[ cikazika @ 11.03.2011. 09:15 ] @
Radim aplikaciju koja koristi mysql i koristim utf8 za bazu i za sva polja koja koriste slova u tabelama. U VB sam postavio font na verdana script windows CE. Sve kontrole izuzev list i combobox mi prikazuju ispravno nasa slova. Pokusao sam sa svim kombinacijama utf8 i cp1250, ali bez rezultata. Ne znam gde gresim. Ima li resenja?

Cika Zika
[ dzigilibonglica @ 14.03.2011. 23:12 ] @
Pozdrav,

1)Kada odabirash font za kontrolu, ima jedno polje Script sa vrednostima:Western, Central European, Cyrilic... Odaberi Central European.
2) Control panel\Regional and language options\Advanced\Language for non unicode programs\ Serbian latin (ovo je za XP, ali slicno je i sa Win7)


A ako hotjesh cjirilicu, sve isti koraci samo izmene:

1) Cyrilic
2) Serbian cyrilic


[ cikazika @ 16.03.2011. 09:22 ] @
Hvala na sugestiji.

Pokusao sam ali bez resultata. Bazu sam stavio na utf8 (UTF-8 Unicode), a collation na utf8_general_ci. Isto i za sva tekstualna polja. U VB sam za sve kontrole font postavi na Verdana script Central European ali u combobox-u i list kontroli izuzev š i ž imam neprepoznatljive karaktere. Regional seting na komputeru je engleski.

Ima li los neko sugestiju sta da uradim?
[ dzigilibonglica @ 16.03.2011. 09:34 ] @
A jesi bas ovako probao:

[ cikazika @ 16.03.2011. 14:40 ] @
Upravo tako samo sto je u toj varijanti sve ostale kontrole, koje su prikazivale tacno, sada pokazuju pogresna slova. Ne znam da li je bitno, radim na windows 7.
[ dzigilibonglica @ 16.03.2011. 15:06 ] @
A da probas u ovoj varijanti sto sam ti poslao, script stavi Central European, a font na neki TruType, recimo ARIAL.

Ako i tako nece... ne razumem.
Kako ta polja pokazuje MySQL Workbench, hijeroglife ili normalno?
[ cikazika @ 17.03.2011. 10:40 ] @
Vec stoji script Central European, a font VERDANA.
U bazi pise "Raduloviæ" u combo i list isto a u listview i ostalim kontrolama "Radulović".
[ dzigilibonglica @ 17.03.2011. 11:32 ] @
Ajd probaj u bazi da Upišeš "Radulović" umesto "Raduloviæ",
i vidi kako će ga onda combo prikazati.

Ako je onda dobro, onda je problem prilikom Inserta u bazu, ali probaj prvo pa da vidimo.
[ Aleksandar Ružičić @ 17.03.2011. 13:00 ] @
Default kontrole koje dolaze uz VB6 nisu pravljene da podrzavaju unicode, zato imas problema da prikazes nase karaktere. Potrazi po netu "VB6 unicode controls", ima i besplatnih zamena za combobox, button, list i ostale.. uglavnom je jedina razlika to sto podrzavaju unicode, tako da ne bi trebalo da bude problema da se ubace umesto postojecih comctl32 kontrola..
[ cikazika @ 17.03.2011. 21:17 ] @
Nakon direktnog upisa u bazu umesto ć (kako je u bazi) dobijem ?.

Dakle, nema rezultata.
[ cikazika @ 17.03.2011. 21:23 ] @
Skinuo sam sa neta nekoliko zamena sa unicode u opisu ali bez rezultata. Ista prica. Ima li neka user controla - konkretno ime?

Hvala na objasnjenju.