[ ratniksvetlosti @ 04.03.2011. 16:31 ] @
Pozdrav svima!

Prijatelj mi je predlozio da "podelimo" njegov internet i da placamo po pola. Obzirom da se radi o velikoj brzini (16 mb) prihvatio sam jer ce ispasti jako povoljno kada podelimo iznos.
Udaljen je od mene oko 500 m, a od opreme ima neki Telekomov modem/ruter.
Otisao sam u prodavnicu da se raspitam i prodavcu sam objasnio da ne bih mnogo da kommmplikujem sa zicama i uredjajima, vec da bih hteo jedan uredjaj (all in one) koji ce moci da mi zavrsi posao.
On mi je predlozio TL-WR743ND sa spoljnom antenom i rekao da sa ovim uredjajem mogu sve to odjednom.

Pre nego sto bilo sta kupim resio sam da konsultujem iskusne mreziste sa foruma.

Moja pitanja za vas su:

1. Da li cu moci sa ovim uredjajem i antenom da primim signal sa rutera mog prijatelja (500 m)?
2. Iz istog uredjaja kablom dovesti internet do desktop racunara (u njemu nemam wirelles karticu)?
3. Pomocu istog uredjaja slati signal do lap-topa i PDA u mom stanu?
4. Koliko cu realnu brzinu od tih 16 mb imati (kada on ne koristi internet)?
5. Sta biste vi predlozili?

Unapred hvala na odgovorima!
[ vkoja @ 04.03.2011. 16:53 ] @
Evo ovako ces to resiti sigurno druze. Imam i ja slicnu situaciju i sve radi super. Prvo mi reci kakva ti je opticka vidljivost do njegovog rutera , da li mu je ruter bezicni da bi mogao da salje signal ako je sve to ok onda ti je bolje da uzmes neki najjeftiniji bezicni ruter npr. tp link tl wr 542 i skini mu njegovu antenicu i stavi spoljnu antenu grid 24db sa sto manjim kablom i uperi je prema drugaru i moras da imas zadovoljavajuci signal. A iz rutera izvuces mrezni kabal u komp i mora da radi,a mozes i bez kabla iz rutera , stavis u komp wiresell karticu i sa njom se kacis na tvoj ruter na kome primas signal od drugara.Probaj pa javi sta si uradio?
[ ratniksvetlosti @ 04.03.2011. 17:11 ] @
Optika je ok, a njegov ruter je bezicni.
Gde treba da stoji moj ruter, pored antene ili pored kompa? Udaljenost od antene do kompa bi bila 10-15 m.
Ne bih da ulazem u karticu pa bih kablom doveo do desktop racunara, a bezicno bih do lap-topa i PDA.
Kako ti koristis signal kablom ili bezicno i da li si probao na lap top da uhvatis signal i koji mu je domet?
Hvala na javljanju!
[ vkoja @ 04.03.2011. 19:28 ] @
Mozes ruter da stavis negde izmedju kompa i antene to i nije toliko bitno to mozes da stavis kako tebi odgovara , kod mene je sve bezicno umrezeno preko rutera i laptop i desktop i telefon i sve radi super.Sto se tice laptopa neverujem da ce moci da dobaci 500m do tvog drugara , mozes da probas preskeniraj mrezu na laptopu pa vidi da li ce da uhvati nesto.
[ ratniksvetlosti @ 04.03.2011. 20:27 ] @
A sta mislis da ipak uzmem TL-WR743ND. Skuplji je samo 300 dinara, a ima vecu brzinu (150 Mbps) i mnogo vise mogucnosti nego 542.

Evo linka: http://www.tplink.com/en/produ...px?mid=010303010201&id=580

I jos nesto mi nije jasno. Na njihovom sajtu za taj tvoj model 542 ne pise da moze sve to da radi samostalno, vec da mu je potreban jos jedan ruter preko kojeg ce da prima signal, a onda da ga siri po stanu, ili obrnuto - on da prima signal, a drugi da siri??? Pogledaj sam: http://www.tplink.com/en/produ...px?mid=010303010301&id=552

I nisi mi odgovorio na poslednje pitanje. Koju cu brzinu imati kod mene, ako on ima 16 mb?

Pozdrav i hvala!
[ tox master @ 05.03.2011. 01:03 ] @
Sto se tice uredjaja tebi treba jedan ruter i jedan ap ako hoces da povezes racunare i zicno i bezicno.
Koliko vidim iz specifikacija ovog 743 trebalo bi da i on to moze ali to je pretpostavljam repater mod sto bas nije najsretnije resenje.

Recimo ovaj uredjaj bi ti to sve odradio http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1256259285448
Njegov ruter verovatno podrzava samo b/g mod sto znaci da u praksi mozes da izvuces maksimalno oko 20 mbit pod uslovom da je signal perfektan sto moras da obezbedis vanjskim antenama sa obe strane linka.
[ gigamg1 @ 05.03.2011. 16:44 ] @
542-ako hoces da sve svoje uredjaje kacis kablovima za njega jer on ima samo jednu antenu koju bi koristio za kacenje na prijateljev router
743-repeater mod dosta smanjuje brzinu konekcije
ovaj airlive bi ti definitivno resio problem
mozes isto da nadjes neki najjeftiniji polovni ap (1000-1500 din) spoljnu antenu i isto tako neki najobicniji wifi router i resio si problem a izace te jeftinije sve zajedno nego samo nov uredjaj bez antene
[ ratniksvetlosti @ 07.03.2011. 09:58 ] @
Hvala svima na odgovorima.

Ima li jos neko neki predlog?
[ Mile-Lile @ 07.03.2011. 12:30 ] @
Nemam predlog, nego samo jedno pitanje pošto mi nije sve baš jasno...
Kako će taj tvoj drug, sa kojim deliš net i koji je udaljen od tebe 500m, da "pošalje" do tebe bežični signal sa internetom? Ima telekomov modem/ruter koji je verovatno i wireles uređaj koji ima antenicu
izlazne snage 2-3dbi? Zar ne treba i njemu neka spoljna antena i AP? Taj Telekomov uređaj je indoor, zar ne? Ne razumem se puno pa zato pitam? Ajde nek neko to malo bolje pojasni jer mislim da je ovo najčešća situacija kada se deli net... hvala i pozz...
[ gigamg1 @ 07.03.2011. 14:12 ] @
Tom njegovom prijatelju ne treba ap ali bi mu trebala eksterna antena da malo pojaca signal a sam router bi vrsio ulogu ap-a.
Nema veze ako je indoor jer moze da otkaci tu malu antenicu u zakaci redovnu outdoor antenu, naravno ako moze sa uredjaja da se skine antena. Izvuce antenu napolje slobodno a improvizuje sprovodjenje kablova.

Ja licno sam router stavio u sanduk oblozen stiroporom na tavanu. Sanduk ima sa svih strana stiropor, dobro je izolovan, gumene uvodnice za kablove sam koristio i cak sam ugradio i automatsko paljenje-gasenje svetla kada ga otvorim ili zatvorim uz pomoc prekidaca od frizidera. :)
Ako nesto zelis da napravis, moras se potruditi i smisliti a ostalo je sve igra...


Mozda ti ono prvo sto sam ti rekao izgleda kao trosak ali moras u pocetku dati lovu u opremu kao i svi. Isplati se deljenje konekcije
[ Mile-Lile @ 08.03.2011. 11:04 ] @
@ratniksvetlosti
hajde kada sve to povežeš javi kako radi, pošto i ja planiram nešto slično, samo nikako da se odvažim...
i drug i ja smo kod istog bežičnog provajdera, imamo dva bežična rutera (tp link wr 841nd, d-link 521di) pa dva AP-a Planet 4033, dve spoljne antene Yagi 18dbi...
Pošta sada imam mogućnosti da uzmem net kod Telekoma, hteli bi da podelimo konekciju od 4MBit-a... Imamo optičku vidljivost... Čak smo možda i previše blizu!
I jedno pitanje: Da li ćemo imati i neku Lokalnu mrežu za razmenu fajlova? Znam da će biti jako spora ali opet...
[ markozile @ 19.04.2011. 19:59 ] @
Ako ima neko dobre volje da mi pojasni par stvari....
Ja cu objasniti u kratkim crtama svoj problem:
Brat ima ADSL,on zivi preko puta mene,razdaljina je recimo 30-ak metara,ima telekomov neki stariji ruter,nema wireless,a ja posedujem takodje telekomov HG520s(sa wireless-om),a izmedju nas se nalazi red jelkica koje bi eventualno zaklanjale signal
Zeleo bih sledece:
da delim sa njim adsl,pri tom da imam net i na desktop rac,i na laptop-u,stim da bih voleo da se sa laptop-om kacim na wireless,kako?Mislio sam da prevucem kabal od njega do mene,preko puta,i pravo u desktop racunar,ali me buni kako dalje?kako da iskoristim moj ruter da sa njim sirim wireless po mojoj kuci kako bih koristio laptop na vise lokacija po kuci,ili bezicnim putem da delimo?sta,kako da povezem korak po korak?ne znam da li sam bio jasan,izvinite ako sam nesto lupio,laik sam u svemu ovome,mozda je nesto jednostavno,ali,kad covek nezna...:-)bio bih zahvalan puno ako bi mi neko pomogao da resim problem,i napokon dobijem koristan internet...:-)
Veliki pozz,..
[ markozile @ 19.04.2011. 20:00 ] @
Ako ima neko dobre volje da mi pojasni par stvari....
Ja cu objasniti u kratkim crtama svoj problem:
Brat ima ADSL,on zivi preko puta mene,razdaljina je recimo 30-ak metara,ima telekomov neki stariji ruter,nema wireless,a ja posedujem takodje telekomov HG520s(sa wireless-om),a izmedju nas se nalazi red jelkica koje bi eventualno zaklanjale signal
Zeleo bih sledece:
da delim sa njim adsl,pri tom da imam net i na desktop rac,i na laptop-u,stim da bih voleo da se sa laptop-om kacim na wireless,kako?Mislio sam da prevucem kabal od njega do mene,preko puta,i pravo u desktop racunar,ali me buni kako dalje?kako da iskoristim moj ruter da sa njim sirim wireless po mojoj kuci kako bih koristio laptop na vise lokacija po kuci,ili bezicnim putem da delimo?sta,kako da povezem korak po korak?ne znam da li sam bio jasan,izvinite ako sam nesto lupio,laik sam u svemu ovome,mozda je nesto jednostavno,ali,kad covek nezna...:-)bio bih zahvalan puno ako bi mi neko pomogao da resim problem,i napokon dobijem koristan internet...:-)
Veliki pozz,..
[ vkoja @ 19.04.2011. 20:48 ] @
Pa vrlo jednostavno mozes da se nakacis , neka burazer ukljuci wiraless na telekomovom ruteru i posto je to mala razdaljina i nece smetati te jelkice prosto ukljuci i ti wireless na laptop nadji signal od burazera i to je to , a za desktop kupi jednu wiraless karticu i sa njom se kao na laptopu takodje nakaci na burazera.. Tako je bar kod mene ista situacija i sve sljaka bez problema...
[ vkoja @ 19.04.2011. 20:51 ] @
Pa vrlo jednostavno mozes da se nakacis , neka burazer ukljuci wiraless na telekomovom ruteru i posto je to mala razdaljina i nece smetati te jelkice prosto ukljuci i ti wireless na laptop nadji signal od burazera i to je to , a za desktop kupi jednu wiraless karticu i sa njom se kao na laptopu takodje nakaci na burazera.. Tako je bar kod mene ista situacija i sve sljaka bez problema...
[ vkoja @ 19.04.2011. 20:52 ] @
Pa vrlo jednostavno mozes da se nakacis , neka burazer ukljuci wiraless na telekomovom ruteru i posto je to mala razdaljina i nece smetati te jelkice prosto ukljuci i ti wireless na laptop nadji signal od burazera i to je to , a za desktop kupi jednu wiraless karticu i sa njom se kao na laptopu takodje nakaci na burazera.. Tako je bar kod mene ista situacija i sve sljaka bez problema...
[ markozile @ 19.04.2011. 22:18 ] @
hVALA PUNO NA ODGOVORU...
Probao sam to,kod njega u dvoristu hvata signal pun,a cim predjem kod mene,gubi se signal,tj pise mi Poor,i ne da mi da se povezem,takodje kad udjem u kucu...Bilo bi full kad bi bilo tako prosto.:-(:-)
jos neki predlog?
Hvala u svakom slucaju...
[ SStudio @ 20.04.2011. 10:27 ] @
Kako mi se čini ni taj adsl ruter a ni ostali telekomovi modeli nemaju opciju da rade u pure AP mod, to je ono što bi tebi trebalo.

Jedino rešenje ti je da nabaviš wireless karticu za desktop, ubodeš kabli od modema u lan priključak, i da odradiš internet connection sharing sa desktopa ka wireless kartici.
[ markozile @ 20.04.2011. 16:41 ] @

Da li si mislio da preko kartice dalje sirim net po kuci?(dobar i jednos.predlog,hvala) iDa li postoji ruter u koji bih ukljucio utp kabal sa netom,koji bih stavio kod mene kuci,i sa kojim bih sirio wireless,a dalje bih jednim kablom iz njega doveo do desktop racunara,a laptopom bih se kacio na wi-fi,ili samo da siri wireless,a da kupim karticu za desktop?
[ markozile @ 20.04.2011. 16:45 ] @

Koliko ce wireless mreza da mi smanji brzinu neta,u odnosu na povezivanje kablom,i da li ce velika duzina kabla(30-ak m) kojim dovodim signal do mene uticati na isto?
[ SStudio @ 20.04.2011. 16:57 ] @
Lan kabli po teoriji možeš da teraš do 100m lično u praksi nisam razvlačio duže od 70m, tu nemaš gubitke.
Sa karticom ti je nekako naj jednostavnije rešenje, što se tiče brzine nećeš da budeš oštećen, uz dobar kvalitet signala sve radi kako treba.
Ruter mi je na krovu, tplink usb adapter sa antenicom na laptopu i šetam se po kući dva sprata niže brzina se razlikuje za 10kb u odnosu na gajtan mrežu.

Imaš i opciju da lan kabli iz rutera ubodeš u wireless Access point, skuplja varijanta ali imaš veći domet, i više funkcija od ove opcije sa karticom.

Ima ovde na ES dosta tema po pitanju vezivanja AP-a na ruter odradi pretragu, da se ne ponavlja i ovde.
[ milangru @ 25.01.2014. 02:01 ] @
Imam slično pitanje.
Želim da preko spoljne antene 14dB preko koje bih bio povezan na internet u kući da koristim wifi internet preko nekog wifi rutera.
Da li je to moguće postići samo sa jednim uređajem(D - LINK WIRELESS BROADBAND ROUTER MODEL DI - 614 ) i koje oznake(karakteristike) treba da poseduje isti?


[Ovu poruku je menjao milangru dana 25.01.2014. u 03:38 GMT+1]
[ djpedja971 @ 05.02.2015. 10:41 ] @
za male daljine povezivanja sa komsijom ovaj uredjaj je dosta dobar cena mu je oko 1500 dinara bar sam takav namesto neki dan i radi super http://www.mondoplast.ro/eng/1...r-TP-Link-TL-WN722N-pg_ft-3968
[ tox master @ 05.02.2015. 11:31 ] @
Uspeo si da ga podesis da radi u repeater modu?
Bilo bi fino da objasnis kako si to uradio osim ako ti uredjaj ne radu u klasicnom klijent modu sto uopste nije tema.
[ djpedja971 @ 25.06.2015. 18:17 ] @
jednostavno skini program my wfi router i ne samo da ces imat dobar signal po kuci nego i po celom dvoristu i dalje
[ pmilovan @ 28.06.2015. 22:17 ] @
Citat:
milangru: Imam slično pitanje.
Želim da preko spoljne antene 14dB preko koje bih bio povezan na internet u kući da koristim wifi internet preko nekog wifi rutera.
Da li je to moguće postići samo sa jednim uređajem(D - LINK WIRELESS BROADBAND ROUTER MODEL DI - 614 ) i koje oznake(karakteristike) treba da poseduje isti?


[Ovu poruku je menjao milangru dana 25.01.2014. u 03:38 GMT+1]
[quote]milangru: Imam slično pitanje.


Ja imam Reinkjet antenu spoljnju i pitao bih kao i citirani drug, koji ruter je pogodan za prihvat signala sa antene i sirenje po kuci wi fi? Naravno u odnos cene i kvaliteta.
[ Mile-Lile @ 29.06.2015. 07:50 ] @
dva rutera bilo koja... jedan mora da ima antenu koja može da se skine a drugi može i fiksnu...