[ markofpi @ 31.03.2011. 00:06 ] @
Problem se javio pre otprilike 10-tak dana bez ikakve najave i odjednom. Posedujem GIGABYTE GA-X48T-DQ6 maticnu plocu i napajanje OCZ GameX Strean Power Supply 1010W. Kao i za sve tri godine koliko imam ovaj komp stisnem gugme za pokretanje istog i podizanje os-a. Svi ventilatori u kucistu (ukupno 5, ne racunajuci onaj na procesoru i ventilator na napajanju) u prve 2 sec. se zavrte na max. broj obrtaja. Posle tog vremenskog intervala taj broj obrtaja opadne, cuje se karakterstican biiiiip zvuk maticne ploce i win krece da se podize. Medjutim, u proteklih 10-tak dana problem nastaje kada zelim da ukljucim komp. Prtisnem dugme, ventilatori polude, toliko se vrte kao da ce da iskoce iz kucista, nista se ne desava, monitor ne daje nikakav signal, nema ni onog biiiip, a kako su mi ventilatori sa diodama (svetleci) pocnu da blinkaju. Na cd-u mi blinkce lampica kao da unutra ima neki disk koji se muci sa ucitavanjem, flppy takodje. Dugme reset ne reaguje kao ni prisilan shut down na on/off dugmetu. Jedini lek je prekid struje. Znaci apsolutno nista ne mogu da uradim. Operaciju moram da ponavljam 7-8 puta u proseku dok se ne smiluje i podigne mi win. Evo veceras sam uspeo iz ko zna kog puta, komp radi vec 5-6 sati bez ikakvih problema, a ostavicu ga i preko noci ukljucenog. Inace nikakvih ostalih indikacija nema, kako u radu hardvera tako i u svakodnevnom koriscenju racunara (net, muzika, filmovi....). Ima li neko ideju sta se to desava!?
[ dekster2 @ 31.03.2011. 00:22 ] @
To o čemi ti pričaš sa palenjem gašenjem je kod gigabyte normalno,kao neko prednaponska zaštita,e sad možda si klokovao pa se preteralo.Da li možeš da uđeš u bios i staviš sve na difolt.
[ dendic @ 01.04.2011. 13:50 ] @
Radi li on normalno kad iskljucis kablove iz hard diska, tj. pise li na ekranu da nedostaje hard disk.Dize li tada normalno do tog trenutka kad trazi sistem?
[ markofpi @ 01.04.2011. 23:05 ] @
@dekster2
Ploca nije klokovana, a u bios ne mogu uci. Kazem vam, softverski nista ne mogu da uradim. Evo veceras sam ga palio i prisilno gasio par desetina puta i sad kad sam trebao na spavanje rekoh da probam jos jednom kad ono proradi prokletinja.

@dendic
Nisam jos cupao kablove niti sam otvarao kuciste. Imam dosta posla, a i u fazi sam izrade diplomskog te sam sve to ostavio da malo saceka, a u medjuvremenu rekoh da pitam ljude ovde. Inace nista mi nije pod hitno, imam i laptop ali opet zelim da i desktop bude u funkciji jer ga zapravo i najvise koristim.
[ markofpi @ 02.04.2011. 14:09 ] @
Racunar ostavljen da radi preko noci i dobar deo dana...sve normalno, ali ako ga iskljucim ponovo... ;)
[ dendic @ 02.04.2011. 16:28 ] @
Kakvi su ti oni elektroliti oko procesora,jesu se napuhali?
[ markofpi @ 02.04.2011. 17:42 ] @
Ako mislis na hladnjak i to da li ima nakupljene prasine to je u ok stanju. Kuciste mi ima providnu jednu stranu i veoma dobro hladjenje, a i ja licno ne podnosim kad ima prasine unutra tako da ne verujem da je do procesora pogotovo sto kad se win ucita sta god radio nemam problema nikakvih.
[ dekster2 @ 02.04.2011. 17:49 ] @
Probaj da otkačiš hard,e sad ako ne možeš u bios je... ali ako je ostao boot to dvd,probaj da ubaciš hiren*s boot 10 pa na dalje bilo koju verziju
pa u samom meniju idi na test ili podigni win xp.Možda sam hdd ima prekid na relaciji elektronika - stepmotor.Možda,probaj ne košta te ništa.
[ gigamg1 @ 02.04.2011. 19:25 ] @
za pocetak nekako resi bios problem
probaj da resetujes bios cackajuci onaj jumper na ploci ili da skines flash file sa proizvodjacevog site-a ali bas za taj model ploce i verziju i da flesujes bios
[ gilopile @ 02.04.2011. 20:14 ] @
@markofpi, Problem moze biti u napajanju ili m. ploci, jer za ostale bitne komponente(grafika, memorija) bi trebao da dobijes adekvatan beep. To sto zavrti kulere do besvesti znaci da bios ne radi, pa samim tim ni m. ploca ne moze da funkcijonise. Ako si u mogucnosti probaj sa drugim napajanjem, a ne bi bilo lose da sve rastavis i ocistis kontakte memorije i g. kartice, pogledaj vizuelno i konektor od napajanja koji ide u m.plocu da neki pin nije rasiren ili da je pocrnio... Mozes da ostavis samo jedan memorijski modul(ukoliko imas vise), graficku karticu i proc, pa vidi kako se ponasa.
[ dekster2 @ 02.04.2011. 22:20 ] @
Šta mislite da skine bateriju,sa izvučenim kablom za napajanje.
@markofpi
Da je moj računar ja bi to probao,ali ti dok neko još ne da mišljenje ne pokušavaj.
[ dendic @ 02.04.2011. 23:18 ] @
Pogledaj prvo ocima kondenzatore oko hladnjaka procesora,izgledaju ko uspravni valjak sirine 1 cm a visine 2-3 cm.Sjajna povrsina odozgo mora biti ravna a ne kao na slici napuhana .Ako je to OK,ukljuci racunar bez hard diska,mora na ekranu pisati da nedostaje boot tj.hard disk.Ostavi ga tako barem 5 minuta da stoji.Ako to bude pisalo rijesaji probleme sa windowsima.
http://cafe.mobil.hr/threads/2...%8Dnoj-ne%C5%A1to-pu%C5%A1taju..
[ ctrl alt del @ 03.04.2011. 10:39 ] @
Kondenzatore svakako treba da proveri. Neko je gore pomenuo flešovanje biosa - ja se sa tim ne bih igrao pošto je očigledno funkcionisanje napajanja na ploči nepouzdano.

Kažeš da ventilatori uvek startuju ali sa povećanim brojem obrtaja. To znači da dobijaju veći napon od propisanog, a da ostale komponente na ploči ne dobijaju struju... Skini konektor napajanja sa ploče i proveri da li su kontakti čisti i čvrsto spojeni. Kažeš da posle x puta normalno startuje i posle normalno radi. To mi liči na slab kontakt ili hladan lem negde na samom napajanju ili na spoju napajanje/ploča.

Prvo probaj da nabaviš drugo ispravno napajanje i da to otpišeš kao uzrok.
[ markofpi @ 28.06.2011. 17:41 ] @
Evo mene posle duzeg vremena. Za sve ovo vreme nisam se bavio racunarom jer sam imao dosta obaveza, a imam i laptop. Inace u pitanju je prokleto napajanje koje nije izdrzalo ni tri godine od datuma kupovine,a placeno je mnoogo. Inace napajanje je bilo marke OCZ od 1010W.
E sad pitanje...koje napajanje uzeti, ko daje najvecu garanciju i kakav je danas odnos cena kvalitet sto se napajanja tice!?
[ markofpi @ 29.01.2012. 21:49 ] @
Samo da javim da je problem ipak pravilo napajanje gde je otisao neki kontroler, a kao lancana reakcija i neki kondenzatori. Oni su zamenjeni, napajanje je opet u funkciji ali zbog nemogucnosti da se nadje bas takav kontroler odlucio sam da zamenim napajanje tako da sad sve funkcionise kako treba.