Citat:
Takodje me interesuje koji broj dana se koristi u PMT funkciji. Stvaran broj (365) ili idealni broj dana (360).
PMT funkcija nema veze sa brojem dana. Ona određuje anuitet zavisno od broja rata (termina otplate) i kamatne stope i ne uzima u obzir da li se kredit otplaćuje mesečno, godišnje, polugodišnje. Npr.
Code:
=PMT(1%,12,1000)
Može biti godišnja rata ako je godišnja kamata 1% i rok otplate 12 godina ili mesečna rata ako se krediti otplaćuje 12 meseci i kamatna stopa je 1% mesečno.
Vezano za rate sam si već delimično odgovorio. Rata (Otplatna suma) dobija se na osnovu anuiteta nakon što se oduzme kamata. Ako je kamatna stopa za odgovarajući period p, A iznos anuiteta, C0 početni dug (iznos zajma), C1, C2, C3 itd ostatak duga, rate za prvi, drugi, treći termin itd R1, R2, R3 biće
Rata za prvi termi se odredjuje kao:
R1 = A - C0*p, C1 = C0 -R1
R2 = A - C1*p, C2 = C1 -R2
R3 = A - C2*p, C3 = C2 - R2 itd.
Naravno, ako ti nisu potrebne sve rate nego samo neka određena mogu se izvesti odgovarajuće formule za npr. k-tu ratu. Vidi:
http://web.efzg.hr/dok/MAT/jmatejas//Fin_mat_3.pdf