[ p0peye @ 25.02.2011. 11:28 ] @
Zdravo svima,

fotografijom se bavim od malih nogu, ali više amaterki.

S' obzirom da imam malo dete, sve češće bih pravio slike (filmiće) u lošije osvetljenim prostorijama, pa sam počeo da tražim po netu šta bi moglo da bude dobar kompromis kvalitet/cena/jednostavnost upotrebe.

Dva (3) aparata iz naslova su mi se nekako prirodno nametnula, pa rek'o da pitam i profesionalce

Aparate bih nabavio u Švici gde je ugrubo cena
SONY NEX-3K Kit, E 18-55mm, 400chf
SONY NEX-5K Kit, E 18-55mm, 550chf
OLYMPUS Pen E-PL1 Kit, ED 14-42mm, 460chf


Nex ima ISO do 12800, ali sa druge strane E-PL1 daje subjektivno bolje slike do ISO 3200...
(http://www.dpreview.com/reviews/sonynex5nex3/page14.asp)
Nex-5 snima u AVCHD: 1920 x 1080i 60/50fps (17Mbps)
Nex-3 snima u MP4: 1280 x 720p 29.97fps (9 or 6 Mbps)
E-PL1 snima 1280 x 720 (HD)@ 30 fps

Olympus ima ugrađeni blic (i Hot-Shoe ako bude trebao jači) - uz NEX dolazi montirajući (External flash (supplied), attachable to Smart Accessory Terminal) blic - ali ne standardni, pa ne može kvalitetniji da se stavi?
S - druge strane - ISO 12800?

Koliko sam shvatio - Olimpus je ovde napravio odličnu JPG konverziju, dok Sony nije baš najbolje to odradio. Ipak - realno - koliko se to primeti na standardno odštampanoj slici (ne mislim pri zoom-u 100%)
Ima li šanse da Sony u nekoj sledećoj verziji firmware-a popravi to i balans bele?

Hvala na savetima,
pozz





[ AMomcil @ 25.02.2011. 12:36 ] @
U načelu - Sony zaista ima bolji senzor, ali je Olympus/Panasonic m43 sistem mnogo moćniji u celini.

Jel to sav novac koji si spreman da uložiš? Nisi zainteresovan za dodatne objektive, bliceve i sl?
Ako jesi, onda je Olympus bolja alternativa jer nudi mnogo veći izbor interesantnih objektiva za m43 sistem - npr. 20/1.7, 9-18, itd.
Posebno je interesantan 20/1.7, baš u uslovima manje svetla. Jasno, to zadovoljstvo i košta.

Dalje, zašto bi hteo NEX/PEN umesto jednostavnijeg DSLR-a? Jel prioritet manje dimenzije, video sa AF-om ili nešto treće? Sa objektivom je Olympus ipak dosta kompaktniji.


[ p0peye @ 25.02.2011. 15:32 ] @

To je malo više od novca koji sam spreman da uložim - ali rastegnuću se :)

Ništa objektivi - pitanje i blic da li bih kasnije kupio - iskreno - ne znam koliko mi može zatrebati za amatersku upotrebu... (a i uz ISO opseg koji NEX ima ;) )
Kao što rekoh - pare nisu problem - para nema - tako da rešavamo jednim udarcem pitanje dodatne opreme ;)

Koliko košta jednostavniji DSLR?
Bitne su mi i dimenzije, ali i sve ostalo (ne tražim idealno, jer to i košta, ali neki kompromis...)

Hvala na odgovoru :)
[ Zarko Silic @ 25.02.2011. 17:30 ] @
Kod tog NEXa treba obratiti paznju gde ces ga kupiti jer moze neprijatno da iznenadi kada stigne sa osakacenim video modom zbog EU zakona.
[ AMomcil @ 25.02.2011. 19:04 ] @
Pazi, nema veze koliki je ISO opseg, već koliki je upotrebljiv - recimo da se 3200 može koristiti na Sony-u, a 1600 na Olympusu. Opet, i to zavisi od toga šta očekuješ na kraju.

Početni DSLR sa solidnim videom bi trebali biti sličnih cena, proveri sam.

Ako ne misliš kupovati dodatne objektive i opremu, razmisli o Olympusu XZ-1. On je ipak dosta manji, slično košta, a zbog svetlog objektiva ćeš postizati slične rezultate u većini slučajeva. Jedino što je video 720p, ako ti je to dosta.
[ miko.s @ 25.02.2011. 19:53 ] @
šta ne izbacuje sad canon nove entry level dslr aparate?
ja sam se dugo razmišljao koji aparat sa većim senzorom uzet, i bili su mi nex 3 i nex 5 potencijalni. ali 18-55 objektiv im je smeće, slika deformirana, rubovi strašno mutni, kromatska aberacija. a jedini tele objektiv košta 700 eura. 18-55 je ogroman. dzabe ti mali aparat kad je objektiv ko cigla, rađe uzet full size dslr, barem je ravnomjeran. uglavnom, ja sam odustao od nex-a i kupio pen-a.
i šta će ti iso 12 800????

[ Zoran Rodic @ 25.02.2011. 20:16 ] @
Citat:
miko.s: šta ne izbacuje sad canon nove entry level dslr aparate?


Ima, kako nema ... ovomesečni model Canon Rebel T3 / EOS 1100D
[ p0peye @ 26.02.2011. 16:55 ] @
Citat:
zarsilic: Kod tog NEXa treba obratiti paznju gde ces ga kupiti jer moze neprijatno da iznenadi kada stigne sa osakacenim video modom zbog EU zakona.


Ovo prvi put čujem (možda jer nisam u tom svetu, pa ne pratim) - o čemu se radi?

Citat:
AMomcil: Pazi, nema veze koliki je ISO opseg, već koliki je upotrebljiv - recimo da se 3200 može koristiti na Sony-u, a 1600 na Olympusu. Opet, i to zavisi od toga šta očekuješ na kraju.

Početni DSLR sa solidnim videom bi trebali biti sličnih cena, proveri sam.

Ako ne misliš kupovati dodatne objektive i opremu, razmisli o Olympusu XZ-1. On je ipak dosta manji, slično košta, a zbog svetlog objektiva ćeš postizati slične rezultate u većini slučajeva. Jedino što je video 720p, ako ti je to dosta.


Slažem se da nje bitan upotrebljiv deo opsega ISO, ali ideja je da što je veći max ISO - veći je i upotrebljivi opseg - na:
http://www.dpreview.com/reviews/sonynex5nex3/page14.asp
sam podesio da uporedno prikazuje slike:
NEX
E-PL1
XZ-1
EOS 550D

Već na ISO 800 XZ-1 definitivno zaostaje u odn na konkurenciju (gore pomenutu - XZ-1 daje bolju sliku u odnosu na aparate iz klase koji su oni izabrali za upoređivanje ovde: .
E-PL1 do 3200 čini mi se ima jasniju i lepšu sliku od NEXa (čitao sam da su JPEG algoritam odlično uradili na E-PL1, dok na NEXu nisu)
NEX se odlično drži (mada se vidi mala razlika u odnosu na EOS) sve do 12800.

Sa druge strane - XZ-1 u odnosu na S95 daje bolju sliku po ISOima...

Ovo su sve SUBJEKTIVNI utisci. Ne ulazim dublje u upoređivanje nekih drugih osobina - naravno da je prednost XZ-1 i S95 dimentija... Ipak, cene
OLYMPUS XZ-1, Black 535chf i
Cannon S95, black 395chf
meni lično kažu da treba dobro razmisliti šta se još nudi za te pare. S obzirom na krajnju ocenu XZ-1 na Dpreview "probably the best photographers' compact currently available." - biće to izgleda (i na žalost) - po cenu dimenzija aparata...

Citat:
miko.s: šta ne izbacuje sad canon nove entry level dslr aparate?
ja sam se dugo razmišljao koji aparat sa većim senzorom uzet, i bili su mi nex 3 i nex 5 potencijalni. ali 18-55 objektiv im je smeće, slika deformirana, rubovi strašno mutni, kromatska aberacija. a jedini tele objektiv košta 700 eura. 18-55 je ogroman. dzabe ti mali aparat kad je objektiv ko cigla, rađe uzet full size dslr, barem je ravnomjeran. uglavnom, ja sam odustao od nex-a i kupio pen-a.
i šta će ti iso 12 800????


Ok - vidim da se više razumeš, ja sam po kritikama na netu zaključio da nije idealan, ali da za moje potrebe apsolutno završava posao... E-PL1 je i dalje u igri .
ISO 12800 - pa rekoh da često slikam u kućnim uslovima, i kada još dodaš da je najčešće slikano dete - stalno u pokretu...
Inače - malo si me zamislio sa činjenicom "džabe što mu je telo malo kada mu je ogroman objektiv" (doduše - zanima me šta bi ženski deo rekao na ovu temu... ;D) - i onda sam počeo da njuškam po netu o sledećem predlogu:

Citat:
Zoran Rodic: Ima, kako nema ... ovomesečni model Canon Rebel T3 / EOS 1100D

I @ AMomci (na primedbu da bi entry DSLR mogao da se nađe za slične novce:

Hm - Canon Rebel T3 / EOS 1100D sa 18-55mm je u CHF od oko 550CHF... Hm Hm - to bi i moglo da se uklopi u cenu - jedino što na dpreview još nisu izbacili full review, pa ne mogu da uporedim slike jednu pored druge - što meni - amateru - najviše znači. Džabe kada kažu "odlična slika" - a koliko to odlična? Jel odličnija od slike ovog drugog modela ili malo manje odlična....? Inače ima odlične kritike...

p.s. -
NIKON D3100 Kit, AF-S VR 18-55mm 566chf.
NIKON D5000 Kit, AF-S DX VR 18-55mm 600chf
Aman ljudi - pa ja jedva smanjih izbor na 2 aparata u naslovu - a vi sada meni otvoriste pandorinu kutiju...
[ miko.s @ 26.02.2011. 18:44 ] @
dali je to tebi prvi digitalni aparat?
pitam, jer koliko god da sam slikao u zatvorenim prostorima, a jesam jako puno, fešte, okupljanja, izlazci sa ekipom po kafićima itd - nisam nikad imao potrebu za veći iso od 400. s time da mi je objektiv ovisno o aparatu varirao f2.8 ili f3.2 (na ixusima mi je top bio iso 200, a oni imaju f2.8 objektiv, a na fujiju sa f3.2 objektivom sam išao uglavnom do iso 400)
u par navrata kad smo bili vani na polu osvjetljenoj ulici i kad sam htio slikat bez blica, iso 800 mi je bio top. i kad smo bili na plaži po mrklom mraku bez mjeseca (svjetlili smo si sa mobitelima da uopšte vidimo kamo idemo), opet iso 800 mi je bio vrhunac, kako treba se vide osobe do 5 metara daleko (sa blicom naravno). naravno govorim o kompaktu, i to malo starijem jer ovi novi sa 12 MP na minijaturnom senzoru imaju odvratnu sliku već na iso 200. iako noise remove i resize na 5-7 MP rješava problem do neke mjere.
tako da - ako ti je u cilju imati kvalitetne slike, nemoj nikad (niti na slr-u) stavljati veći iso od 1600. kupi blic ako ti baš treba svjetla. iako neće ti trebat ako imaš svjetla u stanu. da to nije tako - nitko ne bi kupovao kompakte.
nikon d3100 nisam koristio,ali kolegica ima d3000 (slicni su, samo d3000 nema live view). i realno preferiram canon eos-e. slikao sam sa 450d, i dobro se ponašao.
nemoj gledat toliko na ISO, koliko na objektiv. sad uzmeš kit, ako ideš na aps-c senzor, većinom dobiješ 18-55 u kitu, ako ideš na 4/3, dobiješ 14-42. gotovo uvijek su f3.5 - 5.6
kad skupiš para kupi 20mm f1.7 i rješen problem. istina, skupi su. polovno bi se našlo nešto jeftinije.
[ Zarko Silic @ 26.02.2011. 22:56 ] @
Citat:
p0peye: Ovo prvi put čujem (možda jer nisam u tom svetu, pa ne pratim) - o čemu se radi?


Za EU tziste NEX ima sledece video performanse:


NEX5:
MPEG-4
1920 x 1080 Bildpunkte (25 Bilder pro Sekunde)
1440 x 1080 Bildpunkte (25 Bilder pro Sekunde)
640 x 480 Bildpunkte (25 Bilder pro Sekunde)


Ono sto si ti napisao odnosi se na druga trzista.

Ima neki glupi Zakon sto odvaja fotoaparate od kamera, tako da ne moze fulHD i 30 fps kada su aparati u pitanju, mada vidim da su se propisi polako poceli krsiti.

Bas sam se nedavno pomucio sa jednim NEX5icom da ga nateram na 50 FPS u fulHDu.
[ Zoran Rodic @ 26.02.2011. 23:31 ] @
Citat:
miko.s: nikon d3100 nisam koristio,ali kolegica ima d3000 (slicni su, samo d3000 nema live view).


Pa nisu baš slični.
Velika je razlika između CMOS i CCD senzora, nov je i Expeed2 procesor ... a tu je i video, koji d3000 nema ... ISO je jači na d3100 ... sve u svemu, možda čak i nepotreba sličnost u nazivu izmedju ova dva aparata.

U svakom slučaju, pored Canona 1100d i Nikona 3100, ni jedan od pomentih nema šta da traži.
Doduše, kod Nikona moraš da pročitaš komplikovanu tablicu kompatiblinih objektiva kako bi izbegao nedostatak AF opcije.
Ali, to je Nikon ... navikla raja
[ p0peye @ 26.02.2011. 23:56 ] @
Nije prvi, mada sebe smatram tek nečim više od amatera.
Evo o čemu se radi: na primer slikam ženu i dete na moru. Noću.
Ako koristim blic - Vide se super - ali samo oni, sve oko njih crno. Tako sam mogao da ih slikam i ispred zgrade u Bgu.
Ako slikam bez blica - Loš kvalitet slike.
Ako produžim ekspoziciju - na slici žena i tri sina ;D (mali je hiperaktivan)...
To je jedna od situacija kada poželim bolji aparat...
Danju verovatno sa bilo kojim aparatom na tržištu dobijamo zadovoljavajući kvalitet slike...
Poslednji aparat Casio Excilim EX-Z1050 je "vršio posao" dok nije pao na izvučeni objektiv...
Već neko vreme sam razmišljao da kupim bolji aparat, ali sam stalno u gužvi i realno poslednjih 2-3 godine nisam ni tražio "šta" samo je negde u ćošku čučala informacija da bi trebalo kupiti bolji aparat...
Poslednjih meseci njuškam po netu i eto šta mi je isplivalo na površinu...

Skoro od početka slikam sa 5MP (folder "slike" je sada oko 200GB...) ;D

Na 18-55 ili 14-42 i ciljam...

pozz

p.s. - ralativno je bitno da u "auto" modu pravi ok fotke - jer treba ponekad i žena da slika mene sa detetom... Iskreno - i ja van njega izlazim retko - u situacijama kao gore opisanim

[ p0peye @ 27.02.2011. 01:24 ] @
@zarsilic

Hvala na objašnjenju - tek sada videh ovaj post...
[ miko.s @ 27.02.2011. 12:49 ] @
@zoran
onda sam ja nesto opako promasio :/
u zadnih 6 mjeseci sam procitao barem 40tak review-a razno raznih aparata, od kompakata, bridge-ova, dslr-a, penova, nexa itd itd. da sam postao lud.
tako da sam mislio da je d3100 samo "stepen vise" od d3000, da mu je dodan video i live view. nisam isao za time da je to noviji aparat. iako, uvijek je nikon. i ponasa se kao nikon. a ja sam ih izbacio iz glave dosta brzo, i zapravo najduze sam se premisljao izmedju full size slr-a, i pen-a. eos 500d mi je dugo bio pod "mozda", sa 18-200 je oko 650€, sta i nije toliko velika razlika od pen-a koji me kostao 550. a nikona ne bi uzeo, ne svidja mi se.
[ AMomcil @ 28.02.2011. 11:08 ] @
Citat:
U svakom slučaju, pored Canona 1100d i Nikona 3100, ni jedan od pomentih nema šta da traži.

A zašto, da neće možda praviti bolje fotke?
Sedam godina sam koristio razne DSLR aparate, a poslednjih godinu dana mirrorless (PEN/NX) i najveća prednost DSLR-a je da će brže fokusirati u uslovima manje svetla i mnogo bolje pratiti akciju i to je najveća prednost, ali imaju i svoje mane i pored dimenzija.
Npr. primetio sam da malisana fotografisem iskljucivo preko ekrana (iako NX10 ima i EVF). Bude opusteniji, prirodniji i lakse hvatam interesantne uglove, na podu dok se igra i sl. Tacno je doduse da ga se teze uhvati dok skakuce okolo. Sve mi se vise dopada ideja Sony A33/55 aparata i samo dok im malo padne cena njih bi najradije preporucio za porodican foto aparat.

Nego, nisam bezveze pomenuo baš XZ-1. Tacno da mu je senzor i rezultati na nivou S95 i LX5, ali ima jako svetao objektiv, velike blende, pa ces na njemu koristiti ISO 400, tamo gde bi sa kit objektivom (PEN, NX, Nikon, itd.) koristio ISO 1600. Opet će raja sa velikim senzorima biti bolja, ali mislim da bi u većini upotreba bilo slabo primetno.

Situacija na plaži koju si pomenuo je idealna za slow sync tehniku. Dakle blic u slow sync modu, M mod, viši ISO i duža ekspozicija (npr. 1/2-1/4s). U ovakvim situacijama jako pomaže stabilizacija, bilo kog tipa. Moguće da čak i napredniji kompakti ovo mogu (npr. S95 i XZ-1).
[ matan2 @ 01.03.2011. 13:24 ] @
Ja sam vec bio odlucio da kupim OLY EPL1 i trazio najbolju cenu, medjutim slucajno sam nabasao na netu na NEX3 I POSle dosta iscitavanja odlucio za njega. Ono na sta recimo nisam ni obracao paznju a sada se odusevljavam jesu panorame koje odlicno pravi.
[ sony64 @ 05.03.2011. 11:34 ] @
Nex je odličan aparat,koliko god pljuvali po njemu,a sigurnu je da je bolji od Pena
[ Zarko Silic @ 05.03.2011. 12:25 ] @
Citat:
Aparate bih nabavio u Švici gde je ugrubo cena
SONY NEX-3K Kit, E 18-55mm, 400chf
SONY NEX-5K Kit, E 18-55mm, 550chf
OLYMPUS Pen E-PL1 Kit, ED 14-42mm, 460chf



Samo da dodam, ako to kupujes u CH, onda se SONY NEX-5K Kit, E 18-55mm moze kupiti za 512 CHF ili u prevodu ispod 400 EURa i ne vaze EU zakoni tako da dobjes otvoreni video mod

Videoaufnahme: AVCHD - 1920 x 1080 - 60 Bilder pro Sek. ¦ MPEG-4 - 1440 x 1080 - 30 Bilder pro Sek. ¦ MPEG-4 - 640 x 480 - 30 Bilder pro Sek.

http://www.microspot.ch/micros..._spiegelfreies_Syst/detail.jsf
[ p0peye @ 07.03.2011. 10:40 ] @
... Kolega je počeo da mi objašnjava kako ISO vrednost za aparat sa manjim senzorom nije ista kao ISO za veći senzor, ali sam se ja pogubio na pola puta. (Od prilike da je manja količina svetlosti potrebna da osvetli manji senzor, pa je manja ISO na manjem senzoru slična kao veća ISO na većem senzoru, i da bi na gore pomenutom XZ-1 iso 400 mogla da bude kao ISO 1600 na aparatima sa većim senzrorima...)

Ako ta priča pije vodu, onda XZ-1 definitivno postaje interesantan aparat - baš zbog svojih dimenzija. Şamo još kada bi mu se cena malo redukovala...

@zarsilic: na mikrospotu je trenutno cena 546chf. Ne znam da li je možda to bila trenutna ponuda 512 ili...?

Pozz
[ Zarko Silic @ 07.03.2011. 12:12 ] @
Citat:
p0peye: ...

@zarsilic: na mikrospotu je trenutno cena 546chf. Ne znam da li je možda to bila trenutna ponuda 512 ili...?

Pozz


Da, bila je 512 a sada je 546. Nedavno su promenili. U trenutku kada sam postavio link bilo je 512.

Mora da su namirisali ozbiljnu musteriju


Ova logika za ISO je obrnuta:

Ako zelis bolji aparat u slabijim svetlosnim uslovima sezor treba biti veci, a ne manji, pa onda Oly prestaje da bude interesantan.
[ NShappy @ 08.03.2011. 06:42 ] @
Popaj, taj tvoj drugar je opasno pobrkao lončiće. Manji senzor je inferioran u odnosu na veće senzore. Kod DSLR-a, pojedinačni pixel na senzoru je mnooogo veći nego kod kompakta. Koliko je površina senzora veće, toliko je veći i pojedinačni pixel uz istu rezoluciju. Zbog toga jedan pixel deselera prima mnogo više svetlosti u istim uslovima. Bla bla truć, sve u svemu, ISO mogućnosti kod deselera su svetlosnim godinama ispred ISO mogućnosti kompakata.

Bez obzira na sve, Oly XZ-1 je svakako vrlo interesantan aparat. Kome to treba i ko zna šta znače te specofikacije, svetlosna moć objektiva npr. znaće zbog čega je on toliko superioran među kompaktima.
[ Zarko Silic @ 08.03.2011. 08:45 ] @
Nesporazum je nastao pogresnim tumacenjem necega sto je napisano, ili popularnije receno, nehoticnom zamenom teza.

Pisalo je sledece: Kod XZ1 ISO 400 isti je kao ISO 1600 kod aparata sa vecim senzorom, a onda je to neko pogresno protumacio misleci da da tamo gde veliki senzori "koriste" ISO 1600 mali mogu da slikaju sa ISO400

i to je ta greska u tumacenju.

Pravilno tumacenje je sledece:

XZ1 na iso 400 poseduje isti, ili slican kvalitet fotografije kao sto veliki senzori imaju na ISO1600 sto ima potpuno drugo znacenje od pogresno tumacenog.
[ miko.s @ 08.03.2011. 13:21 ] @
iso 400 na xz-1 je "sličan" kao iso 1600 na dslr-u, jedino ako gledamo svjetlosnu moć objektiva. xz1 ima f1.8 - 2.5, dok većina kit objektiva na dslr-ima ide 3.5 - 4.9. zbog toga ta usporedba. stavite na dslr neki prime f1.8, ili manji (vidio sam max f0.95, ali mf) i nema tog kompakta koji mu može konkurirati. trebate uzeti u obzir ne samo količinu šuma, već i količinu detalja. pen ima jako oštre slike pune detalja, i po testovima, bolji je od velikog broja entry level dslr-a, a konkurira mu i eos 550d. ne možete to usporedit sa kompaktom ili ultra kompaktom. nagledao sam se testova, i ovi ultra popularni canoni a470,480... koliko god imali "dobru" sliku, ona je miljama daleko od dobre. 10 MP canon, iso 50 (!!) resizeana slika na 3 MP i na 100% zoom se vidi color šum. ne znam na šta izgleda 10 MP na 100%, a tek nemam pojma na šta izgleda iso 400.

ali evo, možete se malo strpit, do kraja mjeseca ću napraviti testove pena, lx5 i ixusa 750. iznenadila me zrmana, kupila je lx5, a očekivao sam da će uzet s95 (koji ej sad jeftin, 320 eura, jeftiniji od s90). po svim testovima je s95 bolji (tj, ima ljepšu sliku, subjektivno gledano), ali lx5 ima bolji macro. tako da je odluka pala na lx5, i čeka se da stigne.
a sve kanim usporedit sa ixusom 750, koji je najnoviji aparat kojeg imam iako je model iz 2007.,jedan je od rijetkih koji po veličini senzora može konkurirati lx petici. iso 400 je loš, iako itekako upotrebljiv, a to ne mogu reći za nove modele kojima je iso 400 plain disaster.

da baš hoću, oko mene ima puno dslr usera, i uz dosta organizacije (jer smo svi raštrkani po cijeloj zemlji zbog fakulteta) bi uspio napraviti usporedne snimke eosa 450d, nikona d3000, d5000, olympusa e-520 (mislim da je 520, zadnji put sam ga vidio pred 6-7 mjeseci, a sad mi se neda palit diskove u potrazi sa slikama sa njega) i cijele palete 10-12MP kompakata. ali to bi oduzelo jako puno vremena i bespotrebno bi umarao ljude da donose aparate na test.
tako da mislim da će ova manja usporedba biti dovoljna, mislio sam izvrtit cijelu iso skalu, dan i noć, max wide i max tele.
ujedno, mislim da će to biti prvi kvazi-test pen-a na ovom forumu, tako da ako imate želja za nekim specifičnim slikama, mogu probat udovoljit.
[ p0peye @ 08.03.2011. 14:59 ] @
Hvala, čitam i 'vatam beleške... :)

Čekamo uporedni test, a usput se "edukujemo - brstimo literaturu" :)...
[ Zoran Rodic @ 08.03.2011. 16:36 ] @
Citat:
miko.s: pen ima jako oštre slike pune detalja, i po testovima, bolji je od velikog broja entry level dslr-a, a konkurira mu i eos 550d.


Dobro, hajmo sad ne preterivati baš toliko.

Taj Pen EP-L1, nije prevazišao ni Canon 1000d, ... 450d je miljama ispred, a ovo ostalo naprosto ne može čak ni da se stavi u istu rečenicu.
[ miko.s @ 08.03.2011. 17:52 ] @
obrazloži.
uspoređivao sam slike na dpreview, njihovu oštrinu i noise, i rame uz rame sa 550d je. ostali nemaju niti približno tako čistu i oštru sliku.
[ Zarko Silic @ 08.03.2011. 18:20 ] @





[ Zoran Rodic @ 08.03.2011. 19:01 ] @
Miko, Pen i ostala bratija jestu simpatični aparatići upotrebljivi svaki na svoj način, napravljeni da ispune sva očekivanja jednog segmenta tršišta, ali ako ćeš da ih stavljaš u istu rečenicu sa dSLR aparatima, onda to možda samo kao predlog za drugi aparat koji se nosa onda kada te mrzi da vukljaš ranac.

Doduše, možda može da bude bolje rešenje od Nikona d3000 zato što ovaj ima retro CCD senzor iz kamenog doba.

Kada je u pitanju senzor pomenutog 550d, onda valja imati na umu da je on identičan senzoru sa 60d i sa 7d, a letimičan pogled na uporednu tabelu specifikacija svih aparata od 1000d pa na dalje, preko 450d sa pomenutim Penom nedvosmisleno ukazuje na ogromnu razliku između tih aparata.
Naprosto, koncepcijski su drugačiji pa se ne mogu porediti ni po tom osnovu.


Ovde smo kačili primere sa dpreview gde Canon s95 izgleda bolje nego pentax K5, što je priznaćeš prilično nenormalno, kao što je i DxoMark rezultat testa koji sugeriše jednakost Nikona d3100 i Lajke M9
Mani se tih grafikona, tabela i ostalih virtuelnih pokazatelja nastalih u strogo kontrolisanim uslovima.
Praksa je neumitna.

Ako ćeš kupiti Pen-a, slobodno ga kupi .. aparat u šake i fotografiši, biće tu lepih fotografija uveren sam, a posmatranje stvari onakvim kakve jesu dosta sprečava širenje dezinformacija po forumima,
[ miko.s @ 08.03.2011. 20:48 ] @
bazirao sam se pa mogu reći isključivo na rezultatima sa dpreview, jer ostali sajtovi nemaju takvu direktnu usporedbu slika. kao da je problem slikati uvijek isti motiv sa iste pozicije, grr. jedan aparat prošetaju ovamo, drugi aparat prošetaju tamo... treći samo neko lišće i suha stabla... pff.
ovo na šta si ovdje ukazao, tj iso 3200, je brojka koju se nadam da neću nikad koristiti. naravno da ovdje pen nema šanse u usporedbi sa aps senzorima. ali ako spustimo to malo niže, recimo iso 800, barem prema dpreview, pen ima oštrinu slike i količinu šuma koja može parirati puno puno skupljim dslr aparatima. real life, vidjećemo. očekujem ga za 2-3 tjedna. naravno da se dslr ne može usporediti sa ovakvim aparatom, ali lijepo je vidjeti da se nešto šta barem djelomično izgleda kao kompakt po kvaliteti slike itekako približio profesionalnijim aparatima, a neke i prešao. i volio bi da se poveća broj ovakvih aparata. od kada je cijena dslr-a pala, sve više i više ljudi ih kupuje, bez da kane ikada zamijeniti kit objektiv, bez da nauče ikakve naprednije funkcije. imaju ih jer su slike sa takvih aparata bolje u udnosu na klasične kompakte, a cjenovno su pristupačni.
[ Zoran Rodic @ 09.03.2011. 10:08 ] @
Miko, kad već studiramo dpreview kao izvor, samo da ti spomenem da je i Canon S90 bolje ocenjen nego Pen EPL-1

http://www.dpreview.com/reviews/canons90/page19.asp
http://www.dpreview.com/reviews/olympusepl1/page18.asp

Ali, obrati pažnju i na činjenicu da jedan spada u kategoriju
Category: Entry Level Interchangeable Lens Camera / DSLR a drugi u Category: Enthusiast Compact Camera

Dakle, samo bih sugerisao pažljivije čitanje svih zapažanja jer je podela jasna, pa tako recimo Canon 500d spada u kategoriju Mid Range Interchangeable Lens Camera / DSLR

Sveukupna ocena: Overall score 70% (cca) se ne vrednuje isto sa sve pomenute.
Komentar: ''Odličan kvalitet fotografije'' je rastegljiv pojam, od IXUS-a pa do Canon 5dMk II
[ miko.s @ 09.03.2011. 12:21 ] @
dada, to stoji, ali to razumim i ne mijesam kompakte sa dslr. A one postotke ne pratim, to su neki njihovi kriteriji i ocjene koje meni ne znace nista. Dakle, rasprava je bila na diretnoj usporedbi slika, zanemarimo ostale stvari. I koliko sam vidio po testnim slikama, pen radi ostre i detaljne slike sa dobrom kontrolom suma. Kompakt je kompakt, a ovo je mali brat dslr-a :) i jedva cekam da stigne.
[ Zarko Silic @ 09.03.2011. 14:23 ] @
Procenat u score podatku moze dosta da znaci. Ponekad i vise od samih semplova jer,

moze se desiti da tester izbere najbolje semplove i to postavi a da pri tome 80% nacinjenih fotografija bude izbrisano u startu pa se sa pravom postavlja pitanje da li vredi takav aparat i kome je on namenjen?

Zbog toga je vazno procitati obrazlozenje koje tester napise kada formulise krajnju ocenu.


Ovaj PEN po krajnjoj oceni nije bas nesto narocito. Izmedju njega i recimo, mnogo bolje ocenjenog S90 ima poprilican broj drugih aparata.

Kolko mi je poznato, Beske je krenuo da kupi PENa, a vratio se sa S90 u dzepu.

Treba ga pitati zasto?
[ miko.s @ 09.03.2011. 15:00 ] @
zašto je kupio s90 a krenuo da kupi pena? ne znam. meni je logika bila, kad već imam dobrog ultrakompakta, ajmo na drugu stepenicu. a i sad će bit pri ruci cijela paleta aparata, za svake prilike i prigode. ixus, ultrazoomac, lx 5 i pen. nažalost lx5 nije moj, ali ništa mi ne brani da ga posudim :D

i od svega ovoga, razmišljam se da šta da uzmem na apsolventski izlet. kako stvari stoje ide se u grčku 9 dana. u prijevodu malo "kulturaliziranja" sa njihovim građevinama po danu, a ostatak dana i noć feštanje i cuganje i skakanje i .... da. bio sam u grčkoj već, i zažalio sam šta sam imao samo kompakta (i to 2 MP, buuuuhuuuuuuhuuuuuu, najbolji izlet u mom životu sveden na mutna sjećanja i mutne slike..). u to doba prijatelj iz razreda imao canon s1, i to su bile slike :D ja sam napravio oko 1000 slika , ali on je bogami oko 4000, svaki momenat je ostao zabilježen. i volio bi to napravit i ja na apsolventskom. za kvalitet slika - pen. za zoom - fuji. za uvijek da bude samnom - ixus. šta uzet :(
[ beske @ 09.03.2011. 16:23 ] @
Citat:
zarsilic:

Kolko mi je poznato, Beske je krenuo da kupi PENa, a vratio se sa S90 u dzepu.

Treba ga pitati zasto?

Pa prosto...

meni, posle ovoliko godina bavljenja fotografijom, zaista ne treba dpreview da bi tacno znao sta zelim (i mogu da ocekujem) od jednog aparata

iako sam nov PEN-1 imao u ponudi po sramotno niskoj ceni, i cak nekih par dana na probi (uz jedan "polovan" Canon G10), on jednostavno nije imao nista od toga cime bi me privukao sebi... to je to.

S90 je tu tata.

Pozz




[Ovu poruku je menjao beske dana 09.03.2011. u 17:42 GMT+1]
[ sony64 @ 09.03.2011. 19:03 ] @
Imam S95 i nije mi jasno kako jedan ultrakompakt ,s manjim senzorom i lošijom(u klasi kompakta vrhunssku) optikom ,može biti bolji od PEN-a,
koji je u svakom pogledeu bolji od S90,osim u veličini.

Još pogotov što na Pen možeš montirati još bolji objektiv.
Sigurno je u pitanju prevelika zasljepljenost dotičnim brendom.
Uvjeren sam da na istop aparatu (penu) piše Canon, promjenili bi mišljenje.
[ EmirHozic @ 09.03.2011. 19:34 ] @
ako mislis se ozbiljnije pozabaviti fotografijom uzmi PEN jer to je fotoaparat, ako zelis da ne mislis i pravis dobre i jako dobre fotografije u kadru koji si u mogucnosti uhvatiti uzmi s90 i zaboravi na ostalo.
ja bih uzeo pen, brz prajm i jedan solidan zuiko zoom objektiv, mada trenutno onih ultra ostrih superkvalitetnih olympus pro prajmova nema najavljani su da ce biti, interesantno je npr, na njega nakaciti voigtlandere, kazes da ces slikati po danu i arhitekturu, stogas nabavi neki stativ i zaboravi na iso 3200 i slicne stvari, arhitektura nigdje ne bjezi kad je slikas a koliko znam OLY NMOS senzor na iso 100 daje jako detaljne i zive slike.

btw sto se tice putovanja kazu da je 14-150 panasonic micro 4/3 najbolji travel zoom a ujedno i veoma kompaktan.
preporucio bih da odes na neke forume nekojima se nalaze korisnici koji imaju razne sisteme u upotrebi pa nosaju i d3 i 5d a i micro 4/3 kad im se neda nosati tesko.
[ AMomcil @ 09.03.2011. 20:21 ] @
Opet se navodi kako PEN i slični bez ogledala nisu dorasli DSLR-ovima.
Ja ću opet izneti kako sam posle 6 godina sa DSLR-ovima prešao zadnjih godinu i po na njih - prvo EP1, a sada NX10. Jesu li idealni - nisu, ima tu dosta kompromisa, ali nema šanse da bih sada NX10 komplet zamenio za neki DSLR slične cene. Voleo bih imati oba, ali pošto trenutno ne mogu, ostajem na NX-u.

Tačno je da statistika od jednog mene ne znači puno (možda recimo nisam umeo da iskoristim DSLR potencijale), ali eto - što se mene tiče DSLR i sistemi bez ogledala su sasvim poredivi, svaki sa svojim prednostima i manama.
[ beske @ 09.03.2011. 20:22 ] @
@sony 64

meni bolje merilo nije trebalo, nego kada sam pokusao da fokusiram pri slabijem svetlu.

Pen je vrljao napred nazad i verovatno bi to radio dok mu ne crkne motor, a s90 je potvrdio barem 50% fokusiranja

Pozz
[ StORM48 @ 09.03.2011. 22:34 ] @
Citat:
AMomcil: Opet se navodi kako PEN i slični bez ogledala nisu dorasli DSLR-ovima.

A zar jesu?
Jedina (uslovno rečeno) prednost je što su mali. Kažem "uslovno", jer to nije svakome prednost, zar ne?

Sve ostalo je na strani DSLR-a, a ako pričamo o tome "hoće li sa DSLR-om dobiti bolje fotke?". Dosta neodređeno pitanje, po meni. Nekome ni MF sa 65MP neće pomoći da napravi dobru fotku, pa neće ni DSLR. Ako se baziramo samo na likovnom delu priče (kompozicija, momenat i priča koju prenosi fotografija), onda je i Pen višak, jer se momenat može, u tom nekom bazičnom obliku, zabeležiti i mobilnim telefonom, ne?

A prednost DSLR-a naspram mirrorless-a je vrlo slična prednosti koju ima nad kompaktima. Senzor je jedino što mirrorless aparate izdvaja od kompakta. Sve ostalo je manje više isto - beskonačno rondanje po menijima, sporo ubi-bože (upravo NX10 sam isprobao i nije mi bilo potrebno više od 5 minuta da me podseti na Fuji S9600), a fokus - sačuvaj bože. Još je Samsung i ispred ostalih, jer ima nekakvo tražilo, dok je onaj Pen, sa televizorom za dokupiti, pravi Frankenštajn foto-industrije. Možda je osećaj bolji posle perioda adaptacije, ali - sećam se da si i sam govorio kako Te Pen sprečava da napraviš iole normalnu fotku deteta, zar ne?

Ja nikako da vidim neku, makar poluakcionu scenu snimljenu tim aparatima. E sad, ili te aparate kupuju samo nezainteresovani za akcioni žanr ili su fotoaparati ti koji koče stvar.

Ne znam, ali ja jednostavno i dalje ne mogu da se prepoznam u tome. Osećao bih se kao da mi je neko osakatio ruku.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 09.03.2011. 22:43 ] @
Citat:
AMomcil: Opet se navodi kako PEN i slični bez ogledala nisu dorasli DSLR-ovima.


Naravno da se navodi, i navodiće se svaki put kad neko iznese stav na osnovu sistema vrednosti baždarenih prema nekim svojim merilima.

Dakle, ja na merdevine nisam stao više od 2 decenije, pa mi ne pada na pamet da kažem kako je hoklica bolje rešenje.

Možda su teške, možda su kabaste a možda se i ja plašim visine ... ali mi to ni malo ne daje za pravo da stavljam hoklicu i merdevine u istu ravan.
A opet, ne mogu reći ni da je hoklica djubre, nije ni to u redu ... jer naprosto nije.

Ali je fakat da se hoklica i merdevine jako razlikuju, a usput i merdevina ima raznih dužina.

Hoklica opet, uvek ostaje samo hoklica.


[ Zarko Silic @ 09.03.2011. 22:46 ] @
Citat:
StORM48: Ja nikako da vidim neku, makar poluakcionu scenu snimljenu tim aparatima. E sad, ili te aparate kupuju samo nezainteresovani za akcioni žanr ili su fotoaparati ti koji koče stvar.


Dobro si to zapazio.

Najdinamicniju scenu koju sam video na NETu sa njim je krava na livadi.
[ AMomcil @ 10.03.2011. 09:01 ] @
Eh sad... hoklica i merdevine. Nije baš najsrećnije poređenje jer u ovom slučaju oba sistema imaju identičnu namenu - pravljenje fotografija. Možda recimo razlika između duplih merdevina i jednostrukih.

Ne vidm manje dimezije kao jedinu prednost (mada je i to velika stavka). Druga prednost je liveview sa brzim AF. LV je ispao super za slikanje malog deteta. Na taj način se on ponaša prirodnije i mnogo lakše pravim fotke iz perspektive "na njegovom nivou". Sada mi ideja ležanja na podu ili sl. uopšte ne deluje primamljivo. Jedini DSLR koji to omogućava kako treba su Sony A33/55 i oni mi se najviše i dopadaju iz te klase.

Akcija trpi, konkretno CAF kod ovog NX10. Međutim, i dalje funkcioniše dobra stara anticipacija, a kažu da je CAF kod Panasonica upotrebljiv. Ja CAF i ranije gotovo da i nisam koristio, pa mi to i nije neki gubitak. Jasno, zavisi od toga ko šta voli da slika.

I dalje tvrdim da za većinu kupaca DSLR iz te klase, mirrorless sistemi predstavljaju potpuno validnu alternativu.

Vi momci koji se bunite toj ideji - niste baš prosečni korisnici, rekao bih da spadate u napredne.
Ne znam i da li ste dovoljno vremena proveli intenzivno sa njima, recimo bar par meseci? Lakše je donositi sudove iz iskustva.
[ Backy @ 10.03.2011. 09:21 ] @
postoji li nešto osim fokusa što otežava slikajne akcije bez ogledala? npr shutter lag ili tako nešto? pitam jer sam fotkao razne akcije sa fujijem s6500 i svi ti problemi imaju rešenje... fokus se fiksira (ok, malo teže sa većim senzorom), osetljivosti ima dovoljno, a na shutter lag se navikne jer je obično konstantan pa se trenutak gadja iskustvom u akciji koja se fotografiše a ne rafalom ;) ukoliko rad sa raw fajlovima nije spor, ja druge prepreke ne vidim...
[ Zarko Silic @ 10.03.2011. 10:06 ] @
Evo ovako:

Na tom PENu je brzina fokusiranja 2 puta sporija od Ixusa starog 5 godina kada su svetlosni uslovi zadovoljavajuci. Kada nema dovoljno svetlosti onda PEN uopste ne radi.

NEX je brzi, ali je i on sporiji od spomenutog Ixusa 850 a, za razliku od PENa, AF radi u svim uslovima (tradicionalno kada je Sony u pitanju).

Nisam zakljucio da se ijedan od ovih hibrida moze koristiti za brze i dimnamicne scene i Storm je to dobro zapazio, ali za razliku od PENa NEX ima kraljevski video mod koji ga stavlja u sam vrh fotoaparata sa HD video modom i kada bih birao izmedju ova dva modela ne bih se dvoumui ni trena.

Umesto PENa najverovatnije bih kupio S95. Manji je, brzi je u fokusu, ima slabiji rafal ali generalno bolju prosecnu fotografiju u JPGu kao sto su to ocenili i ovi momci iz DPa.

NEX je ipak nesto novo: nit je aparat, nit je kamera, nit je bilo sta do sada vidjeno. Trazi privikavanje, ali sam ubedjen da nekome ko se prvi put srece sa aparatima, ovo nece predstavljati problem.



P.S. Aco,
nemoj se sekiras .

Mi se samo malo salimo.
[ beske @ 10.03.2011. 10:29 ] @
Citat:
zarsilic: NEX je ipak nesto novo: nit je aparat, nit je kamera, nit je bilo sta do sada vidjeno. Trazi privikavanje, ali sam ubedjen da nekome ko se prvi put srece sa aparatima, ovo nece predstavljati problem.

Tacno... i direkt u centar.

Za nekoga ko se prvi put srece sa aparatima nista na ovom aparatu nece predstavljati problem.

Za bolje ne zna, a kolko se razume, bolje mu i ne treba.

Skoro pa idealno.

Pozz
[ AMomcil @ 10.03.2011. 11:09 ] @
Da me pogrešno ne shvatite - nemam baš ništa protiv klasičnih DSLR-ova, na protiv - voleo bih i te kako da imam npr. A900 sa Zeiss staklima, pa plus jednog S95 za džep, ali budžet ne dozvoljava. Samo mislim da ste prestrogi prema ovim aparatima.
U januaru su u Norveškoj osvojili 17% prodaje aparata sa izmenjivim objekitivma, sa tendencijom rasta iz meseca u mesec, a u Japanu mislim da su stigli već do 30%. Novinari iz branše se ovde slažu da će za par godina verovatno preteći klasične DSLR po prodaji.

@Backy: Lag je mali, zapravo nema čekanja da se provrti ogledalo, pa može biti i kraće. Najveći problem je kod rafalne paljbe, jer se onda ne prati sve vreme akcija u tražilu/ekranu. Mada i to može bolje ako se isključi preview slike (zavisno od modela). Plus generalno sporiji CAF.

Žarko, jesi li imao prilike da radiš sa novijim modelima GF, NX i sl.? Mnogo su bolji od prve generacije, tada je bilo kao što pričaš.
Kad sam kupio E-P1 bio je katastrofa spor, posebno unutra. Raznim FW poboljšanjima je puno ubrzan, a novi EPL2 još više. NX10 sa novim FW-om ima praktično bar duplo brži AF unutra nego kada sam ga kupio. Biće to i bolje, ali je već sada upotrebljivo.
[ AMomcil @ 10.03.2011. 11:20 ] @
Što se tiče akcije..
Ove fotke nisu snimljene NX-om već pre 4,5 godine sa Minoltom 5D i Sigma 70-200/2.8 EX objektivom prve generacije. Navodim ih kao primer jer je ta kombinacija, sa slabašnim AF motorom u 5D, bila sporija nego što je danas NX10 sa 55-200 objektivom. Jasno, radilo se o prefokusiranju i čekanju pravog momenta. Ne znam samo da li se važe kao poluakcione fotke? Jasno da ovo ništa ne dokazuje, sem da oprema nije obavezno toliko ograničenje.

[ StORM48 @ 10.03.2011. 15:43 ] @
Najsporiji fazni fokus je ipak fazni fokus. Filozofija njegovog rada ga jasno smešta ispred.
A sem toga - pa Minolta nije džabe pod zemljom.

Meni lično (kad već pričamo o ličnim preferencijama), sve ispod toga deluje kao "s konja, na magarca".
Kome je CDAF dovoljan - nemam ništa protiv. Ali, to je ispod DSLR-a i to je to.

Pozdrav
[ davidns @ 10.03.2011. 17:57 ] @
Posto vi dobro baratate sa materiom zamolio bih vas da mi pomognete u izboru nex3 ili s95 ili lx5 koristio bih ga za slikanje i snimanje dece najcesce u zatvorenom prostoru sa obicno slabim svetlom.Prvobitno sam se dvoumio izmedju s95 i lx5 ali mi je sada moguca i kombinacija nex3 sa najmanjim objektivom,pa me zanima koliki je hendikep koristiti sonya sa tim objektivom(retko inace koristim zum skoro nikad).Puno hvala.
[ AMomcil @ 10.03.2011. 18:57 ] @
Citat:
StORM48: Najsporiji fazni fokus je ipak fazni fokus. Filozofija njegovog rada ga jasno smešta ispred.

Nije baš jasno ispred.. Jeste brži, ali je mehanizam komplikovaniji i sistem je u načelu manje precizan. Filozofija faznog fokusa će ga uskoro jasno smestiti u istoriju i specijalizovane aparate. Najveći problem je fokusiranje tokom videa i to će mu biti kamen oko vrata. Kontrastni ili neki hibridni fokus su budućnost.

Međutim, ima neke prednosti i danas. I te kako cenim što su mi fokus problemi stvar prošlosti. Nešto sporije - da, ali zato preciznije.
[ sony64 @ 10.03.2011. 19:44 ] @
http://img62.imageshack.us/i/006klr.jpg/
nex-3 objektiv 18-55
prijatelj slikao -čista automatika
[ StORM48 @ 10.03.2011. 20:21 ] @
Citat:
AMomcil: Nije baš jasno ispred.. Jeste brži, ali je mehanizam komplikovaniji i sistem je u načelu manje precizan.

Ne znam da li sad misliš na Minoltu ili fazni fokus uopšte?
Ako je ovo drugo, vrlo se ne slažem.

1. Fazni AF
2.
3.
4.
5.
...
10. CDAF

Prosto ne mogu da progutam priču o približavanju ta dva sveta. CDAF, pre svega, ne predstavlja određivanje distance, po definiciji. To je jedan oblik tumaranja, gde se mrdanjem napred nazad, sistem odlučuje gde mu se kontrast čini najboljim. U teoriji. Kada su svetlosni uslovi idealni, retko greši, ukoliko ima na osnovu čega da nasluti kontrast. Fazni fokus se pogubi na belom zidu ili nebu. CDAF se pogubi i tu i u gomili drugih situacija. Dalje, čim su svetlosni uslovi nešto slabiji od idealnih, situacija po CDAF prelazi u okvire tragičnog - bauljanje napred nazad, lažna potvrda, zaustavljanje, pa predomišljanje itd. Kontra svetlo? Nerešiva enigma sa CDAF. Tim pre što se i fazni ume da se pogubi u takvim situacijama.

Iskreno, mislim da si se Ti maksimalno adaptirao na NX10, pa si delimično i zaboravio kako radi fazni AF. Broj promašaja je čista statistička greška, i to u AKCIONIM scenama. Ne pamtim kad mi je neki aparat promašio fokus prilikom uobičajenog korišćenja (od najjeftinijih, do najskupljih). Radi se samo o tome da, ako ne radiš u situacijama u kojima CDAF postaje totalno inferioran, jednostavno previđaš koliko je još uvek nekonkurentan. Slažem se, da u tim nekim okolnostima, prednosti faznog fokusa NEKOME mogu biti nebitne. To nije sporno. Međutim, limiti CDAF-a su mnogo ozbiljniji, nego što je slučaj sa tradicionalnim PDAF-om. To je nemoguće negirati. Nema podloge. Ni tehničke, ni praktične.

@sony64
Je l' bi ovo trebala da bude "akciona fotka"?
Daj bre, nemoj da si neozbiljan. Misli se na snimak koji ima akciju u prvom planu. Ovo je kao da si fotkao landscape - fokus još malo na beskonačno i tuci. Kad kažem "akcione scene", mislim na nešto tipa - auto u pokretu, ptica u letu itd. Čak i to nije apsolutno nemoguće, samo je procenat uspešnih (mogao bih da se kladim) lošiji nego na kompaktima - em nemaš tražilo k'o čovek, em nemaš AF k'o čovek, a DOF plitak. Ne kažem da to svima treba, ali onda nema potrebe pričati o istoj ravni sa DSLR-ovima. Froggs & grandmothers, kako bi to rekao jedan naš "mislilac".

Pozdrav
[ AMomcil @ 11.03.2011. 09:39 ] @
Možda sam se zaista samo adaptirao. Takođe, kontinualni fokus nisam koristio, pa me nedostatak manje boli. To su sve i subjektivni utisci. Ne kažem da je CDAF bolji, jer zaista još nije, ali definitivno ima svojih prednosti.

CDAF makar traži tačno mesto fokusa, dok fazni računa preko razlike u fazama i onda doteruje motorom da stigne "tu negde". Zato je jako zavisan od kvaliteta i implementacije i motora u objektivu (aparatu) i preciznog postavljanja pomočnog ogledala za AF senzore. Naime, koristi se drugačija optička putanja za AF i drugačija za konačnu fotku (isto važi i za optičko tražilo i MF - druga svetlosna putanja preko ogledala). Fokusiranje direktno na ravni senzora, na istoj svetlosnoj putanji, omogućuje tačno fokusiranje, plus funkcioniše i za video, i sigurno je stvar budućnosti.

Da li će to biti CDAF, neki hibridni, sa ugrađenim faznim AF senzorima u sam foto senzor ili nešto treće, to ćemo videti. Sviđa mi se hibridni sistem kod koga se fazni senzor koristi za prvu iteraciju, da se priđe blizu, a onda sa CDAF (ili nekom drugom DSP analizom sadržaja) dotera fokus na pravo mesto.
Sama ideja iza faznog fokusiranja je vrlo mudra, međutim današnja implementacija je previše mehanički komplikovana i ima nezgodna ograničenja (nekorisna kod videa).

Zato će sadašnji fazni sistem, sa ogledalima, u istoriju, pre ili kasnije. Da li će se zadržati duže u implentaciji sa transparentnim ogledalo, kao kod Sonyja, pokazaće vreme.
[ MirosIav @ 16.03.2011. 11:48 ] @
Vraćajući se na temu, evo mog doprinosa razjašnjenju pitanja s početka - prednosti jednog i drugog foto aparata/sistema. Porediću E-PL2 i NEX-5, jer će PL1 i NEX-3 biti ubrzo povučeni ( ali i za njih važi slično ).

NEX-5 prednosti:
1. bolji senzor
2. manje telo ( ali veći objektivi )
3. bolji ekran
4. pokretni ekran
5. brže kontilnualno snimanje
6. bolji kvalitet videa
7. panorama/HHT/HDR modovi
8. lampica za pomoć auto fokusu

E-PL2 prednosti:
1. kvalitetniji objektivi
2. mnogo veći izbor objektiva sa auto fokusom ( ne računam objektive sa adapterima )
3. stabilizacija slike u telu ( Sony nema stabilizovane sve objektive )
4. manji ukupni gabariti ( telo + objektiv )
5. bolji blic, koji se može postaviti pod uglom od 90 stepeni
6. više direktnih komandi - dugmića
7. priključak za eksterne bliceve
8. više dodatne opreme ( blicevi, konverteri, mikrofoni, bluetooth, tražila, ... )

U brojkama, ovo se svodi na upotrebljiv Sonijev ISO3200 naspram Olimpusovog ISO1600, na dvadeset m4/3 objektiva protiv Sonijevih 3 ( vrlo prosečnih ), na Sonijev 1080i AVCHD video ili Olimpusov 720p mpeg, na stabilizaciju slike protiv boljih viših ISO osetljivosti, na malo telo Sonija bez blica protiv nešto većeg Olimpusa sa ugrađenim blicem, na Sonijev ekran od 920000 piksela naspram Olimpusovog od 460000, na instant panorama i HDR modove Sonija protiv Olimpusa kod kog se za to mora koristiti Photoshop, na Sonijevih 7 slika u sekundi ili Olimpusove 3. Autofokus i trajanje baterije su slični. Sve u svemu, Soni je bolji za nekog ko ne želi previše da se upušta u fotografisanje, dok se iz Olimpusa uz malo muke i nešto više ulaganja može dosta izvući.

Moj izbor je Olimpus zbog stabilizacije slike u telu, više boljih objektiva i sveukupno manjih dimenzija i jer trenutno izgleda kao bolje ulaganje: sve prednosti Sonija se razvojem tehnologije mogu anulirati, nadomestiti ili svesti na beznačajne, dok na vidiku nije nešto što bi moglo smanjiti Sony objektive ili stabilizovati svaki. Drugima mogu biti bitne neke druge stvari, ali m4/3 više odgovara mom stilu fotografisanja: više mi odgovara niski ISO + brzi objektiv + stabilizacija + bounce blic od visokog ISO kod Sonija, više mi odgovara mali Olimpusov 14-150 objektiv od ogromnog Sonijevog 18-200.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 17.03.2011. u 12:32 GMT+1]
[ p0peye @ 17.03.2011. 11:26 ] @
Hvala ljudi na iscrpnim odgovorima
[ p0peye @ 01.04.2011. 16:05 ] @
Kupljen E-PL1: nov, sa 4gb karticom i torbicom.
Cena - prava sitnica (jes' majke mi): 299chf.
Početna cena bila 199chf, ali sam video da ljudi daju i po 350 za polovne, pa sam prelomio...

Sad još samo da stigne u Srbiju...

Javljam utiske.

A možda i postavim neku snimljenu slikicu, onako stidljivo...

Hvala svima još jednom na savetima i mišljenjima,
pozz

p.s. - to što sam ja sada kupio FA ne mora da znači da je tema zatvorena.
[ miko.s @ 01.04.2011. 21:05 ] @
ah, i ti napravio grešku i kupio pen-a. :( ja svoga nisam takoreć ni kupio i imam sve veći i veći osjećaj da ću ga prodat prvom prilikom. nema af assist. i tu sve pada u vodu. za slikanja u poluosvjetljenim prostorima i dalje moram ixusa nosit. još u stanu potrefi fokus, ali moja planirana snimanja u mraku padaju u vodu. bzzz bzzz bzzz i odustane. ne znam dali se isprsit i kupit 20mm f1.7, ili prodat pen-a sa 14-42, zadržat 40-150 i kupit gf1 ili gf2 sa kitom pa koristit 40-150 od olympusa. iduća prilika za shopping je u 6. mjesecu, do onda ću razmišljati. sad idem u barcelonu, ako barem 5% slika bude van fokusa ide u prodaju bez razmišljanja.
vidjet ću kako će se ponašat na otvorenim prostorima, iako 14-42 kit fula fokus usred dana. 11 ujutro, predivno sunčano, slika me frendica 4 puta, sve 4 slike van fokusa. 2 puta fokusirao neku tablu iza mene, 2 puta nije fokusirao na ništa. nakon toga sam svu njegovu silnu automatiku ugasio, af spot - centar, center spot metering, s-af + mf, ael/afl na half shutter i jeb'se. nakon toga su slike čak i bile kako treba i prava stvar je bila u fokusu.
ps - koliko je 300chf u eurima?
[ StORM48 @ 01.04.2011. 21:50 ] @
@miko.s
Moram da Ti odam priznanje za nastup koji je tako nekarakterističan za većinu ljudi - kupio si nešto i umesto da, kao što ljudi obično rade, iz sve snage braniš neodbranjivo, Ti si izneo salvu kritika koje mnogi ne bi, i neće, već radije prećute. Iskreno Ti se divim na ovom gestu.

Pozdrav
[ p0peye @ 01.04.2011. 23:25 ] @
Au Mirko, znam da je prvi april, ali nemoj baš po kolenima...

Ma šalim se. Šta je tu je. Ima jedno fino nepopunjeno mesto na polici, pa ako ne zadovolji postavljene kriterijume - skupljaće prašinu i biti podsetnik na moju veliku glupost i bespotreban tošak - da se drugi put još bolje raspitam i promislim...

Kucaj u goooglu "300chf in €" i ja danas dobio (prvi) odgovor: 300 Swiss francs = 228.303904 €

Pozz...

P.s. - evo i ja čestitam na hrabrosti, ali sledeći put kada rešiš da se junačiš, aj' 'leba ti nemoj u mojoj temi...
[ miko.s @ 02.04.2011. 00:03 ] @
@storm - takav sam. zašto vrtit hvalospjeve o nećemu šta ne valja? u ovom slučaju - poluzavršenom uređaju. natjerao bi sad sve inženjere koji su projektirali ovaj aparat da pojedu uranij. aparat bez af lampice? mora da se tamo inženjeri bodu u venu i da rade na drogama. kako je netko dozvolio da takav uređaj uopšte izađe u prodaju? i to nije problem na e-pl1 -već na cijeloj pen seriji. a s obzirom da je contrast detection af, valjda niti stroboskop nebi pomogao kad treba pol sekunde da osvjetljava dok objektiv fokusira. a možda bi i pomogao.
stvarno, ne znam, vidit ću kako se ponaša. alternativa nažalost ne postoji - nazad na kompakt neću, a niti na dslr. koliko god mi je bilo fora jučer slikati sa e-620 i ponaša se onako kako to očekujem od aparata te klase, toliko ga ne bi nosio okolo. curama nije problem, poznam ih više koje su nanizale dslr aparate, nikon d3000, d5000, ovaj e-620... ionako imaju torbice u koje komotno stane 10 objektiva i 3 dslr aparata. ja ne hodam okolo sa torbicom. ne hodam okolo sa torbicom za aparat. ne nosim pederušu. kamo da stavim gromadu od dslr-a? i ovaj pen je dovoljni hendikap šta ne stane u đep od hlača, ali ajde sa 14-42 nije toliki problem nosit ga okolo.
da se vratim na temu. pen je dobar aparat. mali slatki blicić radi i 90% kupaca pen-a će sa time biti zadovoljno. po danu uz malo podešavanja radi dobre slike, za moje ukuse mutne, to je taj bokeh valjda o kojemu se priča, tako da koliko sam skužio moram držati blendu šta više zatvorenu, a opet ne previše. iso 800 ima nisku razinu šuma, tako da ću ga vjerojatno držat na 800, pa nek se blenda zatvara, time ću valjda imati dovoljno (kako se kaže?) malo bokeha? ne znam šta im znači dubok/plitak. poanta je da meni bokeh ne treba za turističke slike. a niti za generalno slikanje. kad se slikam sa prijateljima hoću da budemo oštri, a ne da onaj u centru bude oštar, a ovi koji su 10 cm ispred/iza budu mutni. moram se još malo ispraksirati da vidim kako to ide.
evo sad sam malo pokušavao nešto.
moja soba, čitavih 13 kvadrata. jedina svjetlost 1 štedna lampa od 20W koja je 20 cm od zida, i gleda u zid jer je montirana u onu reflektor-lampu. pokušavao sam fokusirat policu na potpuno suprotnom kraju sobe, kojih 3 metra od mene. na 14mm - fokusira. pola sekunde od oka. na 42mm - ne ide. nikako i nikako i nikako. uzeo sam malu led lampu, i osvjetlio policu - potrefio je fokus. 2 puta, 3 puta, 4 puta... ugasim lampicu - nema šanse.
elem - kao šta sam u onoj drugoj temi rekao - ovo je mali slatki aparat, i fokus potrefi ako ima dovoljno svjetla. ako af ne ide, mf također neće ići. kada uleti mf assist (ono povećanje slike od 7x) na ekranu se ne vidi ništa osim šuma. mogu ja komotno vrtit lijevo desno, ali vidim samo crno-žut šum. jedino kad se približim fokusu umjesto crno/žutoga po svuda vidim malo više crnoga na jednom mjestu preliveno popriličnom količinom žutoga. na blef sam okinuo 2 slike, 1 malo van fokusa, druga točno kako treba bit. s time da sam 5-6 sekundi vrtio a ciljni predmet mi je bila polica koja (naravno) - ne hoda.
neki dan sam probao to isto sa 40-150 - i on se bolje ponaša.

volio bi da aparat nema IR filter, pa barem da softveski makne infracrvenu boju, i onda bi mogao komotno zaljepit 4-5 IR ledica sa strane aparata. ali mislim da ću se stvarno poigrat sa time. ne još jer nemam vremena. ali upravo mi padaju ideje na pamet. 3-4 ultra bright ledice, mikroprekidač bočno, i kada idem nekamo di nema dovoljno rasvjete za AF, upalim ledice i gotovo. ili kupnja nekog malenog jeftinog blica za analogne aparate, izvadim mu utrobu, ubacim 3-4 ledice, neku malenu bateriju, mikroprekidač, i palim kad af ne uspije. mislim da bi to puno vlasnika pena htjelo napraviti.

ima projekata na netu di se za to iskorištavaju hot shoe kontakti, neki mikroprocesorčić i ledica, koja se pali kada se pretisne shutter do pola. nažalost to nije u masovnoj proizvodnji već je to neki pojedinac napravio za sebe. niti sam našao shemu niti neki kontakt.
[ miko.s @ 02.04.2011. 01:17 ] @
hah, popeye, sorry. iako, uvijek je pen u pitanju. ovdje makar ima života u temi.

upravo se vratio sa terace, po-okidao sam nešto slika, sa oba objektiva, iso 400-3200 , 1/4 - 8sek ekspozicija, 14,42,40,150mm.
uploadat ću sutra, tih par slika ima 160 MB. na svim slikama je aparat prijavio da je lockao fokus - a nije. u više navrata (a osobito sa 14-42) se vidi da je promašio za malo. ne znam šta ima promašiti - zašto je takav problem postaviti na beskonačnost. 40-150 je bolji.
ono šta je interesantno - iso podešenje ima veze sa autofokusom. na iso 200 i 400 se baš jako mučio, i puno puta nije uopće lockao, a iso 800-3200 bi ga lockao, iako nije baš precizan. kada je zapinjao sam morao fokusirati na direktnu svjelost od lampe pa vratit nazad.

kako bilo da bilo, imat ćete noćne snimke sa penom. nisam imao neki izbor za slikanje, jer je lagano oblačno,a nema mjeseca tako da ne mogu niti more i otok slikati jer su u kompletnom mraku, tako da sam se opredjelio za kuće u blizini, parking itd.

[ miko.s @ 02.04.2011. 13:21 ] @
evo flick galerija
http://www.flickr.com/photos/59275936@N08/

nažalost slike nisu 12 MP nego 1.3, flick ne pokazuje veći format, žele da platim (šta mogu glatko zaboravit).
za info o slikama čitajte exif.
[ sony64 @ 02.04.2011. 16:21 ] @
E da ste kupili Nex,nebiste imali tih problema i nebi žalili što ste ga kupili.

[ miko.s @ 02.04.2011. 16:48 ] @
koja poanta nex-a kad ima top za objektiv? rađe dslr onda. a tele objektiv im košta milinu od 700 eura, dok kit 18-55 ima bombastičnu distorziju. tek sa time ne bi bio sretan. i blic koji se posebno uštekava... ostao bi bez njega negdje....
[ EmirHozic @ 02.04.2011. 18:37 ] @
ozbiljna preporuka za mali dslr miko sa malim a kvalitenim prajmovima je pentax K-r a ni K-5 nije prevelik.
[ sony64 @ 02.04.2011. 18:38 ] @
Isprobao si Nex ili si to negdje pročitao...
[ EmirHozic @ 02.04.2011. 19:17 ] @
sony sto se tice objektiva za NEX, ja sam ga malkice probavao i definitivno mi je osjecaj bio jako lose balansiranosti, a sto se tice izgleda izgleda mi kao da je tumor na objektivu ili prije na aparatu.
Sa onim malim prajmom izgleda super i osjecaj je odlican. Mozda ako fino zamole pentax da im napravi da21-40-70 u E-mauntu....
[ miko.s @ 02.04.2011. 20:22 ] @
prime je OK, ako se zanemari njegova cijena. doduše, rađe prime na pena nego prime na sonyja. zapravo idealan aparat bi bio gf1 (gf2 je još malkice preskup), međutim kad sam kupovao pena razlika u cijeni je bila poveća.
hahah, kao tumor. skoro. trebali su manji objektiv napravit, jer je sad to sve skupa disproporcionirano. kao da na dslr zakačim neki maleni prime, ispalo bi smješno. iako i zuiko 40-150 je monstruozno velik, ali je lagan. vaga kaže 201 gram. plastika ima svoje prednosti.

gledao sam pentax k-x, i bio je na listi skupa sa eos-om 500d i sony alpha ne znam više kojim, međutim stavio sam si pluseve i minuse na papir i izbacio dslr iz priče.
za af assist sam gledao po netu i ebayu, ima za kupiti ono šta se zove "video light", par ledica (9-12 su manji) koji se zaglave u hot shoe. zvuči kao jednostavno rješenje, a ima dovoljno svjetla da aparat fokusira do 3-4 metra udaljenosti. cijena je oko 25 usd za te manje lampice, šta je prihvatljivo. nije lijepo za viditi, ali za povremeno korištenje u uvjetima di nema svjetla, koga briga. IR bi bio puno puno bolji, ali šteta šta IR ne funkcionira...
[ Zoran Rodic @ 02.04.2011. 20:50 ] @
Zadnja vremena po Sony došla, kad su ih Pentaksovci dočekali na volej

Citat:
EmirHozic: Mozda ako fino zamole pentax da im napravi da21-40-70 u E-mauntu....


Polako sa kvalifikacijama sonijevih staklića i poredjenjima sa tumorom ... ček da vidiš novi Pentax mirorless, koji je reinkarnacija najmanjeg SLR-a ikada napravljenog ... Pentax AUTO 110, ima da se iskidaš od smeha.

Elem, staklići su tu negde ... kao zapušač od koka kole, a grip je ko dva bic upaljača

Tako da, nemoj da im Pentax pravi stakla ... ... napravite ih prvo sebi, snaći će se sony i bez pentaksa


[ EmirHozic @ 02.04.2011. 22:56 ] @
paaaaa
pentax korisnici nemaju potrebu da kompenziraju velicinu tako da nam maleni prajmovi ne smetaju
[ Zoran Rodic @ 03.04.2011. 20:21 ] @
Paaaa, mora da mnogo nemate potrebu za kompenzacijom kad je Pentax odlucio da napravi mirorless aparat identican ovom ali u digitalnoj verziji.

Evo i pepsi zatvarac , radi poredjenja.

Puna šaka objektiva, u pravom smislu reči

[ EmirHozic @ 04.04.2011. 22:43 ] @
ne znam koliko je pouzdana ta informacija o mirorlessu na bazi 110 formata ali mislim da nema nista od toga, btw. skoro su krenule slike nekih po meni promasenih ideja za mirorlese na bazi compact senzora i slicne gluparije, ja se iskreno nadam da ce nekako skemijati mirorless na bazi Kmounta jer bi bilo jednostavno steta ne iskoristiti male prajmove koji vec postoje, ali ima zavrzlama oko registration distance i slicnih tehnikalija tako da ne zna se sta ce biti, mene iskreno kupovina takve igracke trenutno ne interesuje, K-5 je sve sto mi je nedostajalo
[ MirosIav @ 07.04.2011. 11:02 ] @
@miko.s

Ako zelis da ti vise stvari u fokusu bude tokom dana, slikaj u A modu i postavi blendu na F8-F11, isprobavaj sta ti odgovara.

Sto se tice fokusiranja nocu, potreban ti je "brzi" objektiv, sa vecim otvorom blende, npr. pominjani Panasonic 20mm F1.7. Sa njim vecina nema problema sa fokusiranjem. Taj ( sad vec stari ) 14-42mm objektiv koji dolazi uz E-PL1 nije sampion u brzini fokusa, ali je opticki nadprosecan. Njegova najveca prednost su male dimenzije, ali zato neke druge stvari trpe...

Uradi i update softvera kamere, najnovija verzija je popravila brzinu autofokusa i na 14-42.
[ miko.s @ 07.04.2011. 11:45 ] @
nazalost nemam novca za panny 20 f1.7, oko 300 eura je. nije meni toliko do brzine fokusa koliko do toga da mi je glavni cilj upravo - fokusiranje. u mraku nema tog objektiva, osim nekog radioaktivnog koji svetli, koji će ispravno ili uopće fokusirat. a upravo o mraku ja i govorim. toliki mrak da se jedva razaznaje put (bijeli pijesak), a znalo se desiti da smo skoro pali ili udarili u stablo. svjetlost koju daje 1 svjeća je PUNO svjetla, mislim da ti je jasno o kakvom osvetljenju pričamo. ali to je čar mladosti. i dok naši vršnjaci luduju u nekom disku, možda se i drogiraju, nas 5-10-15 prijatelja u mraku, na livadi pored jedne šumice, ponekad na plaži 3 metra od mora, u mraku skoro 1 km daleko od civilizacije uživamo bez da ikome smetamo,i najvažnije bez da itko nas smeta. i u takvim uslovima ispadnu neke od najboljih fotografija i najboljih trenutaka koje imam zabilježeno. :)
čekam da dođe adapter na mc mount, želim napokon isprobati nakon puno puno godina opet slikati sa minoltinim objektivom, njime sam u prošlosti usnimio puno dobrih slika. da vidimo kako će se ponašati na digitalnom tijelu. :)
novi af objektiv trenutno ne dolazi u obzir.

edit - zadnji firmware je u aparatu. 1.4 je samo sa e-p1, za e-pl1 je i dalje zadnji 1.1
[ miko.s @ 13.04.2011. 11:28 ] @
stigli adapteri. sa rokkorom sam zadovoljan :D
medjutim, onaj drugi objektiv ispada da NIJE m42 mount. ja sam bakalar za te stvari, rekli ste mi m42, nisam išao niti provjeravati. a na objektivu naravno ne piše. anyway, ne znam šta sa tim da radim. dat ću adapter u oglas...
e sad, misija, naći koji je taj pokemon, tj mount. imate tu 2 slike, a ja nemam pojma šta je to. i zapravo - nije mi jasno od čega je taj objektiv. od 2 aparata, na niti jednoga ne ide. niti na minoltu niti na zenita.
radi se o super lentaru, 28mm f2.8.




i pen sa rokkorom gore.
[ Zarko Silic @ 13.04.2011. 13:51 ] @
Ne znam ko ti je to ovde rekao da je M42?

Ovo mi lici na neki Minolta MC/MD mount, ali nisam bas siguran.

[ miko.s @ 13.04.2011. 15:21 ] @
ah, genije... i ja sam idiot... no dobro... uglavnom ovo JE mc/md mount, i stvarno se pitam zašto nisam odmah vidio da su mountovi - isti. i zbog nečega mi nije ni htio niti uć u mc/m43 adapter, valjda sam ga pokušavao zakačit na krivi način -.- rekoh, idiot.
upravo probao , radi, šljaka. iako, mutan je. bilo na f2.8, bilo na f5.6, i neovisno o blendi ima kromatske aberacije... je da je širokokutan (barem je na filmu bio, na penu je ipak 56mm), ali nije to to, kit objektiv je na istim vrijednostima bolji. a na ovome se i neke točkice vide iznutra, nekakve flekice.

večeras kad padne mrak ću se igrat sa njima.... stvarno me zanima kako se ponašaju u mraku.

i čisto da znam, koliko je rizično stalno mijenjanje objektiva? vidim na raznim youtube klipovima da ljude bez problema usred grada idu mijenjati objektiv, i još mašu okolo sa aparatom bez objektiva da šta više prašine uđe na senzor. a od korisnika čitam da treba pazit da senzor bude čista, da se objektivi mijenjaju tako da aparat gleda u pod da šta manje prašine uđe unutra itd.
[ Zoran Rodic @ 13.04.2011. 17:32 ] @
Ja sam napisao da je M42, ali sam i napisao VALJDA ... https://www.elitesecurity.org/p2835251 ... a zapavo je trebalo da ti zatražim fotografiju zadnje strane objektiva, a ne samo prednje.

Izvinjavam se, trebali smo to temeljnije proveriti ...

Da je M42, izgledao bi ovako

[ miko.s @ 13.04.2011. 19:24 ] @
šta je tu je. očekivao sam više od tog objektiva... ma rokkor rules :)
[ miko.s @ 19.04.2011. 16:19 ] @
čisto usputna napomena, došao sam na ideju kako da si rješim af assist. danas sam mjerio, i jedan od pinova u hot shoe daju 3.3V. nazalost daju cijelo vrijeme. mislio sam napravit neki mali "poklopcic" za hot shoe socket, spojit 2 pina odispod, nakalemit 2 ultra bright ledice i mali prekidač. bilo bi fora da nađem način da se ledice pale samo kod fokusiranja, ali na jednostavan način to neće ić.