[ Vlada A @ 17.03.2011. 10:28 ] @
Postovani clanovi ovog foruma

Da li je moguce da na svom sajtu prodajem akcije istog sajta i da npr. pustim u prodaju 10000 akcija po ceni od 1e po akciji, a da posetioci kupuju akcije sajta i samim tim budu i akcionari... samim tim bice i clanovi a i vlasnici pa ce se samim tim njihova lojalnost povecati... Da li je ovo moguce sa pravnog aspekta... Novac prikupljen od akcija bi se ulozio prema zelju kupaca tih akcija npr. marketing, administracija, prodaja i sl.

Ovo mi je palo na pamet jer sam video kako jedna britanska firma piva daje svojim kupcima po jednu akciju na svaki karton prodatog piva.

Pozdrav!
[ madcama @ 17.03.2011. 11:04 ] @
Verovatno bi i moglo, ali u tom slucaju sajt bi trebalo registrovati u agenciji za privredne registre kao akcionarsko drustvo.
[ Java Beograd @ 17.03.2011. 11:47 ] @
Ti si to zamislio taman kako mali Perica zamišlja trgovinu hartijama od vrednosti. Naravno da nije moguće. I naravno da britanska firma daje kupcima nešto drugo "na svaki karton piva" a ne akcije.
[ mmix @ 17.03.2011. 12:00 ] @
Zasto mislis da ne mogu da im daju akcije? Dok god je firma registrovana kao akcionarsko drustvo moze da emituje i prodaje akcije, sva zaje*anicija vezana za to je zapravo vezana za emitovanjei trgovinu na berzi, ako je akcionarsko drustvo privatno nista od tih pravila nisu obavezni, cak ni javno publikovanje finansijksih izvestaja postojecim akcionarima.
[ Java Beograd @ 17.03.2011. 12:30 ] @
Pomešao si babe i žabe sa ekserima i asprinom.

[ mmix @ 17.03.2011. 12:32 ] @
Kako zapravo?
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2011. 12:34 ] @
@mmix,

Moguce je prodavati pa i poklanjati akcije privatne firme koja je akcionarsko drustvo, ali pitanje je da li je to uopste smisleno posto moras svaki put da upises novog vlasnika ako firma nije na berzi, sto znaci angazovanje notara itd...

Ja sam recimo akcionar male privatne firme koja nije na berzi, i svaki put kada se menja vlasnicka struktura mora se ici kod notara itd... verovatno to moze da se ubrza sa nekim "proxy" punomocjem ali opet... puno je to cimanja za nesto sto bi moglo ici preko web-a.

Takodje, ne znam za Srbiju ali siguran sam da postoje ogranicenja (kao u USA, recimo) da ako ti firma ima vise od N suvlasnika, da postoje strozija pravila oko prodaje udela u njoj, tj. zahteva se visi nivo finansijske transparencije CAK i ako nisi na berzi.
[ mmix @ 17.03.2011. 12:57 ] @
Nigde zakonski rok nije odmah i sad, svuda imas neki rok tipa 30 dana pa onda predas kumulativni spisak. Tamo gde je rok kratak radis deffered stock sale, kupoprodaja po principu kes odmah stock u roku od 30 dana, pa se svodi na slucaj a) Cak i velike kompanije koje trguju stockom na vise berzi ne mogu odmah da rade notifikaciju. Zamisli da oni moraju da se cimaju kad neko kupi/preproda jednu od njihovih miliona i miliona deonica. Ta notifikacija je uvedena zbog rata protivu terora, share registry za koji sam radio invenentory app je imao obavezu reportinga vlasnicke strukture fondova jednom mesecno.

[ Vlada A @ 17.03.2011. 13:03 ] @
Da, ali te akcije nebi bile u pravom pravnom smislu jer se dodaje rec ''virtuelna'' pa samim tim preko nekoh offshore centara ili partnera iz svajcarske bi osmlislili platformu za kupovinu i prodaju akcija u zavisnoti od ponude i traznje... same akcije i nisu toliko bitne koliko 10000 clanva kupaca samim tim i jak PR, marketing, lojalnost, osecaj da ste deo necega...

http://www.poslovneidejemagazi...iva-i-deset-besplatnih-akcija/
[ Nedeljko @ 17.03.2011. 13:04 ] @
Citat:
mmix: Zasto mislis da ne mogu da im daju akcije? Dok god je firma registrovana kao akcionarsko drustvo moze da emituje i prodaje akcije, sva zaje*anicija vezana za to je zapravo vezana za emitovanjei trgovinu na berzi, ako je akcionarsko drustvo privatno nista od tih pravila nisu obavezni, cak ni javno publikovanje finansijksih izvestaja postojecim akcionarima.


Nema to veze sa tim da li je privatno ili nije, već da li trguje akcijama na berzanskom ili vanberzanskom tržištu. Ako trguje na vanberzanskom tržištu, onda su investitori oprezniji (efekat mačke u džaku), ali firma nije dužna ništa da objavljuje i obrnuto, ako učestvuje na berzanskom tržištu, mora da igra po pravilima igre berze, da objavljuje podatke koje berza traži, ali su investitori sigurniji u šta ulažu.
[ mmix @ 17.03.2011. 13:07 ] @
nije to privatno/javno podela kao u nesrecnoj srbiji na privatnike i javna preduzeca. Akcionarska drustva su javna ako im se deonicama trguje na berzi, privatna ako ne. Oba modela su u privatnom vlasnistvu deonicara.


[Ovu poruku je menjao mmix dana 17.03.2011. u 14:29 GMT+1]
[ Nedeljko @ 17.03.2011. 14:40 ] @
Pa, to ti kažem, ako se trguje na berzanskom tržištu, onda moraš da objavljuješ stvari koje berza traži. Ako se trguje na vanberzanskom tržištu, onda možeš da objavljuješ ili ne objavljuješ šta hoćeš. Ne stoji iza tebe niko kao garant nečega, kao što u prvom slučaju berza garantuje ispravnost izveštaja.
[ Shadowed @ 17.03.2011. 15:21 ] @
Nedeljko, to isto je i on rekao na pocetku, jedino sto je koristio druge termine (koji su popularni u inostranstvu, a kod nas ne bas u tom obliku).
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 08:43 ] @
Ajmo redom, jedno po jedno:

1. Gajbe piva i besplatne akcije.
Ako akcije postoje (čim se dele onda i postoje ) onda govorimo o akcionarskom društvu, koje je svakako moralo da ima svoj IPO, i zna se (piše tamo gde treba da piše) koliko je akcija emitovano sa kojom nominalnom vrednošću. Takođe, u nekom centralnom registru piše ko je vlasnik koliko akcija. Firma nema svoje akcije. Akcije, tj, delovi vlasništva firme su u rukama pojedinaca. Dakle, ako neko poklanja za dž akcije, onda to ne može da radi firma, već radi neki pojedinac. Možda bi to objasnilo nedavni nestanak nekoliko štićenika bolnice za duševne bolesti u Velikoj Britaniji, ali mislim da nije to u pitanju.
Nekada davno akcije su bile štampane, baš kao i novac - na papiru. Ko ima taj papir - on je vlasnik akcije. Odavno to nije tako. Vlasništvo nad akcijama se vodi elektronski, (baš kao i pare u banci) a na papiru može da se dobije neka potvrda o vlasništvu, nešto kao izvod sa tekućeg računa.
Pitanja za "poznavoace"
1.1 Kako dakle, pojednac može da dobije akciju u samiški na ćošku kad kupi gajbu piva ?
1.2 'Oće li kasirka da glumi brokera na berzi ?
1.3 'Oće li kasirka da da nalog za registraciju novog vlasnika akcija ?
1.4 Čije su bile te akcije pre nego što ih kupac gajbe piva dobio ? Kome će se umanjiti broj akcija u vlasništvu ?
1.5 Broj akcija je svakako ograničen. Šta ako ja kupim 100.000 gajbi piva ? Koliko ću akcija da imam ?
1.6 Kolika je vrednost moje akcije ?
1.7 Gde i kako mogu da prodam akciju koju sam dobio uz gajbu piva ?


2. Sajt i prodaja akcija sajta
Pretpostavljam da je forumaš Vlada A mlad momak koji ima neke posovne ideje. Ono o čemu Vlada nije razmišljao je:

2.1. Šta zapravo poseduje neko ko bi kupio "akciju sajta" ?
2.2. Zašto to nešto što je kupio košta baš 1 EUR ?
2.3. Može li vlasnik akcije sajta da proda tu istu akciju ? Kome ? Kako ?
2.4. Ko garantuje da ćeš ti da pustiš u prodaju baš 1.000 akcija ? Šta ako ti se "usladi" pa pustiš u prodaju 100.000 komada, ili možda 1.000.000 ?
2.5. Kako će neko da potvrdi da je baš on vlasnik te "akcije" koje bi ti prodavao ? Hoćeš li ti da vodiš evidenciju ? Kako ? Šta ako ti malo tu evidenciju "naštimaš" u nečiju (svoju) korist ?
2.6. Ko, kako i čime garantuje da ćeš ti novaca da uložiš oako kako si rekao.

Šta zapravo 'oču da kažem: ideja o prodaji dela vlasništva nad imovinom koja donosi zaradu ("firma") postoji duže od 2.000 godina. Milioni hohštaplera, prevaranata, i ostalih špekulanata vekovima pokušava da se obogati na berzi, tj. trgovinom akcijama, koristeći teoretske nedorečenosti u nedefinisanosti u ovoj trgovini.

Sa druge strane, države vekovima, želeći da održe ekonomski rast i omoguće legalno i pošteno investiranje viška kapitala, komplikovanom regulativama i regulatornim telima uvode red i pravila u trgovini akcijama. Zato postoji berza, zato postoje berzanski brokeri, zato postoje berzanski izveštaji, zato postoje i još desetina ostalih državnih regulatornih tela i agencija.

Znajući sve ovo, ideja o prodaji "akcija sajta" preko sajta i ideja o "dobijanju akcije kad se kupi gajba piva" stvarno izgledaju smešne.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.03.2011. u 10:03 GMT+1]
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 09:10 ] @
Nisi upućen. Akcionari mogu da se dogovore da firma emituje potpuno nove akcije.
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 09:16 ] @
Ti nisi upućen. Ne shvataš poentu - a to je vrednost te novoemitovane akcije. Ko će to da kupi i po kojoj ceni ?! Akcionari mogu da se dogovore (!?) i da emituju 1.000.000 novih akcija, ali džaba ako niko to neče da kupi ? Ludnice su ipak zatvorene institucije sa ograničenim brojem štićenika.

Emitovanje akcija, kako prvo (IPO) tako i svako drugo radi neka od investicionih banaka, iz relativno složene mehanizme određivanja cene i broja novoemitovanih akcija, preko berze, unaped poznatim tokom. Istovremeno, neko gubi svoj deo vlasništva za jednaku vrednost za koji se emituju akcije, ili neko unosi u firmu svoj lični kapital za vrednost emitovanih akcija. Ovako i samo ovako se mogu emotovati akcije koje imaju pravu, realnu vrednost na tržištu hartija od vrednosti i koje bi neko bio spreman da kupi svojim ličnim parama, i koje će kasnije moći da proda.

Ne mogu se akcije emitovati u samoposluzi ! Nije to da se Kurta i Murta dogovore u kafani: "Ajde da emitujemo novih 100.000 akcija pa da se obogatimo !" Na stranu to što u ovom kontekstu pojam "dogovor" izaziva smeh. Šta ako jedni 'oće a drugi neće ?


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.03.2011. u 10:33 GMT+1]
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 09:32 ] @
Ovo su mi objasnili ekonomisti, koji kudikamo bolje poznaju ovu materiju od nas obojice.

Najprostije, emisijom novih akcija se zapravo vrši inflacija akcija. Da, pada im pojedinačna vrednost, mada se ponekad desi da ne padne, pa čak i da poraste, ako tržište proceni tu emisiju (kojom se privlači svež kapital) kao dobar poslovni potez.
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 09:38 ] @
Citat:
Java Beograd: Nije to da se Kurta i Murta dogovore u kafani: "Ajde da emitujemo novih 100.000 akcija pa da se obogatimo !" Na stranu to što u ovom kontekstu pojam "dogovor" izaziva smeh. Šta ako jedni 'oće a drugi neće ?


Da, upravo se akcionari dogovore. Normalno je da na glasanju jedni hoće, a drugi neće. Računa se volja vlasnika većine akcija.
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 09:38 ] @
Citat:
Nedeljko: Ovo su mi objasnili ekonomisti, koji kudikamo bolje poznaju ovu materiju od nas obojice.
Ja materiju poznajem do detalja i pojedinosti, a ko je tebi šta i kako objašnjavao - samo ti znaš.

Citat:
Nedeljko:Najprostije, emisijom novih akcija se zapravo vrši inflacija akcija. Da, pada im pojedinačna vrednost, mada se ponekad desi da ne padne, pa čak i da poraste, ako tržište proceni tu emisiju (kojom se privlači svež kapital) kao dobar poslovni potez.
Ovim objašnjenjem se vraćamo na priču o malom Perici i kako on zamišlja trgovinu hartijama od vrednosti.

Sam postupak emitovanja novih akcija i te kako košta. Nikome nije potrebna emisija akcija koje niko neće da kupi. A nikako ne mogu da shvatim kome treba inflacija one vrednosti koju on poseduje ?! Dakle neko ko ima 1.000 vrednih akcija odluči da emitovanjem novih akcija sroza vrednost svojih akcija. Šta reći ?! Možda je i bilo nekad negde takvih likova, ali su oni definiitnvo vrlo brzo propali !


Nedeljko: pokušavaš da diskutuješ na temu o kojoj znaš veoma malo, i nikako ti to ne ide. Bolje pročitaj ono šta sam napisao u prethodnim postovima.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.03.2011. u 10:49 GMT+1]
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 10:21 ] @
OK, meni su ovo objašnjavali brokeri i bivši brokeri, koji žive od toga, a položio sam i ispit iz toga.

Firma je vredela 4000,000 evra i imala je 200,000 akcija. Svaka akcija je vredela 20 evra. Ja sam imao 100 akcija, odnosno 0,05% kompanije, koje su dakle vredele 2000 Firma odluči da emituje 25,000 novih akcija. Proda ih po 20 evra (mada zavisi kako će potez biti procenjen), dakle za ukupno pola miliona evra. Sada firma vredi 4500,000 evra (jer je stigao nov kapital) i ima 225,000 akcija. Vrednost jedne akcije je i dalje 20 evra. Mojih 100 akcija i dalje vredi 2000 evra. Akcije novih investitira vrede onoliko koliko su ih platili. Firma sada više vredi, stari akcionari imaju koliko su imali, novi imaju koliko su uložili.

U varijanti sa inflacijom bi stari akcionar dobio pare od prodaje akcija i postigao isti efekat kao da je prodao deo akcija.
[ mmix @ 18.03.2011. 10:55 ] @
Pa Nedeljko, kako ne shvatas, kod nas sve mora da bude mnogo kompolikovano, sto bi akcionarska drustva bila izuzeta. Samo hardcore, prava akcionarska drustva su samo ona koja su na berzi
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 11:08 ] @
Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Kakve to ima veze sa emisijom akcija?
[ mmix @ 18.03.2011. 11:27 ] @
Nedeljko, nedeljko, ni cinizam vise ne prepoznajes ;) Naravno da si u pravu, ja aludiram vise na njegovo preterivanje i komplikovanje necega sto nije komplikovano.
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 11:43 ] @
Pa, sad, komplikovanje bi bilo da istu stvar kaže na komplikovaniji način. Međutim, ovde je reč o nečemu drugom. On iznosi netačnost - da emisija novih akcija nije stvar slobodne volje firme, tj. akcionara. Da, to mora da prođe kroz neke papire da se evidentira ta nova emisija, ali niko firmi ne određuje koliko će akcija da emituje i kada.
[ Vlada A @ 18.03.2011. 11:48 ] @
Slazem se sa Nedeljkom jer samim ubacivanjem novca u firmu ona je spremna za nove projekte za koje se planira da donesu profit pa samim tim profitom firma ce vrededi jos vise ... npr. firma vredi 4 000 000 i od novo prodatih akcija se dobije jos 500 000. Tih 500 000 kada se uloze u poslovne projekte koji donose profit firma vredi jos vise, pa je njena vrednost npr. 5 000 000. Banalan primer: Bolje je imati 1% necega sto vredi 5 000 000 nego 100% necega sto nevredi nista. Ovo sto sam ja mislio da uradim najverovatnije cu promeniti naziv pa umesto akcija da se zove npr. poeni sa kojim ce clanovi dobijati usluge na sajtu ili tako nesto... ali sve to je jos u pripremi
[ dragancesu @ 18.03.2011. 11:52 ] @
Za autora teme, kako je zamislio tesko da ce moci kod nas. Ta oblast je regulisana propisima i ne verujem da bi tako radio.

A ono sto zeli je da bude investitor. A to je neko ko se potrudio da druge ubedi da ce nesto napraviti i zaraditi ako dobije pare. Prakticno ima ideju ali nema pare, i onda se potrudi da skupi pare. Kasnije uzme sebi neku zaradu i preda projekt onome ko je najvise ulozio, ili nastavi da vodi ako neko ima interes da ga placa.

Uostalom i ta pivara ima ideju da nesto napravi samo joj trebaju pare, pa je na takav nacin resila da ih sakupi.

[ Java Beograd @ 18.03.2011. 12:02 ] @
Kao prvo, udaljili smo se od teme. Tema je bila: "emitovanje i prodaja akcija sajta" i "emitovanje akcija u samoposluzi na ćošku, uz gajbu piva". Mislim da sam vam objasnio koliko je to nerealno. Ko je shvatio - shvatio, ko nije - neka čita moje postove od početka.


Zatim, diskusija je prešla na tematiku emitovanja novih akcija, uz prihvatanje činjenice da se to može isključivo na berzi, kroz zvanične institucije za trgovanje hartijama od vrednosti. Nedeljko je opisao jedan hipotetički tok emisije novih akcija, a sad ću ja Nedeljko da ti objasnim gde grešiš.

Nedeljko: Firma je vredela 4,000,000 evra i imala je 200,000 akcija. Svaka akcija je vredela 20 evra.Ja sam imao 100 akcija, odnosno 0,05% kompanije, koje su dakle vredele 2.000
OK, sasvim realno i moguće. Uglavnom je tako nekako. Ali sad počinješ da grešiš u svom hipotetičkom toku događaja

Nedeljko: Firma odluči da emituje 25,000 novih akcija. Proda ih po 20 evra (mada zavisi kako će potez biti procenjen), dakle za ukupno pola miliona evra. Sada firma vredi 4500,000 evra (jer je stigao nov kapital) i ima 225,000 akcija.
Ovde grešiš, a radi se o sledećem: firma vredi onoliko koliko ima aktive. Aktiva, to su zgrade, mašine, automobili, novac, patenti, rečju: sva pokretna i nepokretna imovina. U momentu IPO, dakle kad su vlasnici firme rešili da prvi put izađu na berzu, investiciona (konsalting) banka je procenila vrednost i sračunala da ona iznosi 4.000.000. Sva ta vrednost je pokrivena akcijama, na primer onakko kako si ti naveo. Činjenica je da se prostom emisijom novih akcija se ne povećava vrednost firme. Ona ostaje 4 miliona, kolika je ukupna aktiva. Zašto bi dakle neko kupio dodatnih 25.000 akcija po ceni od 20 EUR ? Po tvojoj logici, firma može da odluči da emituje novih ne 25.000 već nvih 200.000 akcija ! I onda, kao, vredi 8.000.000 ! E pa nije.

Najbitniji momenat, koji si opisao samo jednom rečju: "... proda ih po 20 evra ..." se nikad neće desiti. Investitori uglavnim nisu ludi i ne razbacuju svoje pare. Jer, ukoliko je vrednost firme ostala ista tj. 4 miliona uz 225.000 akcija svaka će vredeti 17.8 ! Dakle, emisija novih akcija može - ali samo dokapitalizacijom firme. Na primer jedan od vlasnika u firmu unese svoje vlasništvo (pokretna ili nepokretna vrednost ili keš) u vrednosti od 500.000, čime povećava ukupnu vrednost firme na 4.500.000, e onda može novih 25.000 akcija po 20 EUR.

Još jednom ponavljam da emitovanje (bilo IPO bilo naknadno) akcija nije trivijalan posao, već relativno skup i složen proces koji se isključivo radi na berzi ali preko investicionih banaka. Ako vlasnik firme, iz svoje čiste gluposti i pohlepe dođe u investicionu banku i kaže da bi da emituje još 100.000 akcija, banka bi prosto rekla - ne može.



Žao mi je mmix ako ne kapiraš ove mehanizme jer oni jesu komplikovani.
Na kraju krajeva, ko ne veruje, neka proba da registruje svoju firmu "GG Komerc" (to košta tek par stotina EUR) i neka emituje 1.000.000 akcija svaku po 20 EUR i neka ih proda na berzi, a posle neka emituje još 1.000.000 akcija i eto - brzo će da se obogati. Samo da nađe nekog da kupi te akcije.
[ Vlada A @ 18.03.2011. 12:07 ] @
TO znaci da je ovaj tekst ne tacan: http://www.poslovneidejemagazi...iva-i-deset-besplatnih-akcija/ ???
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 12:14 ] @
Citat:
Naravno da nije tačan. Novinarčić (piskaralo) je nešto negde načuo, pročitao i onda to nevešto, uz nepoznavanje suštine trgpovine hartijama od vrednosti napisao "novinarski" članak.

Mogao bih red po red članka da komentarišem, ali nemam živaca. Uostalom, objasni mi koliko će se novca prikupiti podelom 1.000.000 besplatnih akcija ! I za koliko novca će vlasnik besplate akcije istu moći da proda na berzi ?!
[ Vlada A @ 18.03.2011. 12:18 ] @
Pa ako karton piva kosta 56$ prikupice se 56 000 000 $ Racunica je jasna! Ali samim tim oni ce steci nove kupce, marketing efekat, i sl. Nije sve u tome da ih daju dzabe... nije bas dzabe ako svakog dana imaju dzaba marketing, vecu prodaju ...
[ Vlada A @ 18.03.2011. 12:21 ] @
http://www.good.is/post/new-be...-case-get-free-company-stock1/
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 12:26 ] @
http://forums.whirlpool.net.au/archive/1453768


@Vlada

OK. Ja znam pravila svetskih berzi, i suštinu trgovine hartijama od vrednosti (akcije), pravila i suštinu u trgovini dužničkim hartijama (obveznice - bonds) , kao i suštinu finansijskih derivata (options, futures i slično). Naravno, i produktne berze imaju svoja drugačija pravila.
Probao sam cenjenom auditorijumu, a tebi Vlado, da ponešto stručno objasnim. Na vama je da prihvatite ono šta sam napisao ili ne. Ali nemam ni živaca ni namere da se preganjam i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva.

Uostalom, iskreno ti želim uspeh u tvom poslu. Kad prodaš 5% akcija sajta, cimni me na PP, otkupiću ti ostatak od 95% !

[ Vlada A @ 18.03.2011. 12:31 ] @
Hvala na odgovoru. Naravno da cenim Vase misljenje,znanje i iskustvo u ovakvim poslovima. Pozdrav!
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 12:32 ] @
Citat:
Java Beograd: Uostalom, objasni mi koliko će se novca prikupiti podelom 1.000.000 besplatnih akcija ! I za koliko novca će vlasnik besplate akcije istu moći da proda na berzi ?!


Članak nisam čitao, ali besplatne akcije svakako nemaju veze sa ekonomijom, već eventualno sa kupovinom socijalnog mira. Akcionari nemaju nikakav interes da ih dele, jer će vrednost akcija koje poseduju biti manja, a neće dobiti nikakvu kompenzaciju. No, ako bi meni neko poklonio akcije firme koja vredi, te bi akcije vredele na berzi, bez obzira što je neko bio budala da ih podeli. To što ja tebi dam kuću džabe, ne znači da ona neće vredeti ništa, tj. da nećeš moći da je prodaš.
[ Goran Rakić @ 18.03.2011. 12:33 ] @
Citat:
Činjenica je da se prostom emisijom novih akcija se ne povećava vrednost firme.


A gde ide realan novac od prodaje nove emisije akcija?


Citat:
"GG Komerc" (to košta tek par stotina EUR) i neka emituje 1.000.000 akcija svaku po 20 EUR


Pretpostavka u prethodnoj diskusiji je da emisija bude uspešna.
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 12:34 ] @
Citat:
Java Beograd: Ali nemam ni živaca ni namere da se preganjam i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva.


A ko je tvrdio da može?
[ mmix @ 18.03.2011. 12:36 ] @
Citat:
Java Beograd:OK. Ja znam pravila svetskih berzi, i suštinu trgovine hartijama od vrednosti (akcije), pravila i suštinu u trgovini dužničkim hartijama (obveznice - bonds) , kao i suštinu finansijskih derivata (options, futures i slično). Naravno, i produktne berze imaju svoja drugačija pravila.
Probao sam cenjenom auditorijumu, a tebi Vlado, da ponešto stručno objasnim. Na vama je da prihvatite ono šta sam napisao ili ne. Ali nemam ni živaca ni namere da se preganjam i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva.

Pa mozda je tako i bolje, za nekog ko se izdaje za strucnjaka imas debele rupe u svojoj strucnosti. Ne zameram ti, inace, nasi prostori su prepuni strucnjaka kao sto si ti pa se fino uklapas. Zato su i najjednostavnije stvari u ovoj zemlji komplikovane do zla boga, ne zato sto jesu vec zato sto ljudi kao sto si ti stoje na kapijama i onemogucavaju stvari iako o njima veoma malo znaju.
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 12:36 ] @
GG komerc vrednosti nekoliko stotina evra može da emituje 1000,000 akcija ako hoće, ali njihova vrednost neće biti ono što su oni zacrtali, već se određuje na tržištu.

Emisijom novih akcija se zaista ne povećava vrednost firme, ali prilivom para od prodaje istih da.
[ Goran Rakić @ 18.03.2011. 12:37 ] @
Citat:
i da nekom dokazujem da jedan dolar ne može da se proda za dva


Može, ako će neko da to kupi. Zapravo od okolnosti zavisi i da li bi to bila loša poslovna odluka. Banke i menjačnice to svaki dan rade. Probaj da kupiš evre i potom ih prodaš, pa izbroji koliko dinara ti ostaje u džepu.
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 12:46 ] @
Citat:
mmix:... Zato su i najjednostavnije stvari u ovoj zemlji komplikovane do zla boga, ne zato sto jesu vec zato sto ljudi kao sto si ti stoje na kapijama i onemogucavaju stvari iako o njima veoma malo znaju.
E baš mi je žao što sam te samom svojom egzistencijom onemogućio u tvojim ranim berzanskim aktivnostima na Beogradskoj Berzi.

Ali, odaću ti jednu tajnu: nikad nisam bio u USA, i nikako nisam mogao da "stojim na kapiji NYSE i nisam uspeo da onemogućavam stvari iako o njima veoma malo znam." Stoga, zemljače, pravac -> Amerika, emituj 1.000.000 akcija, ili još bolje, prosto podeli 10.000.000 besplatnih akcija ! Tvoj put ka besnoslovnom bogatstvu neće biti sprečen !
[ mmix @ 18.03.2011. 13:01 ] @
Odacu i ja tebi jednu tajnu, ima gomila ljudi koji su uradili upravo to sto ti kazes da je nemoguce. Otvorili su greenfield poslove tako sto su sa aktivom od celih 0$ i dobrom idejom i biznis planom emitovali (wow, BEX investicione banke) i prodali 25-50% deonica angel investorima, koji su, vidi CUDA, kupili nepostojecu aktivu za realne pare preuzimajuci rizik uz ocekivanja da ce posle 5, 6 godina cela firma vredeti toliko da njihovih 25-50% tada vredi inicijalno ulaganje plus profit. Ima cak i specijalizovanih inkubatora koji rade microfinancing iskljucivo na osnovu planova i ideja, a podrzan inicijalno bezvrednim stockom. A niko od njih nije ni prismrdeo berzi, SHOCKING!
Bajni si ti strucnjak kad ne znas ni da akcionarsko drustvo moze da postoji van berze. To, pa onda sve ostalo. ALi moram da ti zahvalim, ti si moj glas razuma ovde, ponovo sam poceo da radim market research za otvaranje firme u Srbiji, moram dobro da se pripazim sta cu da preporucim kao vlasnicki koncept, ako je ova drzava i dalje puna disablera bogami bice pametnije oformiti firmu napolje a ovde drzati samo subsidiary.

[ Java Beograd @ 18.03.2011. 13:31 ] @
Citat:
mmix: ALi moram da ti zahvalim, ti si moj glas razuma ovde
Nema frke, i drugi put.
[ Vlada A @ 18.03.2011. 13:40 ] @
Hvala svima na pomoci

[Ovu poruku je menjao Vlada A dana 18.03.2011. u 15:41 GMT+1]
[ Java Beograd @ 18.03.2011. 20:41 ] @
Citat:
mmix: ... ima gomila ljudi koji su uradili upravo to sto ti kazes da je nemoguce. Otvorili su greenfield poslove tako sto su sa aktivom od celih 0$ i dobrom idejom i biznis planom emitovali (wow, BEX investicione banke) i prodali 25-50% deonica angel investorima, koji su, vidi CUDA, kupili nepostojecu aktivu za realne pare preuzimajuci rizik uz ocekivanja da ce posle 5, 6 godina cela firma vredeti toliko da njihovih 25-50% tada vredi inicijalno ulaganje plus profit. Ima cak i specijalizovanih inkubatora koji rade microfinancing iskljucivo na osnovu planova i ideja, a podrzan inicijalno bezvrednim stockom. A niko od njih nije ni prismrdeo berzi, SHOCKING!

Wow ! Mirakul ! Pa kad je to ako prosto što se i dalje gušiš u smrdljivom Pančevu, umesto da odeš i pokupiš milione dolara koji ti se tako lako nude ! Pardon, "da emituješ 1.000.000 akcija" i to van investicionih banaka, a svaka akcija po 20 $ ! A potrebno ti je svega 0$ inicijalnog ulaganja ! Mislim, ako se tako obogatila "gomila ljudi", što ne bi i ti ? Ustvari, zašto bi emitovao 1.000.000 akcija po 20$ ? Bolje emituj 20.000.000 akcija po 50 $ svaka. Pa kad to prodap na berzi, ups, pardon, prodaš van berze - obogatićeš se !
I to tamo na zapadu gde je sve prosto i jednostavno i nema ovakvih kao što sam ja koji "stoje na kapiji" i koče progres !
[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2011. 21:04 ] @
Ja stvarno ne kontam oko cega se vas dvojica prepirete.

Ova konkretna ideja nema puno smisla jer jednostavno niko ne bi bio zainteresovan za to, ali principijelno je savrseno moguce napraviti konstrukciju da se vlasnicki udeo u firmi koja nije na berzi "ustupa" ljudima ako postoji neki interes da se to uradi. Sve stvar ugovornih obaveza akcionara i pazljive konstrukcije pri osnivanju firme.

Naravno, da bi cela ta stvar imala bilo kakvog smisla, to mora imati ekonomske logike - to niko ne spori. Ali da je moguca u principu - moguca je.
[ Vlada A @ 18.03.2011. 21:50 ] @
Hvala Ivane na odgovoru... potrudicu se da pronadjem zaineresovane i da ovo sto uradim pre svega bude zabavnog karaktera preko drustvene mreze koju ce obrazovati tzv. ''virtuelni akcionari'' (ipak je 1 vir.akcija= 1e) POZDRAV!
[ maksvel @ 18.03.2011. 21:52 ] @
Ma kad je onaj lik rasprodao piksele, sve je moguće.
[ Nedeljko @ 18.03.2011. 22:15 ] @
Citat:
Java Beograd: Mislim, ako se tako obogatila "gomila ljudi", što ne bi i ti ?


Pa, nisu se tako lako obogatili, kako ti misliš. To ti misliš da takav proces vodi lakom bogaćenju, ali nije tako.

Mogu ja da otvorim firmu za 0$, emitujem 1000,000 akcija koje ću prodavati po 20$. Pare od prodaje akcija idu firmi, a ne meni, a ja sam vlasnik 0% akcija, tako da ja sa tim parama nemam ništa.

No, neki to ne mogu da shvate.
[ mmix @ 18.03.2011. 23:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ja stvarno ne kontam oko cega se vas dvojica prepirete.


Pa vise oko zivota u Srbiji, razlike izmedju enablera i disablera i o tome kako mi poluinformisani "strucnjaci" autoritativno objasnjavaju sta mogu i sta ne mogu cak i kad znam da moze, oprobanim argumentima da je zaboga to tako i nikako drugacije jer se kosi sa zemljoradnickoim rezonovanjem o pravdi i podeli bogatstva. Morao sam da pazuiram dve nedelje zbog detetovih boginja ali sam zapoceo novi biznis plan za starog poslodavca (drugi pokusaj one stare price) i vec sam naleteo na dve disablerke, jednu bas u opstini, drugu u poreskom. Pored toga sto sam se namlatio sa njima oko toga da zaista mogu da uradim nesto sto mi zakon garantuje uprkos njihovom negodovanju saznao sam i da u Srbiji mozes da registrujes "zatvoreno" akcionarsko drustvo sa osnivackim kapitalom od minimum 10k evara sa do 100 deonicara, i da cak osnivackim aktom moze biti regulisano i poklanjanje deonica na osnovu buduceg rada/usluga, ali hej, ON zna bolje, isto kao i ona glorifikovana salterusa za koju sad treba da razmisljam dal ce namerno da odugovlaci sa mojim zahtevima u inat, pa makar crkla. Mnogo smo zaje*an narod, ni sebi nismo dobri a kamoli drugima.
[ Horvat @ 19.03.2011. 22:33 ] @
koji k se svadjate?:D

java je dobro rekao, ne mozes prvo emitovati 100 akcija u osnivanju, pa posle jos 1000, bez da se umanji vrednost ovih 100

ono, debilan primer (kad pominjete usu), al eto, u fiktivnoj prici o facebook-u u onom novom filmu, racunovodja je ispusio jer su NJEGOVE akcije usitnili (od x napravili x^y) i pustili ih na berzu a njemu ostavili samo mizeran deo...

ili gledajte to drugacije
imas preduzece (dionicarsko ili sa ogranicenom odg. ili kakvo vec,forma nije bitna), 100 % udela je tvoje
zelis da privuces neke ulagace (popularno, investitore), ti ces njima za lovu morati dati deo svog udela, recimo 40%, i nakon toga ces ti imati samo 60%, a nikako i dalje istih onih 100%

pa tako i s ovim akcijama, dionice ne rastu na drvetu pa da ih uberes, one predstavljaju vlasnicki udeo u preduzecu, a dodatna izdavanje, tj emisija (bila ona u otvorenom ili zatvorenom drustvu) pada na teret postojecih

java je pogresio jedino u stavci da mozes za par stotina da otvoris ad i da se igras, za ad se lova meri u hiljadama

@miljan, ja tebi zelim uspeh da nadjes OVDE nekog ko ce ti na lepe oci dati lovu, pocetni kapital, samo na osnovu ideje
[ Nedeljko @ 19.03.2011. 23:41 ] @
Citat:
Horvat: java je dobro rekao, ne mozes prvo emitovati 100 akcija u osnivanju, pa posle jos 1000, bez da se umanji vrednost ovih 100

...

imas preduzece (dionicarsko ili sa ogranicenom odg. ili kakvo vec,forma nije bitna), 100 % udela je tvoje
zelis da privuces neke ulagace (popularno, investitore), ti ces njima za lovu morati dati deo svog udela, recimo 40%, i nakon toga ces ti imati samo 60%, a nikako i dalje istih onih 100%


Naravno da može. Imaš preduzeće koje ima 8000 akcija i vredi 80,000 evra. Emituješ novih 2000 akcija i prodaš ih po 10 evra. Preduzeće je na taj način dokapitalizovano sa 20,000 evra i sada vredi 100,000 evra (novac od prodaje novoemitovanih akcija ide u aktivu), a novi investitori poseduju 2000 od 10,000 akcija, odnosno 20%. Naravno da samim tim stari investitori više ne drže 100% akcija, nego 80%.
[ Vlada A @ 20.03.2011. 02:09 ] @
U pravu si Nedeljkjo i 80% njihovih je ponovo 80 000e kao i pre :) Prosto i logicno! Samo sto sa novim kapitalom mogu da uloze u nove projekte koji ce doneti profit i samim tim povecati vrednost firme...
[ Horvat @ 20.03.2011. 10:18 ] @
na sta si rekao da moze??
ti vise neces imati 100% i to je cinjenica, koliko ce tvoja dionica vrediti zavisi od mnogo cega, a ponajvise od toga koliko je neko spreman da plati

kao sto rekoh, (i java je rekao), ti ne mozes milion dionica bez pokrica pustiti u opticaj, svaka akcija predstavlja odredjen udeo u vlasnistvu (postoje i posebne koje imaju veci/manji prioritet u glasanju,no to nije bitno sada) i time ti smanjujes SVOJ UDEO u vlasnistvu
da li ces ti imati isto ili vise ili manje love, zavisi od mnogo cega, ali u pocetku reemisije ces imati manje


[ Nedeljko @ 20.03.2011. 11:39 ] @
Po prethodnom primeru:

Imaćeš manji udeo nego što si imao (za 20%), ali će tvoj udeo vredeti koliko i ranije, jer je vrednost firme porasla (za 25%) dokapitalizacijom od prodaje akcija. Na početku emisije imaš isti udeo koji si imao, jer još ne postoje vlasnici emitovanih akcija. Zato ti za emisiju ne treba nikakvo pokriće.

Slažem se da vrednost akcija zavisi od mnogo faktora, odnosno da emisijom novih akcija vrednost pojedinačne akcije može da poraste ili padne, ali uzeo sam prosek radi jednostavnosti.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 20.03.2011. u 13:02 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 20.03.2011. 12:13 ] @
Ovde izgleda većina misli da novac od prodaje novih akcija ide vlasnicima, dok zapravo novac ostaje firmi povećavajući njenu vrednost. Šta će dalje da se dešava, hoće li firma da novac dobro investira pa uveća još više vrednost ili će da ga izgubi okolo, to se sve dešava kasnije.
[ Nedeljko @ 20.03.2011. 13:32 ] @
Tačno tako.
[ Java Beograd @ 20.03.2011. 18:31 ] @
Citat:
Nedeljko: Naravno da može. Imaš preduzeće koje ima 8000 akcija i vredi 80,000 evra. Emituješ novih 2000 akcija i prodaš ih po 10 evra. Preduzeće je na taj način dokapitalizovano sa 20,000 evra i sada vredi 100,000 evra

Opet ti Nedeljko upadaš u logičku grešku. I opet jednom rečju preskačeš glavni proces: prodaja akcija na berzi ! Zapravo, niko to neće da kupi !Investitor će prvo da se zapita kakva nova vrednost stoji iza tih novoemitovanih 2.000 akcija. Ako ne stoji nikakva nova vrednost, zašto bi neko kupio te novoemitovane akcije ?!

Prema tvom logičkom toku dešavanja, to isto preduzeće može da emituje (u tvom primeru) i još 8.000 akcija. Zašto samo 2.000 ? I onda proda na berzi i odjednom vredi 160.000 EUR.

Dakle, ako se u preduzeće unese nova vrednost (dokapitalizacija), onda se emituju nove akcije, iza kojih stoji realna vrednost, i koje će se zaista prodati na berzi. Ako se akcije emituju "u prazno" - to niko neće da kupi.

Na kraju krajeva, probaj da zamisliš sebe u ulozi investitora. Da li bi ti kupio akcije iza kojih ne stoji nova vrednost. Šta si kupio za svoje pare ? Vazduh ?



[ mmix @ 20.03.2011. 18:59 ] @
O hesus. Jedini koji je ovde u logickoj gresci si ti. Da citiram Gorana " Šta će dalje da se dešava, hoće li firma da novac dobro investira pa uveća još više vrednost ili će da ga izgubi okolo, to se sve dešava kasnije.", sve nove emisije u ili van berze se po tvojoj definicij zaista desavaju "u prazno". I ako je rezon iza dokapitalizacije ispravan i ako menadzment firme ne planira da iskoristi te pare za sluzbene porshee naci ce se investtiora koji ce kupiti.

Sta je zapravo po tvojoj definiciji "nova vrednost"?
[ Goran Rakić @ 20.03.2011. 19:17 ] @
@Java Beograd, zar se emitovanjem akcija ne događa upravo dokapitalizacija?
[ Vlada A @ 20.03.2011. 22:18 ] @
POJAM AKCIJE
Akcija je HoV koju izdaje akcionarsko drustvo (ili komanditno drustvo na akcije) sa odredjenom nominalnom vrednoscu koja predstavlja deo njegovog osnovnog kapitala. To je vlasnicki instrument, kojim vlasnik postaje suvlasnik preduzeca, I stice pravo na neki udeo u eventualnim prihodima. Prodajom akcija preduzece stice sopstveni kapital, koji predstavlja trajni izvor finansiranja. Pri emitovanju akcija, u slucaju da je nominalna vrednost akcija manja od prodajne cene pri emitovanju, ta premija se naziva azija ili kapitalni dobitak.



VRSTE AKCIJA I PRAVA IZ AKCIJA
Vrste (prema Zakonu o preduzecima):
1. prema redosledu emitovanja (osnivacke i akcije sledecih emisija)
2. prema sadrzini prava ucesca u dobiti (obicne ili redovne, i priotitente ili povlascene)
3. prema pravu glasa (ona sa, one bez)
Najvaznija je podela na obicne i prioritetne.
Obicne akcije su osnovno vlasnistvo drustva, i one se prvo izdaju prilikom formiranja drustva. One direktno snose rizik poslovanja drustva; cena varira na trzistu, u odnosu na uspeh poslovanja. One nemaju pravo prvenstva – to pripada povlascenim akcijama. Emisijom ovih akcja se dolazi do sredstava za finansiranje poslovanja, a kupci sticu udeo u vlasnistvu preduzeca.
Obicne akcije se dele po klasama (A, B, itd), a postoje i garantovane akcije (kada su garantovane od strane neke druge institucije).
Prava obicnih akcija:
1. Pravo kontrole (izbor uprave)
2. Pravo na deo dobiti (dividenda)
3. Pravo prece kupovine akcija (prioritet pri novim emisijama)
4. Pravo na pregled poslovnih knjiga (uvid u poslovanje)
5. Pravo na aktivu u slucaju likvidacije (isplata u stecaju)
6. Pravo na transfer akcija (pravo na prodaju i prenos vlasnistva)
Prioritetne akcije se izdaju nakon izdavanja obicnih akcija, a vlasnici nemaju prao upravljanja u drustvu. Ona nosi pravo prvestva na isplatu dividende i sredstava u likvidaciji. One su hibrid izmedju instrumenata duga I kapitala. Kreiraju se da bi se povecala sigurnost u pogledu placanja.
Vrste:
1. Kumulativna (isplata pre obicnih akcija)
2. Participativna (pravo na isplatu dodatnih dividendi koje ne sleduju obicnim akcijama)
3. Participativno-kumulativna (mesavina)



CENA AKCIJA
Nominalna vrednost akcija (cena po kojo drustvo vodi emitovane akcije u svome knjigovodsvtu)
Knjigovodstvena cena (dobija se deljenjem ukupne vrednosti akcionarskog kapitala brojem emitovanih akcija).
Trzisna cena (cena po kojoj se akcija prodaje na sekundarnom trzistu)
Novcana davanja – kupovina akcija
Novcana primanja – dividende (eventualno, prodaja akcija po visoj trzisnoj ceni)
Procenu trzisne vrednosti:
1. Model promenljive dividende
2. Model stalnog rasta dividende po konstantnoj stopi
3. Model visefaznog rasta dividendi
4. Model nepormenljive dividende



Cak i da firma kupi sluzbeni porse za neke pare koje vrede npr.10% taj koji je dao novac ce imati 10% od svega ... 10% porsea, 10% imovine, 10% itd. a ne samo ono za sta su njegove pare ulozene.
[ Goran Rakić @ 20.03.2011. 22:52 ] @
Ali taj Porše vremenom gubi vrednost. Ko će ga voziti, svako po malo? ;)
[ Nedeljko @ 20.03.2011. 23:57 ] @
Java, nikako da odgovoriš na Goranovo pitanje šta se dešava sa parama od prodaje akcija.

Kada se prodaju novoemitovane akcije, firma dobija pare od prodaje akcija i time zaista vredi više, jer je aktiva povećana. Da, to jeste dokapitalizacija. Iza tih novih akcija, nakon što se prodaju, stoje pare kojima su plaćene. Novi investitor nije ništa izgubio, već je samo promenio oblik svojih para. Sada su u akcijama.

Ti večito tvrdiš da bi novi investitori nakon toga izgubili, a račun ti pokazuje suprotno.

U onom primeru su novi investitori za 20,000 evra kupili 20% akcija od preduzeća koje nakon toga vredi 100,000 evra. Dakle, njihove akcije zaista vrede onoliko koliko su platili za njih.
[ Java Beograd @ 21.03.2011. 08:28 ] @
Citat:
Goran Rakić: @Java Beograd, zar se emitovanjem akcija ne događa upravo dokapitalizacija?

Ne, ne i ne ! Sto puta NE. Emitovanjem akcija se ne dobija ništa.

Evo mali slikoviti primer:

Imam kuću koja vredi 100 nečega. Dakle, da je sad ponudim tržištu (preko oglasa) realno bi se našao kupac koji je voljan da plati tih 100.

Ako u nju uložim još 20 : stavim Alu prozore, namestim podno grejanje, namestim ektra pločice i sanitarije (to je dokapitalizacija) onda mogu da kažem da kuća sad vredi 120 i opet ću realno da nađem kupca, koji je spreman da plati 120, kad tako ponudim tržištu.

Ali ne može obratno: da je, onakvu kakva je bila, ponudim tržištu za 120. (To je ona emisija novih akcija bez prethodne dokapitalizacije) Jer, niko to neće da kupi za 120 ! To što sam ja ponudio (emitovao akcije) ne znači da će to neko da kupi. Dakle, ne može se reći: "prodaću je za 120 i onda ona vredi 120". Ne. To tako ne ide.Tom logikom možeš da ponudiš tržištu tu kuću i za 200, ali džaba.


Nekoliko duskutanata na ovoj temi olako koristi niz reči "... firma emituje akcije i proda ih na berzi ..." kao da je to neki poslić od 5 min. Ne, naprotiv. Nije. Sto puta ne ! Jer, da bi firma prodala akcije, neko mora da kupi te iste akcije, da uloži svoje "žive" realne pare.


I još jednom:

a) Kuća realno vredi 100. (kupac će se pojaviti)
b) Novo emitovanje akcija je isto što i oglas: "Prodajem kuću za 120". (možeš da oglašavaš prodaju godinama - niko to neće da kupi)
c) Dokaplitalizacija, pa emitovanje akcija je: "Popravio sam kuću, uložio u nju, sada je vrednija nego pre, i sad je prodajem za 120" (kupac će se pojaviti).

I stoti put: izbacite iz mozga termin " .. kad se prodaju akcije ..." jer, one se neće prodati.

Citat:
Nedeljko: Kada se prodaju novoemitovane akcije, firma dobija pare od prodaje akcija i time zaista vredi više, jer je aktiva povećana.

U kontekstu primera koji sam naveo, mogao bih reći: kad se kuća proda za 300, ona zaista i vredi 300. Samo još da nađem ko će da je kupi za 300. Dakle, opet NE. Neće se nikad prodati za 300.

Kad dam oglas i Juga 45 prodam za 10.000 EUR, on zaista i vredi 10.000 EUR. Jel tako Nedeljko ?

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 21.03.2011. u 09:41 GMT+1]
[ mmix @ 21.03.2011. 08:51 ] @
I posle ti nekog nazivas pericom.

Celo tvoje rezonovanje nema nikakve realne osnove jer poredis babe i zabe. Kuca nema profitni potencijal, firma ima. Dokapitalizacija se vrsi radi razvijanja novih ili poboljsavanje staih profitnih prilika ne za prosto uvecavanje aktive. LJudi takodje rade upravo to sto ti opet tvrdis da ne moze. Kupuju stare stanove sa ostecenjima, ulazu svoju ili tudju lovu u renoviranje i dobijaju nekretninu cija je net vrednost veca od stare cene plus ulaganje. Tako da ako hoces ekvivalentan primer sa kucama, ako kuca kao stara vredi 100k zato sto je zapustena i vlasniue treba da da 20k da bi kuca vredela 140k na trzistu naravno da je logicno da ce potraziti investiciju ako nema svojih 20k (u realnosti homeowners za to koriste home equity kredite kao dostupniji kapital ali cisto radi rezona ispratimo akcionarsku pricu jer se i u home equity scenariju banka pojavljuje kao investitor). Uleteces ti npr sa 20k u projekat i dobiti 1/6 zarade tj 23.3k tj zaradu od 16.6%, malo li je? Vlasnik kuce od 100k ce dobiti 116.6k umesto 100 jer je imao poslovnu sposobnost da se odrekne 20% vlasnistva zarad spoljne dokapitalizacije. Naravno da neces na slepo dati 20k evara ali ako ti vlasnik izlozi svoj plan, valuaciju kuce, procenu trenutnih kretanja takvih kuca na trzistu onda mozes da doneses odluku da li si spreman da rizikujes deo ili svih 20k. Nijedna investicija nigde, sa berzom, bez berze, AD ili DOO, nije bez RIZIKA.



[Ovu poruku je menjao mmix dana 21.03.2011. u 10:01 GMT+1]
[ Nedeljko @ 21.03.2011. 09:19 ] @
Java

U pravu si da se dokapitalizacija ne dešava emitovanjem akcija, već njihovom prodajom. Goran je u tom smislu bio neprecizan.

Citat:
Java Beograd: b) Novo emitovanje akcija je isto što i oglas: "Prodajem kuću za 120".


Netačno.

Citat:
Java Beograd: I stoti put: izbacite iz mozga termin " .. kad se prodaju akcije ..." jer, one se neće prodati.


Zašto neće ako po onoj računici novi ulagač ništa ne gubi? Ti tvrdiš da bi novi ulagač bio kratak, ali računica govori suprotno.
[ Java Beograd @ 21.03.2011. 09:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Zašto neće ako po onoj računici novi ulagač ništa ne gubi? Ti tvrdiš da bi novi ulagač bio kratak, ali računica govori suprotno.

Kako ne gubi kad plaća 120 nešto što vredi 100. Da li je kratak neko ko polovnog Juga plaća 10.000 EUR ?

Šta je poenta ? Mogu ja da kupim polovnog Juga za 10.000 EUR i da tvrdim da on vredi toliko. Ali, doći će dan kad ću poželeti da ga prodam, na tom istom tržištu. Da li ću ga prodati za toliko ?
[ mmix @ 21.03.2011. 09:35 ] @
Po toj logici, sta je onda poenta kupovanja novog auta za 17000 kad ce kroz pet godina da vredi 10000 ili manje?

Don't feed the troll
[ Nedeljko @ 21.03.2011. 10:14 ] @
Java, tvoj primer ne valja. Naravno da kuću koja vredi 100 niko neće da kupi za 120, ali to je samo primer koji si ti nalupao.

Da se vratimo na primer sa preduzećem, koje ima aktivu vrednosti x evra i vredi na tržištu 80,000 evra i 8000 akcija. Dakle, vrednost akcije je na tržištu 10 evra. Onda se emituje još 2000 akcija. Nemoj me sad pitati zašto baš toliko, moglo je i 222,000, ali hoću cele procente. Proda ih po 10 evra (nađu se neke "naivčine") i na taj način preduzeće pribavi 20,000 evra od prodaje novoemitovanih akcija (dokapitalizovalo se tako što je "odralo naivčine"). Sada preduzeće ima aktivu od x + 20,000 evra i samim tim vredi više (zahvaljujući onim "naivčinama"). Dakle, vredi 100,000 evra i ima 10,000 akcija.

Da vidimo ko je kratak:

Stari akcionari drže 8000 od 10,000 akcija, to jest 80%, a pošto preduzeće sada vredi 100,000 evra, one vrde 80,000, koliko i pre.
Novi akcionari ("naivčine") drže 2000 akcija od 100,000, to jest 20%, a pošto preduzeće vredi 100,000 evra, one vrede 20,000 evra, koliko su i plaćene.

Zadatak za razmišljanje: Ko je zaradio, a ko je kratak?
[ Java Beograd @ 21.03.2011. 10:18 ] @
Citat:
mmix: .... ako kuca kao stara vredi 100k zato sto je zapustena i vlasniue treba da da 20k da bi kuca vredela 140k na trzistu naravno da je logicno da ce potraziti investiciju ako nema svojih 20k (u realnosti homeowners za to koriste home equity kredite kao dostupniji kapital ali cisto radi rezona ispratimo akcionarsku pricu jer se i u home equity scenariju banka pojavljuje kao investitor). Uleteces ti npr sa 20k u projekat i dobiti 1/6 zarade tj 23.3k tj zaradu od 16.6%, malo li je? Vlasnik kuce od 100k ce dobiti 116.6k umesto 100 jer je imao poslovnu sposobnost da se odrekne 20% vlasnistva zarad spoljne dokapitalizacije.


Ono u čemu ti grešiš je to mešaš :
a. Očekivana tržišna kretanja i promenu vrednosti akcija usled tržišnih promena
b. Promenu vrednosti akcija usled dokapitalizacije

Naravno da akcije kompanije mogu da skoče. Tgovina hartijama od vrednosti upravo se zasniva na očekivanoj promeni. Rizik o kojem pišeš je uvek prisutan. U kontekstu primera sa kućom, ako uzmemo u obzir sva moguća tržična kretanja, sasvim je moguće da se u kuću koja vredi 100k uloži još 100k i onda, kad se završi renoviranje proda za ukupno 50k. Ponuda-potražnja, to je jasno. Cena kuće u USA se 2008 srozala na 10% vrednosti.
Dakle, ako ćemo da diskutujemo šta je sve moguće na tržištu, tj. na berzi - onda bolje da se odmah složimo da je moguće bukvalno SVE !

Ali ovde Nedeljko i ja diskutujemo o tome kako se menja vrednost akcija (time i vrednost firme) usled dokapitalizacije tj. novih uluganja u firmu.
[ mmix @ 21.03.2011. 10:37 ] @
Ne, ti sve vreme i uporno pricas o motivaciji potencijalnog investitora da kupi novoemitovane akcije firme koje nisu pokrivene postojecom aktivom. Od samog pocetka pricas o tome iako to nema veze sa mozgom jer sva psotojeca aktiva vec pripada postojecim deonicarima. I mi sve vreme pokusavamo da ti objasnimo da motivacija postoji i da je ta motivacija bazirana na "prihvatanju rizika u zamenu za potencijalni profit ostvaren esploatacijom novostecene aktive". TO je sve, nema tu ni vece ni manje mudrosti od toga i to je ono sto ti iz nekog razloga ne mozes da prihvatis. Emitovanje novih deonica i njihova prodaja UVECAVA aktivu, postojeci deonicare GUBE procentualno ucesce (pod uslovom da nisu iskoristili pravo prece kupovina kao ga imaju) ali NE GUBE monetarnu vrednost deonica koje drze samo zato sto su nove deonice emitovane jer je kes kojim su kupljene deonice deponovan na racun, dakle u aktivu, kompanije (ne postojecih deonicara). I to je sasvim ok jer osnova investiranja nije uspostalvjanje kontrole samo po sebi, svrha investiranja je ostvarivanje profita.

Uzmi osnovni, najosnovniji model, ti i 2500e. Otvaras d.o.o. i deponujes 2500e kao osnivacki ulog. To vise nisu tvoje pare, ti si svojima parama kupio/investirao u 100% vlasnistva nad kompanijom kojoj sada te pare pripadaju. Zasto si to uradio kad je aktiva te firme pre tvojih 2500e nepostojeca? Zato sto ocekujes da ces od tih 2500e napraviti mnogo vise, zar ne, kapitalizovano si kompaniju da bi kroz nju obavljao delatnost i ostvarivao profit. Investiranje u tudje novoemitovane deonice nije nista drugacije samo je modelirano frakcionim ucescem baziranim na izdatim deonicama.
[ Vlada A @ 21.03.2011. 13:38 ] @
Evo cistog primera:
Skoro je ruski investicioniu fond ulozio i facebook 1,5 milijardi cime je njegova vrednost povecana od 30 milijardi na 50 milijardi samo na osovu procena da bi u buducnosti vredeo mnogo vise. Nema nikakve imovina, nikakve zgrade, automobile ... Samo procena rasta vrednosti firme!

http://www.hrsvijet.net/index....d=12:tehnologija&Itemid=48

http://www.seebiz.eu/sr/kompan...a-googla-i-amazona,103625.html
[ ac1bd4 @ 23.03.2011. 20:43 ] @
Offtopic: "Da li je moguće" da ni jedan moderator nije promenio naziv teme? Naziv teme je u krajnju ruku besmislen, smanjuje mogućnost pretraživanja, a na prvi pogled čitaocu ni najmanje ne sugeriše o čemu se radi u temi. Zapravo blanko naziv bi bio efikasan isto koliko i ovaj.