:31 ] @
Nisam radio ovaj ali sam radio druge qrp uređaje sa istim ili sličnim vfo-om i to kada odradiš po propisu radi znači ono što je čovek napisao oklopljena kutija itd.
Poželjno postaviti provodne kondenzatore na kutiji od vfo-a da sve bude rf oklopljeno.

Inače što se tiče te metode prenosa laser tonera na pločicu nema bolje i zahvalnije u kućnoj radinosti.
Jedan mali savet u vezi toga

Uzmeš novinu sa masnim papirom odkidaš jednu stranu pustiš je kroz štampač i posle prenos tonera na pločicu i ostaviš da se ohladi.
E sad nemoj da skidaš papir onako na suvo već stavi celu pločicu pod slavinu lepo nakvasi taj papi i iztrljaj četkom za ribanje da skine sav taj višak papira.
I dobijaš pločicu kao iz fabrike.

Pozdrav i javi rezultate pa da se bacim na izradu ako bude vremena, samo što će morati da dođe cw na ovo već postojeće, ssb i qrp ne idu baš.

[ RADAR669 @ 14.02.2011. 13:00 ] @
Ja sam do sad radio onim masnim paus papirom no nikad ne ostane dobar otisak iz prve pa sam morao vise puta da prenosim toner .
Ovog puta uspeo sam iz prve da prenesem dobar otisak , korisatio sam masni papir od zidnog kalendara , a taj masni papir iz novina moj stampac nekako zguzva pri samom stampanju valda je suvise tanak ili sta vec ?
Stampac je laserski Samsung ML-1640 novije generacije crno beli.
Evo par slika
[ peca26000 @ 14.02.2011. 13:34 ] @
Da vam odgovorim, idem redom.

@lucky88 nisam ni ja radio-amater ali pravim takve uredjaje, VF tehnika je najbolja za ubijanje dosade, pogotovo u ovo zimsko vreme. Pojacanje na antenskom ulazu nije narocito potrebno ukoliko ima dobar rezonantni kalem i dobra antena, bice snimaka kako ja cujem.
U ovoj deceniji ima pirata vise nego ikad, ne smetaju oni meni, to su samograditelji vecinom, fabricki uredjaji tamo ne rade dobro.

@SStudio Zna se da treba oklapati VFO, u Atlasu je oklapan aluminijumom? koliko je to dobro, opisite ovaj detalj, cime je najbolje oklapati i uticaji temperature na odredjene materijale, znam da kad se zagrevaju neki elementi frekvencija pocinje da raste...
Citat:
Pozdrav i javi rezultate pa da se bacim na izradu ako bude vremena, samo što će morati da dođe cw na ovo već postojeće, ssb i qrp ne idu baš.

E upravo to prijatelju, ja cu uraditi i CW jer mi treba telegrafija, neke dodatne delove cu naravno dodati a visak na preklopnik za ssb. Ja sam bar radio tako kako si opisao za plocicu i prezadovoljan sam, nista bolje od toga.

@RADAR669 Tamo gde se nije preneo toner kako treba, uzmes lak ili dobar marker i popravis, to se desava uglavnom na vece povrsine i nedostatak temperature, ja sam to resio ovako, kad vidim da probija sa druge strane papira, deluje masno onda je to to. A to za novine da se guzvaju to je tacno, treba malo uhvatiti rukom papir da ima podjednaku silu kad ulazi u stampac, to mislim kad se spolja stavlja papir u stampac, ne onaj box gde je puno papira, on je uglavnom dole i treba mu tezina papira...
Odlicno su uspele plocice, ako si ti zadovoljan to je ono pravo, meni su uspele dve sam pravio i izgledaju potpuno isto kad sam ih izvadio iz kiseline, drugu stranu bakra sam lepio sirokim providnim selotejpom.
Toliko za sada.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.02.2011. u 14:44 GMT+1]
[ SStudio @ 14.02.2011. 16:53 ] @
Citat:
nekako zguzva pri samom stampanju valda je suvise tanak ili sta vec


Nije do papira, uglavnom štampači prave zez.
Sve zavisi od modela do modela na koliko on greje toner, pa samim tim i neki papir ne podnese toliko toplotu i krene da vrda.

Tako smo ja i ortak zeznuli jedan matori laser, u početku kad smo provalili tehniku sa laserom, gurali smo heroxove folije koje su namenski za to u lasere i svuda radilo kako treba lepo zagreje lep i otisak kad se skine sa ploče.
Međutim jednom odštampasmo na laseru starije proizvodnje, koji je imao grejač kao ringla izgleda, i cela se folija lepo zalepila za valjak.
Sva sreća pa je bio mator pa i popravka tjs prepakivanje valjka sa neke furde nije bilo skupo kako je moglo da bude.

Po mom iskustvu najbolji je CKM ili onaj mens health za prenos papir je taman kako treba. Playboy nismo probali greota da se cepa :)
[ peca26000 @ 14.02.2011. 17:25 ] @
Hehe, nesto mi pala na pamet IDEJA, kad bi mogao neki stari stampac da bukvalno razvalim, vodjenje papira, i umesto toga gurnem direktno plocicu da se stampa, da li je to moguce da se uradi, mislim teorecki dal moze toner da se DIREKTNO prenese-zapece na bakar?
E ondak ne trebaju ni novine, a sam stampac da je namenski za stampanje bakarnih ploca?!? Hm
Pozdrav
[ RADAR669 @ 14.02.2011. 18:25 ] @
Mozda moze sa onim HP malim stampacima sto imaju pozadi onaj poklopac sirine A4 papira , jer kad im se skine poklopac onda papir pri stampanju ne izlazi gore nego iza stampaca , tako da kad bise rolne sto uvlace papir u stampac preradile da hvataju za debljinu pertinaks table mozda bi to moglo .
Ali takvi stampaci nisu laserski nego ink-jet pa neverujem da bi se to lepo stampalo , imao sam jedan takav HP i naravno uz njega onu bocicu sa tonerom da vecito dopunjavam :-D

Nego da se vratimo na temu , malko sam nesto radio
[ steva26000 @ 14.02.2011. 19:44 ] @
Prijatelju, sta ti bi? Napravio si pocetnicki propust! Nije neispravljivo, mada ce ti to otezati rad, ako mislis da radis taj QRP na toj plocici koju si uradio!
Stampa treba da ti je u *ogledalu*. Nadam se da Peca nije napravio taj previd.
Inace da vas obavestim, taj uredjaj radi sjajno i istina je sto je Peca spominjao, tu semu je neki Amer bukvalno ukrao i proglasio za svoj projekat i to dosta vremena kasnije nego sto je on ovde kod nas publikovan. Ovde je sve moguce, te tako nista ne vredi to sto je neki projekat INTELEKTUALNA SVOJINA, mada od AMERIKANACA NIJE NISTA DRUGO ZA OCEKIVATI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inace Peco, ako imas nekih problema oko sastavljanja ovog uredjaja, javi se, mada ne verujem. Pravio si ti i daleko ozbiljnije uredjaje.
Zelim svima puno uspeha u bavljenju elektronikom.
Inace forum je odlican.
[ peca26000 @ 14.02.2011. 19:53 ] @
Pozdrav Stevo,
Peca nije napravio "propust",te njegova plocica odgovara originalu. Inace stigao sam gotovo do kraja, ostali su samo induktiviteti. Malo sam se patio oko 74HC4053, jer imam samo SMD kolo. Nema da se nadje u prodaji kod nas obicni.
Zao mi je sto ne mogu da vam posaljem slike, za sad, jer mi USB kabl nevalja, kad nadjem kablic saljem slike.
A ti Stevo mogao bi da dodjes na pivo.
Pozdrav
[ SStudio @ 14.02.2011. 20:45 ] @
Citat:
umesto toga gurnem direktno plocicu

Tako nešto su zapadnjački elektroničari već "hakovali" doduše na malo drugačiji način.

Naime ne muče se kao mi sa prenosom tonera pegle ringle i ostalo, već odštampaju veze na onu foliju iz mog prethodnog posta i pločicu sa sve folijom na njoj gurnu u laminator, da prevedem na naški mašina za plastificiranje.
Samo što su malo menjali mehaniku zbog debljine pločice a u pojedini slučajevima i elektriku na laminatoru da bi postigli dovoljnu temperaturu.

Ima na Ytube nekih snimaka ceo proces prenosa oko 5 sek i sve prenese na pločicu kao sa slike da je.

Mada s obzirom koliko imam para i delova, a u poslednjih dana mi i vremena nedostaje, slabo šta pravim tako da bi investiranje u laminator i dodatno maltretiranje bilo "veća dara nego mera".

A uz to nisam toliki japanac pa da mora sve pod konac da bude, bitno da radi za estetiku ko još mari pogotovu za taj deo oko pločice, do juče smo žvrljali flomasterima a sad nam zasmeta i mala tačkica kad se ne prenese hehehe
[ peca26000 @ 14.02.2011. 21:17 ] @
Pa sad se sve cesce koristi SMD zato moze da zasmeta na nekih pola milimetara je vec puno.
Ovo oko stampaca mi je ideja od ranije, naravno da je neko to vec uradio, ali nisam video ni cuo.
Pozdrav
[ lucky88 @ 15.02.2011. 03:14 ] @
Citat:
steva26000:  Ovde je sve moguce, te tako nista ne vredi to sto je neki projekat INTELEKTUALNA SVOJINA, mada od AMERIKANACA NIJE NISTA DRUGO ZA OCEKIVATI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


JEste da da su to Amerikanci, ali ne bi se složio da su samo oni kradljivci i šta ti sve već ne. To je velika država sa puno različitih nacija,pa ima i puno lopova.
Šta će mo sa Kinezima, oni kopiraju sve što postoji od tehnike, verovatno je polovina kompjuterskih procesora koji se prodaju kod nas Kineska kopija a da ne govorim o drugim delovima za elektroniku, uništili su samogradnju u elektronici.

Neke južnoameričke države su zasnovane na korupciji, ako bi neko ukinuo korupciju, u tim državama bi nastao haos i rat.
Pa i u Evropskoj uniji tu i tamo procuri poneki Korupcionaški skandal i afera.
A tek kod nas, ima lopova koliko hoćeš i Velikih i sitnih, svih vrsta Ne prođe mnogo pa objave neko novo hapšenje na vestima,aferu, itd.

A ovo što je RADAR669 napravio grešku, ništa strašno, dešava se u žurbi i najboljima, nije velika ploča, preporučio bih da drugu napravi
a ne da stavlja komponente sa donje strane, ne bi izgledalo baš najbolje.
I meni se dešavalo isto. Treba dobro proučiti ploču pre nego što se krene u izradu.

poz.





[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 15.02.2011. u 06:30 GMT+1]
[ RADAR669 @ 15.02.2011. 11:49 ] @
E stacu kad sam pocetnik :-( , ma uradicu drugu nikakav problem samo moram po pertinaks ili vitroplast nemam vise , a nigde u textu ne pise dali je ploca prikazana sa gornje ili donje strane ma da mi to nije izgovor mogo sam da propratim malo vodove pa bih video da gresim no nema veze bar sam razradio tehniku prenosenja tonera iz prve , ranije sam kazem radio pausom pa nije odmah ispadalo dobro ko sad .
Taman dok ja uradim drugu nadam se da ce Peca da pusti uredjaj u rad , i javi rezultate da vidimo kako to radi ?
A mozda krenem sa postavljanjem delova i od strane stampe sta mu fali ionako kad se upakuje u kutiju nevidi se , na kakvim sam sve plekovima pravio koje sta sramota me i da kazem he he nego ipak uradicu propisno kako treba.

A 74HC4053 integralac ima u http://www.mgelectronic.rs/ i obicna i SMD varijanta , dok ovaj SA612 uspeo sam samo u KELCO da nadjem.

[Ovu poruku je menjao RADAR669 dana 15.02.2011. u 13:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao RADAR669 dana 15.02.2011. u 13:07 GMT+1]
[ lucky88 @ 15.02.2011. 20:43 ] @
Taj integralac SA612 je isti kao NE602 , koji god da nađeš.

Ovu ploču što si uradi obrnuto, u principu može da se uradi na njoj, samo integralce staviš odozdo, neće biti problema, radiće to sigurno,
ne znam za predajni deo, nisam dobro pogledao pločicu,kako izgleda raspored u tom delu, ako nije nešto kritično, može i taj izlazni mosfet da se
stavi odozdo. Ali prouči ti to sam malo bolje, pošto već si počeo da radiš. I pazi pri podešavanju predajnog dela, ovo u slučaju da nemaš
iskustva sa time, treba podešavati prvo sa veštačkim opterećenjem, neki neinduktivni otpornik ili veštačka antena, mnogo bolje nego sa antenom,
pri podešavanju izlaza sa priključenom antenom,ako je podosta razdešen izlaz, može lako da strada tranzistor-u delu sekunde.Frekvenciju podesiš
da ne bude predaleko od radne, npr. ako će raditi na 6.98MHz , nećeš podešavati izlaz na 7.5, već je predaleko :)

Izlazni tranzistor može da bude i IRF520 pa i 530 ali sa njim već može da bude problema. Ja imam neke japanske mosfetove iz starih rashodovanih CRTmonitora istih su karakteristika kao ovi IRF.
Javite gde nabavljate te feritne toruse, meni bi trebao neki.

poz





[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 15.02.2011. u 22:23 GMT+1]
[ RADAR669 @ 15.02.2011. 23:06 ] @
Polako ne zurim nigde , znam da mogu integralci odozdo iskoristicu i ovu plocicu sto sam naopacke uradio a uradicu i drugu kako valja , NE602 njih imam jedino nemam kristale i ovaj 74HC4053 al to cu da narucim samo trba da iskalkulisem sta mi jos treba od delova za neke druge stvari sto radim pa cu onda sve to da narucim skupa .

A torusi jesu problem i tesko da ima da se nadju ako neko zna gde moze da se naruce bilo bi dobro da napise ovde , unapred hvala .
[ YU2AX @ 16.02.2011. 12:42 ] @
Josip Fica YU7AA prodavao je razna torusna jezgra, ne znam da li jos uvek ..
Probaj da ga kontaktiras preko njegovog sajta.
[ peca26000 @ 16.02.2011. 14:36 ] @
Feritna jezgra su problem, sta ko uspe da nadje?
Moze da se uradi samo sa jednim torusom, mora stajati samo na izlazni fet IRF510 ostalo ne treba, imam iskustva sa tim.
Kako dalje i sta uraditi, moze cak i bolje, radi bez nekih vecih izmena, naravno to cu ja uraditi sebi na volju, ali dok dodjemo dotle ima i drugih dilema.

Jedna bitna sitnica je frekvencmetar- resite to ovako http://www.py2bbs.qsl.br/freq_dl4yhf.php ovo je najisplativiji nacin da sami napravite, za punjenje kontrolera snadjite se...

Smestanje delova za VFO, nisam procitao od vas kako to resiti, moje ubedjenje je UHF birac kanala, lepo je oklopljen sa promenljivim kondezatorom. Ima cak i mehanicki uradjen prenos za sitniji korak! Stariji znaju kako se gledao 2 program neki su morali i konvertore da kupuju e tu moze VFO.
Dajte nesto sto ima uske veze sa ovakvim uredjajima.

Da odgovorim @lucky88 Isti je ali cim nadjem SMD varijantu, ovu plocu prepravljam u jos manje dimenzije :)
Nema neke veze sto je obrunuta, bice kraci kontakti od integralaca, manji kapacitet, nema podnozja...
Treba stici do Izlaznog IRF510 bice tu i drugih mnogo bitnijih stvari za prijemnik, ovo treba uraditi da radi za CW i naravno preklopnikom za SSB, odstraniti modulaciju i naterati DSB modulator o plafon, ili lepo napraviti regulaciju snage na potenciometar, tako moze da se kontrolise izlazna snaga + zastita za los SWR kao kod Atlasa, nista to nije komplikovano ali treba, nece da smeta!
Laki ovaj QRP je za 80m, hteo bih mozda resenje da moze i 40m ali ne bih sad o tome.

Kako resavate skidanje bakra od gore, ja obicnom burgijom od 3mm, tamo gde masa ne treba, ja sam malko unakazio palhceve, prvo sa jedne ruke a sad sa druge, malo ce da ceka ovo da odradim, ne mogu drzati ni lemilicu!
[ YU2AX @ 16.02.2011. 16:47 ] @
Citat:
Kako resavate skidanje bakra od gore, ja obicnom burgijom od 3mm, tamo gde masa ne treba, ja sam malko unakazio palhceve, prvo sa jedne ruke a sad sa druge, malo ce da ceka ovo da odradim, ne mogu drzati ni lemilicu!


Ha, ha, ha ... znam kako ti je ... ja sam to ranije uglavnom resavao rucnom mehanickom busilicom, na kojoj moze da se kontrolise koliko obrtaja i kojom brzinom prostom rucnom manipulacijom. Bar mi ne zulja prste. Pokusaj tamo kod tebe na buvljaku da nadjes neku ..

Inace, sve nacrte i plocice radim sam, fotopostupkom. Kod dvoslojne stampe, napravim film sa otvorima iznad padova koji ne idu na masu, pa samo oslikam i drugu stranu. Kod koriscenja gotovih nacrta plocica nema drugog resenja nego burgija ... hi, hi hi.
[ peca26000 @ 16.02.2011. 18:47 ] @
Ha ha haha evo prolazi polako, sutra ce vec biti bolje, mogu da pisem ali space taster izbegavam ,
pa kad sam uradio pola plocice, tek onda sam se setio, ovo sto ti pises za rucnu! tako sam i nastavio. Nisam davno nista pravio pa sam malko pozurio, nekad se i zaboravi sta treba.
Sto se tice stampane veze i plocica, uvek cu raditi novinama dok ne nadjem ploter ili direktno stampanje! Novine su prava stvar. Za fotopostupak treba dosta prccckanija i jos ako? uspe razvijanje...
Uglavnom nema nacrta gornjeg dela stampe za amaterske uredjaje, masa je sve, pa gde ne treba mora sam da mislis, hm. Jedino ako je neko pre razmisljao gde ne treba masa, pa imas na gotovo.
Pozdrav
[ lucky88 @ 17.02.2011. 03:34 ] @
Probajte neki od Vackar VFO-a, dosta su stabilni.

Ne bi trebalo da se gradi na štampanoj pločici, već "u vazduhu" elementi se leme direktno jedan na drugi i na masu.
Moglo bi i u onim UHF tjunerima koje je Peca pomenuo, imaju unutra promenjive kondenzatore sa prenosom, samo treba
izbaciti one pregade unutra da bi se dobilo više prostora. Ideja je vrlo dobra.


Ali ima i dosta šema PLL-a, pa može i to da se napravi.

poz



[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 17.02.2011. u 05:50 GMT+1]
[ RADAR669 @ 17.02.2011. 08:42 ] @
Iha ! Stigosmo i do PLL-a i meni je to palo napamet al cu prvo vfo varijantu , a za tjuner od starog tv-a - ono jedino da se sve porastura da se cupaju pregrade inace drugacije ne moze vec sam probao da ih se resim
[ lucky88 @ 18.02.2011. 01:08 ] @
Jeste mora da se razmontira sve, da bi se polomile te pregrade, ako bi mogao da se utrpa unutra VFO oko tih pregrada, bilo bi dobro.

Onaj čip 74HC4053, možda bi mogao da se tu proba obični CD4053, ima ih u starim kolor tv-eima. Trebalo bi da može da radi tu.
Ako imaš neki polovni probaj sa njime.
A ima i druga varijanta ,bez tog čipa, spojiš samo da bude u prijemu ili samo u predaji, pa testiraš.

@Peco, cw možeš da dobiješ sa nekim ton-oscilatorom, priključiš na mikrofonski ulaz. Ovaj način što si reko,čini mi se da se razbalansira
modulator, time dobiješ noseći talas, pa može da se radi i AM. Ali prijemnik nije za AM. A i snaga je manja sa nosećim talasom.

poz

Ispravka:
Ne može Cd40503, trepa da propusti signal od 8.8MHz, previsoko, mora 74HC4053

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 18.02.2011. u 02:30 GMT+1]
[ peca26000 @ 18.02.2011. 22:30 ] @
Za pregrade, ne mora uvek da se razmontiraju, zavisi od toga kakav alat imate, kojim redosledom se slazu elementi...

Am vrsta rada mislim da nije obavezna osim SSB i CW, modulisana telegrafija nije pozeljna koliko znam, samo noseci signal! ! !

Jedno pitanje, koliko je pomeren prijemnik ili predajnik za CW nesto sam procitao da ide 700hz e sad ne mogu da se setim ali mislim da je za predajnik -700hz za CW i to ce resiti jedna BA243 na +5v tako cu to da resim.

Varikap diode nisu pozeljne, zbog stabilnosti oscilatora jer nema PLL-a ali moze da se napravi stabilizator VFO-a ima nekoliko shema po netu, videcemo da li ce to biti uopste potrebno.

Ubacio sam SMD zicicama 74HC4053 ili ce ici napolje vec sam ga priletovao :) letkolnom, ostalo mi da zaletujem induktivitete i ukljucujem prijemnik, jedva cekam da cujem shum na 3,6mhz.
Cudna mi zavojnica u prijemniku, vrednost od 18uH ali videcu mozda se i to bude promenilo. Obicno ide 40-50uH ali ajde de, prvo cu da probam necu dalje da pisem, predosecam vec unapred da ce biti nekoliko dobrih prepravki!
Pozdrav
[ peca26000 @ 20.02.2011. 00:04 ] @
Ima jos ne jasnih detalja, evo slikovito u vezi T37-43
Ako je 6 bifilarnih namotaja bice 10uH da li je toliko potrebno ili 2uH? Za 2uH to vazi za T50-2 dotle jos nisam stigao.

Da vidimo slike za jezgra.

[ lucky88 @ 20.02.2011. 01:20 ] @
Peco koliko vidim u tekstu ne piše koliki je to induktivitet, samo je dao broj namotaja na tom jezgru. Možda sam prevideo.
Ali to su širokopojani transformatori, nisu rezonantni, koliko mi se čini, pa mislim da je to ok, sa tim brojem namotaja.

Ukoliko nemaš trenutno te ferite probaj neke druge, oni od starih tv tjunera za vhf , sa dva otvora, ili neke feritne perle, bilo kakve
videćeš da će raditi.
[ peca26000 @ 20.02.2011. 01:44 ] @
Probacu tu sa dva otvora, sad da li to moze da izdrzi 10w nesto ne bih bio siguran?
Probao sam ja to davno ali se sad ne secam zbog cega nisu bile dobre...
Nemam 33pF kondezatore, necu moci sve do utorka da ovo ukljucim i probam!
T37-43 je totalno drugacija po karakteristikama od T50-2 dosta je slabiji na njoj induktivitet, treba 22 zavojaka za 2uH nabavio sam 2 komada, ako nekome treba dacu telefon za info na PP.
Pozdrav
[ lucky88 @ 20.02.2011. 05:10 ] @
Neznam da li te pratim , malo sam pospan,
U izlaznom filtru treba da idu T50-2 torusi, ne bi valjao ferit T43.

A onaj jedan prenosni trafo u drejnu , on trpi svu snagu, u pravu si tu. Teško da će moći onaj televizijski. Možda dva komada da se spoje nekako.
Taj materijal je dosta dobar, viđao sam neke gradnje na 3.5MHz cw primopredajnik u bivšem časopisu RadioAmater, gde je baš taj ferit korišten.

poz

odoh na spavanje
[ peca26000 @ 21.02.2011. 06:27 ] @
Pozdrav svima, evo nesto sam uradio i snimio ovo jutro kako se cuje, http://www.youtube.com/watch?v=eVswxRIqK-Y
Ovo vam nece raditi ovako po shemi, ima nekih izmena, predajnik jos nije gotov, tj. nije samo zalemljen IRF510.
I to je sve, za sada.
[ YU2AX @ 21.02.2011. 10:58 ] @
Mozda je FLL bolje resenje nego PLL, vise bi odgovaralo za ovo sto pravite.

Evo LINK



[Ovu poruku je menjao YU2AX dana 21.02.2011. u 18:12 GMT+1]
[ peca26000 @ 21.02.2011. 23:44 ] @
Mozda?
Treba tu i stampana veza da se to uradi realno...

Evo nesto sto je mozda ''bakin kolach, lichi'' he

Kovacevicu Nebojsa ako citas, svaka cast za ovo malo cudo, nadam se da ste pogledali ovo sto sam snimio, prijemnik ima izmena, sitnih ali bitnih, ono o ''izboriti se sa difuznim jakim stanicama'' ,ima resenja, treba smanjiti kapacitet kondezatora na antenskom ulazu, evo i takve prepravke koja resava sigurno taj problem.

Bice jos izmena za CW i neki stabilniji oscilator sa maksimalno 3 tranzistora, ako ste gledali sta sam snimio i gde sam ubacio u pregrade tranzistore.
Dajte neku pouzdanu shemu, ova od Atlasa radi kilavo i tesko se nadju tranzistori u originalu, i mnogo vuce ovaj 2n3866, to nisam tako radio ali sam probao...




[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 22.02.2011. u 00:57 GMT+1]
[ lucky88 @ 22.02.2011. 04:57 ] @
Dobro zvuči na snimku, i lepo je videti urađen projekat, u slici.
Dobije se inspiracija da se krene sa nekom gradnjom. Ja planiram da radim nešto i nikako da počnem.

Ne bi bilo loše par slika uređaja u boljoj rezoluciji, to bi značilo potencijalnim graditeljima.

poz
[ peca26000 @ 22.02.2011. 05:26 ] @
Ovo je bilo sa mobilnim telefonom, za bolju rezoluciju slika bice detalji, problem je i dalje sa USB kablom.

Ima jos jedna novost, resio sam delimicno CW za telegrafiju, dodaju se 3 tranzistora, to cu uskoro precrtati, nije nista komplikovano i ne treba modulisani signal.
Pokretanje noseceg signala bez modulacije, vrsi se naponom na pin 1, na SA612 i samo se odspoji mikrofon, sad to sve treba naterati da se ukljuci TX i to sve tasterom za CW, znaci taj detalj je resen.

Nesto razmisljam da zakomplikujem sve ovo i da ubacim optokapler protiv klikseva, ali to bas ako bude neophodno uradicu i to.
Veoma dobro radi preklapanje sa 74HC4053 ali ima nedostataka po pitanju NF-a ne mutira, ostaje volume pojacan i cuje se glas preko mikrofona.
Nije toliko strasno, moze se ubaciti jos jedan fet da mutira kad radi TX, potrebno je da se odradi sa malo kasnjenja, zbog lupanja napona u toku tastovanja RX/TX dosta dobro radi i veoma je brz.

Samo se vi druzite samnom i bice inspiracije koliko hocete, e sad smeta ljudima sto nisam kao ''oni uniformisani'' al nema veze bitno da ne smeta, zasto ja ovo sad pisem? ko zna mozda nekome zatreba...
Pozdrav
[ peca26000 @ 22.02.2011. 06:32 ] @
Evo detalja za CW.
Ostalo je da se resi BFO to ne moze tako da radi u originalnoj verziji, mora za 2.4khz nizi, ako hocemo LSB i CW. Za USB ne treba nikakva prepravka.

Sad fali jos i monitor za telegrafiju 800hz u NF-u

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 22.02.2011. u 07:45 GMT+1]
[ peca26000 @ 28.02.2011. 19:08 ] @
Radi sve, samooo 3 sekunde radi kad se prebaci na mikrofon, znaci kad se odradi po shemi, radi tako.
Taj problem se resava sa otpornikom 22k na kapsuli mikrofona, paralelno povezati, nije svaki mikrofon iste omaze pa se javio i ovakav problem.

I najbitnije kako radi predajnik.
Najbolje odabrati izlazni tranzistor koji daje cistu sliku na osciloskopu! Jedino je tako ispravno videti rad uredjaja, to se na sondi i wat-metru ne vidi!!!
Bilo je iznenadjenja sa IRF540 to radi ali ko zna gde sa nekih 10-12W. (sa zvrljotinama do cak 20W) jako bitna sitnica koja moze da napravi nocnu moru.
Takve detalje ne radite ako ne vidite osciloskopom ili jos bolje spektralnim analizatorom!
Stavljanjem tranzistora IRF510 dobije se 8-10W ciste sinusoide, sto je i cilj.
Stelovanje bias-a nije kriticno.

Jos bitnije detalje necete uskoro videti, problem je ostao sa fotoaparatom i kablom USB ali stici ce i to na red.
Jezgra su jakooooo bitna koja se izaberu, ne mora T50-2 ali zato mora na drejn feta ubaciti nesto sto je veceg permabiliteta kao T37-43, koriscena su i neka jezga iz kompjuterskog napajanja, slike ce reci sve sto ja vama ne mogu na ovaj nacin opisati pocetnicima.

Pokusacu jos jednostavnije da resim i ovo jezgro da zamenim, kako bi se lakse konstruisao uredjaj bez ovakvih komplikacija, jedino sto mogu da vam priblizim jasniju situaciju je ferit ubacen umesto T50-2, ferit je valjkast i koristi se za napajanje od 3v takav crni stapic se ubaci itd. pa cu nastaviti kad dodju slike. Stavljene su u buzir, nema grejanja na SWR 2:1
Jos jedan manji ferit u pobudi je zuto-bele boje sa 6 navojaka bifilarno...

Nije ovo za pocetnike ni slucajno, ali nije ni nesto preterano strasno ako se zna sta treba.
[ lucky88 @ 01.03.2011. 09:30 ] @
Ovo za stabilizaciju VFO-a.
U časopisu Radio Amater br.1 2000.g. ima opširan članak o Savremenom stabilizatoru frekvencije VFO-a. Sa štampanom pločicom.
[ lucky88 @ 08.03.2011. 21:23 ] @
Zaboravih da čestitam uspešno lansiranje predajnog dela. Kada će biti slike?

Evo još nešto za vfo stabiliser, jednostavnije je.

I ovo:
http://members.ziggo.nl/cmulder/ksbstabi.htm

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 08.03.2011. u 22:34 GMT+1]
[ peca26000 @ 08.03.2011. 23:10 ] @
Morace slike, jer ovako nije potpun opis.

Video sam taj stabilizator za vfo ali mi je suvise delova za ovo sto hocu.
Imam jednu semu to bih probao pa ne znam da li radi?
Da li moze da radi za 12,367-12,867mhz toliko mi treba za 3,5-4mhz.
Radim sa MF-om 8,867238 odlicno se pokazao.

Sema je negde skinuta sa interneta, ne znam za koju je frekvenciju ovaj stabilizator, verovatno ovaj kristal treba nesto da uradi?...
[ lucky88 @ 09.03.2011. 01:21 ] @
Ovo bi trebalo da radi, ali
kažu da kod ovakvih stabilizatora su kritični neki elementi u integratoru, otpornici
čini mi se onaj od 220k.
I mora da signal vfo-a bude simetrična četvrtka, tu ćeš potrošiti još jedan čip od elemnata najmanje :)
Npr. može da se podeli na 2, nekim flip-flopom ili binarnim deliteljem kao 74HC4520 ili 74HC74, pre uvođenja u stabiliser.

Može čini mi se vfo da radi na nižoj frekveniji - 5.37MHz, lakše je postići stabilnost.Pa bi moglo i bez satbilizacije.
A dovoljno je daleko od radne frerkvencije,pa može da se potisne, ne znam da li ima tamo predviđeno za dva rezonantna kola
na izlazu mixera pri predaji. Trebalo bi i jedan da završi posao. Ali nisam gradio to, pa nagađam.






[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 09.03.2011. u 09:06 GMT+1]
[ peca26000 @ 09.03.2011. 20:46 ] @
Ma to je ok sto ti kazes, evo sutra ujutro cu probati ovo sa 4060 ali nemam 74HC4060 pa nece verovatno raditi na ovaj kristal koji je u shemi 32,768MHz
Ti chipovi 74HCXXX rade cak do 50MHz pa nisam nasao u MikroPrincu, ali probacu na 10MHz to im je granica za 4060.
Citat:
Npr. može da se podeli na 2, nekim flip-flopom ili binarnim deliteljem kao 74HC4520

A ovo ti je odlicna ideja to cu da probam ako ovo ne uspe, bas na taj nacin da prepolovim, pa slicno je kao preskaler varijanta, mogao bi i 7493 svaki komad ovog chipa moze da podeli tj. da isecka koliko hocu na nizu frekvenciju.
Imam u frekvencmetru U664 i 3 komada 7493 sema iz radio-amatera koja radi, prvi chip deli sa 64 a ova sledeca 3 komada ne znam sta rade, osim toga kad je ulaz 100mhz izlaz je 1mhz za 1GHz je 10mhz izlaz do glavnog brojaca do 10mhz itd...

Razlog za visu frekvenciju je digitalno ocitavanje frekvencije, sad ne znam da li ce mi uspeti ako radim na 5,3 da on radi obrnutim redosledom, u to nisam siguran ali i taj detalj ce uskoro biti jasan, to je finalna stvar na displej ce se videti.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 09.03.2011. u 21:58 GMT+1]
Kod Atlasa, preko 10MHz stanica u mesacu oduzima od 5,645khz to sam proveravao jer sam pravio i imam original oscilator Atlas 206 radi odlicno, po toj shemi sam radio i ne radi dobro, klizi po nekoliko stotina, varikap dioda je krivac i nizak napon koji je u rasponu 2,8-6v sto je malo... Ali nije u aluminijumu! To je bas muka koja me vec danima prati ali ce stabilizator resiti sve ovo, problem je mehanicke ne-prirode.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 09.03.2011. u 22:11 GMT+1]

Za proveru svih mehanickih oscilatora ovo vreme je idealno! otvorite vratra i prozore na 30 sekundi svaki ce da klizi i ako je SilverMica kondezator, pa srebro u kalemu itd. ali ne vredi.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 09.03.2011. u 22:26 GMT+1]
[ lucky88 @ 09.03.2011. 21:33 ] @
Citat:
Ma to je ok sto ti kazes, evo sutra ujutro cu probati ovo sa 4060 ali nemam 74HC4060 pa nece verovatno raditi na ovaj kristal koji je u shemi 32,768MHz
Ti chipovi 74HCXXX rade cak do 50MHz pa nisam nasao u MikroPrincu, ali probacu na 10MHz to im je granica za 4060.


Evo samo jedna ispravka, kristal je 32.768KHz, to je kristal iz starih časovnika, ima ga i u drugim uređajima koji pokazuju vreme, izgleda kao mala
cevčica sa dva izvoda, dosta je majušan. Imaš sigurno takav negde. Na pinu 13 se dobija oko 62Hz takt freq,
i to je korak-rezolucija VFO-a.Dovoljno je i za cw operaciju mislim.
Neznam da li bi radio obični 4060, probaj.Ako podeliš frekv. vfo-a sa 2 biće nešto oko 6.5MHz, možda neće raditi dobro tu.
Još jedna sitnica, ttl čipovi nemaju baš idaelnu četvrku na izlazu, proveri na osciloskopu, bolje podeli sa nekim HC.
Probaj i da ne deliš frekvenciju, "učetvrtaj" samo signal nekako.
Može to da proradi ako se pomučiš, ili ako budeš imao sreće pa proradi iz prve

A te fabričke vfo-e ne možeš da porediš sa samogradnjom, jer kod njih su primenjene temperaturne kompenzacije, kvalitetni kondenzatori
i zavojnice itd



[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 09.03.2011. u 23:04 GMT+1]
[ lucky88 @ 18.04.2011. 16:57 ] @
Peco, kako je protekla gradnja, nisi odustao valjda?


Što se tiče metode prenosa tonera, za izradu štampanih pločica, sigurno svako ima svoje neke trikove
kako da najbolje uradi, mogla bi se otvoriti i posebna tema za to.

Evo mojih nekoliko tipova, pre svega podešavanje štampača pre štampanja na papir:





Zatim, veoma je važno da pločica bude savršeno čista pre prenosa tonera,
može mehanički da se očisti jako dobro najfinijom "vodenom šmirglom" pod mlazom vode,
ne skida mnogo bakra pa se može slobodno dobro istrljati, zatim veoma važno,
posle sušenja pločice (može toplotom), istrljati je Nitro razređivačem, sada je pločica spremna.

Posle peglanja, da bi se skinuo papir potopiti je u toplu vodu i čekati da nabubri, posle starom četkicom
za zube polako i strpljivo skinuti papir, dovoljno je da se skine samo sa nezaštićenih površina.Ono malo sloja
što ostane na toneru ne škodi.

Ako se pažljivo radi ovim metodom mogu da se rade veoma precizne i kvalitetne pločice.

Ako dizajniramo svoju pločicu, za popunjavanje bakrom velikih površina, ne koristiti solid color
već finu mrežicu, ali pazite štampači imaju veliku rezoluciju pa, de ne bude previše široka rešetka,
pokazala se dobro ovakva: debljina linije 0.43mm sa proredom(spacing) 0.65mm (u EAGLU).

nadam se da će koristiti nekome.

poz
[ peca26000 @ 19.04.2011. 14:35 ] @
Naravno da treba ovakva uputstva nece nikome smetati.
QRP zavrsen i radi.
Da budem od rechi, slike cekaju za koji dan ce biti, pa cu dopuniti kvalitetno temu da bude jos jasnija.
Problem ostaje za sad VFO i to je sve.
Nastavicemo, sad zurim na drugu stranu.
Pozdrav
[ peca26000 @ 29.04.2011. 21:06 ] @
Slike zavrsenog posla, ako ima pitanja odgovoricu ako znam, pozdrav svima koji su pratili ovu temu.






[ peca26000 @ 03.05.2011. 20:22 ] @
Evo kako to izgleda sa frekvencmetrom i PLL oscilatorom, za sad je tako dok ne dodje obican oscilator od Atlasa... http://www.youtube.com/watch?v=22lTfmI6BNI
Kristal od 36.570mhz je ustvari kristal na 12.19mhz i pomera se varikap diodom na potenciometar, drugi kristal je fiksno za korak na 3.2mhz.
Frekvencmetar je sa onog linka koji sam dao ranije u ovoj temi i radi odlicno.
[ peca26000 @ 05.05.2011. 22:20 ] @
Ovo sam probao i ne radi, mozda zato sto koristim 74LS74 nemam HC, nece oscilator da radi?
[ lucky88 @ 06.05.2011. 15:29 ] @
Jeste, nece 74LS74 da radi kao oscilator.
Ja nisam isprobavao to mnogo, samo jednom ovakav slican i nije proradio, ni sa 74HC74. Pa se nisam mnogo cimao oko toga.

Nisam stigao da pogledam tvoj novi snimak, zbog problema sa netom. Pokusacu kasnije, da vidim kako sada izgleda.

Ja cu mozda raditi varijantu pll-a sa promenjivim oscilatorom na niskoj ucestanosti oko 400kHz kao referentne frekvencije,
to sam jednom isprobao i radi perfektno.
Bila je ovde na forumu u jednoj temi sema tog pll-a. Neko je skenirao ceo clanak.
[ peca26000 @ 06.05.2011. 16:27 ] @
Kad nije hteo oscilator da proradi sa 74ls74 onda sam uzeo njega kao delitelj i stavio na njega ulazni signal, nekog drugog oscilatora i bas vazi ono sto si mi od ranije napisao, da cu potrositi jos neko kolo da se taj signal uoblici tj. pojaca.
Druga sitnica meni je bila nezamisliva naci 32.768khz kristal i cudo kako sam jednostavno dosao do tih kristala, svaka maticna ploca od kompjutera, ima bas ovaj kristal, sad ih imam poprilicno.
lucky88 pisao si da signal cetvtke nije bas idealan, u to se nisam uverio jer su svi signali cetvrtki idealni bar kod mene? (mozda si mislio da treba vece pojacanje signala do idealne cetvrtke za ttl chipove)

Nisam hteo da radim samo sa 4060 jer suvise prosto izgleda, da bi on realno sam mogao da radi, cak sad razmisljam da uradim sam neke varijante jer vidim da ima dosta razlicitih kombinacija za huff-puff ima razloga za to da radim nesto svoje, na svoj nacin, evo i zbog cega, ne svida mi se CA3140 taj cip stavljaju skoro svuda prema izlazu i reset taster, to mi mnogo ne savrsen nacin koriscenja, da zakljucam rucno, malo mi to ne logicno i ako postoji povratni signal i napon koji utice na varikap...
Ima jos jedna novost, tranzistor sa oznakom BF245C ne koristiti nikako za oscilator, to se kod mene jako lose pokazalo, VFO sada radi odlicno skoro kao Atlas-ov 206

Predpostavljam da imas problem sa gledanjem video fajlova preko interneta, taj problem bi trebalo da bude od skoro kritican update i plugin za firefox pravi takve probleme, nesto skoro sam imao slicno, mada ja to sad ne bih provocirao na ovu temu ali kad vec imas taj problem vidi nesto se oko toga ''vrti a nece da okrece''

Dobro ta varijanta na 400khz mozda i nije losa ali i taj oscilator mora biti stabilan, opisi malo vise sta ima od elemenata ta shema, mozda se neko seti pa stavi link ili shemu, nadje se sve sto je odavde.
Drago mi je da pratis moju temu, nadao sam se da ce se jos neko prikljuci temi, ali slabo ima zainteresovanih, to sam jos na pocetku napisao.
T50-2 ne mora stajati a ferite sam koristio od choper napajanja za kompjuter crne boje, oni koji sluze za obaranje napona na 3v, zuto-bela torusna jezgra se uglavnom nalaze na maticnim plocama Pentijum 1,2,3,4 kao i kristali 14.318mhz 24.5mhz 25mhz i 32.768khz.
Pozdrav
[ lucky88 @ 06.05.2011. 17:03 ] @
Ustvari ja sam primetio na izlazu 74LS74 da nije idealna cetvrtka, ali to je specificno izgleda samo za taj slucaj. Setio sam se kasnije
da sam u jednoj drugoj semi imao odlicnu cetvrtku.

Evo seme za uoblicavanje signala iz vfo-a. Mozda imas neku jednostavniju,ali ova je sigurna:

[ lucky88 @ 06.05.2011. 17:52 ] @
Evo linkova za taj pomenuti pll.
http://www.elitesecurity.org/t...MHz-SSb-prijemnik-sa-TCA-TL-LM
http://www.g3vfp.org/files/minisynth.pdf

Sto se tice stabilnosti oscilatora, za ssb je bila odlicna, ne znam za cw, ali dosta je stabilno to. A moze i bolje,
ja sam pravio jedan 455kHz oscilator skoro, sa MF trafoom iz tranzistorskih starih prijemnika, frekvencija je vrlo stabilna
kao kristal. Mogu da postavim semu ako ima zainteresovanih. :)
[ peca26000 @ 06.05.2011. 20:31 ] @
Da ta je shema odlicna i onako, ima vise stvari i dobro je resen izlaz za varikap napon. Sto je najbitnije ima gotovu stampanu vezu.
Dosta je lako to uraditi na 455khz gotova zavojnica 4049UB probacu da vidim stabilnost.
[ lucky88 @ 06.05.2011. 20:55 ] @
Ja sam pravio sa tranzistorima taj oscilator, da bih isprobao tehniku za izradu plocica.

Imam ceo projekt, dosta je mala plocica.

Ako nekom bude interesantno:


[ peca26000 @ 06.05.2011. 21:05 ] @
Zanimljiva shema, koji promenljivi kondezator ide, od koliko pF?
Koji je raspon frekvencije? i onaj varikap je verovatno za shift ili fine kontrolu?
Naravno da je interesantno! ima dosta resenja ali najbolje su one proverene, mislim ono sto ljudi naprave pa pricaju kako to radi...
Da li si probao onu varijantu sa laserskim stampacem, novinama i peglom?
Pozdrav
[ lucky88 @ 06.05.2011. 21:37 ] @
Da to sam isprobao, sa laserskim stampacem i papirom.

Ja nisam stavljao promenljivi kondenzator, samo jedan kondenzator od 180pF paralelno, to je C2 na semi. Da bih dobio 455kHz.
A raspon moze biti sigurno preko 500kHz sa promenljivim kondenzatorom, zavisi od kapaciteta.Npr. od 200 do 700kHz ili slicno.
Kondenzator unutar trafoa se ukloni, obavezno. A varikap je iz tv tjunera, za fino podesavanje predvidjeno, a ne mora.
Ali stabilnost je fantasticna, kada se podesi stoji tu.
Tranzistori supolovni japanski BCE raspored. Slike rasporeda i pcb su top-view, znaci stampa se normalno bez okretanja.

poz

[ peca26000 @ 06.05.2011. 22:18 ] @
Ok hvala, trebace ovakva spravica za stelovanje MF-a u prijemnicima moze i za to da posluzi.
Nisi rekao kako ti uspevaju plocice sa peglom?
Jednom si pomenuo da je kritican izlaz od integratora 7474 i to mi se dogodilo kada sam opteretio izlaz Q smanjivao otpornik i stvarno tesko radi, znaci veci otpor i s sledeci dodatni pojacavac sa tog izlaza bi bio pozeljan, to sam se usput setio da sam probao...

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 07.05.2011. u 00:16 GMT+1]
[ lucky88 @ 16.05.2011. 17:58 ] @
Ja sam testirao ovaj vfo sa promenljivim kondenzatorom, vazdusni iz starih radio aparata,sa obe spojene sekcije frekvencija ide
do ispod 200kHz do oko 800kHz. Medjutim opterecenje vfo-a mnogo utice na stabilnost, primetio sam da samo prikljucivanje
frekvencmetra smanjuje amplitudu, pa sam koristio sondu od osciloskopa sa preklopnikom /10.
Imam neke module od ranije pa sam priljucio na 4049 pojacivac i iza toga delitelj sa dva, - 4013.
Tu je stabilnost reda nekoliko hertza gore-dole. Prilazem semu koju bih radio, ali nisam jos testirao ovaj VCO.Kasnije bih uradio
plocicu, imam u EAGLu vec uradjeno.

Ja sam uradio par plocica sa peglom i tonerom, prva je bila dosta losa, kasnije sam ukapirao da treba da bude vrlo dobro ociscena
plocica, i ne preterivati sa peglanjem, pa je ispalo odlicno. Napisao sam gore neke tipove.

Ovo u vezi 74LS74, moguce je to sto kazes, kod mene je bilo prikljucivanje jednog vfo-a sa malim nivoom signala
pa je na izlazu bila cetvrtaka sa neravnim gornjim delom cetvrtke, malo zaobljena uzlazna ivica. Mozda ako se bolje pojaca pre ulaza.

Nisam bas siguran da li cu raditi ovo, posto sam jednom vec radio, radi dobro, ali sada bi mi bilo interesantnije da uradim
pravi pll, ali tu je problem koraka, naprimer SAA1057 ima 1kHz korak cini mi se.
[ lucky88 @ 16.05.2011. 19:51 ] @
Zaboravih, evo uradjene ploce u EAGlu, ako se snalazis u tom programu mozes direkto iz njega da stampas, i korigujes elemente
ako odlucis da radis ovaj pll.

Ako uradis nesto sa huff-puff stabilizatorom objavi ovde, interesantno je da se napravi.
poz.
[ peca26000 @ 17.05.2011. 08:50 ] @
Za SAA1057 moze 1khz jedan korak, nisam siguran koliki je minimalni korak, ali znam da ne moze bez procesora da radi!

Ova tvoja shema PLL-a mi bolje izgleda i sigurnije, razmisljam da i ja to pravim, ne znam do koliko moze navise da ide oscilator? Mislim na finalni oscilator, ono sa vise tranzistora gore u shemi, ulazni mi je jasno sta radi.
Citat:
Medjutim opterecenje vfo-a mnogo utice na stabilnost, primetio sam da samo prikljucivanje
frekvencmetra smanjuje amplitudu, pa sam koristio sondu od osciloskopa sa preklopnikom /10.

Moglo bi da se uradi, jedan bafer sa fet-om i jednim obicnim tranzistorom, emiter folover na emiterski izlaz i to bi trebalo ra desi stvar ako tako hoces?
Pozdrav
[ lucky88 @ 17.05.2011. 16:15 ] @
TRebalo bi da se testira taj vco i bafer, pre nego sto se finalizuje plocica. Ima u onom pdf-u minisynth tabela sa vrednostima
elemenata za pojedine opsege, oni preporucuju torus T50-6 , ja imam samo T50-2, valjda ce biti ok i sa njim.
Ako imas vremena istestiraj i ti to pa daj shemu po kojoj ce se raditi da ubacim.

poz.
[ peca26000 @ 17.05.2011. 20:17 ] @
Toliko bas vremena nemam ali ono sto znam kad sam probao, 10nF kondezator redno sa varikap diodom je mnogo! taj detalj nece biti ok, sledece odvojak od mase sa tog kalema za dalje pojacavanje nije upotrebljen bafer pojacavac, upotrebljen je nisko inpedansni ulaz sa emitera, taj signal se moze upotrebiti sa izlaza bafera, na drugoj levoj strani gde stoji bafer sa 2 tranzistora!
Nisam probao T50-2 u oscilatoru kako radi, verovatno dobro, T50-6 samo pod uslovom da je skroz zute boje!
Torus koji je sa jedne strane sa belom bojom nije istih karakteristika, T50-2 ide od 1-30mhz ali ovo treba probati u praksi. To cu probati sa oba torusa kako rade!
Pa sledeci korak je mesanje tog signala promenljivog oscilatora i kristalnog sa 2 kristala? od koliko su ti kristali?
Ja bih tu zavrzlamu probao na sledeci jednostavniji nacin, spojio bih C17 na C23, izbacio Q8 bez njega i odvojka sa oscilatora.
Mislim da je to bolje resenje i Q10 tu bih stavio bafer sa BF245A i izlaz preko drejna sa 1,5k i ostavio sledeci spoj sa Q11.
Probao sam crvenu led od 5mm radi dobro, kao varikap dioda.
Ako vreme ovako nastavi da bude hladno, probacu nesto od ovoga pa cu napisati ovde javno kako sta radi.
Pozdrav
[ lucky88 @ 17.05.2011. 22:15 ] @
Pa, probaj da napravis ovaj vco, kada budes u prilici, interesuje me kakve ces rezultate dobiti.
Ja sam napravio na brzinu sa BC558 i T50-2 torusom. Primetio sam da su veoma kriticni elementi kondenzatori C24 i C25.
Od njih zavisi i amplituda signala i raspon frekvencije. Krece se od 2Vpp na izlazu C28 - 4p7 a i na izvodu je isti napon, pa do 200mVpp,
u zavisnosti od vrednosti kapaciteta koji se stave, kao i raspon frekvencije, a i oblik signala se menja, nije cista amplituda.
Tako da bih ja ovaj vco koristio samo za uzi opseg frekvencija, verovatno je dobar za amaterske opsege i to samoza jedan,
preklapanje vise opsega tesko da je ostvarivo.
Ja bih to za prijemnik sa rasponom od 1mHz, zato sam i stavio dva kristala.

Ja sam ranije radio drugi vco za ovu semu i bio je posebno uradjen, imam ga jos, on je isao 2mHz bez problema, cini mi se
da je radio negde oko 16-18mHz. Ali nema mesta na plocici da se stavi taj vco.

A ovo sto predlazes nema potrebe mislim, da se izbaci izvod na kalemu, ne utice mnogo na rad oscilatora,a i zgodno je,
na mora da se vraca veza od izlaza unazad ka mesacu.

poz

Korekcija, napisao sam nije cista amplituda, treba da pise nije pravilna sinusoida.

pozdrav



[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 17.05.2011. u 23:38 GMT+1]
[ peca26000 @ 18.05.2011. 03:47 ] @
Ovaj VCO radi dobro i isti je kao u tvojoj shemi. Radi u rasponu od 7-25mhz. Evo ima bas te opsege i svi su pomereni od onoga sto pise za 5,645mhz to stoji u MF-u.
Jedino ne raditi isto zadnja dva tranzistora Q402 i Q403 to nije dobro reseno, zbog grejanja zadnjeg tranzistora 2n3866 tu nepotrebno stoji!

Amplituda i pravilnost sinusoide, uglavnom zavise od kalema i njegove rezonanse u rasponu, sa paralelnom vezom kondezatora, varikap dioda mora biti odvojena preko manjeg kondezatora!
Za vece pomeranje frekvencije, potreban je veci induktivitet kalema i mali kapacitet kondezatora!
Da se dobije veca stabilnost potreban je manji induktivitet a veci kapacitet, tu vec nastaje problem pa se mora voditi racuna da taj kapacitet ne pretera jer nece oscilovati, uglavnom ovakva veza se cesce koristi u stepenima za pojacavanje signala.
Taj redni kondezator od 4p7 je bitan da je mali, ukoliko nema sledeci stepen emiter folover! Ukoliko ga ima, onda je kritican taj emiter folover, jer unuitrasnji kapacitet tranzistora utice na pojacanje, frekvenciju i povezivanje instrumenta na to mesto treba izbegavati, emiter folover veza je najbolja u tom slucaju treba uzeti BF199 koji ja nemam da bih to probao, a on ima najmanji kapacitet, nemam sad ideju koji bih tranzistor izabrao, mada takvi podaci negde i ne pisu za neke vf tranzistore.

[ lucky88 @ 18.05.2011. 16:32 ] @
Ovaj je sa npn tranzistorom, nije bas potpuno isto resenje.

Moze izgleda da se dotera ovaj vco da radi dobro, probao sam sa drugim tranzistorom, BSX29, sa njim daje skoro pravilnu sinusoidu,
ali ostaje problem varikap diode, potreban je dosta veliki kapacitet, bar za sada u ovom stadijumu, steta sto nemam originalni torus,
mozda bi sa vazdusnim kalemom bolje radilo.

[ lucky88 @ 18.05.2011. 17:57 ] @
Probao sam i sa vazdusnim kalemom, i dalje je sinusoida malo izoblicena, ali to bi moglo da se dotera.
Sa varikap diodom BB204 sa obe spojene anode i kondenzatorom 1n za spregu postize se raspon od oko 800kHz sa promenom napona 0-12V.
Konkretno 11-11.8MHz. Kondenzator C24 440pF stirofleks i C25 82pF keramik NPO. Amplituda na izlazu je oko 2Vpp.

Kalem je namotan na telu od plastike 22mm obim, sa zicom 0.35, 8 namotaja razredjeno.

Eto nekih refernci za gradnju. U principu kalem moze da bude i manjih dimenzija.
[ peca26000 @ 19.05.2011. 14:05 ] @
Dobro, ja sam poceo nesto da se zanimam sa antenom za 3,7mhz tj. sobnom antenom, al ne bih off temi al usput i to moze da zatreba, malo malo pa baci mi varnicu sa spoljne antene na pl259 prikljucak! Kisa skoro svako vece pada...

Tranzistor moze da bude umesto 2n706=BSX20 odlican tranzistor.
Ja kao sto rekoh veliki je to kapacitet a dioda BB204 trazi od 2,7v-30v tu nastaje problem! kad je napon na varikap diodi ispod 2,7v dioda vise ne radi kako treba a nizi naponi su veliki kapacitet a vecim naponom se dobija, mali kapacitet.
U glavnom treba izbegavati nize napone od 2,7v ispod toga ne ici.

Dacu ti cim uslikam neke detalje sa ove Atlasove sheme, da vidis fabricki kako je to uradjeno. Ipak je najveca fora u tranzistorima, ostalo nije toliko bitno, mozda samo posrebrena zica i to je sve.
[ lucky88 @ 19.05.2011. 18:03 ] @
Taj staticki elektricitet iz antene bi mogao da spali izlazni mosfet , oni su bas osetljivi.
Stavi neku prigusnicu na konektoru antene prema masi.



[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 19.05.2011. u 19:26 GMT+1]
[ peca26000 @ 25.05.2011. 00:09 ] @
Zestoko osvezavamo temu, novim slikama starih i proverenih sitnica...
Uzivajte




Lazi i prevare od amerikanaca i njihovih sajtova! ! !
Ove slike su moje delo, uslikane stanice koja je dosla na popravci, ocekivao sam tranzistore 2n4416 ali nema ga kao ni 2n706, 2n3866, MPS itd....!
Znaci ne verujte uvek ono sto vidite na sajtovima, istina je ipak na drugoj strani, tj. ono sto imate kod sebe, uzmete srfncigerung i otvorite uredjaj i onda lepo uslikate, stavite fotoaparat na makro, to vam je kad hocete ovako izbliza detalje.




[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 25.05.2011. u 01:24 GMT+1]
[ mikikg @ 13.06.2011. 03:00 ] @
U vezi oscilatora ...

Napraviti dobar i stabilan VFO je pravi izazov. Posebno je tesko napraviti VFO koji ima stabilnost reda +/- 10Hz a da ne pricam za red od 1Hz. Uraditi to bez PLL-a u kucnoj radionici je stvarno dosta tesko.

U ovakvim slucajevima, temperaturne promene ambienta od par celziusa mogu prouzrokovati jako velike promene radne frekvencije. Domisljati konstruktori stavljaju sijalice od par i vise vati kako bi odrzali radnu temperaturu u okolini oscilatora i samim tim smanjili uticaj promene temperature ambijenta. Napredniji princip se svodi na upotrebu termo-regulatora.

Sledeca stvar koja isto dosta utice na stabilnost oscilatora je mehanicka konstrukcija. Spomenuti oscilator iz Atlas-a izgleda relativno prosto na shemi ali verujem da vecina vas nije imala priliku da vidi kako je taj oscilator u tom uredjaju i prakticno napravljen. Ja posedujem Atlas 210 (nazalost ne koristim ga vise) pa vam prenosim malo detalja. U oci prvo upada ogromni promenljivi kondezator koji preko sajlica i prenosnog mehanizma pravi (odprilike) 1:15 prenos. To prakticno znaci da za promene od 100-ak Hz pomeranjem glavnog tockica, promenljivi kondezator se pomera stotinak mikrometra! Dalje, ceo oscilator je oklopljne i pregradjen gomilom limova i usrafljen na nosecu konstrukciju na dosta mesta kako bi se dobilo na robustnosti. Takodje, pojedini delovi su zaliveni smolom kako bi se sprecilo njihovo mehanicko pomeranje.

Stabilnost napona za napajanje oscilatora takodje ima veliki uticaj. Po pravilu, oscilatori uvek imaju svoj nezavisni regulator koji radi na 4-5 volti nizem naponu od napona napajanja (13,8V) kako bi imali rezervu da rade ispravno prilikom predaje kada napon prilicno varira. Danas je relativno lako napraviti veoma stabilan izvor napajanja upotrebom nekih od IC (pogledajte National). Moram napomenuti da postoje relativno jeftini IC koji u poredjenu sa nama poznatim LM780x stabilizatorima imaju 10ak puta bolju stabilizaciju i drasticno nizi shum. Takodje, uvek koristiti linearne drop-down regulatore, nikako "choper" bazirane regulatore jer oni proizvode prilicno smetnji sto je za radio uredjaje jako bitno.

To bi bilo ukratko o VFO. Ono sto mene trenutno okupira je nesto sasvim drugacije a radi "slican" posao.
U pitanju je fantastican IC od Silicon Labs Si570. Zamislite sve ovo gore spomenuto spakovano u jedan 8 pinski IC! Si570 je I2C programirajuci promenljivi oscilator velike rezulucije (1ppm) i stabilnosti. Da ne prepricavam sta sve ovaj IC radi i kako radi evo tehnicke specifikacije:
http://www.silabs.com/Support%20Documents/TechnicalDocs/si570.pdf

Ja sam Si570 iskoristio u prototipu SDR prijemnika. Verujte mi na rec (radio amater sam od svoje 10 godine i isto toliko se bavim elektronikom, 10-ak godina i profesionalno), SDR je zakon! Evo moje web stranice koja opisuje prototip SDR-a koji sam napravio:
http://mikikg.wordpress.com

Toliko za sada ...
73 YU3MA
[ peca26000 @ 13.06.2011. 07:35 ] @
Prakticno je napravljen taj oscilator od Atlasa 206,210,215X ovo sto ima gore od slika i tu nema sumnje dok se ne otvori uredjaj!
Nista nije vidjeno da je zalivano ''smolom'' u oscilatoru!
Lim nema ali ima aluminijum u oscilatoru, takodje i donji poklopac koji se drzi na srafove i nije hermeticki izolovan!
Napon oscilatora je 6.2v sa zener diodom, napon posle 2 tranzistora je 8.5v!
I ta stanica ima 7805 sa otpornikom i diodom na srednjoj nozici da bi dobili 8.5v navodno bez shuma...

U vezi SDR-a ima vec tema i ne bih ovde za diskusiju!
Isto vazi i u vezi programiranja...
Otvorite novu temu pa diskutujte u vezi modernijih shvatanja i laksih resenja, ovakve teme su retke kao sto je ova.

73
[ lucky88 @ 13.06.2011. 16:07 ] @
Slažem se da su ovakve teme retke. I nema potrebe ubacivati ovde priču o SDR uređajima. Pored toga sdr i nije tako nova priča, već
godinama se vrti na internetu. Moje skromno mišljenje je da onaj ko hoće da gradi SDR, treba da izdvoji dobru lovu i nabavi
kvalitetne komponente iz inostranstva, uz rizik da dobije falš robu tj. kineske kopije ili još gore.

Dok pll sa vfo-om na niskoj učestanosti kao referentnom frekvencijom, čija šema je data gore, je jeftin i pouzdan, a stabilnost je
odlična, praktično kao kristalni oscilator.
Ako neko ima problem sa šemom vfo-a 400kHz koju sam dao , može slobodno da pita, to je način da se problem reši,
a kritike su najpe odraz neznanja.

Što se tiče programiranja, programiranje i elektronika ne moraju obavezno da budu povezane discipline, poznato je,bar meni iz literature,
da neki odlični programeri sa velikim tehničkim znanjem, naprimer nisu umeli da uključe svoj Video rekorder ili TV. Itd.

poz
[ foxhunter1 @ 13.06.2011. 17:45 ] @
@lucky88 : nije mi jasno zbog cega ljudi misle da za SDR treba ogromna lova i ezoterija od delova? Da ne pisem o tome na ovom mestu evo linka link, gde sam pokusao neke stvari da pojasnim.
[ lucky88 @ 13.06.2011. 18:35 ] @
CBT3253C je praktično nedostupan većini "običnih smrtnika" a i 74HC čipovi, koliko sam video na nekim sajtovima, je preporučljivo
da budu kvalitetnijih proizvođača, pa eto Esoterije.
Uprkos tome probaću ja taj sdr prijemnik, sa komponentama koje su dostupne, pa videćemo.

A sa polovnim delovima, kojih ima i na otpadima, mogu da se grade analogni prijemnici koji lepo rade, a i sa elektronskim cevima što da ne.

poz
[ tehlab @ 13.06.2011. 18:59 ] @
Mnogo je lakse napraviti VFO sa DDS sintezom, sada vec postoje kola koja mogu veoma visoko da rade. Svaki VFO koristi NPO kondenzatore, koji imaju zadatak da temperaturno kompenzuju frekvenciju. Pored njih su i ostali temperaturno stabilni kapaciteti, kojih nema u trgovini. MikiKG je u pravu kad kaze da je dosta tesko napraviti kvalitetan VFO u domacim uslovima. Taj Atlas koga hvalite je najgori uredjaj koji su ameri uspeli da nam uvale. Niko se nije ofajdio sa tim stanicama, pocevsi od modela 210,215x 350xl, a da ne govorim koliko su skupo placeni u to vreme. U stvari neko se ofajdio uvozom tih stanica, ali svakako ne i korisnici. Shvatate sta hocu da kazem.
[ YU2AX @ 14.06.2011. 01:38 ] @
Tacno je da je lako danas napraviti DDS i tacno je da SDR ima izuzetne karakteristike. Medjutim, poenta ove teme upravo je suprotna. Uredjaj o kojem je ovde rec ne koristi mikrokontrolere i visokosofisticirana digitalna kola, a kamo li da uza sebe vuce neki super kompjuter da bi uopste mogao da radi.

Mozda je sa tehnoloske strane malo arhaicno ali ne smeta, lepo je podsetiti se vremena kada su se amaterski uredjaji pravili od delova iz rashodovanih aparata i slicno, kao i problema koje su takve gradnje nosile; vremena pre pojave skupocenih i tesko nabavljivih DSP i DDS kontrolera i cipova.

I ja sam krenuo sa gradnjom slicnog QRP-a, radi se o MMR-40 za 7MHz, od istog autora koji je objavio originalno i ovaj vas uredjaj. Cak sam i VFO napravio u originalu, sa srafom od 6mm kao jezgrom promenljive zavojnice umesto promenljivog kondenzatora. Prva iskustva su veoma pozitivna, mozda cu kasnije da postujem i neke slike.
[ peca26000 @ 19.06.2011. 19:07 ] @
Citat:
QRP-a, radi se o MMR-40 za 7MHz, od istog autora koji je objavio originalno i ovaj vas uredjaj.

Nije lose znati ali ima nekoliko verzija. (slucajno sam to primetio kada sam obratio paznju)
Evo te sheme i tog autora http://www.qrpkits.com/files/MMR40_assembly_manual_REV_B.1.pdf Na kraju stoji i shema ovog QRP-a.
Slike su svakako potrebne, ja cu slikati detalje ukoliko nekome treba.
Dobro to radi cak je koriscen takav princip srafljenja ferita koji se pomera, na mnogim mestima gde su oscilatorna kola.Na taj nacin je izbegnut kondezator bas zbog ovih nedostataka koje remeti temperatura i okolnih subjekta koji uticu na promenu frekvencije.
Citat:
tehlab:Taj Atlas koga hvalite je najgori uredjaj koji su ameri uspeli da nam uvale. Niko se nije ofajdio sa tim stanicama, pocevsi od modela 210,215x 350xl, a da ne govorim koliko su skupo placeni u to vreme.

Ima tih stanica koje su uradjene dobro ali ima isto tako razlicito uradjene po godinama proizvodnje, Atlas je uzet samo kao najlaksi primer da se nesto napravi a da ne kosta skoro nista, osim zivaca da se to mehanicki dobro i pazljivo izvede, ipak se isplati na kraju.
[ lucky88 @ 25.08.2011. 05:59 ] @
Evo u vezi PLL-a, konkretno programiranog delitelja. Postaviću ovde da ne bih opterećivao temu o SDR prijemncima. Tamo sam
bio postavio pitanje u vezi programiranog delitelja sa kolima 74LS161. Ispostavilo se da dosta dobro i čisto rade, ali izgleda da imam
samo dva komada(ili sam ih negde zaturio). To su stari čipovi izvađeni sa stare komjuterske ploče (noviji iz prodavnice-ne znam kako bi radili).

Evo šeme, ovako radi sigurno, možda nije baš po "propisu". Ali otvoren sam za sugestije i primedbe

Znači ovo je za ljubitelje starijih elektronskih kola, bez mikrokontrolera i programiranja.


[ lucky88 @ 25.08.2011. 07:24 ] @
Ova šema ima neke nedostatke, ne može da se smanji faktor deljenja po volji. Tako da se može koristiti ograničeno za određene frekvencije.

Korekcija:
Da završim story:
U prilogu je druga šema, nađena ne netu, slično je, ograničen je faktor deljenja, ali može da se upotrebi.

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 25.08.2011. u 10:14 GMT+1]
[ peca26000 @ 23.03.2012. 11:25 ] @
Nakon duzeg vremena pronasao sam shemu za ovaj VFO koji je potreban, jedini problem je vidljivost sheme na nekim mestima, triton osilator 12-22mhz TT509.jpg.