[ Aries1404 @ 03.03.2011. 08:40 ] @
Ovako, imam SBB-ov modem, i sada sam uzeo ruter TP-LINK i uz njega USB priključak da se desktop mašina iz druge prostorije može kačiti na net.Sve je to ok, ali ovu oblast sam slabo tj. nikako konzumirao.Na toj drugoj mašini je XP...manje bitno.
Šta je meni potrebno:
Da mogu da zaštitim da se neko nekači na taj bežični sem onoga kome ja dozvolim...pomoću šifre da ali kako?
Onda me zanimaju te internet adrese, ifconfig mi pokaže jednu adresu, a whatismyip.com neku drugu!
Da li moj ruter onda dobija novu IP adresu a moja mašina drugu ili kako to uopšte fercera?
Kako da udjem u neka podešavanja rutera ako za to budem imao potrebe, tipa SSH?
Da li ja imam mogućnost da ograničim protok mašini koja je nakačena i da li imam tu mogućnost da je bilo kako kontrolišem......zabranom nekim stranicama
[ combuster @ 03.03.2011. 12:30 ] @
Citat:

Da mogu da zaštitim da se neko nekači na taj bežični sem onoga kome ja dozvolim...pomoću šifre da ali kako?


Konsultuj uputstvo, mozes da ogranicis pristup sa listom MAC adresa kojima je dozvoljeno kacenje, mozes preko WEP/WPA enkripcije...

Citat:

Onda me zanimaju te internet adrese, ifconfig mi pokaže jednu adresu, a whatismyip.com neku drugu!


To je lokalna IP adresa koju ifconfig pokazuje, koju mu dodeljuje ruter, whatismyip pokazuje IP adresu koju ti je dodelio tvoj provajder.

Citat:

Da li moj ruter onda dobija novu IP adresu a moja mašina drugu ili kako to uopšte fercera?


SBB-ov modem dobija jednu IP adresu, TP Link dobija drugu od SBB-ovog modema, klijenti nakaceni na TP Link dobijaju trecu (mislim na opsege IP adresa). Tebe ne treba da zanima nista osim toga da IP adrese ne smeju biti u konfliktu (ako ti TP link dobija 192.168.1.3 od SBB modema, tvoji klijenti nakaceni na TP Link bi trebali da imaju drugaciji opseg, tipa 192.168.7.1-254). To sve podesavas u samom ruteru. Opet, citaj uputstvo.

Citat:

Kako da udjem u neka podešavanja rutera ako za to budem imao potrebe, tipa SSH?


Obicno se kacis na ruter tako sto kucas IP adresu rutera, nakacis komp na eth0 od tplink-a i kucas ip koji opet pise u uputstvu (obicno 192.168.1.1) i username i sifru koji je po default-u.

Citat:

Da li ja imam mogućnost da ograničim protok mašini koja je nakačena i da li imam tu mogućnost da je bilo kako kontrolišem......zabranom nekim stranicama


Sve zavisi od rutera do rutera i njihovih opcija i mogucnosti. Evo quick search na es-u: http://www.elitesecurity.org/t399021-0

Od pet pitanja koja si postavio tri ili cetiri su ti vec odgovorena u uputstvu koji si dobio uz ruter. RTFM !
[ Aries1404 @ 03.03.2011. 12:36 ] @
Da, tako bi trebalo to znam, ali ništa sem harverskog i softverskog uputstva nisam dobio.Ni jedno uputsvo nisam dobio za ta podešavanja :-(
Ima nešto al sve za win.
[ combuster @ 03.03.2011. 13:44 ] @
Pa imas u uputstvu kako da se nakacis na podesavanja rutera kroz browser, objasnjene opcije vezane za WEP/WPA enkripciju etc... Nista drugo ti i ne treba.
[ Aries1404 @ 04.03.2011. 06:51 ] @
a da, jbg. ja mislio po sistemu da prčkam sve to, al neka, ja sam se bar odma ogradio da nisam ovo nikako konzumirao...:-)
A jel mogu da kontolišem protok, koje stranice da posećuje...to nema u ruteru.Kako to da izvedem ako je ikako moguće?
[ Jbyn4e @ 04.03.2011. 07:47 ] @
@combuster samo da isteramo pricu kako treba, modem ce da PROSLEDI spoljnu adresu ruteru na njegov WAN, nece ruteru dati IP adresu iz lokalnog opsega. WAN adresa rutera ce biti ona spoljna, a LAN adresa ce biti ona za pristupanje podesavanjima rutera, a u tom opsegu u kome je i ta LAN adresa ce biti i racunari ako automatski dobijaju adrese od DHCP servera rutera i ako su racunari tako podeseni.

Sto se tice kontrole protoka, sta je dopusteno od sajtova i slicno, obicno te opcije nemaju ili imaju lose odradjene jeftini ruteri, za to ti treba nesto bolje. Koji ruter si uopste kupio, tacan model nam treba?
[ Aries1404 @ 04.03.2011. 08:10 ] @
Model je TL-WR340G/TL-WR340GD

http://www.tp-link.com/product...ctDetails.asp?pmodel=TL-WR340G

Znam da ovde ne može da se to podešava kroz ruter, mislio sam preko nečega drugog na sistemu...ili ne može to tako
Hteo sam samo da kupim kabel mrežni i provučem ga do drugog kompa i onda bi lepo mogao da to odradim, ali to mi nije bilo najbolje rešenje.
Misliš na neki bolji ruter da ima ne opcije?
[ combuster @ 04.03.2011. 11:35 ] @
Citat:
Jbyn4e: @combuster samo da isteramo pricu kako treba, modem ce da PROSLEDI spoljnu adresu ruteru na njegov WAN, nece ruteru dati IP adresu iz lokalnog opsega. WAN adresa rutera ce biti ona spoljna, a LAN adresa ce biti ona za pristupanje podesavanjima rutera, a u tom opsegu u kome je i ta LAN adresa ce biti i racunari ako automatski dobijaju adrese od DHCP servera rutera i ako su racunari tako podeseni.


Ne znam kako je na SBB modemu, meni ovaj moj telekomov MT822 wireless ruteru dodeli preko DHCP-a 192.168.1.3 sto ce reci da mu daje lokalnu adresu (kada ga nakacim na WAN port) dok ja moram u podesavanjima rutera da dodeljujem drugi IP opseg koji nije 192.168.1.xxx za njegovih 4 LAN portova i wireless.

@Aries

Imam Allied Telesyn WA1104G wireless ruter i on ima URL filter:

http://www.alliedtelesis.com/media/datasheets/wa1104_ds.pdf
[ anon68680 @ 04.03.2011. 11:53 ] @
sbb modem je samo to - modem, pa zbog toga nema NAT-a koji bi radio sa lokalnim ip adresama.

Sudeci po simulatoru na http://www.tp-link.com/simulator/TL-WR340G/userRpm/index.htm ruter podrzava neku vrstu filtera, mada nista previse sofisticirano. Sve filtering opcije su ti pod "Security".
[ Jbyn4e @ 04.03.2011. 12:44 ] @
^^
I da samo razjasnimo combusteru :). da je taj mt822 takodje ruter, ne samo modem, zato i dobijas te adrese.
[ combuster @ 04.03.2011. 14:17 ] @
Pa i Sagem Fast800 koji sam imao dok sam bio kod beotel-a je modem pa mi je dodeljivao lokalnu IP adresu (192.168.1.3). Izgleda da zavisi od uredjaja do uredjaja - ili ja nisam shvatio dobro...
[ anon68680 @ 04.03.2011. 14:32 ] @
Da, zavisi od uredjaja u neku ruku. Danasnji uredjaji su cesto kombinacija modema i rutera, tj to su ruteri koji podrzavaju nekakav dialing. Tipa PPPoE na tom mt882, hg520 i ostalim adsl ruterima.
[ Aries1404 @ 04.03.2011. 15:59 ] @
Uopšte neće da radi ruter kada podesim na PPPoE
I ne mogu na drugoj mašini da namestim bežični net kada podignem LiveCD, systemrescue
Idem net-setup eth, pa odaberem wireless enkripcija da, sve kako treba i neće da je nadje, kada lupim iwconfig nema mreže.Cilj mi je tu sada da se spojim preko SSH
[ anon68680 @ 04.03.2011. 16:04 ] @
Pa ti cas oces jedno cas drugo :)
Da li ti uopste sistem detektuje wireless karticu? Ima li necega u outputu od "ifconfig -a"?
[ Aries1404 @ 04.03.2011. 16:29 ] @
U pitanju je USB adapter, al nebito, ne ne detektuje.

http://www.tp-link.com/product...ctDetails.asp?pmodel=TL-WN322G

Pa ovo sam rešio, zaštitio sam mrežu ostalo mi još da ostvarim kontrolu nad tom kompu, (što kaže Combuster na X pitanja sam imao odgovore u uputsvu) a za početak SSH a to sam i gore naveo da mi treba, jer preko SSH-a neke stvari da kontrolišem.Misliš na iwconfig?Ne, nema, samo javi da nema mreže!Sve je dobro dok se držimo internet podešavanja zar ne krza ;-)
[ Jbyn4e @ 04.03.2011. 16:40 ] @
Citat:
combuster: Pa i Sagem Fast800 koji sam imao dok sam bio kod beotel-a je modem pa mi je dodeljivao lokalnu IP adresu (192.168.1.3). Izgleda da zavisi od uredjaja do uredjaja - ili ja nisam shvatio dobro...


Odosmo mi mnogo offtopic, ali ja sam shvatio da je modem ono sto nema NAT, e sad, neki su modemima zvali i to sto ima NAT...
http://en.wikipedia.org/wiki/DSL_modem

Citat:

Apart from connecting to a DSL service, many modems offer additional integrated features, forming a residential gateway:
...
Router functionality that includes Network Address Translation (NAT) to share a single IPv4 address.

[ anon68680 @ 04.03.2011. 16:43 ] @
Cekaj, ako postoji drajver trebalo bi da vidis ovako nekakav output iwconfiga:

lo no wireless extensions.

eth0 no wireless extensions.

eth1 IEEE 802.11bg ESSID:""
Mode:Managed Frequency:2.437 GHz Access Point: Not-Associated
Bit Rate:24 Mb/s Tx-Power:24 dBm
Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:off
Power Management:off
Link Quality=5/5 Signal level=0 dBm Noise level=-91 dBm
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:213 Invalid misc:0 Missed beacon:0


Obrati paznju na ovaj output kod eth1, kao sto vidis meni detektuje IEEE 802.11bg device, ukoliko imas odgovarajuce drajvere i ti bi trebalo tako nesto da vidis (mada ne mora pod eth1, mozda je recimo wlan0). Ukoliko ti ipak prijavljuje za sve "no wireless extensions", kucaj "lsusb" i okaci output da vidimo koji usb adapter je u pitanju i da ti kazemo koji drajver da instaliras :)
[ Aries1404 @ 04.03.2011. 17:27 ] @
Imam samo

lo no wireless extensions.

eth0 no wireless extensions

eth1 nema ništa

[ anon68680 @ 04.03.2011. 17:32 ] @
lsusb?
[ Aries1404 @ 05.03.2011. 20:41 ] @
Da, nisam mogao ranije, sad sam slikao što treba jer jedino tako mogu, al da ne prepisujem bespotrebno, uredjaj je prepoznat, a iwconfig evo ga

lo no wirelwss extensions

eth0 no wirelwss ext.

wlan0 Ralink STA ESSID: Nickname; RT2870STA
Mode : Auto freq=2.4 GHz Access Point Not-Associated
Bit Rate:1 Mb/s
RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key off
Link quality=10/100 Signal level 0 Noise level:-115 dbm
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx exessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

To je to, uredjaj kao uredjaj je prepoznat to je taj Ralink
[ Aries1404 @ 05.03.2011. 20:50 ] @
Da, nisam mogao ranije, sad sam slikao što treba jer jedino tako mogu, al da ne prepisujem bespotrebno, uredjaj je prepoznat, a iwconfig evo ga

lo no wirelwss extensions

eth0 no wirelwss ext.

wlan0 Ralink STA ESSID: Nickname; RT2870STA
Mode : Auto freq=2.4 GHz Access Point Not-Associated
Bit Rate:1 Mb/s
RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key off
Link quality=10/100 Signal level 0 Noise level:-115 dbm
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx exessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

To je to, uredjaj kao uredjaj je prepoznat to je taj Ralink
[ anon68680 @ 05.03.2011. 22:16 ] @
Imao sam ja gadne probleme sa tim drajverom ( TP link TL-WN7200ND ) i resio sam ih tako sto sam blacklistovao taj drajver i ubacio rt2800usb iz compat-wireless packa.
Nista onda, pre nego sto se i ti odlucis na taj korak, probaj ovako:

1. ifconfig wlan0 up

2. iwlist wlan0 scan

tu bi trebalo da dobijes output sa listom dostupnih konekcija u tvom okruzenju.

3. iwconfig wlan0 essid NET_ESSID key s:PASSWORD

gde je NET_ESSID essid onog rutera na koji zelis da se povezes, a to ces da dobijes iz komande pod 2.

4. dhclient wlan0

za sve to treba da budes root. Nakon toga isprobaj svoju konekciju :)
[ Aries1404 @ 06.03.2011. 15:40 ] @
Ništa od ovoga.