[ Marko Simulak @ 17.03.2011. 17:55 ] @
Kako da saznam prvu cifru broja, ako ne znam koliko broj ima cifara??? while petlja je upitanju...treba da odredim da li je broj palindrom(ako se cita sa levo na desno i sa desno na levo isto(121))...?...znam na koju foru treba da uradim, ali ne ide:/, msm ne mogu da dobijem prvu cifru a da je ista kao poslednja, negde posle prolaska kroz petlju...
[ savkic @ 17.03.2011. 19:51 ] @
> Kako da saznam prvu cifru broja, ako ne znam koliko broj ima cifara??? while petlja je upitanju...treba da odredim da li je broj palindrom(ako se cita sa levo na desno
> i sa desno na levo isto(121))...?...znam na koju foru treba da uradim, ali ne ide:/, msm ne mogu da dobijem prvu cifru a da je ista kao poslednja, negde posle prolaska kroz petlju...

Ako možeš da pretvoriš u string, imaćeš dužinu i lak pristup ciframa. Ako ne, onda u petlji deliš broj po mudulu 10 (Broj mod 10) sve dok ne bude manji od 10, što je ujedno i prva cifra.
[ Marko Simulak @ 17.03.2011. 22:49 ] @
kako tako?? vidi moj kod, nije dobar, al ne kontam kako svaki put da mu odsecem prvu i poslednju cifru, i onda trenutnu prvi i poslednju proverim da li se poklapaju??

[ tkaranovic @ 18.03.2011. 05:19 ] @
Pošto je palindrom broj koji je isti i kada mu se obne redosled cifara, može se napraviti broj sa obrnutim ciframa i uporediti sa početnim.

Ako se odlučiš za ovakvo rešenje, evo opisnog algoritama za pravljenje tog rešenja:

"obrnut := n mod 10" je zadnja cifra, koja treba da bude prva u tom obrnutom broju.
sa "obrnut := obrnut * 10" se ta cifra pomera ka početku obrnutog broja.
onda se može dodati predzadnja "obrnut := obrnut + n mod 10" i tako
sve do prve koja će biti zadnja cifra u obrnutom broju.
sa "n := n div 10;" se izbacuje trenutno zadnja cifra koja je prethodno dodata u obrnut broj.
petlja se vrti sve dok je "n <> 0".
[ Aleksandar Đokić @ 19.03.2011. 19:12 ] @
ako je u pitanju delphi definitivno inttostr pa length(s) ti daje duzinu a s[0] ii s[1] ti je prva cifra
[ Marko Simulak @ 20.03.2011. 00:34 ] @
Ne, upitanju je turbo pascal 7...
[ salaczr @ 22.03.2011. 20:52 ] @
Ako vec ne zelis sam da se pomucis, sto ne pozoves google u pomoc?

http://delphi.about.com/cs/adptips1999/a/bltip1099_3.htm

http://www.delphitricks.com/so.../strings/reverse_a_string.html

[ Marko Simulak @ 22.03.2011. 21:04 ] @
ne ne ne...:D....uradio sam, iz pomoc al ok..:D....gle kod...
[ Marko Simulak @ 22.03.2011. 21:05 ] @
<salaczr> to mozda jeste tacno, al nisam dotle bas stigao...:D