[ babylonian @ 09.02.2004. 03:32 ] @
Pozdrav,

Imam dva pitanja koja se mnogo ne doticu, ali postavicu u istoj temi da ne floodujem previse forum

Prvo pitanje se odnosi na firmu koju sam otvorio pre 2 godine u Beogradu. Otvorio sam u to vreme O.D., znaci nije bilo potrebe za pocetnim kapitalom, sve sto je bilo potrebno je bila nekretnina u vlasnistvu koja je sluzila prakticno kao pokrice za poslovanje firme. Posle nekih 6 meseci firma je zatvorena, znaci podnet je zahtev za zatvaranje, za likvidaciju ! Firma nije imala nikakvih obaveza prema pravnim licima sa strane, znaci nije bilo nikakvih dugovanja osim na osnovu neplacenih doprinosa, socijalno i penziono. Nikakvih drugih poreza nije trebalo ni da bude, jer prakticno bilo je nekih minimalnih transakcija na racunu firme u banci.

Kad je poceo proces likvidacije, dobio sam od privrednog suda sudskog zastupnika koji je bio odredjen da vodi likvidaciju, i tako ja sam sve pozatvarao (i naplacao se silnih taxi). Znaci zatvori osam bankovni racun, sve fajlove koje su bile potrebne od privrednog suda, dosao na rociste za likvidaciju, rekao kako stvari stoje, nije bilo neke prevelike frke tada, dodeljen mi je taj sudski zastupnik da dovrsi likvidaciju do kraja, a sudiji je ostavljena sva dokumetacija za firmu. Moja najveca broga u tom trenutku bile su obaveze na osnovu socijalnog i penzionog koji nmisu isplaceni za tih 6 meseci. KAd je poceo proces sa zastupnokom, sve sam mu lepo ispirao, i rekao da me to najvise brine, i da je samo to nesto sto je ostalo neplacenoo. On mi je rekao da ce da proces zatvaranja traje 3,4 meseca, i rekao mi je da ako se za to vreme ne oglasi niko da potrazuje neka dugovanja od mene, firma ce biti likvidirana uspesno. JA sam reko ok, i pristao na takve uslove. On je rekao da ne veruje da ce se tako nesto desiti, da ce drzava da trazi da se plati taj dug za pezn. i soc.

POsle nekih 3, 4 meseca cuo sam se s njim i receno mi je da nije bilo potrazivanja i da ce firma biti uspesno likvidirana. MEdjutim, posle toga je proslo nekih 6 meseci, i odjednom mi stize poziv od zastupnika koji kaze da treba da se plati nekih 8000 dinara! Nije pricao sa mnom, jer sam u medjuvremenu otisao u inostranstvo, pa je poziv stigao na broj nekog kog sam ovlastio da prima postu za firmu.

Da ne odugovlacim vise, moje pitanje sta sada da radim!?! Od dana kad je prvi put zvao(zvao je u medjuvremenu jos 2 puta) proslo je oko godinu dana! Da li je to pravosnazno da me zove posle verovatno uspesne likvidacije, da mi kaze da su se potrazivanja ipak pojavila, i da ja sad tu nesto treba da platim ?! I koliko bi mogla da bude kamata za tih godinu dana koliko nije placeno ? Da li mogu da se vadim kod suda, da nisam obavesten, da je proces vec bio zavrsen pre mog odlsaka u inostranstvo etc ?!
Molio bih bilo koga ko bi znao da kaze nesto u vezi ovoga ili ima bilo kakvih iskustava da pomogne

2. Pitanje je vezano za advokate u Srbiji. Ako neko slucajno ima tu informaciju. Zanima me koliko advokati u Srbiji uzimaju fee, i da li rade na sat ili na koji nacin rade? Ako rade na sat koliko kosta sat kod nekog boljeg advokata, koji ima permit za international business relations, i da li bi mogli nekog od njih da mi preporucite, a da je u Beogradu?
Takodje me zanima koliko uzimaju u Beogradu, neke dobre racunovodstvene firme za svoje usluge, i takodje koje mi mozete pouzdane preporuciti?

Ponavljam ova dva pitanja nisu povezana
Ako je potrebno neko dodatno objasnjenje, recite

Hvala vam puno unapred.....

Dragan
[ babylonian @ 09.02.2004. 11:18 ] @
khm, ja namerno nisam stavljao u ovaj thread zato sto je nedavno receno da advocacy nije ADVOKATISANJE !

Zato sam ga stavio u MadZone jer sam bio ubedjen da ce vise ljudi videti post, i bio sam u pravu! Jos uvek nema odgovora

mislim da post nema trenutno veze sa forumom u koju je postavljena...

pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 09.02.2004. 14:49 ] @
Ma sasvim je ok, advocacy jeste advokatisanje pa makar to bile linux vs windows rasprave ili ovako nesto.. cak je ovo tvoje korisnije nego one besmislene prepirke koje ms placenici vole da vode.
[ pctel @ 09.02.2004. 16:48 ] @
Ako se radi samo o 8.000 dinara, najbolje je odmah platiti + oko 15% godisnje, jer bi svaka druga varijanta kostala isto toliko ili vise.
[ Reljam @ 09.02.2004. 16:59 ] @
Taman sam krenuo ovo da prebacim u neki prekladniji forum, kada Gojko napisa da "advocacy" ima veze sa advokatima :). Okej, nema problema, mozda bi to trebali da preispitamo kasnije.
[ djolep @ 09.02.2004. 22:51 ] @
Nisi dao dovoljno informacija za pravi odgovor.
Citat:
i odjednom mi stize poziv od zastupnika koji kaze da treba da se plati nekih 8000 dinara!

Za STA da se plati? Valjda je naveden neki razlog.

Citat:
...posle verovatno uspesne likvidacije

Sta hoces da kazes? Je li zavrsena likvidacija ili nije? Jesi li dobio dokumentaciju ili nisi? Da li si uopste insistirao da ti se posalje dokumentacija?

Citat:
Da li mogu da se vadim kod suda, da nisam obavesten, da je proces vec bio zavrsen pre mog odlsaka u inostranstvo etc ?!

Mislim da ovo ima slabe izglede

Bez obzira na sve to pctel ti je dobro rekao. Iznos je relativno mali i nece ti se nikako isplatiti da angazujes advokata.

[ babylonian @ 10.02.2004. 11:44 ] @
Hi,

Hvala svima na odgovorima.

@PCtel, jesi siguran da je 15 % godisnje ?

@djolep:

pa predpostavljam da je tih 8000 din. na ime neplacenih obaveza za peniziono i socijalno koje nisu placene za vreme rada firme, medjutim, problem je u tome sto je sudski zastupnik meni 5,6 meseci pre toga rekao da je likvidacija uspesno izvrsena i da nema nista da se plati, znaci nije bilo potrezivanja. Cak sam dobio i obavestenje na postu, da je sve bilo ok i da je likvidacija zavrsena. Sad ne znam na sta misli pod ovim. Svakako cu morati da ga kontaktiram.

Kakvu jos dokumentaciju ja treba da dodbijem ako je likvidacija izvrsena? Zato i itam koji je proces svega toga? JA sam predao sve firmine papire sudu jos na pocetku, i sad me zanima sta ja treba da dobijem od njih da bi znao da je likvidacija zavrsena? Nisam insistirao da dobijem nesot od njih, jer nisam bio trenutno u zemlji, a i lik mi je rekao telefonskim putem, i poslao je postansko obavestenje mojoj ovlascenoj osobi u Beogradu da je sve proslo ok.

Pitanje za advokata i knjigovodstvo nema nikakve veze sa predhodnom temom !!!!
Znaci dva su totlano odvojena pitanja! Ne namervama da uzimam advokata za ovaj slucaj, treba mi za nesto drugo!

Pa ponovo pitam ako neko moze da mi kaze i da preporuci nkog dobrog advokata, i koliko otprilike naplacuje?!
Takodje iste informacije bi zeleo i za knjigovodstvenu agenciju iili pojedinca kojeg mozete preporuciti, i koliko naplacuje usluge ?

HVALA PUNO...

Dragan