[ Ilidan13 @ 08.02.2004. 18:11 ] @
Koje rjesenje predlazete za pravljenje cms-a : mysql i php , ili aspNET i access?
Nov sam u ovome pa trebam savjet na koje programe da se bacim.
Takodjer preporucite mi literaturu , po mogucnosti u online , ako neko mozda zna za neki e-book ili tako nesto. Znam da postoji dosta stranica koje se bave php-om itd ali bilo bi super bi mi dosla neki e-book koji bi kompletno obradio ovu tematiku.
Naravno engleski dolazi u obzir.

I jos jedno pitanje , recimo da imam html i php skriptu sve uradjeno ok , kako da ih povezem , da li treba skriptu ubaciti u html kod i na koje mjesto , ako ne onda na koji nacin?

Hvala unaprijed!
[ brcha @ 08.02.2004. 19:00 ] @
Citat:
Ilidan13:
Koje rjesenje predlazete za pravljenje cms-a : mysql i php , ili aspNET i access?
Nov sam u ovome pa trebam savjet na koje programe da se bacim.

Preporučio bih ti PHP + MySQL jer su zastupljeniji hostovi za PHP + MySQL nego za ASP.NET. Takođe, nikako ti ne bih preporučio da koristiš Access! Ako hoćeš ASP.NET, ok, ali moraš da imaš i neku bazu podataka. Za ASP.NET je preporuka MS SQL Server, pošto on ima dobru povezanost sa ASP.NET-om iz Visual Studio-a 2003, a naravno, možeš opušteno da koristiš i MySQL uz ASP.NET (pogledaj na SourceForge projekat mysqlnet (valjda http://sourceforge.net/projects/mysqlnet, a ako ne nađeš tu, pogledaj na www.go-mono.org)).
Što se tiče lakoće rada, ASP.NET sa Visual Studio .NET 2003 je siguran izbor. Crtkaš tamo svoju veb stranicu, i onda samo dodaš na dugmiće OnClick i slične funkcije i sve se lepo i lako poveže sa kodom. PHP nema takvu lakoću rada kao ASP.NET, mada je i on relativno jednostavan. Naravno, za ASP.NET koristi C#, a ne VB.NET. Pretpostavka da bi mogao da radiš u PHP-u ili u ASP.NET-u je da znaš C i C++.

Citat:
Takodjer preporucite mi literaturu , po mogucnosti u online , ako neko mozda zna za neki e-book ili tako nesto. Znam da postoji dosta stranica koje se bave php-om itd ali bilo bi super bi mi dosla neki e-book koji bi kompletno obradio ovu tematiku.
Naravno engleski dolazi u obzir.

Pa, literaturu za PHP imaš na sajtu PHP-a da skineš kao html, pdf, ...
Literaturu za ASP.NET imaš na MSDN diskovima koje si dobio uz svoju legalnu ili ilegalnu kopiju Visual Studio .NET 2003 :)

Citat:
I jos jedno pitanje , recimo da imam html i php skriptu sve uradjeno ok , kako da ih povezem , da li treba skriptu ubaciti u html kod i na koje mjesto , ako ne onda na koji nacin?

Pa, kucaš HTML i u njega ugrađuješ PHP. Na primer evo ti fajla helloWorld.php:
Code:

<html>
<head>
<title>Hello <?php 
    if(isset($_REQUEST["username"]))
        print $_REQUEST["username"];
    else
        print "World";
?></title>
</head>
<body>
<?php
if(isset($_REQUEST["username"])){
?>
<p>This part of HTML code will be visible only when this script
is called as helloWorld.php?username=something</p>
<?php
}else{// nastavak if-a
?>
<p>This part is visible to "nonauthorised" users :)</p>
<p><form action="<?php print $PHP_SELF;?>" method="post">
    Username: <input name="username" type="text" /><br />
    <input type="submit" name="Submit" />
</form></p><?php
} //end if
?>
<p>Have a nice day (this is visible to everyone)</p>
</body>
</html>


Ako te zanima još neki primer korišćenja PHP-a, pogledaj source mog sajta (http://serbianc.sourceforge.net/projects/PhpWebSite).

Pozdrav
Filip
[ degojs @ 08.02.2004. 19:12 ] @
@Ilidan13:
možeš da koristiš i jedno i drugo. ASP.NET je fenomenalan, a radiće u kombinaciji sa većinom baza koje postoje..

Citat:
brcha:
Takođe, nikako ti ne bih preporučio da koristiš Access


Primetio sam da se ovde često provlači ovakav stav. Bilo bi lepo da makar jednom čujemo zašto?

Citat:
Naravno, za ASP.NET koristi C#, a ne VB.NET.

Hm? Bez ljutnje, ali ovakva izjava zaista nema mnogo smisla. čak govori da ne poznaješ .NET ni toliko malo. Preporuka bi bila da pročitaš TOP temu na .NET forumu: "c# za desktop aplikacije" gde smo komentarisali i VB.NET i C#. Potpuno je nebitno koji jezik će da koristi, razlike su minorne.

Citat:
Pretpostavka da bi mogao da radiš u PHP-u ili u ASP.NET-u je da znaš C i C++.

???

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.02.2004. u 15:43 GMT]
[ broker @ 08.02.2004. 19:42 ] @
Ilidane, s obzirom da ne znas ni PHP ni ACP i kolio se cini imas slabo iskustvo sa tim stvarima, cini mi se da j epravljenje CMS-a prilcno veliki zalogaj.

Mozda je bolje da proberes neki od gotovih CMS, a ima ih dosta i besplatnih, pa da to koristis.
[ popeye @ 08.02.2004. 19:58 ] @
Citat:
degojs:

Primetio sam da se ovde često provlači ovakav stav. Bilo bi lepo da makar jednom čujemo zašto?


Zato sto nije dizajniran za koriscenje u takvom okruzenju? Vrlo je spor, ima podrsku za najjednostavnije procedure (2000, 97 ih nema uopste), tesko je pristupati podacima koji nisu fizicki na istom serveru...
[ brcha @ 08.02.2004. 20:51 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
Naravno, za ASP.NET koristi C#, a ne VB.NET.

Hm? Bez ljutnje, ali ovakva izjava zaista nema mnogo smisla. čak govori da ne poznaješ .NET ni toliko malo. Preporuka bi bila da pročitaš TOP temu na .NET forumu: "c# za desktop aplikacije" gde smo komentarisali i VB.NET i C#. Potpuno je nebitno koji jezik će da koristi, razlike su minorne.

Pa, ovaj, ja se slažem da isto možeš učiniti i sa C# i sa VB.NET, ali se ne slažem da je nebitno koji jezik će da se koristi. C# je programski jezik i vodi poreklo od programskog jezika (...-> B -> C -> C++ -> Java -> C#, ako se ne varam). Sa druge strane, VB.NET je sada nešto što bi moglo da se nazove programskim jezikom, ali to samo zato što su ga M$ masovno mešali sa C++om. VB.NET vodi poreklo od VB koji opet vodi poreklo od nekadašnjeg ROM-BASIC-a, interpretera komandi u IBMovim XT (ili AT, nisam siguran) računarima. Taj BASIC je programski jezik koliko i BASH ili TCSH (osim što su bash i tcsh mnogo moćniji). Stvarno ne vidim kako možeš da kažeš da je sve jedno da li se koristi VB.NET ili C#. Funkcionalnost sada jeste približno ista i, kao sto reče "razlike su minorne", ali VB.NET ima loše nasleđe...

Citat:
Citat:
Pretpostavka da bi mogao da radiš u PHP-u ili u ASP.NET-u je da znaš C i C++.

???


Pa ovaj, PHP i C# imaju C sintaksu. Mislim da je uputnije prvo naučiti C, a tek onda ove dodatne jezike. Naravno, može i obratno, ali metodološki nije dobro. Čini mi se.

Poz!
F
[ dr ZiDoo @ 08.02.2004. 21:04 ] @
Citat:
Ilidan13:

I jos jedno pitanje , recimo da imam html i php skriptu sve uradjeno ok , kako da ih povezem , da li treba skriptu ubaciti u html kod i na koje mjesto , ako ne onda na koji nacin?


Koristi Smarty> smarty.php.net.
Odlican je, visestruko smanjuje cod a i lakse je raditi. Napises fino PHP, exportujes varijable i samo ubacih u HTML. Mnogo se olaksava posao i dizajneru.

Sto se tice prvog pitanja, tesko ces naci pravi odgovor. MS programer ce ti reci .NET jer je njemu tako lakse, a PHP ce ti reci PHP (naravno). Ja koristim PHP iz nekih drugih svojih razloga i tebi takodje preporucujem. Ako nista, ima vise tutoriala, i knjiga.
[ degojs @ 08.02.2004. 21:51 ] @
Filipe,
mislim da većina toga što si rekao ne stoji. Pogotovo da je uputno prvo naučiti C, pa tek onda C# (pa to je kao da kažeš bolje je prvo naučiti C, pa tek onda Javu..), ali pošto će da preraste u flamewar ako nastavimo ovako, moraću da samo zaključim da se ne slažemo :)

Pozdrav
[ brcha @ 08.02.2004. 22:42 ] @
Citat:
degojs:
Filipe,
mislim da većina toga što si rekao ne stoji. Pogotovo da je uputno prvo naučiti C, pa tek onda C# (pa to je kao da kažeš bolje je prvo naučiti C, pa tek onda Javu..), ali pošto će da preraste u flamewar ako nastavimo ovako, moraću da samo zaključim da se ne slažemo :)


Slažem se da treba zaustaviti flamewar i slažem se da se ne slažemo po tom pitanju :)

Poz
F
[ Simke @ 08.02.2004. 23:06 ] @
VB.Net je samo zadrzao sintaksu VB-a, to je jedina slicnost izmedju 2 jezika, inace su razliciti kao nebo i zemlja.
Nebih da pocinjem raspravu o C# i VB.Net, jer je nebitno koji se koristi, jedino nije u redu kada ljudi porede VB.Net i VB i time daju ostalima neispravnu sliku.
[ Dragi Tata @ 09.02.2004. 03:54 ] @
Ako se odlučiš za ASP.NET, preporučujem da razmisliš o MSDE -u umesto Accessa.
[ -zombie- @ 09.02.2004. 05:49 ] @
Citat:
brcha:
Što se tiče lakoće rada, ASP.NET sa Visual Studio .NET 2003 je siguran izbor. Crtkaš tamo svoju veb stranicu, i onda samo dodaš na dugmiće OnClick i slične funkcije i sve se lepo i lako poveže sa kodom. PHP nema takvu lakoću rada kao ASP.NET, mada je i on relativno jednostavan.


a usput da napomenem da pored ostalog, ni ovo nije baš tačno. i php stranice se mogu praviti "crtkanjem i kliktanjem", recimo iz DW-a, i to na (bar) tri različita načina: ugrađenog u DW, preko phpAkt-a (plugin za dw), i preko dizajniranja smarty šablona (moj favorit, tj meni tako najlakše da odvojim pisanje php koda i dizajniranje stranice koje nezavisno radi dizajner)..
[ Ilidan13 @ 21.02.2004. 10:27 ] @
ok hvala svima na pomoci , uspio sam naci nekoliko knjiga preko mirca tako da cu lagano da pocnem s ucenjem.