[ romeo-xix @ 21.02.2011. 15:15 ] @
Pozdrav ljudi.
Malo sam pregledao teme,ali ne nadjoh odgovor za ono sto me interesuje.
Naime,jel vazno u softverskoj produkciji redosled plug inova u insert kanalu??
Prvi kopresor,drugi eq,treci efekat itd..ili apsolutno nije bitno??
Naravno eksperimentisao sam i sa fx trakama.Jel i za njih slicno???
I drugo pitanje,kad usnimavate vokal,do koliko decibala idete??kako pratite to u softveru??
kakav vam je bus plug ina u kanalu za snimanje vokala..hvala i pozdrav
[ Play @ 21.02.2011. 19:45 ] @
Po pravilu, pluginove postavljaš isto kao što bi radio sa hardverskim procesorima:

1. Kompresor
2. EQ
3. Neki reverb npr.

Važno je da ti kompresor ide PRE ekvilajzera, zatim efekti, a eventualni limiter kao poslednji

EDIT: Nisam elaborirao jer nemam vremena, ali ako se Vladimir ili Aca uključe - mislim da će ti rado objasniti zašto je to tako. Pozdrav!
[ Aleksandar Đokić @ 21.02.2011. 21:08 ] @
snimanje vokala sto jace bez distorziranja
[ acaradio @ 21.02.2011. 22:48 ] @
Kod mene je otprilike ovako (uglavnom radim sa govornim vokalima, mada se desavaju i pevani):

1. Na pocetku obavezno Waves RVox kompresor koji "smiruje" vokal, ukupna kompresija ne vise od 3-4 dB, uglavnom treba da pripitomi velike skokove. Osim toga, on ima i sasvim pristojan gate, sto je prednost, jer me mrzi da se jos dodatno zezam sa tim
2. Waves DeEsser (mala redukcija)
3. Neki od kompresora za vokal (zavisi od tipa vokala, toga bar ima jako mnogo)
4. EQ (i toga ima jako mnogo, ali se cesto odlucim za URS-ove EQ-ove ili ako imam volje igram se sa nekim grafickim, npr. Waves Q10)
5. Neki od enhancera (uglavnom moj omiljeni prastari Magneto 1.5)
6. Waves DeEsser ponovo
7. Uglavnom jos jedan kompresor sa tvrdjim podesavanjem i brzim odzivom, pogotovo ako se radi malo izrazenija intervencija na EQ ili ako mi je potrebna neka agresivna kompresija. To najcesce bude Abbey Road TG 12413 (mada je on limiter, odaberem da radi kao kompresor).

Kada radim pevane vokale, kao send mi stoji kanal sa jednim reverbom i jednim delay efektom. U pocetku to uglavnom bude Ultrafunk Reverb i neki od tap-delayeva. Ponekad ostane ta postavka, a nekad eksperimentisem.

Citat:
kad usnimavate vokal,do koliko decibala idete

Trudim se da ne prelazim -6 dB...desava da ode i preko, ali imam dovoljno "lufta".

[ Kovacevic Vladimir @ 22.02.2011. 07:46 ] @
Ne snimam vokal, ali znam da ima raznih stavova.

Jedni praktikuju da se vokal snima "na suvo" (u okviru -6 dB), pa se posle to sve lepo "upakuje" u zavisnosti od software, hardware-a, koje koristiš.
@vindic8or ima jedan lep savet:
ne preporucujem ti da radis ikakav EQ na putu do snimanja ako ne znas sta radis. mnogo je lakse da snimis, pa da onda experimentises sa EQ pluginom.

Puno smo pisali na ovu temu, pa ću poslati link na PP.
Najvredniji i zapaženi postovi su bili baš od @acaradio-a, iako se ne bavi isključivo vokalnom produkcijom.

Pozdrav



P.S.
"... kad usnimavate vokal,do koliko decibala idete??kako pratite to u softveru??"

Imaš info u Channel Meters-u (klick), a i oni štapovi su podeljeni i obeleženi brojevima (dB), pa pratiš signal i vizuelno, da ne "probije u crveno".








[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 22.02.2011. u 16:16 GMT+1]
[ acaradio @ 22.02.2011. 14:36 ] @
Citat:
Jedni praktikuju da se vokal snima "na suvo"

Naravno...ni ja nikada ne snimam glas sa efektima, vec sam naveo sta mi se nalazi na track-u. Pre sam imao obicaj da aktiviram kompresor iz preampa, ali sam prestao sa tom praksom jer nekoliko puta nisam bio zadovoljan sa rezultatom, a posle kompresovanja nema kajanja
[ romeo-xix @ 22.02.2011. 22:23 ] @
Hvala..Dosta lepih odgovora.
Pravio sam izgleda greske.."slao"sam signal iz pre ampa karte,koji je bio oko -3db,pa se pjavljivala blaga,mozda i upotrebljiva distorzija :)
A odvrtao sam signal misleci da se nece promeniti nista,jer kompresor koji zakacen na insertu tokom pevanja ce odrediti db :((
Tu sam naparavio gresku..ok..od sada drugacije..slacu iz karte -6db..verovatno ce biti bolje...
Ajde jos..
Radite li neke od procesa na usnimljen track vokala???Normalize,Gain itd
[ Play @ 22.02.2011. 22:56 ] @
Citat:
romeo-xix:
Radite li neke od procesa na usnimljen track vokala???Normalize,Gain itd


Ja iskreno ne, jer mi vokali (pevani i govorni) prolaze kroz hardverski low cut/gate/kompresor/de-esser/ itd, tako da stizu do trake vec "ispeglani" i uredjeni. Ako imas velike skokove i padove u snimljenim vokalima, mozda bi trebalo da uradis par rucnih zahvata. Ipak, mislim da ce ti dobri VST pluginovi resiti vecinu problema
[ romeo-xix @ 22.02.2011. 23:41 ] @
Pa treba covek dobro da se potrudi da ne bude skokova,i oscilacija,a recimo bude ti zao pevati ponovo,jer pogodio si emociju i kvalitet.
u Waves paketu sam video Vocal Rider..tako nekako..Izgleda da plug in sluzi upravo za takve stvari!??
[ Kovacevic Vladimir @ 23.02.2011. 05:17 ] @
Otvori PP

Pozdrav
[ romeo-xix @ 23.02.2011. 23:16 ] @
Hvala Vladimire,:)),hvala i ostalima..Veliki pozdrav