[ Jorgovan88 @ 16.03.2011. 17:57 ] @
Ineresuje me kako bi radilo kada bih napravio oko 4-5 baznih stanica koje se kace na jednu omnicu - nanostation-ima i AirGrid-ovima a emitorske antene na tim baznim stanicama bi bile omni antene navijene na bullit M5 (naravno sve bi radilo na 5GHz)

Konkretnije moje pitanje je da li se moze sve odraditi bez mikrotika. Znaci bazna dobija signal pomocu nanostationa ili airgrida i onda emituje bullit preko omni antene (naravno deo sa nanostation i bullit spajam tako sto im spojim dva PoE Injectora). Kakvi bi bili pingovi i koliko korisnika bih mogao da zakacim na jednu baznu (omnica bi bila ona kratka siva na 5 naravno)?

[ mantas @ 19.03.2011. 10:25 ] @
nw razumem bas...hoces da postavis 4-5 pristupnih tacki koje bi emitovale,a dobijale signal sa jedne ili....?????
[ Jorgovan88 @ 19.03.2011. 11:34 ] @
Stvar je u tome sto necu da koristim mikrotik. Cena jedne bazne bez mikrotika mi je oko 300evra sve pa mi je to mnogo isplatljivije ali opet postavlja se pitanje kako bi radilo (kakvi bi pingovi bili i ostalo)

Citat:
nw razumem bas...hoces da postavis 4-5 pristupnih tacki koje bi emitovale,a dobijale signal sa jedne ili....?????


da upravo ovo. Mada to znam da bi radilo (sa Mikrotikom). Pitanje je koliko bih ljudi mogao da zakacim na svaku od tih 4-5 pristupnih tacaka.

Kao sto sam i rekao za link bih koristio Nanostation ili AirGrid a za emitovanje Bulit M5 na koga je navijena siva omni antena na 5.

Ovo bih koristio za link (u praksi znam da airgrid bez problema moze da spoji 15kilometara ako je sa druge strane isto airgrid u AP modu)





A ovo za emitovanje na tih 4-5 pristupnih tacaka






Ove dve stvari (link i bulit) povezujem tako sto spojim lan ulaze od dva PoE injectora.
[ Slobodan Milivojevic @ 19.03.2011. 12:14 ] @
Ipak je mnogo bolje da napravis point to point linkve ka svakoj od baznih stanica recimo sa airgrid-ovima, ili nanostationima, a mozes da pogledas i nanobridge ako nisi previse daleko...

Ja koristim Nanobridge M5 za jedan moj link, i na njemu imam 100Mbit link (tolko je ethernet, mozda bi islo i vise).
[ Jorgovan88 @ 19.03.2011. 17:04 ] @
Kakvi su ti pingovi sa takvim linkovima?
[ mantas @ 19.03.2011. 19:15 ] @
ping ne zavisi samo od opreme, vec od gomile drugih stvari,mikrotik mozes da napravis od nekog PCIII to moze da ti bude dosta manji trosak nego da uzimas neki routerboard.kao sto je pomenuto to mozes da odradis sa point to multi point mada za to bi bolje bila neka sektor antena nego omni ako razdaljina malo veca mada i da je i mala ja bih pre stavio sektor antenu za ovu namenu ili cak dve ako su pristupne tacke u razlicitim pravcima...
[ Predrag Supurovic @ 19.03.2011. 21:05 ] @
Mislim da ti jeMikrotik i jefitnije i bolej rešenje od toga šta si ti zamislio. I obavezno pristupna tačka treba da ima point-to-point link ka centalnom čvorištu. Omni upotrebljavaj samo za povezivanje krajnjih korisnika.
[ Jorgovan88 @ 20.03.2011. 00:11 ] @
PA ne znam bas da li je jeftinije

MikroTik RouterBoard 433AH 17000 din

3kartice su cm9 4000din

Omni na 5 je 7000

3 UFL-a tj conectora su 1500

3 kabla CFD-400 su 1500 din metar treba mi bar 15

link antena na 5 je sigurno jos 3000din

tako da sve ukupno grubo je oko 48000


****************************

za ovo sto sam ja zamislio

Bullit M5 9500 (mislim da mogu i za jeftinije)

AirGrid 9500 (mislim da mogu i za jeftinije)

omni na 5 7000

UTP draka 650din (racunao sam da mi treba 20 metara)

6 rj-45 konektora 150

sve ukupno 26800

********************

Tako da ono - oko ovoga je cela polemika jer dodam jos malo para i mogu jos jednu pristupnu tacku da napravim :)
[ Aleksandar Đokić @ 20.03.2011. 00:21 ] @
znas ono kako kazu, "ko ne plati na mostu platice na cupriji"...

naravno da sve moze sa ubiquitijem
[ Jorgovan88 @ 20.03.2011. 00:30 ] @
Pa dobro onda recite mi ako mora sa mirkotikom zasto je bolje i koje su prednosti...
[ burex @ 20.03.2011. 03:06 ] @
Citat:
A ovo za emitovanje na tih 4-5 pristupnih tacaka (Ubiquiti Bullet)

Hm... Ako se ne varam, Bullet je CPE uređaj i ima slab procesor. Koliko bi to izdržalo opterećenja zaista?
[ mantas @ 20.03.2011. 04:56 ] @
recimo 10-15 korisnika po pristupnoj tacki maximum da radi kako treba..
[ Jorgovan88 @ 20.03.2011. 20:42 ] @
10-15 korisnika to je sasvim ok - svidja mi se. Hvala na pomoci. Kad budem sve sproveo u delo javim vam kako radi i da li je sve ok.
[ zivanicd @ 20.03.2011. 23:34 ] @
Mikrotik ti je dobar zbog mnogih stvari koje nemaju veze sa wirelessm (rutiranje, traffic shaping, wireless access liste i slicno).

Ako hoces da ti na AP-ima budu UBNT uredjaji uvek mozes da uzmes UBNT mini PCI kartice i stavis u mikrotik.

AKo bash HOCES da koristis UBNT gotovu opremu (Power... Rocket... Nano Station) kao AP mozes i tako. Najbolje je da to opet ubodesh u neki Mikrotik pa da radish shaping...

Mi smo koristili NS2 kao AP i sve je to radilo normlano.... Bolji pregled i kontrolu svega imas sa Mikrotikom....

[ zivanicd @ 20.03.2011. 23:37 ] @
E da... u poslednje vreme UBNT je poceo da izbacuje iz uredjaja gomilu raznoraznih zastita da bi uredjaji bili shto jeftiniji.... zato se pojavio veliki broj otkaza na uredjajima pri grmljavini ili nestabilnom naponu...

Sto neko rece: sto ne platis na mostu, platices na cupriji.

Nemoj da stavljas omni antene....

:)

Na 5Giga mozes da zakacis 10ak nanostationa sa po 20 korisnika na svakom... teorijski moze da ti izdrzi i 200 racunara...

[ Predrag Supurovic @ 22.03.2011. 15:31 ] @
Mal su čundo računao cene. Gde uze skup Mikrotik da porediš sa jeftinim UBNT? Ako već tako porediš ond aporedi RB411, on je tu negde po karakteristikama kao i ti UBNT.

Takođe, malo je bezveze da za Mikrotik konfiguraciju računaš sve antene full a za UBNt računaš neki minimum. U obe konfiguracije idu potpuno isti antenski sistemi - razlika je samo u razlici cene uredjaja.

Izreka sa mosntom i ćuprijomje na ovom forumu bar po pitanju wirelessa ponovljena k zna koliko puta a evo samo u ovoj temi nekoliko puta. Nije o bez veze. Pući ćeš pare na te UBNT jer ti se čini jeftinije a onda ćeš posle da pukneš pare i za Mikrotik rešenje jer ćeš videti da ovo prvo ne valja.




[ Jorgovan88 @ 01.04.2013. 22:03 ] @
Ljudi da se razumemo - necu opet da otvaram novu temu ali mislim da ova kombinacija radi extra i da ne postoji kartica + mikrotik koji to mogu zameniti

AirMAX-Omni + Rocket M5



Dva ovakva seta, 1 switch, i jedan npr NanoBridge kao link - Da me Bog vidi :)



[ Predrag Supurovic @ 02.04.2013. 07:08 ] @
E, od onda su se stvari promenile.

Ubiquity se uozbiljio a Mikrotik se iskvario :)