[ SSnaVe @ 22.03.2011. 22:00 ] @
Imam zadatak da uradim projekat iz baza podataka, da sama smislim problem i onda da uradim mov. Ja sam nesto smislila ali mislim da mi tekst nije odgovarajuci i mozda mi mov nije odgovarajuci :( ali ja nemam predstavu sta da izmenim, dodam/oduzmem... Ako bi neko mogao da me posavetuje, predlozi najbolje resenje...

Za salon vencanica potrebno je napraviti informacioni stistem koji ce pratiti njen rad.
Osnovna delatnost je nabavka, prodaja i iznajmljivanje vencanica od razlicitih dizajnera kao i sopstvena izrada vencanica.
Informacioni sistem treba da vodi evidenciju o vencanicama i dobavljacima. Vencanice se mogu nabavljati od vise proizvodjaca
Za svaku vencanicu potrebno je znati velicinu, cenu iznajmljivanja, cenu kupovine. Velicina moze biti model balske haljine, model sirene, A model.
Za svakog kupca potrebno je znati Ime, Prezime, jmbg, i telefon.
Za iznajmljivanje je potrebno znati pored ID vencanice, i ID kupca i datum iznajmljivanja kao i datum vracanja vencanice.




[ abitbp6 @ 22.03.2011. 23:27 ] @
Ako ne brišeš venčanice nakon prodaje (a ne bih rekao, jer imaš vezu između venčanice i kupca), čini mi se da model dozvoljava iznajmljivanje venčance koja je prodata, što je nemoguće. Možda to treba pokriti. Ostalo je dobro.
[ Zidar @ 23.03.2011. 19:28 ] @
Dobro opazanje: "Ako ne brišeš venčanice nakon prodaje (a ne bih rekao, jer imaš vezu između venčanice i kupca), čini mi se da model dozvoljava iznajmljivanje venčance koja je prodata, što je nemoguće. Možda to treba pokriti. Ostalo je dobro. "

Malo su ti zapetljali situaciju sa mogucnoscu iznajmljivanja vancanice. Zivotni put jedne vecanice mogao bi da izgleda ovako:

1. Nabavljena od dobavljaca => spremna za prodaju ili iznajmljivanje
2. Klijen iznajmi vencanicu => Iznajmljena klijentu, ocekuje se vracanje
3. klijent nije vratio, odlucio da zadrzi, uz doplatu => prodata, ne moze se vise iznamiti niti prodati, kraj zivotnog puta
4. Klijent vratio => spremna za prodaju ili iznajmljivanje
5. neko je kupio vecanicu koja je bila spremna za prodaju ili iznajmljivanje => prodata, ne moze se vise iznamiti niti prodati, kraj zivotnog puta
6. Vencanica zinajmljivana mnogo puta, ostetila se pa se rashoduje => otpisana, kraj zivotnog puta

Nazalost, MOV dijagram ne moze da prikaze ovu dinamiku. MOV dijagram pokazuje samo staticke odnose. Za ovakvu dinamiku potreban je dijagam promene stanje - "state transition diagram". Ovako nekako:



Moguce je tako skrojiti tabele da se svi dogadjaji u zivotu vencanice lepo i elegantno prate. To ce onemoguciti da se u isto vreme jedna ista vencanica proda i iznajmi, kao i mnoge druge potencijalne probleme koji proisticu iz dinamicke prirode jednog ovakvog sistema. MOV dijagram jednostavno ne moze da pokaze te stvari, jer je MOV dijagram dvodimenzion slika, a nam treba i treca dimenzija - vreme - jer se u razlicitim vremenskim trenucima nas entitet (predmet posmatranja) moze nalaziti u razlicitim stanjima.

Ako je rad diplomski ili nesto vise, preporucujem da se pozabavimo ovim ozbiljno. Ako nije, onda i ne mora, dobro je ovako kako jeste.


[ SSnaVe @ 23.03.2011. 23:16 ] @
Hvala na odgovorima. Nije diplomski ali je poslednji ispit na faksu i nikako da ga polozim. Zadatak je da sama smislim/napisem problem i onda da uradim mov, relacioni model, tabelu odrzanja, i IDF1x. Sam problem i mov mi je najteze da uradim, ostalo ide na osnovu toga. Ovaj zadatak moze da se izmeni, ali ja nisam umela bolje da formulisem i zadam a osecala sam da sam ga zapetljala cim mi je nezgodno mov da nacrtam... Tako da, ako neko ima neki predlog gde da ispravim zadatak, dobro bi dosao...
[ Zidar @ 24.03.2011. 15:41 ] @
Sa ovako napravljenim MOV dijagramom, definitivno mozes da prodjes ispit. Sustinu procesa si pokrila, onoliko koliko MOV to moze da uradi. Koja ti ocena sleduje, zavisi od nijansi i ukusa profesora - da li je dijagram nacifran i obojen. Sustina je OK. To sto mi na forumu primetimo moguce rupe, to nisu rupe u dijagramu, to je nedostatak same metodae MOV - svaka metoda ima svoja ogranicenja i uslove u kojima bolje ili losije radi.

Sve u svemu - ti umes da nacrtas MOV dijagram na osnovu tekstualnog opisa procesa. A to bi trebalo da bude dovoljno da se polozi ispit, ako je sustina ispita crtanje MOV dijagrama.

Ako je zadatak da sama smislis problem, i to si dobro uradila. Dobro je opisan problem, jasno se vidi sta se hoce - radnja kupuje vencanice od nekoga, pa ih onda iznajmljuje ili prodaje. MOV dijagram dobro pokriva onaj deo o kupovini i prodaji. ono o iznajmljivanju se jednostavno ne moze u MOV prikazati, i to nije tvoja krivica, to je naprosto ogranicenje metode. Mercedes je jako dobar auto, ali niti leti niti pliva. Da je u pitanju diplomski, onda bi svakako u opis problema uvrstila stat transition chart, to ti je deo UML i svakako bi donelo neki poen.

Sve u svemu, dobro je, imaj poverenja u sebe i samo guraj.

Srecno!

[ aleksandar obradovic @ 09.09.2011. 11:13 ] @
Uz prethodnu sugestiju o zivotnom veku vencanice, sve ostalo je odlicno pokriveno. Mislim da neces imati problema, javi kako je prosao ispit