[ Dekanac @ 08.03.2011. 16:02 ] @
Cao svima,

Zeleo bih da vam predstavim video igru koju sam napravio kao i posveceni web site.

http://www.booomgame.com

Igra je jednostavna, upravlja se mishem, puca se levim klikom. Sto vise neprijatelja pogodite, igra postaje brza.

Postoji 5 razlicith dodataka koji igru cine zanimljivijom.
Hi score tabela sadrzi top 10 rezultate danas, prosle nedelje, i svih vremena. Ko uspe, i zeli, neka se upise!

Nadam se da cete zabaviti igrajuci. :)

Pozdrav!

p.s. Ako imate primedbe, pohvale, savete za novu verziju, tu sam.
[ Nikola Medić @ 09.03.2011. 01:29 ] @
Igra je fenomenalna. Svaka čast ! :) Predlažem ti da ako hoćeš, dodas neke lepe "čestice" (particles) umesto onih kockica kada ubiješ neprijatelja. To bi ti bilo super. Inace animacija, dizajn i grafika su odlični :)
[ Dekanac @ 09.03.2011. 08:26 ] @
Hvala Nikola na komentaru, nadam se da si se malo zabavio! :)

Sto se tice partikla, slazem se u potpunosti, i mogu ti reci da je sve spremno za narednu verziju koja ce imate lepse resenje. Nazalost, tako nesto cu pustiti tek kada se pojave pentiumi sa 70 jezgara, :), posto i ovi cjoshkasti partikli zajedno sa paralaksom vuku toliko CPU-a, da komp pocne da mi zuji i gori od iskoriscjenja.

U zdravlje!
[ madcama @ 09.03.2011. 08:35 ] @
Da stvarno bi trebao da ti bude prioritet da smanjis hardverske zahteve. Uglavnom i igram flash igrice i retko koja mi usporava racunar kao tvoja, a koliko sam primetio nije prevelika sto se tice downloada. Mozes li sta da uradis po tom pitanju?
[ Dekanac @ 09.03.2011. 08:53 ] @
Cao madcama, hvala na komentaru. :)

U pravu si, igrica jeste maksimalno optimizovana sto se tice velicine grafike, muzike i code-a, generalno. SWF 700kb bez kompresije sve u svemu.

Ono sto je zahtevno ovde su particle efekti, kao i paralaksa od zvezda u 20tak+ nivoa dubine, kao i real-time 'flare' efekat na zvezdama koji zavisi od polozaja broda. Bilo je ili da osakatim izgled i engine ili da pustim sa preporukom da se igra na core2duo 4gb mashinama.

Ovo trenutno izdanje je maksimalno sto mogu da izvucen sa ovim izgledom. Pazio sam na sve 'mrtve' variable, pazljivo radio garbage management, loopove za koliziju sam optimizovao, nista nije visak u memoriji.

Ali CPU-ua mu nikad dosta... :)

Eventualno bih mogao da iskljucim explozije i da postavim na jos jedno mesto totalno osakacenu verziju, ali nisam pametan vise... :)))

pozzzzzz
[ 3emyh @ 09.03.2011. 09:19 ] @
Super izgleda.
Lično mislim da možeš da smanjih tih 20ak nioa dubine za zvezde jer to igrač i ne vidi (dovoljna su 2-3), a eksplozije ostavi da budu spektakularne (ne odvijaju se neprestano kao skrol pozadine). Drugim rečima, uposli cpu onim što je u prvom planu na uštrb pozadine. I može li neki fulscreen, stalno mi izleće kurzor iz prozora i ginem?
[ Dekanac @ 09.03.2011. 09:23 ] @
3emyh hvala! :)

Sa full screnom je ista prica kao i sa ostalim zahtevnim stvarima.

Ako smanjim broj nivoa paralakse necu smanjiti i zahtevnost, iskorishtenost resursa zavisi od broja zvezda na ekranu.

pozzz
[ Dekanac @ 09.03.2011. 09:25 ] @
3emyh hvala! :)

Sa full screnom je ista prica kao i sa ostalim zahtevnim stvarima.

Ako smanjim broj nivoa paralakse necu smanjiti i zahtevnost, iskorishtenost resursa zavisi od broja zvezda na ekranu.


Sto se tice upravljanja, jako je pricizno, tako da treba imati dosta strpljenja i ne leteti brzo na sve strane, nego bukvalno plutati. :)

pozzz

[Ovu poruku je menjao Dekanac dana 09.03.2011. u 21:03 GMT+1]
[ stevan_nk @ 09.03.2011. 14:03 ] @
Dobra igrica ali previse secka tokom pomjeranja svemirskog broda i desava se da ponekad izadje kursor iz flasha . Izgled za 10 .
[ Horvat @ 09.03.2011. 14:09 ] @
evo i ja sam malo (ali stvarno malo) isprobao igricu i grafika je stvarno "prva liga", medjutim jako mi trza na mojoj kanti pa sam batalio neko ozbiljnije igranje, kada bi nekako optimizovao,verujem da bih se s vremena na vreme igrao

zelim ti puno srece u daljnjim razvojima igrica
[ Dekanac @ 09.03.2011. 14:24 ] @
Hvala stevan_nk, hvala Horvat. :)

Nazalost, zbog zahtevnosti engine-a preporuceni HW je core2duo 4gb.

Za one sa slabijim mashinama, dodatne FPS-ove je moguce dobiti na sledeci nacin. Kada igra krene (posle 'get ready' screena) -> desni click -> quality = low

Poz svima!
[ mr. ako @ 09.03.2011. 15:17 ] @
Simpaticna igrica. Smeta mi samo sto gubim kontrole kad mis izadje sa ekrana igre... ili mozda da stavis neki poineter koji ce uvek biti vidljiv?
[ Dekanac @ 09.03.2011. 15:37 ] @
mr. ako, hvala na komentaru! :)

Kad je upravljanje dozovoljeno van aktivnog dela flash-a, desi se da prilikom pucanja, van flash-a, korisnik klikne na neki od linkova u glavnom meniju, i ode na sasvim drugu stranicu na sajtu. :)

Vidis, to za pointer koji bi bio uvek vidljiv i nije losa ideja. Ima da kontempliram malo na tu temu, da smislim neko resenje koje nece smetati ni igracu, a ni vizuelnom stilu igre.

U zdravlje!
[ Dekanac @ 09.03.2011. 15:40 ] @
BTW, ko hoce da se druzi na drugim mestima online :)

zvanicne prezentacije Booom igre na socijalnim mrezama su:

http://www.facebook.com/pages/Booom-game/184045954941238
http://twitter.com/booomgame

[ Dekanac @ 09.03.2011. 18:00 ] @
Elitesecurity forum je strava. :) Ni pomisljao nisam na ovakav odjek.

pozz za crew iza
[ gonzos @ 09.03.2011. 19:11 ] @
Igrao sam igru i moram priznati da kod mene ne "trza" (c2d). Ipak mislim da bi se ovo moglo optimizovati-
Recommended hardware is core2duo 2.33Ghz, 4gb ram, 512vram, browser size best viewed in 1680px width- ipak 4 GB rama je previse!
[ plague @ 09.03.2011. 23:08 ] @
Takodje me nervira kada iskoci mis van ekrana, mozda bi mogle da se stave kontrole preko tastature?
Mozda da izmenis izgled cestica kada unistis nesto, totalno odskace od ostalog "awesome" utiska.

P.S. Q6600 na 2.6GHz sa 4GB DDR3 i secne u nekim trenucima, IMHO to je vec preveliki zahtev za flash igru.
[ Dekanac @ 10.03.2011. 08:21 ] @
Hvala gonzos, Hvala plague na komentarima!

Kontrola preko tastature i nije losa ideja, moguca je implementacija, mada cu prvo videti da implementiram predlog mr. ako-a gore....

@plague, videcu sta je moguce jos uraditi sa explozijama...

pozzzz

[Ovu poruku je menjao Dekanac dana 10.03.2011. u 09:53 GMT+1]
[ nebojsa986 @ 10.03.2011. 09:38 ] @
Sto se tice same igre, drop rate za gorivo ne bi trebao da bude isti kao za ostale power up-ove, mozda da se nalazi na redovnim intervalima a ne u neprijateljima, odigrao sam par puta i jednostavno se zavrsi kad nestane goriva sto dosta ubija zelju da se opet odigra.
[ Dekanac @ 10.03.2011. 09:45 ] @
Fala nebojsa986 :)

Sto se tice addona, sve je nasumicno naravno (random), ali je verovatnoca da se dobije gorivo statisticki 2,25 puta veca nego da se dobije nesto drugo. :)
Ideja da dorivo dolazi u pravilnim intervalima bez pogodaka nije losa, ali se bojim da ce onda igra biti previse laka.

pozzzz
[ VladaSu @ 10.03.2011. 12:23 ] @
Svidja mi se igrica i grafika.
Jedino mis kada mi pobegne izvan flash okvira onda obavezno poginem.
Mis mi malo teze prati letelicu, nekako je ispred nje pa me zbunjuje sta da pratim ocima, mis ili letelicu. Ne igram ove igrice, mozda tako i treba.

Mozda mozes ove objekte sto napadaju da grupises ponekada da ne bude monotono. Npr, napravis zmiju od 5 objekata ili da 2 objekta idu cik-cak ili da se vrte jedan oko drugog.
Mislim da je to vrlo jednostavno, samo promenis jedan pocetni parametar.
Naravno, vise razlicitih objekata koji napadaju, da ne mozes neke sa jednim laserom da uklonis itd...
Verovatno vec imas nesto u planu kako dalje da je razvijas....

Bas mi se svidja. Nije velika ali za pocetak je super. :)
[ pringles80 @ 10.03.2011. 12:30 ] @
Lepa igrica, malo secka pomeranje kao i ostalima.

Jedini savet je da stavis podesavanje zvuka kao i dugme za Mute. I bilo bi lepo da ima automatsko pucanje dok se drzi dugme na misu.
[ Dekanac @ 10.03.2011. 12:38 ] @
VladaSu, pringles80 fala velika!

@VladaSu - grupisanje neprijatelja ok zvuci, definitivno cu razmisliti o tome. Imao sam vec u planu neke dodatne zackoljice sa neprijateljima da izvedem. Mis ne bi trebao uopste da se vidi, samo letelica, kada si u flash-u, verovatno je neki klijentski bug u pitanju. Upravljanje je jako precizno zato treba suptilnim pokretima leteti.

@pringles - kontrole za zvuk ce biti implementirane sigurno u 0.02 verziji, kao i podesavanja za kvalitet samog SWF-a (low, medium, high). Automatsko pucanje sam mislio da implementiram u iphone ili android verziji jednog dana, mislim da bi bilo previse laka igra sa tim na PC-u. :)


Veliki pozdrav
[ cromax @ 10.03.2011. 21:00 ] @
Igra je fenomenalna, igram je poslednja dva dana!

Samo napred!

[ Dekanac @ 11.03.2011. 08:14 ] @
Hvala cromax, uzivaj! :)

pozz
[ StarCraft @ 11.03.2011. 08:51 ] @
Aj sad malo kritike od mene, takođe flash game developera ;)

Prvo, igra izgleda fenomenalno, ne znam dal si sam pravio i grafiku i zvuk, ako jesi onda izgleda još fenomelnalnije :)
Inače se družim sa domaćom grupom game developera iz Novog Sada (EIPIX) i oni su isto pravili jednu pucačinu gde se isto brodom upravljalo mišem, ali su posle 3-4 meseca ipak provalili da je takav system šit, i stavili su sve ipak na strelice. Ti naravno ne moraš da se držiš toga ako nećeš.

Ako zadržiš upravljanje mišem, onda napravi da čim miš ode van prostora igre da se igra pauzira. Mada je pauza zeznuta da se naknadno ugradi ako je nisi planirao od samog početka delopinga.
Takođe, vidim i da je okolni hosting sajt takođe flash ako se ne varam (na poslu sam, pa sam upalio igru bukvalno na 15 sekundi) mogao bi da napraviš da kad se pokrene igre da se otvori posebna html strana koja će samo da xostuje tu tvoju igru a kao pozadinu stavi skrin šot originalnig flash sajta, veruj mi značajno će popraviti performanse. Pritom će dugmad biti disejblovana i niko neće moći slučajno da klikne negde drugde. Možeš i kao fora da zatamniš tu pozadinsku sliku da se vidi da je sve okolo neaktivno.

U mojim pretxodnim igrama ja sam pravio auto quality degradation engine. Zapravo je jako jednostavno, u svakom frejmu monitoruješ razliku u milisekundama, i ako vidiš da se ta razlika značajno poveća tokom 1-2-3 sekunde (u tvojoj igri bi stavio oko 2) onda automatski smanji kvalitet igre, a kad se flash oporavi (prođe žestoka akcija) onda vrati kvalitet na normalu.

Vektorska grafika najviše guta procesora. Možda će se popraviti ako staviš rasterske slike tamo gde ne treba dinamičan vektor (png). Još ako koristiš i fitere... Ako možeš, limitiraj broj partikla na ekranu. Sabiraj ix negde, i ako opet padaju performanse ti smanji njixov limit, i uništavaj uvek najstarije partikle i daj prioritet novim.

Obavezno autofire. :)

[ Dekanac @ 11.03.2011. 09:28 ] @
Hvala Starcraft, kolega, na ovako opsirnom komentaru :)

Pokusacu da smislim nesto sa tim izlazenjem misa sa ekrana, a da ne narusim gameplay.
Grafika, zvuk, muzika, code, website, frontend, backend, sve je mog kuckanja i kliktanja misem delo. :)
Website nije flash, samo igrica, website je html/css napred, pozadi php i mysql.
U igri nisu koriscjeni vektori na glavnim sprajtovima, bas iz razloga koji si naveo. Sve je izrendani 3d raster sprite. Auto quality degradation engine imam uradjen, vezan za FPS rate, tipa ako padne ispod 20 idi na medium quality, etc... Nije live zato sto mislim da na brzim masinama, gde igra radi ok, kada se desi da FPS padne na kratko, igra izgleda bezveze dok se stalno prebacuju podesavanja za kvalitet. U sledecoj verziji cu ubaciti definitvno na glavnom ekranu biranje kvaliteta za one sa slabijim makinama.

Sto se tice autofire-a, bas juce sam dobio ideju od drugarice kako da se to realizuje, posto je dosta ljudi iznelo to kao zelju. Umesto da je stalno aktivno i da olaksava celokupnu igru na ne-fer nacin, auto pucanje ce u jednoj od narednih verzija biti addon, koji moze da se pokupi! :)

Znam za EIPIX, veliki pozdrav za njih, igram ponekad onaj Pyro, s obzirom da sam odrastao na wipeout-u.

Cyaaaa



[Ovu poruku je menjao Dekanac dana 11.03.2011. u 11:45 GMT+1]
[ StarCraft @ 12.03.2011. 01:46 ] @
Evo sada sam ponovo malo odigrao igru.

- Onaj zvuk na početku kad tresne, već me dvaput strecnuo :)
- Problem sa mišem je što se qrsor ne vidi pa jako lako ode van ekrana. Napravi da se qrsor vidi, samo stavi neku custom grafiku (neki kružić, svejedo) i napravi da se brod kreće određenom brzinom ka kursoru svo vreme. Tako možeš da ubaciš i još jednu osobinu broda: brzina.
- Ne znam kako si kontruisao objekte na ekranu, ali pojavi mi se povremeno na sred ekrana carret-cursor (kao kad držiš miša preko text fielda)
- Gledaj da ne stavljš protivnike van ekrana gore i dole, i slobodno malo uspori kretanje protivnika na napred, teško je sustići ix sve, pogotovu na slabijim mašinama.
- Slobodno napravi da je igrica mnogo lakša za igru (makar na prvim nivoima) da bi ljude odmax privukla igra, a ne ko ja da poginem u prvix 10 sec i ugasim , a nisam video "i" od igre. Tebi je kao developeru verovatno ta igra mnogo laka, zato što si je verovatno testirao 1000 puta do sada. Ali novim igračima je to sve novo.
- hint za ostale igrače: tokom partije, kliknite desno dugme i onda cancelujte, pojaviće vam se qrsor i lakše će te kontrolisati brod :)
- na ovo ne mogu da pređem ni 30 sekundi da igram, najviše me ubijaju ti protivnici koji izrone ispod ekrana i zveknu me.
- Standardna fora u modernim hard core pucačinama je da je collision polygon protivnika, metkova i igrača mnogo manji nego što je veličina modela, takod a čak iako metak prođe i malo preko broda - igrač neće biti pogođen i stvara se utisak "UJEBOTEZAMALO!". Ovako, kako je sad, čini mi se a me protivnici ubijaju sa 10 metara...
- Da, koja je fora sa tim fuel-om? Umrem a ne mogu ništa da uradim povodom toga? Da mi se makar nekako obnavlja fuel ako stojim u mestu ili ako ne pucam...
- Malo mi je bezveze ovo 1 hit = death.
- stavi u opcijama da adaptive degradation može da se uključi.
- znaš šta još može da secka: kolizije. Ne znam kako ix radiš, ali obavezno stavi kolizije kao full kvadrat a ne kao oblik grafike. Da bi napavio manji collision kvadrat, zalepi jedan manji objekt preko igračevog broda, i neka on radi kolizije umesto njega.

Evo ti jedan video o istoriji pucačina ;)
http://www.youtube.com/watch?v=3AHhkq7p3Qw
[ Dekanac @ 13.03.2011. 20:34 ] @
Cao svima,

evo ugrabih preko vikenda malo vremena za ver 0.2 :)

Zahvaljujuci vasim predlozima implementirano je sledece:
- na glavnom meniju postoji izbor opcija za jacinu zvuka u igri, i kvalitet swf-a za one sa slabijim masinama (dole desno)
- bilo je jos par vektora u igri koji su sada rasterizovani, par FPS-a vise svima :)
- upravljanje bi trebalo da je dosta lakse s obzirom da je pre hvatao x=0 i y=0 (gore levo) od pravougaonika broda za poziciju misa, i to mu je dosta smetalo, dok sada hvata mesto gde je kabina, sto ima za izhod dosta intuitivniji let
- zahaljujuci dodatnim fps-ovima malo sam zacinio i same eksplozije

Fala josh jednom svima i nadam se da cete uzivati u novoj verziji.

Pozzzzz



[ Dekanac @ 13.03.2011. 22:59 ] @
@starcraft

Tvoj predlog za kolizije je strava! Kvadrat unutar broda je sada dosta manji, i desava se UJEBOTEZAMALO efekat! :)

l8r
[ StarCraft @ 15.03.2011. 21:48 ] @
Hahaha, do jaja :)
[ Dekanac @ 23.03.2011. 21:33 ] @
Caos svima,

Poslednja verzija 0.3 je online.

Jos par fora je ubaceno i dosta stvari je redizajnirano (glavna puca, rakete, neprijatelji, i malo jet wash). Verovatnoca za bonus je povecana, sto cini igru laksom i interesantnijom - vise poena. :)

Izvol'te: http://www.booomgame.com

Pozdrav