[ Djuka91 @ 14.03.2011. 22:23 ] @
Pozdrav svim članovima foruma.
Unapred bih hteo da se izvinim ako negde postoji slična tema, ali ja je nisam našao.

Elem, moja ideja je sledeća.
Pošto PayPal ne može da se registruje/koristi iz Srbije - da li je moguće ostvariti vezu sa PayPalom pomoću nekog od servisa koji su podržani u našoj zemlji.

Koliko vidim, najrasprostranjeniji su AlertPay i Moneybookers.

Konkretno, shema za realizaciju ideje bi bila sledeća
1. Registrujem PayPal nalog, na koji bi ljudi mogli da mi uplaćuju novac. Novac se gomila na PayPal.u
2. Prbeacim novac sa PayPal-a na MB ili AP.

Ovo u teoriji izgleda izvodljivo, negde sam pročitao da se može sa PayPal-a na MB uplatiti novac, ali da je provizija 8 procenata.
Sada, mene zanima da li PayPal zahteva nekakvu verifikaciju adrese (kao što AdSense šalje pin kod na kuću) generalno ili u slučaju kada se transfer vrši na neki drugi servis za online plaćanje (U ovom slučaju MB/AP).
Da li se zaista može prebacivati novac sa PayPal na Moneybookers ili AlertPay?
[ tdjokic @ 15.03.2011. 01:36 ] @
Citat:
Djuka91: 1. Registrujem PayPal nalog
Kako?

Kad krenes da se registrujes nema Srbije. Kraj price.

A sa divljim nalogom se ni slucajno ne igraj da gomilas pare tamo! Nekome i nekad traze dokumenta za dokazivanje da si ti ti i da stanujes gde si se prijavio, znaci ako se lazno registrujes mozda te uhvate, mozda ne, mozda ti blokiraju sredstva, mozda ne. To ti je sve "ruski rulet".
[ Djuka91 @ 15.03.2011. 22:12 ] @
Citat:
Kad krenes da se registrujes nema Srbije. Kraj price.


Da, zaboravio sam da napomenem bitan deo price - registrovao bih na nekoj fiktivnoj adresi u nekoj od zemalja koje su u PP sistemu.

Znaci, u principu - moguce da bi funkcionisalo, ali je svakako nerazumno pokusavati ovo u slucaju da planiram da baratam sa (relativno) vecim sumama novca?
[ tdjokic @ 16.03.2011. 01:57 ] @
Citat:
Djuka91: Znaci, u principu - moguce da bi funkcionisalo, ali je svakako nerazumno pokusavati ovo u slucaju da planiram da baratam sa (relativno) vecim sumama novca?
Apsolutno. Meni bi vec za 50 eura bilo zao, 100 bih jos nekako prezalio ali iznad toga ne bih isao. Zavisi kolika je cija "granica bola" i zbog cega bi reskirao, ali da je rizicno jeste.

Ima ovde jedna prica, cove je hteo da se prijavi u Engleskoj (?) zvanicno, da ima tamo biznis, ulozio prilicno para i vremena i na kraju su ga odbili jer je ranije napravio neku sitnu mucku i zaboravio i ode mast u propast. EVO, nasao sam ga - http://www.elitesecurity.org/p2823652
[ milstanyu @ 16.03.2011. 08:45 ] @
Ja sam taj covek koji je otvorio firmu u Engleskoj samo zbog PP-a a sad je zatvaram... A cak i to kosta.. 50 funti... :))) Sve ukupno sam puk'o preko 500 evra i opet nemam PP.

Medjutim koliko je normalno da Srbi otvaraju "lazne" PP naloge (samo da bi placali gde nema druge opcije) govori i tekst objavljen u dodatku Sveta kompjutera (vodic za e-trgovinu) od pre 2-3 meseca gde se upravo preporucuje odabir Slovenije, BiH... :)) Dakle, kad najeminentniji srpski IT magazin pise o tome, ne vidim zasto bi se bilo ko ko je napravio "lazni" PP nalog zbog preke potrebe plasio da je ucinio bilo kakvo krivicno delo, narocito ako se ima u vidu da nikome nista nije ukrao i da je to sto je platio posteno platio iz svog dzepa, ostavljajuci PP-u proviziju od uplate...

Ipak, ustedite sebi vreme/zivce/novac, za SLANJE novca preko PP-a koristite posrednike ili nekog rodjaka/prijatelja iz inostranstva ko ima PP-a (dodas malo provizije i kraj).
Ako treba da PRIMATE novac sa PP-a koristite 2Checkout.com. Za samo 1.5% je veca provizija a svako moze da Vam plati sa PP-a na racun.
[ Djuka91 @ 18.03.2011. 16:27 ] @
Da li bi mogao da kazes nesto vise o 2Checkout, iz prve ruke?
[ milstanyu @ 18.03.2011. 17:10 ] @
Pa kao prvo, za vas koji bi da prodajete preko eBay-a, 2CO ne moze da zameni PP, tj. morali bi da ga koristite kao alternativnu metodu placanja, pa ako kupac hoce tako da plati...

Za sve ostale koji preko svog sajta prodaju softver, hardver, knjige, ajvar... Uclanite se i to kosta $49. Za te pare dobijete 1 nalog i mozete da prodajete samo preko 1 sajta. Ljudi iz 2chekouta ce proveriti vas sajt i reci vam da li nesto treba da se ispravi (npr. stavite obavezno terms, i privacy policy) ili je OK da pocnete prodaju.

Nakon sto ste odobreni, iz backenda na 2checkout.com sajtu napravite "proizvod" (ime, opis, cena...) i dobijete link tog proizvoda na 2checkout.com sajtu. Preko tog linka kupac vam placa proizvod koristeci svoj PayPal, Visu, Mastercard, AmEx, Discover... Ne morate imati proizvode. Mozete na sajt da stavite i formu gde vam uplatilac placa proizvoljnu svotu novca.

Kada neko kupi vas proizvod, dobijete prvi email kao informaciju da je proizvod kupljen. Nakon 15 minuta do 24h (zavisno od toga koliko je kupac sumnjiv), dobicete i drugi email sa informacijom da li je uplata ispravna ili je lazna (fraud). Ako je ispravna, dodaje se novac na vas 2checkout.com racun, ako nije, nikom nista.

Provizija za sve transakcije je 5.5% plus $0.45 (nasuprot PayPalu koji je oko 3.5%). Dakle prodate nesto za $100, $94 ide vama, $6 ide 2checkoutu.

Kupac moze da trazi povrat novca preko 2checkouta, vi mu to mozete odobriti, a ako ne odobrite, kupac i dalje moze da dobije novac nazad preko PayPala, Vize ili gde se vec zali. To je mana, ali tako je i sa PayPalom i sa svima drugima. Od ovoga nema pomoci, budala je bilo i bice... Ako zelite da vas 2chekout.com zastupa u procesu povracaja novca, to kosta valjda $25, ali nema garancije da ce uspeti... Glavni sudija je Visa, MC, PayPal...

Kao korisnik 2checkout.com mozete dobiti payoneer.com Mastercard karticu za koriscenje na ATM ili za kupovinu. Ovu karticu izdaje Choice bank sa Beliza (neko je rekao offshore... :), na njoj stoji vase ime i ispod pise 2checkout, sto je ekvivalentno tome da ste vi neko ko je zaposlen u 2checkout-u.

Na kraju, sa 2checkout racuna u vas dzep... U svom 2checkout.com nalogu podesite minimum za isplatu novca i odaberete Payoner karticu, slanje ceka ili slanje na devizni racun (fizickog ili pravnog lica) u bilo kojoj banci bilo gde u svetu (i Srbiji naravno). Nakon sto ispunite minimum za isplatu, cetvrtkom 2checkout.com salje novac na odrediste. Ako se salje na Payoneer to kosta $2, ako se salje na racun u banci to kosta $25 (plus eventualna provizija nase banke, u Komercijalnoj npr. nema provizije), a cek je besplatan (plus eventualna provizija nase banke koja moze biti ogromna).

2checkout.com zadrzava rezervna sredstva na racunu koja ne mozete odmah da podignete. To moze biti par desetina ili par stotina dolara (to oni rucno odredjuju) i koristi se kao zastita ako neko trazi povrat novca. Ako zatvorite 2checkout.com nalog, i ovaj novac ce vam biti poslat nakon mesec-dva.
[ milstanyu @ 18.03.2011. 17:11 ] @
Raspisao sam se ko da radim za njih...

Ne stvarno, zahvaljujuci ovim ljudima i mi Srbi mozemo da primamo novac sa PayPala. Za slanje novca cemo se vec snaci... ;) Pa neka crknu, ne moraju ni da dodju nikad.... :)))