[ slavko music @ 05.04.2011. 00:51 ] @
zdravo svima na forumu - sta mislite oko softwer u maximizovanje songove pricalo se dosta na toj temi ali jas samo hocu na kratko jas sam probao na L2 L 3 multi odlicni su ali problem sto nije mi se dopalo to sto menja zvuka oko pesme mislim da vise podize basova pa izgubise se kick u pesmu a i vokal malo zdive sa ovi plaginovi posle sam probao od steinberga loudnes maxcimizer onaj crveni plugin radi odlicno ali kad je na nulu kad stavim malo loudnes recimo 2.0 db javlja se neki zvuk da je nesto kako clip ili grceve u snimci a ton ne idi u clip bash cudno pa sam rekao da ne nevalja moj saund nesto pa da tako pravi ali probao sam ne neku stransku pesmu i tamo tako radi hocu da znam dali neko moze da kaze tu na forumu koj plagin e najsodvetan da ne menja zvuk u saundu samo da pojaca pesmu stalno prica se o L 3 L 2 koristio sam i nisam uspeo to sto hocu pisao sam pred malo sto je oaj steinberg loudnes je odlican ali ko sto sam reko pravi neke cudne zvuke oko prve
[ acaradio @ 05.04.2011. 14:38 ] @
Probaj L1, ja nikada nisam imao zelju da uzmem bilo koji drugi Waves brickwall limiter osim njega. L3 mi je odvratan i potpuno degradira zvuk. Prvo sam mislio da mi ja nesto umisljam, ali onda sam cuo od jos nekih korisnika da im se uopste ne dopada.

Probaj i PSP Xenon.

Citat:
steinberga loudnes maxcimizer

On je uvek imao neki odvratan clipping, dobar je kada treba namerno da se izazove distorziranje, ali nije za bilo kakvu drugu primenu.
[ slavko music @ 05.04.2011. 15:41 ] @
bash tako odvratan cliping na steinberg loudnes maximizer nesto bezveze ali sad cu da probam L1 pa ce se javiti sta sam uradio
[ slavko music @ 05.04.2011. 17:07 ] @
dobar je plagin L1 ali pa kako da osetim da malo jaca bas i da mi krija kick ali daleko je bolji od L3 ne znam ovaj loudnes maximizer od steinberg je ljep ali sto neke frekvencije glupe kako da clipuje ali ako nema drug izbor onda cu raditi na L1 a i probacu xenon
[ acaradio @ 06.04.2011. 11:31 ] @
mod edit: Ocisceno od offtopica koji je napravio rezus.
Zamolio bih da se takvi upadi vise ne desavaju.
Pitanje MORA da ima veze sa naslovom teme.
Moze da se otvori nova tema ili da se nastavi neka starija, ali ovakvo "padobranstvo" vise necu da vidim.
[ rezus @ 06.04.2011. 14:16 ] @
acardio..sve ok, ja sam i hteo da otvorim novu temu, ali videh da su Slicne teme bile tek 2006-te

mod edit: lose formatirana poruka

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 06.04.2011. u 21:35 GMT+1]
[ slavko music @ 06.04.2011. 16:55 ] @
acaradio dali mozes da mi kazes koj e prema tvoje iskustvo najbolji plagin za masteringa probao sam sve ovo i xenon i L1 i L3 L2 steinberg loudnes maximizer sve je negde tu neke nijanse ali od svih ovi deli ovaj L1 malo mi jaca basove ja tako cujem mozda nisam u pravu ali bitno da ne menja zvuk malo se razlikuje ali je normalnije ne kako na L3,a inace cujem da neke pesme recimo stranske ili od nasih prostora mnogo su pojacane i do -5 db a zvuk je tako mek i prijatan a to kod ovih plaginova ga nema .ja mislim da ne su neke nadvoresne sprave za masteringa pa davaju razliciti efekat sta mislis ti ?
[ acaradio @ 06.04.2011. 20:52 ] @
Mastering nije samo primena limitera, vec podrazumeva koriscenje ekvilajzera, harmonic excitera, tranzijent modelera, kompresora i limitera, uz neki RMS-meter. Ne treba da znaci da ce se sve od toga koristiti, ali to valja imati spremno.
Sto se tice limitinga, to je agresivno korigovanje dinamike (tj. njene gornje povrsine), uglavnom sa brzim odzivom. Ako ti basovi dominiraju u miksu, svaki limiter ce malo da "ispegla" njegovu amplitudu i to ce se odraziti na prisustvo i oblik basa u finalnom snimku (naravno, u zavisnosti od kolicine redukcije).

Postoji T-Racks 3, lanac pluginova za mastering, on radi i kao VST, a i kao odvojen program. Probaj njega...tu se nalazi sve sto je potrebno za dobar mastering.

[ slavko music @ 07.04.2011. 10:27 ] @
Aca a koji plugin vi koristite za mastering?
[ acaradio @ 07.04.2011. 14:36 ] @
Za poslednji mastering sam koristio nekoliko efekata u lancu: Waves TransX, Ultrafunk Sonitus Multiband Compressor, Steinberg Magneto i Waves L1. Sve to sam kontrolisao sa Roger Nicols Inspector.
[ slavko music @ 09.04.2011. 12:15 ] @
T- Racks 3 odlican proizvod a i dosta nudi u masteringu ali je slozeni plagin samo hoci da te pitam dali mogu L1 da kortistim kako loudnes maximizer posto ima i u njega neko pojacanje da ne kazem kompresije ,stereo imager neki eq transmod(sonnox oxford) i u takvu kombinaciju da zavrsim neki mastering na najednostavan nacin pozzz!
[ acaradio @ 09.04.2011. 18:57 ] @
Mozes da stavis sta god hoces. Ako na kraju stavljas L1, onda samo deaktiviras Brickwall Limiter (ako stoji u T-Racks lancu), da ne bi imao dve stvari koje rade potpuno istu funkciju.
[ slavko music @ 10.04.2011. 10:03 ] @
ne sve ok znam da L1 stavljam posledni ali konkretno pitanje mi je dali u svi plaginovi u lancu mogu da ne stavim neki kompressor a da napravim dinamiku sa L1 posto ima neku kempresiju u njega kad limitujem znaci sve osim kompressor a L1 na kraju da napravim dinamiku i da limitiram da ne odi u cliping
[ acaradio @ 10.04.2011. 12:12 ] @
Moze, sto da ne.

Kada radis mastering, ne postoje strogo pisana pravila o tome kako postaviti redosled efekata i sta tacno staviti.
Proizvodjaci VST efekata koji su namenjeni prvenstveno masteringu uglavnom nude neki kompresor, ekvilajzer, limiter i u nekim slucajevima tu je harmonic exciter, ali nije obavezno da se sve koristi. To je stvar izbora.
Jednostavno, bitno je da na kraju dobijes kvalitetan i tehnicki ispravan finalni snimak, tj. master.