[ MarjanDjurkovic @ 05.03.2011. 04:12 ] @
U tri razlicita programa pokazuje mi istu temperaturu. E sad ja mislim da je u pitanju temperatura cipseta ali nisam siguran. Trazim vasu pomoc oko resavanja problema. Komp je nov star 20-ak dana:

Asrock 890GX Extreme 3
Phenom II x6 1075t
Ram 4 gb Kingston 1800 mhz
Hard Samsung 1TB
Itegrusa Grafika 4290
Napajanje 650 w LC POWER
Centurion 5 II kuciste sa 3 vntilatora

U cemu je problem?
[ Binary Mind @ 05.03.2011. 09:05 ] @
Da je temperatura chipseta toliko velika, posle vrlo kratkog vremena ne bi imao slike na monitoru u toj Windows sesiji, a verovatno posle nekoliko paljenja imao bi racunar koji uopste "ne baca" sliku na monitor jer bi ti se chipset odvojio od ploce i/ili pokvario zbog preteranog zagrevanja tako da budi siguran da nije chipset. Te AUX temperature u svim tim "temp monitoring" programima, ako su toliko velike, preba ignorisati kao netacne.
[ MarjanDjurkovic @ 05.03.2011. 12:26 ] @
I ja sam to pomislio, nego se bojim da nije neki problem na maticnoj ploci?
Sta od gore navedenih temperatura (u tabeli) pokazuje temperaturu cipseta?

Jos nesto interesantno se desava u vezi te temperature. Naime ove "visoke temperature" su uvek u idle opterecenju. Nocas sam testirao pc u full load opterecenju gde su sva 6 jezgra bila 100 posto opterecena. Cim se sistem opteretio temperature su pocele da variraju, prvo je pala na 47 stepeni, pa je odmah u sledecoj sekundi skocila na 120, pa u trecoj sekundi na 73, cirkus. Da napomenem da je sve vreme ukljucen softwer koji je na cd-u uz maticnu plocu INTELIGENT ENERGY SAVER koji spusta takt procesora na 800 mhz kada sistem nije opterecen. Pri opterecenju automatski dize frekvenciju jezgra (tj magistralu). Takodje prebacuje napajanje se 8 na4faze Videcu kad reinstalriam windows da li se javlja isti problem!? Kada iskljucim ovaj softwer pri najvecem opterecenju temp se spusta na 50 stepeni. U idle sa iskljucineim softverom stoji 90 stepeni.






[Ovu poruku je menjao MarjanDjurkovic dana 05.03.2011. u 13:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MarjanDjurkovic dana 05.03.2011. u 13:53 GMT+1]
[ dukanizi @ 05.03.2011. 13:14 ] @
Odradi sa everestom, jednostavnije je.
Temperatura cipseta bi trebalo da je MCP.
[ Binary Mind @ 05.03.2011. 15:17 ] @
Mani se reinstalacije Windows-a. Ako sve radi stabilno nema potrebe za ponovnu instalaciju Windows-a (Pored backupa podataka i ciscenja malware-a majdosadniji deo odrazvanja jednog racunara.) Komp je nov tako da ako dodje do hardverskih problema uvek mozes da iskoristis garanciju...
[ MarjanDjurkovic @ 06.03.2011. 03:14 ] @
Hvala
[ Prescott @ 23.12.2018. 00:10 ] @
Zdravo svima. Imam sličan problem sa jednim mojim računarom pa da ne otvaram novu temu. U pitanju je konfiguracija :
proc. AMD FX-8120, ploča MSI 970A-G43 (MS-7693), RAM 16 GB DDR3 i grafička Sapphire 5830, dva HDD-a, Western Green 500 GB i Black 640 GB, napajanje 635W Raidmax RX-635AP. Imam kuler 12-icu pozadi, i 12-ica hladi diskove napred. Procesor hladi LC Power Cosmo Cool LC-CC-120. Čak sam i otvorio kućište da probam tako. Kućište sa pločom, kulerom i procesorom je palo sa nekih pola metra visine, sa kreveta, na parket, baš jako. Nista još uvek nije bilo povezano (mislim na RAM, HDD, grafiku, itd.), tako je stiglo pa sam ja naknadno dodao. Kućište je bilo zatvoreno, a ploča sa procesorom i kulerom ušrafljena unutra. Nikakvih vidljivih oštećenja na ploči nema.
Temperatura na jednom od senzora (Temperature #2 u Open Hardware Monitor-u) gura i do 65 stepeni bukvalno dok sam na fejsbuku i slušam nešto na jutjubu. Ne znam od čega je ovaj senzor, pretpostavljam da je od ploče. Možda je to za ovu konfiguraciju i normalno, ne znam. Kuler od grafike se čuje prilično, naročito pri samom startu, iako nema gram prašine. Sve je polovno, ali zaista kao novo i malo korišćeno. Osim tog peha na samom startu kad mi je palo kućište, (i ubacilo crv sumnje da nije nešto zbog toga), nemam ništa više na šta bih vam još skrenuo pažnju.


[ ademare @ 23.12.2018. 11:20 ] @
A gde je ovde problem ? Od pada sigurno nece nista da se desi sa plocom . Mozda sa Hard diskom , ali sa plocom tesko .

Bucan ventilator na grafickoj , desava se kod starijih grafickih i najbolje je zameniti ventilator . Najcesce je kao sto kazes bucan u startu , pa se smiri .

Temperatura zavisi odakle je ovih 63 stepena , zavisi gde je senzor . Sta kaze iz BIOS-a , kada je tamo 10 tak minuta ? Ako je cipset , za svaki slucaj mozes da stavis mali ventilator od 4 -5 cm , zavisno koji nadjes i koliki je hladnjak , ako je cetvrtast . Ako je neka egzibicija , onda je teze postaviti . Sad gledam ima dva cipa , sa velikim okruglastim hladnjacima . Obicno se ovaj do procesora vise greje , ali njega bi trebao i kuler od procesora da malo hladi .

Vidi , pipni , kakva je toplina pod rukom ako je bas neki vreo da se opeces , mozes umesto originalnog okruglastog da stavis i neki manji kuler koji bi sa ventilatorom , smanjio temperaturu .
[ calexx @ 23.12.2018. 12:48 ] @
Od pada može da se pomeri kuler i da ne naleže celom površinom. Ja bih na polovnom kompu u svakom slučaju skinuo kuler, stavio novu pastu pa povezao, ko zna u kakvom je stanju.
[ Prescott @ 23.12.2018. 21:52 ] @
Hvala puno svima na odgovorima. Kuler procesora sam proverio, sve ok. Jedan čipset blokira grafička, tu ne mogu ništa da ubacim od kulera. Da nije ovo senzor VRM-a ? Svejedno, ide i na 71 stepen, malopre pogledao. Samo Google Chrome, par tabova. Šta li bi bilo da pokrenem neki benchmark ili igru ? U biosu (UEFI) pokazuje samo dve temperature, procesor i motherboard ili main, zaboravih. I one su ok. Čitam strane forume, čak i forum MSI ima temu baš o pregrejavanju čipseta na ovoj ploči. Jedan od linkova : https://forum-en.msi.com/index.php?topic=279776.0
Neko kaže normalno, neko ne.
[ ademare @ 23.12.2018. 23:17 ] @
U ovom linkovanom thredu sa MSI foruma , predlazu isto dodatni mali ventilator ili na kraju je takodje dobar savet smanjenje napona iz BIOS-a na NB , to je ovaj pored procesora , SB to je ovaj ispod PCI za 0.1 Volti .

NB upravlja sa PCI slotovima pa i sa ovima za grafiku u njemu je i HT itd . On se obicno greje . Ovaj manji SB on upravlja uz pomoc pomocnih cipova sa muzikom , USB , SATA, LAN , tj. sa periferijama .

Memorijski kontroler RAM-a je u procesoru .

Znaci vidi smanjenje napona i ventilator . Ako ne moze ventilator da se prikaci za krivine , pomaze malo drasticnija mera , samo je pitanje da li zelis da promenis originalni izgled. U pitanju je aluminijum i lako se testerise , da se izravna . Oni naprave okruglasto zbog protoka vazduha , ali za ventilator je bolje sto ravnije .
[ Prescott @ 17.01.2019. 02:21 ] @
Hoću da smanjim napone na NB i SB ali u BIOSU je sve podešeno na AUTO (komplikovani neki UEFI) i ja ne znam koje su default vrednosti da bih ih oborio za 0,1 V ? ploča MSI 970A-G43. Inače, definitivno se NB greje jer je vreo na dodir, jedva prst možeš držati. SB ne mogu trenutno da dodirnem od grafičke. Planiram i ubacivanje ventilatora, a čak bih probao da promenim i ceo hladnjak na NB i stavio neki masivniji ali mi deluje zanitovano za ploču, moram bolje da pogledam.
HVALA SVIMA NA POMOĆI !