[ S A J A @ 21.02.2011. 06:45 ] @
Jutros videh u mail-u da mi je moderator pctel obrisao 17 poruka! Od tih 17 možda par nemaju neku vrednost i mogu biti obrisane ali je većina vrlo korisna i poučna i šteta za forum je da ih neko tako olako briše. Inače pctel se slabo razume u tematiku u kojoj je postao moderator i najveća aktivnost mu je lokovanje tema i brisanje poruka. Ako je meni obrisao 17 poruka, koliko je drugima obrisao, a koliko svojih? Nadam se da će nadležni da se pozabave ovim pitanjem jer ako ovaj nastavi ovako sigurno će opasti kvalitet foruma, em neće biti poruka osim njegovih em će ljudi demoralisani takvim ponašanjem prestati da pišu. Svaka napisana poruka sadrži neku informaciju koja može biti korisna nekome, nije u redu da ih neko briše jer se ne razume u tematiku.

Evo nekih poruka koje su obrisane:


--cut here--
Kao što rekoh, svakako mora da napravi i preda završni, konkretno sa tim pozajmicama i doprinosima, rezultat poslovanja za 2010 je gubitak. E sad, diskutabilno je da li taj posao vredi 3500 ili ne, nekome vredi a nekome ne, zavisi ko ti radi i koliko vrednuje svoj rad. Da sam na tvom mestu platio bi.
--cut here--



--cut here--
Završni račun mora da se preda bez obzira dal si radio ili ne. Čak i da su sve nule opet treba da se preda. Mada, ne verujem da su sve nule, sigurno si dobio bar jedan izvod za bankarske usluge.
--cut here--



--cut here--
Citat:
Nebojsa Milanovic: Pojasni malo ovo, kakav limit pa za ulazak ?
Možeš i da daš neki brojčani primer neke komplikovane kombinacije gde bi to nesaglasje u načinu obračuna došlo do izražaja.


Možda se nisam dobro izrazio ali svako bi to trebalo da razume. Do 4 miliona prometa ne moraš da budeš u PDV sistemu a preko 4 miliona moraš. Primer sam dao u prethodnoj poruci.


Citat:
FlashMaster: Pozdrav svima i cestitka za postavljanje i ucestvovanje u ovakvoj temi.
Od juce sam preduzetnik(servis rashladnih uredjaja),jos mi ni resenje nije stiglo ali hteo bih da znam sledece:

-Ko i kako ce mi odrediti da li cu da placam porez pausalno ili po ostvarenoj dobiti?
-Da li osim pravljenja pecata,otvaranja racuna u banci,isticanja firme i kupovine fiskalne kase imam i jos neke dodatne obaveze?
-Ako se u toku godine na moj racun ne uplacuju nikakva sredstva,posto cu najverovatnije usluge naplacivati direktno od korisnika,da li to predstavlja problem i ako da molim pojasnite?

Hvala unapred na odgovorima!


1. To bi trebalo sam da izabereš kad podnosiš poreskoj upravi PPDG-1 obrazac. Pošto se nisi izjasnio, trebalo bi da dobiješ \"po ostvarenoj dobiti\" mada ne mora da znači, ima primera preduzetnika koji se nisu izjasnili pa dobili paušal.
2. Pa, zavisi, moraš da poštuješ sve zakone u Srbiji. Sve što radiš i ne radiš, kao fizičko lice i kao preduzetnik mora biti po zakonu.
3. Te pare koje uzmeš od fizičkih lica moraš najkasnije sutradan da uplatiš na svoj poslovni tekući račun.
--cut here--



--cut here--
Paušalno plaćanje poreza i doprinosa nije minimum. Ko vodi knjige može da prođe sa manje.

60.000 nije malo za prijaviti kao godišnji prihod, pogotovo ako je u pitanju penzioner ili dopunska delatnost iz radnog odnosa. E sad, šta će poreska uprava reći ako se pojavite sa 1.000 din procenjene godišnje dobiti stvarno ne znam.

Ukoliko prijavite procenu na 60.000 godišnje:
Porez je 10% pa to znači 500 din mesečno.
Od doprinosa plaćate samo pio jer ste penzioner i on je 22% ali za pio postoji minimum koji je mesečno oko 3.600 din.
Dalje tu imate i komunalnu taksu za isticanje firme koja ne znam kolika će biti jer zavisi od lokacije, delatnosti i još gomile drugih stvari, najbolje je raspitati se.

--cut here--



--cut here--
Citat:
Perunski: U redu, to je za d.o.o, a da pitam za preduzetnika. U slučaju da se kao preduzetnik (umetnički atelje) prijavim uz vodjenje prostog knjigovodstva, da li tada plaćam mesečno, uz doprinose, i nekavav iznos akontacije poreza, a ako je odgovor potvrdan, onda pitam: na osnovu čega poreski organ odredjuje visinu akontacije. Da li možda na osnovu moje izjave o očekivanom prihodu (ukolko takvo pitanje u poreskoj prijavi postoji)? Ili se akontacija ne plaća, nego se čeka kraj godine da se, kao i kod d.o.o, utvrdi dobit iz poslovnih knjiga?


Preduzetnici knjigaši i d.o.o. plaćaju porez (i doprinose) prve godine akontativno na osnovu procenjenog prometa. Dakle ti otvaraš firmu npr. kao preduzetnik knjigaš, proceniš da ćeš prve godine zaraditi toliko i toliko i onda te prve godine plaćaš porez i doprinose na tu osnovicu (u jednakim mesečnim ratama). Na kraju godine se, iz knjiga, utvrdi koliko si stvarno zaradio (prihodi manje rashodi) i onda ili doplatiš porez i doprinose ili si ih preplatio pa u tom slučaju možeš da ih zatražiš od države ili ostaviš za sledeću godinu. Dakle prve godine se plaća na snovu procenjene dobiti a na kraju godine korekcija. Druge godine akontativno plaćaš na osnovu prethodne godine pa na kraju opet korekcija i tako u krug.
--cut here--



--cut here--
Citat:
zoksula: Hvala na odgovoru.
Sa tih 20% troskova to je sasvim pristojno. Jesi li siguran da npr ako jedne godine dignem npr 100 miliona dinara kao dividendu - da mozda nece sledece godine ti doprinosi da budu veci od doprinosa za minimalnu osnovicu ... ili da se nesto drugo poveca tako da porez+doprinosi - i sve sto placam bude vise od tih 20-tak%?

I jesi li siguran da se adsense racuna kao izvoz usluga - mislim tako jeste logicno ali ponekada nasi zakoni nisu bas najlogicniji.


Sva dobit firme može da se podigne i osim što se plaća porez ništa više se ne plaća niti se povećava. Procenat poreza je uvek isti a doprinose uvek plaćaš na minimalnu osnovicu bez obzira kolika ti je dobit i koliko podigao. Ne znam kako tačno radi taj adsense pa ne mogu o njemu da pričam ali pretpostavljam da je to izvoz usluga. Ako primaš novac iz inostranstva možeš osnovati i off-shore firmu pa tako izbeći da plaćaš porez i doprinose ali kao što ništa na svetu nije savršeno tako nije ni taj vid poslovanja pa treba dobro da se raspitaš o prednostima i manama pre nego što se upustiš u otvaranje firme.
--cut here--



--cut here--
Citat:
zoksula: Koliko onda dodju porezi za doo. Npr pod uslovom da ostvarim sa internet marketingom (adsense i affiliate programi) znaci cekovi npr 30 Miliona dinara godisnje. Znam da treba da platim 10% kao porez na dobit - ali nisam siguran da li bi u mom slucaju postoji pdv (na cekove iz inostranstva) jer ja nemam nikakvu prodaju proizvoda unutar srbije vec samo poslovanje sa inostranstvom. Mislim u slucaju da se racuna pdv to je onda bas puno - narocito kada se uracuna onih + 10% ako hocu da dizem novac - a i pretpostavljam da se na taj podignuti novac placa i porez na dohodak gradjana. Tako da to ispadne 40-50% (kada se uracunaju oni odbici) - sto je enormno mnogo. Odnosno ako je 40-50% za doo bih radije spalio sve cekove koje dobijem ili jos bolje dao u humanitarne svrhe.


Ako se baviš izvoznim poslovima sa inostranstvom - ne plaćaš PDV.
Porez na dobit d.o.o. je 10% i plaća se na kraju godine kad se iz poslovnih knjiga utvrdi dobit (prihodi manje rashodi).
Podizanje dobiti su prihodi od kapitala (dividende), oporezuje se sa 10% na iznos koji se podiže i takav prihod ne ulazi u godišnji porez na dohodak građana.
Doprinose plaćaš na minimalnu osnovicu, oko 6500 mesečno.
--cut here--



--cut here--
Citat:
Perunski: Ako mislite da je to - atelje - moguće, onda ću moći da se prijavim pod nazivom Umetnički atelje, budući da mi je osnovna delatnost likovna umetnost, kao i pisanje i objavljivanje knjiga iz te oblasti. Jesam li Vas dobro shvatio?
A pitam se da li će poreznicima takav naziv radnje, ili delatnosti, da bude podstrek za razrez većeg poreza, ili manjeg, nego da sam zanatlija nekog manje sofisticiranog zanimanja? Da li je i to od uticaja na visinu (ukoliko bih se prijavio kao paušalac)?


Visina paušala nema nikakve veze sa prefiksom naziva, ti možeš svoju firmu da nazoveš \"Bunker za to i to\" ako hoćeš i to ne utiče na visinu paušala. Ono što utiče je delatnost pa kad se prijavljuješ ti treba da navedeš koja ti je pretežna delatnost.
--cut here--



--cut here--
Ne može uplata od druge firme da se tretira kao pozajmica od osnivača. Treba videti kako je zakonom regulisano \"pozajmiljivanje\" para između firmi. Najbolje bi bilo da uzme u kešu ali nije baš mali iznos. Možda da u nekoliko dana svaki dan po malo podigne i skupi 200.000.
--cut here--



--cut here--
Citat:
had 01: Zdravo svima,divne su vam teme.Ja sam privatni preduzetnik vec 7 godina,na PDV/eu sam vec 4 god. Cuh pre neki dan da se na pozajmicu za likvidnost placa neki porez!!!! Zna li nesto neko na tu temu!? Moj knjigovodja kaze da jeste tacno,knjigovodja moje prijateljice kaze da nije!!!!!!Pretrazih net,i ne nadjoh nista


Ja nisam čuo za tako nešto. Možda ste niste dobro razumeli, tj. možda je taj koji ti je to govorio mislio na nešto drugo. Na primer, postoji caka da ako pozajmicu na podigneš nego odlučiš da ostaviš firmi, moraš da platiš porez na poklon 2.5%.
--cut here--



--cut here--
Citat:
Farenhajt: Činjenica je da u indeksu šifara plaćanja stoji da uplata pozajmice NE ULAZI u poresku osnovicu, a povraćaj pozajmice ULAZI u poresku osnovicu. Nije mi jasno KO tu plaća porez - da li preduzetnik koji vraća pare ili fizičko lice kome se pozajmica vraća?


Ovo za oporezivanje povraćaja pozajmice je po Zakonu o porezu na finansijske transakcije koji je prestao da važi od 31.12.2004. godine. Nigde drugde nisam našao da se oporezuje povraćaj pozajmice.
--cut here--



--cut here--
Citat:
Marko_L: Malo ti je nejasno pitanje. Šta znači popuniti prihode od 1.1 do 31.11 ? Ako misliš na KPO knjigu, ona se popunjava tokom cele godine, tj. onako kako izdaješ račune, tako unosiš u KPO knjigu. To naravno radiš i u Decembru. Ako si paušalac i hoćeš to da ostaneš, onda trebaš da podneseš zahtev za paušalno oporezivanje do 30. Novembra, ali to nema veze sa KPO knjigom.


To je verovatno zbog te prijave za paušalno oporezivanje koja se radi do 30.11. U tom slučaju ti traže potvrdu prihoda do tog dana, što je i logično. Valjda početkom sledeće godine treba da se podnese promet za celu godinu (sa sve decembrom).
--cut here--


[ Predrag Supurovic @ 21.02.2011. 09:04 ] @
Pridruzujem se primedbama. I meni je obrisao poruke na istu temu za koje ne vidimi nikakav razlog da budu obrisane.
Izgleda da mu smeta kada pomazemo ljudima oko zapocinjanja posla, registracije firmi, poreza i slicnog...

Svakim danom kriterijumi koji se primenjuju na ES postaju sve nejasniji.
[ Miroslav Cvejić @ 21.02.2011. 09:48 ] @
Koji razlog brisanja je naveden u emailu?

Možda pravi FAQ ili sređuje teme?
[ S A J A @ 21.02.2011. 10:32 ] @
Razlozi su "off topic" i "sređivanje teme". Trebalo bi svima da bude jasno da ja na ovom forumu ne ćaskam sa korisnicima već pišem u delu foruma koji se bavi knjigovodstvenim i poslovnim pitanjima, dakle u pitanju su stručne poruke. Sve moje poruke su rezultat višegodišnjeg skupljanja informacija i iskustva i imaju svoju vrednost jer se ne mogu nigde konkretno naći. Prema tome, cenio bih kad bi moderator sa amaterskim znanjem oblasti koju moderiše malo smanjio doživljaj i prestao da briše poruke. Pošto i on učestvuje u diskusijama, treba videti koliko je svojih poruka obrisao a koliko tuđih.
[ pctel @ 21.02.2011. 12:04 ] @
Sredjivanje teme, offtopic, ponavljanje istog odgovora vise puta. Uglavnom poruke nisu brisane jer su nekvalitetne ili krse pravilnik, nikom nisam uputio nikakvu primedbu, vec je samo potrebno temu uciniti kracom i citljivijom tako sto ce se sve informacije pojavljivati samo jednom. Dobro, do najvise 5x :)
Trebalo mi je 7 sati da procitam temu od pocetka do kraja, pa ne znam kome takva moze koristiti. Mogu da odgovorim na neka od pitanja po secanju:

Citat:
S A J A: Kao što rekoh, svakako mora da napravi i preda završni...

pausalci ne predaju zavrsne racune, offtopic.

Citat:
Završni račun mora da se preda...

offtopic + ponavljanje.

Citat:
To je verovatno zbog te prijave za paušalno oporezivanje koja se radi do 30.11. U tom slučaju ti traže potvrdu prihoda do tog dana, što je i logično. Valjda početkom sledeće godine treba da se podnese promet za celu godinu (sa sve decembrom).

Pitanje je bilo da li treba popunjavati KPO u decembru. Na stranu sto je glupo pitanje, na njega je odgovoreno jednom i to je dovoljno.

Citat:
Do 4 miliona prometa ne moraš da budeš u PDV sistemu a preko 4 miliona moraš.

Apsolutno si u pravu, ali receno vec 16X.

Citat:
FlashMaster: Pozdrav svima i cestitka...

Korisnik postavlja 3 pitanja a na svako je malo iznad jasno i precizno odgovoreno. Jasno je da nije procitao temu vec upao kao padobranac. sredjivanje teme, brisanje i pitanja i ponavljajucih odgovora.

Citat:
Preduzetnici knjigaši i d.o.o. plaćaju porez (i doprinose) prve godine akontativno na osnovu procenjenog prometa....

Ista pitanja i odgovori ponavljaju se na temi kao na pokvarenom gramofonu...

Citat:
Ukoliko prijavite procenu na 60.000 godišnje:
Porez je 10% pa to znači 500 din mesečno.

Offtpoic, ovo se ne odnosi na pausalce vec na knjigase. Ne pominjes minimalnu osnovicu za obracun poreza i doprinosa, pa neko moze krivo shvatiti da moze da prodje sa 500 dinara mesecnih nameta.

Citat:
Preduzetnici knjigaši i d.o.o. plaćaju porez (i doprinose) prve godine akontativno

Tema su pausalci, ovi navedeni to nisu.

I tako dalje, u pitanju su par stotina poruka (par mojih licnih ako je nekom bitno). Znaci, nemam primedbe na vas rad i doprinos forumu, samo cinim temu sazetijom i laksom za pracenje, ulozio sam 7 sati svog rada u to i mislim da sam postigao dobar rezultat a nameravam da nastavim sa tim tako sto cu sredjivati po jednu veliku temu nedeljno (+ ne dozvoliti da nove teme dodju u ovakvu situaciju).

U potpunosti stojim iza svog rada, a nadlezni ako smatraju da radim nesto sto ne treba imaju pravo i mogucnost da me smene u svakom trenutku.

Citat:
S A J A: Pošto i on učestvuje u diskusijama, treba videti koliko je svojih poruka obrisao a koliko tuđih.

Moje 2, sto je visok procenat s obzirom da na toj temi nema vise od 5 mojih poruka. Tvojih 17 najmanje potrebnih, od 100 koliko imas, znaci, procentualno si bolje prosao, ako ti je toliko bitno.
[ pctel @ 21.02.2011. 12:13 ] @
Citat:
S A J A: Prema tome, cenio bih kad bi moderator sa amaterskim znanjem oblasti koju moderiše malo smanjio doživljaj i prestao da briše poruke.
Od toga nema nista - ja ili obavljam ili ne obavljam duznost koja mi je poverena. Uveren sam da obavljam veoma kvalitetno, ali ako nadlezni smatraju drugacije, nema nikakve da na ovo mesto postave nekog ko ce manje brisati poruke. Ili nikog, svejedno. Nadam se da shvatate da forum nije moderisan 2 godine (dokaz je sto na temi o kojoj govorimo je bilo nekoliko duplih poruka), pa je broj obrisanih poruka je relativno visok ako se gleda kao jedan dan, a prilicno nizak ako se gleda kao 2 godine.
[ S A J A @ 21.02.2011. 12:33 ] @
Ti sve gledaš kao broj, u tim porukama je bila neka informacija koja može nekome biti od koristi. Naravno da poruke ovako istrgnute iz konteksta deluju bezveze ali one u diskusiji itekako imaju smisla. Problem je što ti brišeš sve poruke u kojima ti ne vidiš smisao. Meni se više korisnika javilo na PP vezano za neka detaljnija pojašnjenja, što znači da ljudi prepoznaju kvalitet poruka koje pišem. Da skratimo, ne znam da li si postao moderator preko neke drugarske veze sa vlasnicima foruma ili nekako drugačije, ali po meni, nisi ti za to, bolje da se baviš nekim drugim stvarima. I nemoj da se ljutiš, nemam ništa lično protiv tebe ali nije svako za svaki posao. Budeš li nastavio tako olako da brišeš poruke odoh ja odavde.
[ Predrag Supurovic @ 21.02.2011. 14:14 ] @
pctel, mislim da si poptuno promasio. Da, postoje neka pitanja koja se stalno ponavljaju jer su po definiciji nejasna ljudima. Sasvim j eok, da se u nekoj temi nesto ponovi da bi se stvar razjasnila, a koliko sam video ti si upravo takva razjasnjenja pobrisao.

Ne razlikuju svi pausalce, knjgiase, d.o.o i ostalo i bas zato je dobro da ljudi mogu da primete da postoji razlika. To se moze postici samo ako se ta razlika naglasi onda kada je to potrebno da bi stvar bila jasnija.

OVakvim ciscenjem si postuigao samo to da je stvar jasna onima kojima je bila jasna i bez citanja teme.

Svojevremeno kada sma j abio moderator na Es, ja sam izdvajao teme koje se odnose na pitanja koja se cesto ponavljaju a obicno sam i sam postavljao teme i uputstva koja takva pitanaj razjasnajvaju. To ej bio efikasan nacind a seizbegne da se jedna te ista pitanja ne ponavljaju a ne brisanje.

No, Es se od tada znacajno promenio, stari dobri moderatori su uglavnom svi rasterani sa foruma, a sada se primenjuju neki sasvim drugi kriterijumi.