[ Stija @ 01.04.2011. 16:44 ] @
Želio bih (kao početnik :))) ) da konfiguriram Trixbox i da postavim par lokalnih telefona.
Imam PC konfiguraciju, (instaliran trixbox ce ), adsl-router, switch 8 portni, par tleefona Planet VIP-255.

• Instalirao sam Trixbox, logirao se na maint, kreirao dvije extenzije 101 i 102 npr. Sada me zanima kako da konfiguriram ovaj sip telefon? Stavio sam Generic Sip phone...

• E sada postavke telefona :
Stavio sam Sip server da mi bude adresa servera (npr. 192.168.1.4), broj računa i šifru sam također postavio kao ekstenzija (101, sifra123).
Jesam li što propustio.

Register failed...

Ako tko poželjnih linkova za pročitati, prostudirati bio bih zahvalan.
Molim pomoć !

Unaprijed Hvala :)

[ DeLacy @ 02.04.2011. 08:11 ] @
Da li si na Trixbox serveru uradio Submit nakon dodavanja svake ekstenzije, pa Apply Changes Now? Ako nisi, nije ti zapamtio ekstenzije koje si uneo.

Ako jesi, onda bih rekao da si sve dobro uradio - u Trixboxu si napravio ekstenzije i dao im šifre, i zajedno sa adresom servera upisao u telefon. Eventualno isključi opciju Enable Outbound Proxy na telefonu.

Troubleshooting guide za taj Planet telefon kaže da je najverovatnije u pitanju neki zez sa konfiguracijom mreže (IP adresa, DNS, GW...), ali ako si se već ulogovao na telefon preko web interfejsa, onda sigurno nije to.


Citat:
Stija
• Instalirao sam Trixbox, logirao se na maint, kreirao dvije extenzije 101 i 102 npr. Sada me zanima kako da konfiguriram ovaj sip telefon? Stavio sam Generic Sip phone...

• E sada postavke telefona :
Stavio sam Sip server da mi bude adresa servera (npr. 192.168.1.4), broj računa i šifru sam također postavio kao ekstenzija (101, sifra123).
Jesam li što propustio.
[ Stija @ 03.04.2011. 09:01 ] @
Citat:
DeLacy: Da li si na Trixbox serveru uradio Submit nakon dodavanja svake ekstenzije, pa Apply Changes Now? Ako nisi, nije ti zapamtio ekstenzije koje si uneo.


Jesam, spašene su ekstenzije :)
Citat:

Ako jesi, onda bih rekao da si sve dobro uradio - u Trixboxu si napravio ekstenzije i dao im šifre, i zajedno sa adresom servera upisao u telefon. Eventualno isključi opciju Enable Outbound Proxy na telefonu.


To još nisam probao, budem danas.
Citat:

Troubleshooting guide za taj Planet telefon kaže da je najverovatnije u pitanju neki zez sa konfiguracijom mreže (IP adresa, DNS, GW...), ali ako si se već ulogovao na telefon preko web interfejsa, onda sigurno nije to.

[/quote]

Ovo ću provjeriti, ručno sam unosio postavke u telefon, nisam se logirao na njega.

Hvala DeLacy :)
[ DeLacy @ 03.04.2011. 14:11 ] @
Citat:
Stija: Ovo ću provjeriti, ručno sam unosio postavke u telefon, nisam se logirao na njega.


Mislim da je u tvom slučaju definitivno mreža uzrok problema - najverovatnije telefoni nisu ni dobili adresu DHCP-om. Negde na telefonu sigurno imaš opciju da ti kaže koja je njegova IP adresa.

Probaj da se uloguješ na telefone preko web interfejsa, a IP adrese (doduše već registrovanih) telefona možeš proveriti i u PBX Settings/Tools/Asterisk Info/SIP Info.


[ Stija @ 06.04.2011. 10:55 ] @
Opet isti problem sa elastixom. Preko mreze mogu pristupiti telefonu a kada postavim ekstenziju i pass kaze mi register fail.

Ne znam do cega je :(
[ misk0 @ 09.04.2011. 15:30 ] @
Pogledaj u log fajlove, mozda tamo mozes naci u cemu je problem.
[ Stija @ 09.04.2011. 19:13 ] @
Budem, hvala misk0 :)
[ Stija @ 09.04.2011. 21:10 ] @
Riješen problem, hvala svima na pomoći. Napokon je sve proradilo.

E ovako, koju mi konfiguraciju preporucujete za normalan server od 7 do 10 ekstenzija.

Koji voip provider je za vas dobar i stabilan.
Od zemalja zanima me Italija, Engleska, Irska, Njemačka.

Hvala još jednom DeLacy-u. Pomogao mi je stvarno a i tebi misk0 :)