[ karaburmikation @ 18.03.2011. 00:58 ] @
Našao sam na netu par sajtova koji testiraju razne stvari po mom sajtu (brzine učitavanja pojedinih delova, sajta u globalu, veličinu fajlova i sl...) i preporučuju onda konkretne akcije koje treba preduzeti kako bi sajt bio brži, bolji. lepši, lakši...

E sad, pošto ja pojma nemam šta znači "optimizuj css" i "kompresuj podatke", pomislio sam da bi bilo dobro da neko sa ES baci oko na sajt i da mi kaže svoje mišljenje, da li je spor ili ne, i da li nešto generalno ne valja. Ne bi bilo loše da imate na umu da nisam stručnjak za ovo i da ne baratam opakim terminima, pa i eventualne komentare uputite na "laički" način :)

Sajt je http://fokus.iz.rs
[ karaburmikation @ 18.03.2011. 14:29 ] @
Ajde video sam da je više vas pogledalo sajt. Jel sporo? Brzo? Ružno? Dajte neku kritiku, sta ste se stisli :)
[ Milan Kragujevic @ 18.03.2011. 15:17 ] @
Sporo je...
Po meni je sporo...
Treba mu 3 sekunde da ga otvori..
Moj blog se učitava(o) za 0,5 sec (samo tekst, slike kasnije)
[ Ljubiša Begović @ 18.03.2011. 15:38 ] @
Brzina učitavanja je relativna stvar i zavisi od više faktora. Konkretno, tvoj sajt, s obzirom na sve, sporo se učitava. Zato pogledaj malo oko optimizacije Joomla cms-a, nauči to što kažeš da ne znaš, ima milion tema o tome širom neta.
Nije ružno, ok je.
[ SehaxX @ 18.03.2011. 15:48 ] @
Instaliras sebi plugin za Firefox, koji se zove ySlow u njemu mozes vidjeti sta su problemi za optimizaciju site-a.

U tvom slucaju ima 10 css ova sto je previse spojis to u jedan i uz to compersiju uradis, isto tako i za javascripte to ce ti odma ubrzati stranicu.
Pod ySlow imas Tools gdje mozes vrsiti kompresiju slika, javascripte i css.

Pozdrav
[ Ljubiša Begović @ 18.03.2011. 16:03 ] @
Ja više volim ovaj: Page Speed - Download
I treba ti Firebug dodatak za Firefox.
[ Blaise De Vigenere @ 18.03.2011. 16:16 ] @
Citat:
karaburmikation: Ajde video sam da je više vas pogledalo sajt. Jel sporo? Brzo? Ružno? Dajte neku kritiku, sta ste se stisli :)


Malo sporije otvara (to je prepreka koju ćeš već rešiti), ali je sasvim ok sajt!
[ karaburmikation @ 18.03.2011. 16:23 ] @
Hvala vam, probaću da ga malo "optimizujem" sa ovime što predlažete čim provalim kako se to radi.

Inače, smajio sam slike koje se učitavaju na naslovnoj na prosečnih 40-ak kb. Nije valjda da mora još?

Nego, meni ovaj sajt u lokalu sasvim normalno funkcioniše, ali identična kopija na web serveru secka kad se skroluje gore-dole. Jel zna neko o čemu pričam i jel to može da se sredi optimizacijom?
[ Milan Kragujevic @ 18.03.2011. 16:30 ] @
Drugo je čitanje sa hard-diska, a drugo sa servera.
ps. Meni ništa ne secka preko Chrome 9 na Debian Linux
[ Stefan Jocic @ 19.03.2011. 11:48 ] @
Imate još jedan zanimljiv sajt za analizu brzine učitavanja stranice pod nazivom Pingdom. Inače za one koji koriste WordPress za pokretanje sajta/portala/bloga napravio sam malo uputstvo kako ga ubrzati.
[ karaburmikation @ 19.03.2011. 16:40 ] @
Još jedno pitanje. Video sam preko nekih od linkova koje ste postavili šta treba da poboljšam. E sad, pošto ne umem da programiram i da čitam ove kodove, neke stvari verovatno neću nikad promeniti, ali ovo za Javascripte mi deluje lako, ako je verovati ovim besplatnim alatima. Da li je preporučljivo brisati prazan prostor u kodu i sve komentare, pošto posle neće moći da se pročita ništa, a i neću moći da se snađem ukoliko budem negde želeo da napravim neku malu promenu?
[ Milan Kragujevic @ 20.03.2011. 07:23 ] @
Jednostavno napravi kompresovan skript.js i nekompresovan bak_skript.js.
Kada god nešto menjaš, menjaj u bak_skript.js, i to posle nazovi skript.js i kompresuj ponovo...
Lako je (kako kome)
[ Nikola Poša @ 20.03.2011. 09:21 ] @
Ili još bolje, koristi Minify.
[ karaburmikation @ 23.04.2011. 19:55 ] @
Nakon malo drndanja oko korišćenja Minify, Gzip i Data URI's Firebug mi je pokazao da je page speed skočio sa 78 na 87, a i nestalo mi je 4 error-a koji su se javljali.

Kako vam se sada čini brzina?
[ srdjann92 @ 26.05.2011. 02:00 ] @
Koliko je optimalno da se otvori sajt?
[ korisnikk @ 01.07.2011. 18:06 ] @
Iskrene preporuka za ovaj Joomla plugin: http://extensions.joomla.org/e...agement/site-performance/12088
Ove vece slike u flash modulu,i sliku za sponzora bi trebalo dodatno optimizovati.
[ karaburmikation @ 03.07.2011. 14:18 ] @
Svaka cast za preporuku, probacu sa ovim uskoro :)
[ twix @ 15.07.2011. 15:57 ] @
Bice od koristi i http://loads.in/ ;)