[ sloba26 @ 27.02.2011. 02:13 ] @
Vojsku odsluzio, fax zavrshio... dipl. ing. informatike, ali se bavim 3D modelovanjem, animacijom, specijalnim efektima, arhitekturom (freelance - neeecu da idem na biro).. imam sertifikat Autodesk-a za Mayu... engleski perfektan, polagacu TOEFL.... Bio u USA 2008 na W&T programu (J1 viza)....

Imam prijatelja u USA koji ima gradjevinsku firmu...

Moje pitanje je sledece.... Kako bih mogao da odem u USA preko ugovora? Tj. shta je sve potrebno da odradi vlasnik firme a shta ja, da bih otishao u USA...

Znam da je potrebno da vlasnik (poslodavac) prvo objavi konkurs, pa ako se niko ne javi onda ima pravo da "uveze" radnika... ali da li neko zna neshto konkretnije u vezi ovoga???
[ milanche @ 27.02.2011. 05:41 ] @
Ima nekoliko opcija:

a) full time zaposlenje

Potrebno da ti prijatelj zvanicno, oficijelno ponudi posao, u vidu letter of employment. Na osnovu toga mozes
da apliciras za radnu H1B vizu kod nas u konzulatu.

Tako bi trebalo da funkcionise u principu.

Medjutim, realnost unosi jos mnogo bitnih detalja. Ukupan broj dostupnih viza godisnje za ceo svet je u principu
znatno manji nego broj podnosilaca zahteva. Najcesce se za radnu (H1B) vizu aplicira znatno unapred, i ceka se
obicno oktobar kad se obavlja dodela viza aplikantima.

Ovaj deo price se stalno menja, fluktuira sa periodom od nekoliko godina. Neko od mladjih bi ti mogao dati tacnije
podatke za sadasnji trend.

Koliko mi se cini, za apliciranje za tvoju radnu vizu nije potrebno da poslodavac objavljuje konkurs pa tek ako nema
nikog da se javi u lokalu da moze tebi da dodeli posao. Stavise, sam proces davanja posla nekome je u potpunosti
u domenu samog poslodavca.

Medjutim, pomenuti deo price je od vaznosti tokom sledeceg koraka - apliciranja za imigrantsku vizu (green card)
na osnovu zaposlenja, gde onda mora da se pokaze da je tvoje zaposlenje potreban i dovoljan uslov da bi ti se
odobrila imigrantska viza.

b) rad na ugovor (preko posrednicke firme)

Sustinski se malo razlikuje od predhodne opcije. U principu - radis jedan deo godine za neku vecu firmu, a posrednicka
firma nastupa kao tvoj poslodavac i sredjuje ti H1B vizu.

c) korporacijska saradnja

Prijateljeva firma uspostavi profesionalnu saradnju sa tvojom firmom registrovanom kod nas. Siguran sam da po toj
liniji mogu da ti regulisu vizu za turisticku/biznis B2 vizu bar za posetu.

Ako se odnosi izmedju korporacija uspostave tako da prijateljeva firma kupi tvoju, onda moze da se sredjuje L1 viza
(corporate transfer). Ova viza je trenutno najelegantnija, zato sto nema kvote, mala su cekanja itd.

[ sloba26 @ 03.03.2011. 09:28 ] @
Neizmerno HVALA na odgovoru ...


Samo josh nestho ... ako sam dobro shvatio... znachi taj moj prijatelj (koji je vlasnik firme i 20ak godina je drzavljanin USA) treba samo da mi poshalje "Letter of employment" (radnu ponudu - ugovor npr. na 2 godine pa da ga produzujemo po isteku)... i da sa tim dokumentom odem u ambasadu? Za green card bi me poslodavac prijavio kasnije (npr. sledece godine), jer meni je bitno samo da legalno odem iz Srbije i dodjem u USA, da mi taj ugovor obezbedi radnu vizu (u roku trajanja ugovora).... znachi prijavljujem se za H1B vizu?

p.s. posao ne bi bio - fizikalisanje (labor), vec u struci - inzenjerski (sa diplomama i sertifikatima)... pretpostavljam da i to neshto znachi...

Hvala josh jednom ...
[ gajo2 @ 03.03.2011. 12:44 ] @
Tvoj prijatelj ti posalje ugovor i ti ga potpises. Nakon toga on preda taj ugovor i jos gomilu drugih papira u americko ministarstvo koje se bavi izdavanjem radnih viza. To mora da preda najkasnije do Maja (cini mi se). Racunaj da u isto vreme i druge firme apliciraju za te radne vize, i da je prijava vise nego sto dozvoljava kvota. Ta kvota se veoma brzo popuni, u roku od nekoliko dana. Ako ti upadnes u kvotu, onda krece procedura sa izdavanjem radne dozvole, negde u Oktobru cini mi se. Tek onda ti ides u ambasadu.

Znaci prijave pocinju u Maju (proveri za svaki slucaj), i onda tvoj prijatelj ima par dana da te prijavi. Ako mu ne uspe, onda cekate godinu dana za sledecu prijavu.
[ sloba26 @ 03.03.2011. 19:15 ] @
@ gajo2

Hvala ... dobio sam mail adrese od advokata iz USA, pa cu da im poshaljem mail, da vidim shta ce oni reci... pretpostavljam da je kvota rasporedjena po drzavama... pa se nadam da ce se za Aljasku naci koje mesto ...
[ rikelme @ 03.03.2011. 21:05 ] @
Što se tiče H-1B vize, postoji godišnji limit (cap) i on je za fiskalnu 2011. 65.000. Toliko se podeli H-1B viza (za studente koji su završili studije van USA). Rok za prijavu je 1.april određene godine. Uglavnom se tog 1.aprila prijavi mnogo više ljudi nego što se deli viza, pa se onda radi nasumično izvlačenje. Srećnici mogu da počnu da rade od 1.oktobra te godine (kada počinje naredna fiskalna godina). Usled ove skorašnje krize, 2009. i 2010. se desilo da se sve vize ne podele čak do N.Godine (upravo proverih na USCIS sajtu da su ipak podelili sve vize). Moraćeš da čekaš 1.april, i da ako dobiješ vizu, računaš na posao od 1.oktobra.
Srećno !
[ sloba26 @ 03.03.2011. 22:05 ] @
HVALA na odgovoru ....


A da li bi neko mogao da mi objasni proceduru shta treba poslodavac da odradi, milslim konkretno, koje dokumente (obrazce) treba prvo da popuni i gde i kome da se obrati? Da li on napishe "neki" ugovor, pa mi poshalje da ja to potpishe i poshaljem mu nazad, pa on onda ide "negde" i cheka odobrenje ili kako vec, pa mi poshalje ta dokumenta sa kojima idem u ambasadu da se prijavim za H1B?

Izvinjavam se ako sam "naporan" sa pitanjima, ali mi je vrlo bitna svaka informacija... Hvala unapred...


p.s. Nashao sam "neshto" u vezi mog "problema" http://serbian.serbia.usembassy.gov/sr/zaposlenje.html da li je to H1B ?
[ rikelme @ 04.03.2011. 01:49 ] @
U mom slučaju, kompanije je angažovala advokatsku kancelariju koja je preuzela sve na sebe. Dokumenta koja sam ja trebao da pripremim i često postavljena pitanja za dobijanje H-1B vize možeš naći ovde i ovde. Neke stvari su specifične za tu advokatsku kancelariju, ali mnoge su zajedničke. Uglavnom, prvi korak je ugovor, tj ponuda poslodavca koju ti prihvataš, tj potpisuješ. Onda sve dalje preuzimaju advokati. Ceo proces traje oko 2 meseca.
[ miloshzorica @ 14.03.2011. 19:34 ] @
ako ste prijatelji, idite na varijantu s L1 vizom... daleko najbolje resenje. viza se daje i ako si godinu ili vise radio za americku firmu van amerike. masa ljudi kod milancheta u dolini je na L1 vizama
[ drazen021 @ 09.12.2011. 08:44 ] @
Pozdrav svima,


firma u US za koju smo POSREDNO radili kao kontraktori preko firme u Srbiji prekida saradanju sa nasom firmom i ponudila se da nam sponzorise odlazak u US.

Medjutim - kvote za H1B za sledecu fiskalnu godinu su popunjene.

L1 ne mozemo da trazimo jer nismo radili u filijali te firme vec za firmu kontraktor.



Ima li ikoja druga opcija???


Moze li se tu ucackati H2B?



Hvala unapred.