[ milekrajina @ 28.03.2011. 14:06 ] @
instalirao sam SUSE 10.3 podesio mrezu,podesio SAMBA server,na XP mapirao folder u kome mi se nalae podatci na linuxu.znaci XP i samba se vide i to je OK,
medjutim problem je taj sto mi je SAMBA strasno spora.Masina na kojoj je instaliran SUSE je intel na 2.8 i 2 GB rama.Namena sambe je ta sto se na njoj cuvaju DBF baze .Znaci nikakav zahtevan posao.
Bilo kakav savet dobro dosao.
[ maksvel @ 28.03.2011. 21:31 ] @
Da li postoji konkurentan pristup tim fajlovima (sa više računara)?
Da li i drugi share-ovi rade takođe sporo ili samo ti sa DBF?

I, zašto 10.3, koji nema dalju podršku? Sa novijim OpenSuseom stižu novije, ispeglanije verzije programa.
[ milekrajina @ 29.03.2011. 06:43 ] @
znas kako druze, program je kliperski i baze se samo cuvaju na sambi.
Druga serovanja nisam probao.
10.3 zato sto nisam sa 11.4 uspeo da podesim mrezu izmedju WinXP i Sambe.
Instalirao sam 10.3 vise puta i nisam nikad imao ovaj problem sa brzinom rada.
Sve sam iz Yasta podesavao nista nisam podesavao preko konfiguracijonih fajlova.
Poprilocnoo mi je hitno a ne znam sta dalje da radim.
[ maksvel @ 29.03.2011. 07:46 ] @
Evo koju preporuku sam našao (sve na jednom mestu) - probaj, neće da škodi:
Code:

[global]
log level = 1                      # Default is 0
socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY
read raw = yes                     # Default
write raw = yes                    # Default
oplocks = yes                      # Default
max xmit = 65535                   # Default
dead time = 15                     # Default is 0
getwd cache = yes
lpq cache = 30


[TVOJ SHARE]
veto oplock files = *.mdf


Znači, otvori /etc/samba/smb.conf, prvo ga bekapuj, a onda ubaci u global ovaj veliki deo gore, a u sekciju za deljene mdf-ove ovu poslednju liniju.
Restartuj Sambu sa service smb restart, pa vidi
[ zoranix @ 29.03.2011. 12:14 ] @
Bilo je ranije problema sa openSUSE 10.3 i 11.0, odnosno ne konkretno s njima, nego s verzijom SAMBA-e koju su "nosili". Problem je rešen sa SAMBA tek u 11.1, pa ti toplo preporučijem da koristiš najonoviji openSUSE 11.4.

SAMBA isključivo iz YAST-a podešavaj i nemoj da koristiš KDE-ov Configure Desktop i alate za SAMBA u njemu. Nekako se kosi rad ovih alata međusobno i ne znam u čemu je problem.
S obzirom da koristiš Clipper i deljenje fajlova u njemu @maksvel-ovu konfiguraciju neznatno modifikuj, naročito u pogledu "oplocks = yes", jer za deljenje DOS fajlova i rad starih DOS aplikacija obavezno mora biti "oplocks = no". Ostalo dodaj:
1. "blocking locks = yes";
2. "fake oplocks = no" i
3. "strict locking = yes".
"oplocks = no" malo usporava rad SAMBA šerova, ne samo za DOS, već i za ostalo, ali čini zaključavanja fajlova istovetnim kao na Novell NetWare, Novell Lite, Personal NetWare i Windows serverima.

Već 10 godina koristim SAMBA i imao sam dosta problema da nateram Windows, i DOS računare da rade korektno. Danas za ovu vrstu posla koristim Linux i DOSEMU, koji mi radi brže i bolje od bilo kog DOS-a. Ako ti treba pomoć javi se...