[ bozabaksuz @ 27.02.2011. 23:52 ] @
Bavim se racunarima, amaterski, duze od 10 godina ali mi se ovo jos nije desilo.
Racunar je (trenutno) sledece konfiguracije:
MB: MSI 6533 (kratez maticna ploca)
CPU: Intel P4 1.7Ghz S478 (400 FSB...)
GPU: MSI Geforce 460 MMX (64 MB)
RAM: 2x256 DDR1
HDD: WD 40Gb
Optika: LG DVDRW neki noviji model.
IO: A4Tech bezicni USB Tastatura i mis
WLAN: TP-Link (PCI) TL-WN551G
Kuciste Original IBM Net VISTA - Polozeno (Kupljeno na limundu)
Napajanje: Obicno, Frontier 400 W (Orginalno bilo slabo, DVD nije hteo cita ni reze diskove)

Kada u windowsu (Xp SP3, Avast antivirus) ugasim racunar (start>shut down>shut down), on se sekund posle obaranja sistema i gasenja racunara, sam opet upali. Tako da ga jedino mogu ugasiti drzanjem dugmeta za paljenje duze od par sekundi dok se dize bios. Racunar je povezan na LG Flat TV novije generacije i sluzi pretezno za multimediju i internet mojim roditeljima koji nisu bas nesto vicni naprednom radu sa racunarom. Pa je zato ovo i problem veci nego sto jeste. Meni je skoro nemoguce da utvrdim uzrok problemu posto se racunar NORMALNO UGASI samo jedan put po menjanju neke od unutrasnih komponenata. Odmah sledeci put ista prica. Menjao sam ram, CPU (Celeron 1.7 i Intel P4 2A Ghz), DVD, Wlan kartu, napajanje (orginalno koje tolerise do 138 W realnog opterecenja, pa ovo). Uvek se prvi put ugasi normalno, sledeci put se odmah sam pali posle sekunde. Sumnjam na 2 stvari: kabl okoji vezuje dugme za paljenje i plocu (nema reset dugmeta) ima konektor koji se prikljucuje na 4 pina (standardna jeftina kucista na koja sam ja nailazio dosad su imala po 2) tako da pokriva i cini mi se bar jedan ako ne i oba pina od HDD-LED. Ostali konektori za LED signalizaciju su povezani ali ne daju znake zivota. Ova masina je radila ok u starom, vertikalnom, kucistu. Molim nekog ako je imao slicna iskustva da mi pomogne. Hvala.
[ calexx @ 28.02.2011. 06:23 ] @
Počni od tih kablova, otkači sve pa proveri kako se ponaša a komp uključi tako što nečim na kratko prespojiš pinove za uključenje. Ako su konektori nestandardni, onda je to verovatno kućište od brendiranog kompa a oni umeju da imaju svoje rasporede pa je možda nešto greškom prespojeno.
[ dendic @ 28.02.2011. 07:11 ] @
Ma da srafcigerom prespoji na ploci pinove za ukljucenje pa ugasi normalnom procedurom.Jesi vraco BIOS na default?Ako opet bude problema zavrti iz Cd neki bootabilni linux puppy npr. pa vidi jel se isto desava.
[ bozabaksuz @ 28.02.2011. 14:17 ] @
Srafcifer eksperiment nije uspeo. Trenutno isprobavam iskljucivanje integrisane VGA karte iz BIOS-a (samo da nadjem di je). Nisam siguran ui uspesnost experimenta sa linuxom, jer sam jednom uspeo da ga ugasim iz prve na sledecu foru, slucajno. Umesto Shut down kliknuh na standby i racunar zapade u taj rezim, po dizanju sistema (mrdanjem misa) sistem se upalio, ja sam nesto kliktao na netu i posle toga ga uspesno ugasio iz prve. Samo tada. SAd ako podignem linux sa nekog diska on ce svaki put da se instalira iznova u RAM i prekonfigurise pa ne verujem da cu dobiti validne rezultate. Ako ovo ne radi jos samo da reinstaliram BIOS, posto post V1.0 ne podrzava usb mis i tastaturu, a ja imam na ploci samo 2 USB porta, od kojih je na jednom bezicni prijemnik i za tastaturu i misa. Ako imate jos neku ideju javite se, postajem ocajan.
[ dendic @ 28.02.2011. 14:34 ] @
Ma ja bi ipak probo sa nekim npr. XP light bootabilni CD.