[ kole87 @ 22.02.2011. 13:30 ] @
Nisam znao gde da postavim ovu temu pa sam je stavio u prbliznu grupu...

Dakle...

FM raster i AM raster koja je glavna razlika, prednosti i mane ako iko zna....
Trebamo da uvedemo FM raster, a ja nemam pojma nista o tome (lazem, znam nesto malo, ali ne dovoljno :D), pa ako se iko susretao sa ovim bio bih mu veoma zahvalan da mi malo pojasni tematiku.

Hvala unapred pozdrav
[ skemamen @ 22.02.2011. 14:52 ] @
Meni su FM i AM radio stanice :)))))))))))) hahahahaahhahahahahha
(morao sam, bilo je jace od mene)
[ koska @ 22.02.2011. 15:31 ] @
Kod standardnog (AM) rastera imas prakticno definisanu "mrezu" gde na istim odstojanjima stoje tacke, a promenom njihove velicine dobijas odgovarajuci ton.
Kod FM rastera je obrnuto. Tacke su iste velicine, a menjanjem njihove razdaljine se dobija odgovarajuci ton.

Tako su bar meni objasnili... :)

E sad, ja se nikad nisam susreo sa tim, niti video neki otisak, ali sam sreo ljude koji su uglavnom to experimenta radili i svi su bili u fazonu da je to neupotrebljivo u praksi.
Jeste da moze da se dobije cistija slika, ali ako masina nije dobro podesena rezultati su katastrofalni. na primer, ako je nanos veliki, dolazi do "zapusivanja" koje je mnogo izrazenije nego kod AM rastera. Isto tako, pasovanje je skoro pa nemoguce, jer dolazi do neke vrste moarea (sto je i logicno jer ne postoji ugao tacke).
[ kole87 @ 22.02.2011. 15:39 ] @
Mi ovo pokusavamo da uvedemo u novinsku stampu... Mislis da je to nemoguce?!

Istina da su nam masine nove, i da nam je tehnologija na nivou, ali i ja delimicno delim tvoje misljenje...

Mislim da je moguce pogotovo u novinskoj stampi, zato sto je tu preciznost pasovanja ima vecu toleranciju, a i imamo automatsko pasovanje?!
[ MileG @ 22.02.2011. 22:19 ] @
Jedna od osnovnih odlika FM rastera je upravo to sto je stvaranje moarea prakticno nemoguce, kako onog nastalog usled uglova rastera tako i onog nastalog usled sara na samim objektima. Prednosti FM rastriranja su i to sto se tako gube rozete, dobija se kontinualan i skoro fotorealistican otisak, povecava se opseg boja, smanjuje potrosnja boje i vrijeme susenja, smanjuje se tonalna varijacija nastala usled loseg pasovanja i tako dalje. Ovo su samo neke od prednosti FM rastera u odnosu na AM raster. FM naravno ima i neke lose strane ali nista od ovog o cemu govorite. Implementacija FM rastriranja u stamparski proces nije tako jednostavna i opste stvari ti ne bi bile od velike pomoci.
[ kole87 @ 23.02.2011. 00:57 ] @
Implementacija FM rastriranja u stamparski proces nije tako jednostavna i opste stvari ti ne bi bile od velike pomoci.

Hvala MileG...

Sta znaci ovo sto si mi rekao, koliko ja kapiram kazes mi da moram mnooogooo dublje da udjem u sustinu cele price?!
OK, sa opstim stvarima sam se upoznao malo i na netu, cak sam kontaktirao i Hiedelberg, pa su mi poslali neku literaturu....
Ali, kako se ponasa u praksi FM raster to me najvise zanima, tj. u novinskoj stampi...
Koliko sam skapirao FM raster je savrsen za novinsku stampu?!
[ DeLacy @ 23.02.2011. 11:22 ] @
Citat:
kole87: Implementacija FM rastriranja u stamparski proces nije tako jednostavna i opste stvari ti ne bi bile od velike pomoci.

Hvala MileG...

Sta znaci ovo sto si mi rekao, koliko ja kapiram kazes mi da moram mnooogooo dublje da udjem u sustinu cele price?!
OK, sa opstim stvarima sam se upoznao malo i na netu, cak sam kontaktirao i Hiedelberg, pa su mi poslali neku literaturu....
Ali, kako se ponasa u praksi FM raster to me najvise zanima, tj. u novinskoj stampi...
Koliko sam skapirao FM raster je savrsen za novinsku stampu?!


Pogledaj otisak sa inkdžet štampača pod lupom - to ti je FM skrining.

Čuo sam da se postižu dobri rezultati sa stohastičkim (FM) skriningom u novinskoj štampi, koristi se 32 ili 45 mikronski raster. Poboljšanja, kao što je već napisano, se vide u povećanoj toleranciji pasovanja i nedostatku rozeta (samim tim i moarea). Ovako krupni rasteri ne bi trebalo biti problem za implementaciju na bilo koji CtP uređaj, samo bi RIP to trebalo da podržava. Podrazumeva se da je štamparska mašina 100% ispravna (ujednačeni drukovi, stabilan put papira i tenzija...)

Zanosio sam se uvođenjem toga svojevremeno (pre par godina), ali dosta (previše) para je koštala podrška za Cristalraster (Agfin stohastički skrining), tako da sam rešio da sam sasvim zadovoljan i sa 110 lpi AM skriningom.

[ NICS @ 20.03.2011. 09:24 ] @
svaka cast za objasnjenje rastera to se ipak uci i nauci

p.s. opet spominjem nekakvo ucenje sta cu kad sam isao u graficku damn
[ milekinez @ 17.04.2011. 14:27 ] @
fm rasterili ili stohasticki nemaju zadatu mrezu vec slucajnim izborom odredjuju velicinu i polozaj rastersek tacke, ako se to moze nazvati tackom jer to nije, pre su mrlje koje imaju nepravilne i slucajne oblike, gausova kriva slucajnog (prirodnog) rasporeda verovatnoce, velicinom i gustinom pakovanja se postizu efekti tamnog i svetlog, potreban softver i rip koji podrzava. Glavan korist od ovog rastera je izbegavanje moarea i stvarno kolori izgledaju drugacije
http://www.labelprint24.de/upload/fm_raster_221.gif
http://www.ttw-ag.ch/uploads/pics/fm-am-raster_02.jpg